LAATSTE NIEUWS Het werk van de Rekenkamer DONDERDAG 18 FEBRUARI 1937 TWEEDE BLAD PAG. 7 den ook voor hem was, voordat God dooi den H.G. zijn hart voor die blijde bood schap ontvankelijk gemaakt had. Wanneer we vragen, wat er eigenlijk met een inensch gebeurd is, wanneer hij wederge boren is, dan kunnen we dat nooit weten schappelijk beredeneeren. Wel kunnen de geleerden vele feiten en woorden aan el kaar rijgen, maar ze komen toch eens op een punt, waar ze niet verder kunnen, en dat is er het wonder. Het wonder van Gods werking door den H.G. Van alle geloofservaringen ligt de kiem bij God. Niemand kan door een mensch tot het geloof gebracht worden, maar dit moei God doen. Wij kunnen zaaien en natma ken, maar God moet den wasdom geven. Het wonder van den H.G. is volgens Spr., dat Die ons meeneemt met Christus op Zijn zegetocht, door zonde en dood heen, naar het eeuwige leven. Het ware gelooven in den H.G. is, dat^we komen tot de belijdenis: „Alles op de we reld zou niets zijn, als ik de H.G. niet had Zoodra iemand bemerkt, dat de H.G. in hem is, dan gaat hij de wereld in, om iedereen mede te deelen van zijn groote blijdschap. Hierna behandelde Spr. de vraag, hoe wij de H.G. ontvangen moeten. Als er door predikanten tot ons gepredikt wordt, dan is dat. maar zeer gebrekkig. De waarde van de verkondiging van het Evangelie ligt hierin, dat God ons hart moet openstellen, opdat we dit Evangelie kunnen ontvangen. De groote roeping vari de Kerk is, om het Woord Gods uit te dra gen in de wereld. En nu heeft de Kerk de taak, het Evangelie zóó te verkondigen dat Gods Geest het aan de harten der men- schen tot waarheid kan maken. Spr. eindigt met te zeggen, dat de kern der Kerk in God ligt. En omdat God eeuwig is, is ook Zijn Kerk eeuwig. Hierna sluit Spr. met dankgebed. OUDE WETERING UITVOERING CHR. ZANGVEREEN. „HALLELUJA" EN HET JEUGDKOOR „KLEIN HALLELUJA" Gisteravond gaven bovengenoemde ver- eenigingen een uitvoering in de Geref. kerk alhier onder leiding van den heer Aart Smink van Heemstede. Nadat Ds. Geerling, Ned. Herv. pred., op gebruikelijke wijze geopend had, werd met het afwerken van het programma begonnen. Het eerste gedeelte bestond uit enkele vaderlandsche liederen, dit nog in verband met de jongste gebeurtenissen in ons Ko ninklijk Huis, o.a. Bede voor 't Vaderland. De inzet hiervan was niet op tijd, terwijl Jong Holland van Schubert te zwaarmoedig gezongen werd. Bovendien leed dit nummer wat aan onzuiverheid. De Psalmen van Hubert Cuypers werden door het koor wel het minst goed gezon gen. De onzuiverheid begon reeds bij den inzet, terwijl de tenoren ruw voor den dag kwamen. Ps. 103 was beter, maar had ook ernstige fouten. Van Hodie Nobis, coe- lorum Rex kregen we daarentegen 'n gave voordracht, evenals van O, bone Jesu. Het laatste nummer voor de pauze: Hal leluja van C. Franck genoot eveneens een goede vertolking. Na de pauze liet het koor zich eerst van zijn goede kant hooren. Vooral de uitvoe ring van Hymne van Mozart en De Heem- len verhalen van Jos. Hay dn verdienen alle lof. „Klein Halleluja" liet zich dezen avond ook weer hooren. Bij het Bruidslied van R. Wagner trof ons vooral de goede uitspraak der Duitsche taal. Trouwens van alles wat de kinderen zon gen kunnen we niets anders dan met_ lof spreken wat betreft uitspraak en zuiver heid. In het bijzonder genoten we van Pierrette en de Melkkan en het kampliedje Bij 't krieken der dagen. Met andere jaren vergeleken constateeren we goede vooruitgang, hoewel het aantal leden zeer verminderd is. Wanneer we van het groote koor een algemeene indruk willen geven, dan noemen we als bezwaar allereerst het geringe aantal sopranen. De alten bezitten een mooi, warm klankvolume, terwijl men de tenoren iets beschaafder zou wenschen. Van de baspartij mag men meer geluid verwachten, naar de bezetting te oordeelen. De samenstelling van het programma was goed verzorgt. De directeur heeft hier wel bewijs geleverd van goede muzikale smaak. Hij heeft ,in het koor nog veel te verbete ren, maar het is hem uitstekend toever trouwd. De heer Martijn uit Leiden verzorgde op waardige wijze de piano-partijen. x SASSENHEIM OPENBARE VERGADERING NED. CHR. VROUWENBOND Voor een goed gevulde zaal hield gister avond in „Concordia" de heer F. C. v. Dorp van Rotterdam een lezing over „Humor in de Nederlandsche letterkunde", daartoe door bovengenoemde vereeniging uitgenoo- digd. De presidente, mevr. WesterbeekKlijn, opende het samenzijn met gebed en Schrift lezing, waarna gezongen werd Ps. 150 1. en gaf vervolgens het woord aan den spreker. Deze ging in groote lijnen na de ontwik keling van het begrip humor, dat oorspron kelijk een Latijnsch woord is en gebruikt werd in verband met de temperamenten. Het is een samengesteld gevoel, ontstaan uit vreugde en droefheid, die tot één gevoels ervaring is samengesmolten, en dus tegelijk licht en schaduw, vroolijkheid en schreien. In de humor overwint dan de vreugde. jDuidelijk komt dit uit als deze *uit tegen stellingen wordt geboren en dan aanleiding is tot het komische, doch tot haar hoogte punt komt. de humor slechts als het gevoel wordt geraakt, sympathie wordt gevoeld met het object en niet de schaterende blij heid, maar de. begrijpende glimlach het Pe- volg is Humor is dan ook niet met ironie en 6arcasme gelijk te stellen, die beide spotten en bitter zijn. Voor humor is natuurlijkheid noodig, staan in het volle leven. Zij wordl geboren spontaan, uit het hart. In de geschiedenis onzer letterkunde is de humor betrekkelijk schaarsch. De Ca mera Obscura is een onsterfelijk voorbeeld van echte humor. De litteratuur der tachti gers geeft wel geestigheid, doch geen ware tiumor. doordat de schrijvers door hun in- iividualismp te veel buiten het werkelijke leven stonden. Jaapje van Van Looy en Je lectuur van Theo Thijssen zijn nog de teste voorbeelden van goede humor, en in Jezen tijd Merijntje Geizen en De gestroom lijnde wereld van Lpn Huizinga Wat humor betreft heeft de Chr. littera tuur van dp laatste, tijd veel voor. Onze ionge Chr. schrijvers hebben ren pracht- Wel moet de humor uit bet hart pe- n wordpn, maar de korist vraagt oolc geschikte bodem, en die is thans gun- itig. Bovendien is het de Chr. levensbeschou- ving die het leven ziet in haar ware be tekenis, die ook dringt tot sympathie met .et object. Een boek als „Bartje" geeft echte I humor en is gebaseerd op de Chr. levensbe schouwing. De laatste zin „hij fluit een liedje boven de weemoed van zijn hart" is een definitie voor wat onder ware humor moet. worden verstaan. De rijke humor in de Vlaamsche en Zuid- Afrikaansche litteratuur geeft zelfs te de ken dat humor eerst, kan worden gegev.. als de schrijver hittere ervaringen heeft meegemaakt. Spr. had zijn lézing met pakkende voor beelden aangevuld en declameerde ten slotte enkele bijzonder mooie gedeelten uit de Ne derlandsche letterkundigen, waarvan de aanwezigen zichtbaar genoten. Na het zingen van de Avondzang ging spr. voor in dankgebed en sloot de presi dente deze bijzonder geslaagde avond. OPENBARE VERKOOPING Ten overstaan van notaris Wachter werd in het Bruine Paard bij afslag verkocht het woonhuis met bloembollenschuur aan de Kastanjelaan no. 14, groot 5 A. 91 c.A. In bod gebracht op f 4300, niet gemijnd. Drie werkmanswoningen Kastanjelaan 15 en Weltevreden 1 en 2, groot 4 A. 7 c.A., in bod gebracht op f 1800, niet gemijnd. Bij de combinatie werdcli de perceelen ge mijnd op f 1000 door den heer C. v. Velsen alhier, zoodat deze kooper werd voor f7100 POST VOOR NOORD-AMERIKA Laatste buslichting aan het postkantoor alhier voor het ss. Berengaria 23 Febr. 15.45 uur; ss. Washington 24 Febr. 20.20 uur; ss. Hansa 25 Febr. .15.45 uur; ss. Samaria 26 Febr. 5.20 uur; ss. Duches.s of Bedford Febr. 5.20 uur GEVONDEN VOORWERPEN Een kist inh. spekbokkingen, een (bos pannensponsen, een gebreide kinderhand schoen, een belastingmerk, een bruine por- temonnaie met inhoud, een zak met brood, een paar bruine stoffen kinderhandschoe nen, gele dameshoed met bruin lintje. Komen aanloopen zwart hondje (spaniel). VOORSCHOTEN BESTUURSVERKIEZING In de laatst gehouden vergadering van die commisisde tot wering van schoolverzuim, zijn herkozen de heer J. A. Mens tot voorz. en de heer J. J. Smit tot secretaris. De heer O. R. I. Viveen werd gekozen tot Ze voorz. en de heer G. C. Verrips tot 2e secretaris. VERRUIMING VERKEERSWEG In de gisteren gehouden vergadering van B. en W. is aan den hoogsten bieder, P. van Bi/omen uit Leiden, gegund de afbraak dei- woningen nr. 2, 4 en 6 aan de Gebr. Treub- straat .hoek Schoolstraat voor f ISO, te be talen aan de Gemeente, LUCHTVAARTAVOND In hotel Deurloo hield de jeugdluchtvaart- club een luchtvaartavond, waarin o.m. ver toond werd de K.L.M.-bedrijfsfilm. Om streeks acht uur sprak de voorzitter, de heer J. Koevoet, een woord van welkom tot de aanwezigen en in het bijzonder tot bur gemeester M. F. Berkhout en den ,heer Chr. A. C. Nell, waarna de heer Hagelen 't doel van deze avonden nog eens nader uiteen zette. Ten eerste is dat doel de jongelui op de hoogte te brengen met het bedrijf van de K.L.M. en ten tweede meerdere bekendheid te geven aan het bestaan van deze jeugd- luehtvaartclubs. In de jeugdluchtvaartclubs worden ver schillende onderwerpen besproken en heeft ook de modellenbouw zijn intrede gedaan. Dé oehtrale jeugdcommissie heeft een spe ciale commissie ingesteld voor vliegtuigen- bouw en in de internationale wedstrijden, die dit jaar in Engeland en België worden gehouden, zullen ook Nederlanders mee doen. Met een toelichting van den heer Hagelen werd toen vertoond een film van de ont wikkeling van de luchtvaart. Na een korte pauze werd het woord ver leend aan den heer T. <Ü9 Wit, uit Rotter dam, die-een zeer groot aandeel heeft ge had in de vervaardiging en samenstelling van de bedrijfsfilpi van de KLM. WOUBRUGGE GEMEENTERAAD De Raad vergaderde. Voorzitter burge meester Mumsen. Alle leden aanwezig. Al vorens de voorz. de behandeling der agen da aan die orde stelt, spreekt hij de gebrui kelijke nieuwjaars-rede uit. Spr. geeft daar bij een overzicht van de voornaamste ge beurtenissen en staat stil bij .het vraagstuk van de werkloosheid. De werkloosheid neemt nog geenszins af en de uitgaven van het Burgerlijk Armbestuur nemen onrust barend toe. Spr. uit de wensch dat die Raad evenals in 1936 eensgezind in het belang de gemeente werkzaam zal zijn en het hoofd bieden aan de toenemende moeilijkheden, opdat de gemeente de weg der noodlijdend- •heid niet zal opgaan. Weth. Lieverse meent namens den Raad te sprekenals hij den voorz .dank zegt voor het gesprokene en hem in hlet jaar dat voor hem ligt Gods on misbare zegen toewenscht. Onder de ingekomen stukken is een ver zoek van den archivaris van het oudarchief, den heer O. C. van Hemessen, om een be drag als tegemoetkoming in de door hem gemaakte kosten en als erkenning van het door hem verrichte werk. B. en W. stellen voor een bedrag van f 25 op de begrooting voor 1937 uit te trekken, wat z.h.st.. wordt goedgekeurd. Van de be sturen der bijz. scholen zijn verzoeken in gekomen om over 1937 een voorschot te mo gen ontvangen op de vergoeding over dat jaar. B. en W. stellen voor deze voorschot ten te verleenen, berekend oVer de uitgaven van 1933 en tot 80 procent betaalbaar te stellen op het eind ven elk kwartaal. Wordt z.hjs. aangenomen. T behoeve van de ver kiezing van leden der Tweede Kamer der Stat en-Generaal behooren de stembureaux geformeerd te worden. Hierin worden be noemd de heeren: district 1. Mumsen, voorz. leden J. Walraven en L. Donker; district 2: Ghr. van der Nagel voorz. leden: P. van Ruiten, J. J. Anker; district 3: C. W. Lie verse, voorz.. leden: J. Zwetsloot en C. van Rijn. Van het bestuur van de vereeniging voor Chr. Nat. onderwijs is een verzoek in gekomen om gelden voor verbetering van het schoolgebouw, verbouwing van de gang, aanleggen van een betegelde speelplaats en bouwen van een bergruimte voor brand stoffen. Z.h.s. wordt bes-loten de gevraagde medewerking te verleenen. Van ouders van schoolgaande kinderen zijn verzoeken inge komen om tegemoetkoming in de kósten van het vervoer hunner kinderen van Hoogimade naar de Chr. School te Woubrugge. B. en W. stellen voor per teerling en per jaar een bij drage van f 10 te verleenen, een en ander voorzoover een desbetreffende vergoeding mag worden uitgekeerd. De beer Donker voert hierover uitvoerig het woord en zag liever de tegemoetkoming uitgekeerd naar evenredigheid van de kosten van dat ver voer en de draagkracht der ouders. De lieer Anker vindt liet bedrag te laag en wijst er op, dat het aantal kinderen vanuit Wou brugge vervoerd naar de R. K. School te Hoogmade sterk terugloopt, wat de kosten I van vervoer per leerling zal verhoogen. Na. dat de voorz. uitvoerig het voorstel van B I en W. verdedigd heeft wordt dit aangeno men met 43 stemmen. Tegen de heeren Anker, Donker en Walraven. De algemeene politie-verordening wordt hierna aangevuld met een artikel, houdende een verbod om de openbare straten enz. te bekalken of te besmeren. Naar aanleiding van liet nieuwe Motor- en Rijwielreglement .behoort ook de Motor- en Rijwielvcrordening te worden herzien, meer speciaal wat de indeeling van de wegen be treft. B. en W. stellen voor om de Kerk straat, de brug over cte Woudwatering en de baan met de Achterweg als een B-weg, met als maximum totaal gewicht voor de brug 6000 k,g„ voorts in Hoogmade die brug over de Does en het Noordeincte, eveneens in te deelen bij de B-wegen, met als maximum gewicht over de bru gtotaal 6000 k.g. Aldus wordt besloten. Alsnu komt ter tafel de nieuwe sehoolgeldverordening. Deze lasti ge materie wordt door den voorz. uitvoerig behandeld. In de verordening ie o.m. opgenomen de bepaling dat vaar het derde schoolgaande kind het schoolgeld met 50 procent wordt verminderd, voor het vierde kind met 75 procent, terwijl voor het 5e kind geen school geld verschuldigd zal zijn. Het schoolgeld zal vanaf 1 April door de gemeente worden ge- ind en niet meer door de schoolbesturen. Na eenige bespreking wordt de verordening met alg. stemmen aangenomen. De verordening op de besmettelijke ziektegelden wordt even eens herzien. Gekomen aan de rondvraag vraagt de heer Anker of met de huidige controle op de lek ken in de waterleiding voldoening wordt be reikt, waarop de voorz. bevestigend ant woordt. De heer Zwetsloot vraagt naar de bruikbaarheid van brandbluschmifdelen te Hoogmade en do bediening daarvan, waar op de voorz. zegt dat helaas do monteur en de hoofd-brandmeester niet berekend zijn voor .bun taak en dat hierin ten spoedigst0 zal werdén voorzien. Tevens vraagt spr. in lichtingen over de te nemen maatregelen met betrekking tot het dempen van een stinksloot in het dorp Hoogmade. De voorz, antwoordt hierop, dat tegen den betrokken eigenaar, na vruchteloos onderhandelen, proces-verbaal is opgemaakt. De heer Walraven vraagt nog inlichtingen over het venstrekken van steun, zoogenaamd handelsgeld, voor armlastigen, waarna de vergadering door den voorz. wordt gesloten. Ingezonden Stukken (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie). OPENBAAR VERKEER Met verwondering heb ik gelezen van het besluit van B. en W. alhier om aan de N.V. ELTAX vergunning te verleenen tot het in werking brengen van een autobusringlijn langs een route ,die, voor zoover al niet door de N.V. Eltax zelf gereden, nagenoeg geheel bediend! wordt door de stadstram der N.Z.H. T.M. Van bediening van stadsgedeelten, tot dusver van openbare vervoermiddelen ver stoken, is dius geen sprake, behoudens Burg- gravenlaan, Fruinlaan en Cobetstraat, met welke straten de Eltaxlijn toch wel verlengd had1 kunnen worden, zonder ingrijpende aan tasting van het vervoersdebiet van de stads tram. Wanneer nu, een totaal van openbare ver voermiddelen verstoken wijk, (b.v. het Kooi- park) door de nieuwe vergunning in het genot van een vervoermiddel ware gekomen, zou een dergelijké vergunning voor een ring- lijn, desnoods gedeeltelijk langs de route van een ander vervoermiddel, mogelijk nog te verdedigen zijn geweest, maar nu dit niet het geval is, zie ik in deze vergunning niets anders dan kapitaalsvernietiging, zeer sterk af te keuren in dezen tijd, nu veel eerder sprake moet zijn van coördinatie van het verkeer. B. en W. motiveeren hun beslissing, blij kens het gepubliceerde sectieverslag, met de mededeeling, dat met de directie der tram geen aannemelijke regeling was te treffen. Als de onwil van de tramdirectie gelegen is in het feit, dat zij in deze tijdsomstandigheden niet bereid is, alleen voor eigen rekening en risico trajecten te gaan exploiteeren, waarvan te voren vaststaat, dat het een finantieele strop wordt, dan zal niemand haar daarin ongelijk geven. Gezien de exploitatieuitkom sten in het algemeen, zou 't hoogst onver antwoordelijk zijn, als zij anders zou han delen. Den tijdi, dat de N.Z.H.T.M. wel het risico genomen heeft, om de stadslijn aan te leggen en te gaan' exploiteeren, schijnen B. en W. vergeten te zijn. De N.Z.H. zal zeker uit deze behandeling haar consequenties trekken en de gevolgen zooveel mogelijk op de gemeente Leiden laten terugvallen, door in de eerste plaats Leidsche ingezetenen te ontslaan, wanneer door deze affaire personeel overcompleet komt en door haar benoodigde stroom zooveel mogelijk buiten de Leidsche centrale te betrekken. Heel laconiek schrijven B. en W. verder in het bovenaangehaald sectieverslag: „Mocht de nieuwe lijn in den tijd van een jaar niet rendabel blijken, dan herleeft de bestaande dienst weer". Dus dan is de tram weer goed genoeg. Ongewenschte vreemdelinge Een reeks diefstallen een Jaar straf Men schrijft ons uit Ben Haag: De 28-jarige Duitsche verpleegster A. G., laatstelijk wonende te Haarlem, thans gedetineerd wegens diefstal, is reeds achtmaal door de politie over de grens gezet, maar telkens keerde zij, zoo spoedig als er maar kans toe was, terug. Eenigen tijd geleden heeft zij ook voor de Haagsche rechtbank terecht gestaan, omdat zij te Leiden haar kind op naam van een juffrouw uit Utrecht in de registers van den Burgerlijken Stand had laten inschrijven. Dit kind overleed spoedig na de geboorte. Zij werd deswege tot een jaar gevangenis straf veroordeeld, doch van deze straf werd haar een groot gedeelte kwijtgescholden op voorwaarde, dat zij zich liet opnemen in de stichting van de middérnachtzending. Ter wijl zij daar verpleegd werd zag zij kans te ontvluchten. Na de geboorte van haar twee de kind vreesde zij, dat dit na een nieuwe uitwijzing in Duitschland zou moeten blij ven en om zulks te voorkomen heeft zij te Amsterdam, waar zij verbleef iemand be reid gevonden, die, hoewel niet de vader zijnde, dit kind wilde echten. Thans stond zij terecht wegens diefstal van een koffer, een toiletkoffer, kleeding- stukken en lepeltjes, gepleegd te Wassenaar Op de vraag van den president, wel ke de reden was, dat verdachte telkens opnieuw in ons land terugkeerde en waarom zij diefstallen pleegde, bleef zij EERSTE KAMER Vergadering van heden. Eegrooting 1937 Aan de orde zijn de algemeene beschou wingen over de Rijksbegrooting ""37. De heer Van L an Sc hot (r. oespreekt de vraag, wat er nu en in de to*.. >inst staat te gebeuren op politiek en economisch ge bied. Politiek heeft het debat in de Tweede Kamer gestaan in het teeken van den brug genbouw. Het woord coalitie wil spr. niet gebruiken, dat werkt op menigeen als een •oode lap op een stier. Spr. behoort tot ben die de gewijzigde geest van de S-D.A.P.^ie»n als een verblijdend verschijnsel. We behoeven een krachtige regeering. De moeilijkheden zijn nog lang niet overwon nen. Een regeering nu die steunt op eeii aste meerderheid in de Kamer is veel ster ker dan een die moet werken met wisselen de meerderheden, die een beroep moet doen op haar politieke immuniteit als het prin- cipieele tegenstellingen betreft. Als het zoo doorgaat, wat blijft er dan over van het parlementaire stelsel, van de minis- terieele verantwoordelijkheid? Het recht om zijn beginselen te verkondigen, zichzelf te zijn, moet spr. vindiceeren met alleen voor de R.K. Staatspartij, doch voor elke poli tieke groep. Spr. heeft lof voor de wijze, waarop in het verleden, in de tien jaar dat er geen poli tieke regeering kon worden gevormd, op uiterst gelukkige wijze zakelijke kabinetten werden gevormd. Wat de politiek van de R.K. Staatspartij betreft: we dienen te plukken onze dag. Aan passen beteekent voorts njet dat men blind moet zijn voor uit het maatschappelijk le ven opkomende verschijnselen. Nu betee kent het niet alleen aanpassen: ook aan pakken. Ook de regeering voert constructiele wel- vaartspolitiek: crisismaatregelen, deprecia tie, uitvoeren van groote werken. Spr. heeft evenzeer respect voor ons cre- dietweaen als de Minister van Financiën, r het uitvoeren, spoedig, van groote werken moet worden gestimuleerd De de preciatie, hoezeer afgedwongen, is van zeer gunstigen invloed geweest op ons econo misch leven. Kwam de gulden weer op zijn oude pariteit, het ware niet veel minder dan ramp. Het zou wel eens kunnen wezen, dat men den gulden moet stabiliseeren niet om zijn daling maar om zijn stijging. Sti mulatie als bovenbedoeld acht spr. dan ook noodzakelijk. Spr. brengt ten slotte hulde aan dit kabi net voor de wijze, waarop het zich jegens het land van zijn taak heeft gekweten. De heer De SavorninLohman (cL.) wijst op de zware taak, die dit kabinet had te torsen. Er is veel critiek, maar ondanks parlementaire tegenstand is de aanpassings- en crisispolitiek ten deele stellig geslaagd. Het tempo van defensie-versterking moet worden opgevoerd. Over het geheel heeft spr. waardeerin» voor de politie van deze regeering: geen politiek van de korte baan zooals het Plan van de Arbeid. Spr. hoont dat niet weder zal worden afgebroken, wat dit kabinet heeft opgebouwd* Het auto-ongeluk bij Nijkerk Omtrent het auto-ongeluk op den Rijks straatweg bij N ij k e r k vernemen wij nader, dat de auto toebehoorde aan de wasscherij van de Wed. F. v. der Vegt, te Kampen. De wagen was met wasohgoed op weg naar Amsterdam. De gewonden zijn: de chauffeur Van Put ten, een zekere Riesebos, mej. Schilder en haar zes-jarig zoontje. Mej. Schilder was er het ernstigst aan toe. Zij had vermoedelijk zware hersenschudding gekregen en was tegen den middag nog steeds bewusteloos. Voorts bekwam zij brandwonden. De drie overigen hadden verschillende verwondingen opgeloopen, voornamelijk aan hoofd en ge laat, doch hun toestand is redelijk wel. De gewonden zijn opgenomen in het wijk- gebouw van het Groene Kruis te Nijkerk De doktoren Bosch en Van Lent verleenden de eerste hulp. De oorzaak Wat de oorzaak van het ongeluk betreft, is het niet uitgesloten, dat deze gezocht moet worden in het breken van een veer van een der voorwielen. Een onderzoek dienaangaande wordt ingesteld. Volgens verklaringen van een automobilist, die op korten afstand achter den verongelukten wagen reed, zou de vrachtauto een zeer groote snelheid hebben gehad. Het voertuig is aan den linkerkant van den weg tegen een boom opgevlogen, omgeslagen en vervol gens in brand geraakt. De vier personen, die zich in de cabine bevonden, zijn met een der portieren uit den wagen geslingerd. Ware dit niet gebeurd, dan zouden zij on getwijfeld in de vlammen zijn omgekomen. De brand is tot de motor en de cabine be perkt gebleven.. De laadruimte van de auto bleef onaangetast, zoodat het waschgoed geen schade bekwam. Met een andere auto van dezelfde firma is de lading later naar haar bestemming vervoerd. De genoemde automobilist heeft dadelijk a het gebeurde hulp gehaald, waarna hij de gewonden op last der doktoren naar Nijkerk heeft gebracht. Brand in meubelfabriek Groote schade aangericht In den afgeloopen nacht werd door voor bijgangers brand ontdekt op den houtzol der van een bonten loods van de meubel fabriek van den heer Linssen te Beek (L.'f. Zij waarschuwden onmiddelliik de familie Linssen, wier woning aan de fabriek grenst. D? heer L., die met een beenbreuk bedlege rig was, werd naar een naburige wonin« overgebracht. De brand had in korten tijd een grooten omvang aangenomen en binnen een half stonden de geheele fabriek en toon- kamers in lichter laaie. De plaatselijke brandweer bestreed het vuur met drie stra len. De woning en een der toonkamers kon den slechts voor het vuur gespaard blijven. De schade, welke aanzienlijk is. wordl door verzekering gedekt. het antwoord schuldig. Zij zeide veel spijt van het gebeurde te hebben. Het O. M., waargenomen door mr. Hoek stra betoogde, dat ons land op gasten nis deze verdachte mnar#weinig prijs stelt. Her haalde malen is zij uitgewezen, doch even zooveel keeren komt zij terug om hier mis drijven te plegen. Wegens diefstal eischte do officier thans een jaar gevangenisstraf. Mej. mr. Stapel, raadsvrouwe van ver dachte, refereerde zich aan het oordeel van de rechtbank. De kruiser „De Ruyter" BATAVIA, 18 Febr. (Aneta). Met Hr. Ms. „De Ruyter", die op 5 Maart a.s. te Tand jong Priok zal arriveeren, hoopt de Land- voogdelijke familie en genoodigden, waar onder de leden van den Raad van Ned.-Indië, op 8 Maart een vaartocht te maken. Men hoopt dan om vijf uur 's middags weder te Tandjong Priok terug te zijn. Tegelijk met de „De Ruyter" zal op de reede van Tandjong Priok ook Hr. Ms. „Java" liggen. Deze bodem arriveert op 4 Maart van Soerabaja en zal op 6 Maart zijn reis naar Holland voortzetten. Hooge Commissaris te Danzig GENèVE, 18 Febr. Prof. Carl Burck- hardt, lid van het Internationale Comité van het Roode Kruis, is voor de duur van drie jaar benoemd tot hooge commissaris van de Volkenbond te Danzig. Teraardebestelling van den Pakoe Alam Indrukwekkende plechtigheid DJOCJA, 18 Febr. (Aneta). De teraarde bestelling van den zelfbestuurder, hoofd van het Pakoe Alamsche Huis, Z.H. Pange- ran Adipati Ario Pakoe Alam de Vilde, had hedenmorgen plaats. Om tien uur 's morgens plaatselijken tijd vertrok de stoet van het sterfhuis. De lijk baar werd door familieleden vanuit de dalem tot buiten de poort gedragen. Vier hoofdofficieren der Soeratroepen fungeerden als slippendragers. De stoet werd als volgt geformeerd: eerst kwamen twee compagnieën geweerdragende militairen met omfloerst vaandel, onder commando van den oudsten kapitein, bene vens de Soeratroepen. Daarna kwamen tamboers met omfloerste trommen. Hierop volgde de bataljons-muziek. Daar achter volgden personen die de waardigheidstee kenen van den overleden zelfbesturder droegen. Achter hen liepen degenen, die de rijkssieraden van het Pakoe Alamsc-he Huis met zioh droegen. Hier achter volgde de auto van wijlen den vorst, gevolgd door de vrou welijke bedienden zijner hofhouding. Hierop volgden de hoofdpenghoeloe en priesters. Zij gingen do lijkbaar van den ontslapene onmiddelijk vooraf. Achter de lijkbaar volg den de regent van Adikarta en onderge schikte ambtenaren. Hierna volgde de gou verneur van Djocjakarta met zijn gevolg. De baar werd gevolgd door dragers van honderden kransen. Bij het passeeren van het fort Vredeburg werd een saluut van negen kanonschoten Bij het bereiken van de stadsgrens werd de baar op een auto geplaatst en is het militaire escorte ingerukt. De begrafenis stoet ging verder door naar Girigondo, waar op de grafheuvel de eigenlijke begra fenis plaats vond, waarbij door den hoofd penghoeloe en de priesters de gebeden zijn AANBESTEDING 'S-GRAVENHAGE, 18 Febr. De Rijks waterstaat heeft aanbesteed het vernieuwen van Iboordvoorziening endoor het Merwede- kanaal in de Prov. Zuid-Holland met zijtak b.d. Linge tot in de Mebwede. Voor 42.000 levert F. A. Zwets te Hardinxveld 2190 strék kende M. damwand. AANKOOP HARINGBOOT De reederij J. J. v. d. Toorn A.zn. te Sche- vemingen heeft ondershands aangekocht van de N.V. Zevisscherij „Nederland", directie I. J. Hoogendijk te Vlaardingen, de haring boot „VI. 25 Noord-Brabant", MARKTEN nt, eventueel verhoogd met premie or verminderd met afdracht voor de kwaliteit. Overmelk regeeringsminimumprtjs r.dere dan taxemeik 2.50 cent. KEERDE TELKENS NAAR HOLLAND TERUG Om zijn zucht tot oplichting te laten botvieren Dienstboden de slachtoffers 's-Gravenhage, 17 Febr. De 22- jarige Duitscher H. F. H., afkomstig uit Dusseldorp, is reeds verscheidene malen door de politie uitgeleid, maar hij kwam telkens in ons land terug. In Nov. 1935 is hij door den politie rechter hier ter stede, wegens oplich ting veroordeeld tot vier maanden ge vangenisstraf, waarna hij opnieuw werd uitgeleid. Maar H. kwam toch weer naar Holland, waar hij zich opnieuw aan misdrijf schuldig maakte. Hij wist een lijst te bemachtigen, waarop de adressen van verschil lende Duitsclie dienstboden voorkwamen, bij wie hij zich meldde, met de mededeeling, dat hij om politieke redenen niet in Duitschland kan blijven. Hij dischte daarbij een verhaal cp, dat hij van een landgenoot, die zijn mili taire dienstplicht in Duitschland moest vol brengen, een broodwijk kon overnemen, maar daarvoor had hij een driewieler noo dig- aan de koopsom ontbrak een bedrag van vijf gulden. Een dienstbode, die hem geloofde, .stelde hem dit bedrag ter hand. Vol goede moed ging verdachte naar een volgend adres, waar een vriendin van genoemde dienstbode woonde. Daar deze juist telefoneerde en van haar wedervaren met H. vertelde, had verdachte hipr geen succes. Verdachte zeide, dat bij inderdaad bij een bakker brood in consignatie kon krijgen, mits hij een bedrag van twintig gulden als waarborg stortte. De advocaat-generaal mr L. B. J. Vermeu len, wees op de vroegere veroordeel ing van H.. die ondanks het feit, dat de politie op zijn aanwezigheid in Holland geen prijs stelt, evenveel malen terugkomt als hij over de grens wordt gezet. De rechtbank heeft In Limburg onwettig gehandeld met het gouvernementsgebouw De gestes der varkens centrales afgekeurd De commissie uit de Tweede Kamer voor de Rijksuitgaven heeft over het verslag van de werkzaamheden van de Algemeene Re kenkamer over 1935 het een en ander gerap porteerd. Gewezen werd daarbij o.m. op de financie- ng van den bouw van het gouvernements gebouw te Maastricht. Voor het verder bouwen van het gouver nementsgebouw te Maastricht werd op het viifde hoofdstuk der rijksbegrooting aan vankelijk een bedrag van f 260.000 uitge trokken. Toen een aanzienlijke bezuiniging over de geheele lijn noodzakelijk bleek, werd dat bedrag teruggebracht tot f 75.000. De Provincie Limburg stelde, teneinde een ver traging in de voltooiing te voorkomen voor, harerzijds de boven de genoemde f 75.000 benoodigde gelden aan het rijk voor te schieten. Het rijk zou die gelden dan in jaarlijksclie termijnen kunnen terugbetalen. Op deze wijze zou de bouw in het gewenschte tempo kunnen worden voortgezet, terwijl het Rijk ten behoeve van dien bouw op de achtereen volgende jaarlijksche begroetingen niet meer zou behoeven uit te trekken da-n met den budgetairen toestand zou zijn overeen te brengen. De Regeering aanvaardde dit voor stel. Bij de Rekenkamer bestonden tegen een en andere ernstige bedenkingen, omdat in wezen de diensten 1936 en 1937 belast waren met sommen, die tot den dienst 1934 behoo ren. Omdat echter waarschijnlijk 's rijks belang beter gediend was door voltooiing van het gebouw dan door vertraging van den bouw, heeft de Rekenkamer medewerking verleend. De commissie meent echter, dat men niet tot de keper behoeft te gaan om te kunnen constateeren, dart; de gevolgde handelwijze in sirijd met de wet is. Met betrekicing tot deze aangelegenheid hebben verschillende han delingen plaats gehad, die zich reeds bij oppervlakkige beschouwing als wetsovertre dingen of -ontduikingen doen kennen. Bij de commissie is de vraag gerezen, of de Reken kamer, toen zij ondanks dezen aperten strijd met de wet, op utiliteitsgronden aan de hier- bedoelde handelwijze haar sanctie hechtte, niet te zeer uit het oog heetft verloren, dat het hier ging over de re chtmatigheid van een financieele daad der regeering en mot over de doel matigheid. Het doet de com missie leed te moeiten verklaren, dat zij do wijze waarop is gehandeld, niet in overeen stemming kan achten met de eischen. welke mede in het belang vam oen vruchtdragend parlementair overleg, aan de voorlichting door de regeering mogen worden gesteld. Critiek op de Varkenscentrales De Crisisvarkenscentrale besteedde belang rijke bedragen aan propaganda, voorname lijk in het buitenland; de desbetreffende uit gaven werden als geheim aangemerkt Toen de Rekenkamer daartegen bezwaar maakte, werd aan den Crisisaccountantsdienst opge dragen een onderzoek in te stellen. Kort na dat de opdracht tot het hierbedoelde onder zoek was gegeven, hief de Veehouderij cen trale in welke de Crisisvarkenscentrale in middels was opgelost het propaganda- fonds, waarin in totaal f36.742,42 was go- stort, op. De Commissie meent, dat hier van een zeer onbevredigend verloop van zaken gesproken moert worden. Uiteraard zal in bet gebeurde moeten worden berust Het zal echter noo dig zijn, er met ernst tegen te waken, dat een toestand ais de hier besprokene opnieuw zal kunnen ontstaan. Gewezen werd nog eens op de onwettdge beschikking over gelden door gewestelijke varkenscentrales. Aan handelingen van dezen aard heb ben zich niet minder dan acht geweste lijke varkensorganisaties schuldig ge maakt Een harer keerde uit de op brengst van oormerken en van vergun ningen tot huisslachting sommen tot een gezamenlijk bedrag van f 10.000 uit aan drie vereenigingen van landbouwers, „uit hoofde van de medewerking, ver leend bij de uitvoering van crisis-maate regelen" en bovendien f5.000 aan een boeren- en tuindersbond „ter vorming van een fonds voor bevordering van den varkenshandel". Een andere der bedoelde organisaties zoni derde een bedrag van ruim f18000 af voor de oprichting van een stichting ter bevorde ring van de varkenshouderij en varkensfok kerij. Wel was deze laatste beschikking door den minister vernietigd, doch de betrokken organisatie ontkende de rechtsgeldigheid van 's ministers besluit met een beroep op haar juridische positie op het tijdstip, waar op zij cfe genoemde beschikking nam. De Rekenkamer teekent bij haar relaas van het gebeurde aan, dat, ook naar de meenrtng van den landsadvocaat, de gel den, waarover op deze wijze onwettig is beschikt, als verloren moeten worden beschouwd. De commissie kan uiteraard niet anders doen dan zich bij de berus tende houding, ten slotte door Regeering en Rekenkamer noodgedwongen aange nomen, aansluiten. Zij weet dat onder de huidige bepalingen een herhaling van het gebeurde niet meer kan voorkomen. Zij heeft niettemin gemeend op deze ernstige feiten nog eens de aandacht te moeten vestigen, omdat zij een les vor men voor de toekomst; een les, die leert hoe gevaarlijk het is particuliere organisaties in de overheidsbemoeiing ra te schakelen zon der aanstonds die organisaties aan een zeggenschap en een controle van de resree- ring te onderwerpen, welke haar binnen de perken kunnen houden van hetgeen het al gemeen belang eischt en toelaat. hom terecht voor dit feit de zware straf van een jaar en zes maanden opgelegd, waar mede spr., zeide zich to kunnen vereenigen. Mr Tli. Bakker betoogde, dat, indien ver dachte inplaats van het verhaal van de bakfiets, ronduit de waarheid had gesDro- ken en het geld voor zijn borgstelling had gevraagd, hij buiten moeilijkheden zou z'jn gebleven- Pleiter achtte dan ook de opge legde straf voor dit feit te hoog en verzocht een mildere straf. Uitspraak 3 Maart a.s.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7