STADSNIEUWS DONDERDAG 18 FEBRUARI 1937 TWEEDE BLAD PAG 6 Kroniek der stad Leiden Een keurige uitgave Vanwege de firma J. J. Krantz en Zn. N.V., Fabriek van lakens 011 wollen stoffen, ls uitgegeven een Kroniek der stad Leiden, een boekje van zeventig pagina's druk, dat ongetwijfeld velen gaarne in hun bezit zul len willen hebben. Reeds de typografische verzorging, die van een verfijnden smaak getuigenis aflegt, maakt deze uitgave tot een begeerenswaardig bezit. Het papier, de letter, de pagina-indeeling, de illustra ties met de talrijke lijn-cliché's naar allerlei oude prenten, vormen een fraai en aantrek kelijk geheel, waarmee de drukker alle eer inlegt. Het manuscript is verzorgd door Ir. G L. Driessen, die als weinig anderen in de geschiedenis van onze stad thuis is en aan wien het gelukt is in betrekkelijk weinig bladzijden de voornaamste feiten uit Leiden: historie te comprimeercn en toch onder houdend te blijven. De schrijver behandelt het ontstaan van Leiden, de geschiedenis van haar voornaamste bouwwerken, de toestand der stad in de middeleeuwen, haar beleg en ontzet, „d'Arminiaansche schans tot Leydcn", de gouden eeuw, de achteruitgang aan het einde der 17e eeuw. het Napoleon tische juk, de uitbreiding der stad van 2S000 tot 75000 inwoners, om ten slotte hoofdstuk te wijden aan de Lcidsche textiel nijverheid. waarmee de opkomst van Lei den zoo nauw samenhangt. De firma Krantz gebruikt daarna nog eenige blad zijden om de aandacht te vestigen op haar eigen, in Leiden thans uniek, bpdrijf. Do illustraties ziin met bijzondere zorg gekozen en passen op gelukkige wijze bij de tekst. De uitgave werd verzorgd door de de uitgeverij „De Archivaris" te Den Haag. Het gemeentebestuur verleende medewer king. Stuwdam-Propaganda-avond in de Graanbeurs Een programma vol afwisseling In de tot de laatste plaats bezette gtroote zaal van „Den Burcht" is vanwege het Chr. geïllustreerd weekblad „De Stuwdam" een propaganda-avond gehouden, waarbij de be- zeokers een aantrekkelijk en zeer geva rieerd programma is voorgezet. Er werden een aantal films gedraaid, waarvan vooral de film van de huwelijksinzegening van ons jonge Vorstelijke Paai-, groote belang stelling hao, hoewel ook de natuurfilm van Zwitserland en de komische films aan het eind veel succes oogstten. Als declamator trad op de heer P. de Roo uit Amsterdam, die de zaal met zijn voortreffelijke voordracht uitstekend wist te boeien en die vooral diepe indruk maakte .met het bekende gedicht van Ten Kate: „Maranatha". De schrijver Jillis Limburg, de vrucht baarste en meest op den voorgrond tredende medewerker aan „De Stuwdam", las een van zijn schetsen voor, getiteld „Duizend gulden [voor een menschenleven". Het was een gezellige en prettige avond. Ver. Vakschool voor Meisjes voor Leiden en Omstreken Rapenburg 23 Jaarverslag over 1938 Aan bovengenoemd verslag is het vol gende ontleend: Wegens drukke werkzaamheden zag me vrouw J. OvervoordeGordon zich genood zaakt in April ontslag te vragen als lid en voorzitster van het bestuur. In de ledenvergadering van 11 Februari 1936 werd mej. J. H. Hofs, die aan de beurt yan aftreden was, bij acclamatie herkozen als lid, tevens penningmeesteres. De school werd bezocht van 1 Januari— 1 September door gemiddeld 306 leerlingen, van 1 September—31 December 1936 door gemiddeld 288 leerlingen, terwijl over 1936 gemiddeld 377 cursusleerlingen de school bezochten. Totaal dus 971 leerlingen. Dc afdeelingsschool te Alphen aan den Rijn werd van Januari tot September be zocht door 76 leerlingen, van September tot 31 December door 79 leerlingen. De buitenleerlingen waren afkomstig uit: 'Alphen, Abbenes, Alkemade, Bodegraven, Boskoop, 's-Gravenhage, Hazerswoude, Hille gom, Katwijk, Koudekerk, Leiderdorp, Lei- muiden, Lisse, Nieuwkoop, Noordwijk, Oegst geest, Oude Wetering, Rijnsburg, Sassen- heim, Valkenburg, Voorschoten, Warmond, Wassenaar, Zegwaard en Zoeterwoude. In den loop van het jaar verlieten de school met diploma of getuigschrift: huis houdkundigen 11, kinderjuffrouw (theorie en praktijk) 9, kinderjuffrouw (theorie) 15, hulp in de huishouding 11, huisnaaister 12, avond-costuumcursus 4, 2-jarige dagoplei ding 39 en huish. avondopleiding S. Op verzoek van de commissie tot huis houdelijke voorlichting werden in de school aan totaal 63 vrouwen 3 naaicursussen ge geven van 12 lessen. Dammen Voor de L.D.D.B. werd vorige week voor de 2e klasse de laatste ronde gespeeld. De afgebroken partijen van vorige wedstrijden zijn als volgt beslist: RJD.C. 1Lisse II, J. SchoneveldJ. Balkenende 11; D. v. d. MeijK. v. Essen 0—2; P. Vooijs—J. Lang broek 1—1; einduitslag 137 voor Lisse IL De stand der 2e klasse is thans: gesp. gew. gel. verl. pnt. brdp. v. e t. Katwijk aan Zee I 7 6 1 0 13 87—53 Katwijk a. d .Rijn I 7 5 1 1 11 90—50 Lisse II 7 5 0 2 10 76—04 Rijnsb. I 7 3 1 3 7 69—71 Leiderdorp I 7 2 0 5 4 67—73 Wassenaar I 7 2 0 5 4 57—83 Damclub Leiden II 7 2 0 5 4 54—86 Alphen II 7 1 1 5 3 60—80 K.W.Z. I is kampioen. Proficiat! K.W.Z. met het behaalde succes. Het is een flinke prestatie geweest voor zulk een jonge ver- eeniging om ongeslagen het kampioenschap te behalen. Het vorige seizoen moest genoe gen genomen worden met de onderste plaats. Nu no. 1, wel een bewijs, dat K.W.Z. in spel peil flink vooruit is gegaan. Volgens een vast gestelde bepaling dcor den L.D.D.B. gaan K.W.Z. I en K.D.C. I zonder overgangswed strijden over naar de le klasse. A.D.C. II moet de<»-w-dstrijden spe len tegen no. 1 van de 3e klasse, welke deze Week waarschijnlijk nog bekend zal zijn. NED. CHR. HOUT- BEWERKERSBOND Viering van het twintig-jarig bestaan Huldiging van den heer Tegelaar De afd. Leiden van den Ned Chr. Bond van Houtbewerkers en aanver wante vakgenooten, herdacht giste ren haar twintig jarig bestaan. Tege lijkertijd mocht de heer Tege.iaar het feit herdenken, dat hij onafgebro ken tien jaar de functie van penning meester heeft vervuld. Teneinde een en ander feestelijk te ge denken was 's avonds in Gebouw Prediker een samenkomst belegd, welke zeer druk bezocht was en uitmuntte door liaar ge zellige sfeer. Onder de aanwezigen die d't. vierde lustrum mede wenschten te vieren, merkten wij o.m. op den bondsvoorzitter, don heer Westdijk, die met den heer iBaart het H.B. vertegenwoordigde, voorts den heer C.orpel van den Chr. Besturenbond en af gevaardigden van den R.K. Bond van Hout bewerkers en van de Chr. Sport Vereen. C G. W. De voorzitter, de heer Biesbroek las bij opening een gedeelde uit Rom. 12, om dan allen hartelijk we.'kom te heeten en voorts een oogenblik stil te staan bij de oprich ting van de thans jubileerende afdeeling. Spr. schetste deze oprichting als een daad van durf en wijs inzicht en dankte de op richters voor hun eens genomen initiatief. Dat de oprichting in een groote behoefte voorzag, bleek duidelijk uit het feit, do- spoedig vele leden toetraden, waardoor de afdeeling haar lodental van zes zag stijgen tol honderd twee-en-zestig. In een van groote dank en waardeering getuigend speechje richtte spr. zich vervol gens tot den penningmeester, den heer TegeJa,ar, die op dezen avond het feit her dacht, dat hij de organisatie tipn jaar als penningmeester heeft mogen dienen. Toe gezongen werd hem Ps. 121 4: .,De Heer zal U steeds gadelaan". Daar voor deze gelegenheid een feest comité al het voorbereidende werk ha'1 verricht, werd de leiding nu in handen ge geven van den wnd. voorzitter, den heer D v. d. Revden, die al dadelijk aan het dage- lijksch bestuur verzocht om op het podium plaats te nemen. In een korte toespraak vees de heer Van der Reyden op de goede erstandhouding en de prettige samenwer king van de leden met het D. B. Als hij dan beste wensehen voor de verdere groei de afdeeling heeft uitgesproken bood! hij aan de heeren Biesbroek, Tegelaar en Zuidema, resp. voorzitter, penningmeester en secretaris van de organisatie een bestuurs- ioto in lijst aan. Een aparte huldiging vieJ den penning meester hierna nog ten deel. Namens de leden dankte de heer Van der Reijden hem voor zijn vele werk in het belang van de al deel ing vrricht. Tien jaar,-, aldusspr., zijt gij thans penningmeester en deze func- lie hebt gij met groote trouw en zorgvuldige toewijding vervuld. Door uw werk hebt gü de sympathie van alle leden verworven, die u dan ook thans gaarne willen huldigen. Maar niet a.Qeen u, ook uw vrouw zijn wij veel dank verschuldigd. Zeer zeker is het mede aan haar onontbeerlijke hulp te dan ken, dat gij steeds in staat was u geheel en al aan ons te geven. Als blijvend aandenken overhandigde spr. twee fauteuils er den wensch bij uit sprekende, dat God het echtpaar Tegelaar nog vele jaren voor de organisatie moge sparen. Vriendelijk zeide de heer Tegelaar dank voor deze ongedachte en door hem zeer op prijs gestelde hulde er de verzekering aan vastknoopende, dat hij zich gaarne met zijn echtgenoot e nog lang in dienst van de ver- eeniging wenscht te stellen om daarbij de belangen van alle leden in het oog te hou den, in 't bijzonder wel die der werk- loozen. Namens het H. B. voerde vervolgens de bondsvoorzitter, de heer Westdijk, het woord, die, na de gelukwenschen te hebben overgebracht, wees op het belang van een Christelijke-sociale organisatie. Voortgaande stelde spr. in het licht, dat er in de laatste twintig iaar heel wat gedaan is om de ar beiderspositie omhoog te brengen. Wij moeten, aldus spr., echter verder. Wij heb ben ons wel te realiseeren, dat ons werk geen liefhebberij is maar dure roeping en harde noodzaak. Onze strijd gaat in het. belang van onze gezinnen. Spr. wekte in dit erband dan ook op om actief aan den uit bouw van de Christelijke sociale gedachte mede te werken in het besef, dat deze taak ons van Godswege op de schouders is ge- legd. De bondspenningmeester, de heer Baart, die reeds eerder aan een jubileerenden afdeelingspenningmeester een bloemen mand had aangeboden, richtte zich vervol gens in een persoonlijk woord tot den heer Tegelaar, waarbij bij er op wees, dat deze zijn vrije uren steeds heeft willen besteden ir- het belang van zijn medemenschen. Achtereenvolgens werden nu de geluk wenschen aangeboden door den heer Van Ooyen namens den R.K. Bond van Hout bewerkers St. Anth. van Padua. welke spreker een voorzittershamer met inscriptie aanbood, door den heer M. Corpel voor den Chr. Besturenbond en den heer A. v. d. Velde, namens de Chr. Sport Ver. C.G.W. Alle sprekers gewaagden van de prettige samenwerking met de jubileerende afdee ling en spraken de beste wensehen voor een opgewe"kt vereenigingsleven uit. De avond die een gezellig verloop had en een waardige herdenking van dit vierde lustrum vormde, werd afgewisseld met mu ziek van de Leidsche Chr. Harmonie-vereeni- ging en de opvoering van een geestig tooneel- stukje door het Prediker-tooneelgezelscliap, dat hiermede bij vernieuwing bewezen heeft prachtig in staat te zijn een groot gedeelte van een avond op vroolijke wijze te vullen. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: J "WTnkler—KruUt d C W de H00Verhoog d AC Barten—v Kleef d F H J v d WaterWUnhoven d C Stafleu Kalkhoven r. P M J C H Frantzen—Hutigen C KricgerKolk z M W v d Walle kerk d J H Knlbbe—Kuyper d GEHUWD: A v Helden en A Fakkel J J ramer en C A C M SpruUt P Neuteboom en T v Esmond C de Vreede en M Elzenaar Wassenaar en J v d Hoed W J v d Wat-r C Holswilder J WIllémBe en S J Houwe- s H D v Galen wedr en A J MeUcr W ïteu'enga gesch. en D Zandvoort Excursie naar het Rijksmuseum van Oudheden Dank zij de welwillende medewerking van den directeur van het Museuui van Oud heden hebben de werklooze loden van boven genoemden lond kosteloos de>:e mooie in richting van oude kunst gezamenlijk kun nen bezichtigen. Gistermiddag werd onder leiding van twee vrouwelijke assislenten een rondgang gemaakt door de Nederlandsche en Egypti sche afdeelingen. Begonnen werd bij het Hunnenibedden-tijdperk en geëindigd bij het tijdperk van 600—1000 jaar na Chr. Wonderlijk is het te beluisteren en te zien met welke gebrekkige middelen de men- schen allerlei zaken maakten voor huiselijk gebruik en versiering; hoe goed zij hun doo- den verzorgden en wegsloten voor scheii- ding door roofdieren en anderszins. Hoe mooi is het te zien hoe in het Romeinschc tijdperk de Romein-en hier in het lage land hun woningen beschermden tegen ons kli maat door liet aanleggen van cen'rale ver warming. Vanuit een bepaalde stookplaats werd heette lucht gevoerd door dubbele vloeren en wanden naar bepaalde vertrek ken. Hoe waar zegt dc Spreukendichter: Er is niets nieuws onder de zon. Vanuit de Nederlandsche afdeeling werd gegaan naar de Egyptische afdeeling eD kwamen wij 'terecht bij de graven en over blijfsels van eens hooggeplaatste personen. Interessant was te zien, hoe zij in hun graf hun geheele levensgeschiedenis mede kregen, zoodat wij heden ten dage nog kunnen ver klaren, wat er zich alzoo in hun leven heeft afgespeeld. Bewonderenswaardig te zien welke mooie beelden gehouwen werden uit het hardste natuureteen (graniet), hoe kleurvast de verfstoffen waren, welke zij gebruikten. Al met al is het voor de deelnemers een leerrijke middag geweest. UNIVERSITEIT VAN LEIDEN Geslaagd: Cand. ex. Wis- en Natuurkunde, letter F, de heer W. J. C. van Beusekom, UIT DEN OMTREK AARLANDERVEEN CHR. LAND ARBEIDERSBOND De leden van den Chr. Landarbeidersbonil kwamen met bun huisgenooten in vergade- ring bijeen. Men had een aardig programma samen gesteld, o.a. verschillende leerzame onder werpen, voordrachten enz. Een en ander werkte er toe mede, dat de aanwezigen zich uitstekend amuseerden. Moge deze avond er toe medegewerkt heb ben, dat nog meerderen zich bij den Chr. Bond aansluiten. ALPHEN a.d. RIJN JAARVERGADERING In het kerkgebouw aan de De Ruyterstraat hield de Geref. Meisjes vergadering „Lente bloesem" gisteravond haar 4de jaarvergade ring. Ds. Mulder opende op de gebruikelijke wijze, waarna deze de leiding over gaf aan mej. Belgraver, de leidster van „Lentebloe sem". Deze riep alle aanwezigen een hartelijk welkom toe, zette vervolgens op den voor grond dat deze avond weer bedoelde een beeld te geven van het vereenigingswerk en riep voor dit werk ook nu weer in de har telijke medewerking der ouders. Speciaal voor de pauze werd het gewone beeld van een vereenigingsavond gegeven. De meisjes begonnen met het zingen van Ps. 116 10 en 11. Hierna notulen en een voordracht, waarna Willy Dijk het Gew. Gesch. onderwerp „Eli en Samuel'' inleid de. Op deze keurige inleiding volgde be spreking. Duidelijk bleek dat deze vereeni- ging in uitstekende handen is bij mej. Bel graver. Na memorisatie en een voordracht werd met een zangstukje de gewone verga dering geëindigd beschouwd. Na de pauze werden twee inleidingen ge houden, nl. Vad. Geschiedenis van Mar. van Zomeren en Kerkgeschiedenis van Hilly Boot.. Ook deze waren heel goed. Verder werden de gebruikelijke varia ge geven. Heel mooi was het stukje getiteld „Ons Boschhuis", waarin de aandacht werd gevraagd voor het vacantiehuis vaa de Jeugdbonden te Driebergen. Het was een keurige avond, die door Ds Bosch na een slotwoord op de gewone wijze werd beëindigd. DE BURGEMEESTER WEER PRESENT Na een verlof van eenige weken is de burgemeester onzer gemeente weer terug gekeerd en heeft hij zijn ambtsbezigheden weer hervat. VERGADERING MIJ. ZIEKENFONDS Bovengenoemd fonds voor Alphen en Om streken hield in Hotel Toor haar jaarlijk- sche vergadering voor de verzekerden. De aftredende vertegenwoordigers van de verzekerden, de heeren A. Groeneveld en W. Geerlof, werden herkozen. Door de toeneming van het aantal ver zekerden werd het aantal vertegenwoordi gers van de verzekerden vergroot. Gekozen werd de heer A: F. Ruyssenaars, en als plaatsvervanger de heer C. Koren. Door verschillende verzekerden werd aan gedrongen op geneeskundig toezicht op de scholen Na bespreking liield hef bestuur dez§ zaak in handen. Hoewel B. en W. reeds meermalen getoond hebben hier afwijzend tegenover te staan, zal men te dien aan zien stappen doen bij het gemeentebestuur. KIND BIJNA VERDRONKEN In het kanaal bij de fa. W. S. viel Dins dagmiddag een ongeveer 6-jarig zoontje van de familie De J. te water. Door voorbijgangers werd dit opgemerkt. Na veel moeite slaagde men er in het kind, dat bijna bewusteloos was, met een stok te redden. SCHAKEN Maandagavond werden door de Alphensche Schaakclub de volgende partijen in de onder linge bordenwedstrijd der Alph. Schaakclub gespeeld: 1—0 Groep II: J. KempenB. Smit 7272 W. den Hoed—J. Best 1—0 D. VroomA. H. Balk 11* A. BreedijkB. Smit 20* F. van OordD. Posthuma 11* Groep III: J. den Hoed—Roggeveen 1—0 AmsterdamJ. den Hoed 01 uitslag beide gespeelde partijen. A.s. Maandag heeft het 2e tiental die A.S.C. een competitiewedstrijd te spelen tegen Taveno III uit Leiden in het IJclubgebouw alhier. HAZERSWOUDE UITVOERING „EXCELSIOR" Woensdagavond gaf het Christelijk Man nenkoor „Excelsior" onder leiding van zijn directeur den heer P. H. Jamsscu van Gou da in de Geref. Kerk haar 5e openbare uit voering. De eere-voorzitter, burgemeester Warnaar opende met to laten zingen Ps. 146 1, ging voor in gebed en las Ps. 14S. Daarop heette hij de aanwezigen hartelijk welkom en sprak er zijn teleurstelling over uit dat niet meerdere belangstellenden wa re» opgekomen, hoewel de weersgesteldheid allerminst medewerkte. Spreker stond daar na stil bij het feit dat Excelsior dezer dagen haar lste lustrum mocht vieren. Onder de bekwame leiding van haar di recteur, de heer JansseY) is het in de 5 jaren van haar bestaan met Excelsior steeds hoo- ger gegaan. Zij werd reeds geplaatst in da afdeeling Uitmuntendheid. Op gehouden con coursen heeft het koor zich loffelijk gekwe ten van haar taak. Het kwam dikwijls met mooie prijzen naar huis toe. Ook op Natio nale feesten heeft Excelsior zich niet onbe tuigd gelaten. Het programma dat uit 12 rangnummers beirtond werd daarna afge werkt. De stille aandacht waarmede de aan wezigen toeluisterden en het applaus dat op verschillende numers volgde, bewees genoeg dat genoten werd van hetgeen Excelsior gaf. Aan het einde van de goed geslaagden avond was de Eere-voorzitter dan ook zeker de tolk van alle aanwezigen toen door hem direc teur en Koor een woord van warmen dank werd gebracht voor hetgeen ten gehoore werd gebracht. Ook aan den heer H. J. Pels die op het orgel sehoone muziek had doen hooren, en aan de heer H. van den Berg die op dc piano een tweetal nummers van het programma had begeleid, werd een woord van dank gebracht. Ten slotte wekte de F.ere-voorzitter allen die daartoe in de gele genheid waren op, zich bij Excelsior aan te sluiten, en lid van het Koor te worden. Na dat gezongen was „Halleluja eeuwig dank en ecre" ging Ds. M. Heuzeveldt voor in dank- KATWIJK GEMEENTERAAD De raad dezer gemeente kwam gisteren avond in openbare vergadering bijeen. Voorzitter was Burgemeester Woldnngh van der Hoop. Aanwezig alle leden behal ve de heer J. van der Perk,, die wegens on gesteldheid niet aanwezig kon zijn. De Voorzitter zegt eerst de gebruikelijke Nieuwjaarsrede, die ditmaal bijzonder kort is. Spr. wijst er op, dat het de tuinbouw slecht ging doch in de reederijen gunstig. Er zijn werken van groot belang in zicht. Spr. hoopt dat het in 1937 onder Gods ze gen, in Katwijk goed mogen gaan. De heer H u e t i n g beantwoordt als oud ste raadslid de Voorzitter en dankt voor het gesprokenen. Wat het laatste betreft, sluit Spr. zich geheel aan bij de woorden van den Voorzitter. Ingekomen is ook een schrijven als ant woord op het in beroep gaan tegen de ver laging van een tweetal salarissen. B. en W. wensehen de verdere beslissing aan den Raad te laten. De heeren Van der Marei en Van der Bent spreken zich uit tegen het voorstel van B. en W. Het voorstel van den heer Van der Marei werd verworpen met 313 stemmen, vóór de heeren Van der Marei, Kulk en Van der Bent. Dan is aan de orde mededeeling van in gekomen stukken, voornamelijk missieven van Gedep. Staten houdende goedkeuring van genomen raadsbesluiten. Ingekomen is ook een adres van de R.-K. Kiesvereeniging .Plicht en Eensgezindheid", waarin ge vraagd wordt maatregelen te willen nemen tegen het dragen van schaamtelooze klee ding in den badtijd. Een adhaesiebetuiging aan dit adres is er bijgevoegd van de A.-R Kiesvereen. „Nederland en Oranje". Ook nog een adres van een honderdtal dames uit Katwijk van ongeveer dezelfde strek king- De Voorzitter stelt voor deze adressen voor kennisgeving aan te nemen. De heer Grimbergen zegt, dat derge lijke klachten herhaaldelijk geuit werden. Zeker, 't is niet zoo gemakkelijk om het kwaad te voorkomen. Doch ook de meenin gen loopen hierover nogal uiteen. Hoe bijv. uit te maken wat op straat welvoegelijk is. Doch opvallend is toch dat men zich in eigen woonplaats, of in eigen huis niet zoo zal vertoonen als men wel meent te mogen doen te Katwijk. Van eigen personeel zou men het ook thuis niet dulden. Moet Kat wijk dan voor dit ergerlijke gedoe uitgeko zen worden. Het is vernederend voor Kat wijk. Spr. komt zelf niet zooveel in Katwijk aan Zee doch de Kiesvereeniging is een serieuse vereeniging die zich niet voor ieder karretje zal laten spannen. Als de verorde ning er in voorziet is het een. kwestie van scherp toepassen. De Voorzitter zegt., dat men eigenlijk iets vraagt wat in de verordening staat Wordt het niet uitgevoerd da» kan men zich tot de politie wenden. De persoonlijke ervaring van Spr. is, dat het zoo erg niet is. En dat de politie wel toeziet bewijst het feit, dat 22 processenverbaal zijn opgemaakt en 200 waarschuwingen gegeven. (Wordt vervolgd) KATWIJK AAN ZEE MUTATIE Met ingang van 1 Maart a.s. is overge plaatst van Harderwijk naar Katwijk aan Zee de rijksveldwachter H. Alferink. De heer Alferink komt in de plaats van den heer Hamerslag, welke overgeplaatst is naar Rotterdam. CHR. BESTURENBOND Daair de heer D. v. Beelen heeft bedankt voor de commissie voor verleening steun B is in zijn plaats gekozen de heer N. van Rijn. Herbenoemd werd voor deze commis sie de heer G. v. d. Voort DIEFSTAL Door den directeur van Gemeentewerken werd aangifte gedaan van het feit, dat van de vuilnisbelt een .partij oud ijzer is ont vreemd. Bij onderzoek bleek, dat aan deze diefstal schuldig waren v. B. en v. L., welke bedoelde partij ijzer met een vrachtauto hadden vervoerd. De politie maakte tegen dit tweetal proces verbaal op. KATWIJKSCHE REDDINGSBRIGADE Onder auspiciën der K.R.B. slaagden voor de eerste jaarcursus, diploma Oranje-Kruis, welke gegeven werd onder leiding van dr. W. E. Heuting. de dames: N. M. Boekhoven- Kruijt, II. C. Collette-v. Herringen, a. Ver dors. M. Vis, J. Wouda. N. Griffioen, C. Par levliet, L. Parlevliet en de heeren: J. -Tan.se, J. Vliegenthart, G. J. Wassenaar. A. Jonge- neel. J. Kloos, afgewezen één. Voor de her halingscursus tot verlenging diploma Oranje Kruis met drie jaar, slaagden: mevr. Won- da-Wagtendonk 011 de heeren: C. Boot, D. Varkevisser, W. Vooijs en G. Haasnoot Gzn. Examinator was dr. W. E. Heuting. N.V. Maatschappij voor hypothecair crediet in Nederland (waarmede gefusioneerd de N.V. Maastrichtsche Hypotheekbank v. Nederland) Gevestigd te 's Gravenhage 4 uitlootbare Pandbrieven verkrijgbaar 991/, De Direciie LEIDERDORP GEMEENTERAAD De Raad vergaderde onder voorzitterschap van den burgemeester, den heer K. Brug. Alle leden zijn aanwezig. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de no tulen worden vastgesteld. Onder de ingekomen stukken was een aanvraag van de Vereen, voor Chr. Lager en Mulo. om beschikbaarstelling van gel den voor het aanbrengen van centrale ver warming. Deze aanvraag werd, evenals het schrijven van den heer J. A. Ramaker, waar in wordt verzocht om de tol van de Leider- dorpsche brug weer op de geldende condi ties te mogen pachten, voor advies gesteld in handen van B. en W. Hierna komt in behandeling het voorstel tot uitbreiding van de parkeerverboden en voorrang wegen. Bij bespreking van dit voorstel acht de heer Klaver het wensche- lijk om een algeheel parkeerverbod in het smalle gedeelte van de Hoofdstraat vast te stellen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Vervolgens wordt het voorstel van B. en W. tot renteverlaging van drie geldleenin- gen, gesloten met de „Nationale", met alge- meene stemmen goedgekeurd. Het betreft hier de geldleeningen heden nog groot f 118000, f 38.320 en f 41.000, resp. rentende 41/4, 4V2 en 4VÏ pet. Door welwillende mede werking van de „Nationale" kunnen deze leeningen worden omgezet in één groote lee ning tegen 4 pet. De aflossingsbedragen en de looptijd blijven dezelfde als voor de oude leeningen. Deze verandering geeft thans reeds een besparing van pl.m. f 500 per jaar. f Zonder bespreking wordt aangenomen n voorstel tot sluiting van dc dranklokalitei- ten in dagen van mobilisatie. Het onderhoud van de gem. plantsoenen wordt vervolgens gegund aan den laagsten inschrijver, den heer W. H. v. Bekkum. Hierna wordt het presentiegeld der leden van de stembureaux bepaald op f 4. Benoemd worden tot leden van stembu reau I de heeren Groenendijk en Rijnsbur ger; de Burgemeester is ambtshalve voor zitter; van stembureau II de heeren Klaver en De Haas; voorzitter is de heer M. P. Splinter. Het voorstel van B. en W. om in te gaan op de aanbieding van de fa. Van den Bom te Oudenbosch om 2730 stuks boomen en planten te leveren franco voor f 503.75 wordt met alg. stemmen goedgekeurd. Deze zijn bestemd voor het Gem. Sportterrein. Bij de rondvraag informeert de heer Groe nendijk naar het te stichten zwembad en de heer Van der Wal vraagt inlichtingen over zijn voorstel inzake verstrekking van voeding en schoeisel aan schoolkinderen en ook over de los- en laadplaats. De Voorzitter beantwoordt deze vragen en sluit de vergadering. A.R. KIESVEREENIGING De stemming voor de candidatenlijst vorige week gehouden had tot uitslag: 3. J. Schouten. 4. J. J. C. van Dijk. 5. C. Smeenk, 6. L. F. Duymaer van Twist, 7. C. v. d. Heuvel. 8. Mr. J. Terpstra. 9. W. Wage- naar. 10. Dr. Beekenkamp, 11. H. Amelink. 12. C. v. d. Zaal. 13. A. Zijlstra. 14. Mr. F. A. van Dijken. 15. Mr. G. A. Diepenhorst. 16. Ds K. Boeijinga. 17. A. B. Roosjen. 18. Mr. J. Algera. 19. Dr. C. Beekenkamp. 20. Mr. IJ. Langhout. VER. VOOR ZIEKENHUISVERPLEGING LEIDERDORP-ZOETERWOUDE (H.R.) Genoemde vereendging hield haar jaarver gadering in Irene. In zijn openingswoord deelde de voorzitter, de heer L. C. Snel, me de, dat het afgeloopen jaar voor de vereeni ging zeer gunstig is geweest. Het ledental nam toe. Het aantal ziektegevallen, waarbij opneming in het ziekenhuis noodzakelijk was, bleek vrij normaal :e zijn geweest. Aan de kasreserve kan een flink bedrag worden De secretaris, da heer Klaver, las hierna de notulen, die onveranderd werden vastge steld. Uit het Verslag van den penningmeester, den heer Groenendijk, bleek, dat de ont vangsten waren f 11.169,46, de uitgaven f SS44.21 en het batig saldo aldus f 2325,25. Het bezit der vereen, per 31 Dec. 1935 bedi a- gende f 7624,22 was alzoo op 31 Dec. 1936 aangegroeid tot f 9949,47. Naar aanleiding van dolt verslag gaf de heer v. d. Beek het bestuur in overweging na te gaan of o.a. het aantal verpleegdagen waarvoor vergoeding wordt gegeven, thans maximaal 60 dagen per jaar. niet zou zijn te verhoogen tot 80 verpleegdagen en ook of verlaging van de contributie niet mogelijk was. De voorzitter voelde hiervoor ndet veel. Hij wees er op. dat de agenda al voorstellen be vatte, die bij aanneming geld zouden kosten. Verder deelde hij mede, dat een contributie verlaging van 1 cenit per week een mindere ontvangst zou geven van f 1400 per jaar. De lieer Van Wijk, die van de financieel?, commissie nog maar pas deel uitmaakt, zulks wegenis een tusschentijdsche benoe ming, werd voor drie jaar herkozen. De drie aftredende bestuursleden, de hee ren L. C. Snel, H. w. d. Poel en H. J. van Mil, werden met bijna algemeene stemmen herkozen. Het bestuursvoorstel, om voor het vervolg voor het nemen van Röntgen-foto's 75 pet te vergoeden tot een maximum van f 10 per ziektejaar. alsmede een vergoeding voor bestraling eveneens 75 pet., tot een maxi mum van f 20 per ziektejaar, werd na uit voerige bespreking met algemeene stemmen aangenomen. Dit besluit heeft terugwerken de kracht tot 1 Januari van diit jaar. Vervolgens kwam in bespreking het in stellen van een tusschentarief voor gevallen, dat een operatie direct noodzakelijk is vol gens den bohandelenden geneesheer en er voor opneming van den patiënt in het Acad. Ziekenhuis geen plaaits is. In zulke gevallen kwamen de kosten van de operatie tot nu toe geheel voor rekening van het betrokken lid. Het was nu de bedoeling de leden tegen het betalen van een contributie van 3 cem per week in dc gelegenheid te stellen zicl> hiervoor te verzekeren. Het bestuur gaf te kennen dat niet tot het instellen van dit tusschentarief kon worden overgegaan indien niet minstens 150 leden zich hiervoor opgaven. Over dit voors el werd uitvoerig van ge dachten gewisseld, waarna het zonder stem ming werd aangenomen. Besloten werd, dat geen uitkeoring voor een operatie als boven gemeld zal geschie den wanneer nog niet 6 maanden gecontri bueerd is. Alleen voor leden die zouden wil len overgaan van het bestaande operatie fonds naar het in te stellen tusschentarief zal een andere regeling gelden, die door het RADIO DISTRIBUTIE DONDERDAG 18 FEBRUARI Programma 3: 8.00 Keulen: 9.50 ParUs R; 13.05 Brussel VI; 14.20 Gram.muz. GRD; 15.20 Keulen: 16.20 London Reg; 17.20 Keulen; 18.25 ParUs -R; 193o Keulen; 19.50 London Reg; 20.35 Berlijn; 21.20 Diversen; pl.m 21.45 Weenen of dlv.22.50 Boedapest of dl v.; 23.25 Diversen Programma 4: 8.00 Brussel VI; 9.20 Gram.mu- 7.ielc GRD; 10.35 London Reg; 15.35 Droltwlch; 18.20 Diversen; 19.00 Droltwlch; 19.30 Sport- praatje d.d. heer J. G. A. Janssen (journalist); 2000 Droltwlch; 22.45 Londen Reg. VRIJDAG 19 FEBRUARI Programma 3: 8.00 Keulen; 12.05 ParUs Radio 13.05 Brussel VI: 15.35 Deutschl-sender16.20 ParUs R; 17.20 Keulen: 19.05 Brussel VI; 19.20 Droltwlch; 21.40 Weenen; 22.50 BerlUn; 23.20 ParUs Radio Programma 4: 8.00 Brussel VI: 9.20 Gram.- muzlek; 10.35 Londen Reg; 12.50 Droltwlch; 14.25 Lond enReg;15.55 Droitwlch; 19.2o GRD; 22.90 Droltwlch Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 15 tot en met Zondag 21 Februari a.s. waargenomen door de apotheken G. H. Blanken, Hoegewoerd 171, telef. 502; D. J. v. Drlesum Mare 110. telef. 406 en J. Doedens, Wilhelminapark f Oeg3tgeest, telef. 274, bestuur eventueel nog nader onder het oog zal worden gezien. Verschillende aanwezigen (bespraken bij de rondvraag nog de jx>st uitgaven voor zieken- j vervoer. Mein wenschte op dit punt soepeler bepalingen. De voorzitter deelde mede, dat i dit telken jare een hooge post was en het I bestuur moest in dit opzicht wel eendgszans streng zijn om misbruik tegen te gaan Hierna sluiting van deze goed bezochte, ergadering. NIEUWE WETERING WINTERLEZING Voor het Comité to! Het Houden van Winterlezingen hoopt Vrijdagavond in de Chr. school op te treden Ds. Fokkema, van Amstelveen, met het onderwerp: „De waar-1 de van het Oude Testament voor ons geloof", NOORDWIJK BIJZ. VRIJW. LANDSTORM Van Burgemeester J. B. V. M. J. van der Mortel, ontving de afdeeling van de B.V.L. een fraaie legpenning ten geschenke. Deze zal als prijs dienen voor de zes oefeningen, die dit seizoen nog zullen worden gehou den. Degene, die in deze oefeningen het hoogst gemiddelde schiet, zal winnaar zijn 1 van deze fraaie prijs, DE WERKLOOSHEID Het aantal bij de gemeentelijke arbeids beurs ingeschreven werkzoekenden bedroeg aan het einde der vorige week 681, dit is 146 minder dan eind Januari. OEGSTGEEST PROPAGANDA-AVOND VOOR EFFATHA In „Irene" is gisteravond een propagan da-avond gehouden, uitgaande van het Chr, Instituut voor doofstomme kinderen „Effa- tha'* te Voorburg. De bijeenkomst werd geopend door den heer P. R. Breimer, onderwijzer aan ge noemde inrichting. In zijn inleidende rede besprak de heer Breimer het voorgelezen Schriftwoord en bracht de beteekenis daarvan in toepassing op de alleenstaande lijdende menschenkin- deren. Hij wees daarbij op het heerlijk licht van de verlossende boodschap (gaat heen en doet desgelijks). Hierna zong mevr. van Gugten een twee tal liederen, begeleid op de piano door Mej. Verhoeven. Vervolgens liet de heer Briemer aan de hand van een serie lan taarnplaatjes de aanwezigen een en ander zien van het uit- en inwendige van het Internaat en het Schoolgebouw waar een 130-tal kinderen vanaf hun 4e tot 16de jaar worden opgeleid tot volwaardige arbeids krachten en waarvan hij tal van ondervin dingen verhaalde. Hij wekte daarbij alle aanwezigen op om gezamenlijk de misdeel- den de helpende hand te bieden, zooals ia de H. Schrift wordt geleerd. Daarna hebben de aanwezigen door mid del van een openbare les aan een 3-tal leerlingen van liet Instituut een juistcn in druk gekregen van de onderwijs-methode op Effatha. Rustig en kalm werden de dikwijls moei" lijke vragen gesteld en beantwoord op een wijze die zeker menigeen onder de aan wezigen beschaamd zette. O.a. was opmer kelijk dat zelfs een der leerlingen precies wist waar tot heden het Prinselijk Echt paar zich in het buitenland bevindt. DERDE WINTERLEZING VAN PROF. CRAMER In de Pauluskerk alhier werd gister avond de derde en laatste winterlezing ge houden door Prof. Dr. J. A. Cramer, oud- hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, over het onderwerp: „Gelooft gij in den Heiligen Geest?" Spr. begint met de vraag onder oogen te zien: „Wie is de H.G.?" Zoolang we dit niet weten, gaat de schoonheid van het Pinksterfeest voor ons geheel verloren. De oorsprong van den H.G. ligt niet bij de menschep, maar zuiver bij God. De H.G. i s God, en wel die God, die de inhoud van het Heilig Evangelie voor ons maakt tot een persoonlijk bezit. Het eenirj. Evangelie is dat van Jezus Christus. Die <>ns vrij ge maakt hpeft van alle zonden. F.11 nu is hot juist de HG.-die dat Evangelie zoo op den mensch toespitst, dat het zijn eigendom wordt. De openharing Gods 4s volgers Spr. tweeledig. Aan den eenen kant geeft hij in de natuur, maar bovenal in Zijn Woord, een rijke openbaring en aan den anderen kant opent Hij ons hart, om die openbaring te ontvangen. En dit is juist het werk van den H.G. Spr. stelt als voorbeeld Luther, die niet eerder geloofde, dat de vergeving van zon-

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6