Gemeenteraad van Amsterdam DONDERDAG 18 FEBRUARI 1937 TWEEDE BLAD PAG. 5 STAATK. GEREF. PARTIJ De mislukte pogingen tot samen werking met de Chr. Nat. Actie Vrijheid van godsdienst het groote struikelblok Te Utrecht is gister de algemeens ver gadering gehouden van de Staatk. Geref. Partij, waarin Ds. G. I-I. Kersten een rede heeft gehouden over den politieken toestand Hierin bracht hij o.m. ter sprake die pogin gen, die aangewend zijn orn tot eenheid te geraken met Prof. Dr. I-I. Visscher en de Chr. Nat. Actie. Ds. Kersten zeide hiervan o.m. het volgende: De hoop, dat er nog verandering ten goede komen zou, hoeft ons met de voorzichtig heid van het stilzwijgen bezet. De zaak der vereeniging ging ons te zeer ter harte, dan dat wij deze door ontijdige publicaties in gevaar wen&chten te brengen. Thans is de hoop gevlogen, dat de C.N.A. met de S.G.P. vóór de a.s. verkiezingen tot één partij zich zal voreenigen. Ik heb met grooten ernst op die vereeniging steeds aangedrongen, wat mijn vrienden getuigen kunnen. Zij is echter daarop afgestuit, dat Prof. Visscher in art. 36 der Geloofsbelijdenis wilde lezen vrijheid van godsdienst- Heeds in de eerste samenkomst door de- putaten dor C.N.A en het dagelijksch be stuur der S.G.P. 20 Februari 1936 te Rotter dam gehouden, is dit geschilpunt aan de or&e gesteld Feitelijk is dit zoo gebleven tot heden toe. Telkens weder bleek, dat Prof. Visscher in principe vrijheid van gods dienst voorstaat. Ook in de samenkomst, die genoemde hoogleeraar niet uw partij-voor zitter 13 November 1936 alleen had, liepen de besprekingen op dit punt vast. Van stonde aan was het wel klaar als de dag, dat or groote verschillen in de partij van Prof. Visscher bestonden. Een der groe pen was geheel met ons eens en oordeelde, gelijk wij, vrijheid van godsdienst in strijd met art. 36 der belijdenis. Het hing, naar den mensch gesproken, van Prof- Visscher af, of met hen die met ons de preciese op vatting van de belijdenis voorstonden, in één partij zou worden opgetrokken. De uitkomst is helaas geweest, dat de rekkelijken onder de C.N.A. hebben gezegevierd. En zoozeer is Prof. Visscher er mede ingenomen, dat in het „Geref. Weekblad" van 13 Febr. j.l. niet alleen de mededeeling ver&chijnt, dat onder voorlichting van Prof. Visscher de te Utrecht vergaderde predikanten beslo ten de C-N.A. te steunen, mits deze met een eigen lijst zou uitkomen en Prof. Viseeher als lijstaanvoerder zou optre den, maar dat in genoemd nummer van 't Geref. Weekblad" dit met verheu ging wordt vermeld- „ongetwijfeld zullen talloos velen in 'ons land verblijd zijn rqet het besluit dezer I vergadering." I De vlag in top. Onderhandelingen zijn gevoerd met de antj-rev„ miet de chr. hist., met de staatk. geref. Deze liepen niet alteen spaak met de eerstgenoemden, maar werden ook afgebroken met de staatk. geref. En dat nu is, aldus Ds. Kersten, volgens het „Geref. bri Weekblad", velen tot blijdschap, is Herv. (Geref.) Staatspartij Ds. Lingbeek weer lijstaanvoerder Gister heeft de Herv. (Geretf.) Staatspartij te Utrecht haar jaarvergadering gehouden onder presidium van Ds. H. E. Grave- Ds. C. T. Willekes en D. B. Michon werden herkozen als leden van het hoofdbestuur. Tot algemeen secretaris werd de heer Chr. L. Harry van te Amsterdam benoemd (wegens het bedanken van den heer Peereboom). Ook de voorzitter Ds. Gravemeyer werd herkozen. Ds. Lingbeek werd wederom met alge- meene stemmen alls no. 1 geplaatst op de I candidatenlijst voor de a.s. verkiezingen. Be sloten werd de eigen lijsten niet te verbin- dne met de groep Herv. A.R. van Prof. H. Visscher. De aid. Groningen bracht bij de behande ling van enkele vragen de kleuren van de nationale vlag ter sprake. Men zag in het I laatste besluit van de Regeering om het rood-wit-Mauw tot nationale vlag te verkla ren een hernieuwde verwerping van Gods Woord en een poging om de groote daden Gods in onze historie te verdonkeremanen. De vergadering was van gevoelen dat de oude Geuzenvlag niet mag worden afge schaft. Men besloot een request aan de Re geering te zenden met het verzoek dit plan niet uit te voeren. Tenslotte hield Ds. C. A. Lingbeek een causerie over „De Herv. Geref. Staatspartij en de Staat"* Bloembollenhandel in de Streek Wij vernemen, dat de aanvoeren van bloembollen voor de heden te houden vei- ling te Bovenkarspel zóó groot is, dat er minstens drie dagen mee heen zullen gaan I vóórdat alles is geveild, iets wat nog nim- j mer heeft plaats gehad. Een opname van H.K.H. Prinses Juliana bij het vertrek van hotel Bristol te Weenen naar Zeil am See. Onvruchtbaar debat over de Centrale Markt Houding der sociaal-democraten de Centrale Markt, veertien a (v.b.), ia gistermiddag be- ven één-dags-staking hadden ge- rganlseerd als protest tegen heb feit, dat B. n W. h.i. geen nota nemen van de klachten en vrieven der groothandelaren. B. en W. hadden zich bereid verklaard voor en kleine groep ambtenaren en werklieden in _e ziekenhuizen de werktijd te verkorten, om dat dit h.i. zonder betwaar kon geschieden. Van een opnieuw Invoeren van de 48-urige werk week voor het verplegend personeel kon evenwel, verklaarde wethouder Kropman (v.b.) niets komen, en wel om fiuancieele rede nen. B. en W. zeiden zich te moeten houden reek vordert. Het slot van het d.e'bat hierover was, dat mej. De Jong het s.d. voorstel introk en de voor- -acht van het collego zonder stemming werd In de avondvergadering heeft de heer Bois- evain (v.b.) voor een verloren zaak ge vochten. De liberale fractie wilde veiramderin- in de prijsvraag voor het nieuwe stadhuis, ifi zij dit niet doelmatig en groot genoeg aoht. B. en W. hebben in een nota hieromtren uitvoerig hun standpunt uiteengezet. En d Raad. drie weinig belangstelling heeft voor dez vrijheidsbond«jhe opvatting, heeft het voorste deze fractie afgewezen, zc Wij zuilei iltvoerig in ïens ophaler ifetermidda; blad in den Raad" Een nün I opgei ;rkt. (r.k.). meening lsof z« >d de exploltatif der daarbij den noodigen koopmansgeest aan der worden behartigd. De heer Franke (s.d.) zong ongeveer het zelfde lied als zijn partijgenoot-wethouder 14 dagen geleden. Hij hoopte op overleg tusschen gemeentebestuur en grcaslers. Dat had de com munist S e e x e r s ook reeds gezegd. s.d.) heeft in. etfn 2eide te moeten del bulten de gebied van de Centrale Markt, heeft hij met zekere hardnekkigheid vastgehouden aan wat men in het debat herhaaldelijk genoemd heeft „de structuur van de markt". Dat betieekent in de practijk, dat van deize theoretisch opgezette en zoo goed en zoo kwaad als 't gaat volge houden indeeling weinig terecht komt. Ook Dat de Centrale Markt ■uder zich weinig geneigd traoten verandering te brengen socaaail-demo- een monument is zooals trouwens bij den betrokken wet houder bij de eerste ontwikkeling der kwestie bleek kwam aan het eind der nog al slee- pende diisoussie duidelijk in het Ucht. Toen de heer J an s m a (v.b.) bü de dupliek Er f ™e°me ««^(rJt?)'. Sn lan^SS W^malt- regelen te verzoeken tot wijziging van de structuur der markt, na overleg met de organi- Ma it hij ss en (s.d.) uit igkaatste met voorlezing te doen van strooi biljetten der S.D.A.P. bij -een vorige Raadsver kiezing. toen de roode heeren de Centrale Markt inpalmden als een vruciht van hün po litiek. Ja, dat moest de heer Matthtfssen wed gestand doen, en vandaar zijn uitspraak, dat aan de Centrale Markt de naam van De Miranda veT- bondien bliijft, gevolgd door de betuiging, dat de sociaal-democraiten de „volle verantwoorde lijkheid" voor de toen gevolgde politiek dragen! Hiermede was de afwijzende houding van den sociaal - democrat Is ohe n wethouder Van Meurs genoegzaam verklaard, 't Is overigens geen be nijdenswaardige erfenis die hij te beheeren heeft. Uit dllt de-bat is wel gebleken, dat de Centrale Markt naar sociaal-democratische ma- -e groot ts. is het niet ratel van mej. D e de 48-urige werkweek Een overzicht van Mittersill, waar H.K.H* Prinses Jttliana ert Z.K.H. Prins Bernhardt thans verblijverU Kerknieuws KERKHERSTEL Prof. Van der Leeuw en Prof. Haitjema over de reorganisatie Voor de afd. Groningen van de Verg. voor Kerkherstel hebben Prof. Dr. G. v. d. Leeuw en PrófDr. Th. L. Haitjema hun in zichten gegeven over de actie tot reorganisa tie van de Ned. Herv. Kerk. Rede Prof. v. d. Leeuw Prof. v. d. Leeuw noemde als richtlijnen van de thans bij de Alg. Syn. Commissie studie zijnde voorstellen: le. Belijdenis is een zaak van leer en leven; zonder formuleering van het geloof kan men geen kerk hebben: de leer zelve past niet in een kerkorde, i zij is daarin aangeduid in de meest oecume nische termen. De kerk moet de belijdenis handhaven en telkens herzien. Er is ii kerk plaats voor den veelvormigen rijkdom van het Evangelie, doch een anti-Christelijke prediking kan niet worden toegelaten, 2e. Geen kerk kan geheel zonder tucht. Op dat deze tucht niet zal lijden tot geestdrijverij is in het accoord een nieuwe figuur inge voegd: die van den provincialen kerkvisita- tor, resp. moderator, die in de uitoefening van de tucht zooveel mogelijk het herderlijk element zullen doen heerschen en door per soonlijk overleg zoo mogelijk tuchtzaken voorkomen. 3e. Slechts moet met nadruk worden uitge sproken dat er op gerekend is dat de rich tingen voortaan eigen partij en groepsbe lang zullen achterstellen bij de zaak der kei».u Gemeenschappelijk zullen wij onze schuld moeten belijden dat het met de kerk zoover gekomen is. Wij zullen elkander niet meer moeten zien als concurrenten, als tegenstan ders, maar als broeders, voor wie wij verant woordelijkheid dragen voor God. Belijden doen wij niet alleen in de leer, maar ook met ons leven als kerk. Het accoord voorziet in nadere betrekkingen tusschen de kerk en het Christelijk leveq. in den ruimsten zin: zending, leekenarbeid. Rede Prof. Haitjema prof. Haitjema had zijn inzichten samenge vat in den titel „Kerkelijke verscheidenheid zonder verdeeldheid". Er heerscht helaas, aldius spr., In de Ned. Herv. Kerk een verscheidenheid, welke op verdeeldheid neerkomt. Spr. wees in dit verband op de overgangs bepalingen van Kerkherstel en Kerkopbouw. Bepalingen die naar men hoopt weer zullen afloopen als de gezondmaking der kerk i: voortgeschreden. Wat tesamen is ziek gewor den moet tesamen gezond worden. Aan het kerkelijk oordeel wordt het laatste woord ge laten. Niet aan de groep of organen van en kelen, maar aan dè kerk als kerk. De uitein delijke beslissing wat recht en wat onrecht is, is dus bij de kerk. Voorts wees spr. op art. 25 van, het ont werp, waarin de roeping van de kerkeraden wordt omschreven. Dit artikel legt hun op zorg te dragen voor al hetgeen het waarach tig geestelijk leven der gemeenteleden kan bevorderen en daarbij tevens de eenheid te bewaren. De formuleering van dit artikel eischt van de kerkeraadsleden ten volle de verscheidenheid voor oogen te houden. De reorganisatie commissie is van plan dit zoo mogelijk in enkele artikelen concreter uit te werken. Spr. meent dat dit gewenscht Spr. is ervan overtuigd, dat verschillende typen van Christenen noodig zullen zijn en als die ingeschakeld en mobiel gemaakt zijn, vertrouwde spr. dat de verscheidenheid van zelf rijker zal worden. Als voor wantrouwen vertrouwen in de plaats zal zijn gekomen dan krijgt de kerk van zelf het karakter van de stad op den berg en zal het Evangelie een krachtig licht brengen. Spr. eindigde met de opwekking de voorgenomen reorganisatie dienstbaar te maken aan de groote toekomst der Ned. Herv; Kerk.- Prof, E. Doumergue f In den gezegenden ouderdom van 92 jaar is te M on t au ban (Zuid-Frank rijk) overleden Prof. Emile Doumer gue, de vermaarde Calvijn-kenner, door zijn groote biografie van Calvijn ook in ons land welbekend. Ongeveer een jaar geleden hebben wij gemeld, hoezeer hij, ondanks zijn hoogen leef tijd, nog geheel meeleefde met de in verschillende landen oplevende Calvijn- studie en met de sombere positie van het Protestantisme in Frankrijk. Al lengs echter werd het huis van zijn aardschen tabernakel minder en thans is de hoogbegaafde prediker, docent en schrijver zacht en kalm ontslapen. Emile Doumergue, die meermalen ons land bezocht, voor het laatst in 1919, het jaar van zijn emeritaat, was 25 November 1844 te Nimes geboren. Aan de Protestant- sche theologische faculteit te Montauban (thans gevestigd te Montpellier) was hij hoogleeraar in de kerkgeschiedenis en se dert 1880 was hij haar decaan. Van „Le Christianisme au XlXe siècle" was hij van 18711880 redacteur. Vele publicaties verschenen van zijn hand, waarvan zijn bekende biografie „Jean Cal vin", bestaande uit zeven deelen, als zijn levenswerk kan worden beschouwd. Hij werkte er aan van 1899 tot 1927. Tijdens het bezoek aan ons land heeft Prof. Doumergue o.a. verteld» dat hij pas op 55-jarigen leeftijd door de werken van Kuy- per en Bavinck was gewezen op het leer stuk der algemeene genade. Hij raadde toen de studenten aan, vooral ook de oraties van Kuyper en Bavinck te lezen; zelf las hij hun boeken in het Nederlandsch. In 1927 heeft Ds. G. W. van Deth een be zoek gebracht ten huize van den toen 82- jarigen geleerde. In „Woord en Qeest" heeft hij daarvan verteld: ,,'t Was met een gevoel van schroom en belangstelling, dat ik zijn studeerkamer binnentrad, waar ik door den, op het eerste gezicht wat grimmigen, ouden heer werd ontvangen. De studeerkamer van Prof. Dou mergue had, wat nonchalance betreft, zeker meer van het atelier van een schilder. Op een kleine lessenaar met opklapbaar blad, zooals wij die nog wel kennen uit ouderwet- sche kantoren, werden staande alle werken en werkjes geschreven. In een groote kast hingen scheef gezakt, enkele niet al te ste vig gebonden boeken tegen elkaar aan, en op mijn vraag, waar de professor zijn boe ken had, deélde hij mede, dat hij meestal zijn studiemateriaal uit de Universiteits bibliotheek kreeg. De prachtige, uitgebreide bibliotheken, waarover de meeste Holland- sche theologen beschikken, getuigen in ver houding hiermee zeker van groote luxe. „Ook de professor zelf zag er allermerk waardigst uit en deed denken aan een Mid- deleeujvschen monnik. Een lange, grijze kamerjas dragend, had hij om zijn middel en bèënen nog "een di^ke reisdekengesla gen,, die met een touw was vastgemaakt en werd opgehouden. „De levendige kop echter, met grijs haar en grijzen baard, en de tintelende oogen hadden niets van mufheid of kluizenaar- achtigheid. Een man, die rake, soms bijten de opmerkingen kon maken, en toch van een vaderlijke goedheid en vriendelijkheid. Met een nuchteren, soms haast te verstan- digen blik op de dingen,, en toch bezield met geestelijk vuur. Critisch staande tegen over de juist in dien tijd opkomende Réveil- beweging van de Brigade, en toch met zeer veel waardeering er over sprekend. De kerk bleek de belangstelling van zijn geheele hart te hebben. Hij wees me er op, hoe de Gereformeerde Kerk steeds een belijdenis- kerk had willen zijn en niet een bekeerings- kerk; de kerk oordeelt hier over het hart. Ook sprak hij over de groote waarde, die het had, om in de kerk ieder lid een be paalde taak te geven, zoodat ieder besef had van verantwoordelijkheid: „als de men. schen iets voor de kerk doen kunnen, dan hebben ze er ook hart voor". „Ten slotte werd ik binnengeleid in zijn heiligdom, een klein zijvertrek naast zijn studeerkamer. Er hing iets van een gewijde sfeer, 't Was er ook welverzorgd. Ik meen zelfs, dat er een mooi, warm, Perzisch tapijtje lag. Daar was het kleine Reforma tiemuseum. Een portret van Calvijn en van enkele andere reformatoren, verschillende voorwerpen uit dien tijd, o.a. een stempel van Calvijn. Met een zekeren eerbied werd alles getoond en de historicus wist er veel bij te vertellen. „Calvijn de naam reeds bracht hem in enthousiasme en deed hem vol bewondering spreken van dien vertrouwde, dien hij heeft leeren kennen, liefhebben, van wien hij niets kwaads kan hooren, wiens kwaad hij misschien ook wel eens geneigd is goed te praten; Calvijn, dien hij verdedigt als een moeder haar kind. Want ten slotte, hoe ruim en wijd ook zijn interesse moge zijn voor menschen en vraagstukken van zijn tijd, zijn hart behoort den grooten Refor mator." LAND- EN TUINBOUW Varkensinvoer en -handel in België Maatregelen tegen varkenspest Nu in België zich weer gevallen van var kenspest voordoen heeft de regeering al daar maatregelen genomen. Verschenen is een Kon. Besluit tot rege ling van de invoer en de verkoop van var kens. Bij dit Kon. Besluit wordt het houden van markten van varkens en biggen alsook het samenbrengen dezer dieren verboden in de provincies Limburg, Luik (uitgezon derd Malmedy en St. Veith) en de arron dissementen Leuven en Nijvel. Voor een uitzondering des Maandags te Hanmet en des Dinsdags te Clavier zijn be paalde eischen gesteld, waar alleen maar aangevoerd mogen worden varkens van minstens 60 kg. en alleen voor de slachte rijen bestemd. In het geheele land mogen geen varkens vervoerd worden tusschen zonsondergang en -opgang. Alle vervoer moet gedekt zijn door een schriftelijke toestemming. direct uitknippen Wie zich éénmaal MESJE geschore bruiken. Daarorr de g-eleg-enheld voordéélige wijze BUITENGEWOON AANBOD in veerkrachtig: Zweedsch Zllversti lans voor 1.15 (plus 15 ct port Jtvangt U een prachtig uitgevoi vederlicht, bakelieten scheerapparaat in fraaie bakelieten doos, GEHEEL GRATIS. EERST ZIEN DAN BETALEN U betaalt binnen drie dagen na levering. Dit is de royaalste methode om U zonder risico kennis te laten maken. Zoudt U deze annonce maar niet direct even opzenden? Hier volgt ons adres: SILADONT N.V. GIRO 250313 Laan van Poot DEN HAAG-W. ROFFELR1JMEN OM TE RILLEN In 1567 HENGSTENKEURING TE ROTTERDAM Onder buitengewoon ongunstige weers omstandigheden is gisteren de premiekeu ring van hengsten gehouden. De keurmees ters moesten hun werk onder de parapluie verrichten. Natuurlijk komt zulk weer niet ten goede aan het fraaie voorkomen der paarden en valt een algemeene indruk moeilijk te geven. Belangstelling was er nog wel. Van het type tuigpaard waren slechts 10 hengsten aanwezig. De 4- jarige dieren die voor het eerst aangeboden werden» moesten alle het zonder bekroning doen. Goedgekeurd werden Vincent N.S.Tg. 371, de Oldenburgsch-Oostfriesche hengst van de Coöp. Hengstenexpl. Barendrecht en Omstreken: Seraso N.S.Tg. 327, Oostfricsch. van C. Dekker, Barendrecht; Hellas, Fr. P. S. 441 B. Friesch-Oldenburger van de Ver. tot Landverb. te Rozenburg; Columbus N.S. Tg. 330 Groningsch-Oostfriesche van J. Timmers te Poortugaal (voor 3 jaar). Van het type trekpaard waren slechts 12 vertegenwoordigers opge komen. De uitslag was: Ingeschreven in het keurstamboek werden: Flip (K. 1766) 3 jaar, fokkereige naar Jac. Groenenboom Czn. te Ridderkerk; Mignon au Fostean (K. 1767) eig. G. L. Lannoge te Aardenburg; en Jupiter au Grand, Stoqiiy (Ki: 1768) 3 jaar, eig. J. Tho- renaar te 's Heer Hendrikskinderen. Een moment uit de Hengstenkeuring te Rotterdam in stroomende regen Goedgekeurd werden: Frans K. 1629, eig. Joh. Huisert e.a. Numansdorp; Sam. K 1627, fokker-eig. A. Troost. Piershil; George Miller K 1574, van C. van Beek. Heenvliet; en Carlo K 1649 fokker-eig. G. R. Schelling, Mookhoek-Strijen. Door de rijkscommissie werd nog goedge keurd Frans van Numansdorp 75056, fok ker-eig. Joh. Huisert, Numansdorp. Verder werden van de acht aangegeven dravers goedgekeurd: Senator Brewer eig. Gebr. Knijnenburg te Den Haag; de 12- jarige mahonievos Acajou, Arabier eig. A. H. M. v. d. Boogaard te Tilburg; Mephis- topheles, eig. Balfour Farm te Hillegers- berg en Galahardia, eig. W. Jochmsi, Den Haag. Goedgekeurd werd ook nog Letlandsche Ponny; Jopie eig. C. Leeuwis, Gorinchem. door AIva Ingesteld de Raad van Beroerten (door het volk Bloedraad genoemd) De overeenkomst is treffend met de Bloedraad, die de R.K. Staats partij nu bijna 400 jaar later wenscht in te voeren, teneinde die leden uit het parlement te zetten, die hun on afhankelijkheid ten opzichte van de R.K. Staatspartij willen handhaven. Ik heb een nare nacht gehad: Eerst wringt men in m'n hand Een rood-geregeld exemplaar Van „Volk en Vaderland", En 's avonds valt er in mijn bus Een griezelig pamflet Waardoor ten tweeden maal m'n haar Ten berge wordt gezet. Het heet: DE BLOEDRAAD INGE- En nader staat daarbij: 1ST E LD! Tot vestiging der dictatuur DerR.K. Staatspartij Nou, als je dat zoo plotseling Wordt voor de neus gezet Is het geen wonder dat een mensch Verstomd staat en verplet. M'n oogen weigeren hun dienst! M'n fok valt van m'n neus! Het is tè gruwzaam, zelfs voor'mij, Een twintigste-eeuwsche geus! M'n vrouw draagt me bezwijmd te bed; En ieder nachtlijk uur Lijkt mij een eeuw van foltering, Van duivelsche tortuur Maar als de morgen weifelend Z'n deuren open doet Herleeft iets van de oude durf In mijn geschokt gemoed. Ik grijp het vod met een pincet Ik leesen slaak een gil: Het is een mop, waar Mussert ons Om laten lachen wilH Hij drijft, in zijn gerechte angst Dat hij het pleit verliest, De spot met een luguber feit; Dat vind ik wel het viest. Hij vreest de Grondwetswijziging Want hij is niet content Dat men de oproerkraaiers weert Uit Neerlands parlement. In ernst: ik ril van de idee Dat er een groep bestaat Die met zoo'n man door dik en dun, Door drek en modder gaat. LEO LENS Verkouden Kinderen P Indien Uw kinderen hoesten of verkouden: zijn, wrijf dan 's avonds keel, rug en borstje in met DAMPO, dan zijn ze weer spoedig beter. Doos 30, Pot 50 ct. Bij Apoth. en Drog. (Adv.f, UIT OOST-INDIE De salarisregeling in Ned. Indië BATAVIA, 17 Februari. '(Aneta)'. Dcj hoofdambtenaar voor algemeene ambte- naairszaken heeft de schriftelijke vragen, over de salaris-kwesties beantwoord. Daarin zette spr. uiteen, dat de regeering zich! voorstelt alleen die ambtenaren in de regi-< onale bezoldigings-regelingen te handhaven, die bij voortduring werkzaamheden binnen, een beperkt rayo" uitoefenen, personen op* gegroeid en aangeworven binnen het ge* west, waarin dat rayon gelegen is. Als eindresultaat kan worden tegemoet- gezien een beperkt regionaal stelsel met regionale schalen, welke voor ieder rayon; zullen zijn aangepast aan aldaar gebleken duurtepeil, met standplaats-toelagen voor, dure plaatsen, en daarnaast een salaris- regeling voor de overige landsdienaren, geldend voor o-eheel Indië, gebaseerd op het. gemiddelde levenspeil, met een stelsel van standplaats-toelage. De loonschalen voor de zgn. maandloon ners zullen op dezelfde wijze als de regi« onale schalen worden opgezet» De regeering verwacht in ieder geval, dat voor ultimo 1937 het geheele complex vani herzieningen, waarover zich dan de com* missie voor georganiseerd overleg kan uit* spreken, zijn beslag kan krijgen. Bij voortgang van de algemeene prijs stijging zal tot het geven van een duurte- toeslag worden overgegaan. De Regeering zal daartoe echter niet' overgaan, alvorens de prijsstijging ten aanzien van de laagste groep ambtena ren op pl.m. 10 pel zal zijn gekomen. De toeslag zal bedragen 5 pet. boven het nominale salaris, vermeerderd met een. eventueels overgangs-bezoldiging, met dien verstande, dat voorshands geen toeslag zal worden gegeven, wanneer het salaris, ver meerderd met toeslag, daardoor stijgt boven f 300 per maand. Verder ligt het in de bedoeling den aller laagst bezoldigden nog tegemoet te komen door het bedrag van den toeslag aan een zeker minimum te binden. De bekende sigaren- en tabaksfabriek van de firma A. Hillen te heden stop gezet. Hierdoor is het geheele personeel werkloos Exterieur der fabriek langs de spoorbaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5