STADSNIEUWS £scom\^ WOENSDAG 17 FEBRUARI 1937 TWEEDE BLAD PAG 6 De behandeling van de gemeentebegrooting .Voorstellen uit den Raad Voor de behandeling van de gemeentebe grooting, die Maandag 22 Febr. aanvangt, zijn reeds een aantal voorstellen ingediend. De heer v. d. Laan doet voorstellen om de vergoeding voor de kosten van locale telefoongesprekken alleen toe tc kennen aan B. en W. en eenige hoofdambtenaren, door B. en W. te bepalen. De kosten der abonnementen voor tele foon voor de leden van den Raad tot de helft te verminderen, behalve voor de wethouders. Ged. Staten in overweging te geven de jaarwedden der wethouders met 10 pet. te verminderen. Ged. Staten in overweging te geven de presentiegelden der leden van den Raad tot op de helft te verminderen. Op de kosten van ziekenverpleging in de wijkgebouwen de voorgestelde korting van 15 pet. niet toe te passen. De heer Jongeleen doet een voorstel van gelijke strekking als dit laatste. De heer Van Eek stelt voor: De Raad verzoekt B. en W. te benoemen een commissie ad hoe, die tot taak heeft te onderzoeken het vraagstuk betreffende de instelliDg van contact-commissies tusschen de maatschappelijke organisaties en het gemeentebestuur en uit te brengen een ver slag van haar conclusies aan den Raad. De Raad spreekt de wenschelijkheid uit, 'dat voortaan ook in Leiden op Zondag namiddag het houden van optochten met muziek en banieren sis regel zal worden toegestaan. De heer Hessing stelt voor: De Raad verzoekt het college van B. en W. in overleg met het Economisch-Techno- logisch Instituut voor Zuid-Holland en z.m. in samenwerking met de desbetreffende organisaties van werkgevers en werknemers de mogelijkheid te overwegen te Leiden een textielschool te vestigen en noodigt liet college van B. en W. uit het resultaat van haar bevindingen den Baad mede te deelen. De Raad van oordeel, dat de door het college van B. en W. aangegeven gedrags lijn om onderhoudswerken bij de bedrijven tc doen uitbesteden aan particulieren niet moet worden gevolgd. spreekt de wenschelijkheid uit, om meer 'dan dit tot nu toe het geval was, onder houdswerken te doen uitvoeren in eigen heiteer. De heer Van der Voort stelt voor, om echter het woord „betreffende"' uit art. 14 onder paragraaf 2 van de Verordening hou dende reglement voor de Commissiën van Advies betreffende de arbeids- en dienst- voorwaarden van het personeel in dienst Van de gemeente Leiden, het volgende te idoen opnemen: „bezuinigings-maatregelen direct de belangen van het personeel ra kende, voorts" verder volgens bestaand art. In art. 15 onder paragraaf 2 van boven genoemde verordening, „twee vereenigin- gen" wijzigen in „een vereeniging" en kunnen" in „kan". De heer Schüller stelt voor, het bestuur [van de Gemeentelijke Woning Stichting uit te breiden door opneming in gciioemd feestuur van een bewoner dezer woningen. De Raad noodigt B. en W, uit plannen en kostenberekeningen te maken en bij feem in te dienen voor de volgende werken: le. Demping van het Levendaal met bij komende werken. 2e. Verbreeding en verlaging van de Jan van Goyenbrug. 3e. Bouw van een brug over de Haar lemmertrekvaart tusschen Maredijk en Musschenbroekstraat en doortrekking van deze straat naar de Koningstraat De Raad spreekt de wenschelijkheid uit, 'dat ter bevordering der werkgelegenheid wordt ingesteld een Gemeentelijk Bureau .voor werkverruiming. Mevr. BraggaarDe Does heeft ingediend een voorstel, om de subsidie voor de ver eeniging van uitzending en verpleging van kinderen in gezondheids- en vacantie- koloniën niet te verlagen. De heer Groeneveld stelt voor bij volg- co. 576 der Gemeentebegrooting het sub- Bidie aan de Teekenschool van de afdeeling Leiden van den Nederlandschen Protestan tenbond niet te verlagen. De heer Groeneveld stelt verder voor: een maximum-vergoeding aan telefoonge sprekken vast te stellen: a. voor de gemeen lelijke woningaansluiting van de leden van het college van B. en W. (de gemeente secretaris is inbegrepen op ten hoogste f 20 per jaar; voor alle overige gemeentelijke woningaansluitingen ten hoogste f 10 per jaar. „Kunst na Arbeid* Op Vrijdag 19 Februari 1937 eal in de Stadsgehoorzaal een gecombineerd concert gegeven worden ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van den heer J. J. v. d. Bos als koordirigent. Hieraan werken mede alle onder zijn leiding staande koren, ge mengde zoowel als de mannenkoren, teza men zeven in getal. De deelnemende koren zijn mannenkoor *,Vereenigde Zangers", R'dam; mannenkoor „Concordia", S.H.V. R'dam; mannenkoor! „Kunst na Arbeid", Leiden, tezamen circa 250 zangers. Gem. koor „D.G.K.", R'dam; gem. koor „Zuider-Tuindorp", R'dam; gem. koor „Caecilia", R'dam en gem .koor „Can- rtabile", uit Delft, tezamen circa 250 zange ressen en zangers. Door de mannenkoren worden gezamenlijk uitgevoerd „Hymne a. d. Vrede" van den Hollandschen componist H. v. Nieuwenho- Ven; „Paschen", van J. J. v. d. Bos. Dit werk was verplicht nummer in de afd. Uitmun tendheid op den wedstrijd van „Concordia" S.H.V. Pinksteren 1936 te R'dam en is na dien al eenige malen voor de Radio gezon gen. Verder voeren de mannenkoren nog uit „Choeur des Romains" van J. Massenet en ,,Gott meine Zuversicht" van Fr. Schubert, twee prachtwerken van beroemde compo nisten. De gemengde koren voeren gezamelijk uit >rAve Vcrum" van Orlando di Lasso, een zes stemmig juweeltje van klassieken kerkstijl; „Gloria" van J. J. v. d. Bos, verplicht koor in de afd. Uitmuntendheid concours „Con cordia" S.HV., een klankvol werk met ge durfde modula'ies en verder het beroem ie „Halle'niachor" van G. F. Handel en „Oster- chor" uit „Cavalleria Rr.9'icana", van P. Mas- cagni. Aldus een prachtprogramma, dat de zang liefhebbers een genotvolle avond be'ooft. Zilveren jubileum G. Wijnnobel Gistermiddag te kwart over drie is de agent van politie C. Wijnnobel in het Po litiebureau gc- huldigd in ver and met zijn zil veren jubileum in gemeentedienst. Toen de jubila ris de theoriezaal binnentrad, werd hii met 'n marsch van het Politie Muziekgezel schap ontvangen en daarna toege sproken door den heer J. Zwart, voorz. van 't hul digingscomité. Deze wees er op, dat Wijnnobel nog slechts kort in politiedienst is, doch tevoren heeft hij zich een goed kameraad voor ziin collega's getoond. Dat zoovelen, ook superieuren, hier aanwezig waren, was voor spr. een bewijs, dat zij het goed met den jubilaris meenen. Spr. hoopte dan ook. dat Wijnnobel in de toekomst een trouw kameraad zal zijn, want vertrouwen en kameraadschap zijn voor den politiedienst eerste vereischte. Ter herinnering bood spr. den heer Wijnnobel een schokvrij en waterproof arm bandhorloge aan. De inspecteur der brandweer, de heer A. Couzy, zoide te weten, dat Wijnnobel zijn taak steeds met ijver en plichtsbetrachting heeft vervuld. Daarom is hij thans opge nomen in het politiekorps, en spr. hoopte niet anders dan dat hij het in hem gestel de vertrouwen niet zal beschamen. De jubilaris dankte hierna voor de ge sproken woorden en 't aangeboden geschenk waarna de muziek zich nog eens deed hoo- ren, en de huldiging werd besloten met een handdruk van alle aanwezigen. Het Residentie-Orkest Zesde Abonnements-Concert Door zeer bijzondere redenen zal het zesde Abonnements-Concert van 4 Maart verzet moeten worden en wel op Dinsdag 23 Fe bruari a.s. Dirigent zal zijn: Prof. Georg Sze'l. Soliste: de 13-jarige violiste Ida Han del. die zal voordragen het vioolconcert van Brahms. Verder zal het programma bestaan uit werken van Berlioz en Dvorak. VEREEN. „OUD-LEIDEN" Jaarvergadering In de bovenzaal van de sociëteit ,,'Amnï- citia" hield de Vereeniging „Oud-Leiden" haar jaarlijksche ledenvergadering. De atfredende leden van het bestuur wer den herkozen, behalve de heer G. F. E. Kiers, die zich niet meer herkiesbaar stelde. In zijn plaats is op A-oordracht van het be stuur gekozen de heer A. M. de Blauw, directeur van Gemeentewerken. Het jaarverslag Aan het zeer uitgebreide jaarverslag van den secretaris, den heer A. Bicker Caarten onlleenen wij allereerst, dat het ledental in het afgeloopen jaar steeg van 206 tot 303! In het belang van een doeltreffender contact met de gemeenten in de omgeving van onze stad, werden in verschillende plaatsen correspondenten benoemd. Nu uit de dit jaar weder gehouden ex cursies is gebleken, dat deze door de leden zeer op prijs worden gesteld, heeft liet be stuur besloten in den vervolge in het voor- en najaar geregeld eenige excursies in onze stad en haar omgeving te organiseeren. In verband hiermede werd in December ipge steld een commissie voor het organiseeren van deze excursies. De commissie zal zich tevens belasten met het inrichten van d° t.z.t. te houden tentoonstellingen. In de commissie hebben zitting genomen mejuf frouw F. A. le Poole -en de heeren ir. H. van Oerle, N. J. Swierstra, jhr. L. H. N. F. NL Bosch Ridder van Rosenthal en A. Bicker Caaren. Zat het bestuur bij den aanvang van het jaar in financieele zorgen, omdat de ge meente Leiden, in verband met haar finan- cieelen toestand, de tot nu toe toegekende en zoozeer gewaardeerde subsidie ten be hoeve van de uitgave van het Leidsch Jaarboekje, heeft ingehouden, in den loop van het jaar kwam hierin gelukkig ver betering, deels door invoering van verschil lende bezuinigingen, maar vooral door de toename van het aantal leden. Het gere geld verschijnen van het Leidsche Jaar boekje is thans verzekerd. Voorts zij vermeld, dat bij wijze van proef de mogelijkheid is geopend donateur der Vereeniging te worden 7.50 en be gunstiger a 2.per jaar; begunstigers ontvangen geen jaarboekje. Hoewel -deze maatregel niet algemeen bekend is ge maakt, gaf een 5-tal leden zich als donateur op, terwij 10 begunstigers tot de Vereeni ging toetraden. Het verslag maakt daarna uitvoerig mel ding van de gehouden excursies en voor drachten. Als steeds was het bestuur waakzaam voor het behoud van het schoone in stad en landschap. Verschillende malen werd geadresseerd: vaak met succes. Reeds geruimen tijd verkeert de molen „De Valk" in ernstig verval. Het spreekt vanzelf, dat het bestuur alles deed wat in zijn vermogen lag om den Iaatsten Leid- schen walmolen van verderen ondergang te behoeden. Moge hjt volgend jaarverslag een gunstig resultaat v;:meldcn. Bij het toenemen der werkzaamheden der Vereeniging werd de behoefte aan een eigen bestuurskamer grooter. Het verheugt het bestuur uitermate te kunnen mede deelen, dat de burgemeester als regent van het Brouckhovenhof de buiten ge bruik zijnde regentenkamer van dat hof als bestuurskamer ter beschikking van de Vereeniging heeft gesteld. Van verschillende zijden ontving de Ve» eeniging ten behoeve van haar nieuwe be stuurskamer geschenken, terwijl ook ge schenken van anderen aard werden ont vangen. Moge hij velen het besef levendig worden, dat de historische schoonheid van stad en landschap niet alleen is een cultureel he zit van het tegenwoordig geslacht, doch dat tevens op de generatie van heden de plicht rust, die schoonheid ongeschonden over te dragen aan het nageslacht. Onder grooten dank aan den heer Bicker Anisteidtuo Keizersgracht 573-575 MAATSCHAVVU CPüE&Ctn 1657 A//eEünhzn\m\ A //(pFf/ecfeniaV^w Caarten, aan wiens hard werken de nieuwe bloei der Vereeniging voor een groot deel te danken js. werd het verslag goedgekeurd. Ook het jaarverslag van den penning meester den heer E. W. Wichers Rollan- det, werd goedgekeurd. Er was een batig saldo van 130. Na de behandeling van de agenda ver toonde de heer A. P. A. Eskens een serie lichtbeelden van oude prenten als een wan deling door Leiden na 1600. UNIVERSITEIT TE LEIDEN Ges-1 aa g d: Candidaatsexamen Wis- en BURGERLIJKE STAND I FakkelLancel d M J BEVALLEN: RaaphorstCastelein d OVERLEDEN: C E V v d SpilHeeren, vr„ 47 j. J C SellerGoddUn. vr„ 68 jr S C M 'j90 j. E Th Ver l Ch Chr Heringa UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN Voor de Haagsche Politierechter kwam de zaak weer in behandeling tegen den slager v. d. M., die zich zou schuldig hebben ge maakt aan „flesschentrekkerij", toen hij varkens en koeien had gekocht, die hij niet of slechts gedeeltelijk betaalde. Thans waren een tweetal getuigen opge roepen,. <iie een en ander over het zaken doen van v. d. M. meedeelden. Zoo deelde een 'hotelhouder mede, dat het vleesoh, dat verdachte leverde van goede kwaliteit was, maar naar zijn meening te goedkoop werd omgzet, terwijl de andere getuige, eert ze kere d. V., die de zaak van v. d. M. had overgenomen, verklaarde geen ongunstige inlichtingen over de vakkennis van ver dachte te hebben verkregen. Na deze verklaringen hield de Officier van Justitie zich aan zijn reeds genomen requisitoir, n.l. zes maanden gevangenis straf, waarvan vier maanden voorwaardelijk. De verdediger van v. d. M. ging de finan cieele handelingen van verdachte nog eens na en kwam tot de conclusie, dat hij voort durend afbetaalde, waarom in deze zaak hoogstens sprake is van wanbetaling, waar om hij dan ook vrijspraak van 'verdachte vroeg. Tenslotte werd v. d. M. ook door den Politierechter vrijgesproken. DIEFSTAL VAN KAAS Voor de tweede maal diende voor den Haagschen Politierechter de zaak tegen den pakhuisknecht V., wien diefstal van 'n kaas ten laste was .gelegd. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de controle in het kaaspakhuis van de firma K., waar V. werkzaam was, niet al te streng werd gehouden. Zoo bleek na een serieuze telling, dat niet minder dan 109 kazen wer den vermist. In verband hiermede werden door een tweetal kantoorbedienden eenige verklarin gen afgelegd. Zoo deelde v. d. B. mede, dat de telling der kaas heel nauwkeurig plaats heeft en de verstandhouding tusschen het personeel goed is. Getuige G. daarentegen sprak van eenige rivaliteit tusschen den magazijnmeester en den verdachte en vertelde, dat de telling niet altijd precies plaats heeft. De Officier van Justitie meende, dat al mocht het bewezen zijn, dat verdachte één kaas heeft ontvreemd, al die andere ont vreemde kazen hem niet mogen worden aangerekend en hij eischte daarom een ge vangenisstraf van veertien dagen. De verdediger, mr. Meijer, wees er op, dat hoewel door leden van het personeel een handeltje in kaas wordt gedreven men zeer slecht controleert. Er bestaat de geheelo week gelegenheid kazen mee te nemen, die dan pas aan het einde van de week behoeven' te worden opgegeven. Daar verdachte zeer goed bekend staat en men het niet waarschijnlijk acht, dat hij de diefstal heeft begaan, vroeg hij vrijspraak van verdachte. Ook de Politierechter was van meening, dat men aan verdachte niet dp ereheele hoe veelheid vermiste kaas mocht aanrekenen. De diefstal van die ééne kaas wilde hij ver dachte wel ten laste leggen, waarom hij hem veroordeelde tot een week voorwaardelijke gevangenisstraf. ANTI-REV. KIESVEREENIGING Op de laats gehouden jaarvergadering der Anti-Rev. Kiesvereeniging deelde de pen ningmeester mede. dat de kas der Kiesver eeniging totaal uitgeput was niet alleen, maar dat de vereeniging aan een tweetal crediteuren nog 150,moet betalen. Met een dergelijke kas kon geen verkiezingsstrijd worden tegemoet gezien. Dit was ook het oordeel der crediteuren-bestuursleden, die dan ook het prachtige voorstel deden een rondgang te houden onder de leden der vereenising om een bijdrage tot versterking van de kas. Voor elke gulden die deze ronii gang opbraeht zouden zij een gulden lalen vallen. Dus elke gulden werd tot de eerste 150 twee gulden. Hoewel de rondgang nog niet geheel ls afgeloopen (nog enkele nagiften worden ver wacht) kon gisteravond op de vergadering ■der propaganda-cmomissie worden vastge steld, dat 282,65 door de leden was saarn- gcibracht. Dit bedrag kan tot ongeveer .f 300 oploopen, zoodat onze Kiesvereeniging thans vrij van schuld is en weer een aardig ge vulde kas heeft. Het is inderdaad en schit terend geslaagd plan. Hulde aan de credi teuren. VERGADERING A.-R. KIESVEREEN. A.s. Donderdag hoopt de A.R. Kiesverecn. in vergadering bijeen te komen. De agenda bevat: verkiezing bestuurslid, vacature-J. W. Hoornen borg; stemming over de Can- didntenlijst Tweede Kamer; en de Bijbel op de Openbare School, in te leiden door den heer J. Wybenga. ORANJESCHOOL Zooals reeds eerder gemeld, hoopt de Oranjesohool 27 Maart a.s. ;haar vijf en twintig-jarig bestaan te herdenken. Enkele oud-leerlingen hebben zich tot een comité gevormd met het doel giften te ver zamelen om het bestuur een blijvend aan denken aan te bieden, en tevens om den oud-leerlingen een gezelligen avond te be reiden. Secretaris van dit comité is H. C. v .d. Spelt, Concordiastraat. CHR. HIST. JONGERENGROEP Bovengenoemde vereeniging hoopt a.s. Vrijdagavond in Bethel een ledenvergade ring te houden, waarin o.m. mej. E. G. Roi- ten een rede hoopt te houden over Art. 11 Chr. Hist. Beginselprogram. Verder vermeldt de agenda bestuursverkiezing. Politiek maandoverzicht en een bijdrage van A. Kroon. HILLEGOM GEM. ARBEIDSBEURS Bij de Gem. Arbeidsbeurs stonden per 15 Februari 6G7 werkloozen ingeschreven tegen 823 op dezelfde datum van het vorige jaar. Dit groote verschil in aantal moet toege schreven worden aan de verleden jaar heer schende vorst. OUDERAVOND BOAZ-SCHOOL Dinsdagavond is de jaarlijksche ouder avond van de Chr. Schoolvereeniging Boaz gehouden in gebouw Patrimonium. De be langstelling was groot. De voorzitter, de heer J. Veldhuizen van Zanten Gzn., opende^p de gebruikelijke wijze, waarna hij meteen het woord gaf aan Ds. A. R. Krabbe, die het onderwerp „De opvoeding van het ge loof" behandelde. Spr. wees er op dat de kinderen van af hun jeugd recht en behoefte hebben aan Chr. onderwijs. Wat baat een goede positie als zij het geloof in God en de band aan Christus missen? Het vak Bijbelsche Ge schiedenis heeft op de Chr. schole dan ook voorrang. Wij kunnen er ons niet mede vereenigen dat er thans ook aan de open bare scholen gelegenheid bestaat om Bij- belsch onderwijs te ontvangen. Want het gaat niet alleen om Bijbelsch onderwijs, doch het geheele onderwijs moet hieraan getoetst zijn. Spr. zal het echter niet hebben over het ontstaan van het geloof, doch de opvoeding van het geloof. Het geloof komt van den Heiligen Geest, wordt gesterkt door een Chr. opvoeding. Wij kunnen onzen kinderen het geloof niet schenken, daarvoor zorgt God Wij moeten waken voor het gevaar van overschatting van de taak van opvoeding van het geloof, doch ook voor onderschat ting van deze taak. Wij moeten onze kin deren reeds vroeg vertrouwd moken met de dingen van Gods Koninkrijk. Thans doet zich de vraag voor: hoe en waardoor geschiedt de opvoeding van het geloof? Door vermeerdering van geloofs kennis en door bijbrenging van godsdien stige vormen en gebruiken. Ten slotte behandelt spr. de heteekenis van het bijbrengen van de zedelijke waar deering in de opvoeding van het geloof. Na een korte pauze kreeg het hoofd der school, de heer J. C. de Koning, gelegen heid om een overzicht te geven van 't werk der school in het algeloopen jaar. Uit dit overzicht bleek dat liet een rustig jaar is geweest, 't Personeel onderging slechts één wijziging, daar mej. W. Vermeer per 15 Sep tember te Leiden werd benoemd. Over het schoolverzuim viel niet te klagen, ofschoon het nog minder kon zijn. Spr. wekte de ouders op het verzuim zooveel mogelijk te beperken, daar geregeld schoolgaan 't beste is voor de kinderen, hierdoor leeren zij ook regel. Het gemiddeld leerlingental is iets gedaald, het kwam van 181 op 176 te staan De schoolarts heeft een aantal kinderen on derzocht, hetgeen bevredigende resultaten opleverde. Spr. wees er echter met nadruk op, dat het onderzoek niet verplichtend is De ouders zijn in deze geheel vrij. Ten slotte wekte spr. de niet-leden op om lid der schoolvereeniging te worden. Nadat de voorzitter nog een kort woord aan dit laatste had toegevoegd, ging de heer De Koning voor in dankgebed, waarna de ouders in de gelegenheid werden gesteld het schriftelijk werk der kinderen te be zichtigen. KATWIJK AAN ZEE OFFICIEELE OPENING BAZAR CHR. JEUGDORGANISATIE In tegenwoordigheid van talrijke autori teiten vond gisteravond onder veel belang stelling de opening van de CJ.O.-bazar in het Jeugdhuis plaats. Onder de aanwezigen merkten wij op bur gemeester W. J. Woldringh v. d. IIoop, den gemeente-secretaris den heer D. C .O. Boek hoven, dein gemeente-ontvanger den heer B. J. Thijssen, den president-kerkvoogd den heer C. Zwitser, den heer Col'lette namens V.V.V., het voltallig bestuur van de Oranje- vereeniging en vele anderen. Het openingswoord werd gesproken door den voorzatter den heer A. Haasnoot, die alle aanwezigen namens het Bazar-comité een hartelijk welkom toeriep. Er wordt in dezen tijd vele aanvallen op de jeugd gedaan en de invloed van de druk pers, radio en van het gesproken woord zijn niet gering te achten. Verderfelijke begin selen worden op alle terrein des 'evens op grootsche wijze aan de jeug-i verkondigd. Het is moeilijk om den juist en weg te vin den in deze wirwar van wegen. De C.J.O. wil den goeden weg aanwijzen. Zij tracht de jeugd een levensbeschouwing te geven, wel ke op een hecht fundament is gebouwd. Gods Woord moet het richtsnoer zij.i voor onze jonge mannen en vrouwen. Het komt er op aan dat wij Jezus Christus kennen als onzen ecnigen redder en Zaligmaker. De C.J.O. moet bij haar werk echter heb ben de steun van de gemeente. Er is ook veel medeleven, maar toch is het donateursaan tal nog voor aanvulling vatbaar. Er dreigt een groot tekort- Het doel van de7e baza: i3 dan ook di' groote tekort totaal weg te wer ken. Door de leden van de C.J.O. is enorm bard gewerkt 'voor deze ba*ar. D". firma Wed. J. van Ne'le was weer zoo vriendelijk op zoo royale wijze koffie en thee beschik baar te stellen, welke geheel gratis wordt geschonken. Het is te hopen, aldus spr. tenslotte, dat in hetgeen op deze bazar ligt tentoongesteld spoedig een groote bres wordt geschoten. FRIESLAND-HOLLAND BANK NV AMSTERDAM 4Vz%SCHULDBR IEVEN a lOO in coupures van 10 00.500.— en 100.— Beursnoteering ls aangevraagd. De Meisjesvereeuiging De Vierboet «ong hierna enkele liederen. Tot slot voerde nog hetwoord de heer J. Volbeda, voorzitter der Oranjevereeniging. Spr. bood aan het bestuur van de C.J.O. een plaat van Z.D.H. Prins Bernhard en H.K.H. Prinses Juliana aan, als dank voor de hulp elke de O. V. "tijdens haar bazar van de afd. Vierboet heeft ondervonden. Vervolgens -nam de verkoop eetn aanvang. Over de bazar nie's dan lof, er is een groote verscheidenheid van spelen en attrac ties. Een po/fertjestent zorgt voor een lekke re versnapering. De belangstelling op dezen eersten avond was enorm; er heerschte een prettige sfeer. De gemeente-bedrijven droe gen zorg voor een schitterende belichting van het gebouw, waardoor 's avonds een prachtig effect is verkregen. De Oranjezaal werd op vakkundige wijze versierd door de heeren Jac. v. Duyn en L. v. d. Plas. CHR.-HIST. KIESVEREEN. De Chr.-IIist. Kiesvereen. kwam gister avond in Casa Cara bijeen. De voorzitter, de heer L. v. d. Zwan, opende dezen avond met Schriftlezing en gebed, waarna hij een kort openingswoord sprak, waarin hij den spre ker van dezen avond, den heer J. M. Krijger, in het bijzonder verwelkomde. Nadat enkele huishoudelijke zaken waren afgehandeld, gaf de heer J. M. Krijger, lid der Tweede Kamer, een beschouwing over het „Roode plan". De voorzitter sloot deze vergadering op de gebruikelijke wijze. KOUDEKERK GEREF. MANNENVEREENIGING Donderdag 25 Februari a.s., des avonds te half acht. hoopt de Geref. Mannenvereeni- ging „Schrift en Belijdenis" te vergaderen in het lpkaal achter de Geref. Kerk alhier. De heer Jac. Verbree Jr. zal inleiden art 13 der Geloofsbelijdenis. „HELPT ELKANDER" Maandagavond hield de vereen. „Helpt Elkander" op de bovenzaal van Hotel de Bruin alhier haar jaarvergadering, die bij gewoond werd door 73 leden. De voorzitter, de heer N. P. Slegtenhorst, opende de vergadering en gaf een kort over zicht over de werkzaamheden der Vereeni ging, deelde mede, dat het ledental nu bestaat uit 208 gewone leden en 34 buiten gewone leden, zoodat van gestadigen groei gesproken kan worden. De secretaris, de heer P. 3e Jong, las de notulen, waarna de penningmeester, de heer P. Broers, financieel verslag uitbracht, waaruit bleek dat met inbegrip van het saldo van het vorige jaar f 1504.55 het totaal bedrag der ontvangsten was f2707.70, de uitgaven f 1362.80, het batig saldo dus f 1344.90. Een commissie tot nazien der boeken rap porteerde tot goedkeuring, waarna den penningmeester dank werd gebracht Voor het accurate beheer. Bij acclamatie werden tot bestuursleden herkozen de heeren N. P. Slegtenhorst en J. van Beek. Enkele mededeelingen werden get aangaande het vervallen van het lidmaat schap en een getroffen regeling aangaande de kosten van een lijkwagen met den heer De Bruin voor leden der Vereeniging, waar na van het punt rondvraag door velen ge bruik werd gemaakt. In een kort slotwoord werd dank gebracht voor de groote opkomst der leden en aan Dr. Vlaanderen (alhoewel afwezig) voor zijn talloos vele diensten, zoo belangeloos door hem aan de Vereeniging bewezen. Hierna sloot de voorzitter de aangename en gezellige vergadering. LEIDSCHENDAM ANTIREV. PROP. CLUB De gewone maandelijksche vergadering van de Antirev. Prop. Club werd gister avond weer gehouden. De opkomst liet iets te wenschen over, maar de discussie was geanimeerder dan ooit. Nadat de voorzitter, de heer K. Vink, op gebruikelijke wijze geopend had, sprak hij een inleidend woord naar aanleiding van Gen. 47 1326, de ordening van het economisch-sociale leven in Egypte door den minister-president Jozef; daarbij wij zend op het nuttig effect en het gevaarlijke crisiskarakter. Deze ordening was mecha nisch, terwijl de ordening, welke wij van Godswege behooren na te streven zie Genesis 1 een organisch karakter moet dragen. Hieruit volgen consekwenties ook voor de politieke situatie onzer dagen. Over „Ordening in de praktijk" sprak daarna de heer T. Borst, die met dank baarheid gewaagde van de regeeringsmaat- regelen op elk gebied, speciaal op dat van land- en tuinbouw, echter ook niet naliet op de groote gevaren te wijzen. Immers, de maatregelen moeten uitge voerd worden door zondige menschen en daarom komt er met name tengevolge van het egoïsme zoo ontzaglijk veel be derf in de crisispolitiek, zoodat men soms moet vreezen, dat God vergeten wordt. Met de bedrijfsraden staan wij op de smalle plank, betoogde de spreker; de verbindend verklaring kan gevaren meebrengen (zie de steenbakkersovereenkomsten) en in het algemeen worden de bepalingen door velen ontdoken. De ordening is schriftuurlijk, maar ze kan alleen rusten op degelijke organisaties en pas in Christelijke sfeer tot volle zegen werken. De ordening in crisis tijd zal steeds tot groote teleurstelling lei den, omdat daarbij het egoïsme en niet de naastenliefde de grootste rol speelt. Bij de discussie, waaraan een zevental aanwezigen ijverig deelnamen, werd o.a. gewezen op het kwaad dat „teeltvergunnin- cen" verhandeld worden, zoodat toch weer het kapitaal heerscht: dat ordening, welke niets anders dan saneering bedoelt, het ware niet is; dat overheidsingrijpen steeds ge vaarlijk blijft en dat er juist een strever openbaar wordt om door z.g. ordening tot staatssocialisme te komen. Nog kwam de wensch naar voren om de nractische beschouwingen van den inleider in breeder kring bekend te maken; er ge beurt zooveel dat het groote publiek niet weet of niet beoordeelen kan. Nadat een en ander ten aanzien van het huisbezoek toi het werven van nieuwe leden voor rip kiesvereenig'ng geregeld was, werd de vergadering gesloten. C*?R POEREN- EN "'UTNDERSBOND De afdpeling Leidschendam van de C.B.TB houdt morgenavond om half 8 haar jaarvergadering in het Vereenigingslokaal Damlaan (achter de Geref. Kerk). De heer Joh. Verkuyl hoopt na afhandeling van RADIO DISTRIBUTIE WOENSDAG 17 FEBRUARI Programma 3: 8.00 Keulen; 9.50 Deutsclil.s. of rersen; 11.20 R. Danmark; 12.20 Brussel VI; 20 Gram.-muz. GRD; 14.50 arijs R; 16.20 Keu len; 18.20 Brussel VI; 18.35 Idem Fr; 19.20 Bero iter; 20.05 Keulen; 21.20 Boedapest of div.; 22.20 Brussel VI; 22.3o Berlijn; 23.20 Diversen Programma 4:2 8.00 Brussel VI; 9.20 Gram.» uz. GRD; 10.35 Droltwich; 11.50 Londen Rcg; 12.50 Droltwich; 14.25 London Reg: 15.10 Droit- leh; 18.20 Diversen; 19.00 Droltwich DONDERDAG 18 FEBRUARI ogramma 3: 8.00 Keulen; 9.50 Parijs R; 13.05 Brussel VI; 14.20 Gram.muz. GRD; 15.20 Keulen; 16.20 London Reg; 17.20 Keulen; 1S.25 'arüs 'R; 193() Keulen; 19.50 London Reg; 20.35 Berlijn; 21.20 Diversen; pl.m 21.45 Weene liv.22.50 Boedapest of div.; 23.25 Dlverser Programma 4: 8.00 Brussel VI; 9.20 Gram :iek GRD; 10.35 London Reg; 15.35 Droit* 18.20 Diversen; 19.00 Droltwich; 19.30 S] praatje d.d. heer J. G. A. Janssen (journal 2000 Droltwich; 22.45 Londen Reg. Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst det apotheken wordt van Maandag 15 tot en Zondag 21 Februari a.s. waargenomen door de apotheken G. H. Blanken, Hocgewoerd 171, telef. 502; D. J. v. Driesum Mare 110. telef. 406 en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, telef. 274. eenige huishoudelijke zaken te spreken over het onderwerp: „Heeft het agrarische leven nog een toekomst?" Nog steeds ontmoet men boeren en tuin- ders van Christelijken huize hoewel veel minder tuinders dan boeren die vasthou den aan de neutrale organisatie en niet tot klaarheid komen, wat hun roeping betreft: vooral dezulken moesten zich toch eens beter op de hoogte stellen en deze verga dering bijwonen. OPLEIDING SPOORWEGPERSONEEL Alhier zullen, in verband met de verder* electrificatie van de spoorwegen 80 onder» machinisten gedurende een maand wordei leid tot wagenbestuurder. Tot degenen die het onderricht geven, behooren o.m. twe< ingenieurs. HERVORMDE VROUWEN VEREEN. De Herv. Vrouwenvereeniging „Zusterhulp", die dezer dagen haar driejarig bestaan vierde heeft in dezen winter tot dusver ruim 3U0 klee. dingstukken uitgereikt. CHR. NAT. WERKMANSBOND De Ghr. Nat. Werkmansbond houdt Vrij dagavond a.s. in het Dienstgebouw der Neb Herv. Kerk een samenkomst, waarin de heei Weekhout uit Wassenaar zal spreken „Het begin en het einde der wereld", CHR. JONGEMANNENVEREEN. In de morgenavond door de C.M.J.V. f4 houden vergadering spreekt de heer A. de Gelder over Matth. 22 i 1—14. IN DE SLOOT GEREDEN Doordat de bestuurder van een trailer on voldoende uithaalde geraakte Zaterdagmid dag de heer E. M. van Z. uit Den Haag met zijn luxe auto aan den Kostverlorenweg to water. Gelukkig kwam de chauffeur er zon der letsel af. Later is de auto dabr een kraan wagen weggesleept, terwijl tegen den bestuurder van den trailer, zekeren Van Sch., uit Delft, proces-verbaal is opgemaakt wegens overtreding der yerkeersvoorschrif» ten. AUTO IN BRAND Op de Damlaan te Veur is Zaterdagmiddag de auto van den handelsreiziger G., uit Gouda tengevolge van kortsluiting in brand gevlogen. Een Voonburgsche wagen heeft het voertuig, nadat de vlammen waren gedoofd, op sleeptouw genomen. VERGADERING CHR. NAT. WERKMANSBOND De C. N. W. houdt een vergadering op Vrijdag 19 Februari a.s., des avonds om 7.30 uur in het Dienstgebouw der N. Herv. Kerk. Agenda: Opening door den voorzitter C. Oostwouder, waarna volgt de door ziek te uitgestelde lezing van den heer J. Week hout van Wassenaar over: „het begin ei het einde der wereld". Het Bestuur rekent op goede opkomst van mannen en vrouwen lisse WEEKDIENSTEN Chr. Geref. Kerk. 7.30 uur Ds. A. Ponstein Geref. Gem. 7 uur Ds. H. Ligtenberg. Oud-Geref. Kerk. 7 uur Ds. J. van Wier, van Rijssen. NOORD WIJK MIDDENSTANDSBOND De afdeeling Noordwijk aan Zee van den Kon. Ned. Middenstandsbond hield in ..De Landbouw" een goed bezochte jaarvergade ring. De ingekomen en uitgegane stukken, be nevens de jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester vonden een zeer vlotte behandeling, waarop de voorzitter een woord van dank bracht voor de accurate wijze waarop deze waren samengesteld. Bij monde van den heer Jan Steen bracht de kascommissie gunstig verslag uit. Da penningmeester werd van zijn beheer ge- déchargeerd. De bestuursleden, de heeren P. Kranen burg en Jac. Exter. die aftraden en zich! niet meer herkiesbaar stelden, werden ver vangen door de heeren J. Schmidt en Jan Steen. Voorts werd besloten tot het houden van een lezing over étaleeren e.d., tot. het orga- niseeren van een propaganda-fpe<!tnvond en in principe tot hef medewerken aan een op •nitintief van N.V. „Noordwijk Vooruit" in de bollentijd te houden „Tulpenfeest". noordwijk aan zee KERKDIENST Woensdag 17 Februari dags 7.30 uur, treedt voor (Julianaweg 2S) op Ds. I van Oudewater, ^nmid- Bond beek

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6