NO-NAIL KISTEN „DE PHOEMIX' De mislukte ordening 1 WOENSDAG 17 FEBRUARI 1937 TWEEDE BLAD PAG. 5 'n Vreemde Taal worctoheel gewoon door studie met de OramofoOH HUUR3 COMPLETE CURSUS f5.- d. m ÏÏNG5JAP5101VE JLj SPUI 23-27 AMSTERDAM M.V. HOOGEWERF. CHABOT S VISSERS WIIHHAHDEL Groote voorraad prima betegen wijnen Vraagt prijscourant voor particulieren UITVOUWBARE M.V. KISTENFABRIEK HALFWEG TELEF:34 Bataafsche Brandwaarborg Mij. Opgarlcht 1806 «.Gwiitug» W«n«lnd» No,.28 Talafoqn 117623 Directeuren. CofnmlMarl.i.n; ,r. Mr. W. M. d. Breuw Mr. R. J. H. Pal In Mr.e N. d.dB*raBuwU" Mr W? J. Baron ran L,*ft Concu reeronde premie. 1 H mlilloen re.erre» ACTIEVE AGENTEN GEVRAAGD EXTRA AANBIEDING 15, 12, 10 en 8 cents prima kwaliteit sigaren verpakt in éSn kist van 100 stuks met kistband 5 ets. thans tijdelijk als reclame I 5.- p 100 st Beleefd aanbevelend A. v. Ommen Co goed, dat niet gewogen, niet geteld, niet' gemeten wordt in uitwendige maten, maar dat juist alleen in staat is al wat geteld, gewogen en gemeten wordt, te doen beant woorden aan de juiste bestemming. Dat hooge goed, dat hier op het spel staat, heet; recht" hoofdzaken in haar vaandel steeds heeft geschreven: particulier initiatief eerst Waarlijk, de schrijver neemt geen blad voor de mond. Dat blijkt uit deze slotbe schouwing; een soortgelijke opmerking was ook reeds gemaakt bij het bezwaar, dat de Regeering tegen prijsverhooging aanvoerde, nl., dat de minst-draagkrachtigen het ergst getroffen zouden worden; waarbij Prof. Gerbrandy opmerkte: Ik kan mij moeilijk onttrekken aan het bezigen der woorden: in cauda venerium het gif zit in de staart In elk geval heb ik het besef, dat hier vooral ligt de kern der regeerings-overwegingen- Wat ge vraagd is, past niet in het kader van het laaghouden der kosten van levensonder houd. Hier komt een zeer gevoelig punt aan de orde. Bedoelt de regeering, die met allerlei maatregelen zelf er toe heeft me degewerkt de minst draagkrachtiger. zwaarder te belasten (men denke aan do verschillende heffingen), uit te spreken: maar zoodra het er op aankomt om te gaan in de richting den bakker datgene te geven wat naar eeuwenoude Christe lijke ethiek hem toehoort, het loon voor zijn arbeid, dan houd ik halt. Om allerlei redenen ben ik bereid den minst draag krachtige zwaarder te belasten, alleen voor dat ééne, rechtmatige belooningen van de broodproducenten, daarvoor niet. Daar is dit offer die prijs niet waard? Wij koeren nu ook nog even naar de in leiding terug, waarin deze krasse woordei. ons troffen: De gang van zaken betreffende de ter verbindendverklaring voorgedragen ont werpen voor het bakkerij bedrijf heeft mij tot de vraag gebracht of een zekere in stinctieve onwil om de aangegeven weg, die inderdaad principieel van de oude paden verschilt loyaal op te gaan, niet leidt tot een niet-toepassen der wet,_ om geen ernstiger uitdrnkknig te gebruiken. Is de wil tot toepassing aanwezig of stuit men op dat conservatieve verzet, dat deze wet tot paradewet stempelt? Wij kunnen het waardeeren, dat de din gen zoo recht op den man af gezegd wor den, gelijk in deze brochure, waarvan wij een zeer onvolledig uittreksel gaven, ge schiedt; maar wij vragen ons toch af oi de schrijver ondanks de teleurstelling, welke hem blijkbaar bitter maakte niet beter had gedaan deze veronderstelling achter wege te laten? Anderzijds echter toont Prof. Gerbrandy zich een goed voorzitter van de Bakkerij- Stichting te zijn, want hos scherp zijn cri- tiek ook is, hij weet wat de Regeering toe zegde, toch te waardeeren en hij verklaart zelfs: „Indien dö regeeringspogingen gepaard gaan met verbindendverklaring van het niet verworpen deel der overeenkomsten, ligt in het gebodene zekere kans op ver betering". Dit weerhoudt hem echter niet om zijn brochure te besluiten met de opmerking, „dat hier iets anders op het spel staat dan een financieel belang van noeste burgers' n.l. „een goed, dat meer waarde is dan geld een goed ver te boven gaand den ganschen goudschat van de Nederlandsche Bank een Het Provinciale Effectenkantoor Bankiers in het huis van bewaring De beide directeuren van het Provinciale Effectenkantoor, gevestigd aan de Keizers gracht te A m s t e r d a m, die onlangs na een inval van de justitie zijn gearresteerd, zijn in het huis van bewaring ingesloten. Zij handhaven hun ontkentenis. j Na in ernstige aanvaring te zijn geweest met het Britsche slagschip „Malaya" werd de >rKertosono", een tot de vloot van den Rotterdamschen Lloyd behoorende vaartuig, door tiuee sleepbooten naar Lis sabon gesleept. De ernstige schade is op de foto goed zichtbaar. Voordat de roode troepen bij de nadering van de nationalen, onder leiding van generaal Queipo de Llano, Malaga ver lieten, werden verschillende ge bouwen verwoest. Een deel der ITE BOLSWARD werd in 1885 opgericht de j N.V. Alg. Verz. Maatschappij DE PHILANTHROOP" Ongevallen-, ziekte- en dienstboden-verzekeringen DE IDEALE VLOER- BEDEKKING De Pakoe Alam overleden DJOCJAKARTA, 16 Febr. (Aueta/A.N.P.). Z.H. Pangeran Adipati Ario Pakoe Alam de 7de hoofd van het Pakoe Alemsche huis, is heden om 16 uur 27 plaatselijken tijd overleden. Zijn oudste zoon, Pangeran Ario Praboe Soeriodilego, die zijn vader vertegenwoor digd heeft bij het huwelijk tusschen Prinses Juliana en Prins Bernhard, maakt momen teel een reis door Europa» Koning Christiaan van Denemarken bracht op doorreis naar de Riviera, een bezoek aan Parijs, waar hij zijn opwachting ging maken bij president Lebrun. De Deensche koning bij z'n vertrek uit 't Paleis Het voormalige ijkkantoor op den hoek van de Nieuwe Markt te Rotterdam wordt gesloopt. Door het verdwijnen van dit complex, is de koepél op het oude raadhuis vanaf de Noordzijde der Nieuwe Markt zichtbaar Afgewezen ondernemers overeenkomsten in de bakkerij n. (stotj Het eerste deel van deze beschouwing be sloot met de mededeeling, dat Minister Gelissen, nadat de kwestie in de Minister raad behandeld was, de bindendverklaring van de overeenkomst in het bakkersbedrijf afwees. De afwijzing is gericht tegen „een nieuwe prijsregeling van het brood", tegen 't stelsel der minimumprijzen alzoo. Hierover was echter met den Minister en met het Departement uit en ter na over legd. minimum -prijzen zouden niet sanee- rend zijn, omdat een attractie tot vestiging geschapen werd. Prof. Gerbrandy gelooft dat niet. Zulks kan alleen iemand zeggen, die de werkelijkheid in het bakkersbedrijf niet kent. Het afzetgebied voor het brood is beperkt en is slechts in geringe mate aan uitdijing en inkrimping onderhevig, omdat de menschen niet meer brood ver orberen dan ze op kunnen. Alles hangt derhalve aan de kwestie van debiet, van afzet Die afzet moet elke nieuwe onder nemer ontnemen aan anderen; zonder ver bindendverklaring, kon hij dat doen door onder de prijs van zijn buurman te gaan; na verbindendverklaring kan hij dat niet Er komt echter iets bij. De prijs van de ondernemersovereenkomsten is zoo laag, dat ze alleen dan niet verliesgevend is, wanneer men een goed beklante zaak heeft die aan hooge eischen voldoet. Zelfs al had een aspirant er veel lust in om 't toch te probeeren, dan nog zou hij thans staande onder de effectieve controle der Waren wet, moeten gaan beginnen met niets an ders te doen dan dag in dag uit, week in week uit, maand in maand uit, verlies te lijden. Noem dat nu maar een attractie tot vestiging! Er zal echter meer gebeuren. Zij. die met de bakkerij in verbinding staan, grond stoffenleveranciers, grossiers, banken, fa milie-leden, enz- enz. zullen na verbinding verklaring weten, dat het nu ernst is. Waarom is de Regeering zoo tegen mini mumprijzen gekant? Omdat zij ernstig be zwaar heeft tegen maatregelen, die een be langrijke prijsverhooging beteekenen voor de minst draagkrachtigen. Is dit argument zakelijk juist, vraagt de schrijver? Een ambtenaar van het departement heeft berekend, dat de consument in Am sterdam. indien de minimumbroodprijs verbindend zou worden verklaard, f 2.000.000 meer per jaar voor het brood zou moeten betalen. Uit een onderzoek, dat in opdracht van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart in Amsterdam is ingesteld is gebleken dat 70% van het brood 7 of minder woog, dat 20% van het brood een gewicht had varieerend tusschen 7 er 8 ons, zoodat slechts 10% aan het vereisoh- te gewicht van ongeveer 8 ons voldeed. Uit een berekening, die wij toentertijd aan den minister hebben overgelegd en waarbij wij ons gebaseerd hadden on het feit, dat slechts 70 van 't brood een ge wicht had van 720 gram (een sub-positie dus die veel gunstiger is dan de werkelijke toestand) bleek, dat alleen door het feit dat onder het gewicht werd verkocht 6.000.000 kg. brood per dae aan den con sument werd onthouden. Dit is een bedrag van ongeveer f 1-100.0Ó0. De controle door ,het departement heeft alleen plaats gehad betreffende het ge wicht van het brood. Een controle naar de kwaliteit van het brood is niet geschied; ook met de kwaliteit wordt enorm ge knoeid. Zou nu de ondernemersovereen komst verbindend zijn verklaard, dan be- teekende dit, dat de consument in Amster dam slechts f 900.000 meer zou betalen. Maar de consumenten zijn er dan ook van verzekerd, dat zij voor die f 900.000 een prima kwaliteit brood van voldoende ge wicht krijgen geleverd. Voor de allerarm sten beteekende de verbindend-verklaring van de ondernemensovereenkomst beslist een voordeel; immers, het oude brood werd den consument ter beschikking gesteld voor 9 ct. per 8 ons. Wij zijn van meening, dat de allerarmsten beter gediend zijn met een oud brood van prima kwaliteit voor 9 cent dan met een versch brood, waar zoo wel met kwaliteit als met gewicht is ge knoeid, aan hen ter beschikking gesteld voor een hoogere prijs dan 9 cent. Het ar gument van de belasting der minst draag krachtigen is onjuist. In een hoofdstuk dat De Toegift heet, bespreekt en becritiseert. Prof. Gerbrandy de voornemens der regeering om door ver scherpt toezicht en vestigingsbeperking de bakkerij te helpen. Scherp is zijn oordeel: Van nu voortaan flinke toepassing van Arbeidswet en Warenwet. Dat beteekent dus: ik, regeering erken, dat ik deze wet ten lauw-lauw om niet erger te zeggen, heb doen naleven en ik weet, dat ik met name de bonafide klein-, midden- en groot bedrijven daarmede ernstig heb benadeeld Maar nu voortaan zal ik mijn leven bete ren, Wat de tijdelijke sluiting van het bakkers bedrijf volgens de Landbouwcrisiswet be treft, zegt de schrijver: De regeering verwerpt eerst vestigings- eischen, die opkwamen uit het bedrijf en die toepassing konden krijgen op grond van een wet, welke uit het bedrijf opge komen regelen tot algemeene bedrijfsrege- len kan stempelen, maar tot de conclusie gekomen, dat er toch wat gedaan moet worden dus toegevend dat wat de ont werpers vragen, toch fundamenteel juist was gaat diezelfde regeering van boven af de vestiging reguleeren. Wat uit het bedrijf opkomt op normale wijze, moet dood, wat van boven af komt en doodend uniform is, moet heerschen. Want men versta dit wel, de sperring van het bedrijf houdt vestiging tegen, geheel tegen, maar zulks wil zeggen, dat tegengehouden wordt het kwade, maar ook het goede. De keur ontbreekt. Ja, sterker nog, door sperring toe te passen zonder minimumprijzen wordt de woekerplant van het bakkerij- bedrijf, n.l. het randbedrijf, officieel in stand gehouden en een goede ondernemer, die toch wel behoorde binnen te treden, geweerd. En deze opleg van boven, dwars tegen elke gezonde bedrijfspolitiek in, ge schiedt onder mede-verantwoordelijkheid van een minister-president, die leider is geweest yan een groep, die als een der

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5