WERK Glas in Lood WOENSDAG 17 FEBRUARI 1937 EERSTE BLAD PAG. a Buitenland SPANJE AFGEDAMD Het heen en weer gepraat, dat te Londen iusschen de afgevaardigden der in de non commissie vertegenwoordigde landen schier eindeloos heeft geduurd, zonder dat er resultaat van beteekenis werd bereikt, is thans beëindigd. Duidelijk was in het ver loop der wekenlange discussie te constatee- ren het uitwegen van de Fransch-Britsche .tegen dp Duitsch-Italiaansche politieke be langen. Engeland en Frankrijk zagen op het Iberisch schiereiland liefst uit de troebelen een verzwakt rood bewind te voorschijn komen, dat voor hun Spaansche interessen en voor hun verbindingen in de Middelland- sche Zee geen enkele bedreiging zou kunnen vormen; de beide rechtsche dictatuurlanden echter wensefyten in een nationalistisch ge organiseerd Franco-Spanje een geestverwant en eventueelen bondgenoot te begroeten, die -zoowel in de strijd tegen het wereldcommu nisme als in de strategische verdeeling der Middellandsch-e Zee hun tot belangrijke steun zou kunnen zijn. Zoo kan men zeggen dat te Londen, achter de schermen een soortgelijke kamp werd gevoerd als op de Spaansche hoogvlakten met de wanenen geschiedde, al mag men er tevens aan toe voegen, dat de strijd in de Britsc.he hoofd stad ertoe h^eft meegewerkt, een werkelijke „internationale gedachtenwisseling met de wanens" te voorkomen. Zoolang te Londen de non-interventie besprekingen duurden zijn de verschillende partijen, naar men veilig kan aannemen, er mede doorgegaan, de volksfrontregeering en h-et gouvernement van Franco van wapens en andere strijdbehoeften te voorzien, ook al was reeds in de aanvang plechtig over eengekomen, dat het voortaan met deze be voorradingen uit moest zijn- Maar de Lon- densche besprekingen waren op zijn hoogst een uitlaatklep voor de te hoog opgevoerde spanningen en in geen enkel opzicht een dam. Inmiddels heeft de stib-commissie twee Voorstellen aanvaard nopens de miet-inmen- ging, welke ook door de commissie in plenum zijn overgenomen en goedgekeurd. Krachtens deze besluiten zal nu een einde komen aan het zenden van vrijwilligers naar een der heide strijdende kampen. Met ingang van Zaterdag a.s. zal het namelijk in Frankrijk, Engeland, Duitschland, Italië, België en Rusland verboden zijn, oorTogs- volontairs te werven en over de grens te zenden. Met ingang van 6 Maart wordt een tweede besluit van kracht, dat de controle regelt op alle transporten naar de oorlogs gebieden. Zoo zal dus, men mag dit zon der te groot optimisme aannemen dc toevloed van oorlogsmateriaal en van com battanten naar Spanje definitief een einde nemen, indien tenminste het beraamde toe zicht op de Spaansche grenzen en havens werkelijk effectief zal worden ten uitvoer ge legd. In dit opzicht vormt Portugal nog een onzekere partij, daar dit land er nog niet in toegestemd heeft, zich vreemde controle op eigen bodem te laten welgevallen. Doch vermoedelijk zal dit verzet wel niet onover- komenlijk blijken. Gelijk men zich zal herinneren werden destijds zoowel van Duitsche als Italiaan- sche zijde verklaringen gepubliceerd dat deze regeeringen een Sovjetregeering niet zouden dulden. Hoe deze uitspraken met het thans te Londen gesloten vergelijk in overeenstemming te brengen zijn, is nog niet duidelijk, doch het vermoeden is ge wettigd, dat men te Rome en te Berlijn de toestand voor de Franco-regeer in g zoo gun stig oordeelt, dat men formeel niet 't onder ste uit de kan heeft willen hebben. Inder daad wijst zoowel de snelle val van Malaga als de frontwijziging rond Madrid erop, dat de Burgos-regeering op de lange duur het pleit zal weten te winnen, zoodat 't gevaar Van een anarchistisch-communistisch Spanje practisch op de achtergrond is gedrongen. Men kan zich over de te Londen gevallen besluiten niet anders dan verheugen. Al was het dreigement van een algemeen Euro- peesch conflict reeds zoogoed als afgewend, gebleven was het harde feit, dat de inter nationale inmenging de burgeroorlog danig had verscherpt en hem noodeloos verlengde. Het pleit kan ook zonder deze herhaalde vernieuwing van strijdkrachten nog ge- ruimen tijd aanhouden, zeer tot schade van, het land zelf, hetwelk bezig is hopeloos te verbloeden- De non-interventie beklonken? De plenum-zitting van de niet-inmengïngs commissie heeft, zooals verwacht werd, haar goedkeuring gehecht aan het plan, om het vrij wil ligersverbod in den n acht van 20 op 21 dezer te doen ingaan en de controle rond Spanje in werking te stellen op 6 Maart a.s. Zij zal nu de voorstellen voorleggen aan 'de onderscheiden regeeringen met verzo.k de beide data onverwijld te willen goed keuren. Portugal maakt nog 6teeds bezwaar tegen het voorstel, dat buitenlandsche waarnemers aan zijn grenzen worden gestationneerd. Deze kwestie zal later verder worden be- ptudeerd. De terreurgolf in Rusland Nu gaan ook de Joden eraan. De „Daily Telegraph" meldt uit Moskou, 'dat thans ook in de Joodsohe autonome re publiek, Birobidjan, talrijke arrestaties heb ben plaats gehad. Verscheidene Joodsche partijleiders zyn als „vijanden des volks" in hechtenis geno men. Reeds eenige weken geleden heeft men Lieverberg, den president van de streek, in verzekerde bewaring gesteld,wegens „Joodsch Trotzkistisch nationalisme en contra-revolu- tionnaire actie in samenwerking met bui tenlandsche vijanden". Sindsdien zijn, naar het partijblad te Kharbarofsk bericht, vele anderen als samenzweerders ontmaskerd. Zij zouden vooral ip betrekking tot Japan ners gestaan hebben en gestreefd hebben naar de vorming van Joodsch-nationalisti- sche groepen, om splitsing in de partij te brengen. De „Daily Telegraph" voegt hieraan toe, 'dat, hoewel Birobidjan een uitstekend kli maat heeft en er goede weiden en bosschen zijn, in 1936 slechts 8000 Joodsche kolonisten fcich er .hebben gevestigd. De Spaansche burgeroorlog VAN DE FRONTEN IS WEINIG NIEUWS Miaja thans opperbevelhebber der Madrilenen Terwijl op het Zuidelijk front de troepen van Queipo de Llano tusschen Motril en Almcria hun opmarsch voorloopig hebben gestaakt, ontwikkelen zich rond de Spaan sche hoofdstad, onafhankelijk van elkaar, drie belangrijke gevechtsacties. In het Noord-Westen der stad zijn de strijdkrachten van Franco's Noordleger overgegaan tot een nieuw offensief tegen Siguenza Ten Zuiden van de Taag daarentegen schijnen de rooden in den aanval. Hun doel is, een wig te 'drijven tusschen Franco's daar opereerende colonnes. De aanvallers trachten op te dringen in de richting van Talavera de la Reina. Ten slotte zijn Varela's troepen erin ge slaagd tank-afdeelingen over de Jarama- rivier vooruit te brengen, zoodat zij dus een ernstige bedreiging vormen voor Arganda. Arganda is door de internationale brigade der roode legers krachtig versterkt en om deze, aan den Valencia-weg gelegen vesting wordt thans over een 5 K.M. lang front, dat zich tot bij Morotta de Tajuno uitstrekt, met groote verbittering gevochten. De nationalisten trachten, onder inzet van talrijke troepen en veel krijgsmateriaal, de bres, die zij dezer dagen door hun overrom- pelenden cavalerie-aanval geslagen hebben in de vijandelijke verdedigingslinies, verder uit te breiden. Neutrale waarnemers, die de berichten welke van de verschillende Spaansche fron ten binnenkomen, vergelijken, zijn van oor deel, dat generaal Franco en zijn roode tegenstander Miaja thans in twee groote hoofdwegem militaire operaties verwikkeld zijn. Sedert twee dagen doen de colonnes der roode in ternationale brigade aanval op aanval langs de Taag, tusschen Chinchon en Toledo, in de hoop het nationale front hier te doorbre ken en aldus Franco te dwingen, zijn strijd krachten van Madrid terug te trekken, ten einde aan een flankaanval te ontkomen. Franco van zijn kant zet zijn •omsinge lingsmanoeuvre rond Madrid voort, met het kennelijk doel, de hoofdstad van iedere ver binding af te snijden. Teneinde geen poging ongedaan te laten, om deze totale insluiting van de Spaansche hoofdstad te verijdelen, heeft de roode re- geering besloten tot een concentratie en co ördinatie van al haar strijdkrachten en ge neraal Miaja benoemd tot opperbevelhebber fan alle troepen, die ter bescherming van Madrid in den strijd zullen worden gewor pen. Weer reorganisatie in Oostenrijk? Naar verluidt zal een wijziging worden gebracht in het Oostenrijksch ministerie. Het ministerie van openbare veiligheid zal wor den opgeheven en de bureelen hiervan zul len komen onder het ressort van den bonds kanselier, die zal worden bijgestaan door deskundigen van de politie. Te Weenen wordt verze kert, dat Schuschnigg om streeks middèn Maart op nieuw een reis naar Italië zal maken. Het schrijvende vliegtuig boven Weenen Het onderzoek van de Weensche politie naar het vliegtuig, dat nu al tweemaal bo ven de Oostenrijksche hoofdstad de com munistische symbolen van hamer en sikkel tegen de wolken teekende, is nog niet be ëindigd. Volgens thans te Weenen verspreide ge ruchten, zou het niet uitgesloten zijn, dat men spoedig tot de conclusie zal komen, dat het mysterieuze vliegtuig niet van bui tenlandsche herkomst, doch een Oosten rijksch reclame-vliSfetuig is, dat reclame maakt voor de Duitsche film „Sebastopol". Politiek incident te Boekarest De Duitsche en de Italiaansche gezant te Boekarest hebben onlangs, gelijk gemeld, deelgenomen aan de begrafenis van een tweetal leden der Roemeensche „IJzeren Garde", die in den Spaanschen burgeroorlog aan fascistische zijde gevallen zijn. Ook de Portugeesche gezant zou aan deze plech tigheid hebben deelgenomen. Door de afge vaardigde dor nationale boerenpartij C a 1 i n e s c o is in de Kamer daaromtrent geïnterpelleerd. De minister-president Tataresco ant- 'oordde. dat „de regeering over deze zaak nog inlichtingen inwint. Van het resultaat daarvan zal haar latere houding afhangen. „Maar", aldus de minister-president, „reeds nu wensch ik te verklaren, dat de regeering het feit, dat buitenlandsche diplomaten zou den hebben deel gpnomen aan een onder leiding van een politieke partij gehouden religieuze slechtigheid, beschouwt als een schending van alle internationale principes en gebruiken. Deze nlechtigheid toch werd gemaakt tot een politieke manifestatie. Indien de zaken zich hebben toe re draden op de wijze als door C a 1 i n e s c o gesebetsl ben ik van meening. dat. een ernstige toe stand werd geschapen. In ieder geval zal do regeering alle maat regelen nemen, welke de omstandigheden voorschrijven" (applaus). Ook in den senaat is deze kwestie ter sprake gebracht. Waarom zo uitdrukkelijk MAGGI5aroma vragen? Omdat U met MAGG1S Aroma de zekerheid hebt het beste te gebruiken, dat op dit gebied in de handel is. Laat Uw ledig MAGGI-flesje navullen; dat is voordeliger. FLACON Nr. 0 16 Ct. FLACON Nr. 130 Ct. BRITSCH WITBOEK OVER DE DEFENSIE Landsverdediging vraagt anderhalf milliard pond sterling! Waartoe de bewapenings- drang leidt.... In het te Londen gepubliceerde wit boek betretffende de bewapening van Groot-Brittannië, waarin nogmaals her haald wordt, dat het defensie-progTam gewijzigd zal kunnen worden al naar ge lang de omstandigheden zulks eischen, wordt o.a. verklaard, dat het onvoorzich tig is te verwachten, dat de totale uitga ven voor de defensie gedurende de eerst volgende vijf jaren veel lager zullen zijn dan 1.500.000.000 waaronder begrepen de gewone begrootingsuitgaven en de uitgaven, waarin krachtens 't 400.000.000 plan wordt voorzien. Na de redenen te hebben opgesomd, welke tot deze nieuwe maatregelen geleid hebben en na gewezen te hebben op de noodzakelijk heid, de vrijheid van de verbindingen over zee. te handhaven en de verdedigingswerkan in de verschillende deelen van het impe rium te moderniseeren, merkt het witboek op. dat van de vijftien slagschepen, waar over Groot-Brittannië beschikt, er slech.s drie na den oorlog weiden gebouwd. .Ge durende eenige jaren zal het land derhalve een omvangrijk vlootbouwprogramma moe ten uitvoeren lot een totaal bedrag van on geveer 193.000.000 pond sterling. Het programma van 1936 omvatte den bouw van twee nieuwe slagschepen en zeven kruisers. Voor 1937-1938 zullen nog maals drie slagschepen worden gebouwd, terwijl in het programma van 1937 de bouw van zeven kruisers zal zijn begrepen. In 1936 zijn twee nieuwe vlegtuigmoeder- schepen op stapel gezet. In 1937 zullen waar schijnlijk nogmaals twee van deze schepen op stapel worden gezet. Aanzienlijke uitgaven zullen ook noodig zijn voor de moderniseermg van de tegen woordige oorlogsschepen met inbegrip van de slagschepen en kruisers. Dc uitgaven voor het vlootbouwprogramma van 1936 bedroe gen bijna 50.000.000 en verwacht mag wor den, dat het programma voor 1937 nog veel hooger zal zijn. Het aantal eenheden van de luchtvloot der marine is aanzienlijk uitgebreid en maa'- regelep, 1,ot. herziening van de uitrusting zijn derhalve .noodzak©Iijle. Wat het leger betreft dienen eenige een heden te worden uitgebreid, o.a. moeten twee nieuwe ba'aljons tanks worden opge richt, waarvan één in de naaste toekomst. Nieuwe maatregelen zullen worden ge troffen om de dienstvocrwaarden in het leger te verbeteren en het dienst nemen aan trekkelijker te maken De uitrusting van de veldartillerie, de in fanterie, enz. zal worden gemoderniseerd terwijl de mechanisatie van het leger zal worden bespoedigd. Maatregelen zijn voorts getroffen, om de munitie-reserve^ uit te breiden. Wat de luchtvloot be'reft zullen een groot aantal nieuwe vliegvelden en meer dan 75 trainingskampen worden gesticht in Groot- Brittannië en over zee Maatregelen voor den bouw /an nieuwe vliegtuigen en voor de oprichting van nieu we munitie-fabrieken zijn getroffen. Het witboek zet tenslotte uiteen, dat uit- gebreide maatregelen zijn getroffen voor de verdediging van de bases over zee, voor de bescherming van de burgerbevolking en voor de moderniseering van de kustverdediging JAPANS POLITIEKE CRISIS Parlement ageert tegen leger Een nieuw politiek onweer schijnt Japan te bedreigen. Na een lang durige, tegen het leger gerichte in terpellatie in de Kamer zijn de minister van oorlog, zijn adjudant en de legerleiders onmiddellijk in con ferentie bijeengekomen, om over den toestand van gedachten te wisselen. In welingelichte kringen verwacht men niet anders of het leger zal zeer binnenkort opnieuw den eisch stel len, dat het parlement wordt ont bonden, tenzij de politieke partijen hun tactiek willen wijzigen. Japansche politie martelt verdachte Hoogerhnislid dient protest in In de zitting van het Japansche hooger- huis is sensatie gewekt door het feit, <!at ter sprake gebracht werd, hoe in sommige dis tricten de politie gebruik maakte van mar telingen, om bekentenissen los te krijgen van personen, die ervan beschuldigd waren, de kieswetten te hebben overtreden j bejaarde politicus K is its i Koboeko ondervroeg den minister van binnenlannscho zaken over inbreuken op de menschelijke rechten, die hij beschreef uit eigen ervaring als „third-degree"-mefhodes, welke voorgekomen waren in verschillende prefecturen tijdens incidenten van het vori ere jaar. De politie had daarbij den beklaag den water door de neusgaten gestmvd, hen aan de vo''e: opgehangen, op het voor hoofd gebrandmerkt en hevig geschopt. De minister van binnenlandsc.be zaken antwoordde, dat de betrokken regeerings- ambtenaren reeds gestraft waren en dat de regeering voornemens was de marteling af te schaffen. 0VERSTR00M1NGSRAMP TEISTERT MOZAMBIQUE Tweeduizend inboorlingen verdronken Groote schade; verbindingen verbroken Mozambique is dcor een ontzaglijke ramp geteisterd. Tengevolge van den geweldigen regenval zijn de rivieren de Incomati en Umbeluzi in korten tijd zoo danig gezwollen, dat zij met groote kracht buiten haar oevers traden en overstroomingen veroorzaakten, waarbij naar schatting niet minder dan 2000 in boorlingen om het leven zijn gekomen. Ononderbroken stroomden gedurende vijf volle dagen de watermassa's in eindeloo7e hoeveelheden neer. L/mrenco Marquez, de hoofdstad van Mozambique, is volkomen ge ïsoleerdDe spoorwegverbindingen zijn ver broken en de telegraafverbindingen onbruik baar geworden. Alleen langs draadloozen weg heeft men enkele korte berichten om trent de catastrophe naar de buitenwereld kunnen seinen. Vliegtuigen, die het nood weer getrotseerd hebben en over het zwaar getroffen gebied vluchten hebbttn onderno men, zijn inmiddels te Kaapstad terugge keerd. De inzittenden vertellen, dat de scha de enorm groot is en dat talrijke dooden t* betreuren zijn. Volgens de tot dusverre beschikbare gege vens raamt men de schade op ongeveer één millioen pond sterling. Goerings jachtbezoek aan Polen Zal hij er Beek ook ontmoeten? Goering heeft te Warschau een bezoek gebracht aan den Poolschen minister-presi dent Skladkowski, met wien hij zich drie kwartier lang onderhield. Om zes uur in den namiddag werd hij door maarschalk Smigly Rydz ontvan gen. Goering was toen vergezeld van den Duitschen gezant te Warschau. Het onder houd duurde een uur ongeveer. De Duitsche minister legt al zijn visites per auto af. Zijn wagen wordt voorafgegaan en gevolgd door motorpolitie, terwijl ook aan weerskanten van Goerings auto politie rijdt M o s c i c k i, de president van Polen, Is (Om 11 uur naar Bialowiecza vertrokken, waar Goering zich bij hem zal voegen. Generaal Fabrici, inspecteur van het Poolsche leger en de zoon van den presi dent der republiek. Michel Moscicki zullen aan de jachtpartij deelnemen. Het is niet zeker, dat Beek vóór het einde van het bezoek Van Goering reeds uit Monte Carlo, waar hij vacantie houdt, naar Polen zal terugkeeren. Van officieuze zijde is medegedeeld, dat Beek een déjeuner heeft aangericht ter eere van Eden, die, zooals men weet, eveneens te Monte Carlo vertoeft Beide ministers hebben zich langdurig bezig gehouden met de internationale kwesties. Blomberg spreekt voor de oud-strijders Ter gelegenheid van 't Berlijnsche congres De Duitsche rijksminister van oorlog Von Blomberg heeft ter eere van de deel nemers aan het Berlijnsche internationale oud-strijderscongres een receptie gehouden, waarop ook de militaire attaché's van de op het congres vertegenwoordigde landen en talrijke politieke en militaire autori teiten aanwezig waren. De leden van de permanente internatio nale oud-strijders-commissie werden den generaal-veldmaarschalk voorgesteld door den hertog Van Coburg. Tijdens deze receptie hield Von Blom berg de volgende toespraak: Kameraden! Ala ik u, de kameraden uit den grooten oorlog, met dezen eeretitel toespreek, dan eischt de beteekenis van dat woord „ka meraad", dat wij al ons denken en al ons handelen richten naar de waarden en de deugden, die in alle tijden en bij alle vol ken de soldaten-kameraadschap hebben ge kenmerkt. Kameraadschap eischt vertrouwen, kame raadschap bestaat in vredestijd slechts tus schen vrije, eerlijke monschen en volken, die gelijke rechten bezitten. De meeste pogingen, om de gevolgen van den oorlog te genezen en een nieuwen oor log te verhinderen zijn mislukt, wijl achter de pogingen geen kameraadschap stond. Thans echter strijdt voor dat doel een nieuwe „internationale", de internationale van de oud-strijders, en ik geloof, dat deze internationale recht en kans heeft op succes. Want wie kan met meer overtuiging voor den vrede der wereld strijden, dan juist de soldaten van den laatsten wereld oorlog? Dat is een nieuw soort pacifisme. Dit pacifisme wenscht vurig den vrede maar het wenscht ook het recht en het erkent den plicht van alle volken tot lands verdediging. De achting van eigen eer en eigen recht gaat parallel met. de achting van de eer en het recht der buren. Voor deze gedachte vrij baan te maken, dat is de taak der oud strijders. Ik wensch u, mijn kameraden, daarbij een volledig succes. Gij leert in Duitschland thans een rijk en een volk kennen, dat niets vuriger wenscht dan den vrede in eigen huis en den vrede in de wereld. Draagt deze overtuiging mede naar uw vaderland". KONING FAROEK GAAT OP REIS De Egyptische koning Fa roek, die thans zeventien jaar is, zal op 28 Februari a.s. te Port-Said scheep gaan met zijn moe der en zijn jonge zusters, om een reis door Europa te maken. Hij zal zijn residentie, dien tijd, in Engeland vestigen, SCHEURING AMERIKAANSCHE VAKBEWEGING Door conflict tusschen concurreerende leiders Aan den vooravond van de onderhan delingen over de loonsverhoogingen in de bruinkoolindustrie is een scheuring in de Amerikaansche vakbeweging ont staan, die practisch onherstelbaar lijkt. De strijd is een persoonlijke strijd ten gevolge van het conflict tusschen Green van de A(merican) F(ederation) of L(abor) en Lewis van de C(ommittee) I(ndustrial) O(rganisation), dat ont staan is door de uitsluiting van Green uit de door de Cio gecontroleerde „Uni ted Miners Union". De toch reeds zoo moeilijke situatie is door dit conflict nog meer toegespitst omdat er thans vier elkander bestrij dende groepen zijn ontstaan, namelijk: de Cio, de A.F.L„ de ongeorganiseerde arbeiders en de werkgevers. Aldus beginnen drie arbeidersgroepen, die met het geweer aan den voet tegenover elkander staan, een van de hevigste gevech ten tusschen arbeiders en kapitaal. De aankondiging van gouverneur Hoff man, dat hij tegen iedere poging, om in New-Jersey een staking met gekruiste ar men te houden, met geweld zal optreden, stuit bij de Cio op onverzoenlijken tegen stand. De woordvoerder van de „Union Electrical Radio Workers", Julius Empsak, verklaarde: „Men dreigt ons, maar we zul len den aanval weten te beantwoorden". De regeering verkeert in een onaange name positie wegens de toenemende eischen van de arbeiders, hen in den strijd tegen de staalindustrie bij te staan. Zooals men zich wellicht herinneren zal, heeft Roose velt zich vóór de verkiezingen voorstan der verklaard van de Walsh Healy-bill, volgens welke geen opdrachten van de re geering zullen worden verleend aan staal industrieën, die de 40-urige arbeidsweek niet hebben ingevoerd. Daar in de meeste industrieën nog steeds de 44-urige arbeids week bestaat, zijn er moeilijkheden ontstaan met de plaatsing van opdrachten voor den vlootbouw van in totaal 25 millioen ton, waardoor de bouw van verscheiden oorlogs schepen is opgehouden. De staking bij de General Motors heeft in andere bedrijven tot loonsverhoogingen ge leid, o.a. bij Ford en Chrysler, die loonsver hoogingen voor 37.000 carrosserie-arbeiders aankondigden. Niettemin heerscht in de kringen der Cio een groote nervositeit ten aanzien van den einduitslag van den strijd, omdat het con flict onder de arbeiders zich steeds meer toespitst. Men vreest, dat de vijandschap tusschen de leiders tot botsingen zal leiden als in Anderson (Indiana) hebben plaats gehad, waardoor de arbeiders in de kaart van de werkgevers zouden spelen. Men wijst in dit verband op de toenemende berichten van gewelddadige plaatselijke acties in het geheele land, welke de doorvoering van de eischen der arbeidersunie ten doel hebben. Deze acties komen weliswaar hoofdzakelijk voor in kleinere ondernemingen, doch wor den door verschillende waarnemers met innemende onrust geconstateerd. Roosevelt zorgt voor de boeren President Roosevelt heeft in een bood schap aan het congres een snelle wetgevende actie aanbevolen om zekerheid' te geven aan de boerenbevolking. De president beveelt met name de vol gende maatregelen aan: Bevordering van de vestiging op de daar voor bestemde gronden van landarbeideis, die blijk hebben gegeven te beschikken over de vereischte eigenschappen, door het ver- leenen van credieten op langen termijn en door het geven van technische adviezen. Het verleenen van steun aan de kleine boeren, om hun het verlies van hun boer derijen te besparen. Onttrekking van verarmde gronden aan dén landbouw. De bewoners zullen gehol pen worden, om ander© gronden te vinden, waarop zij in hun beihoeften zullen kunnen voorzien. Tenslotte moet de samenwerking tusscihen de staten en de regeering worden georgani seerd om het systeem van den halfbouw te verbeteren. EEN RISKANTE OCEAAN-REISI Een viermotorig Fransch vliegtuig, dat den postdienst verzorgt over het Zuiden van den Atlantischen Oceaan en dat met be stemming naar Natal uit Dakar was ver trokken, is boven den Atlantischen Oceaan in moeilijkheden geraakt Tegen tien uur vijftig werd n.l. van boord geseind, dat plot seling een begin van brand ontstaan was in den linkerachtermotor, zoodat men dien heeft moeten uitschakelen. Bovendien was een groot olielek ontstaan. Het toestel zette op dat oogenblik zijn reis met verminderde snelheid voort. Een nader bericht meldt, dat het toestel behouden te Natal is geland. Sinds in Litauen een wet is aangenomen volgens welke doodvonnissen voortaan doo middel van gifgas ten uitvoer zullen wordei gelega, verschijnen in de Litausche bladei advertenties, waarin een beul wordt g< vraagd. Niemand schijnt evenwel begeerig naa deze betrekking en men twijfelt er reed aan, of zulk een specialist wel in het lan te vinden zal zijn. Men acht het daarom mogelijk, dat buiten landers voor aezen post zullen kunnen wor den benoemd. HET MAKEN VAN GEBOUWEN IN GEWAPEND BETON TE HEDEL Door den eerstaanwezend-ingenieur dei genie is te Gorinchem een openbai aanbesteding gehouden betreffende het maj ken van gebouwen in gewapend beton Hedel. Raming 29.000. Hoogste inschri vers: P. Broeben, Breda 35.500; J. Loon Cz.. Werkendam 36.560; D. in Veld, Dordrecht 38.480. Laagste inschrij vers: W. Rasenberg, Breda 28.685; N.V Bouwbedrijf v.h. Gebr. de Kinkelder, hem 29.400; A. de Groot, Mill (N.Br.' 30.943. Er waren in totaal 45 inschrijver: WATERTOREN TE TEGELEN Laagste inschrijfster voor het bouwen a een watertoren ten behoeve van het Gen Waterleidingbedrijf: a. met uitzichttoren] b. zonder uitzichttoren, was fa. Vriens té Breda voor a. f 33690; b. f 28881. De heer J. II. Kempens fie Enschedé tegen f 10733 de laagste inschrijver voor h< vergroot en der fabrieksgebouwen der fii H. Blanken te Enschedé. BOUW VAN EEN RIOOLWATER. ZUIVERINGSINRICHTING Het gemeentebestuur van Leiden heeft aanbesteed: het bouwen van een rioolwater- zuiveringsinrichting, bestaande uit een voor- reinigingsgebouw, twee continufiIters, een humustank, een dienstgebouw, elf slijkvei- den, benevens een fundeering voor een dienstwoning, een en ander met bijkomende werken, op een terrein benoorden de Slaagh- sloot te Leiden. Ingekomen 22 biljetten. Laagste inschrijver de heer A. Voordouw te Zoeterwoude met 129.700,—. HET SPOORWEGEMPLACEMENT IJSSELMONDE Gistermiddag is in het hoofdadministratie. gebouw van de Ned. Spoorwegen te Utrecht aanbesteed: Bestek 1699 S.S.: het maken van fundeeringen voor drie brugpijlers, het heien van palen voor montagekeerpunten 'alsmede het uitvoeren van bijkomende wer ken voor de overbrugging van het spoor emplacement IJsselmonde. Raming 77.000, Het laagst werd ingeschreven door het Spoorw.bouwbeorijf te Utrecht met lOl.f of 98.300, of 96.200, of 92.700, al naar ge lang van het te gebruiken materiaal, gevolge door de N.V. De Peel, te Roermond, mei 94.440. GLASINDUSTRIE „ROTTERDAM" JOH. PIETERMAN VAN DER DUINSTRAAT 25-27 29 TELEFOON No. 45600 DE AVONTUREN VAN PIEPNEUS EN BIBBERSNOET 109 Jonge ionge. wat schrik ikl Ik kom namelijk niet in, maar precies Achter de wagen terecht! Gelukkig echter ontdek ik nog in 't laatste oogenblik een eind touw. dat van achteren van de wagen afhangt en het gelukt me nog jui6t, het te grijpen De veldwachter heeft alvast het nakijken! O zoo! 110 Nu. dat is anders ook geen traktatie! Ik moet meehollen achter de wagen, want als ik het touw loslaat, val ik op m'n gezicht en breek $m'n hals. Vreeselijk, wat 'n toe- stand. De hand, waarmee ik het touw vast heb, gloeit als vuur, en ook van m'n schoen zolen is al gauw bijna niets meer over, (JYordt vervolgdI

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2