AKKERTJES WOENSDAG 17 FEBRUARI 1937 DERDE BLAD PAG 10 UIT DE A.R. PARTIJ HET AMSTERDAMSCHE LECTUURFONDS Tot heden 1.331.000 geschriften verspreid Het bestuur van „Nederland en Oranje" te Amsterdam, schrijft ons: De Centrale Propagandacommissie uit gaande van de Centrale A.R. Kiesvereen. „Nederland en Oranje" te Amsterdam, is nu een jaar bezig met verspreiding van lec tuur. In de afgeloopen maanden hebben de propagandisten, die onder haar leiding voor de verspreiding der lectuur zorgdragen, zich geducht geweerd. Tot heden zijn nl. niet minder dan 1.33i.000 geschriften te Amster dam verspreid. Een schoon resultaat, dat door gemeenschappelijk eendrachtig optre den en noeste volharding kon worden be- Xeikt Het Lectüurfonds, waaruit deze lectuur- verspreiding wordt gefipa» cierd, telde einde Januari van dit jaar 1673 contribuanten, die samen voor een jaarbedrag van f2518.35 inschreven, van welke som einde December J 195S-73% was ontvangen. Men houde hier bij in het oog dat in Maart 1936 de eerste jnaandkwitanties werden aangeboden. Het aantrekkelijke van deze arbeid is, dat Velen bijdragen van 5 ct per maand af, waardoor nagenoeg ieder zijn deel aan dit noodzakelijk werk kan schenken. Mede hierdoor was het getal benoodigde kwitan ties groot, niet minder dan 10.789. Er is dus tot heden een kapitaal aan geld bijeengebracht. En een kapitaal aan ijver cn trouw, toewijding en liefde verkregen, dat telkens weer door een schare van toe gewijde vrienden en vriendinnen wordt ver meerderd. Want men denke er niet licht over regelmatig huis aan huis de lectuur af te geven of bij elke weersgesteldheid „Ne derland Waakzaam" op straat aan te bieden of bij duizenden adressen te bezorgen. Wie dit werk nog niet steunt, geve zich bp als contribuant voor het Lectuurfonds bij- den penningmeester, den heer C Zaagsma lAlblasstraat 55 hs, Amsterdam-Zuid. BINNENLAND Contingenteering van politieke Partijen In ons bericht omtrent de teruggave van 'de eventueel te storten som van 250 gulden is een onduidelijkheid geslopen. De som wordt terugbetaald als op de lijst, de groep verbonden 1 ij sten of het stel gelijkluidende lijsten waar- [van de lijst deel uitmaakt, minstens zooveel stemmen uitgebracht zijn als 75 pet ,van de kiesdeeler bedraagt. Verder staat er, dat in 1S33 er niet min- jder dan 54 lijsten ingediend waren; dit moet pat uurlij k zijn in 1933. De weg Haarzuilen Laag Nieuwkoop Opening a.s. Vrijdag A.s. Vrijdag zullen in Kockengen in ben nieuw gebouw de bruggen worden ge opend, terwijl dien dag tevens een weg van 'Jt K.M. lengte, tusschen Haarzuilens en Laag Nieuwkoop zal worden opengesteld. De opening zal geschieden in tegenwoor digheid van den Commissaris der Koningin voor de Provincie Utrecht, Jhr. Mr. Dr. L. H. N. Bosch ridder van Rosenthal. De steunregeling voor den tuinbouw ïn menig gezin gebrek De heeren Kampschoer en Groen hebben 'de volgende vragen gesteld aan den Minister Van Landbouw: 1- Is 't den Minister bekend, dat de vierde voorschotuitkeering krachtens de steun regeling voor den Tuinbouw tot een bedrag Van f 2.400.000 voor belanghebbenden een bittere teleurstelling is geworden, daar zi] hoopten een uitkeering te ontvangen wehce eenigermate den grooten nood zou kunnen lenigen? 2- Is de Minister niet van meening. dat met een steunbedrag van f 12.000.000 in totaal, in verband met de zeer slechte be drijfsresultaten, onmogelijk kan worden Volstaan? Is de Minister bereid het bedrag te ver- li oogen? 3. Weet de Minister, dat in menig tuln- 'dersgezin gebrek is aan kleeding, schoeisel, Zelfs aan brood, en is de Minister op de hoogte van het standpunt, dat bv. Maat schappelijk Hulpbetoon van 's-Gravenhage inneemt, welke instelling op principieele gronden weigert aan deze categorie van menschen steun, in welken vorm ook, te Verleenen omdat de tuinbouwsteun, van jvjgeeringswege gegeven, bedoeld is als Bteun, voldoende voor do instandhouding yan het bedrijf en ook van het gezin? 4. Is de Minister bereid, in overleg te treden met zijn ambtgenoot van Binnen landsche Zaken, om een betere toepassing van de maatschappelijke hulp voor deze Bezinnen te verkrijgen?. Officieele Berichten ned. historisch instituut Ami Dr R. Pm, >1. eervol ontolaA verleend als fcecretaris van het Ned. Historisch Instituut te J». T. T. Benoemd Is tot Inspecteur der P.T.T, K. S"a"nomd la tot alaotrotoohnlaoh hoofdambt.- haar der telegrafie en telefonie, E. E. J. Wen- bek.es* vVreemde onderscheidingen Aan de na. te noemen personen ls verlof ver- .Jeend tot het aannemen der achter hun namen Vermelde vreemde ordeteekenenG. van naar èma de With, te Lima. het officierskruis der orde van den H. Karei van Monaco: T.Blln* 6chuurman. te Sydney, het commandeurskruis der orde van den kroon van Roemenië: S. Fran- Daalmeijer. te Antwerpen, het officierskruis der ord» van Leopold II van België. teger en vloot Benoemd en aangesteld zijn tot kapitein de tte luitenants G. A. Adriaansen en L- Vr<J. Eervol ontslag is verleend aan de reswv kapiteins T. M. P. v. d Veen «n Dr S Wartena. Benoemd en aangesteld ziln tot res.-ie luii. til het wapen der infanterie de res.-2e-li bants N .E B. Sehmalhausen. H. v. d. Br G D. J. Kraan, H. J. Koppesohaar. J. Pos Strietman en J. Worp; bijI het *e, Rllfblus, D. FTVVStoirö: H. Buhrrnan, J. R. Liuth J. J. A. Blekklngh. Mr H. L. Houthof f, JA H. Tellegen, C. v. Tijen, Mr G. J. Scho.- ten. P- C. Verhei jen en R. M. A-A. Geuljans; bij het wapen der infanterie bij het vrijwillig üandstormkorps vaartuigendlenst t-ot res luit. voor speciale diensten, de - - i.-2e-luit. speciale diensten A. v. d. Scli„-Jt en J. Juries. hs.-2e lult. R. Wim VER. VAN NED. GEMEENTEN IN HET ZILVER Een schitterend gedenkboek uitgegeven Keur van medewerkers en artikelen 28 Februari 1912 werd d1? Vereeniging in Nederlandsclie Gemeenten opgerichl, zoodat een eenvoudig rekensommetje leert dat deze vereeniging dit jaar haar zilveren jubileum herdenkt. Terecht meende het be stuur dat men een zoo belangrijk feit niet onopgemerkt kon laten voorbijgaan en daar om besloot het tot de uitgave van een keu rig uitgevoerd, meer dan 600 pagina's tel lend Gedenkboek, waaraan zeer vele voor aanstaande personen hebben medegewerkt. Het resultaat Iaat zich wel bevroeden: er is een zeer belangrijk en interessant boek ontstaan. Weliswaar ontbreken enkele hoofdstuk ken over de vereeniging zelf, over de oprich ting, de ontwikkeling en de taak in het be den, niet maar overigens bestaat het werk voor het grootste deel uit een behandeling van de ontwikkeling gedurende de laatste 25 jaar van het gemeentewezen in Neder land en Nedierlandsch-Indië, in elk der lan den van Europa en in de Vereenigde Staten ara Amerika. Den medewerkers is hiertoe een schema voorgelegd zoodat een mooi litned en overzichtelijk geheel is verkre gen. Aan de afzonderlijke opstellen, die op het buitenland betrekking hebben, gaat vooraf een studie van die ontwikkeling in het buitenland, waarbij die opstellen mode tot grondslag hebben gestrekt. Men ziet dus, dat met eenig recht gesproken kan worden van een standaardwerk. Z.Exc. de Minister van Binnenlandsche Zaken Mr. J. A. do Wilde, en de eere voorzitter der vereeniging, Z.Exc- Jhr. Mr. Dr. H. A. v. K a r n e b e e k hebben een ope ningsbijdrage voor dit mooie werk geschre ven. Het boek bestaat verder uit vijf ge deelten, waarvan het laatste het uitvoerig ste is, waar het handelt over de ontwikke ling van .liet gemeentewezen in de jaren 1912 tot 1937 in andere landen. Het is niet doenlijk ook maar een opsomming te geven van hen, die aan de totstandkoming van dit gedeenkboek hebben medegewerkt, nog minder van de daarin behandelde onder werpen. Daarom volstaan we met te ver- ilden dat Mr. A. Koelma een overzicht f van de ontwikkeling van gemeenterecht gemeentebestuur en gemeentebeheer in Nederland in de laatste vijf en twintig jaren en dat Prof. Dr. G. A. v- Poelje datzelfde in een aantal andere landen beschreef. Ook alle andere medewerkers zijn bij uitstek deskundige menschen, wier meening gezag hebbend geacht moet worden. We cite-eren tenslotte een gedeelte van de inleiding, die Mr. J. A. de Wilde schreef. „Een der meest essentieele elementen van het Nederlandsche Staatswezen sedert 1S48, toen het tot in zijn fundamenten werd ge regenereerd, is zelfsandigiheid der gemeen ten. De gemeenten zijn autonoom. Haar be sturen zijm geroepen tot zelfbestuur. Een zelftsandigheid onder hooger toezicht, uiter aard, opdat zij niet de Staatseenheid ont wrichte. J Het recht van de gemeenten om zelf haar huishouding te regelen en te besturen leidt tot het recht om ten aanzien van haar be langen met andere gemeenten in overleg te treden. Het karakter dezer intercommunale samenwerking is een doelgemecnschap, een gemeenschao tot behartiging van een min of meer begrensden kring van belangen- Een kwart eeuw geleden is de Verecniigng van Nederlandsche Gemeenten opgericht. De daarmede beoogde samenwerking heeft, zooals .het ook in de statuten tot uitimik- king komt, niet een materieel begrensd doel: zij is gericht op de behartiging van een on- begrensden kring van belangen. Op dién grond nadrukkelijk werd deze stelling aanvaard bij de parlementaire behandeling het ontwerp der herzieningswet van 1931 wordt de Vereeniging ook niet be- heerscht door de wettelijke regeling op het stuk van de intercommunale samenwerking. In de vijf-en-twintig jaar haar be staan heeft de Vereeniging haar levens kracht bewezen; zij heeft goed werk gedaan niet alleen voor .haar leden, maar ook door dat zij voor de regeering en in hot bijzonder voor het Departement van Binnenlandsche Zaken is eew'eest de vraagbaak, wanneer het belangen betreft, waarbij gemeenten betrokken zijn. Zij heeft daardoor geleide lijk een plaats in ons gemeentewezen in genomen, die niet meer onbezet te denken is. Zoo kan de Vereeniging bij dezen mijl paal gekomen, die als het ware van zelf leidt tot een terugblik, rustig verder gaan, in de overtuiging, dat route en tempo beleidvol gekozen zijn. ,.mo Moge Gods zegen rusten op de ereeni- «ring van Nederlandsche Gemeenten en moge haar arbeid strekken ten bate van de gemeenten van Nederland" rijksverzekeringsbank en raden van arbeid Voor den tod van drie jaren zijn benoemd, esp. herbenoemd, als lid van raad van toezicht, bedoeld in art. 11 der wet op de rüksverzeke- •ing\sbank en de racLen van arbeid i Lutterveld t \V. M. J. 1. Mr J. rdenhout, M-r F. G. C. J. M. Teu te 'a-Hertog-enbasch. W. H. Vliegen te Den Haag, P. i. M. Verschure te Amsterdam. A. Borst Pzh te Rotterdam. Mr A. N. Molenaar te Den Haag. A. W. Hoette te Rotterdam. H. J. F. Smulders Lzn te Utrecht. A. C. de- Bruün te echt, H. B. Berghuis te Utrecht. F. S. Noord- idaal. Jhr Mr P. A. van Holthe ten te Den Haag. V. Noest te WaAsei Luberti te Den Haag. Ir J. R. Sassen te Terborg. Mr B. C. Slotemaker te Den Haag. W. F. Piek te Rotterdam. Dr L. G. Kortenhoi Haag. Jös. Veldman te Utrecht. B. Sn eek, H. van Dug-teren Jong te Utrecht. 5V. de de leden Dr J. W. Hefting_te Den Haag. H. Ba<gg. De koorts daalt onmiddellijk. De besmetting wordt gestuit. De ziekte-duur wordt ingekort. Steeds goede resultaten meti Volgens recept van Apotheker Dumont Overal verkrijgbaar. Pet 12 stuks 52 cent. (Adv.) Voorts heeft de voorzitter woorden ter na gedachtenis gewijd aan wijlen den heer J. Overvoorde te Rotterdam, die vele jaren deel uitmaakte van het Kringlidmaaitschap en daarin een ruime plaats innam. Ingekomen was een oproep om de keur meesters der veilingen te doen deelnemen aan een cursus, hetgeen het Kringbestuur volkomen steunde, omdat alleen bekwame keurmeesters aan de veilingen bruikbaar zijn. De jaarverslagen van den secretaris-pen ningmeester, den heer T. Borst, uit Veur, werden vastgesteld. De heer Nederoel werd herkozen tot voorzitter. Besprekingen werden gevoerd omtrent de voorkoop veilingen ten behoeve van markt te veringen, zooals deze reeds vele jaren door den Kring werden gehouden, doch die thans practisch door de Ned. Groenten- en Fruiit- centrale verboden is. Besloten werd dat mede met den Bond Westland hieromtrent niet genoemde Centrale oveileg gepleegd zal worden. De heer J. Barendse. voorzitter van den Bond Westland, die deze vergadering bijwoonde, gaft een toelichting omtrent do gezamenlijke belangen die men met den Kring heeft. Voorgesteld werd den ophourt- prijs van verkoopartikelen aan de veilingen te bepalen op 100 pet boven den minimum prijs door de Groenten- en Fruitcentrale gesteld. Na eenige bespreking werd echter besloten niet hooger dan 50 pot. daarbovm te stellen. Echter zal dan een strenge keur worden toegepast bij de aflevering van liet product. Enkele veilingen zouden bij wei geren van het product in groote moeilijk heden komen, vooral ind'en niet iederen dag wordt geveiild. Voorts werden de bestaande verkoopsvoor- waarden aan de veilingen getoetst aan de gewijzigde omstandigheden, waarbij geen reden tot veranderen aanwezig bleek te zijn De Kring heeft vroeger een overeenkomst vastgesteld voor het huren der veilinglood sen. Het is thans gebleken, dat in de prac- tijk geen moeilijkheden z-ich voordeden, zoo dat tot voortzetting werd besloten. Uitvoerig is vervolgens de steunrege ling voor den tuinbouw besproken. Meer en meer blijkt dat er behoefte be staat om voor de berekening van de steunbedragen korte perioden te nemen, omdat zeer vaak wisselingen in treden in de prijzen, terwijl ook de verschillen de teelten veroorzaken, dat langer ter mijnen onbillijke toestanden bij de uit- keeringen geven. De aandacht werd ge vestigd op de steun van tomaten in Aug. en Sept., vergeleken bij die van October. De vergadering meende dan ook dat bij het bepalen vap de steun met korte pe- rioden moet worden gerekend, hoewel werd toegegeven dat het zeer moeilijk is Voor het geheele land een regeling te verkrijgen, die bevredigt. Tenslotte is nog uitvoerig gesproken over het steeds meer nijpend gebrek aan steen kolen, waardoor vele tuinbouwbedrijven in moeilijkheden dreigen te komen. iterdai erdaan, dank is lodainig bewezen i de Walle 1 de door hen t LAND- EN TUINBOUW Groentenveilingen bespreken hun belangen Onder voorzitterschap van den heer Q. A. Nederpel, uit Loosduinen, heeft de Kring van veilingvereenigingen Rotterdam, Berkel, Pijnacker, Leidschendam, Veur, Loosduinen, Delft enz. te Den Haag vergaderd. In zijn openingswoord heeft de voorzitter don toestand van vele tuinbouwbedrijven geschetst, waar verarming steeds verder doordringt. Intusschen hoopte spr. toch, dat de optimistische klanken, die thans gehoord worden, voor den tuinbouw werkelijkheid mogen worden. GEMENGD NIEUWS Kind verdronken De vrouw van den melkboer A. Verhaar Gzn. te Nieuw-Lekkerland deed Maandagmiddag een ontzettende ontdek king. Toen zij op de stoep kwam zag zij n.l. in het water liggen haar 4-jarig zoontje. Zij meende dat hij bij zijn dichtbij wonen den grootvader was, maar hij was vandaar gegaan en ongemerkt in het water gevallen Dr. A. van Waasbergen, die juist in de buurt was, heeft nog geruimen tijd getracht de levensgeesten weer op te wekken,, maar het mocht niet gelukken. Het knaapje was Zaterdag juist 4 jaar geworden. De over de grens gelokte Venlonaar Beschuldigd van spionnage Zooals bekend werd de 42-jarige C. uit Venlo ongeveer drie weken geleden in Duitschland gearresteerd eD naar de gevan genis te Münster in Westfalen overgebracht. Bij informatie langs diplomatieken weg werd toen van Duitsche zijde als reden tot deze arrestatie opgegeven, dat C. te zamen met zijn zwager S. uit Lobberich verdacht werd van spionnage ten behoeve van een derde mogendheid. Naar de Maasbode thans uit officieuse bron \erneemt, zouden C. en S. gegevens over den bouw van Duitsche legervliegtuigen aan eer Franschman hebben verkocht, terwijl zij de zen bovendien nauwkeurige inlichtingen moe ten hebben verstrekt over de ligging en aard der vele vliegvelden, welke zich langs de westelijk Duitsche grens, voornamelijk ir Rijnland en Westfalen bevinden. Het Duitsch-militair Gerechtshof te Mün- chen onderzoekt thans in hoeverre deze be schuldigingen tegen C. en S. juist zijn en tevens hoe zij aan de desbetreffende gege vens zouden kunnen gekomen zijn. Zoodra dit onderzoek beëindigd zal zijn, wordt het waarschijnlijk geacht, dat de Venlonaar C. ook diens zwager S. naar Berlijn-Moabit wor den overgebracht. Boterdieven slaan hun slag Vijftienhonderd pond gestolen Ingebroken is in de Coöp. Roomboter fabriek „De Eendracht" te Borculo. De in brekers hebben zich door een tuimelraam, aan den achterkant van het gebouw, toe gang tot de fabriek verschaft. Vijftienhon derd pond boter is gestolen. Vermoed wordt, dat men te doen hoeft met beroepsinbreker-j die van een auto gebruik hebben' gemaakt. De marechaussee uit Ruurlo heeft een onderzoek ingesteld ,tot dusver echter nog zonder resultaat. Auto door goederentrein gegrepen Chauffeur ongedeerd Gisteravond omstreeks zeven uur is op den onbewaakten overweg te Zen deren een personenauto door een goederentrein gegrepen. De bestuurder van de auto, B- uit Oot- marsum, had even voor den overweg een achttal dames bij het retraitehuis afgezet- Toen hij, bij den onbewaakten overweg ge komen, den trein zag naderen, meende hij, dat deze bij de halte Zenderen zou stoppen. Dit bleek echter niet het geval te zijn me; het gevolg dat de auto door den trein w^rd gegrepen en over eenigen afstand werd mee gesleurd. De gevolgen waren niet ernstig. B. werd geheel ongedeerd uit den zwaar gehavenden wagen gehaald. Toegeschoten spoorbeambten hebben de auto. welke den trein de doorgang versperde de baan gezet, zoodat het ongeval slechts een kleine vertraging voor den trein opleverde. De gemeenteontvanger van Hemert Een jaar gevangenisstraf geeischt De officier van Justitie bij de recht bank te Roermond eischte gisteren tegen den geschorsten gemeente-ont vanger te Hemert, den 48-jarigen J- P., wegens verduistering van een bedrag van ongeveer zes duizend gulden een gevangenisstraf van een Jaar, waarvan drie maanden voor- waardelijk. Uitspraak 2 Maart a.s. Beleediging van Hitier Een maand gevangenisstraf geëischt De 30-jarige bakkersknecht M. de K. te Zuilen stond gistermiddag terecht voor de Utrechtsche Rechtbank wegens beleediging van het hoofd van een bevrienden staat Het betrof de zinsnede in een artikel in een gestencild werkloozenkrantje, dat door den verd. werd geschreven, gestencild en verspreid, waarin Hitler in een adem ge noemd werd met Franco en Mussolini, over wie dan zeer ongunstige dingen werden gezegd. De verdachte gaf toe het artikel te heb ben geschreven. Er werden geen getuigen gehoord. De Officier Jhr. Mr. Twiss Quarles van Ufford zeide in zijn requisitoir dat men in ons land nog Franco en Mussolini mag uit schelden zooveel als men wil, maar al mag men over Hitier denken zooals men wil, het is toch zeer ongewenscht om van hem als het hoofd van een staat, waarmee wij be vriend zijn, beleedigende uitdrukkingen neer te schrijven. Spr. zou tegen verdachte een lage geldboete moeten vragen omdat deze werkloos is, maar omdat de boete dan toch zou worden betaald door verdachte's partij zou de boete juist hoog dienen te zijn. Beter vindt spr. het daarom om een gevan genisstraf te vragen. Hij vordert dan ook een maand gevangenisstraf met in beslag neming van de machine, waarmee het krantje, waarin de beleedigende uitdruk king voorkwam, werd gecyclostyleerd. De verdediger, Mr. de Jong, ving zijn pleidooi aan met het O. M. den raad te ge ven voortaan den heer Hitier niet aan te duiden als Führer of rijkskanselier, doch als president van de Duitsche republiek. In die kwaliteit toch is de heer Hitier Hinden burg opge-volgd en als zoodanig is hij het hoofd van den Duitschen Staat Dit kan moeilijkheden voorkomen, voor den Officier bij volgende dagvaardingen in soortgelijke zaken. Wat nu de aanhangige zaak betreft, zeide pleiter, dat zijn cliënt in geenen deele Hit- Ier heeft beleedigd. De vraag was gerezen hoe het blad stond tegenover Zwart Front. En nu heeft de verdachte tegenover elkaar gesteld: Zwart Front en N.S.B., Hitier en Mussolini, Franco en allen die bij het fas cisme behooren. De kwalificatie welke de schrijver aan Franco toegedeeld heeft kan niet slaan op den heer Hitier. PI. vroeg daarom vrijspraak en tevens dat de ma chine niet in beslag genomen zou hebben. De uitspraak werd bepaald op 2 Maart a.s. Verduistering op een handelskantoor Dader en medeplichtige aangehouden De Amsterdamsche politie heeft twee jongemannen aangehouden, die zich aan verduistering hebben schuldig gemaakt. Een hunner was werkzaam op een handcis- kantoor aan de Heerengracht te Amster- d a m, waar hij kans had gezien eenige postwissels waarvan een van tachtig gulden ten eigen bate te innen. Hierbij heeft ander ook zijn medewerking verleend. Bovendien had de kantoorbediende uit een aangeteekende zending een bedrag van twee honderd gulden gestolen. Na een lang durig onderzoek zijn de dader en zijn mede plichtige, die als heler optrad gearresteerd. TRAGISCH ONGEVAL De 37-jarige G. V. te Papendrecht liep gistermorgen in een vlaag van ver standsverbijstering tegen de juist paeseeren de auto van den heer T., van Gieeaendam. Hij is even later in het ziekenhuis te Dor drecht overleden. EEN VETTE BUIT In de coöperatieve roomboterfabriek De Eendracht te Borculo is ingebroken. De inbrekers hebben zich door een tuimelraam aan den achterkant van het gebouw, toegang tot de fabriek verschaft. Vijftienhonderd pond boter is gestolen. Vermoed wordt, dat te doen heeft met beroepsinbrekers, die van een auto gebruik hebben gemaakt. DOOR DEN STROOM GETROFFEN Gistermiddag is te Gelselaar (gem Borculo) de ongeveer 30-jarige landbouwer J. Bannink, bij het schoonmaken van een kippenhok, met de in het hok aanwezige lamp in aanraking gekomen en door den electrischen stroom getroffen. De man was op slag dood. WEGENS POGING TOT MOORD VEROORDEELD De Officier van Justitie te Roermond eischte tegen den 36-jarigen grondwerker J. v. d. B. uit Helmond drie jaren ge vangenisstraf wegens poging tot moord op zijn zwager den opperman P. Scheepers te Helmond, gepleegd op 31 De cember 1936. Uitspraak 2 Maart. Doodelijk ongeval te Hillegersberg Op den Grintweg is opnieuw een doode lijk verkeersongeval gebeurd, waarvan slachtoffer is de 58-jorige II. G. J. M. Schrij ver, gewoond hebbend aan de Molenlaan 74. De Grintweg, die door verschillende werkzaamheden vooraan opengebroken ligt, daar slechts aan de rechterkant te be rijden. Schrijver, die juist de brug gepas seerd was, reed aan de rechterzijde van den daar opengebroken Grintweg, toen ach ter hem een groote vrachtauto naderde. De chauffeur moest, in verband met de om standigheden aldaar en door het feit, dat de auto een z.g< tractor is met aanhangwagen, de bocht wijd nemen. Juist met het achter eind is Schrijver gegrepen en tegen de grond geworpen. Terstond werd het slachtoffer het diénst- gebouwtje van den gemeentelijken dienst binnengedragen cn dr. Heineke ontboden. De man vertoonde in het geheel geen won den ,doch is kort na de aanrijding, zonder bij kennis te ziin gekomen, overleden. De heer Schrijver is verleden jaar op wachtgeld gesteld, na een 43-jarigen dienst tijd hij het Abattoir te Rotterdam. Het onge val is des te tragischer, als men weet, dat Schrijver juist vandaag zijn 5&sten geboor tedag hoopte te vieren! Het stoffelijk over- sohot is naar het lijkenhuisje op de be graafplaats te Hilegersberg overgebracht De vrachtauto behoorde aan de Gebr. Oranje uit Bergscihenhoek cn werd bestuurd door den 26-jarigen P. H., uit Rotterdam. Doodelijk onpeval Van zoldertrap gevallen De 12-jarige G. P., uit L u 11 e 1 h e r p t (bij Heusden) viel gisteren van een zoldertrap toen hij een vracht kippenvoer naar bene den wilde brengen. Hij viel met het hoofd cp den grond, tengevolge waarvan een in wendige bloedöng in de hersenen ontstond. In zorgwekkenden toestand werd de jon gen naar het Groot Ziekengasthuis in Den Bosch vervoerd, waar hij vanochtend om 4 is overleden. Naderende tram niet opgemerkt Twee inzittenden van auto gewond Gisteravond omstreeks tien uur ls op den overweg nabij den Bentveldweg te Zand- oort een taxi door een tram van de N.Z. H.T.M. gegrepen. De taxi, een nog vrijwel nieuwe wagen, werd bestuurd door mevrouw R., uit Heem stede, die onder toezicht van den chauffeur reed. Op den overweg ging het kloksignaal ten teeken, dat een tramtrein in aantocht was. Onverklaarbaar, merkte de bestuurster de uit Zandvoort naderende tram niet op en reed door, met het noodlottig gevolg, dat midden op den overweg de auto door de tram in de flank werd gegrepen De gevolgen waren ernstig. Mevrouw R. werd zwaar gewond en brak o.m. een dij been. Haar echtgenoot, die achter in de auto zat, werd aan een oog ernstig door glas ge kwetst. De chauffeur kwam met de schrik vrij. Dr. Dippel uit Aerdenhout verleende de eerste hulp, waarna de gewonden per zieken auto naar hun woning te Heemstede werden vervoerd. De auto werd geheel vernield en is later op den avond door een kraanwagen weggesleept. De tram werd licht beschadigd. Het tramverkeer ondervond een kwartier vertraging. Penningmeester in zorgen Kas ten eigen bate geleegd Toen twee bestuursleden vam de vereeni ging „Ziekenzorg" te Spakenburg bij den secretaris-penningmeester, den heer H. de J. de kas controleerden, kwamen zij tot de bevinding, dat deze geheel leeg was. De functionairis bleek zich te hebben schul dig gemaakt aan verduistering van een bedrag van ruim drieduizend gulden, ten nadeele van deze Spakenburgsche veree niging. De heer de J. die 'n groothandel in visch drijft, heeft bekend het geld voor zijn zaak te hebben gebruikt. Ofschoon van het ge beurde geen aangifte is gedaan, heeft de politie toch een onderzoek ingesteld en tegen den heer de J, die gunstig bekend stond, procesverbaal opgemaakt Spaansche geestelijke gearresteerd Verboden politieke actie7. In de nacht van Zondag op Maandag is in een hotel te Amsterdam gearresteerd de katholieke Madrileensche priester, de Z. E. H. Lobo, wiens aanhouding door den in specteur der Koninklijke Marechaussée te Den Haag in het politieblad verzocht was. De gearresteerde is aanvankelijk in het hoofdbureau van politie ingesloten. De Spaansche priester, die sedert eenige tijd .als gast van de Spaansche legatie te 's-Gravenhage vertoefde, is gistermiddag weer in vrijheid gesteld. De motieven tot de aanhouding, die schijnt te zijn geschied op verzoek van den inspecteur der marechaus see te 's-Gravenhage, leider van den vreem delingen- en grensbewakingsdienst, zijn nog niet volkomen duidelijk. Waarschijnlijk houden zij verband met eenige conferenties, die pater Lobo te 's-Gravenhage en te Am sterdam heeft gehouden en waarin hij een uiteenzetting heeft gegeven van <le positie der Spaansche kerk en van de redenen, waarom hij als Katholieke priester aan de zijde der Spaansche republikeinsche regee ring staat. Het onderzoek naar zijn politieke antece denten schijnt geen rechtvaardiging te heb ben opgeleverd voor zijn verdere aanhou ding. ROFFELR1JMEN WAAR GAAN WE HEEN?, begrootlng vnn het Landbou' fonds 1937 tot uiting: is gekom vervult den bü de export e~ dor producten en benood van landbouw en veeteelt betroklu handel met de grootste bezorgdhei Dat blUkt uit een adres. Comité van Graanhandelai Het streven: de organisaties Op landbouw- (en straks méér) gebiei Bij in- en uitvoer te betrekken, Verheugt de handel zeker niet. Geen wonder! Hoe gewenscht de Ord In die materie moge zijn, Men kan de handel niet beperken Tot het ver eenig ingsterrein. Werd "Nederland niet door de handel Een natie van de eerste rang Is Coen niet pas ons voorgehouden Als Koopman-Hóllander pur sang Werd niet een deel van zijn courage Door den Premier ons toegewenschtt Was niet zijn durf schier zonder weergi Zijn vrijheid niet haast onbegrensd? En lijkt de handel in het heden Niet in zijn beste vorm op Coen? Bestaat er iets, dat Hollands koopme Niet zonder aarzelen durft doen? Stak hij niet groote kapitalen Aan geld en ondernemingsgeest In zijn bedrijf, dat in de crisis Ons volk een zwemvest is geweest Het mysterieuze geval te Haarlem Gevolg van familietwist Gister publiceerden we een bericht van een juffrouw, die iri het koude water zwom van de Nieuwe Gracht te Haarlem, door twee mannen daaruit werd getrokken en door hen met geweld in een auto werd geduwd, waar na vol gas werd gegeven. De oplossing van deze mysterieuse ge schiedenis bleek later zeer prozaisch te zijn. Het politie-onderzoek heeft tenslotte na melijk uitgewezen, dat het hier een wat hooggeloopen familietwist betrof. Van een ontvoering bleek geen sprake. Als men de handel slaat in boeien (In banden gaat hij reeds vandaag) Dan, vrees ik, grijpt er de Regeering Onze eigen welvaart in de kraag. De handel moet volkomen vrij zijn, Althans zoo vrij als het nu kan. Met èlk gebaar, dat lijkt op knechting Doet men zichzelf de stropdas an. (Nadruk verboden) LEO LEN ECONOMIE EN FINANCIEN Weekstaat Nederl. Bank Weinig mutaties De voornaamste cijfers van de verkol balans van de Nederlandsche Bank N4 luiden als volgt: per 15 Februari: i binnenl. wissels f 21.542.853 (f 21.653.150 papier op het buitenl. f 2.295.000 (f 2.295.000! beleeningen f 173.305.791 (f 174.260.649, munt goud f 124.107.350 (f 124.107.350); mun. materiaal, goud f 745.456.633 (f 745.470.175, munt. zilver f 19.166.909 (f 18.533.421): mun materiaal, zilver f (f totaal munt e -materiaal f 888.730.893 (f 888.110.947); ban» bilj. in omloop f 772.187.470 (f 780.468.635) bankassignatiën in omloop f 46.783 (f 67.171) rekening courant saldo's f 330.723.1! (f 323.064.793). De tusschen TIaakJes gePlmatste cijf« geeft den toestand per 8 Februari. Deze weekstaat doet voor de vorige nil onder. Er valt heel weinig over te vertellei want in feite hebben er geen belangrijk mutaties plaats gehad. Alleen is de pa beleeningen nog iets verder gedaald, zoodi deze thans f 173.3 millioen belooft D goudvoorraad bleef onveranderd. De sten ming op de wereldmarkt was vorige wee van dien aard, dat het wisselkoersegalisatii fonds niet behoefde in te grijpen. De geli ruimte is intusschen nog iets toegenomei De rekening-courantsaldi beloopen than het abnormaal hooge bedrag van f 330 mi lioen. Ook de biljetten-circulatie is iel uitgezet, 3V2 Conversieleening Dordrecht Uitgifte van 4.728.000,— tegen 99% De Twentsche Bank en de heeren Lipj man, Rosenthal en Co. berichten, dat zij d 22 Febr. de inschrijving openstellen Q 4.728.000,3% obligaties ten laste d< gemeente Dordrecht tot den koers va! 99% Houders van de per 23 Maart 19! aflosbaar gestelde 4 pet obligaties der lei, n in gen 1911, 1933 en 1934 II. genieten d voorkeur. De aflosbaar gestelde leeningd zijn proresto groot 400.00,864.000,0 3.771.000,—. Vervroegde geheele of geded telijke aflossing is te allen tijde voorb» houden. Hillens Sigaren- en Tabaksfabrié Wordt morgen stopgezet Verliessaldo gestegen tot 169-711^4. Naar wij vernemen, zal de N.V. A.1 Hillen's Sigaren en Tabaksfabriek te Delft a.s. Donderdag worden stop gezet.] Met ingang van dien datum is het'1 geheele personeel ontslagen. Naar wordt medegedeeld, was de sigarel' fabriek ruim voorzien van orders en gaf d1 gang van zaken uitzicht, dat binnen kortri tijd 't sigarenbedrijf loonend zou zijn i voeren. De algeheele liquidatie van h! filiaalbedrijf gaf groote verliezen en de on' zetting daarvan stoornis in de behoefte m geldmiddelen. Het gevolg was dat tot sih séance van betaling moest worden overjF gaan. De gevolgen van deze surséance-aail waag waren zooaanig, dat het niet mogeli! wordt geacht het bedrijf verder te blijve financieren. Het ontslag van het gehed] personeel op 31 December j.l. bleek niet ij werkten in December nog 300 personen alj de fabriek, thans nog 160. Het verlies per 30 Juni 1935 was f 119.62 Over 1935/36 b droeg het verlies blijkens d balans per uit. Juni 1936 f 50.089 (v. (I winst f 707), zoodat het totaal verlies t| f 169.711 is gestegen. De agenda voor de op 22 dezer te houddl algemeene vergadering van 'aandeelhoudef bevat o.m. een voorstel tot het aanbied van een accoord aan credit uren en 1 voorstel tot het verleencn van eervol slag aan de directie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10