behangsels DINSDAG 16 FEBRUARI 1937 TWEEDE BLAD PAG. 5 NED. SPOORWEGEN De vorderingen der electrificatie Geen koïentreinen meer over Zevenaar De gunstige weersomstandigheden van deze winter hebben gunstig gewerkt op de vorderingen van de electrificatie van de Nederlandsche spoorwegen. Zelfs is men al zoo ver gevorderd, dat de baanvakken Den I-Iaag S.S.—Gouda en Maarn—Arnhem, waarop het nieuwe materiaal binnenkort zal proefrijden, bijna gereed zijn. In allerijl wordt straks doorgewerkt aan de overige lijnen en het kan zoo goed als zeker worden genoemd, dat de geheele elec- trificeering voor de zomerdienst 1938 gereed zal zijn. Evenwel zal het niet mogelijk zijn om het I reeds gereed gekomen gedeelte reeds in dienst te stellen. Daartegen rijzen te veel practische bezwaren, omdat verschillende lijnen van elkaar afhankelijk zijn. Daarbij wordt, de snelheid opgevoerd tot 120 K.M- per uur en het is niet mogelijk de baanvakken zco te vei'deelen, dat ïnet ver schillende snelheden kan worden gereden. Snelheid 120 km per uur Met ingang van de Zomerdienst 1938 zal er dus met een verhoogde snelheid van 120 km per uur gereden worden en dat op oude zoowel als op nieuwe ge- electrificeerde lijnen. Ook zullen de lijnen naar Groningen, Maastricht en Hengelo, waarop dan de dieseltreinen gaan rijden,, daarin betrokken worden. Wat dat beteekent wijst uit het feit, dat men dan, met 't stoppen op enkele plaatsen, in twee uur van Utrecht naar Maastricht I rijdt, een afstand waarover nu nog 2Va uur gereden wordt. Van Utrecht naar Groningen met Amers foort, Zwolle en Assen als stopplaatsen, waarover men nu ook nog drie uur rijdt, zal men dan in ongeveer twee uur kunnen rijden. De afstanden worden op deze wijze door de snelheid opgeslokt. De Spoorwegen verwachten van deze ver beteringen op de lijnen goede resultaten op het vervoer. Op andere lijnen heeft de elec trificatie goede invloed op het aantal pas sagiers geoefend. Zelfs op de lijn Vlaardin- I genRotterdam v.v- 80 pet. Dit wordt te meer venvacht omdat er ook nog 200 ultra I moderne nieuwe wagens voor reizigersver- I voer in aanbouw zijn. Kolenvervoer over Winterswijk In Utrecht wordt overwogen ,het lcolen- j ^ervoer uit Duitschland, over Winterswijk Zutfen te leiden. De toenemende electrificatie van de lijn UtrechtArnhem en het steeds drukker wordende verkeer op dat traject maakt het op de duur steeds moeilijker, de kolen- treinen via ZevenaarArnhem ons lana binnen te voeren. Wanneer mettertijd dit kolenvervoer inderdaad via Winterswijk zal geschieden, dan zal vermoedelijk uit breiding van het douane-personeel te- Wkir terswijk noodig zijn. F. van Hoogstraten Benoemd tot Burgemeester van Hengelo (Gld.) Naar wij vernemen is de heer F. van Hoogstraten, thans burgemeester van Zuilichem (Betuwe) benoemd tot burge meester van Hengelo (Gld.). De heer Van Hoogstraten werd 2 Maart '1891 te Zutfen geboren als zoon van den be kenden gepensionneerden ritmeester wijlen den heer J- S. F. van Hoogstraten, oud-lid Voor de A. R. Partij in de Tweede Kamer der Staten-Geueraal van 1909 tot 1913 voor het distriot Utrecht II en oud-lid van de Prov. en Ged. Staten van Gelderland. De heer Van Hoogstraten bekocht de lage re school te Arnhem on het Gymnasium te Utrecht. Na het voltooien van zijn studie maakte hij een reis om de wereld en bezocht Rusland, Japan, Ned.-Indië en Noord-Ame- rika. In Nederland teruggekeerd werd hij benoemd tot ambtenaar ter secretarie te Ede, welke funotie hij waarnam van 1914 tot 1919. In laatstgenoemd jaar werd hij be noemd tot burgemeester van Zuilichem. De lieer Van Hoogstraten is lid van de Ghr.-I-list. VJnie. Van tal van vereenigingen in Zuili chem is de heer Van Hoogstraten bestuurs lid. Hij is voorts secretaris van de Burge meestersclub in het Maas en Waalgebied en lid van de Prov. Archeologische Commissie. Tien jaar geleden werd op zijn initiatief opgericht de Onderlinge Varkensverzekering, waarvan hij president-commissaris is. Deze Vereeniging heeft onlangs de varkenshou ders ter plaatse in groote nood afdoende ge holpen en ec zelfs weer bovenop gebracht, De goederentra, der Zeeuwsch- Vlaamsche Tramweg Mij, die in botsing kwam met een Dieseltram U Axelwerd ge heel in elkaar geschoven. IS HET LEGER ONBETROUWBAAR? Er zou groote sympathie voor de N.S.B. worden aangetroffen Eerste Kamerleden vragen Regeeringsonderzoek In het Voorloopig Verslag van de Eerste Kamer over de Defensiebegroo- ting 1937, spreken vele leden hun ver trouwen uit in het beleid van den Mi nister. Gaarne brachten zij den Minister hulde voor de reeds aangebrachte verbeteringen, doch zij betreurden, dat ter voorziening in het vele dat nog ontbreekt, b.v- verhooging van het contingent en verlenging van de eerste opkomst onder de wapenen, niet reeds wetsontwerpen zijn ingediend. Andere leden sloten zich hierbij aan. De grootste spoed en do uiterste krachtsinspan ning zijn naar hun oordeel geboden, om in ie halen, wat in voorbije jaren, mede dank zij de van den Volkenbond gekoesterde ver wachting, welke inmiddels echter een waan is gebleken werd nagelaten. Van N.S.E.-zijde werd betoogd, dat de getroffen maatregelen geheel en al onvol doende zijn. De zich in gunstigen zin wijzigende op vattingen aangaande de verbetering en uit breiding van de weermacht zijn, naar hun gevoelen, vnl. een gevolg van de propaganda van de genoemde beweging voor de ver sterking van de verdediging des lands. Voegt men hieraan toe. zoo betoogden deze leden, dat zoowel in het leger als in de N.S.B. tucht, gehoorzaamheid, leiderschap en trouw heerschen, dan behoeft het niet te verwonderen, dat in het leger zooveel sympathie voor deze beweging wordt aan getroffen- Deze laatste opmerking werd door ver scheidene leden met verbazing vernomen. Zij achtten deze bewering weliswaar in strijd met de werkelijkheid, maar meenden niettemin der rege'ering te moeten verzoe ken, ter zakje een onderzoek te willen in stellen en het. resultaat barer bevindingen bekend te maken. Opgemerkt werd dat de burgerbevolking nog vrijwel geheel verstoken is van gas maskers; der regeering werd verzocht te bevorderen, dat deze achterstand worde in gehaald. Sommige leden hoopten, dat spoedig een einde zou worden gemaakt aan de bepaling, waardoor het lidmaatschap der S.D.A.P. eri van het Ned. Verbond van Vakvereenigin- gen voor militaire ambtenaren is verboden. Nieuwbenoemde burgemeesters De nieuwe burgemeester van Krabben- dijke Jhr. Mr. W. C. Sandberg tot Essen- burg, is op 2 Juni 1908 te Hoorn geboren. Hij woont thans in de gemeente Driebergen- Rij asenburg, waar hij ambtenaar ter secre tarie is. De nieuwe burgemeester Van Burgh, Jhr. A. van Citters, werd 31 Maart 1905 geboren- Hij is thans volontair ter gemeente-secre tarie van Burgh. J aponrienconventie De Minister van Handel heeft aan de vaste commissie van de Econ. Raad ver zocht hem te willen adviseeren over het nemen van een algemeene maatregel van bestuur, ten aanzien van een door de Neder landsche Japonnenconventie ter algemeen verüjindendverklaring voorgedragen onderne mersovereenkomst WETTELIJKE REGELING BINNENVAARTRECHT Aan enkele wenschen tegemoetgekomen Ratificatie van de conventies van Genève In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake nieuwe wettelijke regeling van het Binnenvaartrecht wordt medegedeeld, dat het streven der Regeering er op gericht is zoo spoedig mogelijk over te gaan tot ratificatie van de conventies van Gcnëve betreffende aanvaring in de binnen scheepvaart en betreffende de teboekstelling van binnenschepen, de zakelijke rechten op die schepen en andere daarmede samen hangende onderwerpen. De Regeering heeft o.m. besloten alsnog de averij-grosse in het ontwerp op te nemen. Voorts is tegemoetgekomen aan den wensch dat de verplichting om het bewijs van he,t al dan niet bezwaard zijn van het schip met hypotheek aan boord te hebben niet zal gelden voor .schepen, welke uitsluitend binnenslands worden gebezigd. Overweging van een bij art. 799 gemaakte opmerking heeft tot wijziging van dat arti kel geleid. De gewijzigde bepaling komt. hierop neer, dat de vrachtprijs ingaat op den dag volgende op dien, waarop het schip ter beschikking van den bevrachter is en dezp daarvan in kennis is gesteld, ten- zij de inlading on dien dag zelf is aange* vangen, als wanneer de vrachtprijs reeds op dien dag ingaat. Voorgesteld wordt, thans, de aansprake lijkheid van den vervoerder wegens schade, aan de met het schip vervoerde goederen overkomen te beperken tot een bedrag, te berekenen naar een bij algemeenen maat regel van bestuur vast te stellen maatstaf, welke verschillend kan zijn voor verschil lende- soorten - schepen. De bepaling, dat de vervoerder zich mag ontdoen van goederen wélke gevaar ople veren, is thans uitgebreid tot het geval, dat gevaar bestaat voor de opvarenden. Auto-snelweg ArnhemNijmegen Tusschen twee bruggen Door den Minister van Waterstaat is het: plan voor de nieüwe autosnelweg, welke zal leiden van de nieuwe brug te Arnhem naar de nieuwe brug bij Nijmegen, vastgesteld. De weg zal over de geheele lengte ge legen zijn ten Oosten van de spoorlijnen ArnhemNijmegen, zoodat hij nergens de spoorlijn zal kruisen. Voorts is gerekend op de mogelijkheid om het vliegveld te Eist aan deze weg aan te sluiten. De weg is éen onderdeel van het plan van autosnelwegen, zoodat verwacht mag worden dat het profiel, dat voor deze wegen is vast gesteld ook hier zal wórden toegepast. Het is te hopen, dat de weg thans zoo spoedig mogelijk tot stand zal komen, aangezien de bestaande weg tengevolge van de nieuwe rivier-overbruggingen overbelast is. Zooals destijds uit mededeelingen in de Kamerstukken is gebleken, kan veronder steld worden, dat de aanleg van de nieuwe autosnelweg ArnhemNijmegen, evenals van verschillende andere wegen, gefinan cierd zal worden uit de tijdelijke verhoo ging der benzinebelasting met een halve cent per liter in verband met de versnelde bruggenbouw. Oud-burgemeester Schoenfeld van Winschoten f Gisteravond om zeven uur is te zijnen huize in de Langestraat te Winschoten plotseling overleden Mr. Harbert Ido Schoenfeld, oud-lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal en oud-burgemeester van Winschoten. De heer Schoenfeld trad eerst in Augustus van verleden jaar als burgemeester af, waarbij hem een hartelijke hulde is bereid. Snurken of zagen? Poging tot inbraak bij Gerzon De schilder II. V., uit Rotter dam thans gedetineerd, appel lant van het vonnis van de rechtbank aldaar, waarbij hij wegens poging tot diefstal door middel van braak is veroordeeiQ tot zes maanden gevangenisstraf, heeft aanvankelijk elke schuld ontkend, doch voor de reont- bank kwam hij gedeeltelijk od zijn ontkentenis terug. Thans herriep verdachte voor het Haag sche Gerechtshof weer zijn vo rige verklaringen, zoodat op nieuw de getuigen werden ge hoord. Een grondwerker uit Rotter dam, verklaarde, dat hij in den nacht van 15 op 16 October van het vorig jaar het pand der fir ma Gerzon aan de Leuvehaven passeerde, toen zijn aandacht werd getrokken door een zagend geluid, komende uit de galerij. Hij ging eens poolshoogte nemen en ontdekte, dat op een der uit stalkasten een man lag. Op zijn vraag, wat de man daar deed, kwam deze naar beneden en ver zocht getuige om hem af te stoffen. Hii zou zich daar te slanen hebben gelegd. Getuige, die de zaak niet ver trouwde, ging den man na, die, bemerkende, dat hij achtervolgd werd, hem opnieuw aansprak en daarop een anderen weg insloeg. Getuige liep toen naar de Paauwenstecg om de politie te waarschuwen. Deze kon spoedig den verdachte in diens woning arrestneren, en vond later op de uitstalkast een mes. waarmede de verdachte getracht had het hout rondom de ruit te verwij deren. Volgens verdachte stond 'de getuige alles te liegen. Hij was weliswaar de galerij binnenge gaan met de bedoeling om in te breken, maar toen hij eenmaal op het platform gekropen was, bedacht hij zich en, daar hij niet. geheel nuchter was, had hij zich daar te 6lapen gelegd. Na onge veer anderhalf uur werd hij door getuige gewekt, die door het snurkend geluid op zijn aanwe zigheid opmerkzaam was ge maakt. Ten stelligste ontkende ver dachte. dat hij het hiervoren be doelde mes gebruikt had om een ruit uit de vitrine te verwijderen Nadat nog de bouwkundige P. J. Boot als deskundige was ge hoord requireerde de advocaat- generaal, Mr Rom/bach, bevesti ging van het vonnis, daar uit alle omstandigheden duidelijk is komen vast te staan, dat ver dachte wel degelijk de bedoeling heeft gehad om inbraak te plegen Mr J. Spanjaardsberg uit Lei den, concludeerde tot vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. Uitspraak 1 Maart a.s. EenigefabrikanU: Behangselpapierfabriek van Rath DoodebeefverN. V., Amsterdam. Toonzalen in 19 steden des lands. Een geheimzinnig geval Vrouw in auto weggevoerd? Gisternacht kwam een controleur van de Spoorwegen bij de politie te Haarlem mede- deelen, dat een vrouw op de Nieuwe Gracht door eenige mannen met geweld in een auto was geduwd, waarna de wagen ijlings weg reed. De politie spoedde zich terstond naar de plaats van het gebeurde, waar een woon schuit bleek te liggen, waarvan de bewoner nog op was. Deze deelde mede, dat hij tegen half één een plons had gehoord. Vreezend dat ai' iemand te water was gevallen, snel de hij naar dek, waar hij tot zijn verbazing enkele mannen vond, terwijl in de gracht een vrouw zwom. Hij haalde deze met een bootshaak naar het schip toe, waarna zij door de mannen op het droge werd getrok ken. Zij wilden haar toen, aldus de N.R.Ct. naar een auto brengen, welke in de nabij heid stond, doch hiertegen verzette de drenkelinge zich heftig. Tegen de overmacht was zij evenwel niet bestand en met geweld werd zij in den wagen gsleurd, waarin nog twee mannen bleken te zitten. Terstond daarop reed het vreemde gezelschap weg. De schipper had' echter kans gezien het nummer van de auto op te nemen. Bij het hierna ingestelde verdere onder zoek bleek dit nummer destijds te zijn af gegeven aan een Amsterdammer, die intus- schen naar Zandvoort was verhuisd. Toen de politie bij hem kwam om inlichtingen deelde hij evenwel mee, dat hij reeds vier jaar geleden het nummer had verkocht aan een bewoner van Haarlemmermeer, die het echter in opdracht van een boer had ge kocht, wiens naam en adres hem onbekend waren. De politie in Haarlemmermeer zet nu het onderzoek voort. Een gefingeerde overval Men zal zich herinneren, dat we gisteren een bericht plaatsten, volgens hetwelk Zater dag door eenige voorbijgangers een man uit het Kanaal nabij de Kleine Gracht te Maas lucht gehaald was, die verklaarde beroofd te zijn en daarna in het Kanaal te zijn ge duwd. Naar de „Limb. Koer." thans bericht, heeft de recherche deze zaak onderzocht, doch er bleek aohteraf niets van aan te zijn. De man bevond zich in moeilijke omstan digheden. Hij vertelde in Vaals tegen zijn vrouw, dat hij in de stad geld ging halen, waar hij nog 4000 te vorderen had. Dit was evenwel niet het geval. In Maastricht ensceneerde hij toen zijn rol van overval len slachtoffer. De politie heeft nu tegen den man een proces-verbaal moeten op maken wegens het doen van een valsche aangifte. Tegen wachtmeester een maand hechtenis geëischt TEVENS VERLAGING IN RANG Wegens veroorzaken van dood door schuld De Krijgsraad te 's-H ertogenbosch behandelde gisteren de strafzaak tegen den 22-jarigen W. T. B., wachtmeester bij de tweede schoolbatterij van het 5de regiment veld-artillerie te Amers foort, die zich te verantwoorden had wegens het .veroorzaken van dood door schuld. Toen op 23 September van het vorige jaar manoeuvres werden gehouden, heeft tijdens een oefening onder de gemeente Roosendaal de wachtmeester B. aan het af trek touw ga trokken van een 6 c.M. veldkanon, terwijl eenige militairen zich voor den vuurmond bevonden. Dit had tot gevolg, dat het kanon, dat met een losse patroon was geladen, af ging, waardoor de sold aait Berkenbosch in de rug werd getroffen en eenige oogenblik ken later overleed. De beklaagde zeide, dat hij den militairen toestemming had gegeven zich voor den vuurmond te begeven. Een van hen vroeg hem, of hij eerst wilde schieten. Meenend dat het kanon niet af zou gaan, trok hij aan het aftrektouw. Het schot ging af en een der soldaten werd doodelijk getroffen. Hij zeide voorts, dat hij van de bediening van het 6 c.M. veldkanon niet goed op de hoogte was. Als getuige werd gehoord de eerste luit, L, Croockewit, van hei vijfde regiment veldar tillerie te Amersfoort.. Deze gaf toe, dat nel personeel, belast met de bediening van het kanon niet goed met de bediening op do hoogte was. Wachtmeester B., die sectie commandant was, mocht niet aan 't aftrek- touw trekken. Dit moest worden gedaan door den stuks-commandant. De auditeur-militair vond, dat de wacht meester B. zich heeft schuldig gemaakt aan grove roekelooshed en onvoorzichtigheid. Een verzachtende omstandigheid is het, dat onkundig personeel belast was met de be diening van het geschut. Daarom had hij* dubbel voorzichtig moeten zijn. Daar 'hij echter zoo onvoorzichtig is go- wees. dat het den dood van een zijner maki kers heeft gekost, moet hem een zware straf worden opgelegd, bestaande uit vrijheidabe- rooving. De auditeur-militair was eveneens vad meening, dat de wachtmeester niet op zijn' post van meerdere kon worden gehandhaafd. Hij eischte een he cite nis straf van, een maand en verlaging tot den raag van gewoon soldaat. De verdediger, Mr. DoomboscK, uit Arn« hem, pleitte op juridische gronden vrijspraak. De Krijgsraad zal op 22 Februari uitspraak Psychiatrische Inrichting in brand De papierzolder in vlammen Gistermiddag om half één is door on bekende oorzaak brand uitgebroken op den papierzolder van het z.g.n. vrije verple.gingspaviljoen van de psychia trische inrichting „Huize Padua" te B o e k e I. Toen de brand ontdekt' werd, stonden Sc zolder en het dak reeds gedeeltelijk in lichter laaie. Het vuur breidde zich zeer snel uit. De brandweren van Gemert en Boekei werden, daar het ergste werd ge vreesd, onmiddellijk gealarmeerd. Zij tast ten, gezamenlijk met de spuit van de in richting, het vuur krachtig aan en slaagden er in binnen drie kwartier den brand meester te worden. Het dak en de zolder brandden echter over de geheele lengte van liet paviljoen uit. De schade is groot- De burgemeester van Boekei was op dó plaats van den brand aanwezig en leidde het blusschingswerk. Alle verpleegden waren tijdig in veilig heid gesteld. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Zondagnacht brachten "dieven een bezoek aan winkel en woonhuis van den heer J. te Leij en broek-Sitt ar d. De onge- wensohte bezoekers hebben circa 300 buit gemaakt. Tevens namen zij uit den winkel een heelen voorraad rookartikelen mee. Dadelijk heeft de heer J. aangifte gedaan bij de gemecnte-politie te Sittard, die een onderzoek instelde en de daders reeds op 't spoor is. Te 's-H eerenberg heeft een aldaar wonende Duitscher bericht ontvangen, dat hij wegens ontoelaatbare uitingen aan het adres onzer regeering is uitgewezen. VERDRONKEN Het 8-jarig dochtertje van 'den landbou wer A. ÏT. te B o e r d o n k (gemeente Erp) is door onbekende oorzaak in een sloot ge raakt en verdronken. De Mangkoe Negoro is gisteren met gemalin en dochter per auto van het kasteel Oud-Wassenaar vertrokken, om via Eindhoven ons land te verlaten. Het afscheid van kasteel Oud-Wassenaar vix A.COLOR"selieim! Danl zij Uet „FIX Fixa-Color" uitgevoerd Eu teg 48, 49. de reclame-sei.es ook Serie 50 ter u»gel Eu —"I De .1IJzeren Man", de bekende badplaats bij Vught Is bij besluit van den gemeenteraad door deze laatste gemeente aan gekochtrnet uitzondering van het pavjl /oen. Een hoekje van den grooten plas,, waar de zwanen zich meestal ophouden. r&D brengt Rembrandtieke kleurenpracht en kleurenkracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5