MAKELAAR Gevechtsactie cm Madrid duurt voort 3U4 DINSDAG 16 FEBRUARI 1937 EERSTE BLAD PAG. a ZELFST. POSITIE Schriftelijke opleiding tot In vaste goederen, hypoth., assurantiën, door N.V. N. 0. S. - A m s t e r d a m-C. I Prinsengracht 668 Telef. 31850 GRATIS PROSPECTUS OP AANVRAAG r (Adv.) Buitenland BALKANCONFERENTIE De vier staten, die tezamen den Balkan bond vormen, te weten Turkije, Grieken land, Zuid-Slavië en Roemenië, hebben hun «vertegenwoordigers naar het aloude Athene gezonden, om over hun gemeenschappelijke politieke belangen te confereeren. Naar ver luidt staan er twee onderwerpen op het programma, welke voor de betrokken lan den van meer dan gewone beteekenis moe ten worden geacht, daar zij de Balkan-con stellatie op ingrijpende manier kunnen be ïnvloeden. Wij bedoelen in de eerste plaats het reeds meermalen uit allerlei gezichts hoek besproken gentlemen's agreement, ge sloten tusschen Groot-Brittannië en Italië, hetwelk den status quo van de landen rond de Middellandsche Zee waarborgt. Het ligrt in de rede dat deze overeenkomst tusschen twee grootmachten, welke de allures var Wereldrijken hebben of beginnen te verkrij gen, in dit deel der wereld, hetwelk zoo dicht bij de vitale internationale verbin dingswegen ligt, de Balkan-oeversstaten, met name Griekenland en Turkije, in bij zondere mate moet belang inboezemen. Italië, dat onder het fascistisch bewind tot een groote nationale ontwaking is geko men, werd door Turk en Griek nog eenige maanden geleden met gespannen aandacht bekeken. Het zwol onder Mussolini's in vloed als het ware zóó uit, dat er zoowel te lAnkara als Athene eenige ongerustheid be gon te ontstaan. Een al te machtige nabuur kan voor hen, die in zijn nabijheid zetelen, een gevaar beteekenen, gelijk de zware hoornen zon en lucht voor de nederiger ve getatie wegnemen. Turkije en Griekenland lieten zich dan ook, tijdens de ontwikkeling .van het Abessijnsche conflict, vinden tot een soort van vlootvergelijk met Engeland, hetwelk, in geval de oorlog zich naar Euro- peesch gebied zou hebben verplaatst, deze beide landen als combattanten aan Britsche zijde zou hbben gebracht. Het gentlement's agreement verstrekt hun thans voldoende veiligheid, om uit deze gevarenzone terug te treden; zij staan niet langer voor de al tijd hachelijke keuze, om tusschen Londen en Rome te moeten beslissen. Zoo wordt hun opnieuw, ruimte gelaten, om zich met 'de vraagstukken bezig te houden, die alleen den Balkan betreffen; een constructieve politiek, die deze onrustlanden, die nimmer tot kalm gedijen konden geraken, met Vreugde zullen begroeten. ,Do Balkan voor de Balkanvolkeren" is een gezonde leuze, die deze landen ertoe zal kunnen nopen, zich los te maken van vreemde, internatio nale invloeden, die, gelijk de „Giornale d'Italia" met vrijmoedigheid verklaart, toch sleeds slechts egoïstische oogmerken ver bergen. Het tweede belangrijke onderwerp, het welk te Athene tusschen de verbonden sta ten zal worden aangesneden, zal het nieu we verdrag van vriendschap tusschen Zuid- Slavië en Boelgarije vormen. Boelgarije, hetwelk den Europeerschen oorlog mede- maakte aan den Turksch-Duitschen kant, .en dit sindsdien moest boeten, o.a. door zijn politiek isolement, heeft zijn geschillen met Zuid-Slavië, zijn veeten betreffende Macedo nië, waarin de beruchte Komitadji's zulk een troebele rol hebben gespeeld, weten te overbruggen. Belgrado en Sofia willen voortaan goede naburen zijn, hetgeen Tur kije zeker niet onwelgevallig zal zijn. Maar wat denkt men daarover te Boekarest, sinds Roemenië niet slechts lid van den Balkan- bond is, doch evenals Zuid-Slavië tevens deel uitmaakt van de Kleine Entente, waar van Tsjechoslowakije de derde schakel #Vormt? Het is er den laatsten tijd meer en meer pp gaan gelijken, alsof men te Belgrado een eigen koers gaat verkiezen, die op voor de mede-leden der Kleine Entente onprettige Wijze in Italiaansche richting wijst De Zuid-Slavische staatsman Stoyadinowits moge er voordeel in zien, door zulk een Vriendschapsverdrag met Boelgarije zijn grenzen te beveiligen, evenals hij streeft Tiaar veiligheid aan den Italiaanschen kant, zijn Roemeensche en ook Tsjechische bond- genooten vragen zich af, of hij zich niet al ito groote vrijheden in dit opzicht gaat ver oorloven? Wat moet de positie van deze beide anderen worden, zoo hij er eveneens toe mocht overgaan, aan Hongarije de hand Van vriendschap toe te steken? Zijn land is !dan geheel met vrienden omgeven, doch te- Vens is Zuid-Slavië dan practisch van zijn oude politieke medestanders los gemaakt. iTe begrijpen is, dat men in Praagsche en Boekarestsche kringen ongerustheid dien aangaande aan den dag legt, immers het geheele politieke vlechtwerk van de Kleine Entente had geen ander doel, dan geza menlijk Hongarije te isoleeren, met het oog op de grensrivisie, welke de Hongaren nu reeds zoolang met hardnekkigheid voorstaan, en om ter andere zijde Duitsch Band en Italië in evenwicht te houden, zoo idat de Balkon niet opnieuw tot speelbal 'der groote Europeesche politiek zou wor iden. Hetgeen te Athene achter de schermen dienaangaande zal worden besproken, zal Wel niet aan de groote klok geraken; in dien ergens dan gaat het wel op deze con fcrentie om levensbelangen, waaromtrent men geen babbelachtigheid aan den dag zal leggen. Slechts uit allerlei indirecte symptomen zal men in de naaste toekomst kunnen afleiden, hoe en op welke wijze rncn het eens geworden is. Wellicht zal de Zuid-Slaafsche politiek der volgende we ken daaromtrent eenige vingerwijzing kun nen vorschaffen daar het, zooals boven aan geduid, voornamelijk dit land is, hetwelk thans op den stroomdraad ligt De Spaansche burgeroorlog Britsche torpedojagers gebombardeerd Eindelijk: werkelijke niet-inmenging Ook gisteren is op de slagvelden van Nieuw-Cpstilië, aan de oevers van de Jarama, hevig om het lot van de Spaan sche hoofdstad gestreden. De troepen van generaal Franco zetten hun offensief voort met het doel, alle wegen, welke van de Levant-kust naar Madrid voeren, in hun bezit te krijgen. Het verbitterdst werd om Arganda gevochten, waar een afdeeling der in ternationale brigade, welke ter verster king van de aanzienlijk gedecimeerde roode miliciens op dit strategisch be langrijk punt was geconcentreerd, ver twijfelden tegenstand bood. Uit het hoofdkwartier van generaal Varela wordt gemeld, dat dg aanval lers de stellingen der roode raliciens, die in het bezit waren van drie tanks, hebben overrompeld en het gebied tus schen Arganda en het Zuidelijker gele gen plaatsje Pezales de Tajuna zijn bin nengedrongen. Ten Zuiden van Madrid, vlak voor de Toledobrug, ondernamen de regeerings- colonnes een aanval op de vlak voor Madrid liggende Franco-troepen. Met zware verfliezen moesten de roode aan vallers naar hun uitgangsposities terug keeren. Uit de gevechtshandelingen op het Jara- ma-front concludeeren militaire deskundi gen, dat het doel van Franco herin bestaat, de verbinding tusschen de Levantkunst de hoofdstad volkomen te onderbreken. Het is waarschijnlijk, dat de troepen van den rechter-vleugel van de armee van generaal Franco bevel zullen krijgen, niet slechts den hoofdweg Madrid-Valencia te bezetten, doch tevens alle zijwegen ten Noorden van deze voor de levensmiddelenvoorziening van de hoofdstad zoo belangrijke route. Vermoedelijk zal daarenboven een offen sief in Noord-Oostelijke richting worden ge opend tegen het Campo Real. Daardoor zouden de belangrijke zijwegen van den verbindingsweg Madrid-Guadala- jara onder controle der witten komen. Van het Zuidelijk front worden geen noe menswaardige acties gemeld. Generaal Queipo de Llano heeft ver klaard, dat alvorens zijn troepen den op- marsch naar Almeria zullen voortzetten, zij alle veroverde stellingen zullen consolidee- ren en de Sierra Nevada van de verspreide regeeringscolonnes zullen zuiveren. Hij zal alles in het werk stellen, teneinde een flankaanval op zijn colonnes tijdens den opmarsch naar Almeria onmogelijk te maken. Na het bombardement van Valencia Volgens een van het Spaansche pers agentschap ontvangen telegram bedraagt het aantal dooden als gevolg van het bom bardement, dat door de nationalisten op Wat doet ge liever? DUUR WONEN ln een hnurhnls en Uw leven lang huur betalen? of GOEDKOOP WONEN IN EEN EIGEN HUIS en toch ln 20 |aar hel huis geheel afbetalen? HOOGE HYPOTHEEKRENTE BETA LEN of bel RENTEBEDRAG GEBRUI KEN, om uw schuld af te lossen? Vraagt een prospectus aan bi; de NV. BOUWKAS ..ROHYP", Spuistraat 219/221 Amsterdam (C.). Scheepsbotsing in het Engelsche kanaal Het Belgische stoomschip .Mambika" van de Compagnie Maritime Beige, is in het Engelsche Kanaal in aanvaring geweest met het Engelsche stoomschip „.Llanover" van Anne Thomas S.S. Co. Ltd. te Londen- Na gehouden expertise ter reede van Vlissingen is het schip teruggekeerd naar Antwerpen. Het schip is op eigen kracht, zonder slecpbootassistentie naar Antwerpen opge varen. Het maakte geen water en de lading waarschijnlijk niet beschadigd. Het heeft groote schade aan het bovendek bekomen, alsmede midscheeps en achter, alles bakboordzijde. Het anker en de ankerketting van het S.S. „Llanover" zitten nog in het aanvaringscat van de .Mambika". De aan varing geschiedde bij mist De „Mambika" meet bruto 3081 en netto 1813 reg. ton- De „Llanover" meet bruto 4959 en netto 2982 reg. ton. Persoonlijke ongevallen vielen niet voor. Roode propaganda boven Weenen Reed3 enkele malen is boven de Oosten- rijksche hoofdstad een vliegtuig verschenen, hetwelk met rook het sovjet-embleem van hamer en sikkel tegen de wolken schrijft. Het toes'el verdwijnt vervolgens in Tsje- choslowaaksche richting. Thans hebben de Tsjechische militaire autoriteiten in over leg met de Oos'enrijksche autoriteiten maatrgelen getroffen, om het vliegtuig langs de Tsjecho-Slowaaksche grens te volgen. Tot dusver is echter niet waargenomen dat het vliegtuig over de grens gevlogen ts. ZWITSERLAND EN DE COMMUNISTEN De staatsraad van het Zwitsersche kanton Neufchatel heeft in de volksvertegenwoor diging van het kanton een wetsontwerp in gediend, waarbij alle communistische orga nisaties in het kanton worden verboden. D?r behandeling van dit onderwerp is de groote raad van Neufchatel op 22 Febr. a.s. bijeengeroepen, Valencia werd ondernomen, vijf en twintig. De burgemeester van Valencia heeft oproeping doen aanplakken, waarin gezegd wordt, dat de reservisten der lichtingen 1933 tot 1935 zich met ingang van 21 Februari aan de recruteerirursbureaux moeten mel den. Volgens een bericht van radio-Tetocan hebben nationalistische oorlogsschepen liet sovjet-Russische schip „Toko" gepraaid. De „Toko" was met een lading levens middelen onderweg naar Barcelona. Britsche schepen beschoten Voor de eerste maal zijn in den Spaan- schen burgeroorlog Britsche zeestrijdkrach ten tot gevechtshandelingen gedwongen. Een groot vliegtuig wierp gisteren zes bom men in de nabijheid van de beide Britsche torpedojagers „Havock" en „Gipsy", zonder echter een treffer te maken. De torpedojagers zagen zich genoodzaakt het vuur te beantwoorden. De gebeurtenis speelde zich 1520 mijlen van Kaap Tenes af. De opperbevelhebber van de Britsche homefleet. sir Rodger Backhouse, heeft den Britsehen consul in Palma verzocht energiek bij de Spaansche nationalistische autoriteiten tegen dit bombardement onder de Algerijnsche kust op te treden. Soortgelijke instructies heeft de Engel sche ambassadeur in Spanje, sir Henry Chilton, die momenteel in Hendaye ver toeft, ontvangen. De beide Britsche destroyers bevonden zich, naar verluidt, op weg van Gibraltar naar Malta. Geen vrijwilligers meer naar Spanjel In het Foreign Office heeft de subcom missie der ambassadeurs vergaderd, ten einde de situatie te bespreken, welke is ge schapen door de weigering van Portugal, zich te onderwerpen aan de voorgenomen controle op de maatregelen tot niet-inmen ging in den Spaanschen burgeroorlog. Men is tot overeenstemming gekomen op twee belangrijke punten: lo. ten aanzien van het verbod van vrijwilligerstrantsporten naar Spanje, welk verbod met ingang van Zaterdag aanstaande effectief zal worden: 2o. ten aanzien van de algemeene lijnen van een controleplan, hetwelk na in bijzonderheden te zijn uitgewerkt, met ingang van 6 Maart a.s. zal kun nen worden toegepast Naar Reuter nog meldt voorziet het con trole-ontwerp de instelling van een bewa kingscordon ter zee en te land rond Spanje, teneinde iederen toevoer van oorlogsmate riaal of zending van vrijwilligers onmoge lijk te maken. Eventueele pogingen tot schending der overeenkomst zullen onmiddellijk ter ken nis worden gebracht van de niet-inmen- gingscommissie. De voorstellen van het ambassadeurs comité zullen aan de plenum-zitting van de interventie-commissie worden voorge legd, maar het is zeker, dat ze ook daar zullen worden goedgekeurd. Opmerkelijk was in de zitting van het ambassadeurs-comité de eensgezinde samen werking van alle groote mogendheden. De Portugeesche gedelegeerde is nog steeds niet in 't bezit van nieuwe instruc ties zijner regeering. Men weet dus nog niet, of de jongste pogingen van de Brit sche regeering, om Portugal zijn verzet te gen de plannen der noninterventie-commis sie te doen opgeven, te Lissabon succes hebben gehad. De Kwomintang stelt haar program op „Herwinning der verloren gebieden" In de vergadering van het centrale uit voerend comité der Kwomintang heeft Wang Tsjing Wei zijn politiek pro gramma uiteengezet, dat de volgende vier punten bevat: 1. De herwinning van het verloren gebied en de bescherming van het territoir. 2. Het in evenwicht brengen der binnen- landsche verhoudingen ter bevordering van de landsverdediging en het onderdrukken van den communistischen veldtocht. 3. Economische verheffing van de massa. 4. Geleidelijke instelling van een demo- cratischen regeeringsvorm. Wang Tsjing Wei liet doorschemeren, dat maatregelen zijn genomen voor het bijeen roepen amer nationale vergadering. De werkloosheid in de Ver. Staten Volgens de laatste gegevens van den Ame- rikaanschen bond van vakvereenigingen zijn nog ongeveer negen millioen mannen vrouwen in de Vereenigde Staten zonder werk. Sinds Maart 1933, het dieptepunt der depressie, is eenzelfde aantal wesrkloozen weer aan den arbeid gegaan. De bond is van meening, dat, zelfs indien industrie zou terugkeeren tot de wel vaart van vóór de crisis, er ongeveer 6.250.000 werkloozen zouden blijven, tenge- ■olge van de technische verbeteringen, die sedert een viertal jaren worden ingevoerd, en van den aanwas der bevolking. Dit feit aldus de bond is van tragi sche beteekenis voor ons volk. Het genees middel moet men zoeken in verkorting van den arbeidstijd en verhooging der loonen. zoodat de koopkracht stüet. Bovendien moet men op groote schaal blijven voortga en met het uitvoeren van openbar^ werken, zoolang de nijverheid zich nog niet bij den nieuwen toestand heeft aangepast. Lawines in de Italiaansche bergen In de Italiaansche bergen zijm gedurende het week-end tal van personen ten gevo'ge lawine-ongelukken om het leven ge komen. Zoo werden acht personen uit Milaan, die het Batta Forra-gebergte de ski-sport be oefenden, door een lawine verrast. Zes hunmer kwamen om het leven. Slechts oen meisje en een jongeman konden worden ge rod. Een andere groep ski-loopers werd Zon dagmorgen door een lawine bedolven. Hot lijk van één der slachtoffers is bereids ge borgen. Men vreest, dat .nog andere perso nen om het leven zijn gekomen. HET LAGERHUIS STELT VRAGEN Koloniale vraagstuk en Sovjet-gevaar ter sprake In antwoord op een in het Lagerhuis ge stold verzoek aan de regeering, om in dui- oelijke bewoordingen te verklaren, dat Engeland niet in overweging kan nemen, het nationaal-socialistische Duitschland cenig gebied, dat onder Britsche controle staat, af te staan, zeide lord Cranborne. dat naar hij onlangs reeds heeft bekend gemaakt, de regeering een dergelijk probleem niet on der oogen heeft gezien. Het conservatieve lagerhuislid Duncan Sandyg beeft daarop de volgende motie inge diend, welke door verseheidenen zijner col lega's wordt gesteund: „Het lagerhuis heeft met voldoening ken nis genomen van de door de regeering gege ven verzekering, dat zij geen afstand van koloniaal of mandaatgebied onder oogen ziet". In antwoord op een vraag nopens het Fransch-Russische paot zeide Cranborne, dat tijdens de diplomatieke gcdachtenwisse- lingen ter voorbereiding van de vijfnvgend- lieden conferentie, welke nog steeds gaande zijn, de Duitsdie regeering de Britsche regee ring er bij geen enkele gelegenheid van in kennis heeft gesteld, dat zij om eenige re den niet zou kunnen toestemmen in een dergelijke overeenkomst. De eerste minister B a 1 d \v i n, heeft i:i het lagerhuis medegedei'd, dat Woensdag en Donaerdag de weerbaarheidsleening aan de orde zal worden gesteld. Moskou's ondermijningsarbeid De conservatieve kapitein Ramsay ves tigde de aandacht der regeering op de sov jet-unie en de derde internationale en op de activiteit van dit lichaam, welke tegenstrij dig is met de Britsche belangen en de poli tiek en de idealen van den Volkenboni. Lord Cranborne verklaarde te weten, dat de derde internationale door middel an de Britsche communistische partij prepa ganda voert in Engeland. Dit is reeds her haalde malen ter kennis van de Russische regeering gebracht, doch deze wees alle ver antwoordelijkheid van de hand. De Britsche regeering antwoordde hierop, dat zij dit ant woord niet kon aanvaarden en zal ook in de toekomst energiek blijven protesteeren. Lord Cranborne voegde hieraan toe, dat het hem niet wenschelijk leek, de acti viteit van de derde internationale ter sprake te brengen te Genève. De Britsche vlootcredieten De „Morningpost" meldt dat de credieten voor de vloot voor het jaar 1937/1938 bijna 120 millioen pond sterling zullen bedragen, d.w.z. bijna 40 millioen meer dan het voor afgaande jaar. Het bouwprogram voor dit jaar zou om vatten drie linieschepen, zes kruisers, acht tien destroyers, zes of acht duikbooten, een zeker aantal mijnenleggers en mijnenvegers en misschien een vliegtuigmoederschip. Duitschland en Danzig Geen sprake van inlijving De Fransche pers heeft weer eens de mea ning verspreid, dat Duitschland gereed zou staan de vrije stad Danzig bij zijn territoir in te lijven. In Duitsche toonaangevende kringen wordt dienaangaande verklaard, dat de waarde dezer berichten gekenmerkt wordt door de omstandigheid, dat de verspreiders blijkbaar van meening zijn geweest, dat Goering en Greiser tegelijkertijd Polen zouden vertoeven. Dit is echter niet het geval, daar Greiser voor een later tijd stip is uitgenoodigd dan Goering. Greiser verklaarde tegenover een pers- „Het is al de vierde maal, dat ik op uit- noodiging van den Poolschen staatspresi dent, eerlang zal deelnemen aan een jacht partij in Bialowitsja. Deze bezoeken zijn van zuiver particulieren aard. Alle groote kwesties, welke er tusschen Danzig en Polen bestaan, zijn reeds bij de laatste onderhandelingen in Genève tot we- derzijdsche tevredenheid geregeld. De bedoelingen van degenen, die thans een nieuwe leugencampagne tegen ons voe ren, zijn zóó lomp, dat geen ernstig politi cus er aandacht aan zal wijden." Diplomatieke spanning in Roemenië? Naar Havas verneemt, zou de Roemeen sche regeering voornemens zijn de terug roeping te vragen van de Duitsche en Ita liaansche gezanten te Boekarest, wijl zij in uniform hebben deelgenomen aan de begra fenis van twee leden van de „IJzeren Gar de", die gedood zijn in de rangen van het leger van generaal Franco. Een oud-strijders-congres te Berlijn Goering houdt vredes-toespraak Op de eerste officieele ontvangst te Ber lijn voor de vertegenwoordigers der perma nente internationale commissie van oud strijders heeft generaal Goering een toe spraak gehouden, waarin hij o. m. zeide: „De strijd is ten einde, een nieuwe weg ligt open. Wij allen hebben de vreeselijke hel van den modernen, gèmechaniseerden oorlog leeren kennen. Ik geloof, dat de wereldoorlog het laatste bewijs is geweest voor de stelling, dat de volken het zich niet meer kunnen veroor loven, opnieuw in een dergelijken strijd te genover elkaar te staan. Het was de laatste waarschuwing van het noodlot, dat men de beschaving van het avondland niet moet laten ondergaan. De techniek heeft nieuwe vorderingen ge maakt: een nieuwe oorlog zou nog veel ver schrikkelijker zijn dan de vorige. Ik geloof daarom, dat er geen betere strij ders voor den vrede zijn dan de oud-strij ders en ik ben ervan overtuigd, dat zij vóór ieder ander het recht hebben, den vrede te eischen en hem vorm te geven. Men zegt maar al te vaak, dat de soldaten de voornaamste vertegenwoordigers van een oorlogspartij zijn. Ik voor mij geloof, dat diegenen het meest met de sabel rinkelen, die dat wapen nog nooit gedragen hebben. Alléén degenen, die den oorlog niet kennen, kunnen van een „frisch-froehlichen Krieg" spreken. Ik wensch oprecht, dat dit congres er toe zal bijdragen, dat de grondslag voor een werkelijken vrede van eer en rechtsgelijk heid voor alle partijen gevonden wordt. Ik verheug mij er over, dat het congres gehou den wordt in het nieuwe Duitschland, dat even vurig naar den vrede verlangt als de andere volken," BLIJVEND-MO TV R IJ maken wij Uw meubelen, tapijten en kleeding d. m. v. Blauw Zuurgas Eulan onder garantie. Vraagt prospectus. ONTMOTTING'S BEDRIJF „M0TEX" Molenkade 40B44, Duivendrecht bij A'dam Telefoon Amsterdam 55677 fAdv.) Von Neurath over Duitschlands bewapening In een onderhoud met een vertegen woordiger van het „Hamburger Frem- denblatt" heeft de rijksminister van buitenlandsche zaken von Neurath gesproken over de buitenlandsche poli tiek, waarbij hij o.a. zeide, dat er geen aanleiding is om aan te nemen, dat de vrede in Europa gevaar loopt. „Niet do politieke constellatie is gevaarlijk", al dus von Neurath, „doch wel de oorlogs psychose, welke steeds wordt aange- wakkerd door lieden, die er belang bij hebben". De minister motiveerde verder de herbewapening van Duitschland, dat voor zijn veiligheid moest zorgen, aan gezien de ontwapeningsbeloften niet werden nagekomen. „De kracht van de bewapening van Duitschland, aldus von Neurath, kan niet vergeleken worden met de potentieele sterk te van zijn buren. De sterkte van deze laat sten wordt vergroot door de militaire bond genootschappen. Duitschland moet zich daarentegen uitsluitend op eigen kracht verlaten. Dc niet nakoming van de aan Duitsch land gegeven ontwapeningsbelofte dwong de regeering van Hitier eindelijk na vijf tien jaar aan de eigen veiligheid van 't rijk te denken. Wie dit poogt voor te stellen als een bedreiging van andere volken, ver wart den waren samenhang. Als de Britsche regeering thans voorne mens is, zich door 't parlement een blanco volmacht voor bewapeningsdoeleinden tot een bedrag van vijf milliard mark te laten uitreiken, dan denken wij er niet aan, haar het recht te ontzeggen, zelf te beslissen haar militaire behoeften. Dezelfde mate van loyaliteit eischen wij evenwel ook voor ons op." Ten aanzien van het Duitsche vierjaren plan zeide de minister, dat ook Engeland een industrie vormt tot het vervaardigen van synthetische benzine uit steenkool, ter wijl het toch beschikt over een zeer groot deel van den petroleum-voorraad der we reld, zoodat het bij geringere behoefte dezelfde voorzorgsmaatregelen treft Duitschland. Von Neurath verklaarde vervolgens, 'dat de Duitsche vertegenwoordiger in de niet- inmengings-commissie te Londen volmach ten heeft om met ieder plan in te stemmen, dat door alle betrokken staten wordt aan genomen en werkelijk doeltreffende midde len bèhelst Ten aanzien van zijn aanstaande bezoek aan Weenen verklaarde minister von Neu rath o.a.: „Indien de houding van Duitsch land ten opzichte van Oostenrijk in vroeger jaren werd omschreven als een verstoring van den vrede, dan is er toch sedert den llen Juli geen enkele stem opgegaan, die eerlijk de regeling van de Duitsch—Oosten- rijksche betrekkingen een werkelijke bij- drege tot ontspanning in Europa noemde. Mijn bezoek aan Weenen zal zich vooral daardoor kenmerken, dat tegen niemand afspraken zullen worden gemaakt. Het be zoek heeft uitsluitend ten doel de bevorde ring van de betrekkingen tusschen de beide Duitsche staten." r WETTELIJKE a aansprakelijkheids 0 x VERZEKERING MaaUcAappif - Sneeb De Finsche presidents verkiezingen In Finland hebben verkiezingen plaats ge had voor den president der republiek. Geko zen werd als zoodanig Kyösti Kallio, die op 1 Maart aanstaande in functie zal treden. Kyösti Kallio werd in 1873 geboren en is thans dus 63 jaar oud. Hij is landeigenaar en sinds 1904 lid van den Finschen landdag:. Sedert 1920 is hij gedurende veertien zit tingsperioden van het huis voorzitter ge weest. Van 1917 tot 1922 was hij minister van landbouw en in 1925 minister van ver keerswezen. Bovendien was hij minister president van 1922 tot 1924, van 19*25 tot 1926, van 1929 tot 1930 en ook in het thans nog zittende kabinet, dat in October j.l. aan het bewind kwam. Voorts bekleed Kallio een belangrijke po sitie in de bank van Finland. Kallio spreekt alleen Finsch, terwijl hij tegen de invoering van het Zweedsch is. Het echec van den aftredenden Finschen president Svinhoefvoed en het succes van den huidigen minister-president K a 1- lio heben de nationaal-socialistische krin gen te Berlijn, die Svinhoefvoed den „Fin schen Hindenburg" noemen, volkomen ver rast Men verwacht thans te Berlijn, dat de huidige Finsche regeering zal aftreden en vervangen worden door een meer links ge oriënteerd kabinet Amnestie in Litauen Ter gelegenheid van de herdenking der onafhankelijkheid heeft de president der Litausche republiek vele politieke cn an- dere gevangenen begenadigd. Negen en veertig personen, die door den krijgsraad veroordeeld waren, waaronder ook acht Memelanders, zijn deze begenadiging even eens deelachtig geworden. De werkstakingen in de Vereenigde Staten Maandagochtend hebben omstreeks 75.001 arbeiders bij de General Motors te Flint he werk hervat. Door de nationale garde nog gepatrouilleerd, doch. zij behoefde niet in. te grijpen. Nadat de staking in de automobiel-in dustrie thans na ongeveer ze6 weken ii beëindigd, dreigt een staking uit te breken in de kousen industrie. Twaalfduizend werk toedien dreigen in staking te gaan., waardooj twintig fabrieken worden getroffen. Verder is een staking afgekondigd ondei het liftpersoneel, de bordenwasschers en he etage-personeel van zes groote hotels en 25 wolkenkrabbers in New-York. Relletjes in San Franc'sco Vakvereenigingsterreur breekt los! In de haven van San Francisco hebben ernstige onlusten plaats gehad tusschen ge organiseerde en nict-gcorganiseerde werk- lieden. Driehonderd ongeorganiseerde zeelieden die de kade afliepen, teneinde naar werk ti zoeken, werden door georganiseerde werk lieden plotseling met dakpannen bekogelt en vervolgens met messen aangevallen. Er ontstond een bloedige vechtpartij waarbij drie zeelieden ernstig werden ge wond. Eén hunner liep dusdanig zware verwon dingen op, dat men voor zijn leven vreest, De politie kon ten slotte de orde herstellen. Rex wil algemeene verkiezingen De Rexleider Léon Degrelle H.eft aan den Belgischen koning een telegram ge- zanden, waarin hij kamerontbinding en het uitschrijven van nieuwe verkiezingen vraagt In verband met andersluidende berichten maakt de Belgische regeering er opmerk zaam op, dat reeds Zaterdag jl. geJukwen- schen gezonden zijn aan dien Italiaanschen koning, de koningin en het kroonprinselijk paar. BRITSCHE EXPRESSTREIN ONTSPOORD De express-trefin York—Lowestoft ie bij Sleaford, in het graafschap Lincolln, ont spoord. De locomotief en zes wagons reden tegen een blolk'huisje, waarin spoorwegarbeiders zich bevonden. Drie arbeiders werden go- dood, diric gewond. Ook talrijke reizigers liepen verwondin gen op. de Zwarte Zee, niet ver van de zuid westkust van de Krim» is een nieuw eiland opgedoken. Het is 250 meter lnag en 30 meter breed en verheft zich 5y2 meter boven de zeespiegel. Een commisie van de Russische Academie van Wetenschappen heeft verslag uitge bracht over de oorzaken van het ontstaan van dit eiland. Volgens haar is de steile kust van de Krim gedurende langen tijd door stroomingen ondermijnd. Een machtig stuk steen is daardoor met zooveel kracht in zee gevallen, dat in den zeebodem plooien ontstonden. Het nieuwe eiland zou een dezer plooien zijn. BINNENLAND De gedenknaald te Soestdijk Wordt gerestaureerd Naar wij vernemen zal de rijks-gebouwen dienst de gedenknaald staande aan het einde van de Koningslaan te Soestdijk en opgericht in 1816 ter eere van den Kroon prins Willem Frederik Lodewijk George, den laleren Koning Willem II, uit dank baarheid van liet Nederlandsche volk voor zijn moed ,beleid en trouw, betoond in den slag bij Quatre Bras in 1814, geheel laten restaureeren. De versierselen zullen opnieuw worden verguld, de beide kanonnen en het hek werk worden opnieuw geschilderd, terwijl de oude hardst een en gedenkplaten voorzoo- •er noodig door nieuwe zullen worden ver- ■angen- Tijdens de jong ste kabinetscrisis werd door eeni ge heethoofden te T okio ge tracht een aan slag te plegen op generaal Ugaki. den aan- vankelijken kabi netsformateur. De arrestatie van den hoofd dader na den mislukten aan slag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2