Jliruiur gCriïtödir (üduraitt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken RIDDERORDEN HbonnenientsprijS: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending. 5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/a ct Zondapsblarl n-m fnclerIiik vprWUn-Mar No. 6013 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 16 FEBRUARI 1937 awirrtentieprijjen: Van t tot 5 regels f 1.17'/» Elke regel meer0.22'/* Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 EJfce regel meerCL45 Voor het bevragen aan 't bureau V wordf berekend 0.10 17e Jaargang HET STOKJE VAN A.B.K. Volgens A.B.K. in de roode pers „prutte len wij nog wat na tegen (zijn) volgehou den stelling, dat de S.D.A.P. zich niet met anti-godsdienstigheid ophoudt". We prutte len zelfs ,;weer heel parmantig", wat ons een wonderlijke combinatie schijnt, maar dat wij mogelijk door het lezen van de par mantige taal van A.B.K. geleerd hebben. Doch we zijn er heelemaal naast, want wij schijnen niet te weten, „dat inmenging van de Kerk in staatszaken, evenmin als van de staat in de zaken der Kerk, door de anti revolutionairen zelf wordt voorgestaan". .Wij veroorloven ons thans de nederige opmerking, dat wij in de verste verte niet gesproken hebben van inmenging der Kerk jn staatszaken maar, zooals A.B.K. zelf ci teert, geschreven hebben, dat de S.D.A.P. hetzelfde wil als de N.S.B., die zegt, „dat de jlverk vrij blijft, zoolang zij zich houdt bui ten beoordeeling van 't staatkundig leven". Het spijt ons voor A.B.K. dat hij dit on begrijpelijk vindt en er verkeerde conclusies uit trekt; wij zijn nog parmantig genoeg om liern niet te aanvaarden als voorlichter bij onze studie van de anti-revolutionaire be ginselen. En we zouden niet tot vervelens toe op dit geschrijf teruggekomen zijn, wan neer A.B.K. voldaan had aan ons herhaahl verzoek ten aanzien van hetgeen de heer .Vliegen zich veroorloofde. In ons nummer van 4 Febr. schreven wij: „Wij herhalen onze pertinente vraag, waar het stokje gebleven is, dat men had behooren te steken voor het anti-gods dienstig geschrijf, dat de heer Vliegen geplaatst kreeg in Voorwaarts van 23 Dec. 1936 toen hij in een berucht go- worden Kerstartikel zei, dat „wij socia- I listen, gesteld dat wij de Messiasgedach te -huldigden, ze toch niet zouden be lichamen in een persoon". Waarop ter verklaring volgt, dat wij, dat zijn de socialisten, gelooven, „niet in een verlos ser, maar wèl in een verlossing". Dit wil toch niet anders zeggen dan dat deze leider nam'ens de socialisten verklaart: in onze politieke actie wijzen we Jezus en Zijn leer af. Wat is dat an ders dan anti-godsdienstige actie?" Tot tweemaal toe heeft A.B.K. deze perti nente vraag absoluut genegeerd; hij hield zich zooveel mogelijk in de ruimte en praatte telkens over wat anders. Daarom nu ten derden male: Waar is het stokje van A.B.K. De besprekingen der Oslo-staten Ook Noorwegen neemt de uitnoodiging aan Naar wij vernemen heeft,de regeering van oorwegen thans medegedeeld, dat zij de "uitnoodiging om experts te zenden naor de samenkomst der Oölo-Staten in Den 1-Iaag, aanneemt. Nieuwe Thesaurier-Generaal De heer B. J- de Leeuw benoemd Naar wij vernemen ia benoemd tot Thesaurier-Generaal de heer B. J. de Leeuw, oud-directeur van financiën in Nederlandsch-Indië, thans waarne mend Thesaurier-Generaal. De nieuwe Thesaurier-Generaal hij het Departement van financiën, de heer B. J. de Leeuw, werd 19 October 18S7 te Dinxperlo geboren. In 1921 werd hij voor den tijd van 3 jaar naar Indië uitgezonden als inspecteur van financiën 2e klasse. zijn terugkeer in 1925 hier te lande werd de heer.de Leeuw in 1927 benoemd tot Inspecteur der Registratie en Domeinen, waarna hij in 1930 weer naar Indië vertrok, thans als Thesaurier bij het departement in Financiën te Weltevreden. Met ingang van 16 Maart volgde zijn be noeming tot directeur van financiën bij dit [lepartement welke functie hij tot 1934 bleef lekleeden, toen hem op zijn verzoek eervol uitslag werd verleend onder dankbetuiging i;oor de goede diensten door hem in moei- ijke omstandigheden aan den lande be- ■ezen. De heer de Leeuw is in Indië voorzitter geweest van den raad van departements hoofden en lid van de commissie van bij stand voor de Staatsspoor- en Tramwegen. Hij is ridder in de erde van den Neder- landschen Leeuw en officier in de orde van Oranje-Nassau. jTe hooge veeprijzen Aankoopen voor het plan-Deterding Werkten prijsverhoogend i De Nederlandsche vereeniging van vee- ïvciders en -mesters heeft den minister van Landbouw er op gewezen, dat door de aan- koopen voor Duitschland uit hoofde van het LPlan-Deterding" van vee, dat anders ge deeltelijk bestemd is om door de veeweiders koor het aanstaande seizoen te worden aan gekocht, de prijzen van dit soort vee den jaatsten tijd met 50 60 gulden per beest pijn gestegen. Daar thans de tijd nalbaj is, waarin de Ie pen van adressante hun vee voor de bezet ting hunner landen moeten aanschaffen, terwijl de prijsstijging zich als gevolg van de kalverbeperking zich no? een gebrek aan jong vee doet gevoelen, wijst men er op, lat haar leden bij het inkoopen tegen de thans gestegen prijzen een abnormaal risico op feich moeten nemen, welk risico van dien Bard is, dat hun bedrijven met den onder gang worden bedreigd. F De Vereeniging verzoekt daarom den Mi nister maatregelen tegen dat abnormale ri sico te willen treffen. HET PRINSELIJK PAAR TE WEENEN Bezoek aan het Kunsthistorisch Museum Prinses Juliana en Z.H.K. Prins Bemhard hebben gister te Weenen een bezoek gebracht aan het Kunsthistorisch Museum, waar de Prinses voornamelijk verwijlde in de zaal der oude Nederlandsche m sters Rubens, Rembrandt en Van Dijck. Ook de vermaarde Weensche collectie van werken van den ouden Breughel wekte de volle bewondering van onze Prinses. Verder heeft het Prinselijk Paar de fraaie zalen van de Nationale Bi bliotheek bezichtigd. Gisteravond heeft het Prinselijk Paar de feestopvoering bijgewoond van „De Fleder- maus" in de groote opera, welke opvoering gegeven werd ter gelegenheid van het feit, dat de Weensche meester 70 jaar geleden 'zijn wereldberoemde Donauwals compo neerde. Tot de aanwezigen behoorde ook Bonds president Di'. W. Miklas. Het Oostenrijksche staatshoofd leidde de Prinses naar zijn staatsloge, waar hij zijn echtgenoote aan de Vorstelijke bezoekster voorstelde. Uit Weenen vertrokken Met prachtig weer een wanne zon scheen aan een vrijwel wolkenlooze hemel 'zijn H.K.H. Prinses Juliana en Z.H.K. Prins Bemhard hedenmorgen om negen uur uit Weenen vertrokken. De wegen buiten Wee nen, die eenige dagen geleden nog ten deele met ijs en sneeuw bedekt waren, zijn daar van grootencleels bevrijd, zoodat de +ocht naar Zeil am See heel wat gemakkelijker verloopen zal dan dit bij een vroeger vertrek het geval zou zijn geweest. Het Prinselijk Paar vertrok met drie auto's. In de eerste auto hadden H.K.H. Prinses Juliana en Z.H.K. Prins Bernliard plaats genomen. Z.K.H. Prins Bern'hard zat zelf achter het stuur. Voor het vertrek ver klaarde het Prinselijk Paar nog, dat het over zijn bezoek aan Weenen uiterst tevre den is en dat het hoopt spoedig nog eens naar de Oostenrijksche hoofdstad te zullen kunnen terugkeeren. Voor het hotel was een groepje belangstel lenden samengekomen om het'vertrek"gade te slaan. H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.IL Prins Bemhard- zouden niet voor vanmiddag laat in Zeil am See aankomen. Distributie aan weerkloozen en steun in natura Adres van de drie Ned. Middenstandsbonden De drie Nederlandsche Middenstands bonden hebben zich gewend tot den Minister van Sociale Zaken in verband met diens aan de gemeentebesturen medegedeeld voornemen om de subsidi- eering in de kosten van extra hulp aan werkloozen (kleeding, dekking en schoeisel)de z.g. steunverleening b, ook voor het dienstjaar 1937 gedeelte lijk in natura te doen geschieden. Zij hopen dat alsnog zal kunnen worden voorkomen, dat de steunverleening door het departement van Sociale Zaken steeds ver der wordt geleid in een richting ,clie ook het kleinhandelsbedrijf hoe langer hoe meer „steunrijp" moet maken. Het is hun bekend, dat in verschillende plaatsen in het verleden de inschakeling van* den winkelstand hij de verstrekking van steun in natura is geschied op een wijze, die den betrokken overheidsinstan ties tot volledige voldoening strekte. Gaarne stellen de drie Ned. Middenstands bonden bun op dit punt verkregen ervaring ten dienste van den Minister teneinde mede te bevorderen, dat in andere plaatsen, waar daaraan behoefte bestaat, de inschakeling van den winkelstand bij ondersteuning in natura op een speciale wijze tot stand wordt gebracht- Zij verzoeken den Minister daartoe do wijze van besteding der voor de steun b beschikbare gelden ten volle aan de ge meentebesturen te willen overlaten. ROTTERDAM LLOYD RAPIDE De firma Ruys en Co., hoofd-agente van de N.V. Rotterdamsche Lloyd, meldt, dat de boottrein aansluiting gevend op het 19 dezer van Marseille vertrekkend m.s. Dem- po, den lSden dezer om 16.00 van Den Haag H.S., om 16.25 van Rotterdam D.P. en om 17.22 van Roosendaal zal vertrekken. Dr. H. J. LOVINK Geen lid meer van de Tweede Kamer Naar wij vernemen, heeft dr. H. J. Lovink, oud-burgemeester van Alphen a. d. Rijn en sinds kort directeur der Nederl. Heide Maatschappij, aan het hoofdbestuur der Chr. Hist. Unie doen weten, dat hij voor de a.s. verkiezingen geen kamercandidatuur meer wenscht te aanvaarden. De tuinders kunnen niet stoken De Kring van Veilingvereengiingen Rot terdam, Berkel; Pijnacker, Veur, Leidschen- darh, Loosduinen enz., heeft in verband met de moeilijkheden, die momenteel zijn ont staan bij de aflevering van steenkolen voor de tuinbouwbedrijven, besloten een bespre king te houden met de groothandelaren en het Centraal Bureau der Veilingen, benevens een audiëntie aan te vragen bij den Minis ter van Handel. Het feit doet zich n.l. voor, dat de kolen- leveranciers tengevolge van de muntcorrec- tie, meer kolen naar het buitenland kunnen verzenden, waardoor niet de contracten met de tuinders wordt nagekomen. Het betreft hier vooral de z.g.n. Nootjes 4 en de Beohcokes. De tuinders contracteerden ieder jaar op z.g.n. 12/12 contracten, en dus bij gedeelten- lij ke aflevering. Nimmer werd hierop aan merking gemaakt. Nu vertraging in de aflevering van kolen is ontstaan, komen vele kweekers in moei lijkheden, omdat zij niet volop kunnen stoken, hetgeen juist in .het voorjaar ze er noodig is. Waar in Maart de contingenteeringen af- loopen. meende genoemde Kring, dat deze zaak thans ernstig moet worden bezien. Velen heben thans groote tomatenplanten staan, en kunnen die niet uitplanten, omdat de kassen niet voldoende gestookt kunnen worden Men hoopt alsnog een spoedige oplossing in deze toestand te kunnen verkrijgen. De Vloot van Michiel de Ruyter Op 29 April 1675 overleed in de baai van Syracuse onze groote vlootvoogd Michiel Adriaanszoon de Ruyter, nadat hij eenige dagen tevoren zwaar was gewond bij den slag tegen de Franschen tusschen Strom- boli en Salino. Het was een zware strijd geweest. Ook een aantal Nederlandsche schepen werd het slachtoffer van den vijandelijken aan val en verdween in de diepten der zee. Eerst thans heeft men overblijfselen van deze schepen ontdekt, en wel in de Straat van Messina. Naar het Hbl. verneemt, heeft een Itali aansche expeditie, die ter plaatse werk zaam was om in den wereldoorlog gezon ken schepen te lichten, daar nl. eenige onderdeelen van onze vloot hit die jaren gevonden. Behalve resten van scheepsrompen wer den vier bronzen kanonnen uit het water gelicht, benevens één anker. Evenals de kanonnen, die te Vlissingen bij het standbeeld van De Ruyter zijn op gesteld, een geschenk van de Italiaansche regeering zijn geweest, moet men de moge lijkheid niet uitgesloten achten, dat het Italiaansche bewind ook thans, de uit zee gelichte stukken aan Nederland zal aan bieden. J. F. Heemskerk zeventig jaar Gisteren vierde de heer J. F. Heemskerk, oud-Rijksbetaalmeester en oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te Middelburg, zijn 70sten verjaardag. De 70- jarige, een broer van wijlen Minister Mr. Th. Heemskerk, werd in 1909 tot lid van de Tweede Kamer gekozen voor het toen malige district Rotterdam IV, waarvoor hij tot 1913 zitting had. Thans heeft de heer Heemskerknog voor de A.-R. Partij zitting in den Gemeenteraad van Middelburg, van welk college hij de nestor is. De heer Heemskerk dient de Geref. Kerk in zijn woonplaats als ouderling en werd door de Part. Synode van Zeeland afgevaardigd naar de jongste Generale Synode van Am sterdam (1936). Het in aanbouw zijnde Hoofdbureau van Politie aan het Haagsche Veer te Rotter* dam nadert zijn, voltooiing. Exterieur van het nieuwe gebouw. NIEUWE BURGEMEESTER VAN IJSSELMUIDEN Jhr. mr. M. L. Quarles van Ufford geïnstalleerd Een hartelijke ontvangst door de bevolking De onlangs nieuw gevormde gemeente IJ sselmuiden heeft Maandag j.l. haar nieuwen burgemeester, Jhr. Mr. M. L. Quarles van Ufford, vao Mid delburg, op hartelijke wijze ontvangen. Reeds des morgens om half elf had het plechtige treffen met den burgemeester plaats in het dorp Veecaten. Hier werd hij, vergezeld, van zijn ouders, Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford, Commissaris der Ko- nimgin in de provincie Zeeland en mevrouw en zijn broer, ontvangen door de daartoe ingestelde commissie. De kinderen der Prin ses .Tulianaschool zongen hem toe, welke hulde werd besloten met de zegenbede uit Psalm 134. Een escorte van ruiters werd den burge meester toegevoegd en in een met schimmels bespannen koets werd naar het dorp Wilsum gereden. Ook hier heerschte een feestelijke stemming. In een vergadering van den voor mali gen raad werd de burgemeester toege sproken door den heer E. van Ittersum en Ds. J. de Lange. Een zanghulde van de schoolkinderen werd besloten met het Wil helmus, waarbij het geheele dorp medezong. Vervolgens was het dorp IJsselmuiden aan de beurt. Ook hier werd mevrouw Quarles van Ufford bloemen aangeboden, gevolgd door keurig gezang van de gezamenlijke schoolkinderen. Tenslotte een bezoek aan het dorp Grafhorst, waar den burgemeester een niet minder hartelijke ontvangst werd bereid. In de voormalige raadkamer werd hier de koffie gebruikt. In IJsselmuiden had den zich tegen twee uur de plaatselijke vor- eenigingen opgesteld, die met hun vlaggen langs het rijtuig van den burgemeester defi leerden. Een zanghulde besloot dit aardige défilé. De plechtige installatie In de bovenzaal van het Veilingsgebouw bad daarna de plechtige installatie plaats. Wethouder G. A. van Engelen hield de installatierede. Spr. hoopte, dat de burge meester zijn ambt zou aanvaarden in d°. kracht Gods. De toestand van de gemeente ,js niet zeer gunstig; bestrijding der werk loosheid en verlaging der belastingen waren, een eerste vereischte. Na een dankwoord tot Mr. J. Diepeveen, als waarn. burgemees'er, gericht te hebben en een herinnering aan den heer J. A. Hardenherg, oud-burgemees- ter van Zaïk en Veecaten, hing de heer Van Engelen den ambtsketen om den burge meester. Vervolgens hield de burgemeester een rer de, waarin hij zijn bijzonderen dank uit sprak voor de benoeming in deze gemeente m Overijssel, in welke provincie hii de eer ste periode van' zijn leven heeft doorgebracht Spr. aanvaard* zijn taak met groote vreug den en bovenal met groote dankbaarheid tot God. in de heilige overtuiging, dat slecht3 dan zijn werkzaamheid een arbeid ten goede zal zijn, wanneer God er Zijn onmisbaren zegen aan wil geven. Moge Hij de kracht geven en de lust en de getrouwheid, tot ver vulling van deze taak en &ot eere van Zijn Naam. Daarna spraken de heeren Sangers, ee- meente-secretaris der gemeente en het raads lid Wielink, terwijl na de officieele raads vergadering, die met gebed werd gesloten, het woord werd gevoerd door den heer W. Meyer, oud-burgemeester van IJsselmuiden. den heer M. Sichterman, burgemeester van Almelo, namens de vereeniging van burge meesters en secretarissen :n deze provincie en den heer H. M. Oldenhof, burgemeester van het nabijgelegen Kampen, die meer in het bijzonder namens de besturen van de omliggende gemeenten den burgemeester welkom heette en steun toezegde. Tenslotte dankte deze alle sprekers afzon oer lijk, waar na een receptie volgde, waarvan een druk gebruik werd gemaakt Begrafenis J. Buiskool Groote belangstelling te Delfzijl Onder groote belangstelling is, op de Algemeene begraafplaats te Delfzijl de teraardebestelling geschied van het stoffe lijk overschot van den heer J. Buiskool, in leven burgemeester dezer gemeente en rijks inspecteur voor de werkverschaffing en steunverleening in de provincie Groningen. Tal van vooraanstaande personen waren bij de begrafenis tegenwoordig, de Minister van Sociale Zaken, Mr. M. Slingenberg, Luit.-Generaal L F. Duymaer van Twist, de commissaris der Koningin in de provin cie Groningen, Dr. J. P. Foekema Andreae, leden van Geel. Staten en van de Provinci ale Staten van Groningen en tal van andere officieele personen. Voor het Delfzijlsche raadhuis stonden de leerlingen der ZeevaarschoolAbel Tasman" opgesteld. Op de begraafplaats werd o.m. gesproken door Minister Slingenberg, namens de regeering, Generaal Duymaer van Twist namens den B.V.L. en verder door de bur gemeesters van Groningen. Veendam en Heerenveen ,die allen woorden van hulde en afscheid tot den overlèdene richtten. Officieele Berichten ONDERSCHEIDINGEN do Orde van Oranje-Nas H. Cruyen te Oud-Valke aan J. v Leüden te Utre .zn te Londen 'in zilver, aa rg. Idem in b en H. Verstee. Fa. VAN WIE LIK 9 NOORDEINDE DEN HAAG Telefoon 112246 (Advi) VROUW PLOTSELING AANGEVALLEN Terwijl twee mannen een kamer kwamen huren Met klein geldbedrag er vandoor Gisternamiddag te ongeveer half drie kwamen twee personen op bezoek in een bovenwoning aan de Raamstraat te '-Gravenhage, die voorgaven een kamer te willen huren. Terwijl zij met de bewoonster, Mej. S., die alleen thuis was, daarover in bespreking waren, hebben zij deze vrouw plotseling aan gevallen. Er ontstond een worsteling waarbij jjle vrouw zich zoo krachtig mogelijk verweerde met een stuk bam boe, dat haar evenwel werd ontrukt en waarmede zij van een der beide mannen een paar klappen op het hoofd kreeg. De vrouw viel toen bewusteloos op den vloer. Intusschen moeten de beide mannen de kasten in de kamer hebben nage zocht en daaruit een klein bedrag aan geld hebben gestolen. Toen de vrouw later bijkwam waren de mannen reeds verdwenen. Haar echtgenoot die inmiddels thuis kwam deed onmiddellijk aangifte bij de politie- Het signalement van de indringers luidt als volgt: Beiden zijn dertig 4 vijf en dertig jaar oud. De eene is ongeveer 1.80 M. lang, draagt een grijze jas met grijze gleuf- hoed en heeft een gouden tand in de linker-bovenkaak. De andere man is circa 1.75 M. lang en was gekleed in blauw ratiné-jas met fluweelen kraag. Hij had sterk afgeslepen tanden in de bovenkaak. Plannen van Bata Fabrieken in Indië BATAVIA, 15 Februari '(Aneta)'. Gisteren is de heer Bata naar Singapore vertrokken. Zijn vertegenwoordiger te Batavia deelde mede dat hij opdracht kreeg om hier te lande als proef 2000 vellen runder- en geiten-leer i te koopen, bestemd voor Europa. Verder zal nabij Malang een bescheiden bedrijf worden gesticht voor een productie van circa 500 paar rubberschoentjes per dag, uitsluitend bestemd voor plaatselijk gebruik. Verder deelde de vertegenwoordiger nog mede, dat de heer Bata voornemens is in den loop van dit jaar op Java een fabriek op te richten. Over de vestiging is men het nog niet eens, het gaat hier tusschen Tangerang Semarang-Oost. Aneta voegt hieraan toe dat bij het depar tement van Economische Zaken tot dusver ■niets van deze plannen bekend is. Inbraak in school te Doetinchem Groot aantal spaarbnsjes geledigd In de lagere school, hoofd de heer Bak ker, te Doetinchem, zijn dieven, door vernieling van een ruit in het gebouw bin nengedrongen. Ze hebben daarna in alle lokalen 'de schoolkasten volledig overhoop gehaald en alle spaartrommels opengebroken. Op de scholen te Doetinchem is van meentewege het schoolsparen ingevoerd "en zoo is in iedere klasse een spaartrommel. elk inhoudende 4S spaarbusjes. Alle vijf aanwezige trommels zijn. even als de kasten, met geweld geopend en daarna zijn 240 busjes opengesneden. De dieven zijn vermoedelijk met de situ atie goed op de hoogte geweest De bussen worden nl. iedere drie maanden geopend; dit was het laatst gebeurd op 14 November, zoodat ze deze week wederom zouden wor den geledigd. De dieven hebben dus de maximum oogst te pakken. De politie heeft terstond een uitgebreid onderzoek ingesteld en is er in geslaagd een groot aantal vingerafdrukken te ne men. In weer en wind Een nieuw natuurhistorisch tijdschrift Een nieuw tijdschrift, gewijd aan natuur leven, reizen, volkskunde en buitensport verscheen bij de N.V. W. L. en J. Brusse's Uitgeversmaatschappij. De redactie berust bij de overbekende schrijvers van natuur historische artikelen, Rinke Tolman en Ds J. I. van Schaick, terwijl meerdere mede werkers door hun bijdragen het nieuwe tijdschrift op hoog peil kunnen plaatsen. Het eerste nummer geeft hiervan reeds blijk. Als de redactie en uitgevers zóó door kunnen gaan en er is geen enkele reden om het tegendeel te veronderstellen dan is de natuurhistorische literatuur verrijkt met een tijdschrift, dat in tekst en illus tratie de in NederJand steeds groeiende belangstelling voor natuurstudie en natuur- aanschouwing krachtig zal stimuleeren VIJFJARIG KNAAPJE VERDRONKEN Het vijfjarig zoontje van den melkhande laar A. ter Haar is te Nieuw L e k k e r- 1 a n d in een onbewaakt oogenblik in een sloot, nabij het ouderlijk huis, gevallen en verdronken. Re» volgen van onze -schriftelijke cursus VERKOPER, VERKOOPSTER N.V. ARNHEMSCHE HYPOTHEEK BANK VOOR NEDERLAND Hyp. Kapitaal beschikbaar tegen bill, voorw. De Directie: Mr. S. J van Zijst - Mr. J. F. Versteeven, (Adv.) VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Over het wetsontwerp tot wettelijke regeling van het binnenvaartrecht ver scheen de Memorie van Antwoord. In het Voorloopig Verslag van de Eer-» ste Kamer over de Defensiebegrooting wordt het vermoeden uitgesproken, dat in," het leger veel sympathie voor de N.S.B,- zou worden aangetroffen. Tot thesaurier-generaal bij het Depar-* tement van Financiën is benoemd dc heer B. J, de Leeuw, oud-directeur van' financiën in Ned.-Indië. De electrificatie van de Spoorwegen vordert snel en heeft gunstige invloed op het personenvervoer. Overval op een kamerverhuurster té Den Haag, door twee mannen. Aan het zenden van oorlogsvrijwilligers naar Spanje zal thans door de non-inter-: ventie-commissie definitief een einde worden gemaakt. Nationalistische vliegtuigen hebben bij vergissing Britsche torpedojagers gebom-- bardeerd. De Finsche republiek heeft een nieuwen staatspresident De Kwomintang heeft herwinning der verloren Chineesche gebieden in haar programma geschreven. „BLAUFRIES" AMSTERDAM ROTTERDAM Telef. 43424 Telef. 28300 OPSLAG - EXPEDITIE - CONTROLE HET ADRES voor: vakkundig vertrouwenswerk I VRAAGT TARIEVEN1 fAdv.J Vijf uur het uur voor RIJNBENDE' S Zeer Oude Zeer Goede (Adv.) Bakkersordening Het advies 1 de Economische raad Zooals men weet, stelde de heer Smeenlr aan den Minister eenige vragen over de afwijzing van het verzoek der Ned. Bakkerij stichting tot algemeene verbindendverkla ring van de ondernemersovereenkomsten in; de bakkerijen te Amsterdam en Rotterdam- Het antwoord is thans verschenen. Inmiddels, schrijft de Bazuin van: de Chr. Bakkersgezellen, troffen we in Volk en Vaderland een artikeltje aan, waarin wordt medegedeeld, dat do commissie uit de Economische Raad', de z.g. commissie-Lieftinck, zich met een kleine meeiderheid tegen de onderne- mersovereenkomst heeft uitgesproken. Het blad schrijft dan verder: „Alle aanwezige S.D.A.P.-ers in 9e commissie-Lieftinck, nl. prof. Bongers en De la Bella, waren tegenstanders van het ordeningscontract en hun stem gaf juist den doorslag tot afwijzing". We weten niet, aldus 9 e B' a z u i n, öf dit juist is, al hebben we ons ten aanz'ien van prof. Bongers, dien we hebben beluis terd, toen ook wij in de commissie-Lief tinck onze meening mochten zeggen, geen illusies gemaakt Maar als het juist is, dan is het wel on gehoord dat Het Volk durft te schrijven: over „vernietiging van bedrijven door na* latigheid der regeering" „de weigering van de verbindendverklaring een onge hoord schandaal". Deze zaak is ook daarom zoo belangrijk, omdat we vernamen, dat juist het advies van de commissie-Lieftinck voor Minister Gelissen aanleiding is geweest van stand* punt te veranderen. Alle booze woorden aan het adres vao: de regeering-Colijn, zelfs aan het adres van Minister Colijn persoonlijk, zouden dus tot anderen gericht moeten worden. ZESTIG JAAR GETROUWD Op 1 Maart a.s. hoopt het echtpaar P. van' Strijen-Farenhout te Den Helder, den dag te herdenken, waarop zij voor zestig jaar in den ec.ht werd verbonden. NED. BRANDWAARBORG GENOOTSCHAP A<>-|821 AMSTERDAM BOGESTIJN A Co. -* VRAGEN «- ACTIEVE AGENTEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1