\/\Pesb&ï's MAANDAG is FEBRUARI 1937 TWEEDE BLAD PAG. 5 N.V. STOOMWEVERIJ HERMAN DRIESSEN EN-ZOON AALTEN Katoenen en halflinnen stukgoederen Doeken - Luiers - Lakens - Sloopen Lingerie Interlock artikelen Het ruim 100 meter lange en iO meter breede nieuwe Tentoonstellingsgebouw te Boskoop ivordt door een tus- schenruimte (op den voorgrond) verbonden met het bestaande gebouw. Het complex met omgeving. Het keurkorps der Deensche gymnastenleerlingen van Niels Bukh aan de hoogeschool voor gymnastiek te Ollerup, heeft voor Engelsche leg er autoriteiten voor lichamelijke opvoeding, in het legerkamp te Aldershot demonstraties gegeven. RECHTSCHE SAMENWERKING Naar men weet, is er nogal verschil van meening onder de leden der Kath, Staats partij omtrent haar verhouding tot de Anti- Revolutionairen; schrijft de r.k. Utrecht- sche Crt. en wijst er dan op, dat eenigen de volle nadruk leggen op de handhaving der Christelijke Staatsorde, maar dat „an deren een groot bezwaar zien in een voorts gezet samengaan, omdat de anti-revolutio nairen onder liberaal-economische druk weinig animo toonen voor een krachtdadig toepassen van de maatschappelijke hervor mingen, welke het katholiek program als zoo dringend noodig met het oog op de hachelijke ernst der tijden beschouwt". Het Utrechtsche blad heeft nu met be langstelling kennis genomen van het slot van ons hoofdartikel van Zaterdag 1.1., waarin wij zonder schroom wezen op de „Sturm- und Drangperiode" waarin o. i. de R.K. Staatspartij op dit oogenblik verkeert, vooral ten aanzien van de verhouding tus- schen Christelijk geloof en sociaal-economi sche roeping. (Het blad maakt een kanttee- kening bij de woorden „sociale hervormin gen" en veronderstelt terecht, dat wij in 't algemeen op maatschappelijke hervormin gen doelden. Zoo is het; echter in de gang van het artikel was het beter het woord „sociaal" te bezigen). Het doet aangenaam aan, dat de Utrechtsche Crt het hebben kan dat wij zoo openhartig over de opvattingen in haar kring spreken; het blad is er blijkbaar van doordrongen, dat bij ons niets anders voorzit dan het streven om tot klaarheid te komen tusschen de R.K. Staatspartij en de protestantsch-rechtsche groepen en zoo mo gelijk een broederlijk samengaan te her stellen. Het zal immers ten slotte wel blij ken, dat wij niet buiten elkaar kunnen, al doen we nu soms erg onvriendelijk. Maken wij ons daaraan schuldig en wijst men er ons op, dan z o e k e n wij naarstig naar de mogelijkheid om de fout te herstel len. In het omgekeerde geval dienen we een bezwaarschrift in. En het was niet de Utr. Crt, die zich hieraan schuldig maak te, maar wij hebben ons meermalen gestoo- ten aan de wijze, waarop sommige r.k. bla den schrijven over de anti-revolutionairen, die „in de greep van de liberale-economie gevangen zitten en maar niet mee kunnen komen met de opstuwende roomsch-katho- lieke partij". Wij erkennen de juistheid van deze be wering niet en we houden vol, dat per slot van rekening het Roomsch-Kath. en het Christelijk-protestantsche paard voor één wagen gespannen kunnen worden zonder dat zij zwing of disselboom scheef of het voertuig uit het spoor trekken. Terecht werd er in de Tweede Kamer aan herinnerd, dat de sympathie der anti-rev. yoor bedrijfsorganisatie en maatschappelijke ordening reeds van oude datum is. Dr. Kuy- per sprak er zestig jaar geleden reeds met warmte over. Het denkbeeld heeft hem nim mer losgelaten. Telkens weer plaatste hij het in de publieke belangstelling en hield in zijn beschouwingen rekening met de maatschappelijke groei. Hij was zijn tijd ver vooruit. Deze beginselen zijn in het nieuwe werk van Dr. Colijn „Saevis tranquillus in undis" niet verloochend, maar verder ontwikkeld. Ze hebben ook reeds, gestalte gekregen in artikel 194 der Grondwet en in de wijziging welke thans aangebracht is, wordt de lijn doorgetrokken. Zelfs volkomen in overeen stemming met de meening van Mr. Aal- berse, die als minister óp 30 Maart 1921 klaarde: „De wetgever kan geen levende maat schappelijke organisatie maken; wat hij maken kan is een dood ding, een ding zonder ziel, zonder leven, zonder ontwik kelingsmogelijkheid. Een levende maat schappelijke organisatie moet uit het le ven zelf, de maatschappij, groeien. De wetgever kan daarbij niet meer doen dan een verstandig tuinman doen kan: hij kan uitwassen afsnijden, hij kan snoeien, hij kan de groei leiden en een heel klein beetje zelfs kan hij de groei bevorderen. Al wat hij meer doen wil, zal blijken een machtelooze poging te zijn". Denken de roomsch-katholieken er thans anders over? Sommige zeker wel. Die wil len grooter passen nemen en de staat meer macht geven. Ze worden ongeduldig en ho pen met ordening de zieke maatschappij te redden. De meesten echter houden het met de „oudsten"; maar wij hebben goede hoop, dat ten slotte ook hier de eenheid op Chris telijke basis wel zal gevonden worden. Terecht werd er nog pas in De Tij d op gewezen, dat van R.K. zijde „het economi sche terrein nog het minst principieel doorvorscht" is". Maar geldt dat niet over de geheele lijn?, ScHoenenfabrieK op Java? Plannen van Bata Wij vernemen, aldus de „Loc", dat er besprekingen gevoerd worden tusschen het groote schoenen-concern van Bata en ver scheidene instanties hier te Jande over de oprichting van een groote schoenenfabriek annex leerlooierij op Java, welke waar schijnlijk te Buitenzorg zal worden opge richt. Het gaat' om een complex van 40 bouws. Buitenzorg is niet de eenige plaats, waarop Bata, die in Februari met een eigen vlieg machine naar Indië komt, zijn oog heeft laten vallen. Als wij ons niet vergissen, zijn met het zelfde doel voorloopige besprekingen ge voerd met de autoriteiten te Singapore over den aankoop van terreinen de nabijheid yan de Leeuwenstad, In den Krdlinger Hout, het uitgestrekte wandel- en ontspanningsoord in Rotterdam-Oostworden de maatregelen getroffen voor het komende seizoen. De snoeiers zijn druk aan het werk. Het Deensche regiment garde-huzaren herdacht zijn 175-jarig bestaan,' welk jubileum te Kopenhagen gevierd werd met een groote parade voor koning Christiaan. Te paard nam de Daen sche koning (links) het défilé der garde-huzaren af. DIE R1EGEMJAS) MEUBELFABRIEK v.h. GEBROEDERS SCHNEIDER BerKschenhoek (Z.-H.) Tei. ROTTERDAM 43886 Onze smaakvol Ingerichte toonzalen bieden SALON-. HUIS-EN SLAAPKAMERMEUBELEN in elk genre. UEV£RI NO UI TSL UI TE ND VIA DEN HANDEL DE IDEALE VLOER BEDEKKING Particuliere industrie en handel pn de regeeringsmaatregelen De Ned. Industrie- en Handelsraad voor 'Land- en Tuinbouw vergadert De Nederlandsche Industrie- en Hamdels- taad voor Land- en Tuinbouw organiseert jeen demonstratieve vergadering op Woens dag 24 Februari a.s. te één uur in een der zalen van den Dierentuin te 's-Gravenhage. Blijkens den oproep strekt deze vergade ring om de particuliere industrie en handel, verband houdende met land- en tuinbouw in de gelegenheid te stellen uiting te geven: o-a. aan de meening, dat de hierbij betrok ken bedrijfstakken recht hebben op daad werkelijk overleg en een neutrale behande ling van rechtmatige bezwaren en wensohen en aan de overtuiging, dat de regeering bij het treffen der landbouwcrisismaatregelen en hun uitvoering, bij het totstandbrengen van wetten en besluiten, waarbij deze groe pen geïnteresseerd zijn, alsmede bij het sluiten van handels- en betalingsovereen komsten met andere landen meer dan tot dusver geschiedde, rekening dient te houden met de positie van de particuliere industrie en handel en hun voortbestaan en ontwik keling dient te bevorderen ,in de eerste plaats door hen zoo weinig mogelijk moei lijkheden in den weg te Jeggeq, i» REGELING DER ELECTRICITEITSVOORZIENING Nieuw wetsontwerp ingediend Algemeene verplichting tot aanvaarding eener concessie Ingediend is een wetsontwerp, hou dende algemeene regelen ter zake van de electriciteitsvoorziening. Men zal zich herinneren dat in 1928 reeds eenzelfde wetsontwerp werd ingediend dat echter in 1932 werd ingetrokken. In de Memorie van Toelichting op het nieuwe wetsontwerp worden in het bij zonder beschouwingen gewijd aan de punten, ten aanzien waarvan dit ont werp zich van het vorige onderscheidt. Volgens het vroegere wetsontwerp werd geen concessie vereischt voor electriciteits- werken op 1 Juli 1929 in bedrijf. Thans wordt de verplichting tot aanvaarding eener con cessie algemeen gesteld. Bij de provinciale bedrijven is in het al gemeen een streven merkbaar naar verla ging van tarieven, terwijl toch voor die be drijven de kosten van distributie over een uitgestrekt gebied in het algemeen niet on belangrijk hooger zijn dgp die van de ge meentelijke bedrijven, anvaar als regel de stroomvoorziening in hoofdzaak in bebouw de kommen geschiedt. Het komt den minister voor, dat op den duur een rationeels verhouding tussohen de stroomprijzen van de gemeentelijke en pro vinciale bedrijven niet zal kunnen uitblijven terwijl de gemeenteraden in de eerste plaats zijn aangewezen om daartoe binnen het gebied hunner gemeente mede te wer ken. Hoewel de minister tlhans het tijdstip nog niet aangebroken adht, om dóór een wette lijk voorschrift in te grijpen, acht hij het geenszins uitgesloten, dat aan bemoeiing in dien zin te eeniger tijd de behoefte zal wor den gevoeld, en dat daartoe dus zou moeten worden besloten, indien zonder zoodanig voorschrift een billijke tariefsverhouding achterwege mocht blijven. Gemeentelijke distributiebedrijven De gemeentelijke distributiebedrijven, wel ke de electrisohe energie betrekken van een stroomleverend bedrijf, nemen een bijzon dere plaats in. Het komt den minister voor, dat deze dis tributiebedrijven, voor zoover ze dienen voor de electriciteitsvoorziening binnen de gemeente, voorshands niet aan een concessie behoeven te worden gebonden, in verband met hun verhouding tot de geconcession- neerde bedrijven. Intusschen gelden voor deze distributie bedrijven overeenkomstige overwegingen als voor de gemeentelijke bedrijven in het algemeen. Hoewel zij in de eerste plaats van gemeentelijk belang zijn, hebben ook zij in vloed op de algemeene electriciteitsvoorzie ning en mag niet lijdelijk worder toegezien dat deze door die bedrijven geschaad wordt. Samenwerking tusschen electriciteitsbedrijven Tia.y, de sameswerkipg tusschen c,'e eleq- ROFFELRIJM EN EEN HONDERD-JARIGE Op 16 Februari hoopt de heer J. M. Little te Dordrecht zb'n 100ste ver- jaardas te vieren. Ik kan niet iedereen die komt te jubileeren In dichtmaat in de krant een goede loensch offreeren. Toch waag ik het een keer: de oudste Dordtenaar, Een man uit onze kring, wordt morgen honderd jaar. Een zeer eenvoudig mensch is onze jubilaris, Maar ook: een kind van God wiens toekomst blij en klaar is, Een man die aan Gods hand door 't leven is gegaan En helder heeft getoond zijn roeping te verstaan. Een heerlijk voorrecht is 't de waarheid te ervaren Dat God Zijn kindren sterkt bij 't klimmen van de jaren Ja dat Hij door 't geloof Zijn dienstknecht stut en schraagt, Zoodat hij, oud en grijs, nog rijke vruchten draagt. Vriend Littig, moge God Zijn werk aan U voltooien! Blijf zegenend het zaad Zijn Woords rondom U. strooien Vertrouwend op het heil den vromen toegezegd, Verkondigend Zijn lof: de Heer is goed en recht. (Nadruk verboden) LEO LENS triciteitshedrijven wil de Minister een min der ver gaande voorziening treffen, als in 't vorig ontwerp. In art. S wordt n.l. samenwer king tusschen concessionarissen in den vorm van een gemeenschappelijke regeling ondersteld, welke ook op initiatief van den minister van waterstaat kan tot stand ko men. De regeling wordt echter niet door den minister opgelegd', doch behoeft zijn goed keuring. De minister is van oordeel, dat hiermede voorshands kan worden volstaan. Omtrent de vraag in hoeverre koppeling van centrales economisch verantwoord is, dient een zorgvuldig onderzoek te worden ingesteld. Indien de uitslag van dit onder zoek zou uitwijzen dat zulks economisch niet verantwoord zou worden geacht, zou voors hands van den aanleg van een landelijk kop pelnet moeten worden afgezien. Zooals bekend is onlangs een commissie in het leven geroepen welke de regeering zal hebben te adviseeren omtrent de instel ling van een energieraad' en omtrent de samenstelling, de taak en de bevoegdheden van zoodanigen raad. Indien het in verband met het rapport dier commissie tot instelling van een Energie- raad mocht komen, zal nader moeten wor den oyerwogen, in. hoeverre de thans be- Goudsiroop Havermout H-0 •r bestaat ter wereld geen betere In smaak, geen hoogere in voedingswaarde staande electriciteitsraad zal kunnen worden gehandhaafd dan wel zal moeten worden vervangen door een ander college. Reorganisatie van den Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst De Regeeringspersdienst meldt: Met ingang van 1 April as. worden de technische en economische land bouwvoorlichtingsdiensten tot één dienst vereenigd. Deze dienst zal onder hoofdtoezicht van de directeur-gene raal van den Landbouw onder leiding staan van inspecteur ir. P S. Huizin- ga, wat de technische en onder ir. C. G. P. Stevens, wat de economische voorlichting betreft. In elk ambtsgebied zal mitsdien slechts één landbouwconsulent werkzaam zijn. De dienst voor de kleine boerenbedrijven, waaraan de technische en economische voor lichting is opgedragen, zal in zijn geheel blij ven ressorteeren onder inspecteur ir. Stevens, Verder zullen de directeuren der Rijksland- bouwwinterscholen, voor zoover zij met da landbouwvoorlichting zijn belast, van deze opdracht worden ontheven, opdat zij zich uitsluitend zullen kunnen wijden aan de zorg voor het landbouwonderwijs en in sterker mate aan dit onderwijs kunnen deelnemen door het geven van lessen, dan dit op het oogenblik het geval kan zijn,

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5