^liruiiir t ti fcsrljr (ütmrant UM VASTE BEGINSELEN IN TIJDEN VAN ONEVENWICHTIGHEID Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 235 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j cL1 Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 aubertentieprtpen: Van I tot 5 regels M77» Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels 230 EJke regel meer 0-45 Voor liet bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 NO. 6012 MAANDAG 15 FEBRUAR11937 17e Jaargang Dr. H. Colijn op den Jubileumpartijdag in den Haarlemmermeer Lijstaanvoerder in alle Kieskringen Nuchterheid, zakelijkheid en werkelijkheids zin de eigenschappen van het A.R. volk In de groote veilingzaal van „Bloe- menlust" te Aalsmeer is Zaterdagmid dag de 25e partijdag van de A.R. Kies vereenigingen in de Haarlemmermeer en omgeving geihoudcn. Deze jubileum-partijdag, waarvoor j groote belangstelling bestond, werd ge leid door den voorzitter van den Ring van A.R. Kiesvereenigingen, die den partijdag organiseerde,, den heer S.... van Wijk, van Vijfhuizen. Openingsrede voorzitter In de eerste plaats herdacht de voorzitter na dc opening van de vergadering, hen, die in de afgeloopen 25 jaren hadden meege- I gestreden en waren heengegaan. In het bij zonder werd een woord van waardeering en nagedachtenis gewijd aan wijlen burgemees ter A. Colijn, den vroegeren voorzitter der partij aagen; den heer F. Roos jen, en diens onlangs overleden weduwe, mevrouw Hierna sprak de voorzitter een openings woord uit, waarin de heer Van Wijk een terugblik wierp op de jaren die voorbijgin gen, toen de dominee eai de onderwijzer, de boer en de arbeider zich hebben vereenigd in onze partij. Naaat de vergadering het Wilhelmus en het Lutiherlied had aangeheven, verwelkom de voorzitter onder applaus den tijdelijken ■voorzitter van het Centraal Comité, den Jieer J. Schouten, van Rotterdam; ver volgens Mr. A. B r u c h, vertegenwoordiger van de Kamerkieskringcentrale Haarlem en den heer H. R. Z ij 1 s t r a, van Amster dam, die namens het Prov. Comité Noord- Holland aanwezig was. Tot H.M. de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard werden de volgende tele- i grammen van hulde gericht; Telegrammen Vorstelijk Huis Aan Koningin Wilhelmina, Majesteit, Anti-Revolutionaire mannen en vrou wen uit Haarlemmermeer en Omgeving, op hun vijf en twintigsten jaarlijk- schen toogdag bijeen, betuigen Uwe Majesteit bij vernieuwing hun liefde, eerbied en trouw, in biddend verlangen, dat God U nog een lange reeks van jaren blijve stellen tot een rijke Zegen voor Uw huis. Uw land en Uw volk- Anti-Revolutionaire mannen en -vrou wen uit Haarlemmermeer en Omgeving op hun vijf en twintigsten jaarlijkschen Partijdag bijeen, gevoelen zich gedrongen uiting te geven aan hun gevoelens van liefde en hoogachting voor U, in biddend begeeren, dat de. band die ons aan Uw Koninklijke Moeder bindt met U bevesti ging ,vinde tot in verre geslachten. Rede van den partijvoorzitter De heer J. Schouten, van Rotterdam, sprak hierna de A.R. mannen en vrouwen in de Haarlemmermeer toe namens de A.R. Kamerclub en het Centraal Comité. Spr. deelde mede, dat de heer Ohr. van den Heuvel verhinderd was de Kamerclub te vertegenwoordigen. Die Kamerclub, zei spr., kan haar arbeid niet behoorlijk verrichten zonder een opgewekt partij leven, en daarom voelt de club zich ook vertoonden aan het Instituut van den partijdag in de Haarlem mermeer. Spr. vertolkt de vreugde der club over dezen 25en partijdag, die een feestelijk ka rakter draagt- De club rekent er op, dat zij door uwe medewerking, zegt, spr., zal wor den versterkt (applaus) en zij vertrouwt dat ook in deze streek een zoo groot mogelijk aantal stemmen voor dc A.R. partij zal wor den verkregen ooi zoo te komen tot de mo gelijkheid van het voeren eneer staatkunde, voor ons volk zoo zeer gepast, en waarop het A.R. volksdeel zulk een grooten invloed heeft. Het Centraal Comité, vervolgt spr., stelt het op den hoogsten prijs, dat de propagan da voor onze A.R. beginselen in deze streek met zooveel volharding in stand gehouden is, ook door middel van den altijd geslaag den partijdag! Tot deze groote schare richt spr. zich verder in verhand met de verkie zingen in dit jaar, en vraagt van deze groote vergadering de medewerking hiertoe door ook hij de stembus te belijden en te getui gen. Het is nu nog kalm, maar straks zullen velen hun actie samentrekken in bestrijding van Dr. Colijn. Wij moeten ons da, voorbereiden, zegt spr., en Kamerclub Centraal Comité zouden hun gelukwensch terugnemen als zij niet ten volle overtuigd waren van de trouw en toewijding van deze A.R. mannen en« vrouwen (appl.) Het A.R. beginsel draagt een bij uitstek nationaal karakter, omdat het zich aansluit hij ons volk en bij onze historie, bij ons Wilhelmus, waarin een gezagsopvatting wordt verkondigd, strijdig met. alle dicta tuur, maar in overeenstemming met de geestelijke vrijheid. Gezag en. vrijheid be- hooren bij elkander, en wie hiermee in strijd handelt, gaat in tegen de beschikking Gods omtrent vorsten en volken. In 't slotcouplet van het Wilhelmus is aangegeven de zenuw en het merg van het A.R. beginsel, de juiste verhouding tusschen Koningin en volk. Ten slotte spreekt de heer Schouten zijn vreugde uit, dat Dr. Colijn straks de lijst aanvoerder in alle kieskringen zal zijn (applaus). Het A.R. volk moge er dankbaar voor zijn, dat het achter dezen eersten minister der Kroon den verkiezingsstrijd mag ingaan. Niet in de eerste plaats om den persoon van Dr. Colijn, maar om daarin te belijden ons beginsel en te dienén onze vor stin en ons vaderland. Met een krachtige opwekking tot een be zielenden strijd van bidden en werken, tot een betoon van Christelijke kracht, tot een dienen van God ook in het politieke leven, besluit spr. zijn toegejuichte rede. Op het spreken van den heer Schouten volgde de huldiging van de veteranen die alle 25 partijdagen hebben meegemaakt i den persoon van den 80-jarigen heer Leest Het was een aardig moment, toen de voor zitter den heer Leest toesprak en hem ver geefs een cadeau poogde aan te bieden, om dat hij èn „Colijn" èn „Kuyper in de cari- catuur" reeds in zijn bezit had. Zelfs be zweek de heer Leest niet voor de verlok kende aanbieding van „een sigaar uit het kistje van Colijn", want hij rookte niet, al thans gpen sigaren; wel een „piep". De heer Leest richtte nog een enkel woord tot de vergadering, waarbij hij de verzekering gaf de 25 partijdagen met ge noegen te hebben bijgewoond. Ook zijn kin deren zijn van het zuiverste A.R.-ras en zijn kleinkinderen toonen ook al belangstel ling (hilariteit en applaus). Verdere toespraken Mr. A. B r u c li,Haarlem, voerde het oord namens de Kamercentrale Haarlem het Provinciaal Comité Noord-Holland. Spr. bracht in herinnering de goede onder linge samenwerking en huldigde de A.R. mannen en vrouwen in de Haarlemmermeer, waar de aanvallen van de C.D.U. en de N.S.B. op de A.R. partij worden afgeslagen. Deze jubileumdag, besloot spr. is een dag van erkentelijkheid en dankbaarheid, maar ook van groote verantwoordelijkheid en daarom wenschte spr. allen toe een geloofs kracht als van Groen van Prinsterer, die leefde en werkte in een tijd, moeilijker nog dan de tegenwoordige. De heer K. Mulle r, van de Statencen- trale Velsen, sprak namens deze Centrale sn woord van herinnering en dankbaarheid De heer W. F. Beerem a ns, van Haar lem, sprak een persoonlijk woord, waarin hij den oorsprong van de partijdagen in de Haarlemmermeer in herinnering bracht. Tijdens de gezellige geïmproviseerde koffie maaltijd, waaraan de 1700 bezoekers van den partijdag allen deelnamen, betrad Dr. H. C o 1 ij n de zaal, door de aanwezigen met daverend applaus, gevolgd door gezang ver welkomd. AVONDVERGADERING Na de pauze gedurende welken tijd Dr. H. Colijn met mevrouw Colijn op het be- vlagde podium hadden plaats genomen werd de avondvergadering geopend met het zingen van Psalm 89 8 en 7, waarna staan de werd aangeheven de beide bekende cou pletten van het Wilhelmus. Deze avondver gadering werd ook bijgewoond door het Kamerlid Chr. van den Heuvel. De voorzitter verwelkomde Dr. Colijn en las voor een open brief van een Hongaarsch predikant aan den Nederlandschen minister president, waarin met dankbaarheid ge waagd werd van het bezoek van het Prinse lijk paar aan Budapest en hulde gebracht werd aan het vrije, godsdienstige, zijn his torie eerend Nederland. Met een herinnering aan Dr. Kuypers bro chure „Eer is teer" van 1889, spraik de heer Van W ij k hierna een bijzonder welkomst woord namens het A.R. volk in de Haar lemmermeer. Hier zijn, vervolgde spr., de moeders met de zonen, de vaders en de dochters, hier zijn de A.R. huisgezinnen, vol gens „Volk en Vaderland" hierheen gelokt door een gratis aangeboden koffiemaaltijd Namens het A.R. volk in de Haarlemmer meer dankte spr. Dr. Colijn voor de aan dit volk gebo&en gelegenheid, van de liefde voor zijn persoon en werk getuigenis af te leggen. Dr. Colijn aan het woord Onder daverende toejuichingen, aan zwellende tot een warme, hartelijke ovatie, m Dr. H. C o 1 ij n aan het woord. Z.Exc. zeide geen politieke rede te zullen houden, want dat achtte spr. niet gepast voor een minister der Kroon. Denkt niet, dat mij dit gemakkelijk afgaat (hilariteit), maar spr. moet zich nog een oogenblik inhouden. Zoo dra ik Kamercandidaat ben, zal voor mij de tijd zijn aangebroken om een partij politieke rede te houden. Spr. is hier gekomen vooreerst omdat de naam van dezen partijdag is verbonden aan zijn geboorteplaats; vervolgens is deze ver gadering een jubileum-partijdag. Met de regelmaat van de klok zijt gij hier gekomen om te getuigen elk jaar van Uw trouw aan Vaderland en Vorstenhuis; om te toonen Uw belangstelling voor de A.-R. beginselen. Daarin zijt gij waardige nazaten van de zes honderd mannen, die in vroeger tijden ter Deputatenvergadering togen. De A.-R. beginselen, waarvoor gij telkens zijt bijeengekomen, zijn ons gebracht door Groen en Kuyper; zijn van beteekenis voc^ het geheele Nederlandsche volk, omdat zij de grondtoon van ons volkskarakter uit maken. Klinkt dit niet overmoedig, waar wij één tiende van het volk vormen? Eén derde is R.K.; een ander deel, meer dan een derde, is van meening, dat religieuse beginselen geen waarde hebben voor het staatkundig leven. Van het overblijvende derde deel sohaart slechts een klein deel zich om de A.-R. banier. Toch houdt spr. staande, dat de A.-R. be ginselen in overeenstemming zijn met de geestelijke structuur van ons Nederlandsche volk. Spreker gaat vijf en twintig jaar terug en vraagt zich af welke plaats de A.-R. groep toen in ons volk innam. In 1912 was wel het aantal A.R. Kamerleden grooter dan nu, maar dat lag aan het andere kies stelsel. Naar het cijfer zie ik niet, zegt spr. Wel constateert hij, dat de A.R. partij vijf en twintig jaar geleden op een felle wijze bestreden werd. Dat was en is nog niet erg, want die strijd hebben wij noodig voor zelf controle. Toen was de grondtoon: de A.-R. kunnen eigenlijk niet mee, want men was nog niet vetrouwd met de gedachte, dat de leiding van 's lands zaken ook in AJL han den lag. Fel was de strijd tegen het kabinet, waarin ook Talma zitting had. Het kwam ons, meende men, niet toe om aan de re geering actief deel te nemen. Dat is nu anders. Daérmee is men wel verzoend, zelfs zijn er velen, die op het oogenblik niet ongaarne de leiding in A.-R. handen zien (applaus). Toch zijn wij niet veranderd. Er wordt wel eens gezegd, dat de partij in den tijd van Groen wel principieel en in Kuypers tijd bovendien democratisch was. Nu heeten wij hier en daar star conservatief. Toch zijn niet wij, maar de omstan digheden veranddrd. Waar Kuyper, Lohman en Talma voor geworsteld hebben, behoeven wij thans niet moer te strijden. Op het oogenblik zijn de vragen, die het Regearingsbeleid be- heersohen, anders dan vijf en twintig jaar geleden. Nuchterheid, zakelijkheid en werkelijkheidszin zijn altijd de eigenschappen van het A.R. volk ge weest. Ook gaan wij niet voor rumoer uit den weg. In voor- en tegenspoed gaan we de weg, dien we naar Gods Woord hebben te bewandelen. En dat nu stemt overeen met het karak ter van het Nederlandsche volk, want juist die vastheid van overtuiging, dat staan voor een zaak, is oorzaak van de wijde waardeering van het Nederlandsche volk. Een moreele waardeering, een ande re Waardeschatting dan vroeger is het en hierover mogen wij ons verheugen. Meer dan voorheen wordt gevoeld, dat de A.-R. groep, ondanks haar gering gefcil, toch een leidende plaats inneemt. Vroeger waren het eenzame geieerden, Früin, Bakhuizen. Van den Brink, Van Vloten, die het ver leden naspeurden en ontwaarden, dat het Calvinisme de drijfkracht was tot groote daden hier en overzee. Zoo is het nu nog. De meeste weerstand tegen wat verkeerd is is aanwezig in den Calvinistischen levenskring. Ook nu gaat de ijver uit om te veroveren wat veroverd moet worden. Uit de strenge Calvinistische levenshouding spreekt juist de beteekenis van onze groep voor het volksleven. Zelfs het Roomsch-Kafcholicisme heeft den in vloed dezer Calv. levenshouding ondergaan. Voorts wordt de stevigheid en de stellig heid van de A.-R. groep gewaardeerd, want men wil geen vaagheid, maar stelligheid en zekerheid. Dat alles verlangt men ook van de Rogeering, want van haar verwacht men dezelfde eigenschappen, die men zoo in de A.R. groep kan waardeeren. Daarom mag de A.R. partij in Nederland zich present melden. Deze overtuiging is groeiende en daarom stijgt ook de waardeering voor onze A.R. Kamerclub, die voor moeilijke zaken niet uit den weg gaat en consequent haar beginsel vasthoudt. Terecht richt zich daarom het Ver kiezingsmanifest tot het Nederland sche volk in zijn geheel. Men kan zeg gen, dat er nu een bijzondere reden is, want geen andere dan de A.R. Kamer fractie heeft zoo consequent de dingen onder de oogen gezien. Wij zijn de moeilijkheden ook nog lang niet uit, er kunnen er nog vele komen en dan zal nog meer behoefte bestaan aan stelligheid, vastheid en kloekheid, die bij de Regeering, doch ook bij óe volksvertegenwoordigers aanwezig moet zijn. Spr. huldigt de A.-R. partij in de Haar lemmermeer, die ook aan die gewijzigde opvatting heeft medegewerkt. En daarom spoort spr. aan tot grootere inspanning tot heil van heel het volk. Het eerst in de drie of drie-en-halve maand vóór de stembus, want de strijd zal buiten mate fel zijn. Er zijn er die willen, dat de Overheid zal heer- schen Over de kerk en het godsdienstig leven; die de Kerk willen doen lieetrschen over de Staat, of de Staat over de maat- DE NEUTRALITEIT VAN NEDERLAND Geen onderwerp voor een door Nederland te sluiten Minister-president Dr. H. Colijn tijdens zijn rede op de A.R, Parijdag te Aalsmeer Er zijn er ook, die mij Ms aanzien (daveren dapplaus en gelach), met zijn witte haar kan spr. nog wel werk voor drie menschen verzetten (gelach en applaus). Er zijn er, die het A.-R. beginsel misver staan, die b.v. meenen, dat een A.-R. nooit naar een concert mag gaan (gelach). Dat zijn eohter de lastigsten niet, Hoe grooter intussohen onze moei lijkheden zijn des te grooter moet ook nu de spankracht zijn. Wel wil spr. waarschuwen voor het gevaar van de grootere waardeering voor de A.-R. partij, n.l. tegen het gevaar, dat de kleuren van ons vaandel zouden ver- bleeken. Dp. wierook der waardeering zou er ons toe kunnen brengen om water in den wijn te doen en daarvoor mogen we ons volstrekt niet leenen. Men moet ons nemen zooals wij zijn en niet zooals men ons wil hebben Dan kunnen we, omdat we partij kiezen, met anderen samenwerken, zuiver en wust. Dan kunnen de handen in elkaar ge slagen, want dat is in Nederland noodig, omdat geen enkele partij het zonder mede werking van anderen doen kan. Men houde hierbij in het oog, dat het cijfer niet zonder beteekenis is. Er is in het leven een weerhoudende genade Gods, die ook door middel van de politieke partij werkt. Naar die mate zal deze genade ook sterker kunnen werken waardoor het cijfer dus niet onverschillig is. Spr. geeft den raad om zich te onthouden van beschouwingen over de komende kabi netsformatie, want alles moet op zijn tijd en op zij neigen plaats gebeuren. De Konin gin noodigt iemand uit om een Kabinet te formeeren na ingewonnen advies van Hroon. Thans weten We hier nog niets van en daarom is het onvoorzichtig zich bezig te houden met vraagstukken, die buiten de bevoegdheid der kiezers vallen. Voorts moet de strijd, hoe fel ook, onzer zijds met zuivere wapenen worden gevoerd. Op ons blazoen mag geen smet komen. Ten slotte: Wij moeten den strijd tegemoet gaan met courage, in verband waarmede spr. her innert aan het leven van J. P. Coen. „Zie, wat een goede courage vermag", sprak deze. Bezield moeten we zijn door de gedachte, dat wij ook in den verkiezingsstrijd Gods medearbeiders zijn. Dan mogen wij de han den vouwen tot Hem, Die ook de uitslag van den stembusstrijd in Zijn hand heeft (applaus). De voorzitter dankte Dr Colijn voor zijn geestelijke wapenschouw en gaf Z.Exc. de verzekering, dat wij, zei spr., de wape nen blank zullen bewaren en het .vaandel Hitiers uitlating sloeg inderdaad terug op mededeeling van vorig jaar De minister van Buitenlandsche Zaken heeft thans de nadere vragen van het Eer ste Kamerlid den heer Van Vessem beant woord. Op de vraag, of de Minister bereid is mede te deelen op welke vroegere open bare verklaringen van de zijde van den Duitschen Leider en Rijkskanselier de zin snede in diens op 30 Januari j,l. uitgesproken rede, luidende: „De Duitsche regeering heeft voorts aan België en Nederland verzekerd, dat zij bereid is deze Staten te allen tijde als onaantastbare neutrale gebieden te er kennen en te garandeeren" naar het inzicht an den Minister blijkbaar terug sloeg, zegt de Minister, dat hij veronderstelde, dat de aangehaalde zinsnede terugsloeg op de mede deeling, door den Duitschen Rijkskanselier op 7 Maart 1936 in het openbaar gedaan, volgens welke de Duitsche Regeering bereid om een niet-aanvalsverdrag tusschen België, Duitschland en Frankrijk te sluiten, onder waarborg van Groot Brittannië en Italië, en ook Nederland als partij tot zulk een verdrag toe te laten, indien dit onzerzijds mocht worden gewensoht en de andere be trokken staten daarmede mochten, instem men. Kon de Minister den bewusten passus in de rede van den Rijkskanselier van 30 Jan. op geen andere wijze verklaren, daarbij werd door hem niet voorbijgezien, dat de mededeeling van 7 Maart 1936 en de inhoud de meer bedoelde zinsnede van ongelijke strekking zijn. Van de zijde der Duitsche regeering verkregen inlichtingen hebben de juist heid van de bovengenoemde veronder stelling bevestigd. Verder is gebleken, dat de uiting in kwestie van den Rijks kanselier moet worden opgevat als een aanbod, dat geldt zoowel voor het ge val, dat een nieuw „Westpact" tot stand mocht komen en in dat verdrag een regeling wordt getroffen, als voor een verdragsregeling in anderen vorm, indien geen „Westpact" wordt gesloten. Daarop is van Nederlandsche zijde aan de Duitsche regeering medegedeeld, dat de Nederlandsche regeering, met alle waardeering voor de uit het aanbod sprekende goede bedoelingen niet be reid zou zijn nopens de onaantast baarheid van ons grondgebied met eenig land een verdrag te sluiten. Die onaantastbaarheid zegt de Mi nister is voor ons een axioma, dat zich niet leent als onderwerp voor een door Nederland te sluiten verdrag. Duitsch commentaar Het Duitsche Nieuwsbureau verneemt in welingelichte leringen te Berlijn, ten aanzien i-an deze verklaring van minister D G r a e f f, dat de opvatting van Nederland geenszins in tegenstelling is met de opvat ting van Duitschland over het recht van andere staten een vrije beslissing te nemen. De Fiïhrer heeft in zijn rede. waarop de ver klaring van minister De Graeff betrekking VOORNAAMSTE NIEUWS Oit nummer bestaat uit DRIE bladen, Dr. Colijn spreekt op een vergadering n anti-revolutionaire kiesvereenigingen in de ring Haarlemmermeer, Op Woudschoten houden de Gerefor* meerde studenten een studie-congres. Reorganisatie van de Rijkslandbouw* 'oorlichtingsdienst. Te Axel had een ernstige trambotsing plaats. Ingediend is een hieuw wetsontwerp inzake de electriciteitsvoorziening. In Mandsjoekwo heeft in een bioscoop theater een brand gewoed, die ruim ze venhonderd slachtoffers heeft gevergd. Bondskanselier Schuschnigg heeft le Weenen een rede gehouden over de Oos~. tenrijksche vraagstukken. e In New-York dreigt het uitbreken van een hotel-staking. Commentaar over Hitiers uitlating om-. trent onze neutraliteit Tot hooge commissaris van Danzig is benoemd Prof. Dr. Karl Burkhardt te Zurich. 'i onbesmet. Spr. dankte Dr. Colijn ten slotte voor zijn aanwezigheid ,hier, op den rand van diens geboortegrond. Slotrede Chr. v. d. Heuvel De heer Chr. van den Heuvel sprak een slotwoord, waarin hij met dankbaarheid moreerde, dat deze partijdagen steeds zijn gehouden. Inzonderheid huldigde spr. de 500 getrouwen, die altijd aanwezig waren en spr. vroeg daarom aan de overige 1500 bezoekers om aan die 500 een voorbeeld te nemen. Het karakter der partijdagen was in de eerste plaats om kennis te verbreiden, maar vooral voor het wekken van geestdrift, want „het moreel van den troep" is van het hoogste belang. Daarom wenscht spr. de vergaderden met den Apostel toe: „Zijt vurig van geest!" Ook als de slinger van el- ken dag traag heen en weder gaat, en alles bij de handen wordt afgebroken. Vergeleken met vijf en twintig jaar geleden, en voor al met het buitenland, komen wij tot de conclusie, dat wij leven in een gezegend larul. Nergens worden de publieke finan ciën zoo goed als hier beheerd, waardoor nergens zooveel wordt gedaan voor de werkloozen als hier te lande. De ware geest drift, besloot spr.,, wordt alleen gewekt, door waarachtige liefde tot God en Zijn dienst, tot vaderland en volk. De partijdag werd besloten met Gezang 96. Dr. Colijn ging in dankzegging voor. Na het sluiten van den partijdag juichten de aanwezigen Dr. Colijn toe en ging men onder het zingen van het lied van Da Costa uiteen. Verwerf U een positie. Volg onze volledige, snelleren goedkope schriftelijke opleiding tot FILIAALHOUDER, Fl Li AALHOUDSTER Gratis.plaatsingsbureau. Vraag zonder verplichting inlichtingen bij A.S.S.O. Nieuweplein 31. Arnhem, Telefoon 24597 «mwm TEOLINVANWAGEMAKERS Breda VERBLENDSTEENEN IN ZEER FRAAIE KLEUREN N.V. Vereenigde Nederlandsche Chamotte-Fabrieken GELDERMALSEN TeL 3 en 69 heeft, ook nadrukkelijk te kennen gegeven, dat het tot stand komen van een dgl. over eenkomst afhankelijk is van den wenseH van Nederland. De Duitsche bereidwillig heid de onaantastbaarheid van Nederland evenzoo te garandeeren als die van België houdt natuurlijk op, waar Nederland van meening is, dat het overeenkomstig zijn in ternationale positie geen wensch te kennen moet geven in de richtng van het Duitsche aanbod. Men begrijpt in Duitschland dit standpunt van Nederland volkomen. De Fijhrei; heeft in dezelfde rede in een ander veihand ook gezegd, dat iedere staat zelf moet beslissen over zijn eigen veiligheid en over den vorm en mate hiervan. Voor Duitschland is slechts één ding van belang: in alle openbaarheid te heb ben duidelijk gemaakt, dat 't op iedere wijze bereid is de onschendbaarheid van Nederland te garandeeren en hierdoor grondig een eind te hebben gemaakt aan alle gepraat over een andere opvatting van Duitschland. DE A.S. VERKIEZINGEN Een Leidraad voor Huisbezoekers Bij het Bureau Centraal Comité van A.R. Kiesvereenigingen Dr Kuyperstr. 3, Den Haag is verschenen en verkrijg baar gesteld voor de aangesloten Kies vereenigingen en haar leden: Leidraad voor Huisbezoekers en andere propagan disten, door Chr- v. d. Heuvel, lid van de Tweede Kamer. Dit 72 pagina's tel lende boekje in vraag en antwoord vorm biedt met name onze propagan disten waardevol materiaal. Per exem plaar kost het 10 cents. Bij een aantal van 10 of meer 6 cent. Bestellingen uit sluitend per giro 134589 ten name bu reau C. C. OUD ECHTPAAR BESTOLEN Geldkistje met f 6ooo zoek Men meldt ons uit Rotterdam: Tijdens afwezigheid van de bewo ners heeft men Zaterdagavond inge broken ten huize van het bejaarde echtpaar K. aan de Kortebrantstraat Uit een linnenkast, die geheel over hoop werd gehaald, is een geldkistje met 6000 gestolen. V' PijpTabak Teeonia Leeuwarden Uiv3

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1