KERK EN ZENDING binnenland onderwijs en opvoeding Rondom Boutens Rijmprent vaccinatiedebat te utrecht MAANDAG is FEBRUARI 1937 DERDE BLAD PAG. 10 Burgemeester J. J. G. Boot Benoemd tot Burgemeester van Wisch Naar wij vernemen is meit ingang van 1 Maart tot Burgemeester van de gemeente Wis cii (Gld.) benoemd de heer J. J. G. Boot, thans Burgemees ter der gemeente Wins u.m (Gr.). De heer Boot werd op 12 December 1903 te Haarlemmermeer geboren en ontving zijn op betiding aan de Handels II.B.S. te Haar lem. Hierna werd hij werkzaam ter ga- meentesecretarie te Haarlem en doorliep verschillende functies als ambtenaar ter secretarie te IJ muiden en te Rijnsaterwoude. In 192 werd hij werkzaam als hoofdcommies en chef der afdeeling Financiën ter gemeen tesecretarie te Nieuw er-Am6tel. Op 14 No vember 1930 werd hij benoemd tot Burge meester te Winsum (Gr.), waarmede aldaar de eerste A.R. Burgemeester zijn intrede IcoecL TijcBens zijn verblijf te Winsum zijn Verschillende belangrijke werkzaamheden tot stand gekomen, o.m. het waterleidingbedrijf tn die zwem- en badinrichting. De laatste werd in werkverschaffing uitgevoerd. Veel deed de heer Boot ook voor verbetering van het wegennet De heer Boot i6 secretaris van de Burge meestersclub in de provincie Groningen en lid van het Provinciaal Comité voor Werk- loozenzorg. Voor de A.R.J.A. was de heer Boot in Groningen de stuwende kracht Ver schillende clubs werden op zijn initiatief opgericht en van de gouw Groningen was hij de actieve en energieke voorzitter. Op 23 September 1933 werd hij in de vacature Dr L. W. G. Scholten gekozen in het hoofdbe stuur van de ARJA, waar hij de functie van tweede voorzitter waarneemt. De heer Boot studeert thans nog aan de Nederlandsche Handelshoogeeohool te Rotterdam. Met hem doet in de gemeente Wisch de eerste A.R. Burgemeester zijn intrede. Burgemeester van Standdaarbuiten Met verlof....» Den heer Jhr- A. J. F. X. Verheyen, burge meester van Standdaarbuiten is tij delijk verlof verleend, nl. tot 22 Februari a s. Reeds meer dan een maand is de Bur gemeester buiten functie, hetgeen verband houdt met klachten welke tegen hem zijn ingebracht inzake particuliere handelingen, die voor het hoofd eener gemeente ontoe laatbaar zouden zijn. De loco-burgemeester deelde in de laatste Raadsvergadering mede dat een onderzoek gaande is hangende het welk geen nadere mededeelingen kunnen Worden gedaan.. Nationaal Genootschap voor Accountants Algemeene vergadering te Utrecht Zaterdagmiddag hield het Nationaal Ge nootschap van Accountants in het jaarbeuio restaurant te Utrecht een algemeene vergadering. Met een kort openingswoord van den voorzitter, den heer S. J- v, d. Bil te Rotterdam, werd de vergadering geopend. Nadat enkele mededeelingen waren gedaan ■werd tot behandeling van .het punt „Statu tenwijziging" overgegaan. Hierover ontspon zich een uitvoerige discussie. O.m. werd de mogelijkheid geschapen voor het toetreden Van adspirant-leden. Het ledental, dat steeds stijgende is, zal hierdoor waarschijnlijk nog meer opgevoerd kunnen wórden. Verder werd in de statuten vastgelegd, dat binnen afzienbaren tijd een orgaan zal worden uit gegeven. Tenslotte werden de gewijzigde statuten met algemeene stemmen aangeno men. Hierna werd het huishoudelijk reglement eveneens op enkele punten herzien. Na de rondvraag werd deze vrij goe'd bezochte vergadering door den voorzitter gesloten- Schilderij van Huwelijks inzegening Hegeeringsopdracht aan Plet van der Hem De Nederlandscho Reggjring heeft aan 'den Haagschen kunstschilder P. v. d. Hem opdracht gegeven een schilderij te vervaar digen van de huwelijksinzegening van H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard op 7 Januari j.l. Het doek moet voor het einde van dit jaar gereed zijn- Hitler-beleediging Voor een veroordeeling was geen reden De vrijspraak door het Amsterdamsche gerechtshof, van den hoofdredacteur der soc.-dem. Arbeiderspers, wegens het publi- ceeren van een plaat, die beleedigend voor het Duitsche staatshoofd zou zijn, wordt door de pers van nagenoeg alle richtingen hier te lande toegejuicht Zoo schrijft de R e s.b o d e (r-k.) o.i. te- fecht: We verheugen ons over deze uitspraak. ZooaLs we toentertijd hebben uiteenge zet konden wij in de plaat geen beleedi- ging zien, omdat er, op bezadigde manier eenvoudig de waarheid in werd verkon digd. Daarenboven gaat het niet aan, alle daden van een partijhoofd-kansclier- president op rekening te schuiven van een staatshoofd, dat alleen in de laatste kwaliteit door onze wet beschermd wordt. Niet alleen de Nederlandsche pers, maar ook elk rechtgeaard Nederlander kan met het vonnis instemmen. Het vonnis van het Amsterdamsche Hof is voor geen cassatie vatbaar, wijl het niet op rechts- maar op feitelijke grondslagen gebaseerd is. De Nederlandsche Regeering en het Nederlandsche Openbare Ministerie zul len, naar wij hopen, uit dit arrest leering trekken. Zij schijnen te meenen, dat het aanzien van de Nederlandsche Overheid door dergelijke strafvervolgingen wordt verhoogd. Het is een dwaling. Het Neder landsche volk wenscht, dat zijn Overheid waakt voor de onafhankelijkheid van 't volk. En indien in Nederland de publi catie van een plaat wordt gestraft waar van de publicatie in „het Derde Rijk" wordt goedgekeurd vanwege het „belee- digde" Staatshoofd zelf, kan niemand aan nemen, dat door de vervolgingsijver van de Nederlandsche autoriteiten hun aan zien in „het Derde Rijk" wordt verhoogd- Dan is in de aandrang van Duitsche zijde tot vervolging alleen een proef te zien, hoe ver men met de druk op de Neder landsche Regeering kan gaan. CHR. GEREF. KERK Bedankt: Voor Amersfoort Ds L. S. den Boer te Arnhem. OUD GEREF. GEM. Aangenomen: Naar Bruinisse, C. v. d. Gruiter te Oostburg. GEREF. KERKEN Beroepen: Te 's-Gravenhage-West, L. Oranje te Groningen. GEREF. GEM. Beroepen: Te Terneuzen, H. Ligtenberg te Lisse. BAPT. 0EBf. Beroepen: Te Hoorn, J. Buiten te Arnhem. REV. T. v. d. ARK f Op 69-jarigen leeftijd is te Zeeland (Ver. Staten) overleden Rev. T. v. d. Ark, em. predikant der Chr. Geref. Kerk van Harder wijk (Mich.). De overledene was geboortig uit ons land: in Friesland zag hij 11 Jan. 1868 het levenslicht. Op jeugdien leeftijd verhuis de hij met zijn ouders naar Grand Rapids. Na eerst onderwijzer te zijn geweest, ging hij in 1890 in de theologie studeeren en werd in 1897 candidaat. Zeven gemeenten heeft hij gediend; de laatste was Harderwijk en daar heeft hij in 1935 emeritaat gekregen. Het laatste couplet van een gedicht, dat hij aan de (Amerik.) Wachter zond, luidde: „O, Christen, *t moet u niet te veel zijn, Al torst g' een kruis als Paulus droeg; Wat hij genoot, zal ook uw deel zijn; Hoor 't: „Mijn genade is u genoeg!"" REV. W. H. LAX f Dominé Lax van Poplar Een ook in ons land bekende figuur uit de Londensche kerkelijke wereld Rev. William H. Lax, predikant van het Poplar- district, is op 69-jarigen leeftijd, na lang durige ziekte, overleden. De bijzondere geaardheid van zijn wijk, zoo niet behoorende, dan toch grenzende aan ..donker Londen" vond in den popuiai- ren'prediker een geharnast strijder tegen drankmisbruik en dobbelzuclit, maar tege lijk een liefdevol verzorger van hen, die in diepe maatschappelijke ellende voort leven. Van. zijn op William Booth, Moody e.d. ingestelden arbeid is in het Neder- landsch een boeiende verhalenbundel ver taald. Een rijk gezegend leven van Evan gelisatie in den besten zin des woords is thans afgesloten en groote verslagenheid heerscht er onder de duizenden, die hij heeft mogen leiilen uit de duisternis van het zondeleven naar het licht der reddende liefde van den Zaligmaker. EEN DERDE GEREF. KERK TE ARNHEM? De Kerkeraad der Geref. Kerk te Arn hem heeft, om op den duur tot den bouw van een derde kerk te komen, een advies commissie benoemd bestaande, uit twee leden van den Kerkeraad en drie leden uit de com missie van Administratie. De opdracht dezer commissie zal nog nader gepreciseerd wor den, doch wel sprak de Kerkeraad uit. dat er behoefte bestaat aan een eenvoudig kerk gebouw. Tot nu toe wordt des Zondags de derde godsdienstoefening gehouden in het gymna- DE GEREF. KERK TE SPIJK Nadat Woensdag j.l. het nieuwe kerkge bouw te S p ij k was overgedragen aan den Kerkeraad der Geref. Kerk van Gorinchem, had Zondagmorgen de ingebruikneming plaats. De gemeente zong het optochtslied. Psalm 122 vs. 1: Ik ben verblijdwaarna Ds. H. Th. v. Munster begon met blijdschap dan'k uit te spreken, dat de gemeente voor het eerst mocht samenkomen in dit nieuwe kerkgebouw, waarom spr. handelde over Zon- ig 7: het waar geloof. In. den avonddienst hield c a n d. M. Schenkeveld, hulpprediker te Spijk, een predikatie over Lukas 13 vs. 3135, waarin de gemeente bepaald werd bij de houding van Christus tegenover de wereld, tegenover de Kerk, die ontrouw is en tegenover de Kerk die waarlijk Kerk is. ALG. NED. ZENDINGS-CONFERENTIE Dezer dagen hield het Comité voor de Alg. Ned. Zendings-Conferentie zijn jaarvergade ring in het Bijbelhuis te Amsterdam. De ver gadering werd gepresideerd door het eerelid, den heer L. J. van Wijk, terwijl de heer Scharten zich met het secretariaat belastte. De voorzitter herdacht de leden van het comité, Ds. P. Groote en Ds. C. F. W e s- m a n n, die zijn ontslapen. De plaats, opengevallen door het overlijden van den heer C. R. Kühnen, wordt namens de Sala- tiga-zending ingenomen door den heer G. L. Baron van Boetzelaer. De studenten- zendings-commissie wordt tot het lidmaat schap toegelaten. Met de conferentie-1936 blijkt men over het algemeen wel ingenomen. Bij het mode- ramen wordt erop aangedrongen er meer werk van te maken, dat de gehouden voor drachten worden gedrukt. De conferentie-1937, die de 50e zal zijn, wordt in de laatste volle week van October gehouden. NED. BIJBELGENOOTSCHAP Te Zutphen hebben de Geldersche af- deelingen van het Ned. Bijbel Genootschap, onder leiding van den voorzitter der provin ciale commissie dr. W. Coenraad, Ned. Herv. pred. te Beek, vergaderd. _j. J. J. Ploos van Am stel te Rekken bracht het jaarverslag over 1936 uit, waaruit bleek, dat het aantal afdeelingen in Gelder land in 1936 steeg van 35 tot 46. De aftredende leden der provinciale com- issie, dr. W. Coenraad, ds. R. Meeu- enberg en ds G. de Jager te Putten werden bij acclamatie herkozen. In de middagvergadering refereerde ds. A. Klinkenberg, Ev. Luth. predikant te Amsterdam, over „De beteekenis van de Statenvertaling voor ons volksleven". LUTH. FEDERATIE-JEUGDDAG De Federatie van Luthersche Jeugdvereni gingen organiseert een groote Jeugddag op den 2en Paaschdag te B u s s u m. Het programma vermeldt een morgenwij ding onder leiding van Ds R i e m e r s en een referaat van Ds Kooiman over „Luther sche jeugd van heden"» DE NED. HERV. KERK TE ELLECOM EN GRAAF BENTINCK Het geschil over de eigendommen van de kerk en kerkelijke goederen, dat sedert eendge jaren bestaan heeft tusschen de Ned. Herv. gepieente te Ellecom en het huis Middachten, is, naar de N.R.C. meldt, thans een oplossing nabij. Tot een proces zal het niet komen; dank zij de bemiddeling van ds. de Zwaan hebben beide partijen toege stemd in de benoeming van een arbitrage commissie, bij welker uitsprak zij zich zullen neerleggen. Voor Middachten zal in deze commissie zitting nemen de heer H. P. J. B 1 o e m e r s. burgemeester van Arnhem. GIFTEN EN LEGATEN Het bestuur der Ver. „Rust een weinig", dat het Chr. rusthuis van dien naam te Dieren exploiteert, werd dezer dagen ver blijd met het bericht, dat de heer S. A. Brantsma overleden te Bergum (Fr.) voor dit werk onder on- en minvermogende rus'flbehoevenden de som van f 506.heeft gelegateerd. Kerk en Staat in Duitschland De Rükskerkcommissie afgetreden De zooveelste phase in den Duitschen Kerkstrijd is afgesloten: de Rijkskerk- commissie, die onder leiding stond van Dr. Zoellner, is afgetreden. Ook deze poging om vrede te scheppen zon der een houdbaren bodem, is weer op teleurstelling uitgeloopen. De onlangs vermelde wrijvingen tusschen de steeds meer onder den invloed der Duit sche Christenen gekomen Regeeringsautori- teiten en de Rijkskerkcommissie deden al vreezen, dat de positie der laatste in 't ge drang zou komen. Zoo is het inderdaad gegaan; de afzetting der negen predikanten in het district Lübeok was een al te sterk staaltje van de overmacht der aan de Be- lijdeniskerk vijandige instanties. Nu ook de Rijksminister voor Kerkelijke Zaken, Kerrl, al eenigen tijd achter de schermen verdwenen is, staat te vreezen, dat de naaste toekomst voor de belijdende kerken donker zal zijn. Het D.N.B. licht de feiten aldus toe: In belanghebbende kringen meent men, dat de reden hiervan is, dat het aan de Commis sie niet is gelukt de noodzakelijke orde op kerkelijk gebied te scheppen. Men gelooft in die kringen niet dat een nieuwe commissie zal worden be noemd, doch verwacht, dat binnenkort de Staat, op grond van de wet tot ver zekering van de Duitsche Evangelische Kerk, ordenend zal optreden. De correspondent der N.R.C. te Berlijn herinnert eraan, dat de praeses der Belijde nis-Synode, Ds. K o c h, zelf een van de grondleggers der belijdeniskerk, maar niet behoorend tot haar radicalen vleugel gelijk de richtingen van Barmen en Daihlem ge tracht heeft, tusschen dezen radicalen vleugel en de kerkcommissie te bemiddelen, maar ook zijn bemoeienissen hebben schipbreuk geleden. In de betrokken kringen wordt gevreesd, dat het destijds „energieke" ingrijpen van Dr. M 11 e r en Dr. Jager wel eens in nieuwe vórmen herhaald kon worden, temeer, waar de nat. soc. leiding thans haar gelijk- sdhakelingsproces voltooid heeft op dat van de Kerk na. RIJKSKWEEKSCHOOL TE DEVENTER Op 6 Februari j.l. was het 60 jaar gele den, dat de Rijkskweekschool te Deventer geopend werd. De viering van dit jubileum wordt echter uitgesteld. INSPECTEUR BUITENGEWOON L.O. Bij Kon. besluit is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan dr A. van Voort- h u ij s e n te Utrecht, als inspecteur van het buitengewoon lager onderwijs, met dankbe tuiging voor de belangrijke diensten, door hem in die betrekking bewezen, onder gelijk tijdige benoeming tot raad s-a d v i- s e u r bij het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen, buiten bezwaar van 's rijks schatkist, en is in vasten dienst benoemd tot inspecteur van het buitenge woon lager onderwijs: dr. I. Ch. van Houte leeraar aan de gemeentelijke kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen te Amsterdam. ONDER WIJSBENOEMINGEN Siegerswouden (VoorwerkSchool N.C.S.V.-UN1VERSITEITSWEEK In het kader der N.C.S.V.-Undversiteits- week, die zooals gemeld volgende week te Utrecht zal gehouden worden, wordt Woens dagmiddag 17 Febr. a.s. aan de Utrechtsche studenten van alle faculteiten een lunch in de Handelsbeurs aangeboden door een aantal vooraanstaande oud-leden der N.C.S.V. Aan deze lunch, waaraan naar schatting een vierhonderd personen zullen deelnemen, worden enkele vijf^minuten-speeches gehou den, waartoe diverse Utrechtsche hoogleera ren zijn aangezocht. Als tafelpresident fun geert dr. C. Verloop van Zeist. Voorts zal dr. W. A. Visser 't Hooft, alg. secr. van de Wereldfederatie van Chr. Studentenvereenigingen uit Genève, die dezer dagen hier te lande vertoeft, op Donderdag avond 18 Febr. as. in de pauze van het Con certgebouw-orkest voor de A.V.R.O.-micro- foon de beteekenis van deze N.C.S.V.-Univer- siteitsweek uiteenzetten. De volgende week te houden lezingen zullen door de fa. Callen- bach als „Vier Tijdvragen" worden uitge geven. Zondagmorgen a.s. wordt de N.C.S.V.-Uni- versiteitsweek geopend met een dienst in de Domkerk te Utrecht, geleid door dr. H. W. Obbink. ACHTERSTAND BIJ HET CHR. BUITENGEWOON LAGER ONDERWIJS Men schrijft ons: De statistiek van de laatste jaren heeft ons te zien gegeven, dat van elke 1000 kin deren der lagere school er ongeveer 18, om hun geestelijk tekort, behooren op een school voor buitengewoon onderwijs. Van d^ze 18 kinderen zijn er bij het open baar onderwijs 14 geplaatst op een schooi voor B.O, Bij het R.K. onderwijs zijn er 7 toegelaten op een school voor B O., terwijl er bij het Christelijk onderwijs van deze 18 slechts 4 een srhool bezoeken, die daar het voor hen geschikte onderwijs volgen. Dat kan, dat mag 200 niet langer. Een algemeene actie is zeer gewenscht ja. nood zakelijk. Uit het artikel van 9 Febr. zou de conclusie kunnen volgen, dat Gelderland een uitzondering maakt. Men vergete echter niet, dat deze provincie de bekende inrich tingen te Ermelo-(Loozcnoord, 'sHeeren- loo en rGoot Emmaus)) heeft. Deze provin cie heeft evenmin een voldoend aantal dag scholen voor Christelijk Buitengewoon on derwijs. De voorstanders onzer Bijzondere Scholen hebben op dit terrein nog een schoone taak. DE NIEUWE OPLEIDINGSSCHOOL TE SOLO Nadat in 1934 de Geref. Keucheniusschool tengevolge van de bezuinigingsmaatregelen der regeering gesloten moest worden, werd spoedig in Geref. Zendingskringen de be hoefte gevoeld aan een opleidingsschool voor inheemsche Zendingsonderwijzers op Miêdcn-Java. Na de verkregen sancties der jongste Generale Synode werd de oprich ting ter hand genomen. Deze is thans voltooid. De school is te Solo gevestigd en begint met 35 kweekelingen. Ook andere Zendingen willen haar gebruiken. De Sala- tiga-Zendnig zond reeds kweekelingen- Het is de bedoeling onderwijzers op te leiden niet alleen geschikt voor volksscholen maar ook voer de vervolgscholen. De opening dezer school is van zeer groote beteekenis. DE A.S. WIJZIGING DER LAGER 0NDERWIJS-WET Een adres van de Vereeniging van Chr. Onderwijzers (essen) Het hoofdbestuur der Vereen, van Chr. Onderwijzers (essen) heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden met een aantal opmerkingen met betrekking tot het bij de Kamer ingediende ontwerp van wet tot wij ziging der Lager-Onderwijswet 1920. Aan het adres is het voLgende ontleend: Met de meeste der voorgestelde wijzigingen van zuiver technisoh-administratieven aard kunnen wij ons vereenigen. Verschillende daarvan zullen inderdaad kunnen medewer ken om kleine onbillijkheden weg te nemen. De laatste woorden van het 7e lid van art. 51 der bestaande wet maken het mogelijk het wachtgeld te doen vervallen, indien de wachtgelder zioh in het buitenland tigt, of geacht moet worden daar diuurzaam te verblijven. In strijd met de gedachte van de rijkseen heid wordt hier het rijksgebied buiten Europa op één lijn gesteld met het grondgebied van vreemde mogendheden. Het voorgestelde verbod voor rijksamb tenaren om lid te zijn van een c 0 m m i s van Beroep zou naar de meening van adressant wel eenige motiveering verdienen Wij achten dat de keuze voor leden van de comm. van beroep hierdoor onnoodig beperkt wordt. Art. 30 kan verbetering brengen in de salarieering van de vakonderwijze bij het bijzonder onder w ij s. Echter missen wij hier noode de regeling van hun wachtgeld. De bezuiniging heeft in zeer veel gevallen ten gevolge gehad, dat het vakper- soneel der bijzondere scholen sterk ingekrom pen is. Dikwijls werd het zonder eenig wachtgeld aan zijn lot overgelaten. Wij zijn van meening, dat door een vrij eenvoudige uitbreiding van dit artikel een eind gemaakt kan worden aan deze hoogst onbillijken onhoudbaren toestand. Het hoofdbestuur betreurt het, dat deze vrij ingrijpende en omvangrijke wijziging van de lager-ondexwijswet niet is aangegrepen on enkele verbeteringen aan te brengen, die ge- wensoht zijai met het oog op den toestand van het onderwijs en de omstandigheden, waarin het onderwijzend personeel verkeert. We zouden willen aandringen op belang- rijke verlaging van de leerlin- genschaal in art. 28. Hierdoor zou bij verschillende kleinere plattelandscholen aan een schier onhoudba ren toestand een einde worden gemaakt en voor enkele honderden jonge werklooze on derwijzers, die nu al jaren lang op arbeid wachten, zou eenig perspectief komen. In de wet zal weder moeten opgenomen de vroegere bepaling, die de kweekeling met akte uitsloot van zelfstandigen klasse- arbeid. Verplaatsing van wachtgelders worde zooveel mogelijk bevorderd. De talrijke beroepsprocedures voor Gede puteerde Staten, Kroon en commissies var beroep hebben de laatste jaren wel aange toond dat men niet zonder meer aan schooi en gemeentebesturen kan overlaten, te be palen, wie op een bepaald oogenblik voor afvloeiing in aanmerking komt, zonder da-t herhaaldelijk gevaar voor willekeur dreigt te ontstaan. De organisaties bij het Christelijk onderwijs hebben met groote zorgvuldigheid een regeling ontworpen. Het komt ons ge wenscht voor, deze afvloeiingsrege- len thans in de wet op te nemen. Overweging verdiend hiernaast de vraag, of het geen aanbeveling verdient tegelijkertijd bepalingen in het leven te roepen, die bevor deren, dat een billijke volgord wordt in acht genomen, wanneer straks de vele duizenden, die op een plaats wachten, tot de school geleidelijk kunnen worden toe gelaten. Adressant acht het wenschelijk ook voor de bijzondere onderwijzers een instantie voor hooger beroep in te stellen. Voorts wordt gevraagd een betere regeling met betrekking tot de medezeggen schap van bijzondere klasseonderwijzers. Adressant meent, dat het mogelijk zal zijn bovenstaande desiderata te betrekken binnen het kader van de voorgenomen wijziging en dat hiermede een opbouwend werk geT VOOR HET DOEL MISLUKT] Maar het gedicht verraadt tevens den technisch-sterken en waarachtigen dichter De heer A. Wapenaar schrijft 't volgende: De voor het doel mislukte rijmprent lokt ieder uit zijn tent, met niet altoos even zui vere gevoelens omtrent den dichter en de dichtkunst Als je b.v. leest: „Het gedicht zal wel zeer artistiek zijn, in hooge mate poëtisch en getuigend van groot talent, van bijzondere inspiratie, van gevoel, verbeel ding en heldenmoed"; dan is dit toch eigen lijk een afreageeren van een aversie tegen de poëzie in 't algemeen, die nu eens prach tig te treffen is in de zoetjes aan berucht geworden rijmprent Laten we eerst even dit nuchtere feit vaststellen, dat Bilderdijk zoo heel goed en geestig be-rijmde; 't Gedicht Uit plicht Gelukt niet licht Maar hinkt aan ijzren boeien; 't Heeft vier Noch zwier, Noch bloei, noch tier, En kruipt inplaats van vloeien. 't Gedicht uit een opdracht ontstaan, be hoeft daarom nog niet een misgeboorte te wezen. Goethe heeft gezegd dat ten slotte elk gedicht een gelegenheidsvers is, d. w. z. 't heeft z'n geboorte te danken aan een er varing, beleving van den dichter. Maar niet elke gelegenheid geeft de genegenheid tot zingen; en. een dichter die sterk verwant is aan de individualistische kunst der tach tigers, zal niet licht in staat zijn, te bewe gen zijn tot een volkszang, een volkslied, dat door elk van dat volk, tot welke staat, rang of kwaliteit hij behoort, verstaan, laat staan genoten kan worden. Ook het brui loftslied van Boutens bewijst heel sterk, hoe vèr volk en poëzie, wilt ge: volk en cultuur van elkaar vervreemd zijn. Ieder, die Boutens' poëzie kent, herkent hem onmiddellijk in dit gelegenheidsvers; Dr P. C. Boutens dat wel de zwakheid van 't „gedicht uit plicht" verraadt maar tevens den technisch- sterken en waarachtigen dichter, 't Is heele- maal Boutens. Wij hebben geen lust om er veel van te zeggen. Wel is het een lust om te lezen hoe velerlei commentaar als op 'n soortement „heilige schriftuur" er gegeven is. Daar is b.v. iemand die schrijft dat het heusch geen kunst was geweest voor Boutens een ge dicht te geven dat zelfs onze vierjarigen begrijpen kunnen. 'k Las het in „De Standaard". Diezelfde enthousiaste bewon deraar van den dichter verklaart den aan hef van 't gedicht te slaan op het aanvanke lijk kinderlooze huwelijk van onze Koningin en deze commentator is zoo de kluts kwijt geraakt dat hij de gele pij van de herfst in verband zet niet het celibaat van den mon nik; van inlegkunde gesproken. 't Is toch heel duidelijk dat de dichter heel dicht bij huis bleef; waarom zoeken de heeren het zoo ver weg, als ze verklaren gaan? Al stem ik toe dat het vers veel weg heeft van een puzzle, hier en daar. Verwar rend wekt b.v. dat „het stomme bloed riep", vijf regels lang en dan pas „breekt in lucht en lied", d.w.z. in een zang, en 't is in die zang dat de dichter zich duidelijker bezint voor de ooren van zijn volk, dan in de door velen misverstane inleiding. Grappig vond ik o. m. te lezen dat een directeur eener Chr. handelscursus in zijn paraphrase van de regels: Dezelfde grond, hetzelfde veld, Waar ons gemeene dooden zijn In hun verheerlijking besteld, meent te moeten verduidelijken dat die „verheerlijking" doelt op de „eeuwige heer lijkheid in den hemel". Mij is 't heelemaal niet duidelijk, hoe die dooden hier „ver heerlijkt" kunnen gezien zijn, daar de dich ter niet ontkomen is aan de heel burger lijke zegswijze: ter aarde besteld. Die heerlijking" maakt het vooral niet dichter- lijker, want begraven is nu eenmaal èn voor koningen èn voor bedelaars allesbehalve een verheerlijking, hoe pompeus de ter-aarde- bestelling ook wezen moge. Toch: de laatste strofen zijn de mooiste en de dichterlijkste: ook de meest zeggende, de hartelijkste, al vind ik de aanvang, die doelt op de nieuwe lente in de Septembermaand, sprookjesach- tig-fijn. Boutens gaf nooit muziek om A l'impro- viste te spelen, maar wie geduld heeft goed te lezen, vindt in die aanvangsstrofen de mystieke eenheid van prinses en volk buitengewoon dichterlijk-teer vertolkt: haar lente-van-beminnen werd die van het volk zelf. En dat gaat nu eenmaal niet zonder erotiek. Jammer blijft het, dat onze kinderen toch liever, inplaats van deze op oud-Hollandsch papier met zoo'n prachtletter gedrukte prent een ander cadeautje hadden gewild de in kleuren uitgevoerde houtsnede zegt hun veel meer dan 't lange vers, dat hun niets zegt Kinderen waardeeren ook de „kunst" niet van de sprookjesachtige gouden-koets opvatting met Cupido op de bok. Een jon gen oordeelde in een critische bui: de gou den koets op windeieren. Oneerbiedig, maar eerlijke visie op die wonderlijke wolken in gekneusde-eivorm. Boutens gaf indertijd een bewerking van de Beatrijs voor kinderen, maar 't werd een gedicht voor de grooten. Voor kinderen te schrijven of te dichten, is een aparte gave. w. zou-kunnen worden als inleiding tot een tijd, arin veel hersteld kari worden van hetgeen jaren van depressie werd afgebroken. INSPECTIE LAGER ONDERWIJS Bij Kon. besluit is aan den heer W. F. mits, op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als inspecteur van het lager onderwijs de inspectie N ij m e g e n en is overge plaatst naar deze inspectie de heer B. J. A. opraan, inspecteur van het lager on derwijs in de inspectie Goes. ACADEMISCHE EXAMENS Amsterdam. Vrije Universiteit. Doet. rechten: de heer G. L A. Mulder te Bussum Kampen. Theol. Hoogeschool. Propaeci. theologie: de heer J. Keizer, te Heeren veen. U trie ebt. Doet. rechtswetenschap: mej. J. C. Rijnberg. Groningen. Cand. Godgeleerdheid: de heer W. F. C. Metz. Wetenschap Het pro en contra van dwang belicht De Utrechtsche Maatschappij tot bevorde ring der Geneeskunst, heeft onder groote belangstelling een studie- en debat-avond gewijd aan het vaccinatie-vraagstuk. Prof. Dr. J. M. Baart de la Faille leidde het pro-vaccinatiedwang in en be toogde dat door het opschortingswetje de vaccinatie-toestand in ons land geheel on voldoende is geworden tegenover het ge vaar van de uitbreiding eener pokken epidemie; dat verplichte vaccinatie bij voor keur op den leeftijd tusschen Yz en V/2 jaar het meest 'afdoende middel is om den gewenschten toestand, althans voor den kinderleeftijd, te krijgen. Een goed inge richte vaccinatiedienst is een gewenscht, doch tweede-rangs middel in geval van nood. Het is voor het oogenblik de plicht der geneesheeren met erkenning van de contra-indicaties en van het risico, de vaccinatie onder de bevolking te propagee- ren. Mocht de bevolking daaraan niet vol doende gehoor geven dan zal van hen aan drang op de regeering moeten uitgaan om doorloopend een voldoenden toestand te verkrijgen. Dr. Mr. W. Schuurmans Stekho- v e n, arts-advocaat leidde het contra in. Hij noemde uit sociaal-geneeskundig en medisch-ethisch oogpunt eiken dwang tot het dulden van een kunstbewerking, die de ongereptheid van het lichaam aantast, ver werpelijk, wees er op dat de vroegere dwang op de toen reeds ondeug delijke peiler der „onschadlijkheid" rustte, maar nu te meer afkeuring verdient vanwege de risico's ook beneden den leef tijd van 2 jaar. Belangrijke en snelle verbe tering van den immuniteitstoestand is door massale revaccinatie periodiek te bereiken. Vertrouwen in de onschadelijkheid kan slechts door „openhartige voorlichting" wor den hersteld. Het in schrille kleuren schil deren van het pokkengevaar is bedenkelijk voor de geestelijke volksgezondheid en in strijd met geschiedenis en moderne epide miologie Jepren. Goede „selectie" zou alleen mogelijk zijn door een keuringsformulier, omdat anders een belangrijk deel der risi co's niet te vermijden is. Een deugdelijke pokkenweer-organisatie kan de nadeelen van den onvoldoenden immunipatie-toe- stand ondervangen. De overheids- en art- sen-propaganda moet zich beperken tot het gelegenheid geven tot vaccinatie en revao- cinatie zulks, na „openhartige voorlichting" geheel voor de verantwoordelijkheid van de betrokkenen. Mocht men ooit weer, onver hoopt, tot dwang-vaccinatie willen over gaan, dan moeten naast godsdienstbezwa- ren ook andere gewetens- en gemoedsbe zwaren aanvaard worden, evenals ernstige vrees van de ouders voor nadeelige gevol gen grond voor ontheffing zijn en de ver klaring van een arts voldoende. Voorts zal dan het stellen van een sanctie op over treding van de vaccinatieverplichting ver meden moeten worden en het recht op schadevergoeding bij nadeelige gevolgen erkend en geregeld. Nadat Mr. Schuurmans Stekhoven nog enkele andere gedachten in denzelfdcn geest had ontwikkeld, ontspon zich een breede gedachtenwisseling, die nog op de volgende vergadering zal worden voortgezet NIEUWE UITGAVEN IN NEDERLAND De firma Martinus Nijhoff te Den Haag heeft het eerste nummer uitgegeven van een nieuw periodiekje, onder de titel „Nieuwe Uitgaven in Nederland". Het verschijnt maan delijks en bevat de in de afgeloopen maand verschenen nieuwe uitgaven, systematisch gerangschikt. In Januari zijn er 16 zulke ru brieken. Dit is dus een aanvulling op werken zooals Brinkmans Catalogus VOETBAL De C.N.V.B.-competitie Uitslagen van Zaterdag 13 Februari Afd. Rotterdam. Klasse I: PVV 1—DVV 1 40 Steeds Hooger 1—Pro Patrla 1 3—2, HBS 3—2. ZW 1—Olympla 1 3—0 "[SM 1 10—3. DOS 1— klasse I: Pro Pa trla 2—HBS 2 1—3, ODS 2—Centrum 2 2—2 Res. klasse II: DVV 2—Unicum 3 7—1, Zwerver 2Steeds Hooger 2 31 Res. klasse III: Trekvogels 1DOS 2 34. Joden- boys 1—Unicum 4 6—3 Res. klasse IV: ASW 2DOTO 2 4—0 Junioren: Steeds Hooger a—Pro Patrla a 6—0. Unicum a—Rü's- oord a 05. 2—Gero SV 2 3—6. Afd. Zwolle. Klasse I: Volharding 1—Go Ahead 1 52. Elburgsche Boys 1CSV 1 10 Klasse II: ZSV 1—MJV 1 1—2. NJV '1—Be Quick 2 2—0 Klasse lila: Sportclub 2— Vitesse 1 36. Vitesse 2Elburgsche Bovs 2 2—8. Olympia 2—DOS 2 5—1 Klasse ïllb: HSC 1—NJV 2 NJV n. opgek. Afd. Twente-Weat. Klasse I: HVC 1— Sparta 1 Sparta n. opgek.. Volharding 1—DES 1 01. Vroomsh. Boys 1Oranje Nassau 1 55 Klasse II: Kloosterhaarsche Boys 1Voi- Afd. Apcldoori 1 6—2 KI ai 5—0. SSS 1—Gas Afd. West-Vcluwct Chr. Lyceum BSDO a 06. Afd. Zuid-Gelderland: Klasse I: Juliana 1 -DTS 1 4—4 Klasse II: DVO 1—UVS 2 Afd. Oost-Gelderlnnd. Klasse I: GVV 1— Hauw Wit 1 4—0. Afd. Den Hang: Klasse I: Heenweg 1— 1 5—0 K 1 a w Wit 2—FAMOS 2 10- DVV a—BI. Wit a 7—3 SOS a—ESW a 3—2*"" De niet vermelde wedstrijden zijn niet'ge- speeld wegens terrelnafkeuring of uitstel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10