cvocfc oïüia uïouwm WEKELIJKSCHE BIJLAGE BILTHOVEN PI ANTWIJGK HANDWERKEN v.DAM-BOOD „REX" K& G Over kleuren en kleurinvloeden Moderne kleuren psychologie Wij zijn zoo gewend aan het zien van den blauwen hemel met de witti»en de grij der langs drijvende wolken; aan het groen in allerlei nuanceeringen, boomen, grasvelden, heesters en hagen, die daar onder het aardsrhe landschap vormen; aan de fijne en toch honte kleurenweelde der bloomen, die in dit landschap Ie fijne Goi «lelijke detailarbeid zijn dat wij ons een wereld geschapen in een egale tint, in het geheel niet kunnen indenken. Zij zou voor zeker niet het betooveronde schouwspel bie den «hetwelk thans het menschenoog mag genieten, zoo het hart voor het wonder vari Gods groote kunstv -rk ontvankelijk gewor den is. Slechts door dit contrast ons voor den geest te halen tusschen de wereld die als d- onze een sprookje van schoone kleuren menging is en een veronderstelde schepping welke sleehls in één kleur of tint zich aan ons zou voordoen, krijgen wij er eenigszins een besef van. welk een bron van schoon heid er in kleuren wel is g' 'en! 't Wonder wordt nog grooi< t zoo wij we ten wat de geleerden over deze kleuren in den loop der t n hebben ontdekt. Hei zonlicht, dal zien aan ons als „wit" voordoet beslaat in werkelijkheid uit de zeven zoo genaamde spectrale kleuren, namelijk rood., oranje geel, groen, blauw, indigo en violet, die ieder voor zich ontstaan uit de verschil lende golflengten, waarmede dit licht zich voortplant. Zien we eon voorwerp blauw dan heteekent dit, dat van het witte licht, dat op dit voorwerp valt, alle kleuren in dit voorwerp worden „opgeslorpt", en dat slechts de blauwe lichtstralen worden terug gekaatst, dus voor ons oog zichtbaar worden. Ook bij doorvallend licht is dit verschijn sel duidelijk waar te nemen Kijkt men bijv. door een blauw glas dan ziet men heel de omgeving blauw, omdat het blauwe glas slechts de blauwe stralen doorlaat en de rest opslorpt. Ook het oog zelf is niet voor Utrecht De Beste SOESTDIJKERSTRAATWEG 37—39 RUSTHUIS L.ooio ligging. Alle comfort. Prijzen naar gelang der kamers vanaf 125.— p. mnd. TELEFOON 2161 BILTHOVEN P. C. BALK Diploma Ned. 3ond v. Ziekenverple- gingen Ned. Vereen, v. Psych. en Neur. alle kleuren even gevoelig, en dat er tus schen de menschen onderling zeer veel verschil in waarneming van kleuren is, dat wordt men bijv. duidelijk gewaar zoo de schilderijen van verschillende kunste naars vergelijkt Het wordt eveneens g monstreerd door het verschijnsel der kleuren blindheid. Kleurenblindheid is een gebrek wij zeg gen het zonder eenige sarcastische bijbedoe ling hetwelk uitsluitend bij mannen voorkomt Wie dit gebrek heeft is niet in staat sommige kleuren van elkander te on derscheiden. Het meest voorkomend is die vorm waarbij tusschen rood en groen geen verschil wordt waargenomen; men ziet beide als zwart. Welk een levensverarming dit beteekent, behoeft zeker niet nader te worden aangeduid 1 Merkwaardig is, dit zij nog even in het voorbijgaan opgemerkt, dat de dochter van een kleurenblinden vader steeds normaal van gezicht is, doch dat haar zoons vermoe delijk het gebrek van hun grootvader zullen hebben, want dit is erfelijk. Kleuren oefenen op mensch en dier een zeer grooten invloed uit. Het bijna klassieke voorbeeld van den stier en den rooden lap die het dier, schijnbaar zonder eenige na speurbare aanleiding, tot uiterste woede kan brengen, moge hieraan herinneren. Maar bovendien, wie gevoelt niet de pret tige, opgewekte stemming, die het milde licht op een landschap in ons wakker roept! Wie kent niet de rustige, stille harmonie, die uitgaat van het fijngeschakeerde groen van een bosch of van weilanden, omzoomd door kreupelhout? Wie gevoelt niet de stille ernst van het hemelblauw op een stralenden zomerdag of krijgt een gewaarwording van lichte beklemming, als de lucht bij opko mende buien verduistert, en heel de omge ving vertroebelt en verdoft? Het is zeker niet overdreven, te zeggen, dat de kleuren on9 zeer sterk beïnvloeden dat zij een weerslag in ons zieleleven ver wekken, waarvan de strekking den in den regel met allerlei beslommeringen vervulden mensch voor een aanzienlijk aeel ontgaat MOEDERS MOLE MAAR's KINDERMEEL Het aangewezen voedsel voor Uw lieveling! Verschillende moderne onderzoekers, physi- ologen, zielkuuidigen en artsen hebben daar op reeds gewezen soms gesteund door over tuigende argumenten en een man als Rudolf S t e i n e r heeft er zelfs een systeem op gebouwd ,dat o.a. in een naar hem ge noemde kliniek in Den Haag in toepassing werd gebracht. De verschillende vertrekken in deze kliniek zijn in onderscheiden kleu ren gemonteerd, met de uitgesproken be doeling, het zieleleven der aldaar opgeno men patiënten door deze kleuraanwending gunstig te beïnvloeden. fn Nederland zijn wij sinds Maart van het vorige jaar een Genootschap voor Prac- tische Kleurenpsychologie" rijk, opgericht op initiatief van een kleine groep menschen die gedreven door hun liefde voor de kleuren, een oproep richtten tot allen, zich voor dit moderne en belangrijke vraag stuk intere-seeren. De bedoeling is om te komen tot een groote groep van belang stellenden, die met steeds toenemende ken nis en inzicht voor de toepassing van goede kleuren od verschillende levensgebieden willen zorgen. Een van de eerste terreinen die voor deze moderne kleurentoepassing in aanmerking komen is natuurlijk het woning-interieur ing moet voor den hede-idaagschen gejachten, overdrukken mensch meer en meer opnieuw de mogelijkheid bieden, uit te rusten, tot zichzelf te komen. Alles, wat daaraan kan medewerken ,ook dus de resul taten van het psychologisch kleuren-onder zoek, moet daarom met vreugde worden be groet. Nog zeer veel op het gebied do kleuren-toepassing is terra incognita, on ontdekt 'terrein! De firma G ou d s m i t- Hoff te Amsterdam heeft thans een be- hangselstalenboek samengesteld waarbij het zooeven genoemde Genootschap zijn mede werking heeft verleend. Dit is een verblij dende .eerste schrede op het goede pad! Het eerste, wat bij het vluchtig doorblade ren van dit behangselboek opvalt is het ontbreken van patronen in den ouderwet- schen zin van het woord. Hier geen drukke bloemenmotieven, die zich op kunstige wijze dooreenslingeren en van den kamerwand een soort van fantasierijk priëel maken, waarop het oog, dat toch reeds heel den dag zooveel moet zien en opmerken, zich onwiirekeurig nog eens extra, en geheel noodeloos, moe maakt. Hier ook geen recht lijnige, geometrische motieven, die voor een vermoeid mensch evenzeer tot zulk een hopeloozen wirwar kunnen worden, en die als het ware een patient, die een paar dagen met koorts het bed moet houden, er toe dwingen, van herhaling tot herhaling het heele patroon eindeloos-uit te tellen! Wij vimden tusschen deze stalen evenmin vele nabootsingen van leder of andere stoffen, die u doen vergeten, dat men met eenvoudig papier en niet met een andere materie te doen heeft. Afgescheiden van kleuren-invloeden is dit reeds op zichzel. een toe te juichen verbetering. Waarom moet papier er in vredesnaam als leder, of geverfd hout er met alle geweld als „mar mer" uitzien? Is dit niet zuiver smakeloos heid? Om de eentonigheid van een groot muurvlak te breken geven de in dit boek opgenomen stalen op zijn hoogst een enkel heel klein „werkje", waarvan geen storen- den invloed uitgaat De manier van groepeering der verschil lende papieren wijkt verder belangrijk af van de gebruikelijke groepeering in stalen- boekem. De stalen werden namelijk gerang schikt, zoodanig, dat een van donker naar licht loopende reeks papieren in één kleur toon telkens in één groep zijn samengevoegd Bij elk dezer kleurgroepen werd een karak teriseering vaji den kleurtoon gegeven. Deze groepeenngswijze en de karaktei iseeringen zijn bedoeld om de keuze te vergemakkelij ken en om enkele richtlijnen aan te geven. Wij zullen ons .ten besluite, veroorloven enkele van deze karakteriseeringen hier weer te geven. Van de reeks „Geel" bijv zegt het Genootschap voor Practische Kleu ren psychologie het volgende: „Geel is een stralende, opwekkende kleur Het is de kleur, d'e het meest verwant is aan het zonlicht Zijn algemeen karakter is vroolijk, warm, behagelijk. Een licht acti- veerende werking gaat ervan uit Beziet men op een somberen dag een landschap door een geel gekleurd glas, dan lijkt het landschap vroolijk, warm, als door de zon beschenen Geel werkt stimuleerend en kan het arbeidsvermogen gunstig beïnvloeden. Bij vermoeidheid kan het een gevoel van ontspanning geven. De kleur heeft de eigen schap actief naar voren te treden. Bij be lichting kan het stralende karakter versterkt worden. Het behagelijke, opwekkende ele ment neemt bij kunstlicht in het algemeen toe. In den modernen woningbouw, waar gestreefd wordt naar een grooter samen hang van interieur zon, licht en lucht, is geel een zeer belangrijk kleurmoment, voor al in de groote stad. waar het zonlicht dikwijls moeilijk het inwendige van de wo ning bereikt. Op duistere dagen draagt deze kleur iets van de zon in huis. Bij verdun ning met wit verliest geel spoedig zijn kleurkarakter. Op groote vlakken echter zal ook bij sterk verzwakt geel de specifieke werking van de kleur bemerkbaar blijven." Van „Groenblauw" lezen wij: „Groenblauw heeft een geheel andere wer king dan het reine blauw. Het maakt een ernstige indruk, werkt gedempt, soms treu rig. In bepaalde nuances gaat er iets van koude, van guurheid uit 'van deze kleur (ijsblauw). De kleur heeft iets van w van ijs ook in zich. In een harde nuance werkt zij kil, nuchter. Een lichamelijke verkilling kan door gevoelige menschen worden waargenomen. De zachte nuances daarentegen kunnen rustig, ernstig en stil werken. Een stemming van standvastigheid en duurzaamheid kan ermede verbonden zijn. Concentratie en rustig nadenken wor den door de kleur bevorderd. Voor een ze kere stemming van melancholie moet wor den gewaakt. Deze stemming kan n.L door een intensieve kleur worden te voorschijn geroepen." Tenslotte willen wij nog vermelden, hoe het oordeel luidt over Groen": „Overal in de natuur treedt ons het groen als de schoone kleur van het vegetatieve leven tegemoet. Een weldadige rustige king heeft het op de menschelijke ziel. De beide tegenpolen geel en blauw ontmoetten elkaar in het groen. Het actieve en het passieve het stralende en het wijkende, het opwekkende en het kalmeerende komen in het groen tot evenwicht. Groen is de kleur van de stilte, van .het evenwichtige. Het blijft afgesloten binnen zijn grenzen.'t Trekt het oog tot zich en vereenigt het met zijn stille, koele kleur. Waar groen is, is ge moedelijkheid, is milde, weldadige rust. Wij vinden er geen pracht en praal in, maar 't gezellige gevoel van volmaaktheid, van gezonde realiteit" Wij hebben aan dit alles slechts nog één opmerking toe te voegen. Al geven de no tities van het Genootschap voor Practische Kleurenpsychologie bij deze behangselpapier- stalen dikwijls zeer rake bruikbare karak teristieken, men hou de bij een keuze papier tevens goed in het oog, dat de kleur van een kamerwand slechts prettig aandoet, zoo zij harmonieert met het geheele overige interieur, meubels, vloerbedekking tapijten en gordijnen. Veel wikken en wegen blijft derhalve noodig, wil men tenslotte een be vredigend resultaat kunnen boeken. Ofschoon wij hierboven den naam van een behangselfabrikant vermeldden, zijn de papieren uit hpt hier besproken boek slechts via den handel, dus niet reahtstreekA, te betrekken. Kleedje gehaakt van Matte Haakzijde Benoodigd: 5 kluwen ad 10 gr., kleur 105, van de N.V. Artsilk, Breda, benevens 1 haaknaald no 6. Opzetten 6 lossen, deze tot een ring slui ten. Vóór het le stokje haakt men 3 lossen. Ie toer: 1 st., 3 1-, 12 x. 2e toer: om de 3 1., 3 si, 3 L, 3 st., een gaatje overslaan, 6 x. 3e toer: om de 3 1., 3 si, 3 L, 3 si, 5 L, 6 x. 4e en 5e toer: zooals 3e toer. 6e toer: 1 v., om de 3 1-, 7 1., 1 dubbelstokje om de 5 L, van de 3 vorige toeren, 7 1., 6 x. Nr 725: keurige japon voor minder slanke dames. Als materiaal heeft men bedrukt-i wollen mousseline gekozen. Benoodigd ma teriaal: 5 meter van 90 cm. breedte. Het patroon is te verkrijgen in maat 50: boven wijdte: 120 cm; taillewijdte: 100 cm; heup wijdte: 138 cm. Door het al of niet aan knippen van naden kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Prijs *0 ct per stuk- Nr 779: eenvoudige blouse, te vervaardi gen van flanel of soepele wollen stof. Be noodigd materiaal: 2.50 meter van 90centi meter breedte. Het patroon is te verkrijgen maat 44: bovenwijdte: 102 cm; taille wijdte: 86 cm; heupwijdte: 110 cm. Door 't al of niet aanknippen van naden kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Prijs: 30 ct per stuk. Deze patronen zijn te verkrijgen bij de Af- deeling Knippatronen van de Uitgevers maatschappij: „De Mijlpaal" Singel 91, Am sterdam, centrum. Toezending zal geschie den na ontvangst van het bedrag, dat kan worden overgemaakt per postwissel, in post zegels of wel per postgiro 41632. Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht bij bestelling duidelijk het nummer van het gewenschte patroon en tevens naam en adres zoo volledig en nauwkeurig mogelijk op te geven. Men voorkomt daardoor onnoo- dige vertraging in de verzending. Gelieve verder de bestelbrieven voldoende te fian- keeren, daar deze anders niet door ons accepteerd worden. Bovenstaande patronen zijn ook naar maat te verkrijgen. Prijzen zijn dan: nr 72a 70 ct; nr 779: 40 ct per stuk. Verder leveren we niet alleen patronen van de hier gepubliceerde modellen doch van ieder gewenscht model. Toezending van een afbeelding of schetsje met vermelding van maten is voldoende. Prijzen van deze patronen naar maat zijn: mantel: 85 ets.; japon: 70 ets.; lingerie er kinderkleeding: 45 ets; blouse: 40 ets. en rok 35 ets. per stuk. CADEAU Knippatroon naar maat Of GRATIS Knippen, Rijgen,Passen door 1ste klas Coupeuso ALLÉÉN: Weste Wagenstraat 64, Telefoon 10453 GROTE SORTERING: DAMES- EN HERENSTOFFEN, PELTERIJEN, enz. r 7e toer: om de 7 lossen 3 st., 3 1., 3 st., 3 1. 8e toer: in elk gaatje 4 st., 4 L 9e toer: zooals 2e toer, niet 6 x, doch 24 x. 10e toer: 3 st., 3 L, 3 st-, 5 1- 11 en 12e toer: zooals 10e toer. 13e toer: 1 v., om de 3 L 6 1., 1 d.st., om de 5 1. van de 3 toeren, 6 1., enz. 14e, 15e en 16e toer: zooals 8e toer. 17e toer: 1 v. op de 4 st-, 5 1., 1 v. om de 4 1. enz. 18e toer: 1 v., 5 1., om de 5 1.. van de vorige toer. 19e toer: 1 st., 3 1., 1 st., om de 5 1. van de vorige toer, 5 1., 1 v. in de volgende 5 l- 1 v. in de volgende 5 1. (dus 2 boogjes samenhaken) 5 1., 1 ,st., 3 1., 1 st. in het volgende boogje, enz. 20e toer: 3 st., 3 1, 3 st., om de 3 1., 5 1-, 5 st., 5 1., 3 st., 3 1., 3 st 21e toer: 3 st., 3 1., 3 st, 5 1., 1 v- op het le stokje van de 5 stokjes, 5 1., 1 v. in 'dezelfde steek, 5 1., 1 v. op ieder stokje, 1 v. op het laatste stokje 2 x 5 L, 1 v. 22e toer: 5 stokjes om de 3 1., 5 1., 1 v- om de 5 1-, 1 v. 5 1., 1 v., 51, 1 v., 5 1., 1 v., 5 I., 1 v.. 5 PANNEKOEK MET VISCHVULSEL (T k 5 personen) 100 G. (1 ons) tarwebloem, 3 cLL. melk, 3 eieren, wat zout, ongeveer 200 G. (2 ons) ontgrate vischresten, 1 d.L overgehouden vischsaus of 1 d.L melk met \'2 afgestre- ken eetlepel bloem en y2 afgestreken eet lepel boter) wat peper en nootmuskaat, 1 eetlepel gehakte peterselie, ongeveer 20 G. (1 afgestreken ratlepel) boter. Klop de eieren met wat zout, roer daarin de bloem glad en verdun dan net mengsel langzamerhand met de melk. Laat de helft van de boter in de koekepan heet worden (niet bruin), giet er de helft van het beslag in en bak dit op een zeer zacht vuur (liefst met een deksel op de pan) aam den onderkant lichtbruin en door en door gaar (zeker niet korter dan 10 mi nuten). Verzorg in den tusschentijd het vulsel. Verdeel daarvoor de ontgvate visch in kleine stukjes, vermeng ze met het restje saus en warm ze voorzichtig op: of wel, verwarm, als geen restje' saus beschikbaar zou zijn, den halven lepel bloem met den halven lepel boter tot een glad mengsel, verdun dit langzamerhand met de d.L malk en laat dit sausje even doorkoken, alvorens er de visch mee te vermengen. Maak het vulsel op smaak af met peper, nootmuskaat, zout enz. Laat nu den koek uit de pan op een ver warmde schotel glijden en bak met de rest van de boter de tweede helft van het beslag op dezelfde wijze. Bedek den eersten koek met het vulsel; keer er den tweeden koek overheen, met den bruinen kant naar boven. Snijd den pannekoek bij het voordienen van het midden uit in punten. (Als geen vischresten beschikbaar zijn, kunnen garnalen de visch vervangen; in dat geval is 1 A V/2 ons garnalen vol doende). SPAANSCHE HUTSPOT (4 pers.) 3 ons wit te boonen, 1 klein groen kooltje, 1 pond wortelen, 1 kleine selderijknol, y2 pond uien, 2 K.G. aardappelen, y2 pond doorre gen rookspek, 2 Maggi's Bouillonblokjes, wat zout Breng de witteboonen (liefst een nacht ge weekt) met het weekwater aam de kook; los er de Maggi's Bouillonblokjes in op en laat de boonen zachtjes y> uur doorkoken- Voeg er het spek bij, de fijngeschaafde kool, de ge snipperde wortelen en uien en de in reepjes Moeder zorgt voor 'n verrassing: vandaag VISCH van JANSEN Keizerstraat 26 Telefoon 56175 gesneden selderijknol; laat dit alles een kwartier zachtjes koken en leg er dan de i: vierdeparten gesneden aardappelen op. Kook alles samen verder gaar (nog een klein half uurtje). Neem het spek uit de pan, snijd het in plakjes en schik die als een stapeltji midden op een vleeschschotel. Roer de in de pan achtergebleven bestanddeelen losjes door elkaar (vooral niet stampen!) en schep ze met behulp van een schuimspaan rondom het spek. Giet ten slotte het overblijvende vocht in een sauskom en presenteer dit bij het gerecht. ZUURKOOLSCHOTEL (4 pers.) 1 K.G. zuur kool, 1 K.G. aardappelen, 3 ons witte boo nen, ongeveer y2 L. melk. wat nootmus kaat, 3 ons saucijsjes, 4 afgestreken eet lepels boter, wat zout. Kook liefst de witte boonen den vorigen dag reeds gaar, en warm ze in het kook nat even op. Kook intusschen op de gewone wijze de aardappelen en laat de zuurkool (met slechts een bodempje water en 1 afgestreken eetle pel boter) op een zacbt vuur gaar worden (ongeveer 1 uur). Stamp de inmiddels gaar geworden aard appelen fijn en maak ze met de melk, wat zout, wat nootmuskaat en 1 eetlepel van de boter tot 'n gladde luchtige purée. Houd die ■n op de zuurkoolpan en wrijf intusschen de opgewarmde witte boonen door een zeef of een vergiet, tot alleen de schillen achter blijven. Vermeng de dikke gezeefde massa met 1 eetlepel boter, wat nootmuskaat en zooveel van het boonennat als noodig is om er een toch nog stevige purée van te maken; n die voorzichtig nog even op en maak, ze op smaak af. Bak in de nog overgebleven lepel boter de saucijsjes. Schik op een verwarmden schotel in het midden de opgestapelde zuurkool, leg er 2 vakken aardappel purée en 2 kleinere vak jes boonenpurée omheen en geef de schei ding van de vakjes aan door de van elkaar gesneden saucijsjes. C'et de jus van de saucijsjes over do zuurkool, zoodat die mooi glanzend wordt. KAASGEHAKT (4 peronen). V2 pond k.oude gekookte aardappelen, 2 ons ge raspte kans, 5 afgestreken eetlepels pa neermeel of fijngewreven oud brood, 1 uitje, wat zout, wat nootmuskaat, 3 afge streken eetlepels boter. Wrijf de koude aardappelen fijn en ver meng ze me het paneermeel (of het brood), het fijngehakte uitje, de geraspte kaas hel het zout en de kruiden tot een stevig deeg. Vorm er niet te groote balletjes van en bak die in de koekepan met de heete boter rondom bruin. BROODSOEP (4 pers.) 1 soepbord vol in stukjes gesneden oud wittebrood, 2 L. ko kend water, 1 ui, y2 selderijknol, 4 thee lepels Maggi's Aroma, peterselie, zout, pe per, een stukje boter. Kook het wittebrood in het water zoolang tot het geheel zacht is, roer de massa door zeef- Smelt de boter, doe er de zeer fijn gehakte ui bij, de geraspte selderijknol en de fijngehakte peterselie. Laat dit in de boter even gaar worden. Voeg er de doorge roerde soep .-bij, "-laat ze onder roeren even doorkoken. Maak ze af met peper, zout en de Maggi's Aroma. 23e toer: 3 st. op het le stokje vam de 5 st., 1 L, 1 st. 2 1., 1 st. in het 3e stokje, 1 1., 3 st. op het laatste stokje. 24e toer: 3 st. op het 2e van de 3 st- 1 1., 2 st, 2 1., 2 st. in de 2 lossen van de vo rige toer, 1 1., 3 stokjes (1 v., 5 1., 5x). 25e toer: 3 St., in het 2e stokje 2 1., 2 St., om de 2 1., 2 1., 2 st-, 2 1., 2 st., 2 1., 3 St., 5 1., (1 v., 5 1., 4 x). 26e toer: 3 St., 1 1., 2 st., om de 1., 2 st op de stokjes en op de laatste 3 st., 3 stokjes, 5 1., (l.v-, 5 1., 2 x). 27e toer: 3 st., 3 1., 3 st., 3 l.„ 3 st., 3 1., 3 St., 3 1., 3 st., telkens 3 st. overslaan, 5 1., 1 5 1- 28e toer: 3 1„ 1 v., op de 3 st., 3 1., 1 v. om de 1. van de vorige toer. Om een mooi resultaat te krijgen, spant men het kleedje vochtig op. y—--EEN HAARVERF, die prachtig i>y DIE rKACHTIli cj verft en lang houdt! STOOMWASSCHERIJTh.BOMBEKE OOSTMAASLAAN 93 Telefoon 52545 ROTTERDAM FIJNGOED, onze SPECIALITEIT! ZOETE MOST (ALCOHOLVRIJ) HEERLIJK VERFRISSCHEND VERSTERKEND Vink's Conservenfabrieken N.V. (Afd. Mosterij) Hien-Dodewaard (Bet) UW DAGELIJKSCH KOPJE KOFFIE UW DAGELIJKSCH KOPJE THEE maar allebei van N.V. Kanis Gnnnink, Importeurs, Kampen

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 8