SUKRISTOL VAN HOUTEN'S AMERICO'S EEN CHOCOLADELICATESSE Na'uurlij!' in VOORBURG ZATERDAG 13 FEBRUARI 1937 EERSTE BLAD PAG. 3 PROFITEERT! PRACHTIGE KANARIES prima dan- en avondzangprs 2.5G \\X en 3.—. Extra vorn-zangers 3.50. Popjes 0.51). Mannen Japansche Nachtegalen op 74111# 3.50. CORSTENS VERSCHUREN Oudste adres Helmond Buitenland DUITSCHLANDS ONTKERSTENING De „Gemeinschaftschule" wint aan invloed Een ministerdie zich verzet (Van onzen Duitsehen correspondent). Uiterlijk is alles puik in orde. 't Is alles botertje tot den boom. En menschen, die fluisterend beweren, dat er toch nog wel eenige zwakke punten zijn in het dictato- rLsch bewind, die worden tot de principieele kankeraars geteld, tot de volles verraders, die buiten de samenleving vallen. „Voor de kerk voel ik allang niets meer", zoo liet ik me dezer dagen door een meisje van hoogstens 22 of 23 jaar vertellen, „.ik behoor tot de „Deutschgliiubigen" en daar .voel ik me wèl bij!" Ik waagde het erop. de tegenvraag te stellen: „Maar als u nu eens gaat trouwen en uw huwelijk wordt met kinderen gezegend??". „Dan zal ik die opvoeden in liefde voor volk en vaderland, in de eerste plaats voor onzen Führer, want die alleen heeft ons uit onze ellende gered!" Men onderschatte den invloed niet, welken het gladde, vlotte en door geen hinderpaal van beteekenis onderbroken voortschrijden der ontkerstening van Duitschland heeft! Een ontkerstening, die zich steeds meer gaat uitstrekken over het katholieke en het evangelische volksdeel. Want elke actie der kerken, die geheel op zichzelve en uitslui tend op haar geestelijke middelen zijn aangewezen, sinds de staat ze haar vereeni- gingen en drukkerijen practisch ontnam, is ongetwijfeld in zware kluisters geslagen. Een handig opgezette propaganda weet 't bovendien nog klaar te 6pclen, dat den katholieken, bijvoorveeld door de agitatie van een groep afvalligen, die onder de leiding van een afgedwaalden Rijnlandschen geestelijke strijden voor een „Romfreies" katholicisme, de zaak zoo wordt voorgesteld als liepen hun geloofsgenooten met hun herders voorop reeds lang over naar de ziationaal-socialistische wereldbeschouwing, terwijl daarnaast dan de Duitsche Christe nen over alle mogelijke faciliteiten beschik ken, om waar 't erop aankomt, nog meer verwarring te stichten in de gelederen der protestanten! De „Gemeinschaftschule" Maar dit neemt toch niet weg, dat deels binnen, maar minstens evenzeer buiten Duitschland de teleurstelling groot is over het feit, dat juist Duitschland, hetwelk met zijn vele en sterke organisaties op religieus en op confessioneel gebied veelal een voor beeld was voor heel Noord- en Midden- Europa, in het algemeen zonder slag of stoot de wapenen heeft gestrekt, juist toen het er op aankwam, ze voor het eerst te gebruiken! Nog dezer dagen verspreidde de xvereld- .pers het bericht, dat de katholieken en protestanten, die door middel van 'n volks stemming moesten beslissen,of de kinderen van het overwegend katholieke Beieren de katholieke of evangelische „Bekenntnis- schule". dan wel de openbare „Gemeinschafts schule" zullen bezoeken, voor meer dan negentig procent hun stem uitbrachten op de door den staat gewenschte „Gemein- schaftssch ul e De buitenlandsche pers, vooral de con fession eel e, heeft met dit bericht het voor de hand- liggend commentaar verbonden, dat deze volksstemmingen een wassen neus zijn, dat alle beschikbare middelen te baat ge nomen worden, welke naar het gewenschte einddoel kunnen leiden en dat. het resultaat van dezen uitslag een duidelijk bewijs is kvan de uitgeoefende pressie. Men kan den uitslag dezer verkiezingen teohter ook van een heel finder standpunt beschouwen en in Duitsdie kerkelijke kringen wordt zulks dan ook gedaan. Nog voor de gewone bisschoppelijke conferentie te Fulda werd er in de meeste Duitsche diocesen een herderlijk schrijven van den kansel voorgelezen, hetwelk de bijzondere school tot thema had. Deze brief is sindsdien door vele andere gevolgd en steeds weer was bet „Leitmotiv" hetzelfde: de katholieke ouders worden in gewet en verplicht om de bijzondere school te b 1 ij v e n eischen voor hun kinderen en bij volksstemming en dergelijke niet te wijken voor welken in- directen indruk of directe bedreigingen dan ook! Het behoeft geen betoog dat een absolute schipbreuk dezer bisschoppelijke actie, nog wel juist in het aartsbisdom, waar kardinaal von Faulhaber de ordinarius is, een enorm en invloed ten kwade heeft, zoowel op den eenvoudigen geloovige, die zich onzeker gaat voelen, als op den a-religieuscn natio- naal-socialist, die al gauw overhelt naar de opvatting, dat de geestelijkheid allang niet meer een in de ziel van 't volk levende behoefte vertegenwoordigt, doch uitsluitend een machtspositie tracht te verdedigen, of deze zelfs opnieuw wil opbouwen! Ministerieel voorbeeld Men moet het besluit van Rijksminister von E ltz-Rühena ch in dit licht zien, om te begrijpen, dat zijn heengaan uit het kabinet-Hitier ondanks alle hieraan, ook voor hem verbonden nadeelen toch een voordeel zal kunnen blijken. En men be hoeft niet verbaasd te zijn over het feit, dat de Duitsche pers zich met deze kwestie nauwelijks heeft bezig gehouden, want de „vox populi" heeft ook in dit geval voor de noodige ruchtbaarheid allang zorg gedragen. Voor het eerst is thans een minister in verzet gekomen tegen het anti-christelijke streven in den nationaal-socialistischen een heidsstaat. Het was echter niet voor de eerste maal, dat er in den boezem van dit kabinet te dien opzichte ernstig verschil van meening blijkt te bestaan. Toen namelijk December 1935 minister K e r r 1 met zijn vijfde verordening de Belijdeniskerk den doodsteek trachtte toe te hrengen, waren het de Minister van Financiën, von S c h w e ri n-K r os s i g k en de Minister van Economische Zaken, dr. S c h ach t, die hun nredikant, dominee N i e m 11 e r, par ticulier zoodanig steunden, dat hij zijn werk tot op den huidigen dag heeft kunnen voort zetten' De Spaansche burgeroorlog DE RECHTSCHEN VORDEREN BIJ MADRID Valencia ondergaat zee bombardement Gisteravond hebben de rechtsche co lonnes van generaal Varela, na den rechteroever van de Jarama geheel te hebben „gezuiverd" en San Martin de la Vega te hebben bezet, waar een kern van tegenstanders weerstand; bood. haar voorhoede opgeschoven tot voorbij den weg van Ghinchon, die dienst doet als verbinding met Valen cia tusschen Vaciamadrid en Arganda. Sinds den aanvang van het nieuwe of fensief zijn de rechtschen nu opgerukt over een diepte van 20 K.M. en een breedte van 15 K.M. De rechtsche colonnes zijn met hun eerste afdeelingen in het Noorden bij Arganda aangekomen en in het Zuiden voor Morata de Tajuna. Een nationalistisch oorlogsschip heeft des nachts om twee uur de roode hulp-hoofdstad Valencia gebombardeerd. De projectielen kwamen vooral terecht in de voorstad Al- borayo. De beschieting van Alborayo was voor de autoriteiten van Valencia aanleiding, om de geheele bevolking te alarmeeren. Midden in den nacht begonnen de sirenes te loeien, om de bewoners uit hun slaap te wekken. Enkele minuten later zag men overal uit de huizen menschen te voorschijn komen, die zich dan in allerijl naar de dichtstbij gelegen schuilplaatsen begaven. Behalve Alborayo werd ook het ongeveer jf en dertig kilometer ten Noorden van Valencia gelegen dorp Sagunta in de vroege morgenuren van zee uit onder vuur genomen. Weer nieuwe Italianen Te Malaga zouden door eep Italiaansch panitserschip meer dan duizend man Italianen land zijn gezet. Deze manschappen zou den bestemd zijn voor den opmarsch naar Almeria. Bij de ontscheping werd op bevel van de autoriteiten door de politie een cordon ge vormd rondom de plaats waar de manschap pen aan land gingen. De krijgsraad te Malaga heeft vonnis ge wezen tegen zes en dertig leden van een rood comité, voor het meerendeel leden van de ci- •iele garde. Zeven en twintig werden ter dood veroordeeld en vier tot levenslange gevange nisstraf. De anderen werden vrijgesproken. Kinderen naar het front? De socialistische jeugdorganisatie te Ma drid heeft in een schrijven aan de roode ver dedigingsjunta medegedeeld, dat zdj al haar leden, met inbegrip van de jongens van 13 19 jaar, voor den militairen dienst ter be schikking stelt. In het schrijven wordt voorts medegedeeld, dat de organisatie reeds tien duizenden doo- den en gewonden verlóren heeft. De Madrileensche machthebbers hebben intusschen den buitenlanders in een officieele mededeéüng aangeraden, de hoofdstad te ver laten. Zij beloven hun alle mogelijke facili teiten te zullen verleenen bij hun vertrek. ,Er komt geen oorlog...." zegt Goebbels Führer noch volk willen het Rijksminister Goebels heeft voor meer dan 20.000 personen van de gouw Berlijn, in een meeting bijeengekomen, een rede ge houden. Hij zeide o.a.: Duitschland denkt er niet m, zich in de binnenlandsche aangelegen heden van andere staten te mengen. Wan neer Moskou echter andere volken poogt te vergiftigen, biedt Duitschland tegenstand. Met voldoening stelde de minister vast, dat ook andere staten begonnen zijoi, tegen het bolsjewisme weerstand te bieden. Verder verklaarde spr.: Niemand beweert, dat de in Tsjecho-Slowakije bestaande vlieg terreinen door de sovjet-unie aangelegd zijn, r niemand zal ook tegenspreken, dat Tsjecho-Slowakije met Sovjet-Rusland een bondgenootschap gesloten heeft. Voorts constateerde de minister, dat de tusschen Rome en Berlijn vast is. Duitsch land heeft vrede met Weenen gesloten en is met Polen tot een dragelijke verhouding ge komen. Duitschland hoopt, dat thans de Danzig-kwestie voor goed kan worden op- dost. Wat het gepraat over den komenden oor log betreft, zeide spreker, dat men niet van een komenden, maar van den voorbijen oorlog moet spreken, waarvan de schade nog altijd niet is opgeheven. Èr komt geen oorlog. Wij vatten niemand aan en ik geloof, dat ook niemand lust heeft ons aan te vatten. Oorlog willen wij niet, noch de Führer, noch het volk. De Britsche bewapeningslast Felle parlementaire strijd verwacht De behandeling van het wetsontwerp in zake de defensie-credieten in het lagerhuis zal vermoedelijk aanleiding worden voor een lellen parlementairen strijd. Zooals men weet, zal de bespreking ver moedelijk Woensdag a.s. beginnen. De leider van ae labour-oppositie, A 111 e e, verlangt dat de regeering een document voorlegt aan de vergadering, waarin de toestand nauw keurig wordt uiteengezet en het schijnt, dat dit verlangen wordt gedeeld door de liberale oppositie. De Britsche regeering is voornemens, Dinsdag over deze kwestie een witboek te publiceeren. Men verwacht, dat dit document een uit eenzetting zal bevatten van de plannen voor het volgend jaar en zal wijzen op de nood zaak de rcegering bevoegdheden toe te staan om een bedrag van ten hoogste 409 millioen pond te leenen voor de ten uitvoer legging der defensieplannen. Het witboek zal eveneens uitsluitsel geven over den toestand der strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht Het is het eerst verdiend: 30 die U bespaart door bij de goedkoopste drukkerij van Nederland te laten drukken f Tijdschriften, Catalogi, Disscr- tatiën, Brochures. Vrijblijvend prijs en modellen. 'CAdvJ Voor' C0RPULENTEN, DIABETICI, MAAGLIJDERS, PICNICCERS Suiker maakt dik, SUKRISTOL NIET. Enorme besparing op Uw sutkerrekenlng. Vooral bij bereiding van Rhabarber en andere veel suiker vrugende spijzen. Onmis baar bij picnic. SUKRISTOL geeft geen bijsmaak; het is een zuiver product. In handige platte draaidoosjes k 400 stukö, slechts 25 cent. Bi) Apotheken en Drogisten. Import.: H. TEN HERKEL Hilversum. IN ITALIË IS EEN PRINSJE GEBOREN Het zal Vittore Emanuel heeten De koning verleent groote amnestie Honderd en een kanonschoten verkon digden gistermiddag om drie uur aan de bevolking van de stad Napels dat het kroonprinselijk paar van Italië verblijd was met de geboorte van een zoon. Een groot enthousiasme maak'te zich van de menigte, die zich voor het koninklijk pa leis verzameld had, meester. Boven de groote poort van het paleis werd een witte wimpel met in het midden een blauw lint en de koningskroon uitgesto ken, trompet stooten weerklonken en de menigte barstte in gejubel los. Korten tijd na het bekend worden van dit heug lijk nieuws verschenen overal in de stad de vlaggen. De koningin, die sedert den vorigen avond in het paleis vertoefde, heeft den koning ters'ond telefonisch van het heuglijks nieuws op de hoogte ge bracht. Ook aan Mussolini is dadelijk de geboorte van het prinsje gemeld. Na het afschieten van de saluutschoten' de den de schepen, die in de haven van N&peu oor anker lagen, de sirenes ioeien, de kerk klokken luidden en esquadrilles vliegtuigen verschenen boven de stad. De graaf van Vlaanderen, de broeder van de prinses van Piemont, vertoefde sedert twee dagen in-bet paleis. Terstond na de geboorte heeft men den jonggeborene aan zijn vader, die in zijn eigen appartementen de gebeurtenissen afwacht te, getoond. Onder algemeéne ontroering drukte de kroonprins een kus op het voor hoofd van zijn eersten zoon. Zooals men weet, had het kroonprinselijk paar reeds eeu dochtertje, prinses Maria P i a. De bladen hebben extra-edities uitgegeven en achten deze gebeurtenis, die de voortzet ting van de dynastie voor Italië verzekert, een zeer belangrijk feit in de historie .van het Italiaansche volk. De pas geboren prins van Napels ziet ei kerngezond uit. Hij heeft zwarte oogen en donker blond haar en weegt 8 pond en 2 on9 Ook de prinses van Piemont maakt het uitstekend. Mussolini feliciteert De duce heeft direct, nadat hij van den prefect van het koninklijk paleis en eersten adjudant van den prins van Piemont de blijde gebeurtenis aan het hof had vernomen, de vreugde der fascistische regeering en van de geheele natie tot uitdrukking gebracht in gelukwensclien, welke Iiii heeft gericht tot het koninklijk paar en den prins en prinses van Piemont. De prefect van het paleis heeft het nieuws ook direct ter kennis gebracht van de rid ders der Annoinziata-orde, de presidenten an senaat en kamer en de ministers. Het nieuws werd voorts medegedeeld aan de prefecten en provinciale autoriteiten. Ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis zal op 13, ii en 15 Februari worden gevlagd. De openbare gebouwen zullen deze drie da gen des avonds geïllumineerd zijn De open bare diensten en de scholen zullen Maandag gesloten zijn. In alle steden van Italië is de feestvreugde spontaan en zeer groot. Te Rome werd het nieuws van de geboorte evenals te Napels bekend gemaakt door 101 kanonschoten. Van vijf uur tot half zes gistermiddag hebbende klokken van het Capitool geluid. Van alle openbare gebouwen wappert de nationale driekleur, terwij 1 ook de burgerij de vlaggen heeft uitgestoken. Het prinsje zal, zooals gemeld, Vittore Emanuele worden genoemd, naar zijn grootvader, den koning van Italië. Daar hij in de provincie Napels geboren is, zal hij, als vermoedelijke erfgenaam van den troon volgens de traditie van het Huis van Savoye, prins van Napels zijn welke titel ook de tegenwoordige koning Victor Emanuel voor zijn troonsbestij ging heeft gedragen. Een groote amnestie Uit betrouwbare bron verluidt, dat da koning ter gelegenheid van de blijde gebeur tenis een omvangrijk amnestie-decreet heef: onderteekend. Vrijwel alle personen, die tot drie jaren gevangenisstraf veroordeeld werden, zouden in vrijheid worden gesteld of althans ver mindering van straf krijgen, met uitzonde ring van die personen, welke veroordeeld werden wegens het plegen van abortus en wegens voor het nationale economisch lev°n schadelijke hamstering van goederen en van hen, die reeds een tweede straf uitzitten. Alle gevangenen, die tot tién jaar gevan genisstraf veroordeeld werden, krijgen een strafvermindering van twee jaren en zij, die tot langer dan tien jaar veroordeeld zijn krijgen een strafvermindering van 4 jaar. Hitiers gelukwensch De Fuehrer en rijkskanselier heeft zoowel den koning van Italië en keizer van Ethio pië als den kroonprinses van Italië zijn har telijke gelukwensclien gezonden ter gelegen heid van de geboorte yan een troonopvolger. DUITSCHLAND EN DE BRITSCHE DEFENSIELEENING In Berlijn voelt men zich onbehaaglijk Het bericht volgens hetwelk de Britsche Minister van financiën, Neville Cham berlain. in het Lagerhuis een wetsont werp heeft ingediend, waarbij de Britsche regeering volmachten vraagt om de eerst volgende vijf jaren 400 millioen pond stel ling te besteden voor de landsverdediging en wel buiten de gewone jaarlijksche bcgroo- tingen der departementen van oorlog, marine en luchtvaart om. heeft te Berlijn zeer diepen indruk gemaakt. Alle bladen publiceeren op de eenste pagina over deze aangelegenheid berichten. Zij verklaren met nadruk, dat het de eerste maal is, dat de Britsche regeering in vredestijd een der gelijk besluit neemt. Een zeker gevoel van onbehagen komt tot uitdrukking in de com mentaren, welke op het bericht worden ge leverd. Over het algemeen vragen de bladen zich af, wat de redenen en het doel zijn van deze bewapeningspolitiek. De meeste bladen in het afloopen van het vlootverdrag Washington een verklaring. Dit zou de Britsche politiek voortaan voor nieuwe verantwoordelijkheden plaatsen, met name in den Stillen Oceaan. De Deutsche Allgemeine Zeitung geeft een opsomming der bewapening cn verster kingen, welke de laatste maanden in Groot Brittannië zijn ten uitvoer gelegd. Het blad herinnert aan het woord van ge nei-aal W e y g a n d, dat een groot land moet beschikken over een leger, dat beant woordt aan de behoeften van zijn politiek. „Wij weten niet" aldus de D. A. Z., „of de Britsche regeering door zulke gedachten wordt geleid, maar het is gebleken, dat zij de algomeeme Fransche these aanvaardt. Men moet zich de vraag stellen welke po litiek Engeland van plan is te volgen, nu het overgaat tot een zoodanige ontwikkeling van zijn bewapening. Weygand sprak in zijn uiteenzetting over de aan de geallieerden te bieden steun. Wij zouden kunnen vragen, door deze for mule in herinnering te hrengen, welke ver plichtingen Engeland is aangegaan en te genover wien? Het bondgenootschap met Frankrijk, dat in December 1936 nauwer werd aangehaald de besprekingen tusschen de generale sta ven der beide landen laten plaats voor ze kere veronderstellingen) Het blad besluit: Duitschland acht dierge lijke beslissingen der regeering te Londen niet te hebben uitgelokt, hoewel een Ame- rikaanscbe blad heeft verklaard dat. men in Britsche officieele kringen van meening is, dat de Duitsch-Japansche overeenkomst het Britsche rijk en zijn -belangen meer zou bedreigen dan Sovjet-Rusland, tegen welk land het zoogenaamd gericht zou zijn. De Nazi's en het Vierjarenplan De geheele N.SDA.P. za.1 medewerken _an de uitvoering van het vierjarenplan. De rijkstihesaurier van de N.S.D.A.P., Schwarz, heeft op 28 Jan. een verordening uitgevaar digd betreffende de oprichting van een cen taal bureau voor die ten uitvoer legging yan het vierjarenplan bij de N.S.D.A.P., haar organisaties en aangesloten bondien. Dit bureau heeft zijn zetel in München en .ordt gevormd door twee afdeelingen, een algemeen controlebureau voor de grondstof fen, die aan een reglementeering zijn onder worpen en een controlebureau voor bouw plannen. Mussolini gaat naar Tripoli In Maart ajs. zal Mussolini een bezoek brengen aan Tripoli. Dit bezoek zal samen vallen met de opening van de jaarmarkt aldaar. De duce zal de verschillende belangrijke erken bezoeken, welke in. de kolonie tol stand zijn gekomen onder het gouverneur schap van B a 1 b o. Deze werken zijn niet alleen van belang uit toeristisch en econo- misch oogpunt, maar ook in militair op zicht. Ia dezelfde periode zullen bij die kust van Libye, tussóhen Tobroek en Tripoli, Ita liaansche vlooümanoeuvree plaats hebben waaraan door twee eskaders zal worden deelgenomen. Egypte en de Volkenbond De Egyptische regeering, die voorbereiden de stappen doet voor de toetreding tot den volkenbond, heeft zich ook tot Turkije ge wend met het verzoek, de aanvrage om toelating te steunen. Turkije zal aan het Egyptische verzoek met bijzondere bereid willigheid gevolg geven. Tegelijkertijd is Turkije uitgenoodigd tot deelneming aan de in April a.6. te Cairo te houden internationale conferentie over af schaffing der capitulaties. Roosevelt en het hooggerechtshof Geen sprake van compromis Op het Witte Huis werd vernomien, dat het plan tot hervorming der rechtspraak in de Vereenigde Staten de vrucht' is van beraadslagingen, welke president Roose velt gedurende amiderhalf jaar heeft ge voerd met zijn raadgevers. Dit zou de vastbeslotenheid verklaren van Roosevelt, niet toe te stemmen in een compromis. Zoodira het opperste gerechtshof de N.R.A. ongeldig verklaarde, zijn de attor ney-general en de solicitor-general overge gaan tot de voorbereiding van tal van plan nen om dit falen tegen te gaan. Het onder havige plan werd na een diepgaand onder zoek uitgekozen. Krankzinnigen-verpleegsters staken In het krankzinnigengestïdht 'te Ardee (Ierland) zijn alle verpleegsters, 63 in getal, die 380 zieken te verzorgen hadden, in sta king gegaan. Zij hebben het gebouw verla ten. Zij eischen hooger loon en betere ar beidsvoorwaarden. 35 mannelijke verplegers van het gesticht sloten zich hierbij aan. De door de staking geschapen toestand is dies te erger, aangezien een griepepidemie woedt onder de verpleegden, welke reeds meer dan 100 zieken heeft aangegrepen. De stakers hebben posten voor het gebouw geplaatst om te verhinderen dat onderkrui per^ het werk gaan, doen, De Russische godloozen-actie Op het godloozen-congres te Moskou heeft Jaroslawski rapport uitgebracht over de godiloozenactie. die in het afgeloopen jaar werd ontwikkeld. Wij hebben, aldus dit document, om streeks dertig anti-godsdienstige musea in gericht, waarvan er verschillende in Europa roedis oen groote bekendheid genieten. Wij bezitten een centraal-anti-god6dienstig museum te Moskou, een museum voor ver gelijkende godsdienstwetenschap in Lenin>- grad en een ander museum, dat in de voor malige Sint Isaac-kathedraal is onderge bracht. Ten einde ziöh een oordeel te kunnen vormen over de belangstelling der massa voor deze anti-godsdienstige musea, is het voldoende om sleohts een bliik te werpen op de cijfers betreffende het aantal bezoe kers van. het centraal museum. In 1933 werd dit museum bezocht door 50.000 personen, in 1934 door 47.657 bezoekers en in 1935 door 157.000 personen. De beide andere musea, die naar Stalin en Gorki genoemd zijn, werden in 1935 door 119.000 personen bezocht, terwijl voor 1936 maandelijks meer dan 20.000 bezoekers staam geregistreerd. GEMENGD NIEUWS Ernstig auto-ongeluk bij Huiten Eén doode Op den rijksweg Bred' a—T i 1 b u r g is gisteravond onder Hul ten, in de gemeente Gilze een personenauto, be stuurd door den heer Sch. uit Tilburg tegen de achterzijde van een rechts van den weg stilstaanden tractor en aan hangwagen van de firma Leijten uit Tilburg gereden. De heer Sch. werd hierbij ernstig gewond. Dr. van Glabbeek uit Rijen verleende de eerste hulp. Daarna is de heer Sch. in hoogst ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Tilburg overgebracht, waar het slachtoffer is overleden. De heer Sch. was gehuwd. De overige inzittenden van de personen auto en die van den tractor kregen geen letsel. De personenauto werd zwaar be schadigd. De marechaussee stelt een onderzoek In naar de oorzaak van het ongeluk. Naar alle waarschijnlijkheid is deze gelegen in de slechte achterverliohtimg van den tractor met aanhangwagen. Doodelijk ongeval In gasfabriek Arbeider tusschen muur en lorrie bekneld Een ernstig ongeval heeft zich voorge daan in de gemeentegasfabriek aan den Haarlemmerweg te Amsterdam. In de stokerij van de gasfabriek bevindt zich een lorriekraan, waarop gloeiende cokes door middel van lorries vanuit ovens naar de bhischinrichting van de fabriek worden gereden. De wagens worden automa tisch in beweging gezet door op een knop te drukken. Door nog niet opgeloste oorzaak is plotse ling de stroom ingeschakeld, waardoor de lorries in werking zijn gekomen. Een 43-ja- rige arbeider, die zich in de nabijheid van de rails bevond, werd door een der wagens gegrepen en tegen een muur gedrukt. Onmid del lijk werd de stroom uitgeschakeld, doch het was toen reeds te laat. De ongelukkige bleek te zijn overleden. Het stoffelijk overschot is naar het Bin nengasthuis vervoerd. Verpleger neergeslagen Patiënt met een schop op hem aangevallen Gister is een verpleger van de inrich ting der gemeente Leiden voor de ver pleging van krankzinnigen „Endegeest" te Oegstgeest, de heer K rui zin- ga, s.d. raadslid van Oegstgeest, door een der verpleegden met een schop neergeslagen en zeer ernstig verwond. Omtrent de toedracht van het gebeurde vernemen wij dat enkele verpleegden onder toezicht hezig waren met in het park van de inrichting doode struiken te verwijderen en deze door nieuwe te vervangen. Een verpleegde liet bij dit werk de klacht hooren dat de schop, die hij gebruikte, te bot was. waarop de heer Kruizinga hem eenige aan wijzingen gaf om te toonen, dat het werk met eenige inspanning wel verricht kon worden. Toen de heer Kruizinga zich even omwendde, viel de patient hem plotseling aan en bracht hem met de schop enkele zware slagen toe. De heer Kruizinga stortte neer, doch voor de verpleegde hem opnieuw kon aanvallen, werd hij door andere toege schoten verplegers overmeesterd. Het slachtofffer werd in bewusteloozen toestand naar het Acaaemisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd, waar bleek ,dat in den schedel een gat was ontstaan, doch dat de hersenen niet waren geraakt. Ofschoon de heer Kruizinga vanmorgen nog bewusteloos was, wordt zijn toestand niet levensgevaar lijk geacht Een reizende inbreker Te Zaandam is een 37-jarige man, zon der vaste woonplaats, voorgeleid, verdacht aldaar tweemaal geld en goederen uit win kels te hebben ontvreemd. De man is te Schiedam gearresteerd wau» hij op heei'erdaad betrapt werd hij het stelen van gelid uit een sigarenwinkel. Gebleken is, dat de man zich behalve aan gemelde feiten, nog heeift schuldig gemaakt aan inbraken te Wassenaar, Haarlem, Wor- merveer, Zaandam, Bussum, Zeist, Dm Haag en Rotterdam. De aangehoudene oi is evenwol door een herkend, Jongeman vermist In handen van ronselaars gevallen? De 25-jarige slagersknecht P. B. uit Gennep, die in dienst was bij een slageir te Boxmeer, is, naar thans be kend wordt, sinds 2 Februari spoor loos verdwenen, B. verliet op dien datum de slagerij to Boxmeer, nadat hij een kleine oneenigheid had gehad met zijn patroon. Toen d( knecht, die intern is, 's nachts en ook den volgenden dag niet terugkeerde, waar schuwde de slager de ouders van den jon- gemain te Gennep, die onmiddellijk opspo ring verzochten. Dit had tot resultaat, dat men meende h kunnen vaststellen, dat B. te Tilburg geweest en van daar uit waarschijnlijl naar Breda was gegaan. Hieruit leidt mei af, dat B. het plan heeft gehad zich naa Roosendaal te begeven. Men vermoedt, dat ae Jongeman in han den van ronselaars is gevallen en dat hi op weg is naar Spanje, zulks te meer, wij hij reeds eerder over .voornemens ten dezo heeft gesproken. Met een dolk gestoken Dader tot vier Jaar veroordeeld De Rechtbank te Middelburg veroop deelde dem 22-jarigen werkman J. G. M. uit 's Heer Arendskerke, die op 13 December den 27-jarigen M., uit 's-Gravenpolder, in een café te Goes met een dolkmes heeft ge stoken, tengevolge waarvan deze is overle den, tot vier jaar gevangenisstraf. De eisch was zeveni jaar.. Boerderij afgebrand te Maasbrec Gistermiddag omstreeks 12 uur heeft een felle brand de hoeve M. Arts, gelegen in het Rooth onder de gemeente Maasbree, in de asch gelegd. Met behulp van de burer wist men het vee nog uit de stallen te drij ven en een weinig huisraad te redden. De brandweer stond machteloos tegenovei het vuur, dat gretig voedsel vond in eer grooten voorraad siroo en aangewakkerd werd door den feilen wind. De boerderij brandde geheel af. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. 6 tot 10 RENTE van Uw Geld en GR00TERE ZEKERHEID Huizenbezit geeft minstens 50 tot 100 meer rente dan elke andere goede belegging. Wij hebben Voor iedere belegger een passende aanbieding. Als U ons het beheer in handen geeft, hebt U er geen omkijken naar. ALGEMEEN BEHEER Laan van Meerdervoort 259, DEN HAAG NATUURLIJK te HEEMSTEDE Belastingen laag. Verbind, met Amsterdam en Den Haag prima Vraagt geïll. Woninggids bij: HEEMSTEDE's WONINGBUREAU CORN. L. K W A K - HEEMSTEDE DREEF 276 Architect en Makelaar W. J. B U L S I N G TELEFOON 20 RIDDERKERK Advies en bemiddeling bij aan- en verkoop van Vaste Goederen Het Makelaarskantoor en Wonlngburea „HOLLAND - INDIE" Steenhofstraat 77, SOEST. Telefoon 909 i Verschaft U alle Inlichtingen omtrent Vestiging te SOEST, SOESTDIJK, SOESTDTJINEN en SOESTERBERG Vraagt gratis en franco gellL Woninggids de ideale randgempenle der Residentie Kostelooze Bemiddeling: WONINGBUREAU „VR0NESTEYN" Park Vronesteyn 61, Pr. Mariannelaan 272

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2