LAATSTE NIEUWS Een nieuwe sprong voorwaarts NIEUWE LEIDSCHE COURANT, DONDERDAG 11 FEBRUARI 1937 TWEEDE BI .AD PAG. 7 werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Als punt 9 kwam aan de orde de begroo. ting voor het jaar 1937, die ook werd goed gekeurd. Enkele wijzigingen van liet regle ment op den keuringsdienst, van welke wijzigingen aan de leden bericht is gezon den, werden met algemeene stemmen aan genomen. Vervolgens had de verkiezing plaats van twee bestuursleden in de vacatures Ant. Bergman, ontstaan door overlijden, en Cl. A. Veldhuizen van Zanten, die periodiek aftrad. In de vacature A. Bergman werd ge kozen J. W. A. Lefeber, alhier, terwijl in de vacature Veldhuizen van Zanten werd ge kozen A. Arentshorst te Sassenheim. De voorzitter memoreerde nog het over lijden van den heer A. Bergman, waardoor de vereeniging een plichtsgetrouw en uit stekend bestuurslid heeft verloren. Den heer Veldhuizen van Zanten werd als aftredend bestuurslid dank gebracht voor het vele werk dat hij in de vereeniging heeft ver richt. Bij de rondvraag werden nog eenige vra gen gesteld en gaf Prof. v. Slochteren nog eenige interessante uiteenzettingen betref fende verschillende bollenziekten en wel in het ibijzonder omtrent het in de bollen voor komende „grijs", waarvan de onderzoekin gen en bestrijding echter nog in een begin Stadium verkeeren. De vergadering werd hierop door den Voorzitter gesloten» A. R. KIESVEREENIGING Jaarvergadering De A. R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" hield Woensdagavond in de Geref. Fröbelschool de jaarlijksche ledenvergade ring onder leiding van Dr.. Th. Ruys Jr. Te ruim 8 uur opende Dr. Ruys deze ver gadering op gebruikelijke wijze. Gezongen werd Psalm 119 17. De voorzitter sprak een woord van wel kom, sprak vervolgens een woord van dank baarheid voor d?n zegen, die God aan het Oranjehuis heeft geschonken en sprak de wensch uit, dat 's Heeren zegen in ruime mate op deze echterbintenis rusten moge De secretaris, Dr. L. Algera, las de no tulen der vorige' vergaderingen. Deze wer den zonder aanmerkingen vastgesteld Hierna las de secretaris het jaarverslag, waaruit we vernamen, dat het ledental vrij wel stabiel bleef. Een woord van dank werd gebracht aan de Prop. Club voor de acti viteit, die aan den dag werd gelegd Het financieel versjag werd uitgebracht 'door den heer J. Bos, penningmeester. Deze moest m«dedeelen dat er een tekort was van f 24 over 1936. Vervolgens had bestuursverkiezing plaats wegens periodieke aftreding van de heeren J. van Rossen, J. Bos en E. Scholte. Bij stem ining werden gekozen de heeren L. Noort, !A. H. Nieuwenhuis en W. Faas. Hierna werd overgegaan tot stemming voor de groslijst voor de a.s. Kamerverkie zing. In de pauze werden de boeken van den penningmeester gecontroleerd. De commissie verklaarde deze voor accoord. De penning meester werd gedéchargeerd. Na de pauze werd door de A. R. Raads fractie het woord gevoerd over de gemeente politie. Verschillende belangrijke besluiten passeerden de revue: bouw voorschot „Gezins belang", gastarieven, zwembassin, gasleve ring aan Sassenheim, benoeming gemeente- opzichter, uitbreiding politiekorps, electrici- teitsbedrijf, invoering straatbelasting, waar mede men in deze gemeente aan het einde is gekomen van te heffen belastingen, en nog enkele andere punten. Enkele vragen werden gesteld en beant woord. Hierbij kwam ook de woningpolitiek ter sprake. Na de rondvraag volgde sluiting. RIJNSBURG A. R. KIESVEREENIGING De A. R. Kiesvereeniging hoopt te verga deren a.s. Vrijdagavond half acht in de Oude Zondagsschool. Behalve dat de candidaat- stelling voor leden van de Tweede Kamer behandeld wordt, zal de heer G. v. Egmond inleiden het onderwerp: „Waarom tegen Staatspenioen?" VALKENBURG FILMAVOND VOOR NED. TUINBOUW- BOND EN N.CL.B. Voor beide vereenigingen werd gegeven de bekende film Hollands Glorie van N.V. Hollands Bloembollenhuis te Lisse. De heer G. C. Bol opent met een hartelijk welkom. Hij geeft 't woord aan den heer Nauland, yan Voorhout. Deze geeft in een inleidend woord doel en bcteekenis aan n.l. verbete ring der bollenteelt en bevordering der export. Hij waarschuwt de kweekers emsti, tegen bedrog; spoort aan tot vernieuwing en wekt op tot bestrijding der ziekten in de gewassen. z De heer P. J. van Duyn sloot met een har telijk woord van dank. VOORHOUT KOSTELOOZE INENTING A.s, Woensdag 1? Februari zal er ten huize van den gemeente-geneesheer Dr. H. A. G. Bots gelegenheid zijn tot inenting en herinenting. WERKLOOSHEID Dank zij het aankomende voorjaarswerk hier ter plaatse zijn deze week weer enkele &rbeider9 aan het werk getogen. Hierdoor viel er een vermindering te bespeuren van ruim 20. In het begin dezer week stonden er nog 270 ingeschreven, waarvan 145 steun trekkenden. VOORSCHOTEN Gemeenteraad Gisteravond kwam de Raad alhier ln op1 bare vergadering hijeen, onder leiding van burgemeester M. F. Berkhout. Met kennisgeving afwezig W. A. A. J. Ba ron Schimmelpenninck v. d. Oye en wegens ziekte de heer J. Braggaar. Alvorens de werkzaamheden te begnvnen Spreekt de voorz. op de eerste vergadering in het nieuwe jaar de beste wenschen uit voor de leden van den Raad, in 't bijzonder voor den heer Braggaar, met de wensch dat hij spoedig moge herstellen en weer aan de arbeid van den Raad moge deelnemen. D ze woorden werden met een wederwensoh beantwoord door het oudste lid van den Raad, den heer W. G. Duinisveld Een- lange lijst van 28 ingekomen stukken passeerde zonder op- of aanmerkingen. De heer Bakker stelde een vraag over den aankoop van de Elslaan van den heer Ro< de-nburg. Dit was buiten de orde, doch omdat deze zaak volgens dim heer Bakker a gemeen besproken werd, stelde de voorz. er prijs or de'e zaak nader toe te lichten. Persoonlijk had de voorz. namens B. en W mo' den he y Roodenlmrg over deze aangelegnheid end <r handeld. Gevraagd was of R. de Elslaan aai 5de gemeente wilde afstaan, voor toegang* weg tot het aan te leggen wandelpark. II beriep zich er op, dat deze laan door zijn vader indertijd was aangekocht voor gangspad tot zijn woning en zijn land. Hem werd toen duidelijk gemaakt, dat deze laan als zoodanig geen handelswaarde had en dat het doel, waarvoor ze was aangekochi, intact bleef. Bovendien spaarde hem dit de kosten van onderhoud van pl.m. f 50 per jaar en kwam zij in veel betere conditie. Op al deze gronden ging R. met het voorstel ac coord. Hij ging ook accoord meit de bepa ling, om aan het wettelijk voorschrift te vol doen, dat de prijs van f 1 genoemd werd als koopsom voor de voordracht. Al de>ze bespre kingen zijn later bij den notaris nog eens herhaald en ook toen ging de heer R. met de voorwaarden accoord. Spreker kan zich niet voorstellen, waarom de heer R. nu met de idee voor den dag kwam, dat er sprake zou geweest zijn van één guidon per M2. Hij heeft de overtuiging dat bier invloeden van buiten werkzaam geweest zijn. Na deze uitvoerige toelichting van dun oorzitter werd nog een langdurige discus- ie gevoerd tussohen den voorz., de heeren A. Bakker, O. R. I. Viveen, E. Ch. Mulhol- land en de beide wethouders J. A. Mens en C. Eggink, welke min of meer een herhaling was van het in eerste instantie besprokene. Het volgende punt was: vergoeding vol gens art, 101 der L. O.wet .1920, voor het jaar 1937. Hiervoor komen in aanmerking de R.K. Jongensschool, f 2076,04; R.K. Meisjes school, f 1566,80; Chr. school, f 2400,94; Geref. school, f 1500; Bijdorp afd. G.L.O. f 278,96, samen f 7822,74. Een voor Bijdorp afd. U.L.O. i 921,78. De Raad ging met d£?e voorstellen accoord. Punt 4, een verzoek om vergoeding volgens art. 13 dor L. O.wet 1920 verviel, omdat de betrokken leerling vooreerst nog niet naar de school in Leiden zou gaan. Punt 5, een verzoek om subsidie doormej. A. S. van Os, voor haar Naai- en Handwerk- cursus, werd toegestaan tot een bedrag van f 160 per jaar. Bij de benoeming van leden der commissie >t wering van schoolverzuim werd bij eer ste stemming gekozen de nummers 1 der voordracht, de heeren M. G. Bouw, J. Kraai, J. A. Mens en O. R. I. Viveen, uit de ouders of voogden. De heeren J. H. Romein en J. H. Rutten, iut de onderwijzers bij het open baar onderwijs en S. S. Leppink, J. J. Smit en C. G. Verrips, uit de onderwijzers 'bdj het bijz. onderwijs. Punt 7, rijwielvergoeding voor de Gemeen tebode en personeel dienst Maatsch. Hulp betoon, ieder f 15.00. Goedgevonden. Punt 8. Door den Rijkswaterstaat is aan geboden een wandelpad aan te leggen, op voorwaarde, dat de gemeente de kosten draagt van het vervoer van 200.000 Waal- en 100.000 Rijnsteenen, van Gouwsluis naar de ze gemeente. Kosten beraamd op f 700 a f 750. Dit aanbod werd aanvaard. De heer A. Verboom vroeg of hier de Val kenburgsche weg ook onder was begrepen en wees op de onhoudbare toestand aldaar. De voorz. zei, dat hierin onze gemeente met alleen heeft te beslissen. Voorschoten is altijd bereid geweest mede te helpen tot oplossing. Door onwilligheid van andere gemeenten schijnt de zaak vastgeloopen. Punt 9. Een verzoek van den heer Th. van Lit.h aan den Leidscheweg, om ontheffing art. 22 eersite lid sub b der Bouwverorde ning, werd op voorstel van B. en W. toege staan. Dit betrof het bouwen van een loods, achter perceel 489. Punt 10. Wat betreft de Legesverordening, aangenomen in de vergadering van 23 Dec., maakten Ged. Staten bezwaar tegen punt 21 an ark I. B. en W. stellen voor, deze veror dening in. te trekken en een nieuwe veror dening vast te stellen, zonder het genoemde punk Aldus besloten. Punt 11. Bij de verordening Hondenbelas ting stellen Ged. Staten eenige technische wijzigingen voor. De Raad ging met deze wijzigingen accoord. Punt 12. Ook in de Verkeersverordening, vastgesteld in de vergadering van 27 Nov. stellen Ged. Staten eenige wijzigingen voor. Op voorstel van B. en W. wérd deze veror dening ingetrokken en een nieuwe aange nomen, waarin met deze opmerkingen is rekening gehouden. Punt. 13. De bestaande Afkondigingsveror- deniing dateert van 1878 en is deels verou derd. B. en W. stellen een nieuwe voor, waarin met de bestaande toestanden ls re kening gehouden. Goedgekeurd. Punt 14. Ziekenfondsverordening. (In de courant van 6 dezer door ons uiteengezet), De heer D. Lemburg kon zich iix principe met dit voorstel vereenigen; ook met het percentage der toelage der gemeente. Hij vroeg eohter, of ook het Ziekenfonds niet bij kan dragen in deze kosten. Er zijn gemeen ten die 33 pet. bijdragen voor dit doel. Hij vroeg ook eenige inlichtingen over ait. 2 en art. 3. De voorz. gaf op deze vragen uitvoe rige toelichting. Door de ziekenfondsen wordt geen reduc tie meer gegeven; deze wordt nu juist door de gemeente verstrekt. Andere ziekenfond sen worden met het fonds „Haarlemmer meer en Omstreken" gelijk gesteld, mits zij ongeveer aan dezelfde voorwaarden vol doen. De verordening werd goedgekeurd. Punt 15. De voorgestelde schoolgeldveror dening werd zonder bespreking aangeno men. Punt 16. Een adres van W. H. J. Ju over schilderwerk aan het raadhuis, werd een onderwerp van uitvoerige bespreking. Door B. en W. was inschrijving gevraagd voor het verven van plafond, hal en trap penhuis. Adressant was de laagste inschrij- 1 voor 170,—. De volgende waren 195 206. Daar deze opgave meeviel, lieten en W. nogmaals inschrijven voor muren deuren. Hierbij was de heer L. J. Los de laagste inschrijver, voor 104, en de heer Ju voor 130. Daar bij combinatie van het werk de heer Los het goedkpopste was, werd aan deze het werk opgedragen. De heer Ju was het hier niet mee eens, en wendde zich per adres tot den Raad. De heer A. Bakker nam het op voor lressant, en meende, dat deze regeling niet volgens gangbare gewoonte was. De heer E. Ch. Mulholland kon ook met deze regeling niet accoord gaan. De heer Viveen was het met het betoog van den heer Bakker eens. Ook de heer Duinisveld kon zich met de ze regeling niet vereenigen. De heer Verboom, vroeg waarom er nog niet meer uitgenoodigd waren tot inschrij ving. De voorzitter, al deze sprekers beantwoor dende, zeide, dat B. en W. in deze geheel ter goeder trouw gehandeld hebben, in het belang der gemeente. Hij gaf een overzicht van de gang van zaken, zooals hierboven is medegedeeld. Dit werk door twee par tijen afzonderlijk te laten uitvoeren was practisch onmogelijk. Hier zou ook geen enkel particulier aan denken. Wel betreu ren B. en W. het, dat het zoo geloopen is Doch zij meenden niet anders te kunnen handelen. Ook de gemeente-opzichter had dienovereenkomstig geadviseerd. Nadat eenige leden hierover nogmaals en enkele voor de derde maal het woord ge voerd hadden, werd het voorstel van B. en W. om dit adres vnor kennisgeving aan te nemen, goedgekeurd. Ptint 17. F.en vprzoek van Bijdorp, in zake onderwijslokalitoiten, ging naar B. en W. om praeadvies. Punt 18. B. en W. stelden voor ,om met intrekking van vroeger genomen besluiten, een regeling vast te stellen, om de gcmecn- telokaliteiten, zooals de commissiekamer, ambachtshuis, gymnastieklokaal er deelte der oude openbare school in het dorp, te verhuren voor 1,50 per uur. Door de heer Bakker werd gevraagd, of het gemeentebestuur niet kon zorgen voor meerdere en goedkoopere vergadergelegen heid. De voorzitter meende, dat er gelegenheid genoeg was, doch wel weinig kostelooze gelegenheid. De regeling werd goedgevon den. Punt 19. De gemeente had in den laatsten tijd voor aankoop en uitvoering van wer ken, een uitgaaf gehad van 40.200,en had binnenkort nog een uitgave van pl.m. "".000,B. en W. stelden nu voor een kasgeldleening te sluiten bij de N.V. Neder- landsche Spaarkas te Amsterdam, voor den tijd van drie maanden tegen iy2 pet. Indien noodig, kon in dien tijd worden uitgezien naar een gelegenheid voor een vaste lee ning. Goedgekeurd. Punt 20. Op eenige reclame's hondenbe lasting wordt op voorstel van B. en W. gunstig beschikt. Punt 21. Eenige compfabiliteitsbesluiten worden goedgekeurd. Punt 22. Voorstel van een bedrag van- ten hoogste 250, uit te trekken, voor onder zoek, verbetering machines, motoren enz. aan de watertoren. Goedgekeurd. Bij de rondvraag werd weer gesproken over de Leidscheweg. De voorzitter kon hieromtrent nog geen toezegging doen. Door den heer Bakker werd gevraagd of de voorzitter mededeeling kon doen, over een incident met de politie, dat zich had voorgedaan op de laatstgehouden paarden markt De voorzitter merkte op, dat deze zaak niet tot de competentie van den Raad be hoorde. Persoonlijk wilde hij hierover gaar ne mededeeling doen, indien de heer Bak ker dit wenscht. De heer Viveen vroeg wanneer er aan het wandelpark wordt begonnen. De voorzitter heeft bespreking gehad met de Ned. Heide Mij. Er zal over twee, uiter lijk drie weken, worden begonnen. Tevens deed de voorzitter nog mededee ling, dat eind dezer maand zal worden uit besteed, de vernieuwing van 2000 M2. straat Daarna sluiting. Burgerlijke Stand VOORSCHOTEN. Bevallen': J E Schrama—Doe wiik d: HBeukenholdtPlan je z. Gehuwd: G Oskam en S van Os. Overleden: W G Langelaar, ec.itg. v C Werk- rven 68 J; M H A Flsser echtgr. v L Elligens I j: M Arel, wed van Q v d Peet 68 J; B M orschot 78 J. Gevestigd: Mej M Muller van Duisburg (Did) Leidscheweg 191; Kerig DJln Ie (Theo) van Den Haag, idem: H W A Mol en gezin, van R«swiJk (Z.-H.), Burg. Treubstr. 34; G W v d Beur gezin, van Den Haag, Wijngaardenlaan ïoi; J B M van Moorsel, van Delft, Veurschewe nej. M B M van Moorsel, idem; P J de Haa chtg.. van Warmond, Donklaan 14; mej J M Daelman, Idem; J E Engelkens, van Den Haag, -eidscheweg 191; mej. C G van Dijk, van Ba voutswaarder, Haagweg 2; Mw Wed. P v: lattum, gob. Fünand, van Renkum, Burg. Treub ;tr. 40; mej. H P Kuneken, van Den Haag. H a- dnthstr. 8: W K Brouwer, van Groningen, Leid ,c.ieweg 191. Vertrokken: J H J BtJster, Leidscheweg 210 del Voor de KUkuIt 14. Ingezonden Stukken (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie) .ZONNESTRAAL" De Sterken voor de Zwakken Dezer dagen is alhier opgericht, een nieu Comité, dat zich ten doel stelt de verbrei ding vam de „Zonnestraal"-busjes; ieder die af en toe of regelmatig iets voor de verple ging van t.b.c.-patiënten aller gezindten op „Zonnestraal" wil afzonderen, kan daar toe zulk een busje verkrijgen. Éénmaal oer half jaar worden deze busjes door genoemd Comité geledigd en de gelden gestort in het „Zonnestraar'-verpleegfonds. Vanzelfspre kend geschiedt deze arbeid van het Comité geheel belangeloos. Wie zich opgewekt mocht gevoelen zich van zulk een offerbusje te voorzien, kan dit bekomen bij een der onderstaande adressen: D. Hanselaar Jr., Raamstraat 2. J. G. F. Volbeda, Heerensingel la., secr. P. J. J. van Weerlee Sr. Bakkerkorffstr. 3, Penningm. C. Poerkhout, Oude Rijn 178. AMSTERDAM WAT MEN EET Wij hebben een en ander gemeld omtrent ;n publicatie van het Gemeentelijk Bureau in Statistiek van in 184 gezinnen verbruikte voedingsmiddelen gedurende een jaar. De hiervoor gemaakte statistiek, onder scheidt zich, in aansluiting op het medegedeel de, verder hierdoor, dat zij die hoeveelheden vermeldt voor elk artikel afzonderlijk, zelfs al werd het gekocht door slechts een van de 184 gezinnen: voor alle mogelijke soorten kruide- i- of grutterswaren, voor alle mogelijke soorten vleeech, die door de slagers soms on der de meest verschillende namen te koop ge boden worden, voor alle fruit- en groenten- soorten, een specificatie, zooals die met haar 574 posten tot dusver bij geen enkel ander soortgelijk onderzoek bereikt werd. Weet u wat Mezzanelli is? De tabel leert u, dat 1 gezin 3 k.g. van dit artikel heeft bruikt. 4 gezinnen verbruikten 550 gr. opekta, 11 gezinnen 8,95 k.g. marmite, 4 gezinnen 15,25 k.g garis, 8 gezinnen 13,05 kg gans, 8 gezinnen 13,05 kg. baars, 3 gezinnen 650 gr. waterkers: maar 176 eezinnen verbruikten 51,465.125 kg. wit-waterbrood, 184 gez'nnen 83.007.5 kg. aardappelen, 184 ecmnen 1345 6 ko\ beschuit. 184 gezinnen 2646.15 kg. Gnnd- sche kan(S Alle 184 gezinnen gebruikten thee (1231.725 kg), doch 2 gezinnen kochten nooit koffie (182 gezinnen: 1428,55 kg.). Men mag wel aannemen, dat er door de Amsterdamsche bevolking geen enkel voedings artikel geconsumeerd wordt, of het is in de tabel te vinden. En doordat telkens het aantal gezinnen is vermeld, en de 178 gezinnen het onderzoek uit verschillende kringen der bevolking gerecruteerd zijn, mag op goede gronden aangenomen, dat uit de statistiek groo tendeels het beeld kan worden afgeleid van de voeding der bevolking in haar geheel, VOOR JEUGDIGE WERKLOOZEN Het Amsterdamsch Centraal Comité jongere werkloozen is een nieuwe actie aange vangen om nog weer jongere werkloozen be zigheden te verschaffen en hen zoo v straat te houden. Thans heeft de Sport technische commissie van dit Comité besloten werkloozen op te roe pen, die voor sport en film be^ngstelüng heb ben en daarvoor cursussen willen volgen. ROODE RUG VERLOREN Een jeugdige kantoorbediende Heeft, Waar schijnlijk op straat een bankbiljet van f 1000 verloren. DE GRONDWETSHERZIENING Alle acht wetsontwerpen aangenomen Hedenmiddag heeft de Tweede Kamer de eindstemming gehouden over de acht wetsontwerpen tot het in overwe ging nemen van voorstellen tot verande ringen in de Grondwet. No. 1 wijzigt en vult aan de bepalingen betreffende het inkomen ®der Kroon. Het wordt aangenomen met 91 tegen 5 stemmen. (Tegen de heer Sneevliet en de vier communisten)- No. 2. geldt de schadeloosstelling en het pensioen van de leden van de Tweede Kamer der Statem-Generaal. Aangenomen met 92 tegen 4 stemmen (Tegen de communisten). No. 3 bedoelt de mogelijkheid te openen „ministers zonder portefeuille" te benoemen. Aangenomen met 84 tegen 12 stem men. (Tegen de 4 comm.. de heeren Duys, Arts, Lingbeek, Sneevliet, Van Houten en de dirie s-g.p.-ers). No. 4 wil wat meer armslag geven ten aanzien van de evenredige vertegenwoordi ging; er zal een regeling kunnen komen „binnen door de wet te stellen grenzen", waarbij het niet verplicht zal zijn de wis kundige evenredigheid zoo dicht mogelijk te benaderen. Aangenomen met 81 tegen 15 stem men. (Tegen de heeren Van Houten, Arts, Lingbeek, Westerman, Sneevliet, Duys, de dri'e e.g.p.-ers, de vier comm. en de liberalen Coops en Vos). No. 5 bevat verscherpte bepalingen tegen „leden van vertegenwoordigende lichamen, die een streven tot uitdrukking brengen, gericht op verandering van de bestaande rechtsorde met toepassing van onwettige middelen". Zij zullen van hun lidmaatschap vervallen kunnen worden verklaard. Aangenomen met 60 tegen 36 stem men. (Tegen de soc.-dem., vrijz--dem., com munisten en de heeren Van Houten, Snee vliet, Duys, Westerman en Arts). No 6 betreft het openen van de mogelijk heid „openbare lichamen voor beroep en be drijf" in te stellen. Aangenomen met 81 tegen 15 stem men. (Tegen de 6 lib., 3 s.g.p., 4 comm. en de heeren Lingbeek en Sneevliet). No. 7 houdt veranderingen in van eenige andere artikelen der Grondwet. Het wijzigt den naam van Curacao in: de Nederlandsche Antillen. Voorts opent het de mogelijkheid, dat de zittingsduur van Tweede en Eerste Kamer met een jaar wordt verlengd. Deze mogelijkheid beperkt zich echter tot het ge val van ontbinding van de Kamers der Sta- ten-generaal. De verlenging van het man daat sterkt zich dan ten hoogste uit over het gedeelte van het jaar tusschen het bij eenkomen der nieuw-gekozen Kamers en den eerstvolgenden derden Dinsdag va maand September, op welke dag de normale zittingsduur van de Staten-generaal aan vangt. Een derde wijziging sluit ook veroordeel den tot een vrijheidsstraf van langer dan een jaar uit van verkiesbaarheid voor een vertegenwoordigend college. Tengevolge van aan/neming van een amen dement van den heer Goseling is een bepa ling opgenomen waardoor de mogelijkheid wordt geopend om staatssecretarissen te be noemen. Verder wordt, de onschendbaarheid opge heven voor Kamerleden, die opruien of ge heimen schenden. Bepaald wordt, dat de stemming bij hoof delijke oproeping moet geschieden, wanneer in de Tweede Kamer v ij f en in de Eerste Kamer, de Provinciale Staten en Gemeente raden drie leden dit verlangen en alsdan mondeling. Ten slotte wordt buiten twijfel gesteld, dat bij mobilisatie of het onder de wapenen houden van dienstplichtigen o n v e r w ij 1 d een voorstel van wet aan d-e Staten-Gene- raai moet worden gedaan om het onder de wapenen blijven der dienstplichtigen zoo veel noodig te bepalen. De heer Kersten (s.g.p-) heeft bezwaar daaraan mee te werken vanwege de be palingen inzake Staatssecretarissen. De heer A'barda (s.d.) achtte beper king der vnrkiesbaarheid en onschendbaar heid van zoo ernstige aard, dat zijn fractie niet voor dit ontwerp kan stemmen. De heer Duys zal tegenstemmen uit hoofde van de bepalingen der Staatssecre tarissen. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 56 tegen 40 stemmen. (Tegen soc.-dem., de comm., de s.g.p-, de vrijz.-dem. en de heeren Van Houten, Sneevliet, Duys, Ling beek, Westerman en Arts. No 8 bevat wijzigingen in de O ver gangs- art ikelen. Aangenomen zonder hoofdelijke stem ming met aanteekening, dat de communis ten tegen zijn. De Koningin biedt aan het personeel van de Hofhouding een filmvoorstelling aan Rotterdam leent 43.8 millioen De gemeenteraad heeft hedenmiddag de voorstellen van B. en W. tot het aangaan van conversie-leeningen tot een bedrag van 22 millioen en tot het aangaan van on- derhandsche geldleeningen tot een bedrag van 21.8 millioen, zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Prinselijk echtpaar uit Boedapest BOEDAPEST. 11 Febr. H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard zijn van middag oon half twee per auto uit Boedapest naar Weenen vertrokken. Verduistering van effecten De justitie te Amsterdam heeft een inval gedaan in het „Provinciaal Effecten kantoor", Keizersgracht, en de beide direc teuren, de commissionnairs V., wonende te Hilversum en O., wonende te Zandvoort, ge arresteerd, verdacht van verduistering van belangrijke bedragen aan effecten. Houder van effectenkantoor gearresteerd De recherche te Eindhóven heeft van daag gearresteerd den houder van het Meierijsche effectenkantoor aldaar, M. J. W. J. Pellegrino. P. maakte er zijn beroep van, menschen te gaan bezoeker en hen te bewegen, effec ten door hem te laten koopen. Wanneer men op dit aanbod inging, kreeg men een door P. gezegelde aapkponnota thuisbezorgd met de mededeeling, dat de effecten waren ge kocht, waarom men bet bekras- moest storten Van afrekenen kwam echt-er niets. Op dezo wiize beeft P. zich ontrevee- 3500 rrulden topfpëierpnrt. Bii bet onderzoek is "ebleken. dat bij nimmer effecten beeft ge •oebt. doeb de ontvangpn gelden ten eitren iate beeft sano-own Hij is naar 's Her ogenbosch overgebracht. Ir. De Kok in Indië De directeur-generaal van de „Koninklijke" Ir. J. E. F. de Kok, is op zijn vliegtocht naar Ned. Indië, na een prachtige vlucht te Me dan aangekomen. Morgen wordt de tocht voortgezet naar Batavia. Opdrachten voor L. Smit en Co's Sleepbedrijf Behalve de drie tinmolens en den tin zuiger, die L. Smit en Co.'s Internationale Sleepdienst binnenkort te versieepen zal hebben naar Indië, heeft dit beroemde sleep vaart-bedrijf nog enkele andere belangrijke opdrachten gekregen. Zijijn de „Humber" en de „Ebro" reeds aangewezen voor de ge noemde transporten, de „Witte Zee" brengt deze week nog het 9000 'ton groote Engel- sche ss. „Upwey Grange" naar Wiltons werf ter reparatie, om daarna den grooten tanker „Rialf", die lang te Londen heeft opgelegen, naar Birkenhead, voor repara tie, te brengen. Intusschen moet de „Hum ber" het Fransche ss. „St. Vincent" van Bordeaux naar Embden sleepen. En in April Smit's Sleepdienst een belangrijk transport te verrichten, nl. van een 17000 tons dok, dat van Bergen naar Oslo moet. Kleinere sleepen, waartoe eveneens reeds opdracht is gegeven, zullen we niet met name vermelden. Wel kan bij deze berichten opgemerkt worden, dat dit bedrijf klaarblijkelijk den invloed van de internationale economische opleving terdege gaat gevoelen. ZIJN VROEGERE PATROON BESTOLEN. De politie te Leek heeft te Groningen aangehouden den 27-jarigen D S., die vroe ger in dienstbetrekking was geweest bij den heer R. Oostinga aldaar. Hij is gisteroch tend gedurende afwezigheid van zijn geren patroon diens woning binnengedron gen en heeft uit een geldkistje een bedrag aan geld gestolen. Buren hebben hem op het erf zien loopen. De heer O. deed, toen hij den diefstal ontdekte, aangifte bij de politie te Leek. Hoewel S. aanvankelijk ont kende, heeft hij later tegenover den bunre meester een volledige bekentenis afgelegd. Uitreiking van e ter gelegenheid huwelijk Gisteravond is in de groote zaal van den Dierentuin voor de deden van het personeel van de Koninklijke Hofhou ding hier ter stede en hun gezinnen, een filmvoorstelling gegeven, aangebo den door H. M. de Koningin. De Hofmaarschalk, mr F. F. baron De Smeth, sprak een kort openingswoord, waar in hij den dank overbracht van H. M. de Koningin en het Vorstelijk echtpaar, aan allen, die bijgedragen hadden tot het wel slagen van de feestelijkheden, ter gelegen heid van het huwelijk van K.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard der Ne derlanden. De verschillende journalen, betrekking hebbende op de verloving en het huwelijk van het Vorstelijk echtpaar, zijn vervolgens vertoond. In de pauze hebben de hoofden van de ver schillende Hofdepartementen de zilveren draagmedaille uitgereikt, welke door het Vorstelijk bruidspaar ter herinnering aan het huwelijk is geschonken aan de leden van de Hofhouding en aan het personeel, in dienst H. M. de Koningin en van H. K. H. Prinses Juliana. Deze medaille is uitgevoerd door de Ko ninklijke Begeer te Voorschoten, naar het Model van den beeldhouwer Toon Dupuis. Voor Anton Kabelaar Oproep van de Pr ine j vlag 's-GRAVENHAGE, 11 Febr. Het be stuur van de Haagsche afdeeling van de vereeniging „De Princevlag" wendt zich, daartoe van verschillende zijden uitgenoodigd, met dezen oproep tot de Nederlands ahe burgerij om Anton Kabelaar op 19 Februari "a.s. een goeden en blijden dag te bereiden. Dan is het men h'vft het dezer dagen kunnen lezen een h»lve eeuw geleden, dat hij, als jongeman, de hollende paarden van het Koninklijk rijtuig, waarin Koningin- Regentes Emma en Prinses Wilhelmina, onze tegenwoordige Koningin, gezeten waren, tot staan bracht en aldus een onheil voorkwam. Met groo ben moed wierp hij zich voor de paarden en wist hij die te bedwingen. Een betrekking aan het Hof, hem toen aangebo den, weigerde hij, omdat hij zijn meester (Dr. Sbein) trouw wilde blijven. Thans verkeert de 75-jarige man in be hoeftige omstandigheden, van een zeer karig inkomen moet hij rondkomen. Nederlanders, zoo vraagt het bestuur van: „De Princevlag", wilt gij ons helpen, op 19 Februari Anton Kabelaar een verrassing te bereiden door hem in zijn behoeftige omstan digheden tegemoet te komen? Stort dan uw gave op giro-nummer 194611, de rekening van onzen penningmeester, maar spoedig! Van de ingekomen giften zullen wij na tuurlijk verantwoording doen, en wij zullen ez op de beste wijze besteden. Een halve eeuw geleden behoedde Anton Kabelaar Regentes en Koningin voor een ern stig ongeluk. Wat doen wij nu voor hem op zijn ouden dag? Voorzitter van „De Princevlag" is de heer Joh. G. L. Berlott, secretaris de heer M. B. de Mey, penningmeester de heer D. Boon, Hulsthorststraat 16, 's-Gravenhage, giro 194611. Hoogere politic-ambtenaren De afdeelinig Den Haag van den den Bondi van Hoogere Politie-Ambteneren houdt mor genavond in Riche haar jaarvergadering. Zoo mogelijk zal ook nog een smalfilm van de huwelijksfeesten van het Prinselijk Paar worden vertoond. DEN HAAG Bezoek van Duitsche politie-zangers Eind Mei zal d- 's-Gravenhaagsche Politie- mannen-Zangvereeniging „Enfre Nous" haar Duitsche collega's en zangersvrienden uit Wuppertal ontvangen. Op het zevendaagsche programma staan o.m. een concert in K. en W., bezoeken aan Alkmaar, de Zuiderzee werken, Volendam, de radio-studio's te Hil versum, en tochten door het Gooi, het West- land en de Rotterdamsche havens. H. D. F. Regout t In den ouderdom van 78 jaar is alhier overleden de heer H. D. F. Regout, oud- directeur der aardewerkfabriek De Sphinx te Maastricht. De heer Regout heeft indertijd in het buitenland twee aardewerkfabrieken ingericht, n.l. te Reisholz en te Crohn- Vegesack. Hij is ook directeur geweest van de Rijkskleischool te Gouda. Sinds 1929 woonde hij in deze gemeente. De begrafenis heeft Vrijdag plaats op Oud Eik en duinen. Vertrek van het Roode Kruis- ziekenhuis te half twaalf. DOODGEVALLEN Gistermiddag is de 68-jarige weduwe T. B. in het pand aan de Van Hogendorpstraat 124 van een 15 meter hooge trap gevallen, ver moedelijk doordat zij door een duizeling over vallen werd. Mej. B., die in het Heilige Geesthofje woonde, was bijna onmiddellijk dood. Ondergeteekende verzoekt een abonnement op de voor minstens één jaar, waarbij zal worden betaald .per kwartaal me^ recj1^ 0p eQ1* oer week KEURIG PREMIEBOEK voor den aanbrenger. Aanbrenger: Naam ,M„» Woonplaats Adres Nieuwe Abonné: Naam Woonplaats Adres Nieuwe Abonné: Naam Woonplaats Adres Dit formulier op te zenden aan de Administratie van de NIEUWE LEIDSCHE COURANT, Doorhalen wat niet verlangd wordt. Datum Breestraat 123, Leiden M

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7