OudeBoll STADSNIEUWS DONDERDAG n FEBRUARI 1937 TWEEDE BLAD PAG. 6 DE GROOTE WERKEN GODS OP HET ZENDINGSVELD Rede van Ds. A. Pos van D jok ja In het kerkgebouw van de Geref. Kerk aan de Heerengracht heeft gisteravond, daartoe uitgenoodigd door de Zendings commissie, Ds. A. Pos fan Djokja, met verlof hier te lande, een rede gehouden over „De groote werken Gods op het Zendingsveld". De spreker werd met eenige hartelijke en zeer waardeerende woorden ingeleid door den voorzitter van de Zendingscommissie, den heer Hemmes, en ving daarna zijn rede aan met er op te wijzen, dat Christus de Zij non een groot voorrecht heeft geschon ken, toen Hij hun beval het Evangelie te prediken aan alle creaturen. De Heere heeft dit werk toevertrouwd aan Zijn ge meente. Wij mogen er van getuigen. Dat doen wij toch wel? Onze huren weten toch wel dat wij Christen zijn, dat wij wandelen in een licht, dat niet verduisterd kan wor- den? In het zendingswerk zijn vele moeilijk heden. Er zijn moeilijkheden van uiterlijken aard. waarvan spr. vertelde. Deze moeilijk heden betreffen den omgang met de Ja vanen. Ze betreffen oók de reis om van het cene dorp naar het andere te komen. De moeilijkheden betreffen ook de taal Het Javaansch is zeer lastig, terwijl er toch zooveel aan gelegen is het goed te spre ken. Men begaat er de vreemdste vergis singen mee. Een zendeling wilde eens spreken over de ster van Bethlehem en had het over het beest van Bethlehem. Spr wilde eens spreken over de hoofdman over honderd en had het over de waschman. Een zendeling in China vergiste zich in de toon hoogte van een woord en noemde dien tengevolge de paarlen poorten de poorten van varkensvleesch. Er is een groote strijd, een groote Vijandschap tegen het werk van God. Zóó groot zijn de moeilijkheden, dat het alleen gedaan kan worden omdat het een werk van God is. Als spr. hier met verlof is, dan kan hij niet vertellen, wat wij menschen gedaan hebben met onze zending. Het is zeer bijzonder Gods werk, dat hier verricht wordt, zooals spr. met verschillende voorbeelden aan toonde. Een Javaansohe man en vrouw vatten het voornemen op om naar Hol land te fietsen en ze hebben ook inder daad hun voornemen volbracht En hier in Holland leerden ze kennen den eeni- gen Naam, die onder den hemel gege ven is, door welke wij moeten zalig worden. Nu prediken zij het Evangelie op Java. Langs allerlei wegen trekt en roept God de Zijnen, tot Zijn dienst. Heerlijke wonderen God werkt wonderen op het zendingster rein. Ook daarvan vertelde spr. heerlijke voorbeelden. Er was een kind in een dessa ernstig ziek. Haar grootvader ging naar de naastbijzijnde hulppost om hulp. Men had daar juist een kerkdienst en bad ernstig voor het kind. Daarna ging een verpleger met den grootvader mee. Toen ze thuis kwamen speelde het kind weer vroolijk. Het was gezond geworden op de ure dat men in de kerk gebeden had. De grootvader bouwde een huis voor God, hoewel er nog niet $én Christen in de dessa was. Nu is het kerkgebouwtje stampvol. Een Javaan was ziek en alleen. Een Christen kwam en paste hem geduldig lan gen tijd op. De Javaan was daar zoo door getroffen, dat hij beloofde mee te zullen gaan naar de kerk. Toen hij beter was ging hij naar den Christen toe en zei: Hier ben ik, ik ga mee naar de kerk. De Christen keek hem bevreemd aan. De Javaan her haalde het en vertelde van zijn ziekte en 'dankte voor het oppassen. De Christen wist nergens van. Wie had den Javaan zoo trouw opgepast? Wie zal die vraag beantwoorden! De Javaan is thans een trouw Christen. Hevig liefdevuur voor Christus brandt in 'de Javaansche harten. De Javanen hebben t;en kinderlijk vertrouwen in hun Heiland. Onafzienbaar is nog de taak die er op dit zendingsterrein is te vervullen. God roept ons tot groote dingen. Het zendingswerk staat nog aan zijn begin. God heeft de wereld van Midden-Java gesteld in onze handen. Zijn wij bereid met ons geld de zending te steunen? Bidden wij met 'n bran dend hart om de komst van Gods Konink rijk? Zending is een werk des geloofs. Als we zien wat gebeuren moet zeggen we: het Is onmogelijk. Ja, maar God roept Zijn kinderen niet. tot het onmogelijke. Bij Hem is het mogelijk. Nooit kan 't geloof te veel .verwachten. Ten slotte werd gezongen Ps. 72 4 en b, Svaarna Ds. Pos voorging in dankgebed. [Verjaardag Prinses Juliana De Nat Contact-Commissie organiseert een leest De Nationale Contact-Commissie had Dins 'dagavond de bij haar aangesloten vereeni- glngen en organisaties bijeen geroepen ten einde te overleggen den verjaardag van onze Kroonprinses dit jaar meer algemeen en on samenwerking feestelijk te vieren. Dit overleg heeft geleid tot opstelling van liet volgend programma: Des namiddags: feestelijkheden voor de kirideren; des avonds: Bonte nationale avond in de Stadsgehoorzaal. Tevens zullen «jan na afloop van de of- ïicieele bijeenkomst in de Stadsgehoorzaal de prijzen van de op 4 Januari gehouden .wedstrijden worden uitgereikt. Tot het uitwerken der plannen zijn drie commissies samengesteld, waarvan secreta rissen zijn: Commissie Kinderfeest: Mej. H. C van Santen, Cobetstraat 89; Commissie avondfeest Stadsgehoorzaal: H. van Cittert, Kalvermarkt 5; Commissie Prijsuitreiking: J. J. van Seventer, Breestraat 123. Die vereenigingen. ook turn- of sport sereen iglngen, welke aan het middag- en of avondfeest zoudon willen medewerken, wor den verzocht zich daartoe aan te melden aan één der voorgenoemde adressen. De Nationale Contact Commissie verwacht, dat de schooljeugd op 30 April vrijaf zal krijgen, waartoe zij de noodigc stappen zal doen. Chr. Hist. Jongerengroep Voor de Chr. Hist, Jongerengroep sprak gisteravond in gebouw „Prediker" de heer E. L. de Witt, wethouder der gemeente Noordwijk, over het onderwerp „De Ge schiedenis en het beginsel der Chr. Hist. Unie". Wanneer men over de geschiedenis der C.H.U. spreekt, rijst de vraag, hoe het tot een scheuring in de Anti-Revolutionaire partij is gekomen, in het einde der vorige eeuw. Kuvper heeft toen een jarenlange strijd gevoerd tegen de liberale regeering, die toen aan de macht was. Hij vocht tegen het ongeloof en de revolutie, en kreeg een steeds grooter wordende aanhang. We zien, dat de Savornin Lobman de Chr.-Hist. aanvoerdde, zij het in afzonder lijke organisatie, doch onder dezelfde leuze. Dit zegt veel, doch waarom die scheiding? Wij willen de geschiedenis kennen, doch zonder opsmuk of vijandschap. Een splitsing werd gewenscht door syno dale en anti-Rooinsche elementen, anderen wilden niet meegaan met het door Kuyper bepleite sturen in democratische richting. Weer anderen voelden, dat de plaatselijke kiesvereen. te veel aan banden werden gelegd. In de kiesvereenigingen is dan ook de afscheiding van volgelingen van Loh- man en Kuyper ontstaan. In November 189G werd door de volgelin- ?n van Lohman te Utrecht als centraal bestuur een commissie van advies opge richt om tegen de verkiezingen van '97 ge heel gereed te zijn. Deze commissie ver klaarde, niet in beginsel van het vastge stelde program af te willen wijken, doch meer vrijheid van handelen en spreken te begeeren. Wij vinden dan weldra de Vrije Anti- Revolutionaire Partij, daarnaast de Chr.- Hist Kiezersbond, terwijl in 1898 opkwam de Friesche Chr.-Hist Partij en uiteindelijk de Chr. Democratische Partij. Deze groepen samengebracht, vormden de Chr. Hist. Unie, welke bij de verkiezingen van 1909 tien leden in de Kamer bracht Spreker noemde voorts nog namen van )oraanstaande personen, zooals De Savor nin Lohman, Schokker, dr. De Visser en jhr. De Geer. Komende tot het beginsel der partij, zei spr., dat hieraan ten grondslag ligt de er kenning Gods en dat uit de beginselen blijkt, dat deze geput zijn uit Gods Woord, dus dat men wil „God regeert", naar Zijn beginselen leven en zoeken naar sociale gerechtigheid. Dat we met deze beginselen in strijd komen met verschillende andere partijen spreekt vanzelf. Daartoe werden onder de loupe genomen het Communisme, de S.D.A.P. en de N.S.B. Spr. besloot met een opwekkend woord tot de jongeren, pal te staan voor de begin selen der C.H.U. Leidsehe aquarium- en terrarium- vereen. „De Natuurvriend" Jaarvergadering Bovengenoemde vereeniging hield gister avond in Huize „van Wijk" haar eerste jaarvergadering. Te circa kwart over acht opende de voorzitter, de heer W. Zwart de vergadering. Na vaststelling der notulen en behandeling der ingekomen stukken bracht de secretaris zijn jaarverslag uit, dat onder dank werd goedgekeurd. Uit het verslag bleek onder meer, dat de vereeni ging opgericht werd door alle leden met alle aandeden van de geliquideerde vereen, „de Natuur in Huis". Het ledental breid de zich maandelijks uit met gemiddeld netto van zes leden. De liefhebberij werd intens beoefend en erschillende sprekers hielden over zeer actueele onderwerpen een dertien-tal lezin gen. Uit het uitvoerig verslag van den pen ningmeester, den heer A. H. Langezaal, bleek, dat de vereeniging in het afgeloopen boekjaar een batig saldo bereikte van 44,611/2. De heer P. Swanenburg bracht namens de kascommissie verslag uit en hieruit bleek, dat de penningmeester zijn taak met de meeste nauwkeurigheid had vervuld. Bij de oprichting was besloten om eerst in '38 bestuursverkiezing te doen plaats hebben, zoodat dit punt niet aan de orde gesteld was. Hierna hield de heer A. B. Donk een le zing over het vraagstuk „Hoe verkrijgt men met succes infusoren?" Na een inlei dend woord over Anthony van Leeuwen hoek en uiteengezet te hebben in welk nauw verband het kweeken van infusoren staat, met het kweeken van tropische visch, behandelde spr. een zeventien-tal produc ten waarvan infusoren gekweekt kunnen worden ten dienste van de aquariumsport. Vele aquariumhouders, aldus spr., zijn van meening, dat men van deze producten di rect infusoren kan kweeken, dit is niet ge heel juist daar, en hier wees spr. uitdruk kelijk op, zich eerst rottings-bacteriën (o.a. Bacillus subtiles) ontwikkelen, daarna ont wikkelen zich de monaden of geeseldiertjes en eerst dan ontwikkelen zich de infusoren, waarvan de kiemen door de lucht aange bracht worden. De bacteriën, monaden en infusoren kweeken door deeling voort. De meest voorkomende infusie-diertjes behan delde spr., o.a. trompet-, de klok-, de pan toffel-, het kruipende- en de zonnediertjes. Daar infusoren-culturen nooit zuivere cul turen zijn, werd zuinig voederen, en meer malen daags, aanbevolen. Ook raderdier tjes, hoewel wetenschappelijk niet tot de infusoren behoorende, kunnen zich in deze culturen ontwikkelen en zijn als vischvoed- sel niet te versmaden, terwijl de monaden of geeseldiertjes als vischvoedsel waarde loos zijn. Ook brak spr. een lans voor plan ton, daar dit een niet te onderschatten aan tal infusoren herbergt en het plantaardig planton ook vele jonge visschen ten goede komt. De lezing werd verduidelijkt 'door een collectie op lantaarnplaatjes opgenomen microfoto's. Onder applaus eindigde spr. zijn causerie. BURGERLIJKE STAND GEHUWD: W. C. v. Evert en G. WaBseniLar P. FlandrUn en I. S&rl D. Groenendijk en C. Schlag-weln A. de Jong en J. M. v. d. Water Z. Kadsaen on J. de Ridder J. J. Klink- hnme- en P. v. d. Hoeven. BEVALLEN: P. v. d. HoekNoort dr M. Kevellng—Schimmel dr A. J. C. HeyneGoed dr J. G. C. BoerakkerAalders zn J. van Dam—Nlehot dr H. SpekMaas dr -R. HaasbrinkKwast zn M. W. v. KootenVan Blokland zn P. VerhoevenDe Boer zn C. A. HeemskerkKoemans zn J.H. v. Esv. Perkestetfn en A. C. M. JuffermanaDe Laat BOLL& DUNLOP 3.75 5CHIEDAM Kostelooze inenting Op Woensdag 17 Februari e.k., des na middags van 2 tot 3 uur, wordt in een van de lokalen van het gelxmw Mare 13 a, vvaar- evestigd is het Bureau van den Genees kundigen Dienst, gelegenheid gegeven tot kostelooze inenting en herinenting tegen pokken. Schilder valt van zeven meter hoogte Ernstig gewond opgenomen Gistermiddag was de 23-jarige schilder C. J. B. beig met het verrichteni van werk zaamheden op een dubbele ladder van twaalf treden op een stookplaats in de Elec- trische Centrale der Sted. Lichtfabrieken. Hij heeft daarbij waarschijnlijk een raam geopend, is op een raamkozijn gaan staan en heeft daarbij zijn evenwicht verloren. Van een hoogte van zeven meter viel hij naar beneden en kwam terecht op een bin nenplaats. In ernstigen toestand werd hij opgenomen en door den E. H. D. naar hot ziekenhuis vervoerd. Hoewel ernstig is zijn toestand niet levensgevaarlijk. Begrafenis Prof. Dr. S. G. de Vries Onder zeer groote belangstelling heeft hedenmiddag de teraardebestelling plaats gehad van 't stoffelijk overschot van prof. dr. S. G. d e Vries, in leven oud-directeur van de Universiteits-Biblio'theek en oud- bijzonder hoogleeraar in de Middeleeuw- sche handschrijfkunde aan de Leidsehe Universiteit Onder de aanwezigen bevonden zich de rector-magnificus Prof. Dr. P. J. Van der Hoeve, de secretaris Prof. J. A. J. Barge, Mr. P. E. Briët, cura.or van de Leidsehe Universiteit en Mr. P. J. Idenburg, secreta ris van curatoren, Prof. Dr. J. N. J. Krom, secretaris van de Senaat, Jhr. Mr. Dr. N. C. Gijselaar, oud-burgemeester van Leiden, Dr. P. L. Lolhuizen, directeur van de Kon. Ned. Bibliotheek te Den Haag, Prof. Dr. G. G. Kloeke en Dr. J. J. de Gelder namens de Mij. der Ned. Letterkunde, Dr. J. E. Kroon, bibliothecaris en Mej. Dr. H. J. A. Ruys, adjunct-bibliothecaresse van de Leidsehe Universiteitsbibliotheek, Dr. F. Kossmann, directeur van de Gemeentelijke Bibliotheek te Rotterdam. Voorts vele hoogleeraren, vrienden en leerlingen, vertegenwoordigers van studentenvereenigingen en vele ande- n. Bij de geopende groeve werd het woord gevoerd op verzoek van de familie door Prof. Dr. L. Knappert, die alleen een vrien denwoord wilde spreken. Spr. wees erop, dat hij dus niet de wetenschappelijke mensch zou teekenen, maar alleen de mensch als zoodanig. Wanneer men iemand wil leeren kennen dan gaat men daarbij af op zijn karakter en hoe het reageert op vreugde, maar men kan iemand ook leeren kennen uit de wijze waarop hij het leed dat over hem komt, weet te dragen. Dit leed is Prof. de Vries niet bespaard gebleven en hij heeft het gedragen als een held. Spr. wees er ten slotte op dat de overledene een groot geluk gevonden heeft in de trouw en liefde van zijn vrouw en kinderen. Allen die hem gekend hebben zullen zijn nagedachtenis in eere houden. Prof. Knappert besloot met het bidden van het Onze Vader. UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN ROEKELOOS RIJDEN Gistermorgen omstreeks kwart over tien heeft op den Korststeekterweg een aanrij ding plaats gehad. Een vrachtauto, bestuurd door D. M. uit Gouda, werd ingehaald en gepasseerd door een personenauto, welke bij het passeeren den vrachtwagen aanreed, waardoor deze tegen een langs den weg staande boom botste. De wagen werd zwaar beschadigd en kon op eigen kracht 'niet verder. De be stuurder kwam met de schrik vrij. De per sonen-auto reed door, maar uit de registers bleek dat de bestuurder een L- O. uit Rot terdam was. Proces-verbaal werd opge maakt RAADSBESLUIT VERNIETIGD Bij Kon. Besl. van d.d. 14 Januari is het besluit van den raad onzer gemeente d.d. 14 December j.l. waarbij aan W. Verkerk ver gunning werd verleend tot den verbouw achter zijn huis, vernietigd. Zooals men weet, heeft de burgemeester dit raadsbesluit ter vernietiging voorgedra gen, omdat het z.i. in strijd was met de be palingen van de bouwverordening- VERKOOPING Ten overstaan van Notaris G. J. Stoop alhier is gisteren in hotel „Centraal" publiek verkocht de hofstede „Buiten Gedachten" met bouwterrein en arbeiderswoning aan den Rijksstraatweg en den Rijn onder deze gemeente, groot 26.17.29 H.A., bewoond door den heer G. Davelaar. Het perceel was in bod gebracht op f43.335 en werd voor de som van f44.746 toegewezen aan H. Markusse, notaris te Leiden. SIMULTAAN-SEANCE Door onzen plaatsgenoot J. v. d- Horst, werd op uitnoodiging van de Damclub te Aarlanderveen in dc zaal van den heer Van der Berg, een simultaan-séance gegeven. Van de 19 partijen wist de heer v. Horst er 12 te winnen, 6 remise te spelen, terwijl er 1 door hem word verloren. VERGADERING CHR. JONGE BOEREN- EN TUINDERSVEREENIGING „Eendracht maakt Macht". Gisteravond werd door bovengenoemde Vereen, in de Chr. Lagere Landbouw-School een vergadering gehouden. De Voorz., de heer J. de Jong Jzn., opende op gebruikelijke wijze, heette hierna allen welkom, in het bijzonder Ir. de Groot, Rijks landbouweonsulent, die dezen avond zou be handelen het ook in dezen tijd actueele on derwerp: „Grasland, in verhand met de win ning van veevoeder uit eigen bedrijf." Spr. begoA met op te merken, dat het 'eevoeder zeer in prijs is gestegen, terwijl de prijs van kunstmest laag is. In deze tijd is de hoofdvraag: „Is de In richting van het bedrijf wel juist"? Eerst moet het financieele gedeelte van het bedrijf berekend. Dc kunstmestfabrieken geven wel een eenvoudig rekensommetje, maar dat is niet. juist. Grooter opbrengst aan hooi is in de eerste plaats mogelijk door land bij te pachten. Een andere moge lijkheid is zwaardere bemesting. In Zuid-Holland heeft men over het al gemeen veel melkvee, dus een vrij sterke eobezetting, waardoor veelal het land dat gebruikt wordt voor hooiland niet lang ge noeg vrij is- In dit verband werden door spr. verschil lende methodes voor de bemesting toege licht. Vooral is het van belang het vee veel om te weiden. Men heeft dan minder weiland noodig, waardoor men meer hooiland ter beschikking heeft, dus krijgt men ook eer hooi- Met verschillende cijfers werd door sppr. aangetoond de voordeeligste manier om het e ete weiden, waardoor men zooveel moge lijk van vrij liggende landen voor de hooi- winning kan profiteeren. Op de duidelijke uiteenzetting volgde de gebruikelijke be spreking waarin verschillende dingen na der werden toegelicht. Op de gewone wijze werd deze leerzame avond gesloten. HAZERSWOUDE „HOU VAST" De Chr GymnastieJdvereen. „Hou Vast" gaf in het gymnastiek lokaal der Chr. school op het Dorp een openbare uitvoering. Na de opmarsch heette de voorzitter, dc heer Jansen, de talrijke aanwezigen hartelijk elkom, in het bijzonder den burgemeester, den heer A. Warnaar, den oud-directeur, den heer G. W. de Jong en diens echtgenoote en de afgevaardigden van zuster-vereenigingen Spreker gaf in het kort een uiteenzetting an het belang der lichamelijke oefening en wekte een ieder op om „Hou Vast" te steu nen, hetzij als lid of als donateur(irice). Spr. richtte woorden van dank en hulde tot den directeur, den heer Joh. J. Vos, voor wat hij in het afgeloopen jaar voor de vereoniging is geweest en voor wat hij heeft welen 'e bereiken en overhandigde hem namens de leden een fraai cadeau; ook de pianist kreeg voor zij-n belangeiooze arbeid een herinne ring. Hierop verkreeg de directeur gelegenheid om met de leden het programma, bestaande uit 18 nummers, af te werken. Alle num mers afzonderlijk te vermelden zou ons ver slag te lang maken; toch willen we enkele nen. Het is een avond geworden van goede gymnastiek. De heer Vos kan met vol doening op dezen avond terug zien. Speciaal ermeiden we nog het werk der dames aan paard en ringen en de hoeren aan hoog rek trug, alsmede de vrije oefening, welke subliem was van samenstelling en uitvoe ring. Het was reeds tamelijk laat toen de oorzitter deze goed geslaagde uitvoering met een kort slotwoord eindigde en daarbij de wensch uitsprak dat velen het goeie -oorbeeld van 9 nieuwe leden, die zich reeds n de pauze hadden opgegeven, zouden vol gen. JAARVERGADERING J.V. „EERE ZIJ GOD" De jaarvergadering van de Christelijke Jongelingsvereeniging „Eere zij God" werd Woensdagavond gehouden in het lokaal Salvatori, bijgewoond door vele genoodigden den en beJangstellenden. De voorzitter, de heer J. Kroon opende op de gebruikelijke wijze, heette allen welkom en sprak een openingswoord. Door den heer P. Verheul werd een inleiding Gcw. Geschiedenis gege- \en over Jozua 6 1—21, de inneming van Jericho, waarop bespreking volgde, waar aan vele leden deelnamen. De secretaris, de heer J. A. Overbeeke bracht jaarverslag uit, waaruit bleek, dat de vereeniging 27 leden telt, dat de vergaderingen trouw worden bezocht en door de leden goed wordt ge werkt De penningmeester, de heer J. D. Buitenhuis gaf een financieel overzicht aarbij bleek, dat de kas sloot met een batig saldo van 54.71^. Een 4-taJ sprekers aren voor de vereeniging opgetreden om lezingen te houden. De heer A. van Pijlen behandelde het on derwerp „De Godloozqnactie", en de heer J. A. Overbeeke „Jeugd en Vereenigings- lcven". Beide onderwerpen werden met be langstelling door de vele aanwezigen ge volgd en getuigde van goede studie. Een •jordrachtenwedstrijd waaraan 10 leden deelnamen, werd gehouden in ernst en luim. Door de jury werd voor ernst 1ste prijs toegekend aan Joh. de Bruin, de 2e aan D. de Vogel, de 3e aan A. Rijkaart, de 4e aan P. de Vogel en de 5e aan J. D. Buitenhuis. Voor luim werd de le aan K. Matze, 2e aan P. Verheul, 3e aan Jac. van Klaveren; 4e W. Brinks en de 5e aan K. Tom uitge reikt Door afgevaardigden van Vereenigingen in hier en uit den omtrek, werd het woord gevoerd, waarbij de beste wenschen voor de Vereeniging werden overgebracht Ter afwisseJing werd menig lied gezongen •erverschingen uitgereikt. De heer P. de Vogel, 2e Voorzitter, bracht aan het einde een woord van dank voor de betoonde mede werking en belangstelling en wekte de jon geren ernstig op zich bij de vereeniging aan te sluiten. Nadat gezongen was ,,'k Wil U, God! mijn dank betalen", ging de heer P. de Vogel voor in dankgebed. KATWIJK LOOP DER BEVOLKING IN 1936 Beolking op 31 Dec. 1935 8920 m. en 8634 vr., totaal 17554. In 1936 vermeerderd door gebooite: 213 m. en 208 vr., totaal 421. In 1936 vermeerderd door vestiging: 223 m. eD 232 vr., totaal 455. Alg. totaal 9356 m. en 9074 vr., totaal 18430. In 1936 verminderd door overlijden: 53 m. en 53 vr., totaal 106: In 1936 verminderd door vertrek: 205 m. en 221 vr., totaal 426 Alg. totaal 9098 m. en 8800 vr., totaal 1789S Vermeerdering in 1935: 150 m. en 199 vr. totaal 349. Vooruitgang in 1936: 178. m. en 165 vr., totaal 344. Levenloos aangegeven 7; gesloten huwe lijken 129; echtscheidingen 5; geboorten per 1000 inwoners 24. Kat\Lijk aan Zee 15056; Katwijk aan den Rijn 2842, totaal 17898 inwoners. KATWIJK AAN DE RIJN JAARVERGADERING „HET VERPLEGINGSFONDS" Gisteravond hield bovengenoemde ver eeniging haar jaarvergadering. De Voorzitter, de heer B. v. d. Jagt, open de op de gebruikelijke wijze en sprak daarna een hartelijk woord van welkom. Hierna werden de notulen gelezen en brarht de secretaris, de heer A. Wassenaar het iaarverslag uit. Het ledental bedraagt 512. waarvan 310 betalende en 202 niet-beta- lgnde leden, In 1936 .werden 12 leden ter yer N.V. Maatschappij voor hypothecair crediet in Nederland (waarmede gefusioneerd de N.V. Maastrlchtsche Hypotheekbank v. Nederland) Gevestigd te *s Gravenhage 4 °/o uitlootbare Pandbrieven verkrijgbaar 991/» °/o De Directie pleging in een ziekenhuis opgenomen. Het aantal verpleegdagen bedroeg 240, tegen 126 1935. De penningmeester, de heer Jac. Vlte- gentharl. bracht financieel verslag uit. Do inkomsien bedroegen f 1076.36: de uitgaven f 699 99; batig saldo f 106.37. De bezittingen der vereeniging zijn daardoor gestegen tot f 1G9S.07. De inkomsten van het Operatie- fonds bedroegen f 161.14: de uitgaven 1245.06: nadeelig saldo f 83.92. Uit de reserve werd bijgevoegd f 72.07. zoodat er een nadeelig saldo blijft van f 11.85 De heer P. Slingerland bracht namens den Raad van Toezicht rannort uit omtrent het nazien der boeken en verklaarde dat alles in orde is bevonden, zoodat den penningmees ter onder dank decharge werd vejleend. Bii de bestuursverkiezing werden dn hee- ren G. Varkevisser en Jac. Vliegcnthart her kozen. terwijl in de plaats van den heer W. L. Noordijk, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, gekozen werd de heer G. de Bruiine Het aantal ligdagen werd vastgesteld op 60. De contributie werd gehandhaafd op 6 cent per lid en per week. De contributie voor het Operatiefonds werd vastgesteld op 1 cent per lid en ^per weck. De uitkeering per operatie op f 65. Tot lid van den Raad van Toezicht werd herkozen de heer G. v. d. Perk. Door den voorzitter werd mededeeling ge daan. dat het bestuur besloten heeft zich aan to sluiten bij het z g. „streekverband". De secretaris deed natie: e mededeellngcn en de heer G. Varkevisser zal namens de ver eeniging zitting nemen in het bestuur van het Streekverband. Duidelijk kwam uit het nuttige werk, dat reeds doo^ het Verhand is verricht in het belang dor vereenigingen. Na rondvraag volgde sluiting van deze belangrijke vergadering met dankgebed GEITENFOKVEREENIGING In café „Duinzicht" werd een vergadering gehouden van geitenhouders alhier. Ander half jaar geleden werd te Katwijk aan Zee een Geiten fok vereeniging opgericht, waar bij zich 17 geitenhouders uit Katwijk a. d. Rijn aansloten. Eonigen t'jd geleden kwam het denkbeeld op hij enkele leden alhier om zich af te scheiden en zelf een afdeeling op te richten. Door een voorloopig bestuur werd beslo ten een lid van het hoofdbestuur uit te non digen en onderling en ook met afgevaardig den uit Katwijk aan Zee deze zaak te be spreken. Na lange discussies werd ten slotte be sloten tot oprichting van een zelfstandige afdeeling. F.en 25-tal personen gaven zich als lid op. De afdeeling werd den naam ge geven van V.I.O.S. (Veredeling is ons stre ven). De nieuwe afdeeling werd door het hoofdbestuurslid geïnstalleerd. Deze sprak de hoop uit dat beide afdeelingen elkaar met woord en daad zouden bijstaan. Hij hield daarna een korte lezing. Na nog eeni- gen tijd van gezellig samenzijn sloot de voor zitter deze vergadering. NIET WELVOEGEï.TJKE KLEEDING Naast de actie, die van particuliere da mes uitgaat, is ook, in opdracht van de R. K. Kiesvereeniging, aan het gemeentebe stuur een request gezonden naar aanleiding van het dragen van onwelvoegelijke klee ding in den badtijd en gevraagd hieraan paal en perk te stellen. KATWIJK AAN ZEE COöP. VERBRUIKSVEREENIGING „HELPT ELKANDER" Bovengenoemde vereeniging kwam Dins dag 10 Februari jl. in buitengewone alge- meene vergadering bijeen. De voorzitter, de heer J. C. Zuyderduyn, opende te 8 uur de vergadering, die door 170 personen was be zocht. In een kort openingswoord bracht hij den leden de dank van het bestuur voor hun trouw, die uitkwam in steeds verhoogde omzetten van bakkerij en winkel. De groei der Coöperatie brengt echter mede, dat het pand te klein wordt Als hoofdschotel kwam dan ook thans op de agenda voor: een voor stel tot aankoop van een pand aan de Voorstraat nabij de eigen zaak. Na een geanimeerde discussie werd dit voorstel met bijna algemeene stemmen aan genomen. In de bestaande vacature van de com missie van toezicht, door het vertrek van den hees M. Slingerland naar Amsterdam, werd gekozen de heer P. van Rijn. Om 10.30 uur werd de vergadering met dank voor de belangstelling door den voorzitter gesloten. GEVAARLIJK WERK De 4-jarige Nic. Zw. uit de De Waal Malefijtstraat was gistermiddag stillekens achter op een draai-orgel geklommen. Toen het orgel zich echter in beweging zette, viel het ventje er af, met het gevolg dat één der achterwielen over zijn beentje reed. Dr. Lod der constateerde een gebroken beentje, waar voor overbrenging naar het Arad. Zieken huis te Leiden noodzakelijk bleek. GEVONDEN Een sleutel, een portemonnaie, inhouden de f 3.75. LEIDSCHENDAM VERGADERING A.-R. KIESVEREEN. Hedenavond om 8 uur komt de Antl-rev. Kiesvereeniging in jaarvergadering bijeen in het vereenigingslokaal achter de Geref. Kerk Damlaan. De agenda vermeldt o.a.' Bestuursverkiezing Kandidaatstelling Tweede Kamer Voortzetting bespreking inleiding K. Vink in de vorige vergadering. LEIDERDORP ONDERHOUD PLANTSOENEN De uitslagen van de openbare aanbeste ding tot onderhouden van de plantsoenen is als volgt: W. O. van Hofwegen voor 490 per jaar. W. C. van Laar 430, K. van Fruchten ƒ390, B. van der Vecht 350, W. v. Bekkum 300. VLEESCHKEURTNG In Januari jl. werden aangegeven voo- hpdriffsslnchting: 7 runderen, 17 varkens en 2 kalveren: voor hn'cslnrhtinsr: 3 varkens; voor noodslaehRng: 9 vorkpns f waarvan S afgekeurd). 8 varkens heneden 50 kg. (6 afg.), 16 biggen (afg.), 1 schaap (afg.) en 2 kalveren (1 afg.). „DEVOTE" De Chr. Muziekvercen. „Devote" hoopt Vrijdagavond half 8 in de Geref. Kerk een uitvoering te. geven, RADIO DISTRIBUTIE DONDERDAG 11 FEBRUARI Programma III: 8.— Keulen of div., 11.20 Parus R.. 13.05 Brusel VI.. 14.20 Gram.muz. GRD 5o Parijs R.. 15.20 Keulen, 16.35 Londen R„ ,20 Keu le iedapest Denmark. Programma/- IV: 8.— Brussel VI.. 9.20 Grs muz. GRD, 19.35 Londen Reg., 13.35 Droltw 14.25 Lenden R.. 15.35 Droltwlch, 18.20 dlver 19.Droltwlch, 19.30 Sportpraatje d. d. hee G. A. Janssen. Journalist; 20.Londen R., 21.20 Droltwlch, 21.40 Weenen of div., 22.20 Droltwlch VRIJDAG 12 FEBRUARI Programma III: 8Keulen of dlv„ 10.11 Deutschl.s. of div., 11.20 Keulen, 12.05 Parijs R. 13.05 Brussel VI., 15.35 Keulen. 16.20 Uarüs R. 17.20 Keulen, plm. 18.60 Weenenof div., 20.00 Berlijn of div., 20.2n Droltwlch. 21.40 Fr., 22.20 Brussel VI.. 22.30 Boedapest 23.20 Parijs R. Programma IV: 8Brussel VI.. 9.20 muz. G.R.D.. 10.35 Londen R.. 12.50 Dr< 14.25 Londen R., 16.20 Droltwlch. 18.20 diversen, 18.45 Droltwlch, 19.20 Brussel VI., plm. 19 50 i Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 8 tot en mei Zondag 14 Februari a.s. waargenomen door de apotheken: J .C. Pelle, Kort Rapenburg 12, te lef. 594, J. E. M. ten Dijk, Haven 18, telef. 85 en mej. J. Doedens, Wiiihelminapark 8, Oegatgeest, telef. 274. POLDERKRING DWARSWATERING DOES In de ten Raadhuize gehouden vergade ring van den polderkring Dwarswatering Does werd als secretaris herkozen de hee B G. Corts. Voorts werden verdeeld ove de verschillende polders, de gelden welks in 1936 werden ontvangen voor de vergun ningen tot het bevaren van de Does en dc Dwarswatering met motorbooten. WERKLOOZEN Bij het Age.ntschap der Arbeidsbemidde ling stonden cfceze week 107 werkloozen in geschreven. LISSE ALGEMEENE LEDENVERGADERING VEREENIGING „DE NARCIS" Woensdagmiddag te 2 uur had een algem ledenvergadering van de Vereeniging „D Narcis" plaats in café-restaurant „De Nach tegaal" alhier. De voorzitter heette allen hartelijk we! kom. In zijn openingswoord ging spr. in be kort na wat er zooal in het afgeloopen jaa aan de orde is geweest en stelde vast da de vereeniging dankbaar in het afgeloope jaar kan terugblikken, gezien het vele goi de werk wat door haar werd verricht. Spr,| memoreerde het. groote belang van het werk van Prof. van Slochteren en zijn staf het afgeloopen jaar verricht, waarvan ook in het bijzonder nog werd genoemd de reii naar Amerika in verband met de warm waterbehandeling van ingevoerde narcissen welke aldaar zou moeten plaats hebben Spr. wees er op hoe een vereischte warm waterbehandeling aldaar nagenoeg gelijk zou staan met een invoerverbod, en hoe practisch thans reeds schade wordt gelo den door deze bepaling. Het streven der vereeniging is en blijft het stellen van de hoogste eischen aan de keu ring der narcissen, zoodat het laatste aaltic uit Nederland zal zijn verdwenen en d< narcissenvlieg hier onbekend zal zijn. zoo dat gezegd zal worden: „bollen uit Holland zijn zek.er goed". Na het openingswoord van den voorzitter kwam de secretaris aan het woord met dc notulen der vórige algemeene vergadering die ongewijzigd werden goedgekeurd. Ook het daarop volgende verslag der controle commissie werd ongewijzigd goedgekeurd. De directeur van den keuringsdienst bracht vervolgens verslag uit over 193Ü •in geconstateerd werd dat 't aaltjes

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6