WERK Glas in Lood DONDERDAG 11 FEBRUARI 1937 TWEEDE BLAD PAG. S „DAT GEVAARLIJKE PACIFISME" Niet bewezen beschuldigingen De heer Dr. J. R o o r d a, arts te Haarlem, heeft verschillende bladen een artikel doen toezenden met verzoek, het hedien te plaat- een. Hij wijst er op, hoezeer de kans cp oorlog weer toeneemt en hoe weinig de vre desbeweging, welke na 1918 ontstond, dus heeft uitgericht. En dan spreekt hij een be- gohuldiging uit: Zijn het demonische krachten die het rncnschdom haar tien niéuwe verniefi- giingswaanzin drijven? Enkele dier krach- ten kennen we, domheid, slechtheid, ge brek aan geloof in de mogelijkheid van het nieuwe en betere. Ik sprak over de rijkgeschakeerde vre desbeweging die plim. 1930 'groeide. De pacifisten, zij die zich inspanden om een herhaling van de ramp te voorkomen, zullen" niet dan m-ot verbittering en teleur stelling kunnen denken aan al degenen, die niet hebben meegeholpen toen het tij gunstig was, die in scepticisme en lui beid geen hulp bodien, doch slechts on! moedigende kritiek hadden. Een grooto persoonlijke schuld hebben millioenen menseden van deze generatie op zich ge laden, een schuld zoo groot dat zij met beter verdienden dan dat oen oorlog hen wegvaagt, als er maar geen kinderen wa r0"- Laten de krantendirecteuren, de staats lieden, de kooplieden en bovenal de moe ders eens aan zichzelf vragen „wat heb ik gedaan?" Laat hen niet zichzelf in slaap sussen met te zeggen „wij waren onmach tig". Zijn zij menschelijke wezens met een ziel, een geweten en een wil of niet. Zij zijn schuldig aan het bloed dat in de toekomst zal vloeien, aan de vrouwen en en kinderen die in gas en brand zullen omkomen. Ik heb indertijd persoonlijk Kellogg s hulp gevraagd voor de actie van de medici in alle Jandén. Wat antwoordde deze man die kort daarop de Nobelprijs voor de vrede ontving? „I can 't give an opinion about it", eeen woord van steun of van aanmoediging. Ik heb krantendirecteuren bezocht en hun medewerking gevraagd. Bij de meesten scepticisme, volkomen ge brek aan geloof en initiatie!. Ik heb secre tarissen van groote artsenorganisaties in liet buitenlarad bezocht: scepticisme, vol komen gebrek aan geloof en initiatief. Zoo is het eiken strijder voor de vrede ge gaan. De groot-industrieelen, de petroleum magnaten, wanneer hebben deze hun gehi en hun invloed openlijk voor de vrede aangewend? Al deze menschen zijin. per soonlijk schuldig. Zij zullen nooit of nim mer hun handen kunnen wassohen in on schuld. Thans, zoo vervolgt hij, groeit er schuld besef. Maar men werpt de sohuld op „het gevaarlijke pacifisme" en denkt er zoo af te komen. Wij erkennen, dat hierin waarheid steekt. Maar ook overdrijving en ook beschuldigin gen, welke niet te bewijzen zijn. Want Dr. Roorda propageert blijkbaar een pacifisme, dat het onze niet mag zijn, omdat het ai et met de zonde rekent. En. dat i s een ge vaarlijk pacifisme, dat enkele tok teleur stelling leidien zal. NATIONAAL FONDS VOOR BIJZONDERE N00DEN In zeven maanden 28.307. beschikbaar gesteld Velen de helpende hand geboden Het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden heeft verslag uitgebracht over de eerste periode zijner werk zaamheden van 31 Mei 1936 tot 31 Dec. 1936. De periodieke bijdragen, welke voor het Nationaal Fonds van zoo groote waarde zijn, zijn in December gestegen tot een to taal van 5434,per maand. De aandacht wordt er nog eens op gevestigd, dat de hulp van het Fonds in beginsel slechts een aan vulling is op-hetgeen plaatselijk wordt ver strekt Het heeft derhalve geen zin zich rechtstreeks tot het Nationaal Fonds te wenden, daar op deze wijze slechts een ver traging in de behandeling ontstaat en te vens de administratie van het Fonds op on- noodige wijze wordt overbelast. Van het grootste belang is derhalve de vorming der plaatselijke commissies van samenwerking. Deze vorming had tot dus verre een tamelijk bevredigend verloop. Commissies kwamen tot stand in 190 ge meenten, waaronder wel haast alle belang rijkste gemeenten worden gevonden. Slechts in hooge uitzondering nam het Fonds aanvragen rechtstreeks in behande ling van personen, die aannemelijk konden maken, dat een hulpverleening door plaat selijke instellingen voor hen zeer bezwaar lijk zou zijn. In totaal werd aan 246 personen hulp verleend. Het Fonds stelde hier voor 28.307,beschikbaar, terwijl van andere zijde 31.150,— werd bij eengebracht. Hoewel de afgeloopen zeven maanden nog geen basis vormen voor voorspellingen om trent de toekomst van het Fonds mag wor den vastgesteld, dat het Fonds door de vrij gevigheid en burgerzin van het Nederland- sche volk reeds in staat werd gesteld aan velen, die in het gezicht van de haven dreigden te stranden, de helpende hand te bieden. Papendrechtsche school-correspondentiekwestie Bij K.B. is vernietigd een besluit van B. en W. van Papendrecht d.d. 5 November j.l. strekkende om goed te keuren, dat aan P. Dekker, lid van den raad en tevens be stuurslid van de Chr- Kleuterschool „Eben Haezer", ter inzage wordt verstrekt de correspondentie, door B. en W. en de ge noemde Vereeniging met Gcd. Staten ge voerd omtrent bet ter beschikking stellen van een lokaal aan de Neutrale Kleuter schoolvereeniging. UIT DE A.R. PARTIJ A. R. J. A. Bij het secretariaat der ARJA is bericht ingekomen van de oprichting van een club te Laag Zuthem (Gem. Heino en Zwollerker spel) genaamd: „Dr. H. Colijn". Voorloopig adres: Ds Oegema, Langeslag. Voorts wordt medegedeeld, dat de nieuwe folder van de ARJA, getiteld „Calvinistische jongeren waakt", gereed gekomen is. In dezen folder zijn opgepfomen uitspraken Van verschillende vooraanstaande mannen uit de partij over de ARJA .Voorts bevat de folder allerlei inlichtingen over grondslag en doel der ARJA en haar orgaan. Ook worden mededeelingen gedaan omtrent de werkwijze der ARJA-clubs. Dit geschrift kan door ieder worden gevraagd, die belang stelt in het werk van deze organisatie en wordt kosteloos in meer dere exemplaren toegezonden. Het leent zich uitstekend voor propaganda onder de jonge ren, die belang stellen in de bestudeering onzer beginselen. Aanvragen om toezending en verdere in lichtingen richte men aan den heer T. de Boer, te Aalten, 2e secr. van de ARJA. G. W. Lovendaal, de nestor der Neder- landsche dichtersmag vandaag zijn negentigste verjaardag vieren n onredelijke stijging van de kuiken- prijzen te voorkomen. ,1 Kuikens, die geleverd worden aan fokkers' of houders van vermeerderingshedrijven val len buiten deze prijsregeling, evenals de kuikens van sier- en dwergrassen. Vrijwillige inkrimping van melkvee Vergoeding nog steeds niet uitgekeerd De heer Van der Sluis heeft de vol gende schriftelijke vragen gesteld aan den Minister van Landbouw: 1. is het juist, dat de vergoeding, toegef zegd aan de veehouders, die tot vrijwillige inkrimping van melkvee waren overgegaan, nog steeds niet is uitgekeerd? 2. Is het den Minister bekend, dat een aantal van de bedoelde veehouders uitstel van pacht of reiite-betaling gekregen heb' ben in afwachting van een spoedige, uitbe taling van de toegezegde vergoeding? 3 is de Minister bereid een spoedige af handeling te bevorderen en mede te deelen tegen welken uitersten datum de uitbetaling kan worden tegemoet gezien? LAND EN TUINBOUW Onze bloemen naar Amerika Tulpen goed gevraagd, met seringen wil het niet De uitroer-belemmeringen op het gebied an den land- en tuinbouw laten ook de bloementeelt niet ongemoeid en zoo zijn be langrijke afzetterreinen geheel of gedeelte lijk verloren gegaan. De ondernemingsgeest "an de exporteurs tracht echter telkens lieuwe afzetmogelijkheden te verkrijgen, en .zpQ._viadL-eexu.niet onbelangrijke afzet van tulpen plaats naar Amerika. Het -zijn' in "hoofdzaak de stevige Darwin- tulpen, die voor deze verre reis in aanmer king komen en zich in het nieuwe afzetge bied goed laten presenteeren. Iedere week gaan flinke partijen tulpen naar Amerika en op de Westlandsche Bloemenveiling te Hon- sele'rsdijk is het in de prijzen zeer goed merkbaar, wanneer voor de verscheping naar de Nieuwe Wereld wordt gekocht.. De bloemen worden vaak via Havre verzonden, daar het verkorten van den reisduur een be langrijke factor is. Er blijkt in Amerika veel vraag Ie zijn naar de Darwintulpen, zoodat de groote transportkosten deze export toch niet onmogelijk maken. Minder gunstig verloopt de export van se ringen, die meer in de omgevng van Aals meer wordt beoefend. Men heeft wel reeds verschillende pogingen aangewend om deze bloemen in Amerika te plaatsen, doch tot een ruimere afzet is het nog niet gekomen. De Kuikenprijzen Naar wij vernemen, zal binnenkort zen Kon. Besluit in werking treden, krach tens hetwelk alle houders van broediver- gunningen zich tegenover de Nederland- sche Centrale voor eieren en pluimvee zullen moeten verbinden aan deze cen trale op haar eerste aanvraag een bedrag te zullen betalen van f0.05 per broedei. Van deze verplichting wordt evenwel ont heffing verleend aan die houders van broed- vergunningen, die zich hebben verbonden hun kuikens ten verkoop te zullen aanbieden en te zullen verkoopen tegen ten hoogste, door den Minister van Landbouw en Vissche- rij vastgestelde prijzen. Deze prijzen bedragen voor piepkuikens f0.16 per stuk en voor vrouwelijke eenden kuikens, indien deze geleverd worden in het tijdvak van 21 Februari tot 21 Maart f0.60, 21 Maart tot 1 April f 0.50, 1 April tot 11 April 0.45,11 April tot 21 April 0.40 p. stuk Voor eendenkuikens die geleverd worden op of na 21 April 1937 bedraagt de prijs ten hoogste 0.30 per stuk. Doel van deze rege- Een der bewoners van het door het hoogwater bezochte gebied rondom Breda bezig met de wasch buiten op^ te hangetL GEMENGD NIEUWS Meisje aangerand Dader gearresteerd !j Gistermiddag is de 24-jarige Mej. van !Gr uit Oosterbeek, ter hoogte van het plaiifcejj wambuis, tusschen Ede en Arnhe'm door zekeren J. J. uit Arnhem aangerand. De dame wist te ontkomen. Zij riep, ;dé hulp in van de Edesche politie en vertëjdjé haar, dat de man haar met den dood heeft bedreigd. De politie slaagde er in den. mén, toen hij per fiets in de richting Arnhè. reed, te achterhalen, eh te arrestééren.- De bontdiefstallen te Den Haag De buit gevonden In het begin van deze maand arresteerde de politie te 's-G ravenhage drie Rotter dammers, die besrokken zouden zijn bij bont- diefstallen, ter waarde van f 3000, in een huis aan de Driehoekjes en die bovendien aantal vulpenhouders en andere artike len (ter waarde van f 2000) van een winkel in de Hoogstraat zouden hebben buit ge maakt. Een gedeelte van de buit werd te-; ruggevonden en een van de drie daders, die allen ter beschikking van de Justitie wer den gesteld, legde een bekentenis af. Bij Rotterdamsche familieleden van een der daders is thans het grootste gedeelde van het gestolen bont, waartusschen de vul penhouders verborgen waren, gevonden. De buit was keurig verpakt in zes koffers, die boven op het dak van het huis stonden. De' Haagsche recherche heeft, met medewer king van de Rotterdamsche reoherche. deze vondst gedaan. Magazijn afgebrand (Van onzen correspondent.) Woensdagavond ongeveer 7 uur ontstond door onbekende oorzaak brand in het ma gazijn van bakkersartikelen en bakkerij machines van den heer H. M. Damhof, ge legen aan de Bakenstraat te Almelo. Door de aanwezige hoeveelheid vetten vond het vuur gretig voedsel en brandde het ge bouw nagenoeg geheel uit. Ook de aanwe zige goederenvoorraad ging voor een grootj deel verloren. Een naastgelegen leegstaan de woning brandde mede voor een deel af,1 Overigens wist de brandweer, versterkt, door 2 spuiten van de in de nabijheid ge legen fabriek der N.V. Palthe, den brand, tot deze perceelen te beperken. Verzekering dekt althans gedeeltelijk de groote schade De rjjksweg Delft-Overschie Mag men er honderd K.M. rijden? De chauffeur K.. wonende te 's-Graven- hage, die op den nieuwen Rijksweg tus schen Delft en Overschie had gereden met een snelheid van 100 K.M. en bii de krui sing met den Ackerdijkscheweg een aanrij ding had veroorzaakt, stond wegens het in gevaar brengen van de veiligheid van het verkeer voor den Delftschen kantonrechter Mr. dr. Ph. B. Libourel terecht. Hij niet verschenen, doch zijn belangen den 'behartigd door Mr. C. Vlot uit Scheve- ningen, die erkende, dat ter plaatse was ge reden met een snelheid van 100 K.M. per uur. De ambtenaar van het O. M. Mr. F. Hol lander wilde de aanrijding buiten beschou wing laten, aangezien het hier ging om de vraag: mag op dezen weg met een derge lijke groote snelheid worden gereden? Spn meende, dat de nieuwe Rijksweg tusschen Delft en Overschie niet voor groote snelheden geschikt is, omdat ei 7. ij wegen op uitkomen en het op- en afgaand verkeer niet gescheiden is. Spr. vraagt f 75 subs. 1 maand hechtenis. De verdediger Mr. Vlot kon niet inzien, waarom zulk een snelheid op den nieuwen Rijksweg niet verantwoord zou zijn en hi] citeerde een uitspraak van den Delftschen politie-commissaris: „als een automobilist hier nog geen 100 K.M. mag rijden, waar zou hij het dan wel mogen?" De kantonrechter besloot de zaak twee weken aan te houden, ten einde een drietal j deskundigen, w.o. iemand van den A. N. W» B., te hooren. Rangeerder tusschen buffers Gisteravond omstreeks acht uur is de 35-jarige rangeerder H. Reyners bij het r>n- geeren op het emplacement der Ned. Spoor wegen te Roermond, met zijn borstkas tusschen de buffers geraakt en op slag gedood. Het slachtoffer laat een vrouw en vier kinderen achter. Het stoffelijk overschot is naar het St. Laurentiusziekenliuis te Roer mond overgebracht. Twee woningen afgebrand te Monster In den a/fgeloopen nacht zijn te Terhey- de twee woningen tot den grond toe afge brand. De bewoner van een van de huizen, de heer P. Langeslag, werd omstreeks vier uur gewekt doo r het angstig blaffen van deu hond. Tot zijn groote ontsteltenis bemerkte hij, dat zijn woning in brand stond. Half ge kleed vluchtte de man naar buiten, waarna hij de buren -wekte. De sterke westenwind wakkerde liet vuur zoodanig aan, dat bin nen korten tijd beide perceelen tot den grond toe afbrandden. De hrandweer uit Monster kon alleen de brandende over blijfselen naspuiten. De eigenaar van de beide perceelen was verzekerd. De heèr Langeslag was niet ver zekerd. Oude vrouw doodgevallen Gistermiddag is de 68-jarige wed. T. B. in het parad aan de Van Hogendorpstraat te i-Gravenhage van een 15 meter hooge trap gevallen, vermoedelijk doordat zij door ;n duizeling overvallen werd. Mej. B., die in het, Heilige Geesthof je woonde, was bijna onmiddellijk dood. Schilderstukken verduisterd Aangifte tegen Amsterdamsch kunstschilder Naar wij vernemen is door het Zwitser- sche consulaat, namens een Zvvitsersche da- bij de politie van het bureau Staclliou- •skade te Amsterdam, aangifte ge daan terzake vermoedelijke verduistering door een Amsterdamsch kunstschilder, die zijn woning in de 2-e Jan Steenstraat heeft, van vijf schilderstukken. Den schilder, die eenigen tijd geleden in Zwitserland was ge weest, waren de schilderstukken ter hand gesteld met de opdracht een er van te eo- pieeren en de andere vier te restaureeren. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat de kunstschilder niet meer op het adres in de 2e Jan Steenstraat woonachtig is. Zijn moeder mishandeld Verdachte tot drie jaar Veroordeeld De 26-jarige E- S. uit Stadskanaal, tegen wien de Officier van Justitie te Gr ningen de vorige week wegens mishande ling met geweldpleging zes jaar gevan genisstraf eischte, werd heden door de rechtbank tot drie jaar gevangen traf veroordeeld niet aftrek van ds preventieve hechtenis. In den avond van 3 December j.l. had de man zijn^-jarige moeder, ,die in een woon- scheepje in Ter A'pël woont, in éen nabij gelegen bosch gelokt, waar hij haar met een -4iamer op het hoofd sloeg, waardoor de vrouw zware hoofdwonden en een hersen schudding opliep. Dé vrouw zakte bewuste loos ineen. De onverlaat ging er toen met haar portemonnaie vandoor. Nog steeds watersnood bij Breda Het is in Breda en omgeving nog steeds een natte boel. Het water wil maar niet zak ken en dientengevolge ontstaat steeds meer schade. Ernstig vreest men dat de dijk langs de z.g. Haagtsphe beemden het zal be- >ven. Onder leiding van het gemeentebestuur van Terheyden is een groot aantal werkloo- zen en bewoners van het bedreigde gebied met man en macht bezig de zwakke plaat sen te vensterken. In den vrijwel geheel ondergeloopen Box meerpolder staat reeds meer dan een meter water. In de gemeente Teteringen is veel schade ontstaan, doordat de pas aangelegde riolee- ring is volgeloopen en in het drijfand ge zakt. Ook te Ginneken is veel schade aan gericht, Enkele huizen zijn onderspoeld, waardoor de achtergevels reeds scheuren beginnen te vertoonen. De Kertosonö voor Lissabon Naar wij vernemen is het Nederlandsche _.s. Kertosono van de Rott Lloyd, gesleept door de sleepboot Zwarte Zee van P. Smit Co. te Rotterdam en de Duitsche sleep boot Seefalke voor Lissabon aangekomen. Het schip wacht nu een gunstig getij af om de haven van Lissabon binnen te loopen. Een lastig geval Gisteravond vervoegde zich aan 't bureau Linnaeusstraat te Amsterdam een deur- vvaai'der, die de hulp der politie inriep om een moeder met 'baby uit zijn auto te ver wijderen. De vrouvv was nl. niet te bewe gen uit eigen wil uit te stappen. In Diemerbrug had de deurwaarder op last van den huiseigenaar het huisraad van de vrouw op straat gezet. Daar de baby pas negen dagen oud was. moesten moeder en kind volgens den dokter per auto naar een noodwoning worden vervoerd. Eenmaal in d^kussens gezeten, wilde de vrouw uit protest de auto niet verlaten. De deurwaarder reed, toen hij zijn verhaal kwam doen, reeds drie uren met zijn pas sagiers rond. Hij was bij de Diemer politie bij de marechaussees geweest, doch deze durfden het met het oog op de baby niet aan de moeder op straat te zetten. Ook de politie van het bureau Linnaeusstraat voel de bier weinig voor. Ten einde raad is de deurwaarder naar het O. L. Vroüwe Gasthuis gegaan, waar hij" onder een voorwendsel de vrouw en haar kind wist af te leveren. Eindelijk van zijn last bevrijd is de deurwaarder oogenblikkelijk weggereden. Bouwvakarbeiders protesteeren te Utrecht Het werk aan het Centraal Station bezet. Om en nabij achthonderd Utrechtsche werklooze bouwvakarbeiders hebben giste ren te Utrec-ht een demonstratie gehou den, waarbij ze het verbouwingswerk aan het Centraal Station bezet hebben. Het, was eep betooging tegen het feit, dat de aanneem ster arbeiders hier aan het werk heeft tegen loonen. welke lager zijn dan de loonen die voor Utrecht gelden in de Collec tieve Arbeidsovereenkomst in de bouwvak ken. De demonstratie is zeer kalm verloopen. De werkloozen kwamen bij groote groepen het bouwterrein op en bezetten het geheele werk. De arbeiders die aan het werk war ren werden aangemaand om het werk te staken, daar zij door hun werken tegen lager loon hun Utrechtsche collega's in den strijd om het bestaan bemoeilijkten. Een voor een legden de timmerlieden, die aan het werk waren, dan ook den arbeid neer. De politie verscheen na eenige oogenblik- ken en onder leiding van een inspecteur werden de mannen aangemaand om het werk te verlaten. Zij zeiden, dat zij gekomen waren om werk te vragen. De inspecteur trad zeer tactisch op en gaf een aantal hun ner gelegenheid om deze vraag persoonlijk aan den heer Strijland te stellen, maar toen deze luidkeels gelegd had, dat hij geen men schen kon gebruiken, werden met zachten drang de menschen verwijderd. Omstreeks kwart voor twaalf was de ge heele demonstratie beëindigd. Het betrof hier een klacht, die reecis meer malen in de kringen der Utrechtsche werk loozen geuit is. In het bestek is niet voorge schreven, dat het werk met plaatselijke ar beidskrachten moet worden uitgevoerd. De aannemer, aan wien het werk na de aanbe steding gegund is, heeft werklieden van el ders betrokken, die een lager loon verdienen dan voor Utrechtsche arbeiders is gecon tracteerd. Daardoor wordt dit werk bijna geheel met arbeidskrachten van buiten de ,stad uitgevoerd, hetgeen, goedkooper is. Vetwormpjes huidonzuiverheden en puistjes lUROL doel ze verdwijnen! Gebruikt bij gelaat-.verzorging witte Purol. Doos 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. Adv.} ROFFEl^RIJMEN KLEED U GOED!" iaken dl» de echte wol zeer Naast „Voed, u goed" gaat „Kleed u Als slagwoord tot ons spreken: [goed" Men heeft o?is surplus ondermelk Eens ernstig aangekeken, Men heeft er diep bij nagedacht, Er proeven mee genomen, En zie: uit onze ondermelk Is prima wol gekomen! Een wol, tennaastenbij gelijk De krullen van de schapen Waar je zoo lekker onder schiet En zoo perfect kunt slapen. Men noemt de kunstwol „Lactofil". Dat is niet kwaad bekeken: Het gaat niet aan in Nederland Van melkdraadstofte spreken. De groote vraag is: zal ons volk De uitvinding waardeeren En onze ondermelkwolstof Voldoende consumeeren Ik hoop dat onze boerenstand Er aanzien mee zal winnen En dat de mélkwolfabrikant Er zij bij moge spinnen. Leiden op Zondag 7 Maart 1937 nam. 3 uur in hotel „Zomerlust". Zooals békend, zal de winnaar van deza match uitkomen tegen den wereldkampioen Maurice Raichenbach. Het speeltempo is vastgesteld op 25 zet-1 ten per uur. DE MATCH KELLER-SPRINGER Toch Zondagsontheiliging Met wenschen der Chr. Vereenigingen wordt niet gerekend Naar men ons thans vain de zijde va Ned. Dambond officieel mededeelt, zal de matoh tusschen Keiler en Springer, die als voorwedstrijd voor het wereldkampioen schap bedoeld is, Donderdag 25 Februari te Dordrecht aanvangen. Zooals we reeds vreesden, heeft men de gevoelens der Chris telijke dammers weer botweg twee wedstrijden op Zondag vastgesteld. De Ned. Dambond beschouwt blijkbaar de Woensdag als een meer geschikte rustdagl Deze gang van zaken betreuren we iin hooge mate. De vorige match, hij de wed strijd tusschen Springer en Va essen, was de organisatie in handen van een comité, dat de Zondag als wedstrijddag uitschakelde. Zoo bekend, is het verloop van deze matoh, organisatorisch bezien, alleszins be vredigend geweest. Waarom wordt nu weer van de ingeslagen weg afgeweken? Waarom moet heel ons Christelijk volksdeel wederom in zijn heiligste principes aangetast worden, terwijl beloofd was, dat mende Zondag zou uitschakelen? Wij gelooven, dat de Ned. Dambond wel heel voorzichtig mag zijn, wil ze niet al Christelijke vereenigingen (en dat zijn ex- heel wat) als lid verliezen. Onze laten niet voortdurend met zioh sollen 1 Het rooster De eerste partij wordt gespeeld te Dor drecht op 25 Febr. 1937 nam. 7 uur in bouw Americain. De tweede partij heeft op 26 Febr. 1937 nam. 7y2 uur te Soheveningen in hotel .Central" plaats. De 3e partij wordt 27 Febr. 1937 nam. 6 u, te Haarlem gespeeld in hotel „Het Hof van Holland". De 4e partij is toegewezen aan Amsterdam en vindt plaats in het „Victoria"-hotel, Dam rak lop Zondag 28 Febr. 1937 nm. 2 u. Op Maandag 1 Maart 1937 naxn. 6 uur wordt te Groningen in „Huis de Beurs" de 5e partij gespeeld. Te Emmen in Concertzaal „Groothuis' wordt op Dinsdag 2 Maart 1937 nam. 6 uur de 6e partij aangevangen. Woensdag 3 Maart 1937 is als rustdag vast- Te Rotterdam wordt in het „Oude Raad huis" Raad'huissteeg op Donderdag 4 Maart 1937 nam. 7 uur door Constant de 7e partij georganiseerd. De 8ste partij toegewezen aan de sport- vereeniging S.H.E.L.L. te Amsterdam, wordt op 5 Maart 1937 nam. 7 uur in „Krasnapols- ky". Warmoesstraat, gespeeld. Voor de 9de partij op Zaterdag 6 Maart 1937 heeft nog geen toewijzing plaats gehad en zal nader worden vastgesteld. De 10de en laatste partij vindt plaats te (Nadruk verboden) LEO LENS TELEFOONGEBOUW TE ZANDVOORT De Rijksgebouwendienst heeft aanbesteed het bouwen van een telefoongebouw te Zand- voort. Laagste inschrijver was A. Slokker en Zn., te Huizen voor f 16.125. BOUWEN VAN KAZERNEMENTEN Op 16 Februari as .zal te 's-Gravenhage in de Frederikkazerne worden aanbesteed het bouwen van kazernementen voor de korpsen der bereden wapenr te 's-Gravenhage (15de gedeelte: het maken van de noordwestelijke gebouwen van het kazernement voor het 3de half regiment huzaren), raming f 638.200. De N.V. Spoorwegbedrijf Utrecht was met f 31.100.— laagste inschrijfster bij de aanbe steding van het maken van den onderdoor gang Beukenweg in den toekomstigen spoor weg Amsterdam C.S.Utrecht (vrije keus werklieden). Met in hoofdzaak tewerkstelling van Amsterdamsche werklieden was laagste inschrijver de heer J. Beenen te Haarlem voor f 31000. BEVERWIJKSCHE CONSERVE NFABRIEK Het bedrijf van de Beverwijksche Conser- venfabriek N.V. te Beverwijk zal belangrijk worden uitgebreid. Naast de bestaande fabriek zal een nieuw gebouw met een op pervlakte va.. O00 vierk. meter verrijzen, waarvoor een aantal woningen zullen moeten worden afgebroken. Het nieuwe gebouw zal word voorzien van een koelinrichting, voor welk doel een speciale vinding zal worden toegepast. DE RIJKSVERZEKERINGBANK Op 22 Februari as. zal te Amsterdam wor den aanbesteed de bouw van een nieuw kan toorgebouw voor de Rijksverzekeringbankf, P. d. Hooghstraat 65 te Amsterdam. POMPSTATION TE EMMEN Op 18 Februari a.s. zal te Emmen worden aanbesteed de bouw van een pompstation met gewapend betonfilters onder de ge meente Emmen. GLASINDUSTRIE „ROTTERDAM" JOH. PIETERMAN VAN DER DUINSTRAAT 25-27 29 TELEFOON No. 45600 De Bergsche Voorpias Is, met het oog op verbetering van den vlschstand afgevischt zulks onder groote belangstelling, zooals ons plaatje, met den ouden Princemolert op dea achtergrond, doet zien*

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5