Instantine Nationalistische naar Almeria opmarsch De Duitsche jeugd slaat op de trom PONDERDAG n FEBRUARI 1937 EERSTE BLAD PAG. a /b\ (bay er) VRy BESHrSu^SliSra JAdvJ Buitenland SPOTTENDE CRITIEK OP HET NAZI-BELEID Een Beiersch blad maakt carnavalsgrappen In Roomsche streken is de carnavalsweek 'de tijd waarin men geneigd is op het gebied van geestigheid wat meer dan gewoonlijk door de vingers te zien. Wellicht dat de „Münchner Neueste Nachrichten" daaraan de moed heeft ontleend tot het oefenen van spottende^ critiek op het huidige regiem in Duitschland. Naar „Het Vaderland" meldt is het car navalsnummer van genoemd blad versche nen met do vermelding, dat het is een „Wirtschafts-, Feigen-, Deck- und Sand- Blatt". Bij „spreekuur van de redactie" leest men: „slechts met toestemming van den commandant van het kamp te spreken". Als briefadres van de redactie wordt Dachau opgegeven, waar, zooals men weet, het Bei- ersche concentratiekamp is. En m dit num mer staat het volgende sprookje: 't Verhaal van Roodkapje Er was eens voor vele jaren in Duitsch- •land een bosch. De Rijksarbeidsdienst had hierin nog niet de boomen geveldl En in jdit bosch leefde een wolf. Op een mooien Zondag nu, juist toen het »,Erntedankfest" was, ging een klein BDM- meisje door dat bosch. Het had een klein rood kapje op. Het wilde haar grijze groot moeder bezoeken, die in een gesticht voor moeders van de „Nationalsozialistische iWohlfahrt" woonde. Het meisje droeg een mandje met een „pondsgeschenk" van de „Winterhilfe" en een flesch „Patenwein" in de hand. Daar ontmoette het den boozen wolf. Hij had een geel bruinige huid, opdat niemand zou bemerken, dat hij rassenvijandige plan nen had. Roodkapje dacht dan ook niets ergs, toen zij den wolf zag, temeer, omdat zij wist, dat alle personen, die schadelijk .voor het volk zijn, in het concentratiekamp opgesloten zijn. Zij geloofde, een heel ge wonen burgerlijken hond voor zich te heb ben! „Heil roodkapje!" zei de wolf. „Waar ga je naar toe?" Roodkapje antwoordde: „Ik ga naar mijn oma in het Huis voor Moe ders." „Zoo", zei de wolf, „maar neem 'dan bloemen mee. Pluk er een paar. Het Departement voor de Schoonheid van het Nellen der boomen heeft toch het bosch met prachtige bloemen doen versieren". Roodkapje begon dadelijk bloemen te plukken voor het oogstfeestruikertje. De wolf echter liep zoo snel mogelijk naar het Huis voor Moeders, at de grootmoeder op, trok haar kleeren aan, stak haar vrouwen- schapsinsigne op de borst en ging in het bed liggen. Daar kwam roodkapje reeds aan. Zij .vroeg: Nu, lieve oma, hoe gaat het met u? De wolf trachtte de volksche stem van oma na te doen en antwoordde: „Goed, mijn kind". Roodkapje vroeg: „Waarom spreekt u vandaag op een manier, alsof u van een vreemd ras bent?" De wolf ant woordde: „de les in de rhetorica van van morgen heeft me zoo vermoeid". „Maar grootmoeder, wat hebt gij groote ooren". „Daarmee kan ik het fluisteren van de mop peraars beter hooren!" „Maar grootmoe der, wat hebt gü groote oogen". „Daar mee kan ik de onruststokers beter in de ga ten houden". „Maar grootmoeder, wat hebt gij 'n grooten mond". „Je weet toch, dat ik lid van de Kulturgemeinde ben". En met deze woorden at de wolf het arme rood kapje op. Het dier ging nu weer in bed lig gen en sliep op zijn onverantwoordeijlke Wijze dadelijk in en snurkte. Daar ging buiten de „KreisjSgermeister" voorbij. Hij hoorde dat snurken en dacht: hoe kan een arische grootmoeder zoo ras- senvreemd snurken? Hij ging kijken en vond den wolf. En hij schoot dadelijk hoewel hij geen acte voor het schieten van wolven had, dus geheel op eigen verant woording! den wolf dood. Dan sneed hij den wolf den buik open en vond gelukkig grootmoeder en kind nog levend. Wat was dat een vreugde! De wolf werd dadelijk ter beschikking van den „Reiclisnahrstand" ge steld en zijn vleesch werd in eigen jus be reid. De „Kreisjagermeister" kreeg het recht, op de uniform een gouden wolf. te 'dragen. Roodkapje werd tot onderleidster Van den Bond van Duitsche Meisjes bevor derd. Grootmoeder mocht op een geheel nieuw stoomschip van „Kraft durch Freu- de" een vacantiereis naar Madeira makenl jOostenrijk en de Habsburgers De „Wiener Zeitung", die officieus als 'Oostenrijks regeeringsorgaan geldt, houdt zich in haar nummer van gisteren met de Habsburger-kwestie bezig en stelt daarb.j de vraag, hoe de monarchistische orde op nieuw op Oosten rij kg ch gebied zou kunnou worden opgebouwd. Het blad antwoordt op deze vraag met een 'duidelijke waarschuwing, geduld en be dachtzaamheid te oefenen. Deze waarschu wing wordt gericht tot den troonpretendent aartshertog Otto. Het blad eindigt met een beroep op de ijverige medewerking van de legitimisten binnen het kader van het vaderlandsche front: „De politieke evolutie van Oostenrijk eJacht een vervolmaking van de autoritaire gedachte", aldus het blad, „en de laatste etappe op dezen weg is nog niet bereikt", Jtalië kweekt meer kader r' Mot het oog op grootere eischen. welke een modern leger stelt, is tijdens den onder voor ril».M-schap van M usso i n i gehouden ka- '•>in «tsraad besloten het narwal officieren van het Ita iaansche leger uit te breiden, het aantal mannen in de lagere rangen iets te verminderen, de promotie te bespoedigen 'door 't opheffen van unnoodige bureaucratie ©n de ouderdomsgrons in alle hoogere ran gen onvoorwaardelijk toe te passen, met het 'doel jongere officieren in de hoogere com- {aando's te brengen. Motril is hun reeds in handen gevallen Madrid thans volledig geïsoleerd De troepen van generaal Q u e i p o de Llano hebben hun opmarsch naar Almeria voortgezet en Motril ingeno men, dat omstreeks halverwege tus- schen Malaga en Almeria is gelegen. Naar het hoofdkwartier van de natio nalisten mededeelt, hebben de witten bij hun intocht in Malaga alle buitenlan ders, die daar ondanks de gevaren van den burgeroorlog waren gebleven twaalf Engelschen, dertig Franschen, zeven Duitschers en vier Amerikanen ongedeerd aangetroffen. In Malaga heerscht thans weder rust en orde. De sympathie van de bevolking is geheel aan de zijde van de witte troe pen en neemt nog toe, nu de levensmid delendistributie, waarmede op bevel van generaal Queipo de Llano terstond een aanvang is gemaakt, aan den zwaren voedselnöod, welke drie weken lang in de stad geheerscht heeft, een einde maakt. De nationalisten verzekeren, dat het meerendeel van de bewoners zich slechts gedwongen naar de heerschappij van de roode machthebbers schikte, het geen ook hieruit blijkt, dat minstens vijf honderd miliciens tijdens de ge vechten om de stad met do wapens in de hand naar de nationalisten overlie pen. Naar verluidt, zal generaal Franco binnen een week persoonlijk een bezoek brengen aan de stad. De verslagen roode troepen De gevluchte roode gouverneur van Ma laga heeft thans zijn zetel gevestigd in Al meria, waar hij vijf-en-twintig-duizend vluchtelingen moet verzorgen. Honderd-dui zend andere bevinden zich nog in de bergen Op verzoek van den civielen gouverneur van Valencia werd daar besloten, dat de vluchtelingen niet in Almeria mochten blij ven, doch zich verder noordwaarts in de provincie Murcia moeten begeven. Dit wordt evenwel alleen aan vrouwen, kinderen en grijsaards toegestaan. De weerbare mannen moeten in Almeria blijven, om verder dienst te doen bij het roode leger. Naar vernomen wordt, zijn generaal K1 e- ber en de groep Sovjet-Russische officie ren, die de verdediging van Malaga hebben De Spaansche burgeroorlog geleid, slechts twee uur voor den intocht van de nationalistische troepen in Russi sche vliegtuigen gevlucht. Verder verluidt hier bij geruchte, dat de volksfronters in Motril ongeveer vier-hon- derd gevangenen uit Malaga hebben laten executeeren, waaronder zeventien priesters en een-en-twintig kinderen. De lijken zou den in zee zijn geworpen. Madrid geheel afgesneden Hoewel de opperbevelhebber van de roode strijdkrachten op het Madrileen- sche front ontkend heeft, dat de natio nalisten den hoofdweg naar Valencia hebben afgesneden, is het een feit, dat nu al sedert meer dan zes en dertig uur geen telefonische verbinding met Ma drid te krijgen is. Daar de telefoonlei ding juist langs dezen hoofdweg liep, bevestigt dus het zwijgen van de Spaan- sche hoofdstad de verklaring van het nationalistische hoofdkwartier, dat de weg naar Valencia onder controle van de witten staat Sedert het begin van den burgeroorlog is dit de eerste maal, dat Madrid totaal van de rest van Europa is geïsoleerd. Het bureau van de United Press te Lon den heeft gisteren den geheelen dag pogin gen in het werk gesteld, om in telefoonische verbinding met Madrid te treden, doch is hierin niet geslaagd. Soortgelijke pogingen van de groote Londensche bladen bleven eveneens zonder resultaat. De Spaansche volksfront-ambassade to Londen verklaarde, geen nadere inlichtin gen te kunnen verstrekken, daar zij slechts telefoneert met Valencia, waar de zetel der roode regeering is gevestigd. In Madrileensche kringen is men van meening dat tengevolge van de verovering van Malaga door de nationalisten zeer bin nenkort een algemeen mobilisatie-bevel zal worden afgekondigd, waardoor alle weer bare mannen van achttien tot vijf-en-veer tig jaar onder de wapenen zullen worden geroepen. Nu de nationalisten op het front ten Zui den van Madrid zoo'n geweldige activiteit ontplooien, venvacht men ook spoedig een grootscheepsch offensief van Franco's troe pen in de Noordelijke sectoren, waar in het park Casa de Campo omvangrijke troepen concentraties van de nationalisten zijn waargenomen. Merkwaardig is ook, dat in de Universiteitsstad, vooral bij de Puerta do Hierro, de IJzeren Poort, de strijd weer is opgelaaid. Alle teekenen wijzen dus erop, dat het binnenkort er op of er onder zal gaan. Buitenlandsche waarnemers zijn intusschen algemeen van meening, dat het lot van do hoofdstad feitelijk reeds beslist is, nu de hoofdweg naar Valen cia door de witten is afgesne den. VERZEKERING MAATSCHAPPIJ „F I D U C I A" NIJMEGEN Burg. van Schaeck Mathonsingel 2 Brand-, Glas-, Ongevallenverz. enz Koning Zogoe opent Albaansch parlement Koning Zogoe van Albanië heeft gisteren te Tirana plechtig de zitting van het parle ment geopend met een troonrede, waarin hij zijn tevredenheid betuigde over hetgeen door liet volk is bereikt. Verder kondigde hij nieuwe maatregelen aan tot verbetering van den economischen en socialen toestand in Albanië. Ten aanzien van de buitenlandsche betrek kingen zeide de koning, dat de vriendschap pelijke betrekkingen, welke het land met zijn buurstaten en de overige mogendheden onderhoudt, gehandhaafd zullen blijven. In het bijzonder wees de koning op de goede betrekkingen, welke met Italië worden onderhouden. De rede van den koning werd luide toege- j'uicht. Italiaansche propaganda op Malta Prof. Carlo Mal lia, hoogleeraar in het handelsrecht aan de universiteit te Malta, en Vincenzo Bonello, conservator van de afdeeling schoone kunsten in het museum te la Valette, zijn ontslagen, omdat hun ge drag bij herhaling gevaarlijk is geweest voo- de Britsche belangen en onvereenigbaar met hun officieel ambt. Bonello onderhield betrekkingen met Italiaansche propagandistische organisa tie. die het vorige jaar ontbonden is. De Britsch-Duitsche besprekingen In het Britsche Lagerhuis heeft men aan Cranborne gevraagd of de Duitsche re geering haar voorstellen voor een Europee- sche regeling, gedaan op 31 Maart 1936, op eenigerlei wijze heeft ingetrokken of gewij zigd. Cranborne verklaarde, dat, voor zoover hem bekend is. de verklaring, door Hitler op dien dag afgelegd, niet speciaal Is inge trokken. Op een andere vraag antwoordde Cran borne. dat het niet juist zou zijn te zeggen, dat Duitschland heeft geweigerd mede te werken aan onderhandelingen over een regeling. Er is een aanzienlijke vertraging ingetreden aldus Cranborne maar wij hopen, dat nog onderhandelingen gevoerd zullen worden. HONGARIJE VONNIST SPIONNEN Het Honvedgerecht te Boedapest heeft tien personen veroordeeld wegens spion- nage ten voordeele van een buitenlandsche mogendheid tot tuchthuisstraffen met een maximum van vijftien jaar. Verder werd den veroordeelden levenslang verboden het Hongaarsch-Tsjechische grensgebied te be treden. Ex-koning Edwards financiën Labour wil van geen toelage weten De labourpartij heeft besloten zich te ver zetten tegen iedere toelage aan den hertog van Windsor bij de bespreking van de ci viele lijst van den koning in het parlement. Dit besluit zal evenwel geen ernstige moei lijkheden opleveren, want indien de koning persoonlijk een toelage wenscht te geven aan zijn broeder, kan hij dit afnemen van het bedrag, dat het parlement hem zal toestaan. Vermoedelijk zal de civiele lijst van den koning verhoogd worden, om hem in staat te stellen den hertog van Windsor een toe lage te geven. Politieke jachtpartij in Polen De diplomatieke vertegenwoordiger van Polen, Chodacki, heeft den president van den senaat, G r e i s e r, een uitnoodiging overhandigd van den president der repu bliek, M o s c i c k i, om deel te nemen aan de jachtpartij, welke op 26 en 27 Februari te Bialowicz zal worden gehouden, waarbij ook de Duitsche minister-president Goe- rin g hoopt aanwezig te zijn. Roosevelt en het hooggerechtshof Na een verbitterd debat van twee uren heeft het Amerikaansche huis van afgevaar digden het wetsontwerp (in geamendeerden vorm) aangenomen, volgens hetwelk het leden van het opperste federale gerechtshof toegestaan is, op 70-jarigen leeftijd ontslag te nemen bij voortgezette salarieering. Proefvluchten voor de Transatlantische dienst De vliegboot „Caledonia'", welke met extra tanks is uitgerust, maakt thans proefvluch ten ter voorbereiding van Atlantische Oce- aanvluchben. Bedoelde extra-tanks zijn aan gebracht, om het vliegen over groote afstan den mogelijk te maken. Gisteren werd de verbinding met het nieu we radiostation aan de monding van de Shannon (Ierland) geprobeerd. De „Caledo nia" was ongeveer zes uur in de lucht. De tocht ging boven Ierland, do Iereche zee, en de kust van Cornwall en Wales. Toen de „Caledonia" van Southampton vertrok, had zij een belasting, welke gelijk is aan de lading, waarmede de tochten over den Atlantischen Oceaan zullen worden be gonnen. Het bruto-gewicht van de vliegboot bedroeg toen 45.000 Engelsche ponden. De ..Caledonia" was in 30 seconden „los" Maandag of Dinsdag zal de vliegboot een proefvlucht maken van Londen naar \lexan drié, d.i. een grooter afstand dan van Ier land naar Newfoundland. BARNEVELD Melkproductenfabriek „DE EENDRACHT te BARNEVELD Telefoon 46 Directeur: T WIF.RSMA Levert alle MELKPRODUCTEN tact goud bekroond uiterst concu-reerend. *- SPECIAAL VERPAKTE ROOMBOTER ln kistjes van 10 Kilo. w; - i - nii.) OVEREENSTEMMING BEREIKT IN DETROIT Einde van de staking bij General Motors Tusschen de vertegenwoordigers der werknemers en die der werkgevers bij de General Motors is overeenstemming bereikt! Hiermede komt een einde aan de staking, die in het geheel twee-en- veertig dagen geduurd heeft. De bepa lingen der overeenkomst moeten nog slechts worden onderteekend en afge kondigd. De oneenigheid der Belgische socialisten Vandervelde dringt aan op eenheid. De algemeene raad van d? Bolgiscao werkliedenpartij heeft in een vergade ring een onderzoek ingesteld naar de omstandigheden, waaronder Vander velde als minister is afgetreden en naar den politieken toestand. Vandervel de bracht zelf verslag uit over de eerstgenoemde aangelegen heid. Hij drong er op aan, dat in het debat alle persoonlijke kwesties verme den zouden worden, omdat de partij meer dan ooit behoefte heeft aan een heid, „gezien de vermetelheid en het geweld door de tegenstanders in de Ka mer tentoongespreid". Uit de verklaringen van Vandervelde bleek, dat het verschil van meening in de regeering betrekking heeft gehad op de vraag, welke houding tegenover Spanje moest worden aangenomen ten aanzien van de zaak-de Borchgrave. Minister Spaak zeide, dat de legende over wrijving tusschen hem en Vandervelde door de woorden van den laatste haar be- teekenis volkomen had verloren. De raad nam tenslotte eenstemmig een motie aan, waarin vertrouwen wordt uitge sproken in den voorzitter der partij en ken nis wordt genomen van zijn aftreden als minister. Volgens een meer gepreciseerde lezing van Havas heeft Vandervelde in den algemeenen raad der werkliedenpartij, sprekende overdo motieven van zijn aftreden als minister nog gezegd, dat Spaak, hoewel hij weigerde de diplomatieke betrekkingen met de Spaan sche regeering te verbreken, den Belgischen zaakgelastigde te Madrid wilde terugroepen, indien men niet binnen drie dagen ant woord van de Spaansche regeering ten aan zien van de zaak-De Borchgrave zou ont vangen. Vandervelde had zich daartegen verzet, omdat naar zijn meening een dergelijk ga- haar gelijk zou staan met een verbreking der diplomatieke betrekkingen. Wegens dit verschil van meening is hij afgetreden. Spaak voegde hieraan toe, dat er geen sprake was geweest van leerstellige conflic ten, doch slechts van voorvallen van per soonlijken aard, Huysmans over zijn Spaansche reis In de Belgische Kamer heeft de voorzitter. ■Kamiel Huy smans, daartoe door het op treden der rechtsche oppositie genoopt, gis teren verklaringen afgelegd over zijn Spaan sche reis. Spr. verklaarde dat de persberich ten, die sommige bladen over zijn optreden aldaar hadden gebracht, niet met de waar heid overeenstemden. Wat zijn houding ten opzichte der volks- frontregeering aangaat, zeide spreker, dat hij aan de zijde staat der wettelijke regeo- ring. Hiermede heb ik geenszins een partij dige houding aangenomen. Mijn principes blijven altijd dezelfde. Mocht zich Dijv. In Nederland, waar een rechtsche regeering aan het bewind is. welke regc-ehing, voorge zeten door Dr. Colijn, samengesteld is uit calvinisten en roomsch-katholieken, een mi litaire opstand voordoen, dan zou ik aan de zijde staan van de rechtsche regeering. In verband met zijn redevoeringen m Spanje verklaarde spreker, nimmer de Bel gische politiek te hebben aangevallen. Hij heeft in Spanje nooit gesproken uit naam van België of van de Belgische regeering Na Huysmans sprak de katholieke oud-minister-president Carton de W i- art, die zeide dat Huysmans' rede hem geen voldoening had kunnen geven. Ook de Rexistische en V1 aamsch-nationa listische sprekers betuigden, dat de heer Huysmans, die nu eenmaal Belgisch Kamer voorzitter is. zich voorzichtiger had behoo- ren te gedragen. Dt ontstemming tegen Huysmans in deze kringen blijft dan ook aanhouden. De nood van de Oostenrijksche middenstand Volgens de „Daily Herald" heeft de Wee-a - sche Vereeniging van hopdenfabrikanten het verzoek tot de regeering gericht b-urgerambt tenaren te verbieden blootshoofds In het openbaar te verschijnen. Aangemoedigd door dit initiatief zijn nu de kappers met het verzoek gekomen bij de wet het zelfscheren te verbieden, althans tegen te gaan, door het heffen van een hoo- ge belasting op scheermesjes Cynici hebben reeds opgemerkt, dat het hotelbedrijf er zijde bij zou kunnen spinnen, indien van hoogerhand zou worden bepaald, dat het voortaan verboden zou worden thuis te slapen. GEMENGD NIEUWS Tusschen de kamwielen van den molen Gistermiddag heeft op den windmolen van den heer G. teVorte m-M u 11 e m een afschuwelijk ongeluk plaats gehad. Een zeventien-jarige molenaarsknecht raakte met zijn das tusschen de kamwielen van den molen. Het lichaam werd uit elkaar gerukt. Het lijk van het slachtoffer is naar de begraafplaats vervoerd. KOKENDE KOFFIE GEDRONKEN Te Neer heeft het 5-jarig dochtertje van den heer J. S. uit een kan kokende koffie gedronken. De kleine kreeg zoo ernstige in wendige brandwonden, dat het aan de ge volgen ia overleden, Er moeten .Jugendheime" komen Von Schirachs invloed wint meer en meer veld t (Van onzen Duitschen correspondent) Op een plein wordt vroolijk, pittig ge zongen. Ergens uit een straat klinkt het zware scandeeren van een spreek koor. Er kijken menschen uit de ramen. Wandelaars voelen een inwendigen strijd tusschen hun nieuwsgierigheid en het wantrouwen, dat er wel weer ge collecteerd zal wordenl Menschen, die het weten kunnen, zeggen: „1 Is de Haj'otl" Zoo wordt namelijk bij afkor ting de Hitier-Jugend gewoonlijk ge noemd. 'n Groote troep meisjes van den B.D.M. (Bund Deutscher Madel) in bruine jekker en blauwe rok of Hitier- Jungens, die er uitzien als echte S.A.- lieden, ook al# dragen ze geen bruine tuniek en is de hakenkruisband om hun linker bovenarm niet rood, doch rood-wit-rood, of „Jungvolk" of „Pimp- fen" in blauwe skipakken, hun winter- uniform, staan rondom twee wagens, waarvan de een een bouwvallige schuur, de ander een soort landhuisje draagt. De schuur en het landhuisje hebben beide het opschrift: „Jugendheim". Doch op de schuur staat: „Jeugdverblijven zooals ze n i e t moeten wezen!" en op het landhuisje leest men: „Jeugdverblij ven, zooals ze wel moeten zijnl" De liederen zijn, als gezegd, vroolijk en pittig. Doch evenals bij het Leger des Hells dienen ze uitsluitend om menschen te trek ken- De spreekkoren vormen het eigenlijke „Zweck der Uebung". De jeugd vraagt „Ju gendheime", jeugdverblijven, waar ze te zamen komen, kan waar ze haar tijd ver drijft met spelen, doch waar ze ook ernstige uren doorbrengt van opvoeding, natuurlijk in de nationaal-socialistische geest! Bom! Bom! Bom-bom-bom! Het klinkt somber, monotoon, maar het is stratenver hoorbaar en men blijft er gemakkelijker bij in de pas dan bij marschmuziek of mili taire trommelslag. Bom! Bom! Bom-bom-bom! De Hitlerjeugd rukt op. Vooraan gaan de tamboers, die met één stok, welke de afmeting heeft van een knuppel, hun trom bewerken. Een trom, wel driemaal zoo hoog als de doorsnee, gelijk men ze ten onzent alleen maar ziet, wan neer in historische optochten vendels mee trekken van den Spaansehen overweldiger. Bom! Bom! Bom-bom-bom! In Nederland kent men dit geluid uit de bioscoop, waar het de dansen der wilden van Donker- Afrika begeleidt. In Duitschland klinkt het langs de berghellingen van Beieren en over de vlakten van Pommeren, op de oevers van de Rijn en aan gene zijde van de Oder. In alle gouwen rukt de Hitlerjeugd op en vraagt in machtige spreekkoren om „Jugendheime" om geen luxe, maar mooie, gezonde, gezel lige „Jugendheime". waarvan men er al leen reeds in Berlijn maar liefst twaalf honderd te kort komt. Aan deze „Jugendheime", die een samen vatting moeten worden van hetgeen elders patronaten, gezellen-tehuizen en in 't alge meen alle verecnigings- en clubgebouwen de aankomende en opgroeidende jeugd bie den, is de behoefte groot en dringend ge worden sinds 1 December van het vorig jaar de heele Duitsche ieugd van het kleinste schoolkind tot het bijna meerderjarige „Landjahr"-meisje en den dienstplichtigen .Arbeitsmann" werd ingelijfd bij de natio naal-socialistische jeugd-organisatle. De cijfers, die zeiden, dat tachtig procent der jeugd bij de Hitler-Jugend was aange sloten, wekten weliswaar de indruk, dat de wet de Hitler-Jugend slechts met een kwart vergrootte, doch de werkelijkheid is, dat bij de officieels Jeugd-organlsatle tachtig pro cent der georganiseerde Duitsche jongens en meisjes waren aangesloten en moge er ook al een tijd zijn geweest, dat er in het dikwijls over-georganiseeerd ge noemde Duitschland geen verschil van be- teekenis bestond tusschen jeugd en geor ganiseerde jeugd, vier jaren nationaal socialistisch bewind hebben hierin een merkbare verandering gebracht. De schat ting, dat de wet van 1 Dec. 1936 het leden tal der Hitler-Jugend verdubbelde, lijkt dan ook geenszins overdreven. Echter was ook voor de afvaardiging van deze wet de behoefte aan „Jugendheime" zeer groot. Vooral natuurlijk in de laatste jaren voor de „Machtübernahme", toen dc nu tot Rijksleider der Duitsche jeugd be noemde Baldur von Schirach door Hitier was belast met 't aankweeken der reserves het bruine leger, doch ook na Jan. 1933 was de zorg om de Hitlerjeugd zoo gauw en zoo talrijk mogelijk onder te brengen in eigen verenigingsgebouwen, grooter a an de bezorgdheid over de vraag, waar en hoe do jeugd werd ondergebracht- Een lolfelijke onderneming Iemand, die sympathiseerde met de be weging, kon zich. voor Hitier aan het be wind kwam, verdienstelijk maken door een huis of winkel waarvoor toch geen huur- der ie vinden was. beschikbaar te stellen als „Jugendheim". Dit leidde er toe. dat een goed deel der nationaal-socialistische jeugd belandde in kelders of half-onder- grondsche verblijven. Later was men wel iets kieskeuriger met het aanvaarden van jeugdverblijven, maar toch nog lang niet voldoende. Een uitgesproken wantoestand is hét, dat er vrijwel overal in kleine, goed- koope café's weinig gebruikte zaaltjes „vooi een. prik" gehuurd zijn, die als „Jugend heim" gebruikt worden en die er toe leiden, dat jonge menschen. zooal niet tijdens, dan toch na hun samenkomsten, gemakkelijk komen tot het gebruik van alcohol. In zooverre is de actie voor zindelijke, gezonde, gezellige en alcohol-vrije „Jugend heime" een loffelijke onderneming. Dat de Staat en de stad probeerden, om de belas' tingbetalers te vrijwaren tegen een verhoo- ging van het toch al niet bescheiden budget met de milliarden. welke er noodzakelijk toe zouden wezen, om het vraagstuk der jeugdverblijven definitief uit de wereld te helpen, is ook niet kwaad. De particuiiei is er tenslotte allang aan gewoon geraakt, dat het Derd^ Rijk een heeleboel tot stand breng, maar dat niets zonder offertjes gaat De directies van alle grootere onder nemingen hebben reeds lang op hun be grootingen onder de post „wettelijke sociale verplichtingen" een andere post voor „vrijwillige sociale verplichtingen" staan, welke laatste beduidend hooger is dan de eerste. Doch een schaduwzijde van de „Jugend heime", die overal gebouwd of tenminsti nieuw ingericht en verbeterd worden is, da de jeugd er vrijwel gekazerneerd gaa worden. Baldur von Schirach heeft steeds met groote nadruk beweerd, dat de Hitlerjeugd op het terrein der opvoeding slechts een <3 aanvullende rol speelde en dat zij nooit en c nergens zou mogen of kunnen treden in de rechten van kerk, gezin en school. Nog F slechts twee Jaar geleden zeide hij in zijn boek over de nationaal-socialistische jeugdjj organisatie uitdrukkelijk, dat het doel der verenigingsgebouwen uitsluitend één weke- lijksche kameraadschApsavond was. Van deze opvatting is de man, die de op voeding der geheele Duitsche jeugd in han den heeft en die van zijn doen en laten alleen maar verantwoording heeft af te leg gen tegenover Adolf Hitler, geheel terug gekomen. De „Jugendheime" zullen voor de jeugd te allen tijde open staan en zooal niet in theorie, dan toch in de praktijk het ouder lijk huis vervangen. Do rechten van de school blijven natuurlijk onaangetast, doch zooals de „Gemeinschaftssc'hule" de kerk als opvoedingsfactor buitensluit zoo dreigl het „Jugendheim" die andere factor uit de opvoeding te schakelen: het gezin! NACHTELIJK BELEG VAN EEN CAFE Binnen gasten, buiten politiemannen Groote consternatie Een aantal vroolijke Nijmegenaars hai zich Maandagavond verzameld in een café, dat door den ondernemen den eigenaar met den naam „O.Ké" is gedoopt, aldus vertelt het „Handelsblad". Het gezelschap liet zicb het bruisende gerstennat goed smaken, uit de radio galmden de klanken van een opge wekte carnavalsviering in het Rijnland en de vrienden zongen uit volle borst de popu laire liederen van den eeuwigen trouwen huzaar, den zwarten zigeuner en het idylli sche plekje bij den ouden molen mede. Het was er op en top O.Ké! De uren vlogen voor bij en vóór men er erg in had dreunden twaalf slagen van den Stevenstoren over d» stad. Maar het biertje smaakte zóó lekker, de stemming zat er zóó in, dat men van geen scheiden wilde weten. Én do wuard was al evenzeer door de fuif stemming overmeesterd, zoodat hij omzichtig naar buiten gluurde of er geen onraad was zorgvuldig de deur sloot en de gordijnen liet zakken, zoo-lai geen lichtstraalitje naar buiten kon door dringen. En even later schuimde het bier weer In de glazen. Aanvankelijk was men zeer bedachtzaam. Men schoof wat dichter Lijeen. de radio was afgezet en men onderhield zich met ?eze;.i- gen kout. Doch naarmate het aantal gecon sumeerde bierijes steeg, daalde, rie .oorzich- tigheid en eenige malen schalde een luid gelach door het vertrek, dat in de stille van den nacht op straat duidelijk hoorbaar was. Een politieman, die in clo ïahijhold naar stig speurde naar onraad, hoorde deze uiting van vreugde en hij begreep onmiddellijk dat hol O.Ké wasl Hij riep eenige collega's ter assistentie, men wachtte even op een nieuw larhsalvo en zet'e daarna de uitgana'» van het café zoowel aan de voor- ala ia:i de achterzijde af. Toen k opto een der sg-n ten luide op de .oordeur en vorderde 'o gang. Men hoorde een verdacht geschuifel van voeten, het gerinkel van glaswerk en daarna werd het stil. Het geklop werd nog eens herhaald, maar niema id liet zich zien Een enkele maal meenden een politieman een schim achter een gordijn van de boven vertrekken te zien, maar daarbij bleef het. En *oen begon een nachtwakeHet café was zoodanig omsingeld, dat er niemand meer uit kon. De politiemannen werden van tijd tot tijd afgelost, en het ging er maar om, wie het meeste geduld had. De mannen binnen hielden met den moed der vertwij feling s*and, die daar buiten wisten vin geen wijken. Traag kropen thans de urrn oorbij en reeds begon de stad teekenen te geven van ontwaken. Vroege voorbij- gangera zagen tot hun stomme verbazing de j belegeraars in afwachting. Even later arriveerde nog een politieman op het terrein van zoo verbeten volharding gewapend met een bevelschrift tot huis?' king. Weer werd geklopt op de deur, .n.i ook nu bleef het zonder uitwerking. Toen werden de omwonenden gewekt door harde slagen en glasgerinkel en toen zij met sla perige en verschrikte gezichten voor ramen verschenen, zagen zij een aantal agen ten zich door een opengebroken deur nam binnen werken. Politiemotoren daverden aan en na eenige oogenblikken verschenen hevig ontdane gestalten in de deuropening die in de zijspannen plaats namen en hun tocht naar het politie-bureau aanving Daar binnen het café was heel wat con sternatie gewekt. De waard vas beg .nnen verwondering en verontwaardiging ie vem zen over de zonderlinge w*jze waarop d« politie zich toegang verschafte en hij 'x zwoer, dat er niemand in huis was. Het b vel tot huiszoeking bracht hem jchler al-a de zekerheid dat hier g&en ontkennen moet baten. De politiemannen deden hun w?r grondig en telkens weerklonken kreten van schrik en opwinding, wanneer weer een slachtoffer ontdekt was. Men vond er in kas ten, onder een tafel, onder het dekzeil van een motorfiets enop het dak. Deze laa» ste vluchteling werd na eenige acrobatische 'oeren eveneens l en naar hot ptr litiebureau getransporteerd. Hier volgden eenige uren van verhoor en vermaning en het was reeds bijna negen uur, toen een optocht van bleeke mannen, het rood-omrande oogen den zetel van den H. Hermandad verliet. HUWELIJKSZEGEN Het gezin van den landbouwer J. Meert! te Bruggenum werd verrast met de ge boorte van een drieling, twee meisjes en eer jongen. Voor eenige jaren werd dit gezia met eer tweeling uitgebreid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2