SU m m £cited)t (ioumiil Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken REDDINGBOOT IN DE BRANDING OMGESLAGEN 20 pCt. korting PALTHE abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 4- portokosten Per week 0-18 Voor het. Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 '/a ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 6009 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 11 FEBRUAR11937 §W>trtEntteprij?tn: Van I tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer 0.227* Ingezonden Mededeellngen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0 45 Voor het bevragen aan 't bureau V wordt berekendf 0.10 17e Jaargang PROF. MR. A. ANEMA 65 JAAR Prof. Mr. A. Anema mocht gisteren den 65-jarigen leeftijd bereiken, en ter gelegen heid daarvan heeft „ons Gereformeerde volk", zooals Prof. Anema zoo gaarne zegt, reden om den God des levens te danken voor hetgeen Iiij in dezen man aan het Cal vinistisch deel der natie en daarin aan ons gansche volk heeft geschonken. Dat mag stellig niet wei nig genoemd wor den. Prof. Anema heeft met zijn verkregen gaven gewoekerd op ve lerlei levenster rein. Geboren in het jaar 1872 te Min- nertsga volgde hij het Gymnasium te Leeuwarden, studeerde achter- oenvolgens clas- Kieke philologie en rechtsweten schappen en promoveerde in 1894 aan de Universiteit te Leiden met een proefschrift over het (toenmalig) art. 80 van de Grond wet. Sindsdien heeft. Prof. Anema zich met vele en velerlei publicaties tot het Calvinis tisch volksdeel gewend. We noemen „Cal vinisme en Rechtswetenschap" (1897), „De Grondslagen der Sociologie" (1900), „Twee erlei Democratie" (1902), „Relativistische Rechtsleer" (1920), en vooral liet wonder schoone „Onze Tijd en onze Roeping", ver schenen in 1921. Dit „woord aan ons Gere formeerde volk" gaf in kernachtige taal en heldere lijn de probleemstelling aan, waar voor Calvinistisch Nederland zich kort den oorlog geplaatst zag. In hetzelfde veld ligt het „Een nieuwe tijd en een nieuwe taak", waarin duidelijk wordt aangegeven, aan welke fouten de nieuwere nationalisti sche stroomingen mank gaan. Uit dit wèrk- je en uit het uitvoeriger geschrift, dat han delde over „De Jtaliaansch-fascistische Staatsleer" bleek wel, hoe het fascisme in Prof. Anema een niet minder geducht te genstandcr vindt, dan hij zich steeds be toonde t.a.v. het liberalisme. In 1904 werd Prof. Anema hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, waar hij thans het Volkenrecht, het Staats recht en het Burgerlijk Recht doceert. Wat dit beteekent, beseft men eerst ten volle, als men bedenkt, dat aan Openbare Universi teiten voor elk van deze vakken een afzon derlijk hoogleeraar pleegt te worden be noemd. En dit krijgt nog te meer beteeke- nis, als men zich de woorden herinnert, bij het zilveren ambtsjubileum van Prof. Ane ma door Mr. Heemskerk n.a.v. deze opeen stapeling van vakken gesproken: „Te veel voor één hoogleeraar, en toch, de taak wordt zóó door hem volbracht, dat zij, ook wat ieder dier vakken betreft, kwalijk beter door een' ander, minder zwaarbeladen, te vervul- len ware. En, verneemt men stemmen van zijn leerlingen en oud-leerlingen, dan be speurt men welk een bezieling van hem is uitgegaan en uitgaat, en welk een liefde, voor zijn persoon en voor het beginsel, hij heeft vermogen te wekken". Inderdaad, hét juridisch onderricht van Prof. Anema is voor vele generaties van studenten ir rechtswetenschap van grooten zegen weest. Ook na het beëindigen van hun stu die blijft hun in dankbaarheid het beeld van dezen humanen docent voor den geest staan. Sinds 1921 is Prof. Anema lid van de Eer ste Kamer der Staten-Generaal. In dit col lege heeft hij vooral gezag verworven door zijn gedegen, met gezapige welsprekendheid voorgedragen redevoeringen over interna tionale verhoudingen en den Volkenbond. We memoreeren slechts de wijze, waarop Prof. Anema, nu juist ongeveer voor een jaar, een waanwijs nationaal-socialist van antwoord diende. Verder is Prof. Anema raadsheer-plaatsvervanger in het Gerechts hof te Amsterdam en lid van het. Perma nente Hof van Arbitrage. Dat ziin groote wetenschappelijke verdiensten ook buiten den naasten kring van geestverwanten waardeering genieten, blijkt uit zijn benoe ming tot lid van de Koninklijke Academie van Wetenschappen. Behalve dit alles is Prof. Anema ook op het terrein van de journalistiek geen onbe kende. Lange jaren maakte hij deel uit van de hoofdredactie van ons blad, en sedert het optreden van Dr. H. Colijn als Minister- President is de jubilaris Politiek-Eind- Redacteur van „De Standaard". Bij figuren als Prof. Anema pleegt op 65- jarigen leeftijd niet automatisch de periode van rust in te treden, tenzij zij zich met ge weld van allerlei werk losmaken. We kun nen ons echter vele instellingen in ons land niet voorstellen zonder de persoon van Prof. 1 Anema, hoe gaarne we hem ook zijn otium dat met het volste recht „cum dignitate" zou zijn, gunnen. Voorloopig kunnen we Prof. Anema op het wetenschappelijke en politieke erf niet missen. God spare hem nog vele jaren. Aan hem worde bevestigd het woord uit den 92sten Psalm: „In den grijzen ouderdom zullen zij nog vruchten dragen Officieele Berichten NINUW CONSULAAT (Canacli j. f. r- nsul der DIRECTE BELASTINGEN De ontvangre-r der dir. bel. man is verplaatst van Beek PRINSELIJK PAAR TE BOEDAPEST Bezoek aan het P ar lementsgebouw Hoe journalisten en film menschen verschalkt werden H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard hebben gister te Boedapest een bezoek gebracht aan het parlements gebouw. In de zittingzaal van het huis van afge vaardigden onderbrak Rupert, die juist een interpellatie hield, zijn rede om -het Prin selijk Paar, dat plaats nam in de loge der diplomaten, woorden van welkom toe te roepen. Hij gaf uitdrukking aan zijn eerbied jegens het Prinselijk Paar, waarbij hij in herinnering bracht het gastvrije onthaal dat Hongaarsche kinderen na' den oorlog in Nederland hebben gevonden. Hij noemde deze hulpverleening een bewijs van waar achtige menechelijke solidariteit. Alle afgevaardigden verhieven zich van hun zetels en begroetten het Prinselijk Paar met enthousiast handgeklap. De Prinses en de Prins vertoefden onge veer tien minuten in gezelschap van den quaestor van het huis in de zittingzaal en maakten vervolgens een rondgang door het gebouw- Da Weensche correspondent van het Han delsblad vertelt de volgende aardige bijzon derheden over de aankomst te Boedapest: Prinses Juliana en Prins Bernhard blijken in den korten tijd vain hun huwelijksreis al specialisten te zijn geworden in het ontloo- pen van de onaangename nieuwsgierigheid van journalisten en filmmensohen. Gisteren wachtte alles te Boedapest op het Margarethen-eiland in de hall van het hotel Palatinus op de vorstelijke gasten: persfotografen, filmoperateurs, te midden van een zee van bloemen. De gendarmen en autoriteitenlangs den weg, waarlangs de gasten uit Polen werden verwacht., hadden opdracht gekregen de aankomst der gasten naar Boedapest te melden. Maar de wachten meldden aan de hoofd stad niets, aangezien zij uitkeken naar NedeiTandsche auto; en prins Bernhard zat achter het-,stuurrad van een auto met een Luxemburgsch nummer, dat onopgemerkt voorbijging. Zoo hadden Prinses Juliana en Prins Bernhard. die alleen samen in deze eerste auto zaten onopgemerkt het Ost- Bah'nhof te Boedapest bereikt. Daar stapte de Prins uit en gaf een taxi-chauffeur op dracht voor hem uit te rijden naar Hotel Gellert. Terwijl dus allen wachtten in het hotel Palatinus het pleit niet'voor de Boeda- pester journalisten, dat deze list nief, werd doorzien: wie zou nl. op het denkbeeld komen in den winter te gaan wonen op het Margarethen-eiland, dat alleen in den zomer charme heeft parkeerde een Luxemburg- sclie auto gewoon tusschen de andere auto's voor het hotel Gellert. Prins Bernhard stapte uit en deelde aan den ontvangst-chef mede, dat hij „graaf Sternberg met zijn vrouw" was en kamers wénschte. De Hongaarsche bladen verzekeren, dat de directeur van het hotel Gellert, onmid dellijk begreep wie zijn gasten waren, en dat hij hun daarop de mooiste appartemen ten van zijn hotel, de kamers 122, 123, met uitzicht aan één kant op den Donau, aan den anderen op den Blocksberg ter dispo sitie stelde. De fotografen en verdere persmenscheii, die hals over kop, in de snelste auto's van het Margarethen-eiland naar Gellert ge sneld kwamen, arriveerden juist te laat. Er viel niets meer te fotografeeren, daar het Prinselijk Paar zich reeds had terug getrokken naar zijn appartementen, die de gasten niet meer verlieten, omdat Prinses Juliana, die tegen de koude hooge Poolsche vilten laarzen droeg, na deze lange autoreis niet meer wenschté uit te gaan. Zomerdienstregeling Spoorwegen Gaat i l week later in dan vorige jaren De zomerdienstregeling van de Spoorwe gen, zal dit jaar op 22 Mei ingaan een week later dan vorige jaren. Dit houdt ver band met het Pinksterfeest dat dit jaar op 16 en 17 Mei valt. Groote veranderingen zal de zomerdienstregeling dit jaar niet brengen- Dat zal wel in 1938 het geval zijn. als de electrifieatie van een aantal baanvakken zal gereedgekomen zijn. Veertien menschen levensgevaar Tragische afloop van verplichte oefening Schipper en roeier verdronken Een droevig, tevens tragisch ongelnk heeft gistermiddag om hall drie geheel Zandvoort opgeschrikt. Tijdens een oefening is de roeired- dingboot van de N.Z.H.R.M- in de bran ding omgeslagen, doordat een zware golf overkwam. De veertien inzittenden geraakten allen te water, waarvan de meesten veilig het strand wisten te be reiken. Een drietal opvarenden werden bewusteloos aan land gebracht. Men slaagde er in twee van hen weer tot bewustzijn te brengen. Een van beiden, de redder E. Schuiten is enkele uren later toch overleden. Bij het andere slachtoffer, den schipper J. Molenaar heeft men langdurig kunstmatige adem haling toegepast, welke pogingen echter zonder resultaat gebleven zijn. Tenge volge van dit ongeluk zijn dus twee dooden te betreuren. De toestand van het derde slachtoffer den heer Koper, was gisteravond vrij gunstig. Het bestuur van de N.Z.H.R.M. had be sloten, dat de reddingboot de driemaande- lijksche proeftocht zou houden. De zee was ruw, doch men besloot toch te vertrekken. Onder leiding van schipper J. Molenaar werd de boot ter hoogte van den watertoren in de zee gereden, maar reeds bij de tweede zandbank liep de boot vol water. Direct hierop sloegen twee golven over het vaar tuigje .heen. waardoor het tot schrik van de vele toeschouwers omsloeg. Van de veertien opvarenden zag men verscheidene op den kiel van de boot krui pen, terwijl anderen kans zagen zwem mende en badende op het strand te komen- In allerijl werd hulp geboden, maar men kon niet verhinderen dat drie der mannen bewusteloos geraakten. Het waren de schip per en de redders Koper en Schuiten. De beide laatsten drevep bewusteloos aan land. De schipper, die met zijn zwemvest onder de boot was blijven vastzitten, werd toen deze aanspoelde, uit zijn hachelijke positie bevrijd. Koper kwam spoedig weer bij kennis en is Jubileum bij de Spoorwegen Maandag 15 Febr. a.s. hoopt de heer J. H Bemelaar, chef van het Station Hofplein der Nederlandsche Spoorwegen te Rotterdam, den dag te herdenken, waarop hij voor 25 'aar geleden in dienst dezer maatschappi' trad. Aanvankelijk als surnumerair begonnen doorliep de jubilaris vlot de verschillende rangen en was dan wel als commies, ander deels als chef op verschillende stations der Spoorwegen werkzaam. Door zijn daardoor verkregen veelzijdig heid en nauwgezette plichtsbetrachting is de heer Bemelaar bij zijn superieuren dan ook bijzonder in aanzien, terwijl hij door zijn wel streng, doch rechtvaardig karakter door zijn ondergeschikten als een humaan chef wordt geacht en gewaardeerd. Kennende zijn groote dienstvaardigheid en welwillende tegemoetkoming jegens het reizende publiek twijfelen wij er dan ook ook niet aan, dat deze dag tot een heuge- lijken voor den jubilaris zal worden ge maakt. Fraai uitzight over de stad Boedapest vanuit de kamers van het hotel, i Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard thans vertoeven-. Schipper Molenaar, die bij het omslaan van de reddingboot om 't leven is ge komen, naar zijn woning vervoerd, doch de twee overigen waren er zeer slecht aan toe. Na een half uur gelukte het den geneesheeren C. A. Fraassen en C. A. H. Gerke, Schuiten bij te brengen, doch enkele uren later is hij overleden. Molenaar is niet meer hij kennis gekomen. Een onderhond met den hoer H Th. de Booy Met den secretaris van de Noord- Zuid-Hollandsche Redding Maatschappij, den heer TI. Th. de Booy, die zelf met reddingboot was uitgevaren en het ongeluk geheel heeft meegemaakt hadden wij een onderhoud, waarin hij ons uitvoerige bij zonderheden van het gebeurde vertelde. De schipper, zoo zei de hij. vond het juist tn verband met de nogal ontstuimige zee bij uitstek geschikt weer om te oefenen hij heeft het, geen moment gevaarlijk geacht om zee te kiezen. Dit was ook de algemeene opinie. Men kan dan ook niet zeggen, dat het besluit tot het houden van de oefening niet verantwoord zou zijn geweest Er blijft nu eenmaal een algemeen risico aan der gelijke oefeningen met roeireddingbooten verhonden en dat zal nooit zijn te ver mijden. De beer de Booy vertelde daarna, hoe het ongeluk precies in zijn wérk is gegaan. Aan het begin van de tweede bank. op ongeveer honderd vijftig meter van het strand ver wijderd, is een zware golf in de boot ge broken, waardoor deze vol water liep. Hoe wel het water door de kleppen weer kan wegloopen, kreeg de boot door dit stortbad een groote snelheid en dreef zij in de rich ting Van het strand. Zij ging toen „snijden" en ever later volgden twee korte zeeën dadelijk na elkaar, welke de boot langzaam naar bakboordzijde deden omslaan. Van de veertien inzittenden vielen er aanvankelijk vijf of zes uit, die er spoedig in slaagden op de omgekeerde boot te kruipen en zich daaraan vast te houden. Ook de heer de Booy be hoorde tot dit groepje mannen. Van de overigen lagen er toen nog verschei- denen onder de boot, terwijl anderen op korten afstand in zee ronddreven. De meesten wisten onder de boot van daan te komen, klommen er toen ook bovenop of wisten zich zwemmende en wadende te redden- De roeier Koper bleek evenwel in groot gevaar te verkeeren, aangezien hij bewus teloos ronddreef op enkele meters van de boot verwijderd. Met vereende krachten slaagde men er in hem te grijpen en op de boet te krijgen. De schipper en waarschijn lijk ook F.ngel Schuiten lagen toen nog steeds onder de boot. De mannen, die op de naar boven gedraaide onderkant zaten, waren vamzelfsprekend niet in staat hulp te verleenen. Het eenige, waartoe zij bij machte waren, was het openhouden van de wateruitlaatkleppen, om zoodoende lucht te doen stroomen in de ruimte onder hen. Schuiten is later losgeslagen en korten tijd voordat dit met de boot het geval was, aan land gespoeld. Hij was er zeer ernstig aan toe. Hoewel men er na een half uur in slaagde, zijn levensgeesten op te wekken, was zijn toe stand zoodanig, dat hij niet naar zijn woning kon worden gebracht Hij is toen vervoerd naar het pension „Zee en Duin"s waar hij verder werd behandeld. Schipper Molenaar is toen de boot een maal het strand had bereikt, bevrijd, doch de kunstmatige ademhaling heeft niet mee?- mogen baten. De toestand van Koper was in den laten middag vrij gunstig. De heer de Booy heeft tot de mannen in het bootenhuis een korte toespraak gehouden, waarin hij zeide te hopen, dat zij door het gebeurde niet zouden zijn ontmoedigd. Zij antwoordden toen allen, dat men steeds op hen zou kunnen blijven rekenen. Volgens den heer de Booy zijn er bij het roeien geen fouten gemaakt, de branding werd goed recht getroffen. Op de mannen viel niets aan te merken, zij vormden een goede roeiploeg- Maar ongelukken- als deze, zijn nu eenmaal niet te voorkomen, al beliooren ze ge lukkig tot de zeldzaamheden; Uit de ge schiedenis der laatste vijfentwintig jaar, waren den heer de Booy slechts tien ongevallen van dezen aard bekend. De oefening werd bijgewoond door den burgemeester van Zandvoort den heer H. van Alphen. den secretaris van de plaatse lijke commissie van de reddingsmaat schappij, den heer v. d. Werf en door den heer Hollander van de Noordwijksche com missie. Zij hebben bij het reddingswerk onmiddellijk de leiding genomen. Van het strand af hPbben zich vele Zandvoorters in zee begeven om de drenkelingen te hulp te komen. Schipper Molenaar was gehuwd en vader van twee kinderen. Hij was twee jaar leden tot schipper van de reddingboot noemd. Daarvoor maakte hij vele jaren als roeier deel uit van de bemanning. Het stof felijk overschot is naar zijn woning over gebracht. De besprekingen der Oslostaten Noorsche regeering aanvaardt de uitnoodiging De Noorsche regeering heeft de uit- noodiging der Nederlandsche regeering tot het deelnemea aan een conferentie te 's-Gravenhage van de staten der con ventie van Oslo aanvaard. Officieel wordt medegedeeld, dat ook Denemarken zich zal doen vertegenwoordi gen op de conferentie van de Staten der conventie van Oslo, te 's-Gx*avenhage. Haring naar Engeland Verscheping van 4 a 5000 vaten Voor rekening van een Engelsch han delshuis worden in gereedheid gebracht 4 5000 vaten eerste kwaliteit Holland- sche pekelharing. De haring wordt ge pakt in nieuwe Schotsche tonnen. Van deze partij leveren Scheveningen en en Katwijk aan Zee elk 1000 vaten en Vlaardingen het restant. Als het zoo doorgaat, zal de voorraad vangst 1936 spoedig geruimd zijn. J. Buiskool t Burgemeester van Delfzijl overleden Op 62 jarigen leeftijd is in het acade misch Ziekenhuis te Groningen overleden de heer J. Buiskool, rijks inspecteur van de werkverschaffing in de provincie Groningen, burgemeester van Delfzijl en lid van de provinciale Staten van Groningen. De heer Buiskool werd geboren te Heven kes op 17 Januari 1875 en studeerde aan de Universiteit te Groningen voor predikant Hij was eenigen tijd predikant te Dronrijp. Hol werd en Riet en Boer. In 1919 werd hij burgemeester van Vlagtwedde en in 1922 van Delfzijl. In dit ambt werd hij benoemd tot rijksinspecteur van de werkverschaffing. De overledene was ridder in de orde van Oranje Nassau; DE BURGEMEESTER VAN SNEEK Afscheid van den heer P. J. de Hoop van den Gemeenteraad De Burgemeester van Sneek, de heer J. de Hoop, die met ingang van 15 Februari eervol is ontslagen, heeft deze week voor de laatste maal da raadsvergadering gepresideerd en afscheid van den Raad genomen. Deze raadsvergadering werd bijgewoond door familieleden van den heengaanden Burgemeester, talrijke collega's uit naburige gemeenten en vele anderen. Burgemeester De Hoop sprak een af scheidswoord, waarin hij herinnerde aan de Raadszitting van 20 Februari 1907, toen hij als Burgemeester van Sneek werd geïn stalleerd. Van de veertien toen aanwezige raadsleden is er nog slechts één in leven, n.l. de heer F. Blok, thans wethouder der gemeente. In het tijdperk, dat voorbij is, zijn vele gewichtige besluiten genomen. Al werd misschien wel eens een enkele maal misgetast wie kan in de toekomst zien? toch stond het belang van de gein» op den voorgrond. De samenwerking was steeds van aange- namen aard, ook al was er wel eens ver schil van meening. Voor den steun en dewerking steeds in Sneek ondervonden betuigde spr. zijn hartelijken dank. Breke, zoo besloot spr., spoedig een gunstiger tijd aan, opdat de bloei der gemeente weer toe- neme. Spr. zal in de gemeente steeds belang blijven stellen en zich over haar bloei ver heugen. Wethouder Blok (a.r.) heeft hierna als oudste raadslid en tevens namens de A R fractie een woord ten afscheid gesproken. Niet gemakkelijk is het te zeggen, wat nu omgaat in het hart. Afscheid doet wee moedig aan. De samenwerking is steeds van dien aard geweest, aldus spr., dat er geen onaangenaam woord gevallen is, zelfs Verbeter Uw positie door onze prima, schriftelijke opleiding (ot BOUWKUNDIG OPZICHTER Gratis plaatsingsbureau. Vraag zonder verplichting inlichtingen bij AS.S.O. Nieuweplein 31, Arnhem. Telefoon 24597 SNEEK (Fr. VOORNAAMSTE NIEUWS Oit nummer bestaat uit TWEE bladen De Noorsche en de Deensche regee* ring hebben de uitnoodiging tot een con ferentie van de Oslo-staten in Den Haag aangenomen. De Tweede Kamer heeft de Indische begrooting behandeld, met nog enkele andere wetsontwerpen. Te Almelo heeft een zware brand ge woed, waarbij drie gebouwen in de asch zijn gelegd Te Zandvoort is een ongeluk gebeurd met een roeireddingboot. De schipper en een der opvarenden zijn verdronken. De staking bij de General Motors is bijgelegd; de voorwaarden waarop zijn echter nog niet bekend. De toestand rond de Spaansche hoofd* stad wordt thans als zeer ernstig be schouwd. In de Belgische Kamer heeft Kamiel Huysmans opheldering gegeven aangaan de zijn gedrag in Spanje. op ALLE prijzen van chemisch reinigen en verven (Adv.) VOOR SLECHTS 17, CENT noodlg om deze annonce uitgeknipt in open envelop als drukwerk aan ons op te zen den, ontvangt U uitvoerige brochures over het HERSTEL VAN UW HAARGROEI Vormoldt Uw naam an adrai op da aehtarrljda dar (Rott) anvaloppa an adraitaart aan: Dr. H. NANKING'» Pbtm. Fabriek N.V., DEN HAAG bij diepgaande principieele verschillen. We zullen aan U, zoo zeide spr., steeds de aan genaamste herinneringen bewaren. Spr. dankte den Burgemeester voor alles hetgeen hij ten beste van Sneek heeft ver richt en hoopt, dat hij zijn verdere jaren onder Gods zegen mag genieten van vredige rust. Namens heel den raad bood spr. den Burgemeester ter herinnering aan Sneek een prachtig album met stadsgezichten aan. Namens de andere raadsfracties werd daarna door verschillende sprekers het woord gevoerd. Alle sprekers gaven uiting aan hun waardeering van den arbeid door den Burgemeester in het belang der go* meent© verricht De Burgemeester sprak tenslotte nog een woord van dank, waarna de vergadering werd gesloten. De Stadt-Schanke Leidscheplelo 5-9 Tel. 33072 Amsterdam DINER DINER 7ST. DINER ELK DINER EEN TOPPRESTATIE 1.25 HOTEL HAMDORFF LAREN (Gooi) Speciale tarieven voor langer verblijf en week-ends Casino Japansche tuin

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1