LAATSTE NIEUWS Een nieuwe sprong voorwaarts NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG io FEBRUARI 1937 TWEEDE BI AD PAG. 7 VEREERENDE OPDRACHT Dezer dagen ontving de architect de heer A. T. Kraan alhier de vereerende opdracht tot ontwerpen en doen uitvoeren van den bouw eener nieuwe Geref. Kerk en pastorie te Nieuwer-Amstel. RIJNSBURG NIEUWE LEERLINGEN Voor de Geref. scholen zijn ingeschreven 80 leerlingen, nl. voor de Emmaschool 34 en voor de Julianaschool 46 FEESTAVOND LANDSTORMCORPS MOTORDIENST De sectie Leiden van het Landstormkorps Motordienst heeft haar gewone jaarlijksche prop.-avond gehouden in Flora alhier. De voorzitter der afdecling, de heer Els- geest, opent de vergadering en verwelkomt alle aanwezigen, inzonderheid verschillen de militaire en burgerlijke autoriteiten: res. maj. v. Loon, commandant van het korps Motordienst in de afd. Zuid-Holland; kapt. Ravelli, vertegenwoordiger van den garni zoenscommandant van Leiden, luit. Karres, luit. Schreuder, res. luit. Struicken comman dant van de sectie Leiden, de burgemeester yan Rijnsburg, weth. Kralt, het bestuur van van Flora, afgevaardigden en verder het orkest en de hoornblazers en tamboers. Ook den spreker van dezen avond, Ds. Bik, wordt een hartelijk welkom welkom toege roepen. Na het gemeenschappelijk zingen van het Wilhelmus krijgt Ds. Bik het woord- Deze spreekt over het feit dat er allerwege crisis is, op materieel, politiek en geestelijk gebied. Dan wijst hij op de achtergrond van deze crisis, die hierom ernstiger is dan alle voorgaande, omdat de leuze weerklinkt en ingang vindt: Weg met God, leve do Uebermensch, de krachtpatser. God zendt, nu zijn oordeelen, die we heb ben te zien als voorspel van het grootp oordeel, als Christus als Triomfator komt op de wolken. Er dreigt gevaar, aldus spr. Dat leert ons het buitenland. Ook in ons land zijn er die de pestbacillen van revolutie en burger oorlog trachten qan te kweeken. Het ziet donker. Wij moet het licht zoeken bij Chris tus, die 't Licht der wereld is. Nadrukkelijk waarschuwt spr. tegen com munisme en fascisme als het gevaar van dezen tijd. De B. V. L. staat nu pal om te bescher men onze dierbaarste goederen, 't erfdeel der vaderen: godsdienst, koningsbuis, ge zin, de vrouw, het gezag; dit alles staat op het spel. De N.S.B. dient zich nu aan als redder, maar ze is het. niet. Ze is een gevaar voor den godsdienst, voor het Oranjehuis en voor 't gezin, terwijl deze beweging, die zegt op te komen voor een sterk gezag, juist het gezag met voeten treedt en omlaag haalt. Met een gloedvolle opwekking tot de jon gelui, die lid kunnen worden, besluit spr. zijn gloedvolle rede. Het talrijke publiek onderstreepte met een daverend applaus de woorden van de zen gevierden spreker. Dan is het, woord aan sergeant Huegenin met zijn orkest, reeds een oude bekende voor Rijnsburg. Ook nu was alles wat ten beste gegeven werd weer superieur. Spe ciaal noemen we de groote militaire taptoe, ■waaraan behalve door 't orkest „De Oude I Jagersband" deelgenomen werd dooreenige tamboers der grenadiers, klaroenblazers der jagers en trompetters der huzaren. Een woord van hartelijke dank voor de medewerking en wijze van uitvoering komt ongetwijfeld alle medewerkers toe. Door 'n fraaie bloemenmand werd in den persoon van sergeant Huegenin het geheel een ver diende hulde toegebracht. Na de pauze werd opgevoerd: Parade van 'de tinnen soldaatjes door leden van het vendel Leiden der Oranje Garde. Het woord wordt nog gevoerd door res. maj. Van Loon, die doel en wijze van or ganisatie uiteenzet van de Vrijw. Land storm (V.L.) en Bijz. Vrijwillige Land storm (B.V.L.). De V.L. bestaat uit 4 korpsen: motor- 'dienst, voertuigendienst, luchtvaartdienst en spoorwegdienst. Ook heben nog het woord gevoerd onze burgemeester, de beer Bossc.hi.eter, en de voorzitter der Veiiingvereen. Flora, de heer T. Kralt- Het verdere 'deel van den avond werd gevuld door de Oude Jagersband en den heer Theo van Reysen, die vroolijke lied jes ten gehoore bracht. Hij werd begeleid door mej. M. Erkendiep. De Motordienst kan ongetwijfeld op een zeer geslaagde avond terugzien. In aansluiting aan 't propagandawoord van Ds. Bik deelen we nog mede, dat de .V.L. gaarne nieuwe leden zal inschrij- in. Donderdagsavonds 7 ijur is het schie ten, dan bestaat er gelegenheid zich op te geven bij den plaatsêlijken leider, den heer Star. Laat nu niemand die lid kan den, hetzij van B.V.L. of van de Motor- 'dienst, achterblijven. De zaak is uw aller 6teun waard, wat meer zegt: het is uw eigen zaak, van uw gezin, uw geloof, uw werkkring. SASSENHEIM A.R. Kicsvereeniging Nederland en Oranje Gisteravond vergaderde de A. R. IviesVer- .eeniging Nederland en Oranje in Concordia. De heer A. Vogelaar, lid van de Gemeen teraad, leverde een. inleiding over bovenge noemd onderwerp* Rede A. Vogelaar Spr. begon met op te merken dat de over heidsbemoeiing op het terrein van de Ar menz.org de laatste jaren hand over 'hand is toegenomen. Dit is niet in het minst bevorderd door de ruimere opvattingen over en do dringen de noodzakelijkheid van de sociale over heidstaak. Dat de gemeentelijke' overheid op het ge bied van de armenzorg eon taak to vervul len heeft, willen we natuurlijk niet ontken nen- Immers de armenwet schrijft die plicht ook voor (146-147-148 en 149) doch afgezien hiervan, heeft, de overheid inderdaad een taak. De armoede als. een Maatschappelijk gevolg van dc zonde mag in de overheid een bestrijdster vinden. De overheid moet maatregelen treffen om dat kwaad in ver schillende vormen tegen te gaan. Hiertoe, staan haar verschillende middelen ton dien ste. Onder andere kunnen we noemen de be- st rij dins van woeker. De ba' ken van lee ning. Volksercdiet-banken en narticulierc geldschieters behooren onder strenge con- trn'o te staan. Het voeren van oen welvaarts- politiek lu>n a's pn "-l dienen om ar moede te-vorr'-« ^n. of ook zooals onze re- 'geering in deze moeilijke, jaren de laatste 'tijd veel gedaan heeft: het uit doen voeren yan groote werken met steun der overheid, We erkennen dus wel dat er een over- heidsplicht ten aanzien van de armenzorg is maar we stellen voorop dat eerst komt de zorg. van verschillende kerkelijke en maatschappelijke instellingen van welda digheid. Wij vragen van de overheid zelfs eerbie diging van de roeping die we hebben om als Christenen niet alleen voor ons zelf te zorgen, maar ook om aan de van God ons opgelegde plicht te voldoen om zooveel mo gelijk te helpen, hen die onze broeders zijn en de nood te lenigen waarin zij verkeeren. Zonder zelfverheffing, want dat past ons nimmer, kunnen wij dank zij Gods genade, iggen dat in Nederland door de Christe- m van verschillende kerken die taak over het algemeen goed begrepen wordt. Spr. legde in navolging van Dr. Kuyp-r, sterk den nadruk op de plicht van de over heid om bij de armenverzorging steeds weer te probeeren de armoede op te heffen d.w-z. de armen te steunen opdat zij zelf weer in staat geraken om in hun onderhoud te Dorzien. Dat dit ook thans veel moeilijker is dan in Dr. Kuypers tijd behoeft geen verder be toog en toch wordt in onze gemeente doorB en W. en door de commissie van samenwer king in groote nood veel in deze richting gedaan door het verstrekken van voorschot ten of het verleenen van steun in den vorm van een weinig handelsgeld' etc. Wanneer, zooals voor enkele jaren, ook in onze gemeente nog het geval \vas. de Ge meentelijke armenzorg nog zeer klein is 'ordt over het algemeen de taak der ar menzorg in handen van B. on W. gehouden. Wordt de taak der burgerlijke armenverzor ging omvangrijker dan geiooft spr. dpt de wenschelijkheid van B. A. gerust uitgespro ken kan worden. We willen hiermede niet zeggen dat er geen bezwaren bestaan tegen het vormen van een B. A- Zeer zeker. Naar spr's meening houdt het stichten in een bepaald orgaan voor armenzorg in de gemeente meteen in zich dat een zeker gedeelte zich gemakkelijker tot dat orgaan wendt, dan wanneer B. en W. zich met die taak belasten en daar komt bij, dat er bij de leden van B. A. minder persoonlijke ver antwoordelijkheid is dan bii B. ein W. Spr. gelooft, dat wij over de genoemde bezwaren niet ongerust behoeven te wezen. Er zal wel met verantwoordelijkheidsgevoel gewerkt worden. En dan wegen die bezwa ren ook lang niet op tegen de voordeelen die het biedt voor hen, die in nood verkee ren en die in hun nood zich tot B. A. moe ten wenden. t Is te hopen, dat de overtuiging bij 't B. A- levendig blijft, dat vóór dc steun van het B. A. gaat de particuliere en kerkelijke wel dadigheid. Het is zoo dat de omvang van de steun die het B. A. geven moet bepaald wordt door de liefdadigheid van de inwoners en de leden der kerk in een zekere plants. Het moet de Kerken een eere zijn alles zoo veel mogelijk zelf te doen, om zoo weinig mogelijk te laten aan het B. A. Tot die hoogte hebben sommige kerken zich nog niet opgewerkt. Hiermede meent spr. iets gezegd te heb ben van de plaats en de taak van het B. A. Die plaats is geheel achteraan, d.w.z- in de allerlaatste plaats komt .het B. A. om steun te verleenen. Daarvóór komen eerst nog de kerkelijke instellingen en de particuliere liefdadigheid. In de eerste plaats komen wij dus allen persoonlijk. Wij allen hebben een roeping tegenover hen die in nood ver keeren, die onze broeders en onze zusters zijn- Dit is 'n rechtstreeksch bevel van Chris tus Jezus. Aan die roeping en die taak ko men we allen tekort. Er is nog veel ellende die aan ons voorbij gaat. Nog veel strijd die we niet opmerken en (nog veel eenzaamheid, die wij niet trach ten te verzachten. Laten wij allen in deze moeilijke tijden met elkander meeleven, iets voor elkander trachten te zijn, zelf ons genot ontzeggen om anderen die het zoo hard noodig hebben iets te kunnen geven. Opdat het vooral in deze tijden zichtbaar is dat ons geloof iets uitwerkt, dat cr bij ons een band is, die de wereld niet heeft. Dat wij elkander liefhebben omdat wij in het zelfde geloof verbonden zijn* PREDIKBEURT Donderdagavond half adht .Chr. Geref-. Kerk Ds, I de Bruyne. VOORSCHOTEN JULIANA VAN STOLBERG Gisteravond vergaderde de afd. Voor schoten van den Ned. Chr. Vrouwenbond in Hotel Deurlo. Aanwezig waren dc dames M. J. Breedveld v. d. Brink, secretaresse van de algem. prop.-commissie, en mej. A. W. Poot, secre taresse van de afd. Den Haag en van het gewest Zuid-Holland. Na het openingswoord deelde de presi dente mede, dat op de laatstgehouden be stuursvergadering de functies waren ver deeld als volgt: mevr. A. L. v. d. Ent Braak, presidente; mevr. C. Zijlstra, secre taresse; mevr. A. Verrips, penningmeeste- resse; mevr. J. van Cuilenburg en^mevr J. van Meurs, propagandiste, terwijl van mevr. Kuneke bericht was ingekomen, dat zij voor de bestuursfunctie had bedankt Mej. A. W. Poot, die een lezing zou hou den over Juliana van Stolberg, het woord verkrijgende, zeide, dat de mededeeling op de convocatie betreffende lichtbeelden, een misverstand berustte. Tot het onderwerp komende, begon spr. met de herinnering aan de geboorte van Prinses Juliana. Door deze den naam van Juliana te geven, heeft onze Koningin wil len toonen, dat bet in Haar bedoeling lag Haar kind op te voeden in den geest van de stammoeder .van het geslacht, Juliana van Stolberg. Spr. zou, als zij een titel voor haar lezing moest geven, deze kiezen: „Het gebed des rechtvaardigen vermag veel". Dit was ook van toepassing op het leven van Juliana v. Stolberg. Spr. gaf een uitvoerig overzicht van de geboorte (15 Februari 1506). de jeugd en het familieleven van de moeder van Willem de Zwijger. Zij kwam uit een geslacht van trouwe aanhangers der B. K kerk. Maar, doordat de opvoeding word op gedragen aan een kapelaan, die uit Witten berg kwam, en daar kennis bad gekregeD aan de reformatie door Mam-tea Luther, kwam ook Juliana al vroeg met dezen gods dienst, in contact. Reeds op 17-jarigen leeftijd is zij gehuwd met Graaf Willem de Oude of ook wel de Rijke genoemd Uit dit huwelijk zijn geboren Prins Wil lem en zijn vier broers, Jan, Lodewijk, Adolf en Hendrik en ook vijf dochters. Na den dood van Graaf Willem, die reeds in 1559 stierf, werd Juliana voogd over haar kinderen. Met verschillende feiten werd aangetoond welk een grooten invloed er van deze vrouw uitging on haar kinderen Dnrh niet alleen op haar kinderen, doch op geheel haar om geving oefende zij pen goeden Invloed uit. ook op het terrein der barmhartigheid. Vervolgens werd weer stilgestaan bij het leven van Prins Willem. Hij huwde eerst met Anna van Egmond, dochter van Graaf van Buren, die hem reeds in 1558 door den dood ontnomen werd; vervolgens met Anna van Saxen, met wie de Prins huwde om zijn invloed te versterken, doch welk huwelijk hem veel verdriet heeft 'be zorgd, en die tengevolge van haar levens wijze geheel krankzinnig stierf. Als derde echtgenoote rtam de Prins Char lotte van Bourbon, in wie hij een liefderijke vrouw kreeg. Het huis Dillenburg bleef intusschen een toevluchtsoord niet alleen voor de kinde ren, doch voor allen die om hun geloofs strijd vervolgd werden. Steeds bleef Juliana de liefderijke moe der, die haar kinderen in woord en ge schrift aanraadde pal te staan en alles op te offeren voor de vrijheid van godsdienst. Ook nadat zij twee .van haar zonen voor de goede zaak bij een veldslag op de Mookerheide moest missen. Zij heeft den strijd met haar kinderen volgehouden, tot zij op 18 Juni 1580 het moede hoofd neerlegde en zij de eeuwige rust inging. Spr. gaf nu nog een overzicht van de voornaamste gebeurtenissen uit het leven van Prinses Juliana, welke zij eindigde met de beste wensclien uit te spreken voor ons jong vorstelijk paar en het Koninklijke Huis i een woord van dank van de presi dente en het zingen van twee coupletten an het Wilhelmus sprak mevr. Breedveld -v. d. Brink nog een opwekkend woord, waarna laatstgenoemde de vergadering met dankgebed sloot. WOUBRUGGE ONDERLINGE HULP De vereeniging „Onderlinge Hulp", A en leden, hield haar jaarlijksche ledenverga dering. Uit de rekening en het verslag van den penningmeester bleek, dat het aantal A-leden 50 bedraagt, waarvan 13 een uitkee- ring wegens ziekte hadden genoten tot een gezamenlijk bedrag van f 245. Het voordeelig saldo bedraagt t 168.25, maakt met de overige saldo's f 2316.68. Het aantal B-leden, dat zijn zij, die bij ziekte in een ziekenhuis verpleging hehoe- ven, bedraagt 712, kinderen beneden den leef tiid van 15 jaar niet mede geteld. Het aantal verpleegden bedroeg 16, de duur der verpleging gemiddeld 28 dagen, Van loopen de patiënten -heeft bij een 4-tal Röntgen onderzoek plaats gehad. Aan verpleeggeld is uitbetaald f 1193.40, reiskosten, vergoeding f 95. Rrt iitgen-on d erzoek f 17.50. Ho-t voordeelig saldo was f 810.45, voegd bij de overige saldo's bedraagt bet f 875.07, de reserve in kas bedraagt f 195 Door den heer Chr. van der Nagel werd verslag uitgebracht namens de commissie van onderzoek der rekeningen en boeken, waaruit bleek dat een en ander correct in orde was bevonden. Door den voorzitter werd aan den penningmeester dank ge bracht In de commissie tot nazien der reke ningen en hoeken voor 1937 werden be noemd de heeren Chr. van der Nagel. G. C Timmers en A. Angenent. Tot bestuurslid werd herkozen de heer IJ. van den Boom en gekozen de heer C. Westdijk. Na rondvraag volgde sluiting der ver gadermg. toevertrouwde gelden niet heeft verant woord, is achterwege gebleven: spreekt haar volle vertrouwen uit in de besturen der beide vereenigingen: Besluit deze motie ter kennis te brengen van: Den Raad der gemeente Klundert; Gcd. Staten in de provincie Noord-Bra bant; Den Minister van Binnenlandsche Zaken: De Pers, en gaat over tot de orde var den 3000.verdwenen In den nacht van Maandag op Dinsdag is te Leerdam ingebroken bij den hoofdon derwijzer Veldmeyer. Naar wij vernemen zou een bedrag van 3000 zijn ontvreemd. De politie heeft deze zaak in handen. Tragische dood Men meldt ons uit Dordrecht In den afgeloopen nacht omstreeks 1 uur, hoorde een hoofdagent van politie gekreun komen uit de richting van de Spuihaven nabij de Spuibrug. Daar gekomen, omtdekte liij, dat er iemand tewater lag, en wel tus schen de kademuur en een gaszinker. Het gelukte bom do man te grijpen en boven water te houden. Met oogenblikkellijk ont boden assistentie bracht men de man op het droge en vervolgens naar het hoofd bureau van politie. Hij bleek onder den in vloed te verkeeren van setrken drarak. Na dat in bet bijzijn van den Directeur van den G.G.D. alhier, alle poingen waren aange wend tot het behoud van den man, overleed hij evenwel eenige oogenblikken later. Aan genomen wordt dat hij tengevolge van d'en toestand, waarin hij verkeerde, per ongeluk te water is geraakt. Bij onderzoek blijkt hij vermoedelijk te zijn M., wonende te Den Haag. VERDUISTERING VAN SPAARGELDEN Twee vereenigingen te Klundert benadeeld Officier van Justitie weigerde vervolging in te stellen Woensdag 3 Februari 1937 hielden de ver- eenigingen tot Onderlinge Verzekering van Varkens en tot Uitvoering van de Land- arbeiderswet te Klundert een buitenge wone ledenvergadering. De voorzitter, de heer Van A1 p h e n, vei welkomde de aanwezige leden en in het bijzonder Mr. Nord Thomson, advocaat procureur te Leiden, als raadsman der beide vereenigingen. Hij memoreerde ver volgens de besluiten van 9 Maart en 5 Sep tember 1936. waarbij telkens de vergaderin gen op volledige opheldering, zoo noodig langs gerechtelijken weg, aandrongen en de besturen daartoe machtiging verleenden. Mr. Thomson, het woord verkrijgende, gaf een uiteenzetting van het verloop der gebeurtenissen ten opzichte van de mal versaties met de «naarboekjes en Ingelegde gelden. Dezen hebben echter het rechts gevoel niet kunnen bevredigen. Nadat deze nog enkele gestelde vragen had beantwoord, besloot de vergadering met algemeene stemmen in een motie uitdruk king te geven van haar gevoelen en nam bij schriftelijke stemming met 87 stemmen voor en 8 blanco de navolgende motie aan, ook te plaatsen in de pers De motie De buitengewone algemeene ledenvergade ring van de vereeniging „Onderling Be lang", vereeniging tot onderlinge verzeke ring van varkens, met leden van de vereeni ging tot bevordering van de uitvoering van de „Landarbeiderswet", gevestigd te Klun dert, gehouden aldaar. Gehoord de mededee.lingen in deze verga dering gedaan, en wel: le. dat gebleken is. dat door den heer C. den Hollander, gemeente-architect te Klun dert, die optrad als correspondent van tie N.V Eilandenbank te Brielle, spaargelden, welke hem werden ter hand gesteld als bil- storting op spaarbankboekjes, wel in die boekjes werden bijgeschreven, doch niet aan de N.V. Eilandenbank werden verantwoord; 2e. dat zulks ook geschied is met boekje* van beide vereenigingen. zooiiat de spaar bankboekjes een bedrag annwiizo.n dat res- nectievelijk f 1821.84 en f 209.19 hooper was, dan het saldo, zooals het bekend was bij de N.V. Eilandenbank. voornoemd* 3e. dat na de surséance van de N.V. Eilan denbank zulks is gebleken en de bewindvoer der van de N.V. Eilandenbank het saldo van de boekjes als juist heeft erkend: 4e. dat. de besturen van de beide vereeni gingen een klacht hebben ingediend tear** den beer den Hollander voornoemd, terzake van verduistering; 5e. dat een vroegere algemeene, ledenver gadering der beide vereenigingen met over weldigende meerderheid haar sanctie aan het indienen van deze klacht heeft gehecht: 6e. dat ondanks dat de. Officier van Justi tie te Breda geweigerd heeft om redenen buiten het ten laste gelegde, een vervolging tegen den heer den Hollander in te stellen en het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch deze bf,c!liSoinsr van den Officier van Justitie heef* bevestigd; 7p.. dat algemeen van deze gerechtelijke bes'iesingen met verbazing la kennis geno men, temeer daar zelfs de besturen door den Officier van Justitie persoonlijk niet zijn ge hoord; Van oordeel, dat ten onrechte een vervol ging van den heer den Hollander, die naar uitdrukkelijk is komen yast te staan, hem De besprekingen der Oslo-Staten Tegen takelwagen gebotst DEN HAAG HET NEDERLANDSCHE CALVINISME Calvijn's Institutie Deze weeik heeft prof. R. C a s i m i r gesproken over de vraag: Hoe is het Cal vinisme geworden tot wat het nu is? Na de beteekenis van de Dordtsche Sy node te hebben geschetst voor de vestiging der Ned- Herv. Kerk, wijst spr. er op, dat deze in den Franschen tijd haar positie ver loor, maar van Koning Willem I weer een Kerkreglement ontving. Deze ging daarmee buiten zijn bevoegdheid, 's Konings daad werd een bron van verzet. De mannen van het Réveil streden er tegen, de Afscheiding dankte er haar ont- Groen van Prinsterer trachtte het Calvinisme ook in staat en gezin tot leidend beginsel te verheffen. Zijn in vloed is groot geweest, maar hét was toch een dr Kuyper, die er in slaagde het geheele Calvinisme te verzamelen. Ontzaglijk werk heeft hij" gedaan door zijn geschriften, zijn spreken, zijn bladen Heraut en Standaard de stichting der Vrije Universiteit en velerlei meer. De Calvinisten tellen thans te samen in de Geref. Kerken 700.000 zielen. Ook in de Herv. Kerk leven nog vele Calvinisten, zoo dat hun feitelijk aantal een eind boven het millioen uitkomt. Spr. heeft daarna een korte uiteenzetting van de Calvinistische beginselen gegeven- Het Calvinisme is principieel ver draagzaam de staat mag niet heer- schen over de consciënties der men- schen maar onverdraagzaam is het ten opzichte van zijn beginselen. Op staatkundig gebied is het Calvinisme democratisch. Het gaat uit van de souve- reiniteit Gods en belijdt, dat de Overheid er is bij de gratie Gods. De souvereiniteit in eigen kring wordt voorop gesteld en wordt de harmonie gezocht tusschen gezag en vrijheid. De nationale zin leeft krachtig onder de Calvinisten. Zij zien de natiën als een bestel Gods. Het aardsche leven behoort voor hen dienstbaar te worden gesteld en te worden onderworpen aan de eere Gods. De strijd voor de Christelijke school was dan ook een uitvloeisel van die Calvinistische opvatting omtrent de taak en verantwoordelijkheid der ouders. En zoo moesten ze wel komen tot de eisch: de bijzondere school regel openbare aanvulling. De schoolstrijd is beslist met een compro mis. waarin het voordeel aan het Calvi nisme was. Het Calvinisme wil niet alleen een godsdienst- of kerkleer zijn, maar een levensleer, heerschend in kerk, staat en gezin; het wil het leven van denmensch Opmerkelijke Zweedsche persstem De Zweedsche pers heeft onlangs met groote waardeering gewag gemaakt van het bezoek der Ministers Gelissen en Deckers aan Scandinavië. Thans noemt de ,.Nya Dagligt Allehanda" de uitnoodiging der Ne- derlandsche Regeering aan de Scandinavi sche landen om in Den Haag de gemeen schappelijke handelsbelangen te bespreken een „verheugend initiatief", dat het blad in verband brengt met het particuliere bezoek van den Zweedschen minister van buiten- landsche zaken, Sandler, aan Den Haag en waarvoor het den minister dankbaar is. Dit is des te opvallender, als men weet dat dit blad anders de scherpste oppositie tegen de regeering voert. Hier is echter sprake van een initiatief voor den vrede en welvaart der volken terwijl van andere kanten de oorlogswolken zich samentrekken en de volkshuishouding meer in het nauw wordt gedreven. „Stuk voor stuk zullen de handelsbelem meringen worden afgebroken", zoo schreef de „Dagens Nyheter" naar aanleiding van het Nederlandsrhe bezoek aan Stockholm. In dit nieuwe jaar, dat nog slechts enkele weken oud is, aldus genoemd blad, heeft Ne derland het reeds klaar gespeeld, om zoowel door een groot initiatief als door de levens lust en de blijdschap van het volk de aan dacht van de geheele wereld op zich te ves tigen, terwijl da banden van oeroude vriend schap en saamhoorigheid tusschen Zweden Nederland steeds nauwer worden aange haald. De onderhandelingen die spoedig in Den Haag zullen beginnen, worden daarom van Zweedsche zijde met levendige belang stelling gevolgd en mpn koestert er de groot ste verwachtingen van. Vertrek Zweedschen gezant Onder groote belangstelling zijn de afge treden Zweedsche gezant, tevens deken var het corps diplomatique en mevrouw Von Adlercreutz hedenochtend met de Edelweiss om 11,20 van het station H.S. vertrokken, zich naar Italië te begeven, waar zij voornemens zijn enkele maanden door te brengen. De Zweedsche gezant heeft zijn land hier 15 jaar vertegenwoordigd. Man verdronken Men meldt ons uit Ter Aar: De 46-jarige C. ank van alhier is gisteren op noodlottige wijze om het leven gekomen. De heer Mank had 's middags per rijwiel zijn woning verlaten om een familielid te bezoeken. Toen hij laat op den avond nog niet thuis was, maakte men zich ongerust Er werd een onderzoek ingesteld en daarbij vond men het lichaam en de fiets van den heer Mank in een sluis nabij Papenveer. Hoe wel onmiddellijk medische hulp ter plaatse was, mocht deze niet meer baten. Het onge luk moet aan do duisternis worden toege schreven. Ernstig ongeval te Raamsdonksveer (Van onzen correspondent) Tengevolge van gevallen natte sneeuw en hagel geraakte Dinsdagavond half zes een personenauto, afkomstig uit Breda, op den rijksweg RaamsdonksveerOosterhout, on der Raamsdonksveer aan het slippen, waar door de wagen van den weg reed en onder aan den dijk in de sloot terecht kwam. Per soonlijke ongelukken deden zich daarbij niet voor. Omstreeks half acht was men met een takelwagen van garage van Zwol uit Raams donksveer bezig de wagen weer op den weg te krijgen. De takelwagen stond schuin in de richting Oosterhout en daar het ter plaat- zeer donker was was deze ruim voldoen de van licht voorzien. Vanuit de richting Oosterhout naderde met een vaart van 80 a K.M. een motor, bestuurd door zekere J. Willemse uit Utrecht. Bij de takelwagen stond ten overvloede nog een politieman te zwaaien met een zaklantaarn, doch Willem- se is iemand die er een gewoonte van maakt om voor geen enkelen politie-ambtenaar te stoppen. Vermoedelijk heeft hij gemeend ook hier weer met een aanhouding te doen te hebben, en reed hij met onvermin derde snelheid door. Het gevolg was, dat de motor met een geweldige slag tegen de ta kelwagen opbotste. De duopassagier vloog over de wagen heen en werd een twintigtal meters weggeslingerd en kwam onder aan den dijk terecht, waar hij met een hersen schudding, en enkele verwondingen van minder beteekenis bleef liggen. De bestuur der van den mdtor werd echter tegen de auto geslagen en was er ernstiger aan toe. Door Dr. Bosch uit Raamsdonksveer werd geconstateerd, dat de man een beenbreuk, een zware hoofdwonde en enkele andere ver wondingen bad bekomen. Per ziekenauto werden beiden overgebracht naar Raams- domksveer, en aldaar ter observatie in het ziekenhuis opgenomen. De motor, welke zeer zwaar was beschadigd, werd door de mare chaussee in beslag genomen. Adjunct-commies gearresteerd MAASSLUIS, 10 Febr. De adj'unct-com- mies van het postkantoor R., is gisteravond gearresteerd, daar zijn financiën niet in orde bleken. Hij zou een tekort in kas hebben van on geveer f 750. Vanochtend is R., die hekend heeft, in verzekerde bewaring gesteld. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Bercepep: Te Tienhoven, N. Luyen- dijk te Hoek van Holland Aangenomen: Naar Aalburg en Hees been, P. P. J. Monster, cand. te Rotterdam. Bedankt: Voor Zegveld P. P. J. Mon ster, cand. te Rotterdam. GEREF. KERKEN Beroepen: Te Nunspeet, M. J. Vdn Dijken te Oostkapelle. leiden van wieg tot graf. Het is grootsch en geweldig en het heeft zelfs, naar spr. van een Katholiek hoorde, aan het Roomsch-Katholicisme boven de Moer dijk een zeker cachet gegeven. FAILLISSEMENTEN Opgegeven door d. Gra-rf en Co. N.V., (afd. Handelsinformaties). Uitgesproken i DEN HAAG. J. Doordujjn, winkelier te Wes- terlee, gemeente De Lier. B 49; r.c. mr. G. H. B. van den Boom, cur.: mr A. J. Meijer te Alphen. B. Th. J. M. Wllmer, koopman te Delft, Hy- politusbuurt 45; r.c. mr H. van Wageningen, Julianastraat 51; r.c. mr J. L. L. Wery, mr H. P- van HeUst te Alphen. J. W. Graftdljk, Den Haag, Sterappelstr. 39, en T. A. G. van Ryn te Rotterdam. Spoorsin- gel 36A, gezamenlijk kantoor houdende ln Den Haag. R.c. mr J. A. Paulus, cur.: mr G. W. Bannier, Den Haag Chr. H. Metz Jr, meubelhandelaar. Den Haag Kritzingerstraat 90; r.c. jhr. mr P. G. M. van Meeuwen, cur.: mr W. M. Nathans. Den Haag C. N. J. Léon, Den Haag. W. P. van de Wall. Der Haag N. A J. Persoon, Den Haag. HANDELSBERICHTEN DE AUSTRALISCHE "WOLVEILINGEN Sydney, 8 Febr. De heden alhier gehouden vel ling had een zeer levendig verloop, dank zij de concurrentie die er bestond tusschen Yorkshire Japan, hpt Continent en Amerika. Voor alle soorten waren de prijzen zeer vast 12.771 bn. werden onder den hamer gebracht, waarvan 11871 bn. m handen van koopers overgingen. Bovendlenn werden onderhands nog 1919 bn af gedaan. Melbourne, 8 Febr. Heden ls alhier de zesde serie van dit seizoen geopend met een aanbod van 10.000 bn. De velling had een vast verloop en de prijzen waren gelijk aan die, welke de vorige week In de anderP centra werden be taald, alsmede aan die, welke hier ln de maand December golden. Vooral Japan en het Conti nent kochten flink. AMERIKAANSCHE HANDELSBERICHTEN NEW-YORK, 9 FEBRUARI TARWE. No. No. 2 Harde v Roode 3 aankoopen dooi 145% 153% 152% 123% KATOEN. Dft markt opende prljsh. en i p. lager tot 2 p. hooger, waarna nabije maanden trager werden op llkwldaties en omzet'lngen op latere maanden; nieuwe oogstposltles waren prijshoudender op aankoopen tegen verkoopen per nabije termijnen, op buitcnlandsche aan koopen, tOpnemende ongerustheid ten aanzien van den neerslag in het Westelijk gebied en van de voorstellen te Washington nopens voort zetting van de oogstcontrole. Later vonden dele kingen plaats en de markt sloot prrjsh. Middling Upland 13.16 Februari 12.55 SUIKER. Slot onregelmatig. Maart 1.15 Mei i .15 WINNIPEG, 9 FEBRUARI TARWE. De termünmarkt daalde buitenlandsche vraag en realisaties, oj dende buitenlandschp aankoopen van gens ontbreken van 13.16 12.55 vraag naar Manitoba's Mel Juli ROGGE per Mei Juli HAVER per Mei Juli GERST per Mei Juli LIJNZAAD per Mei l sloot 128% 123% 109% 103% 70% 171— 169% Ondergeteekende verzoekt een abonnement op de voor minstens één jaar, waarbij zal worden betaald per V wart aal met rec^ op ecn KEURIG PREMIEBOEK voor den aanbrenger. Aanbrenger: Naam Woonplaat* Adres Nieuwe Abonné: Naam Woonplaats Adres Nieuwe Abonné: Naam Woonplaats Adres Dit formulier op te lenden aan de Administratie van de NIEUWE LEIDSCHE COUEANT, Doorhalen wat niet verlangd wordt Datum Breestraat 123, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7