STADSNIEUWS WESCOMPTO WOENSDAG io FEBRUARI 1937 TWEEDE BLAD PAG 6 DE BESCHADIGDE PER- CEELEN BIJ DEN STADHUISBOUW Adres aan den Raad Door den heer I. Zandvoort is het volgend adres aan den Leidschen Gemeenteraad ge bonden, waarin wordt te kennen gegeven: dat verzoeker is eigenaar van het perceel te Leiden aan de Maarsmansteeg No. 12; dat verzoeker in dit perceel het slagers bedrijf uitoefent; dat dit perceel tengevolge van de uitvoe ring van werken ten behoeve van den Stad huisbouw in zoodanige mate was gescheurd en iverzakt, dat het dreigde in te storten, waarom het verzakte achtergebouw op bevel van de Bouwpolitie is afgebroken en in een tijdelijke afsuiting van het voorgebouw is voorzien; dat verzoeker genoodzaakt is geweest zijn bedrijf in een veel kleinere ruimte uit te oefenen dan voorheen en verschillende in stallaties van het ach terg deelte naar het voorgedeelte van het perceel heeft moeten overbrengen dat verzoeker aanvankelijk is voorgespie geld, dat deze noodtoestand slechts korten tijd zou duren, doch hij in de bij hom ge wekte verwachting ernstig is teleurgesteld, nu die toestand reeds een jaar duur* en hem ook thans het herstel van den vorigen toe stand zelfs nog niet in uitzicht wordt ge steld; dat verzoeker door het feit, dat hij een deel van zijn perceel mist, groote schade lijdt, onder meer, omdat heit perceel, voor zoover tot woning bestemd, «niet bruikbaar is en hij zich alle rechten voorbuhoudt zoo wel tegen de Gemeente als tegen anderen, die eventueel voor de gevolgen van gepleeg de verzuimen jegens verzoeker aansprakelijk zullen blijken; dat, daar de schade voor hem iederen dag groot er wordt, verzoeker zich wendt tot Uw Raad, met het dringend verzoek, het erheen te leiden, dat de Gemeende verzoekers per ceel weer in den vroeger en toestand her stelt; dat de Gemeente, dit doende, het ontstaan van meer schade voorkomt en de Gemeen*?, wanneer het blijkt, dat anderen de schade door de werkzaamheden op het Stadhuis terrein geleden, zuilen moeten vergoeden, de schade op die aansprakelijke personen zaï kunnen verhalen; dat de Raad, naar verzoeker hoopt en ver trouwt, aan zijn verzoek een willig oor z^l verleenen, immers ervan doordrongen zal zijn, dat verzoeker als middenstander niet de dupe mag worden van een toestand aan welks ontstaan hij geheel onschuldig is; Redenen waarom verzoeker zich wendt tot den Raad met verzoek ter voorkoming van verdere schade te besluiten, dat het perceel Maarsmansteeg No. 12 voor rekening van de Gemeente Leiden in den ouden toestand wordt hersteld overeenkomstig het door de door den President der Arrondissemen*s- Rcchtbank te 's-Gra^enhage benoemde des kundigen uitgebracht rapport en daarmee niet te wachten tot door arbiters zal zijn be slist wie uiteindeijk de schade aan verzoe ker veroorzaakt zal moeten vergoeden. Nederlandsch Paviljoen te Parijs Het den bouw wordt spoedig begonnen Naar het Hbld. verneemt, is de bouw Van het Nederlandsch paviljoen op de Internationale Tentoonstelling te Parijs opgedragen aan de N.V. Ingenieurs- Bureau voor Bouwnijverheid te Oegst geest. Dezer dagen zal met 'de uitvoering van de opdracht begonnen worden; ongeveer hon derd Nederlandsche werklieden zullen hier voor naar Parijs gaan. Het paviljoen zal 60 meter lang en 15 me ter breed worden. Het zal in hoofdzaak be staan uit lange gevels van glas, afgesloten door korte gevels van grijs geglazuurde bak steen, terwijl eenige lagere gevels in pleis terwerk zullen worden uitgevoerd. Chr. Besturenbond In het gebouw Patrimonium werd gister avond door den Chr. Besturenbond een ver gadering gehouden, waarin als spreker op trad de heer T. S. Goslinga, voorzitter van den Raad van Arbeid, met het onderwerp: „Wat gaat er met onze Ongevallenwet ge beuren". Bij verhindering van eersten en tweeden Voorzitter stond deze samenkomst onder leiding van den voorzitter van de Studieclub den heer D. Hendriks. Bij de opening las deze een gedeelte uit Gal. 6 en Lukas 11, om aan de hand hiervan een kort inleidend woord uit te spreken, waarbij hij o.m. gele genheid vond te wijzen op het Schriftwoord ,Draagt elkanders lasten". Hierna was het woord aan den heer Gos- linga tot het houden van zijn inleiding, welke rede vrijwel gelijkluidend was aan die welke spr. eenige weken geleden uitgespro ken heeft voor de Ver. van den Chr. Han- deldrijvenden en Industrieelen Middenstand en waarvan wij indertijd uitvoerig verslag gaven. Begrijpelijkerwijs was de rede dit maal meer ingesteld op het terrein van de arbeidersbeweging. Nadrukkelijk stelde spr. bij de ontvouwing vap een en ander vast, dat de arbeiders bij deze wijziging wel het allerminst belang hebben. Na een korte pauze was er gelegenheid tot yragen stellen. Dr KEY RAADSLID Dr- M. Key, heeft zijn benoeming als op- Volger van den heer Vos (Vrijz. Democr.) in den gemeenteraad aangenomen. Dr. M. Key, die 46 jaar oud is. heeft zich sedert 1929 hier gevestigd als vrouwenarts. Voordien had dr. Key eenzelfde practijk te Nijmegen. GOUDEN DOCTORAAT Riaandag 15 Februari a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn dat Dr. G. Postma te De venter oud-leeraar aan H.B.S- en Gymna^ sium te Deventer, aan do Leidsche Univer- teit promoveerde tot doctor iin de Wis- en Natuurkunde. BEKNELD GERAAKT Hedenmorgen te kwart over tien is de 18-jarige A. de L.. uit Leiderdorp, in de machineherstel plaats van L. de N., aan hst Galgewater, met de rechterduim bekneld ge raakt in een electrische sHijpmachine, waar door dit lichaamsdeel vrij ernstig werd ga kwetst, De gaande en komende man Uit Leiden vertrokken W. van Amerongen, Nieuwveen, Dorps straat 230 H. A. Baak, Woubrugge, Wijk B 203 M F. E. Baum, Schweinfurt, Cramerstraat 22 A. E. Beers, Medem- blik, Westerhaven 24 F. C. Bicgelaar, Den Haag, Hoogenraadstraat 97 M. S. C. Bliek, Amsterdam, 2e Helmerstraat S8 S. BlansjaarBodrij, Den Haag, Ged. Burgwal 42 J. Boekee. Oegstgeest, En- deccesterstraatweg 5 E. Bonsels, Kat wijk, J. Tooropstraat 49 G. Brokaar, Vlissingen, aan boord H. M. Wachtschip J. L. Buvn, Alblasserdam, Hoogedijk A. V. Dahler, Rijswijk Z.-H., Koninginne- laan 6 W. Goddijn, Don Haag, Rijswijk- scheweg 151 A. M. Goldenberg, Voor burg, Oosteinde 241 C. M. A. Goslinga, Harderwijk, Leuvenumscheweg 91 J. Haak, Haarlem, Spaarnwoudestraat 4 P. C. Hendriksen, Den Helder, aan boord H.M. „v. Spey-k" E. J. v. d. Hoorn. Alke made B 20 J. G. Kersbergen, Alphen a. d. Rijn, Hoofdstr. 249 M. Keverkamp, Leeuwarden, KI. Kerkstraat 37 Wed. M. H. Flinkv. Klaveren. Utrecht. Kiévitsdw.- straat 6a bis W. Kloeke, Abcoude Baam- brugge, Stationsweg 45 P. Krabbendam. Schiedam, Vlaard.dijk 29b M. Th. la Lau, Katwijk. Voorstraat 21 H. J. van Leeu wen. Vlaardingen. Wilhelminastraat 10 A. J. lemmers. Oegstgeest. F.ndegepster- straatweg 5 Th. J. S. Locher, Nieuw- Buinen N.-H., Pastorie J. M. de Man, Baarn. d'Aulnislaan 14 G. Menntink, Deventer, Appelstraat 42 F. W. Mi- ehels en fam., Amsterdam, Sassenheimstr. 921 F. L. Mulder, Haarlem. Hoofman- straat 46 N. NL Muller, Oegstgeest, Wyt- tenbachweg 43 M. E. Noordermeer, Voor burg. Oosteinde 347 B. Ohlsen, Maas sluis, Fenacoliuslaan 6 zwart M. L. Op dam, Eist, Valburgscheweg 2 M. H. Pieper, Zoeterwoude, H. Rijndijk F 43a J. van Polanen, Huizen N.-H., Amersf.straat weg 80 S. E. Porcelijn, Amsterdam. Kastanjeplein 3 H. M. Rausch Alten Essen, Laubenhof 36 J. H. de Ridder, Rotterdam, Watergeusstraat 41 W. Rn-, meijn, Rotterdam, Bergweg 245b Chr G. Campfensv. Schaik, Rotterdam, Gor- delweg 125b C. M. Schalks, Londen, Mill Hill E. Schledorn, Duisburg Ham- born A. E. Steltman, Enkhuizen. Snouck van Loosenstraat B. A. Thijssen, Neder- weert, Stokerhorst P. Tuk, Gouda. Ko- mijnsteeg 20 M. L. v. Veggel, Maastricht, Th. Schaepkensstraat 31 A. Venema. Assen, Boschstraat 43 H. A. Vreeburg. Utrecht, L. Nieuwstraat 29 P. A. M. Vreeburg, Zoetermeer, Dorpsstraat 41 H. Vriesema, Oostelittens H. H. Wel land, Dortmund Barop, Am Spörkel 9 A. J. Welp en familie, Amersfoort, Varkens- markt 15a N. Wessel. Zoeterwoude. Vlietweg 36 A. J. de Wit en familie, Oegstgeest Balistraat 13 J. A. van Zun- dert. Alphen aan den Rijn, Visserstraat 3 J. Zwiep en fam., Schoonhoven, Oude Singel 174. In Lelden gevestigd J. H. Alzerda, vertegenw., Zeemanlaan 43 A, Th. M. Bakker, Meezenstraat 9 C. v. Beek, dienstbode, Rijnsb.weg 142 M. F. M. BelinfanteBeukers. Bakh. Roze- boomstr. 22 S. Boelee, schipper, Morsch- weg 160 B. L. E. Bonemeijer, Bilderdiik- straat 4 J. M. Bontje, dienstbode, Verl. Bloemistenlaan 50 A. Bremmer, dienst bode, Koenerf 26 A. B. C. M. Bruijns. kok, Rapenburg 8 C. W. J. Conijn en fam., manufacturier, H. Rijndijk 182a J. R. van Dalen, Rijnsb.weg 15 C. J. F Dolk en fam., notaris, Groenhovenstraat 5 S. Drukker, arts, Boerhaavelaan 39 Wed. C. Oelrich—Fels. Kam. Onneslaan 21 G. W. de Haan en familie, schrijfmach. monteur. Botermarkt 4 A. J. H. Hooee- veen, Meezenstr. 9 C. J. G. Boogaers v. d. Hoven, bedien ju ffr., Morschweg 57a H. v. Jaarsveld, winkelbediende. K. Han- senstr. 7 M. Janssen, dienstbode, Witte Singel 35 J. F. X. Koch, winkelbedien de, Roodenb.str. 8 Wed. E. v. Sonsbeek— Kooreman. Toussaintkade 21a C. Koster, telefonist, Rijnsb.weg 15 J. Laurillard, vertegenw., Morschweg 57a K. v. d. Linden, dienstbode, Zoeterw. Singel 60 F. J. van Lingen, dienstbode. Hooigr. 60 C. Moolhuizen, typograaf, 3 Octoberstr. 59a W. C. Nagtegaal, chauffeur, Rijnzicht- straat 15 G. Oorlog, kapster. Breestr. 3b J. Penters, koopman, Jan Vossen- steeg 3 W. L. Renee, dienstbode, Oude Rijn 17 G. S. M. Rieter. Haarlemmerstr Si Wed. M. Vlasveld—v. Rijn, St. Jacobs gracht 1 W. Chr. Sauerbrey. huishoud ster, Iloogl. Kerkgr. 2a K. M. Schipper, verpleegster, Fagelstraat 10 J. Gorten- Schrijver. H. Rijndijk 97a Raden Soe- darso, Lijsterstr. 35 H. P. J. v. Sonsbeek. en fam.. brieven'best., R. Visscherstraat 4a Chr. C. Verheij van Wijk, empl. Motor huis, Burggravenlaan 7 G. J. A. v. Vliet, slager, v. t Hoffstr. 9 K. Vonk, onder wijzer, Morschweg 102a W. K. Walstra. Wasstr. 2 J. Wertheim en fam., venter. L. Raamsteeg 59 V. O. Zunzer, dienst bod, De Ridderstraat 18. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: G. A. A. v. DlemenDe Kok dr A. KeüzerFaatrlch dr G. v. d. BosNie- vaart dr E. Itali»—Cohen zn M. Pont— Dubbeldeman dr H. C. Vegt—v. d. Meü zn OVERLEDEN: N. J. Hout wewd.nr 72 Jr S. G. de Vries m. 75 jr. UNIVERSITEIT VAN LEIDEN Candldaatsexamen wis- en natuurkunde, let ter F. geslaagd de heer D. Hoegen, Den Haag UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN OUDERAVOND SCHOOL MET DEN BIJBEL TE OUDSHOORN Huldiging van mej. Van Dijk In de Chr. school aan de Hooft.straat werd de jaarlijksche ouderavond gehouden Op de gebruikelijke wijze werd deze avond door den voorzitter, den heer C. Haasbeek, geopend. In zijn inleidend woord wees spr. vooral op de waarde van het Chr. onder wijs, en wekte de aanwezigen op om zich nauw aaneen te sluiten om de wacht te houden 'bij het vaandel der vrije school. Hierna deelde spr. mede, dat zich een jubilarcsse te midden der aanwezigen be vond. en wel mei. Van Dijk, die 12% Jaar hoofd van de Chr. Bewaarschool aan de Hooftstraat was. Hij wenschte haar Godb zegen toe op haar mooie werk en gaf ver volgens het woord aan den voorzitter der bewaarschool-commissie, die onder harte- EDERL -INDISCHE MAATSCHAPPIJ NjV. Opgericht 1857 Bankzaken Elfecienzaken Open Bewaarneming Beleggingsadviezen Assurantiën AMSTERDAM: Keizersgracht 573-575 VGRAVENHAGE: Lange Vijverberg 13 lijke woorden een geschenk der ouders en oud-leerlingen aanbood. Nadat men haar de bekende zegenbede had toegezongen dankte mej. Van Dijk al len hartelijk. Vervolgens kwam de hoofdschotel van deze avond, ml. een causerie van Ds. J. Hartkamp, over het onderwerp: „Godsdien stig onderricht of de religieuse opvoeding onzer kinderen". Achtereenvolgens werden de volgende pun ten behandeld: 1. aan wie het onderwijs wordt gegeven; 2. wat de inhoud van dat onderwijs is; 3. de personen, door wie dat godsdienstig onderwijs wordt gegeven. Deze rede werd aandachtig beluisterd, wat ook bleek uit de vele vragen, die ge steld werden. In de pauze was het werk der kinderen te bezichtigen. Hiervan werd een druk ge bruik gemaakt, en algemeen werd het werk zeer geroemd, in het bijzonder het schrijf onderwijs in de middenklassen. Na de pauze werden de vragen beant woord-, daarna de eerw. heer Dekker, voor ganger der Evangelisati.e, dezen prettigen avond sloot. SCHAKEN Maandagavond werden de volgende par tijen in de onderlinge bordenwedstrijd der Alphensche Schaakclub gespeeld; Groep 1. D. BruntR. Posthuma 10; W. v. d. RoestH. Vroom 10- Groep 2. Rietveld—A. Breedijk 10; Riet veldJ. Balk 2Ox; J. KempenB. Smit D. VroomJac. den Hoed 2Ox; Verschuur—G. v. d. Horst 01; W. den HoedA. Breedijk 1—0. Groep 3. SchuurmansAmsterdam 2—Ox; Sohuurmans—Roggeveen 2—Ox; Goedhart— J. v. d. Horst 02x. x) Uitslag beide gespeelde partijen. HAZERSWOUDE DAMMEN De Hazerswüud&che Damclub heeft haar zesde competitiewedstrijd „De Rijnstreek" gespeeld tegen NooitgodaoM II te Ter Aar, 2e klasse, waarvam die uitslag was als volgt: H. D. C. II Hazerswoude N.G.D. II Ter Aar J. VondelingKj Groen in 't Wout 20 J. van HoffJ. Kroon 20 A. Dompeling—G. Abshoven 02 M. KroonB. Heemskerk 20 J. van RijsselP. Fikker 20 C. van Veen—T. van Dijk Dzn. 0—2 A. HoogendoornK. Snijders 20 P. van Wieringen(reglementair) 20 P. van Veen—J. Servaas - 2—0 J. Rademaker—H. Broer 0—2 Totaal 14—6 HILLEGOM A. R. KIESVEREENIGING Dinsdagavond vergaderde de A. R. Kles- vereeniging „Nederland en Oranje'' in ge bouw Patrimonium, onder voorzitterschap van den heer G. Troost. Nadat deze op de gebruikelijke wijze had geopend, deelde hij mede, dat op 9 Maart een openbare verga dering voor geestverwanten gehouden zal worden, waar als spreker zal optreden Mi. H. Bijleveld, van Amsterdam. Na lezing der notulen werd tot candidaatstelling voor de Twéede Kamerverkiezing overgegaan, met het onderstaande resultaat: 1. Dr. H. Colijn; 2. Mr. de Wilde: 3. J. Schouten: 4. J. J. C. van Dijk; 5. L. F. Duymaer van Twist: 6. C. Smeenk: 7. Mr. Terpstra; 8. C. v. d. Heuvel: 9. C. v. d. Zaal; 10. H. Amelink: 11 W. Wagenaar; 12. Dr. Rpp.kenkamp; 13. A. Ziilstra: 14. Mr. van Dijken; 15. Mr. G. A. Diepenhorst; 16. Dr. K. Boeyenga; 17. A. B. Roosjen; 18. Mr. J. Aleera; 20. F. Valstar. Hierna kreeg de heer J. C. de Koning ge legenheid om het onderwerp: ..De grond toon van ons volkskarakter" te behandelen SDr. doet dit aan de hand van art. 1 van het Program van beginselen. Hij behandelt achtereenvolgens: onze naam, de grondtoon van ons volkskarakter en ons doel. Onze naam is Antirevolutionair of Chr Historisch. Antirevolutionair, du9 tegen de revolutie. Dat wil niet zeggen, dat wij zijn tegen het beginsel. Chr. Historisch wil zeg gen. niet dat wij ons door de historie laten hoheerschen. maar dat wij Christus als onzen Koning erkennen, en daarom reke ning willen houden met xvat ons door en uit Hem ook in de historie gewerd. Wat verstaan wij onder de grondtoon van ons volkskarakter? Wij blijven nationaal, Nederlandsch. lettend op de historie van ons volk. Met het karakter van ons volk wordt niet. het uiterlijke leven, de wetten en instellingen bedoeld, maar de inner- hike krachten, en vooral de volkszeden. De vraag is: uit welke beginselen leeft het? Het doel van onze partij is een wetgeving te vormen, die voor onzen tijd geschikt en berekend is. en dit al ter eere Gods. Ten slotte dringt spr. aan op de bestudee ring van onze beginselen, vooral in dezen tijd. Hierop volgde nog een geanimeerde en leerrijke bespreking. Nadat In de rondvraag eenige huishoudelijke aangelegenheden wi GEM. ARBEIDSBEURS Bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs ston den per 8 Februari 728 werkloozen. inge schreven. tegen 755 op denzelfden datum van het vorige jaar. KATWIJK EEN VREEMDE TOESTANV) Katwijk a. d. Rijn en Katwijk aan Zee zijn één gemeente, dat weet bijna ieder. Doch dat een brief van Katwijk' aan den Rijn naar Katwijk aan Zee de volle porto 6 ct. kast, weten niet allen. Het is ook wel een beetje vreemd. Het hulpkantoor te Katwijk aan den Rijn ressorteert ook niet onder Kat- rijk-Zec doch onder Leiden. Daar zal wel een bijzondere reden voor zijn en wat zou daar ook tegen zijn. Doch dat h et locale posttarief voor beide dorpsdeelcn niet geldt, vinden meerderen niet a&ngenaam. En er is ■el eens getracht hierin wijziging te krijgen. Tevergeefs. Naar wij vernomen hebben B- en W. zich thans tot don Minister van Bin- nenlandsche Zaken gewend en gevraagd te willen bewerken dat hierin wijziging wordt gebracht. KATWIJK AAN ZEE De Anti-rev. Kiesvereen. Nederland en Oranje houdt Donderdag 11 Febr. in „Irene" ledenvergadering. Op de agenda komt een referaat van ds. Joh. Janssen over de C.D.U. JAARVERGADERING GEREF. MANNENVEREENIGING_ De Geref. Mannenvereen. hield in Irene haar jaarvergadering waartoe ook de dames der leden waren uitgenoodigd. De opkomst was goed. De voorzitter, de heer D. Den Haas, open de deze vergadering «net Schriftlezing en gebed, waarna hij een kort openingswoord sprak. Jaarverslagen volgden. De secretaris, de heer M. Boonefaas, kon met blijdschap ge wagen van een goede gere'gelde opkomst der leden. Gemiddeld vijftig procent der leden kwam ter vergadering. De verslagen van den penningmeester, den heer S. van Beelen en van den bibliothe caris, den heer Jacob Guijt, getuigden van een frisch en opgewekt vereenigingsleven. De heer M. Bonefaas hield nu een referaat over Artikel 28 der Nederlandsche Geloofs belijdenis. Er volgde een geanimeerde bespreking op. Nadat was gepauzeerd, gaf de heer A. Peters een memorisatie ten beste over „de handdruk van den' dominé". De heer Jacob Guijt hield een inleiding over: „Wat is eigenlijk Godsdienst", waarbij inleider ver schillende grepen deed uit de geschiedenis van Israël. Tot slot las de heer G. Poot een stukje proza voor: „De eene en de andere" van W. G. v. d. Hulst. Het slotwoord werd gesproken door ds. Jansen, die ook met dankgebed eindigde. LANDVERHURING Gistermiddag vond van gemeentewege de jaarlijksche teel-landverhuring plaats. Er bestond hiervoor veel animo. Het totaal be drag der verhuring bedroeg 364,vorig jaar 503,met 40 pet korting. NED. CHR. VROUWENHOND De vierde jaarlijksche Winterlezing van de Ned. Chr. Vrouwenbond is gisteravond in „Irene" gehouden. Na de gebruikelijke ope ning en het welkomstwoord door mevrouw Dommisse, verkreeg de heer F. C. v. Dorp, hoofd van de Idenburgschool te Rotterdam, het woord. Spr. zou dezen avond behandelen „Humor in de Ned. Letterkunde". Wat denken wij bij het woord humor, aldus spr. Voor velen is een grap of een aardige anecdote reeds humor, terwijl er over het begrip humor zeer verschillende gedacht wordt. Het woord humor komt van het Latijnsche woord umor, dat vochtig beteekent. Nadat spr. nader had stigestaan bij de vier verschillende karaktertypen, gaf hij een uiteenzetting van het begrip humor als een samengesteld gevoel. Droefheid en blijdschap kunnen worden samengesmolten in de ziel. Met enkele uitspraken van ds. Tazelaar en prof. Lecerf lichtte spr, dit na der toe. Vervolgens stond spr. stil bij het waarom van de lach, lachen is gezond voor het lichaam, maar is evenzoo heilzaam voor den geest, vooral voor menschen die rheuma- tisch van geest zijn. Velen lachen om din gen van uiterlijke verschijning, waarvan spr. eenige voorbeelden gaf, maar hooger wordt de humor als het gevoel wordt ge raakt. Voor de echte humor is noodig een staan in het leven. De humor moet van zelf ontstaan, ze is nooit geforceerd. Er moet gevonden worden een contact met het volk, en liet zien van de werkelijkheid. Men vindt in de werken van Brederode uit de gouden eeuw echte volkshumor, evenzoo bij Langendijk uit het begin der lSde eeuw. ïn de 18e eeuw is het leven echter veel onna tuurlijker geworden, de romantiek stond te ver buiten de werkelijkheid. Na 1830 vindt, men de beste humor nog wel bij Hilde- brand (Camera Obscura), doch veel humor is niet meer te genieten. De tachtigers heb ben weinig humor gegeven, doordat zij zich in een hooge ivoren toren hadden opgeslo ten. In 1890 maakte de psychologische ro man met zijn probleemstelling opgang. Fijne humor is te vinden in de werken van: Theo Thijssen, Adama van Scheltema, Prins en tenslotte ook bij Speenhoff, wat spr. met enkele citaten aantoonde. In 't bij z.onder stond spr. stil bij het boek van Leonhard Huizinga, „de gestroomlijnde wereld". Onze Christelijke lectuur is op den goeden weg. De schrijvers zijn de epische kunst machtig geworden, doch deze kunst vraagt een bodem, levensechtheid, contact met het volk, met het kleine is een eerste vereischte. Een levensbeschouwing is noodig die liet leven in het juiste licht ziet. Ge lukkig is er tegenwoordig veel critiek op onecht geschrijf. Bartje is.echt humoristisch in den zin welke wij aan humor toekennen, aldus spr. De Chr. levensbeschouwing is geen inzet maar basis bij dit boek. Humor is geen gebrek aan ernst, maar een trek naar vroolijkheid. De humor is ge lijk een zon, die verwarmt en opwekt, zij doet aan als een warm rood tulpenland schap Na de pauze droeg de heer Van Dorp en kele geestige stukjes proza voor, welke tin telden van humor van de echte soort. Een dankbaar applaus viel hem ten del. Mevr. Dommisse eindigde met gebed. KOUDEKERK RAADSAGENDA De Raad dezer gemeente zal vergaderen op Donderdag 11 Februari 1937 des namiddags half acht uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. notulen; 2. ingekomen stukken; 3. vaststelling voor schot art. 101 der L. O.-wet 1920 over 1937 aan het bestuur der Ned. Ilerv. School; 4. Vaststelling kohier Hondenbelasting dienst 1937 en vaststelling suppletoir^kohier dienst 1936 5- Benoeming leden stembureau. 6. Besluit inzake aflossing elf W?. pCt. obli gation Rotterdam 1916 en 1917 en tot deel neming in het maatschappelijk kapitaal dor Rank voor Noderl. Gemeenten. 7. Vorstel inzake verkoop van 8 obligatiën 4 pCt. Ne derland 1934 ad f 1000 en belegging van dit bedrag in aandeelen van de Bank voor Nederl. Gemeenten. 8. Wijziging gemeente- begrooting dienst 1936. 9. Idem, dienst 1937- GEBR. TEIXEIRA DE MATTOS 446 Heerengracht, Amsterdam OPGCFICHT 1852 BANKIERS ALLE BEURSZAKEN - Safe-Inrichting ADMINISTRATIE VAN VERMOGENS Tel.: 33789 35957 32789 Intercommunaal: R 0311 Telegramadr.: TEXATOS CHRISTELIJKE BESTURENBOND „KoudekerkIlazcrswoude", kwam Maan dagavond in het zaaltje van Hotel de Bruin in vergadering bijeen. Na opening door don voorz. den heer G. P. de Jong. werden eerst de ingekomen stukken en mededeelingen van het C. N. V. behandeld en enkele huis houdelijke zaken afgedaan. Vervolgens werd door den heer II. Kroon, voorz. der afd. van de N- C. B. een' inleiding gehouden over het ordeningsvraagstuk en wat daarmede in verband staat waarop een breedvoeriga en leerzame discussie volgde. Na de rondvraag, waarbij nog enkeile za ken ter tafel kwamen betreffende de werk- loozenzorg in de beide gemeenten, volgde sluiting en ging de heer Kraan voor in dankgebed. LEIDSCHENDAM BOUWVERORDENING GOEDGEKEURD Ged. Staten van Zuid-Holland hebben goedgekeurd de gewijzigde bouwverordening van Stompwijk. KLINKERBESTRATING B. en W. van Veur stellen den Raad voor over te gaan tot het aanbrengen van klinkerbestrating in de Boschlaan. De be doeling is het werk uit te besneden aan een aannemer. Van R.K. zijde zal echter in de eerstvolgende raadsvergadering voorgesteld worden dit werk in eigen beheer te doen uitvoeren met werkloozen tegen een arbeids loon van 42 ?t 46 cent. Het plaatselijk loon is 46 cent per uur. COLLECTEN Gedurende de maand Januari j.l. is in de Ned. Herv. Kerk ten bate van de Diaconie gecollecteerd f 79.15. NED. HERV. VROUWENVEREENIGING Het driejarig bestaan van de Ned. Herv. Vrouwenvereeniging „Zusterhulp",. zal a.s. Dinsdag in intieme kring worden herdacht. PUBLIEKE VEILING De bouwmanswoning met wel- en bouw land, groot 22.61.46 H A, staande aan de Stompwijkscheweg 42-44, zal Woensdag 24 Febr. a.s. publiek worden geveild. VERMINDERD SCHEEPVAARTVERKEER Het steeds toenemende vrachtautover keer en de .huidige tijdsomstandigheden, zijn van groot nadeel voor het scheepvaartver keer, wat duidelijk tot uiting komt bij het verkeer door de schutsluizen te Leidschen- dam. Werden in 1935 (een jaar. dat ook al minder was dan voorafgaande jaren) nog 60702 vaartuigen met een totaal-inhoud van 1.846.176 ton geschut, over 1936 bedroeg dit 56.883 vaartuigen met een totaal-inhoud van 1.680.478 ton; alzoo 3819 vaartuigen en 165.698 ton minder. VERGADERING ZIEKENHULP Onder leiding van den heer N- J. M. Wil- lemse hield de vereen. Ziekenhulp haar 41e jaarvergadering. In zijn openingswoord memoreerde de heer Willemse het feit, dat de vergaderin gen zich in een steeds druker bezoek ver heugen mogen en wekt op vooral de pro paganda ter hand te nemen. Medegedeeld werd, dat het bestuur onder de bevolking een circulaire zal uitzetten, waarin het doel der vereenfging onder de aandacht wordt gebracht. Goedgekeurd wordt het jaarverslag van den secretaris <le heer P- van Elswijk, waar uit blijkt dat het ledental iets is teruggeloo- pen en wel van 71 op 66. Nadat de heer W. Romijn, namens de con trole-commissie. rapport heeft uitgebracht in zake <le controle op den penningmeester de heer van der Meer, wordt ook diens jaarver slag goedgekeurd. De inkomsten hebben be dragen f 816.55, de uitgaven f 871.97, zoodat er een nadeelig slot is van f 55.42, wat hoofd zakelijk het gevolg is van d-e viering van het 40-jarig bestaan. Het kapitaal der ver- eeniging bedraagt f 1612.78V2- Bij dé rondvraag zet de voorzitter uiteen, dat ingeval men van de Ziektewet trekt, de vereeniging aanvullende uitkeering ver strekt totdat het volle loon is bereikt. Met een opwekkend woord en dank voor de aangename discussies en verstandhou ding en verloting waarbij alle leden een prijs verwierven werd de vergadering te ruim 9 uur gesloten. LISSE Ned. Chr. Vrouwenbond Lezing over China Op uitnoodiging van de afd. Lisse van den Ned. Chr. Vrouwenbond sprak in het Wijkgebouw van het „Groene Kruis" mej. M. L e y e r s e, van Peking, over haar werk in China. Spreekster begon haar lezing over China met te zeggen, dat men tegenwoordig niet meer spreekt van Peking, doch van „Pei- ping" hetgeen beteekent: noordelijke vrede, stad van den zoon des keizers. In dit land met zijn oude tradities is ook het moderne leven doorgedrongen. Men ziet daar zoowel de kameel als vervoermiddel als de moder ne auto. Toch leeft men in vele opzichten nog zeer primitief; zoo moet men het daar nog zonder waterleiding en kunstlicht stel len, heeft men de gewoonte om het afval eenvoudig voor buurmans deur te deponee- ren, enz. Rijkdom en armoede leeft daar rustig naast elkaar voort. Tot liet eigenlijke doel van haar rede ko mend, zeide mej. Leyerse, dat de groote op wekking in 1932 plaats vond. Toen begon er zich te openbaren een verlangen naar het heil in Christus. Spr. zegt in het kort, hoe men den Chinees met het evangelie in aan raking heeft gebracht. De nooddruftigen heeft men eerst met natuurlijke gaven be zocht en langs dezen weg vond men gele genheid om hen ook te brengen het evan gelie der verlossing. Opmerkelijk is, dat de Chinees thans weinig achting heeft voor eigen priesters en afgoden. Enkele tempel- dagen worden nog wel gevierd, doch eigen lijk meer om een gelegenheid te hebben om feest te vieren. Er zijn in Peking drie evangelische loka len bij drie kerken, welke den geheelen dag in gebruik zijn vnor jeugdwerk, evangeli- satiosamenkomsten waarin lantaarnplaat jes worden vertoond.- enz. Ook het ZonilaTSThoolwerk wordt daar met zegen ter hand genomen. Mej. Leyerse verhaalde van ontroerende momenten. Zelfs ouders worden door de kinderen tot Jezus gebracht. Een beschamend verschijn sel is het, dat. als men zich daar eenmaal RADIO DISTRIBUTIE WOENSDAG 10 FEBRUARI Programma III: 8.Keulen of div.. 9.50 Deutschl.s. of div.. 11.05 Londen Reg., 11.20 R. nark, 12.20 Bruscl VI., 14.20 Gram.muz. GRD, 14.50 ParUs R.. 16.20 Londen Keg., 17.05 Parüs R.. 17.20 Brussel Fr., 17.40 Keulen, 19.05 Londen Reg., 19.20 Beromunster, plm. 20.05 Keu len, 21.20 Motala of div., 22.20 Berlijn of div., 23.20 R. Danmark. Programma IV: 8.— Brussel VI., 9.2o Gram.- enuz. GRD, 10.35 Droltwich, 11.50 Londen R., 12.50 Droltwich, 14.25 Londen Reg., 15.20 Drolt wich, 18.20 diversen, 19.D coltwlcli, 22.45 Lon den ®e£. DONDERDAG 11 FEBRUARI Programma III: 8.— Keulen of div., 11.20 ParUs R„ 13.05 Brusel VI., 14.20 Gram.muz. GRD ]4.5o ParUs R., 15.20 Keulen, 16.35 Londen R„ 17,20 Keulen, 18,25 ParUs R.. 19.30 BerlUn, 21.10 Boedapest of div., 22.05 BerlUn of div., 23.20 R, Danmark. Programma TV: 8.— Brussel XI.. 9.20 Gram. muz. GRD, 19.35 Londen Reg., 13.35 Droltwich, 14.25 Londen R., 15,35 Droitwlch. 18.20 diversen, 19.Droltwich, 19.30 Sportpraatje d. d. heer J. G. A. Janssen, Journalist; 20.Londen R., 21.20 Droltwich, 21.40 Weenen of div., 22.20 Droltwich Agenda Vrijdag, 12 Febr. Stadsgehoorzaal 7.45 uur» Uitvoering O.G.A.V. uit Oegstgeest. Do avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 8 tot en met Zondag 14 Februari a.s. waargenomen door de apotheken: J .C. Pellc, Kort Rapenburg 12, telef. 594, J. E. M. ten Dijk, Haven 18, telef. 85 en mej. J. Doedens, WiLhelminapark 8, Oegstgeest, telef. 274. aan Jezus gegeven heeft, men dan ook iets voor Jezus wil doen. Dus ook christen van de daad wil zijn. Ieder helpt mee in de kerk en kent zijn taak. Ook werd medege deeld, dat men om het geloof veel lijden moet. Er valt duidelijk een strijd waar te nemen, tusschen Christendom en Commu» nisme. Veel wordt door de christenen ge daan voor de leniging van den grooten stof. felijken nood doch do geldmiddelen dreigen uitgeput te raken en zal de ellende weer zooveel te meer gevoeld worden. Mej. Leyer* se getuigde van den grooten zegen die ge smaakt wordt op het zendingswerk en vraagt de aanwezigen mede te helpen voor den strijd in China. Zij wees er op, dat gel delijke gaven niet genoeg zijn, bovenal vra gen wij Uw gebed, aldus spr. De presidente dankte mej. Leyerse voor haar vaak ontroerende rede, waarna het samenzijn op gebruikelijke wijze werd ge sloten» De S.G.P. en de H.G.S. Door den heer G. Rietkerk werd voor de A.-R. Propaganda- en Studieclub ingeleid een bespreking over de Hervormd Gerefor meerde Staatspartij en over de Staatkundig Gereformeerde Partij. Inleider bespreekt allereerst de H.G.S. Reeds de naam, aldus inleider, toont, dat in deze partij niet kan worden gezien een ernstig staatkundige partij. Wat is dat: „Hervormd-Gereformeerd"? in politieke zin. Wat uit den naam reeds op te maken is, wordt dan ook door het partij-program ten volle bevestigd, dat n.l. deze partij niets anders bedoelt, en. in werkelijkheid niets anders wil dan kerkelijke vraagstukken overbrengen op politiek terrein en kerke lijke strijdpunten indragen In de politieke arena. Aan de hand van de statuten dezer partij, en van het verkiezingsmanifest 1933 wordt een en ander duidelijk door inleider aan getoond, waarbij gewezen wordt op het uitgesproken kerkistisch standpunt dezer partij, die van overheidswege maar één kerk erkend wil zien en dat moet dan de Hervormde Kerk zijn. Daarna besprak hij, eveneens aan de hand van het partij-program, doel en streven van de Staatkundig Gereformeerde Partij. Kan van de H.G.S. gezegd worden, dat zij behoudens liet bestrijden van de partijen der revolutie in haar optreden naar bui ten getrouw is aan wat statuten en manb fest als het standpunt der partij aangeven, inleider toont aan, dat dit helaas van de S.G.P. niet kan wordèn gezegd. Krachtens haar program toch, zou van de S.G.P. mo gen worden verwacht, "dat zij behoudens verschil op ondergeschikte punten do politiek van de Anti-Revolutionairen zou voorstaan en verdedigen. Haar program im mers is voor 80 pet. overgenomen van en dan ook gelijkluidend aan dat der A.-R. Partij. En voorzoover haar program daar van afwijkt, b.v. ten opzichte van de vraag stukken betreffende de verzekering en het vrouwenkiesrecht, blijkt, in de practijk, dat deze afwijkingen heusch niet ernstig zijn bedoeld want dankbaar worden de vruch ten van de verplichte verzekering door al len, die daarvoor in aanmerking komen, geplukt en tegen het stemmen der vrouwen wordt niet alleen geen bezwaar gemaakt, maar dit wordt veeleer sterk bevord, al is het dan ook in strijd met het program. Overigens voert deze partij, in strijd met haar eigen program, een uitgesproken anti-antirevolutionaire politiek. Dit, nu, al dus inleider, is nog het ergste niet dt A.-R. Partij kan wel bestrijding verdragen en weet zelfs tegenstand te waardeeren. Maar ernstig, zeer ernstig moet geprotes teerd worden tegen de wijze waarop de lei ding der partij deze strijd voert. Een partij, die in haar staatkundig program volk en overheid wijst op de beginselen, die naar Gods Woord zijn, moet in haar bestrijding van andere groepen niet doen alosf voor haar bet negende gebod der Wet Gods niet bestaat Zij stelt zich daarmee diep schul dig tegenover God, die zij zegt te willen dienen; zij treft daarmee zichzelf, want ook in eigen gelederen wordt dit door velen als een niet te verdedigen kwaad aangevoeld en zij maakt daardoor de beginselen die zij voorstaat tot een aanfluiting voor de we reld. PREDIKBEURTEN DONDERDAGAVOND Chr. Geref. Kerk 7.30 uur Ds. Ponstein. Gerëf. Gem. 7 uur Ds. Ligtenberg. Oud Geref. Gem. 7 uur leeskerk. NOORDWIJK KERKDIENST Donderdag 11 Febr. 1937 a.s. Herv. Kerk, n.m. 7.30 uur Ds- Jac. Poort van Den Haag. OEGSTGEEST SCHOORSTEENBRAND Omstrpeks 6 uur gi^'eravonrl werd een schoorsteenbrand ontdekt ten huize van -ie wed. C. J. van E. aan den Tloogen Morsch. De brandweer was spoedig ter plaatse en mocht hfet genoegen smaken verder on. heil te voorkomen door afdoende in te grij pen. De schade ia gering,

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6