WiilT Nationalisten vervolgen hun successen in het Zuiden Hevige vechtpartijen in de Belgische Kamer WOENSDAG ïo FEBRUARI 1937 EERSTE BLAD PAG. a Buitenland DE KAMER „DEBATTEERT" De president van de Belgische Kamer, de ■welbekende heer Kamiel Huysmans, heeft onlangs met eenige andere roode Belgische parlementariërs een reisje naar Spanje ondernomen, naar het Volksfront- Spanje, wel te verstaan, en heeft aldaar, na wat te hebben rondgekeken, zich laten ver leiden tot het houden van eenige officieele redevoeringen voor de microfoon, waarin hij dingen heeft gezegd, die in zijn vader land geen onverdeeld prettige indruk moes ten maken- Hij liet zich o.a. over de Belgi sche niet-inmengingspolitiek uit op een wijze,, die met de inzichten van het Belgi sche kabinet in flagrante strijd is. Doch bovendien deed hij het voorkomen, alsof in het Belgenland niet slechts zijn roode geest- cenooten van allerlei schakeering, doch bovendien tal van goede katholieken met hun sympathie aan de zijde van de Valen- tia-regeering zouden staan. Achteraf, na zijn terugkeer, toen hij van verschillende kan ten de wind van voren kreeg over deze, op zijn zachtst gesproken, zeer zonderlinge houding, heeft hij zich uit de verlegenheid trachten te redden door de verklaring, dat hetgeen hij in Spanje gedaan en gesproken had, louter als een persoonlijk optreden moest worden uitgelegd. Zijn Kamerfractie had daarmee niet het minst te maken. Formeel moge de heer Huysmans daar mede uitkunnen, in feite is toch geen man los te maken van de functie, die hij in het openbaar bekleedt. Wij leven nu eenmaal in een maatschappij, waarin persoonlijk heid en functie onscheidbaar zijn verweven; de heer Huysmans zou een obscure ver schijning zijn, zoo hij niet juist aan zijn politiek verleden zijn groote bekendheid in België en elders dankte. Dit inzicht is ook tot uiting gekomen in de Belgische Kamer., zoo spoedig deze weder bijeen kwam, om haar besprekingen te hervatten. Katholie ken, Vlaamsch-Nationalisten en Rexisten drongen er in vereeniging op aan, dat de Kamervoorzitter zijn optreden in Spanje zou rechtvaardigen. Vermoedelijk was bij deze partijen de lust aanwezig, zich van deze gelegenheid te bedienen om een kamerpre sident te wippen, die bij hen in geenendeele een persona grata is. De heer Huysmans verkeerde in een Uiterst moeilijk parket. Oprechtheid tegen over zichzelf moet hem tot het inzicht heb ben genoopt, dat hij zich inderdaad, ginds in het Zuiden, wel wat al te veel heeft laten gaan. Doch daartegenover stond, met een even groote mate van duidelijkheid, zijn overtuiging, dat de politiek hieruit een voordeel tegen hem wenschte te trekken, dat hij aan de vereenigde oppositie niet wenschte te gunmen. Zoo bepaalde hij zich er toe, een interpellatie tegen hem als per soon gericht, uit hoofde van zijn kwaliteit als Kamerpresident te stoppen, hetgeen een weinig fraai gebaar is. Het is hem inder daad gelukt, de felle aanval op zijn positie te keeren, doch hoezeer ten koste van wat lot op heden nog gold als parlementaire zede en fatsoen! De verontwaardiging en de woede over zijn „handigheid" lieten zich niet meer inperken binnen het kader der Kamerorde. Binnen een oogwenk vlogen zelfs, in dichten zwerm o, ironie der situatie! de Kamerreglementen als pro jectielen door de lucht, en voor 't nuchtere gesproken woord drong zich een schier on onderbroken gejouw in d.e plaat& Tenslotte vlogen zelfs de .heeren gevolmachtigden des .Volks elkander in de meest letterlijke zin des woords in de haren. Een tweetal vrou welijke afgevaardigden had de weinig goede smaak, zich eveneens met vuistargumenten in de „besprekingen" te mengen. Mevrouw de communiste bediende zich daarbij van een van de ministerstafels ontvreemd tele foontoestel, waarmee zij „frappante" dingen heeft gedaan; de hoofden vam enkele natio nalistische afgevaardigden moeten ook thans nog daarvan tuiten. Toen ten lange leste de vergadering werd geschorst was het uiterlijk voorkomen van vele parlementariërs zoodanig gehavend, Vooral vesten, boorden en dassen hadden 't tijdens de „zitting" te ontgelden! dat een Jangdurig verblijf in de koffiekamer nood zakelijk was voor het verrichten van de hoogstnoodige herstellingen. Een zeer hoog geplaatste Belgische per soonlijkheid heeft onlangs verklaard, dat in België een derde der bevolking is voor verandering van regiem; een ander derd« Wenscht het parlement in zijn huidige vorm te zien gehandhaafd; het laatste derde vormt de neutrale middenstof, welke zich nu eens door deze, dan weder door gene zijde laat beïnvloeden. Welke gedachten deze „mid denstof' over het jongste parlementair ge beuren koestert, is nog niet bekend, doch wij betwijfelen, of het aanzien der volksver tegenwoordiging versterkt uit de strijd te Voorschijn zal komen. Het „debat" wordt té luid! V Autobusramp vraagt 23 dooden Op een bergweg op de Philippijnen, ruim 200 K.M. van Manilla, is een autobus in een 70 meter diep ravijn gestort. De 23 inzitten den, allen Philippijnen, kwamen om het leven. De bergkloof is zeer ontoegankelijk, zoo dat men met de bergingswerkzaamheden groote moeilijkheden ondervindt. HOOG WATER TE SAINT-DENIS Te Saint-Denis (Fr.) is het riviertje Vieille- ïner buiten zijn oevers getreden. De tos stand is verontrustend, Het water bereikte op sommige plaatsen een hoogte van 1.8C meter. In verscheidene huizen zijn de be woners naar de eerste vrdieping gevlucht. Niettegenstaande de sterke regens van den laatsten tijd is de was van de Seine bij Parijs niet verontrustend. Tot nu toe wordt het werk aan de tentoonstelling niet door het water belemmerd. Men verklaart, dat het werk eerst gestaakt zou orden, als het Svater even hoog zou stijgen als in 191Q, De Spaansche burgeroorlog Duitschlands koloniale eischen BESLISSENDE STRIJD VOOR MADRID? Een te Gibraltar aangekomen oog getuige uit Malaga heeft verhaald, dat de verliezen der roode troepen, die de stad tegen Queipo te Llano hebben verdedigd, vijfduizend dooden en ge wonden hebben bedragen, terwijl aan de zijde der nationalisten slechts 350 dooden en gewonden zouden zijn. Op een trottoir in een straat had hij meer dan honderd lijken zien liggen. In Malaga organiseert generaal Queipo den toevoer van levensmidde len en de distributie van voedingsmid delen onder de burgerbevolking. Hij laat onder de burgers de voorraden verdeelen, die tot dusver voor de roode militie waren gereserveerd. De vlucht van verschillende roode commandanten uit Malaga geschiedde met een schip, dat, onder Engelsche vlag varend, intusschen in Gibraltar zou zijn aangekomen. Een radio-bericht, volgens hetwelk de Russische generaal Kleber te Gi braltar zou zijn aangekomen, is tot dus ver niet bevestigd. De achtervolging van de vluchtende roode troepen in de streek van Motril werd ook gis ter gesteund door Franco's vlootstrijdkrach- ten, die de kust langs voeren en hun geschut op Motril concentreerden. De roode troepen trachtten den aanval, die an zee uit op hen werd ondernomen, te weerstaan, daar van Motril een gunstig ge legen hoofdweg noordwaarts in het gebergte voert. Zij werden evenwel behalve door de achtervolgers ook bedreigd door een flank- il, die generaal Queipo de Llano van Granada zuidwaarts op dezen weg onder nam. Het luchtwapen van de nationalisten nam in de achtervolging deel door een bombar dement van Ada nabij Almeria, waar nieuwe concentraties van roode strijdkrachten zouden plaats hebben. Andere vliegtuigen van de witten, die even als het kader, dat Ada aanviel, in Malaga waren opgestegen, verschenen boven Alme- ia, waar zij echter geen bommen neerwier pen, doch enkel vlugschriften, waarin de be volking werd aangespoord zich over te geven. De omgeving wordt gezuiverd De hertog van Se villa, die totdusver mili tair commandant van Algeciras was, is door Franco benoemd tot gouverneur van Na de bezetting der stad en haar naaste omgevinc zijn de witte troepen thans bezig, de ten Oosten van Malaga gelegen heuvelke tens van de roode militie-afdeelingen, die zich daar nog verborgen houden, te zuiveren, terwijl zij tegelijkertijd op den weg van Ma laga naar Motril de achtervolging van den vluchtenden vijand voortzetten. Volgens te Se villa ontvangen berichten, ziin in het verloop van deze achtervolgings actie, waaraan ook het luchtwapen deel neemt, reeds tal van roode militie-mannen gevangen genomen. Behalve twaalf stukken geschut werden door de nationalisten tal van mitrailleurs, tien millioen schoten munitie en ook ver scheidene vrachtauto's buitgemaakt. Zooals reeds gemeld, konden ongeveer drie honderd gijzelaars nog worden gered, hetgeen te danken is aan het optreden van leden der stormgarde en der civiele garde, die welis waar aan de zijde van de rooden hadden ge streden doch zich, toen de nationalisten na derden, tegen de communistische militie keer den. Zij beletten deze. het schip, waarop zich de driehonderd gijzelaars bevonden, inbrand te steken. Intusschen zijn voor den krijgsraad te Malaga reeds processen begonnen tegen een aantal gevangen genomen communistische raddraaiers. Onder de bevolking van Malaga, die we kenlang slechts geringen levensmiddelen toevoer heeft gekregen, heerschen epidemi sche ziekten, vooral van typheuzen aard. De kopstukken stelden zich in veiligheid! Een Unipress-telegram uit Valencia meldt, dat kolonel Villalba en de ge nerale srtaf van de roode strijdkrachten, die Malaga hebben verdedigd, zich nog voor den intocht van de witte troepen, toen zij inzagen, dat alle verdere te genstand nutteloos was, naar het stadje Nerja bij Torrox in veiligheid hebben gebracht. Naar verluidt, zijn de oorlogsschepen Een der eerste opnamen uit Malaga, waarop de uitwerking van het heftige bombardement op deze stad op duidelijke wijze zichtbaar is, van de rooden na den val van Malaga, dat de voornaamste vlootbasis van de volksfronters was, teruggetrokken in de havens van Cartagena en Valencia. De verbinding tusschen het Iberisch schiereiland en Spaansch Marokko over zee is thans in ieder geval voor de nationalisten verzekerd, hetgeen uiteraard nieuwe voordeelen biedt voor de verdere actie der witte strijdkrach ten in Zuid-Spanje. De val van Malaga wordt beschouwd als een rechtstreeksche nederlaag van Moskou, daar het de eenige stad was, die geheel in handen was van de communisten in tegenstel ling tot andere steden, die feitelijk onder controle staan van anarchisten en syndica listen. Generaal Queipo de Llano Is thans in staat, de geheele provincie Granada te veroveren tevens in de richting van Almeria op te rukken. De Catalaansche chaos Vier leden van de Fransche radicaal- socialistische kamerfractie, die een korte reis door Catalonië hebben gemaakt, hebben in vergadering der fractie verslag uitge bracht. De indruk, dien zij op hun reis hebben ge kregen, is ongunstig vooral door de anarchie, die te Barcelona heerscht. Het komt hun dat de generaliteit haar gezag heeft verloren en dat de macht is overgegaan in handen van de „Iberische Anarchistische Fe deratie". Zij zijn van meening. dat de strijd reeds geëindigd had kunnen zijn, indien niet vrij willigers het land waren binnengekomen, want aan beide zijden nemen steeds minder Spanjaarden aan den oorlog deel. Zij hebben moeten opmerken, dat te Barcelona de grootste wanorde heerschte. Zij hebben Va lencia niet kunnen bereiken, doordat de autoriteiten niets hebben gedaan ter verge makkelijking van hun reizen in Barcelona of elders. De conclusie der leden is. dat de politiek van niet-inmenging met gestrengheid ge handhaafd moet worden en dat onder de be staande omstandigheden geen betrekkingen met Catalonië moeten worden aangeknoopt. Een der heeren, G a 1 i a n d, gaat nog ver der en zegt „dat hij, indien hij zou moeten kiezen tusschen links en rechts, het bewind van Franco de voorkeur zou geven, hoewel slechts een liberaal bewind de orde in Spanje zou kunnen herstellen". De strijd rond Madrid Een der speciale correspondenten van Ha- vas seint: De felle regen, die gister in het ge bied van Madrid neersloeg, heeft de verdere voortzetting van het offensief der witten.dat eergister door fraai weer begunstigd werd, belemmerd. De manschappen, die voor een nieuwen aanval moesten uitrukken, hadden den nacht tot.de:knieën in het water staande doorgebracht. De nationalisten hebben niet gepoogd de Jarama over te trekken, daar deze rivier gezwollen is, maar zijn in noordelijke richting naar de Manzanares opgerukt. Ieder verkeer over den weg van Madrid naar Valencia is thans onderbroken. De na tionalisten trachten de roode troepen op open terrein, zoo ver mogelijk van de hoofdstad, tot den strijd te verlokken. De roode troepen hebben hierop moeten ingaan. De aanstaande groot»- botsingen zullen dan ook plaats hebben in de vlakte. Zoo a ls generaal Mola reeds zeide, is al les gereed voor den beslissenden str d. De kwestie-De Borchgrave Verklaringen van minister Spaak In de zitting van den Belgischen Senaat heeft de minister van buitenlandsche zaken Spaak geantwoord op de hem gestelde vragen inzake de kwestie-de Borchgrave. Hij verklaarde, dat de Belgische regee ring in dezen geen blaam treft. Zelfs al zou de Borchgrave onvoorzichtig of schuldig zijn geweest, dan nog zou de Spaansche regee ring niet het recht hebben gehad, hem te veroordeelen. In ieder geval, het onderzoek in Spanje is nog niet beëindigd en de tegenwoordiger van de Belgische regeering te Madrid heeft nieuwe instructies ontvan gen. De minister is er niet zeker van, dat de Spaansche regeering alles in het werk heeft gesteld, om de schuldigen te vinden. Toch is een compromis met Madrid tot stand komen en de kwestie zal worden voorgelegd aan het permanente hof van internationale justitie te 's-Gravenhage, dat zal beslissen over de juridische aansprakelijkheid van de Spaansche regeering. Inzake de moreele verantwoordelijkheid heeft Spanje reeds voldoening gegeven. Zich baseerend op de vriendschap tus schen beide regeeringen en de moreele ver antwoordelijkheid, aldus Spaak, heeft de Spaansche regeering erin toegestemd, een schadeloosstelling van een millioen te be talen. Het incident werd hiermede gesloten ver klaard. DE LIJKEN AAN DE VENDEE-KUST Uit een onderzoek, ingesteld op een drie tal aan de Vendée-kust aangespoelde lijken, is met vrij groote zekerheid komen vast te staan, dat deze mannen gebonden in werden geworpen, zonder dat zij van tevo ren waren gedood. Zij vormen een aanklacht tegen de „rechtsmethoden" van het roode Spanje. President Roosevelt heeft een wets ontwerp onderteekend, waarbij een crediet van 950 millioen dollar wordt geopend tot hulp aan de door de overstrooming geteis terde gebieden. ENGELANDS WERKLOOZEN Volgens de publicaties van het Britsche ministerie van arbeid was het aantal werk loozen einde Januari 60504 grooter dan eind December 1936, doch 470.499 minder dau einde Januari 1936. Het ministerie logt er den nadruk op, dat de toeneming der werkloosheid in dit seizoori geringer is geweest dan het vorige jaar. In het algemeen is een neiging tot verbe tering bespeuren. Thans staat vast, dat de Duitsche ambas sadeur Von Ribbentrop, Donderdag middag op het Foreign Office door lord Halifax zal worden ontvangen. Al zal von Ribbentrop, naar reeds verluid de, geen gedetailleerde voorstellen doen voor de teruggave van Duitsche koloniën, zoo gelooft men toch in wei-ingelichte Ber- lijnsche kringen, dat de koloniale kwestie principieel besproken zal worden, in over eenstemming met andere Duitsche voorstel len inzake verbetering der Europeesche be trekkingen. Volgens de meening van politieke waarne mers zal von Ribbentrop op Hitiers nieuw vredesaanbod (30 Jan.) wijzen, dat de mo gelijkheid opent voor een nieuw Westelijk pact, voor het geval, dat de koloniale kwes tie een bevredigende oplossing vindt. Men is het er over eens, dat slechts lang zaam aan vorderingen gemaakt kunnen worden en dat het er dus vooral op aan komt, een algemeene sfeer van goeden wil te scheppen en niet dadelijk op definitieve concessies aan te dringen. Afrikaanders zijn ontstemd Nadat generaal Hertzog in het gehe>l bezette huis van afgevaardigden te Kaap stad had medegedeeld, dat koning George VI den tot gouverneur-generaal benoemden heer Duncan in den adelstand had ver heven, vroeg afgevaardigde M a 1 a n, hoe dat in overeenstemming kon zijn met de resolutie van het huis van 1925, waarbij een einde werd gemaakt aan het toekennen van titels aan Afrikaanders. In zijn antwoord aan Malan verklaarde generaal Hertzog, dat het nimmer de be doeling van het huis is geweest, den koning het recht te ontnemen, onderscheidingen van dezen aard toe te kennen uit waardeering voor bewezen diensten aan zijn vertegen woordiger, die belast is mot de hooge functie in gouverneur-generaal. Hertzog zeide nog, dat de onderscheiding verleend was op advies der regeering van de unie van Zuid-Afrika. Het terrorisme in Palestina Het terrorisme neemt in Palestina weder toe. Te Saint Jean d'Acre is een vereeni ging opgericht van Mohammedanen Christenen onder het devies „Christus en Mohammed", teneinde de uitbreiding het Judaïsme en de Zionistische politiek te bestrijden. Tegenover het Arabische comité heeft de Britsclie hooge commissaris uiting gegeven aan de bezorgdheid der Britsche regeering over de handhaving van de orde. Het Arabische blad „Adifa" is verboden. Voorts zijn aan de noordelijke grens twaalf joden wegens onwettige immigratie gear resteerd. De Arabische protestbeweging breidt zich uit. Een aantal voormannen dezer beweging heeft zich aaneengesloten om van den gou verneur van Haifa de vrijluting te eischen van de politieke gevangenen, die in ver band met de laatste aanslagen zijn opge sloten. Doriot bestrijdt de communisten De Payti Populair Francals, waarvan Doriot de leider is, heeft te Parijs een groote bijeenkomst gehouden, in den loop waarvan vijftien jeugdige Franschen vertel den van hetgeen zij als miliciens in het Spaansche regeeringsleger hadden beleefd. Zij wezen vooral op de groote rol, die de Russen bij de operaties aan het front spelen Vervolgens sprak Doriot. die in de po litiek van de communistische partij de oor zaak zag van den langen duur van den oorlog in Spanje. Hij eischte de onmiddel lijke terugroeping van de 25.000 Franschen, die volgens hem dienst doen bij het Spaan sche regeeringsleger. Hij vergeleek de Fran sche politiek met die van Engeland, welke naar zijn meening veel verstandiger was, en eindigde met een beroep te doen op alle Franschen om zich aaneen te sluiten tegen de communisten. Japansche minister van oorlog treedt af De Japansche minister van oorlog N a- kamoera, die deel uitmaakt van het nieuwe kabinet, is reeds thans, nog voor de nieuwe ministers zich aan het lagerhuis hebben gepresenteerd, „om gezondheids redenen" afgetreden. Luitenant-generaal Soegiyama, de chef ad interim van den generalen staf en inspecteur van de militaire opleiding, is zijn opvolger aangewezen Het conflict bij General Motors De van den kant der „General Motors" op geworpen kwestie van de verantwoordelijk heid der regeering voor de bescherming der eigendommen en de bescherming van belangen der arbeiders tegen de maatre; len van de minderheid der stakers, welke beoogen, zich vóór het aanknoopen der on derhandelingen in het bezit van de eigen dommen der andere partij te stellen, heeft de langdurige onderhandelingen tusschen Knudsen (van de General Motors), Murphy, den gouverneur en Lewis, den vertegenwoordiger der stakers, tot een vèr- strekkende principe-kwestie gemaakt. Het gaat er om, de regeering verantwoor delijk te stellen voor de onaantastbaarheid van particuliere eigendommen tegen directe handelingen van revolutionairen aard. De stakingstoestand zelf is zoo goed als onveranderd. Beide partijen hebben verkla ringen gepubliceerd, die als definitief ge kwalificeerd worden en die van geen toena dering blijk geven. Terzelfdertijd komen uit andere deelen des lands berichten binnen over de uitbrei ding der stakingsbeweging tot andere in dustrieën. Een van de belangrijkste nieuwe stakin gen is die te Joliet (Illinois) waar de helft der arbeiders van de papierfabriek, de grootste van het land, werkloos is, wijl 200 arbeiders een staking zijn begonnen met den eisch: 40 pet. loonsverhooging en 40-urige werkweek. OVERSTROOMINGEN NABIJ KORTRIJK In de omgeving van Kortrijk blijft het hevig regenen zoodat de overstroomingen toenemen, vooral te Meenen, waar velen een toevlucht moesten zoeken in de hooger gels gen verdiepingen der huizen, van waaruit zii gered moesten worden. Ook de overstrooming van de Samhre neemt toe. Het Fransch-Belgische grensgo bied heeft een troostelooeen aanblik. Te Gent is het gevaar geweken, aangezien alle sluizen paar de zee geopend zijn. HET LAWAAI WAS OORVERDOOVEND AanleidingKamiel Huysmans' optreden in Spanje Bij zijn verblijf in Spanje heeft de socia list Kamiel Huysmans, die behalve een militant lid der Belgische Werklieden Par tij, tevens voorzitter der Belgische Kamer zich niet ontzien redevoeringen te hou den, die noch met België's neutraliteitspoli tiek, noch met zijn eigen parlementaire po sitie behoorlijk in overeenstemming te bren gen waren. In het bizonder in de kringen der Belgische katholieken en der nationale partijen heeft dit optreden een zeer ernstige ontstemming veroorzaakt, welke zich gister middag heeft baangebroken, bij de herope ning der Kamerzitting. en na de opening van de zitting ver klaarde kamerpresident Huysmans, dat van Rexistische en Vlaamsch-nationalistische zijde moties bij hem waren ingediend, doch dat hij van oordeel was, dat deze niet voor behandeling in aanmerking kwamen, om dat de voorzitter en de vice-voorzitter van de kamer geen rekenschap behoeven te ge ren van hun optreden buiten het parlement Hij stelde vervolgens voor, dat deze moties bij de bespreking van de begrooting van buitenlandsche zaken zouden behandeld worden. Hiertegen werd hevig geprotesteerd door Rexisten, Vlaamsche nationalisten en ook door enkele katholieken. Van deze zijde werd geroepen: „Huysmans ontwijkt het debat", waarop de socialisten met niets an ders wisten te antwoorden dan met te schreeuwen: „Naar Berlijn". Een woordvoerder van de Rexisten zeide, dat het niet de persoon van Huysmans was, wien hij rekenschap wilde vragen, maar den kamer-president, die op zijn minst ge nomen van een groot gebrek aan tact heeft blijk gegeven. Een kamervoorzitter mag niet als partijman optreden. Huysmans zeide tegen dezen spreker, dat hij hem het woord zou ontnemen, als hij zou voortgaan, zijn motie te ontwikkelen. Hierop verhief zich een Vlaamsch-natio- nalist van zijn zetel, die een beroep deed op het reglement en op het fair play van den voorzitter, om zich niet achter woorden te verschuilen, maar om dadelijk het debat te aanvaarden. De Waalsche socialist Hu bin beschul digde daarop de Rexisten van obstructie. Weldra stond de geheele Kamer overeind. De socialisten, de communisten en een paar liberalen juichten demonstratief den presi dent toe. De Rexisten en de Vlaamsche na tionalisten jouwden zooveel zij konden en riepen: „Ontslag, ontslag!" Hubin, naar de Vlaamsche nationalisten en de rexisten wijzende, schreeuwde: „Weg m&t de moffen!" Het lawaai was oorverdoovend. Ruim een kwartier lang bleven rexisten, Vlaamsche nationalisten „ontslag, ontslag" roepen. Naar de Brusselsche correspondent der N. R. Crt. meldt, verlieten de Vlaamsche nationalist mr. Tollenaers en de Rexist Legros daarop hun banken, in de rich ting van het voorzittersgestoelte. Waar schijnlijk dachten de socialisten dat de Vlaamsche nationalisten en de rexisten het plan hadden den voorzitter te lijf te gaan. Verscheidene socialisten liepen op hun beurt naar het midden van de zaal; andere Vlaamsche nationalisten en rexisten kwa men naar beneden en plotseling ontstond verwoed handgemeen. De socialist dr. M a r- t e a u x, deelde links en rechts vuistslagen uit. De Vlaamsche nationalist mr. Leuri- dan liet zich niet onbetuigd. Dr. Marteaux sloeg den Vlaamschen nationalist Lam- brechts tegen den grond, mr. Lambrechts bracht hem met den voet een stomp in de maagstreek toe. De socialist Eekeiers en de rexist Duisburgh vochten als echte bokskampioenen. De communistische afge vaardigde, mevr. A d e r e, had een telefoon toestel van de bank van minister Boves- se weggenomen, en sloeg er een van de Vlaamsche nationalisten mee op het hoofd. Ook minister M e r 1 o t werd in de vecht- Thans ook met menthol-smaak! Camille Huysmans partij betrokken. Talrijke exemplaren van het Kamerreglement snorden door de lucht. Een van de boeken kwam op het hoofd van 'den Brusselschen burgemeester Max te recht Dassen, boorden en hemden werden gescheurd. De Vlaamsch-nationalistische af gevaardigde de Backer, was ineengezakt en werd door den socialist mr. M a t h i e u weggedragen. Hij kwam echter spoedig weer bij. Vergadering geschorst Ook op de openbare tribunes begon zich een vechtpartij af te teekenen. Er zat niets anders op, dan deze zitting te schorsen. Verschillende kamerleden waren bij de worsteling zoo erg toegetakeld, dat zij zich in de koffiekamer moesten laten verzorgen. Ook burgemeester M a x, van Brussel, en de minister van openbare werken, werden door vuistslagen in het gelaat verwond. Volgens de „Libre Belgique" werd een frontistische afgevaardigde dwars door de leuning van de galerij omlaag geworpen. Met spanning wordt de hervatting der „debatten" tegemoet gezien. BELANGRIJKE VONDST IN EGYPTE De jonge Britsche archeoloog Emery heeft te Sakkara de eerste mummie van een edelman uit den tijd der eerste dynastie gevonden. Het is de mummie van Saboe, gouverneur der provincie onder Azab, den vijfden vorst der eerste dynastie. De tombe, die ongeveer dateert uit 3200 v. Chr., blijkt vroeger geplunderd te zijn, en de mummie is onthoofd, teneinde de kostbare halsket ting te kunnen verwijderen. Bij de mummie werd een collectie buiten gewoon waardevolle kunstvoorwerpen aan getroffen, die naar het museum te Cairo zijn gezonden. Dit Is het symbool van fraai drukwerk, tevens van het f-u/usiri goedkoopste adres in Neder- laCJCm iand. Tijdschriften, Disserta- y/ y tiën, Catalogi, 30 goedkoo- per. Vrijblijvend offerte en Apeldoorn modellen* (Adv.') GEMENGD NIEUWS 60 Jaar getrouwd Op 21 Februari a.s. zullen de heer J. W. Reiss en mevr. A. C. Rotgans, Eerste Jan Steenstraat 147 te Amsterdam, hun 60- jarige echt vereeniging herdenken. Inbraak in een Kerk Offerblok vernield Gisternacht is ingebroken in de r.-kath. kerk te Drempt. De dieven hebben zich door een raam aan den achterkant van het kerkgebouw toegang verschaft. Van een of ferblok werd de bodem stukgemaakt. De ge heele inhoud heeft men echter niet weten te bemachtigen -Er is nog tien gulden aan klein geld in het offerblok achtergebleven. Blijk baar zijn de dieven bij hun werk gestoord. Eergisteravond sloeg de hond van den pastoor aan. Deze is toen in de kerk gaan kijken, maar hij heeft niets verdachts bespeurd. Gis ter ontdekte de dienstbode van den pastoor de inbraak. Te water geraakt en verdronken Lijk van vermiste weduwe gevonden De 70-jarige weduwe M. J. S., wonende in de nabijheid van de haven te Amers foort, werd sinds Zondagavond vermist. Gisteravond omstreeks half zes is haar lijk drijvende gevonden in de Eem onder Soest. Zeer waarschijnlijk is de vrouw, door de duisternis misleid, te water geraakt. Het stoffelijk overschot is naar het lijken- huisje te Soest vervoerd. DE AVONTUREN VAN PIEPNEUS EN BIBBERSNOET 103. Net wat ik gevreesd had, gebeurt. De veldwachter komt me achterna. Ik hol weer naar de stad ferug, maar ik heb het oerste huis van de stad nog niet bereikt, of ik hoor den veldwachter al vlak achter me. Hij krijgt me dus te pakken, als er niets onverwachts tusschenbeide komt. En heusch, dat onver- waohtsche gebeurt. 104. Melkboer Watervrees komt. met een tonnetje melk op z'n hoofd net achter het huis vandaan ui ik loon in volle vaart teuen hem aan. De melk vliegt uil liet vaatje, ;>re- cies ir. den veldwachter z'n gezicht. Terwijl de veldwachter de melk afveegt en ruzie maakt met Watervrees, hol ik weer terug, r op. CWordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2