llicuuir (üourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken „GEEN VACCINATIE?" De moeilijkheden in het bakkerijbedrijf Abonnementsprijs: Per kwartaal In Leiden en in plaatsen waai een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/i ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 6008 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 10 FEBRUAR11937 17e Jaargang tUbbertentieprfóen: Van I tot 5 regels f t.171/» Elke regel meer 0.22 'l» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 250 Bke regel meer f 045 Voor het bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 „WAT DAN WEL?" Met klimmende belangstelling lazen we de brochure onder bovenstaande titels, geschreven door J. T. W outers, arts te Velp, en uitgegeven in de Libellen serie van Bosch en Keuning te Baarn. Het voegt ons natuurlijk niet te oor- deelen over de medische waarde van dit betoog, maar ook de leek mag de wensch uitspreken, neen meer, de eisch stellen, dat bij een zoo ernstige zaak als de pok- kenbestrijding de officieele wetenschap niet volstaat met enkele axioma's, doch ernstig luistert naar adviezen van andere c!al zijn die dan „maar" ho- moeopathen. Zeer terecht merkt de schrij ver op: wij behooren ook tot de medische wereld, ten eerste op grond van onze artsentitel, ten tweede als zoekers naar nieuwe waarheid. Voor sommige medici staan er in deze brochure onaangename dingen: b.v. als de schrijver zegt: „Maar is ons heele bedrijf dan niet voor 90—99 pet. empirie, zuivere erva ring met wat luttele inslag van weten schappelijk inzicht? Ook voor den ho- moeopaath met zijn genezingsmef van het Similia similibus curentur blijft de toe passing ervan een kunst, een kunst ook van aanvoelingen, schattingen, kunstgre pen, foefjes, een bescheiden kunst, die des alniettemin den geheelen mensch opvor dert, opstuwt en voldoening schenkt. Wat kan men meer wenschen?" Maar is het niet noodig, dat zulke op merkingen eens gemaakt worden tegen doktoren, die nu nog met groote zelfver zekerdheid adviseeren: „laat uw kinderen gerust op zeer jeugdigen leeftijd inenten of die betoogen, dat de overheid het recht heeft, zooals onlangs de roode pers schreef, „de schadelijke eigenzinnigheid en betweterij van roekelooze ouders, die heel de maatschappij in gevaar brengen" tegen te gaan? Zelfs Minister Slingenberg durfde aan vankelijk schrijven, dat ernstig moest overwogen worden om in 1937 verplichte vaccinatie in te voeren; hetgeen vreemd klonk in de mond van een Minister in een gemengd kabinet, waarin ook tegenstan ders van vaccinatie-dwang zitting heb ben: maar op 17 Dec. 1.1. verklaarde hij in de Kamer, „dat hij zich nog geen eind oordeel had gevormd en wilde afwachten hoe in 1937 de wetenschap, het volk en de pers op het vraagstuk reageeren". Deze gewijzigde houding, meent de heer Wouters, is niet het minst het ge volg geweest van de artikelen van den geneeskundigen medewerker in de N. Rott. Crt.. die schreef: „Het is verkeerd, zooals de Minister doet, de vaccinatie-encephalitis als eenige bron van misère bij deze kunstbewerking te sionaleeren''. Hier raken we het hart van de zaak. Jaren en jaren zijn er voorbijgegaan, waarin heel ons volk zwoer bij de zegen rijke werking van de voorbehoedende in enting tegen de vreeselijke pokziekte, zoo als ,dr. Jenner deze voorschreef. Wij allen geloofden er aan en slechts rees er bij een deel des volks gewetensbezwaar, öf tegen het middel zelf, öf tegen de dwang. Dat de inenting schadelijke gevolgen voor de gezondheid zou hebben, zelfs al „kwamen de pokken niet op"; daaraan dacht nie mand. Er was ook zoo veel gewonnen. Sinds ongeveer het jaar 1000 werd Europa tel kens geteisterd door „de zwarte dood", maar de koepokinenting bleek het kwaad te keeren. Moest men dan niet dankbaar zijn? Toen kwam het jaar 1929 met zijn alastrim, een pokziekte van lichter aard. Maar de medici schrikten het publiek op en zeer velen lieten zich vrijwillig of ge dwongen inenten met de koepokstof, doch velen ondervonden daarvan thans nadee- lige gevolgen voor hun gezondheid. Men leerde het woord „encephalitis" kennen èn ruim zestig personen stierven er aan; terwijl de alastrim zelf slechts vijf men- schen ten grave sleepte. Toen openbaarde zich natuurlijk onge rustheid naar de andere zijde, en een en ander heeft ten gevolge gehad, dat de in directe vaccinatiedwang is afgeschaft met als resultaat, dat thans de groote meer derheid der schoolgaande kinderen niet is ingeënt; terwijl zelfs de meest-overtuig- de geneesheer niet durft adviseeren om de kinderen boven de twee jaar te laten vaccineeren. Het is duidelijk, dat medici en leeken zich s ndsdien afvragen: Geen vaccinatie? W 1 chn wel? V r al zegt zelfs ons leekenoordeel, dat de ontzaglijke verbetering der hygië nische toestanden natuurlijk van invloed is op de weerstand van het lichaam; ieder zal erkennen, dat ook de gezondste mensch vatbaar is voor besmetting en vooral van de pokziekte; de heer Wou ters merkt op: „Ontvankelijkheid voor de pokken heeft bijna iedereen; in de laat ste jaren schijnt deze echter geringer te zijn geworden". Dit laatste moge geruststellend klinken; een pokken-epidemie kan ons plotseling overvallen en het is onze taak, ook als Christenen, om ons daartegen immuun, onvatbaar, te maken, voorzoover zulks mogelijk en geoorloofd is. Dat laatste moet er noodzakelijk bij. Indien het voor behoedmiddel het leven of de gezondheid in gevaar brengt, is het zelf veroordeeld; zelfs al zou het vaststaan, dat het in bijna alle gevallen uitsluitend een zegenrijke taak vervult. Men mag geen risico ne men. En die risico is er. In tallooze ge vallen, zoo verhaalt de heer Wouters, bleek mij de waarheid van het oordeel van dr. J. Compton Burnett te Londen, die reeds in 1897 schreef: „Ook de zuiverste pokstof mag nooit als volkomen onschadelijk voor de ge wondheid worden voorgesteld. Het is haar ziekmakende invloed die de be schutting tegen de besmetting waarborgt (als na mazelen, roodvonk e.a). Die ziekelijke toestand kan zich vrij wel direct als een plaatselijke afwijking, o.a. een pokpuist openbaren, maar even goed zich uitsluitend ontwikkelen als een stoornis van 't innerlijk bestel, dus in de functies van 't lichaams-, geestes- of zielsbedrijf, en vooralsnog zonder stoffe lijk waarneembare grondslag". De schrijver kwam tot dezelfde conclu sie: „Pakt de inenting niet, houd dan uw oogen open voor het optreden van be paalde vormen van centrale stoornissen"; en hij verheugt zich, dat dit ook door an deren erkend wordt: „De reeds genoemde medewerker van de Nieuwe Rott. Courant maakt in zijn artikel van Dec. 1936 melding van de in het Handbuch der Pockenbekampfung und Impfung (van Prof. Otto Lentz en Prof. Grins, 1927), door Dr. Czerny en Dr. Opitz bijeengebrachte gevallen van schadelijke gevolgen der vaccinatie, waar in naast de encephalitis wel degelijk an dere verwikkelingen, maar jammer ge noeg lang niet alle, worden opgesomd. „Echter", zeggen zij. „hoe goedaardig in het algemeen ook de door de inenting teweeggebrachte ziekte is, soms komen er verwikkelingen voor, d.w.z. ziekte-ver schijnselen, die kleiner of grooter nadeel berokkenen, 't Moet erkend worden, dat aan de kant der geneesheeren een neiging bestaat deze schadelijke gevolgen niet te achten of hun bestaan te ontkenneh". Ten bewijze van zijn opinie voert de heer Wouters een heele reeks van geval- i len aan van allerlei kwalen, vooral gees telijke inzinking en wat daarmee in ver band staat, en strijk en zet bleek uit het onderzoek, dat het ziekte-verschijnsel zich vertoond had vlak na een vaccinatie of re- vaccinatie. Echter, niet alleen dit; in zoo goed als alle gevallen bracht het homoeopatisch geneesmiddel, dat dr. Burnett reeds jaren geleden toegepast had. redding en volko- komen beterschap: Thuja D. 60. Is daarmee het pleit beslecht? De schrij ver zou het niet gaarne beweren. Maar hij moet wel waarschuwen. Als een goed leerling van zijn professor stond het aan vankelijk voor hem vast, dat de vaccina tie volmaakt was: dit geloof was nog ver sterkt door de ervaringen van zijn vader, die in 1870 als predikant in Oud-Beyer- land daar een pokken-epidemie had mee gemaakt en sindsdien vol lof was over de zegenrijke gevolgen der inenting; maar latere ervaringen gaven hem oog voor de andere kant van de zaak. Daarom is het zijn wensch, dat leeken en medici "zich ernstig zullen 'beraden over de vraag, wat er gebeuren moet en dat de officieele medische wetenschap zonder vooroordeel zal nagaan of mis schien de homoeopathie hier uitkomst kan brengen. Het komt ons voor, dat de schrijver recht heeft op inwilliging van dit ver zoek. Bezinning is noodzakelijk; een voor opgezette meening moet vooral bij de medici contrabande zijn. Wij bevelen lezing van dit geschrift ten zeerste aan. „Kertosono" op sleeptouw Convooi op reis naar Lissabon De Nederl. bergingssleepboot „Zwarte Zee" van L. Smit en Co.'s Internationale Sleep diensten is gistermiddag om 5 uur-bij het vrachtschip „Kertosono" van de Rotterdam- sche Lloyd, dat dezer dagén een aanvaring had. aangekomen na een moeilijke reis. De .Zwarte Zee" heeft onmiddellijk kunnen vastmaken. Het convooi zet thans de reis naar Lissabon voort. De weersomstandighe den zijn op het oogenblik iets gunstiger. ONDERSCHEIDINGEN ^dder In de Orde van Oranje Dordrecht, W. H. de Vos DIRECTE BELASTINGEN De ontvang-er der dir. belastingen enz. Kloprogge is verplaatst van Anna Paulowna In een der salons van het paleis van de n G.-G. van Ned. Indië te Buitenzorg tijdens het eerste bezoek van Z.K.H. d en Soesoehoenan van Soerakarta aan den nieuwen landvoogd. PRINSELIJK PAAR TE BOEDAPEST Twee uur oponthoud te Lilla-Fuered H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bexnhard zijn gisteravond half negen te Boedapest gearriveerd, waar zij drie tot vier dagen denken to blijven. Gisterochtend is het Prinselijk Paar per auto naar Boedapest vertrokken. Het af scheid van Krynica was bijzonder hartelijk. De directeur der hotel- en badondeme- mingen Nowotarski. de zanger Jan Kiepura en diens vrouw Martha Eggerth, boden Prinses Juliana bloemen aan. De schoolkinderen stonden voor het hotel opgesteld. Zij wenschten het Prinselijk Paar een goede reis. Prinses Juliana en Prins Bernhard werden tot de grens vergezeld door den vertegen woordiger van het Ministerie van Buiten- landsche Zaken, Zalcski. 's Middags kwam het Prinselijk Paar in de Hongaarsche badplaats Lilla-Fuered aan, waar zij van half drie tot half vijf vertoef den in hotel Palata, waarna de autotocht werd voortgezet naar Minister Gelissen acht minimum- prijsregeling niet in het algemeen belang Zij zou juist „averechts" werken Vestigingswet brengt uitkomst In antwoord op de vragen van den heer Smeenk betreffende de afwijzing van de algemeen verbindendverklaring van de ondememersovereenkomsten voor het Bakkerijbedrijf te Amsterdam en Rotterdam heeft Minister Gelissen geantwoord, dat de kern der moeilijk heden hierin is gelegen, dat nieuwe bakkerijen worden opgericht op plaat sen waar deze vestiging economisch niet verantwoord is. Deze nieuwe bakkerijen trachten een af zetgebied te verkrijgen door prijsconcur rentie beneden kostprijsniveau en door het geven van cadeaux. Deze omstandigheid leidt voor andere bakkerijen tot debietver- lies, tenzij ook deze haar prijzen verlagen of cadeaux verstrekken. Zijn zij hiertoe financieel niet in staat, dan vallen zij af. Het bedrijf blijft doorgaans echter bestaan en wordt geëxploiteerd door een opvolger, wiens bedrijf zich in dien zelfden geest ontwikkelt De hierboven geschetste situatie wordt in de band gewerkt en verscherpt door het slijters- en venterssystrem en door gemak kelijke credietvoorwaarden bij vestiging van bakkerijen vanwege meelfabrikanten en ovenbouwers. Financieele weerstand ondermijnd Het gevolg van dit alles is ondermijning van den financieelen weerstand van "den broodbakkersstand, achteruitgang der quaii- teitcn, een te groot en derhalve onderbezet productie-apparaat. De Nederlandsche Bakkerij-Stichting ver wachtte door middel van een minimum- prijsregeling voor de diverse soorten brood de vestiging van nieuwe bakkerijen, die haar broood tegen dumping-prijzen afzet ten. te kunnen tegengaan. Minister Gelissen De Minister heeft zorgvuldig overwogen, of het inderdaad aannemelijk moest worden geacht, dat met het door de Nederlandsche Bakkerij-Stichting aangegeven middel het gestelde doel zou kunnen worden bereikt. Zou het vaststaan, dat door het bepalen van een drempelprijs een einde zou worden ge maakt aan het opkomen van nieuwe para sitaire concurrentie en het noodige selectie proces ook verder voortgang zou vinden, dan zou naar de meening van den Minister de algemeen verbindendverklaring daar van, ondanks de bezwaren, welke nu een maal aan de vaststelling van minimum prijzen voor een volksvoedsel als brood zijn verbonden, in ernstige overweging dienen te worden genomen. Een aantrekking voor nieuwe vestiging De Minister heeft nu juist ten aan zien van de saneerende werking van een minimum prijsregeling een geheel andere verwachting dan de bedrijfs- genooten. Minimum-prijzen voor brood, zelfs al worden zij op een niet te hoog niveau gefixeerd, vormen naar de mee ning van den Minister in plaats van een rem op, eerder een aantrekking voor nieuwe vestiging. Anderzijds zal ook naar zijn meening de minimum prijsregeling remmend in plaats van stimuleerend werken op het afsterven van minder efficiente bedrijven en het wegvallen van de overtollige productie capaciteit Waar het antwoord op de vraag naar de saneerende werking, het essentieele punt van deze ondememersovereenkomst, ont kennend moest luiden, bestond voor den Minister niet de mogelijkheid om de alge meen verbindendverklaring in overweging te nemen. Houdt men daarnaast nog in het oog, dat -2n behoorlijke controle op de prijzen, voor al voor een product als brood, in de prac- tijk op zeer groote moeilijkheden stuit terwijl de mogelijkheid van concurrentie via service, qualiteit en het verhandelen van bij-artikelen een dgl. prijsregeling illusoir kan maken, dan zal het naar de meening van den Minister geen nader betoog behoeven, dat hij den voorgestelden weg niet kan inslaan. Ook wanneer de feiten zouden toestaan omtrent de sanee rende werking van een minimum-prijsre geling eenig optimisme te koesteren dan nog zou het onverantwoord worden geacht om bij wijze van experiment aan een ondememersovereenkomst, welke betrekking heeft op een voor de volkshuis houding zoo belangrijk artikel, de sanctie der algemeen verbindendverklaring te verleenen. De belangen van dat deel der bevol king, dat thans het goedkoopst brood betrekt, m.a.w. die van de minst draag- krachtigen zouden zich tegen een der gelijke proefneming ernstig verzetten. Is de Minister derhalve van meening, dat algemeen verbindendverklaring van een minimum-prijsregeling van brood, welke regeling als een indirecte weg tot het be perken van den vestigingsdrang is bedoeld, niet in het algemeen belang kan worden geacht, anderzijds is hij van oordeel, dat het bakkerijbedrijf langs den directen weg van beperking der vestigingsvrijheid tegen een euvel, dat voor een groot deel verant woordelijk is voor de huidige misstanden, dient te worden beschermd. Dit directe middel, hetwelk naar de meening van den Minister voor de bedrijfsgenooten ook een veel grooter effect zou sorteeren dan de door hen voorgestelde maatregel van indi recte vestigingsbeperking zou kunnen worden gevonden door een eventueele toe passing van het thans bij de Eerste Kamer der Staten-Generaal aanhangige ontwerp „Middenstandsvestigingswet", wanneer dit kracht van wet zou verkrijgen. OMVANG VAN HET ZIEKENFONDSWEZEN Een statistisch overzicht Bijna veertig procent der bevolking verzekerd 't Centraal Bureau voor de Statistiek heeft een overzicht van de omvang van het ziekenfondswezen in Nederland op 1 Jan. 1936 gepubliceerd. Deze statistiek toont duidelijk aan tot welken bloei het ziekenfondswezen in de 20ste eeuw hier te lande is gekomen. Van de 410 zieken fondsen bij welke inlichtingen omtrent den oprichtingsdatum zijn ingewonnen, zijn 164 in 1920 of later gevormd. Ruim de helft van deze jonge fondsen behoo ren tot de groep der onderling beheerde fondsen. In totaal 45 van de thans be staande fondsen dateeren uit den tijd voor 1S60. Bijna 40 pCt. der Nederlandsche bevolking heeft zich tegen de geldelijke gevolgen van ziekte bij ziekenfondsen verzekerd. In de groote steden is zelfs meer dan 55 pCt. bij ziekenfondsen aangesloten. Toch staan som mige provinciën nog verre bij het rijksge middelde ten achter zooals b.v. Drenthe (17 pCt.). Friesland (bijna 12 pCt.) en Gro ningen (21 pCt.). De gunstigste cijfers ver- toonen Noord-Holland (55 pCt.,) Zuid-Hol land (50 pCt.) en Overijssel (bijna 50 pCt.), De maatschappij fondsen (d.z. fondsen, die eigendom zijn van de Maatschappij tot Be vordering der geneeskunst) tellen tezamen bijna 1,1 millioen personen- De weistandsgrens Verder vindt men In de statistiek een aantal gegevens omtrent de weistandsgrens. Deze grens, die door de overgroote meerder heid der fondsen is vastgesteld, ligt voor gehuwden zonder kinderen bij de maat schappijfondsen maximaal in de inkomens groep van f2.600 tot f2.800, terwijl er hij de onderling beheerde fondsen nog 13 zijn met een hoogere grens. 95 fondsen verhoo- gen dit bedrag voor gezinnen met kinde ren, 35 fondsen kennen geen welstands grens, terwijl 52 fondsen de toelating tot de fondsen individueel laten beoordeelen. Tenslotte vindt men in de publicatie ge gevens over de door de fondsen verstrekte hulp. Kamercandidaten Wie een kansje willen wagen Nog ongeveer twee maanden en de candi daatstelling voor de Tweede Kamer zal wel plaats hebbon. Van alle kanten komen ze nu welhaast opdagen de vaderlandslievende politici die een offer willen brengen door een candidatuur te aanvaarden of misschien wel op dringend verzoek als lijsttrekker te fungeeren. We kunnen niet beloven, dat we de statistiek daarvan behoorlijk zullen bij houden; maar tegen groote onvolledigheid hopen we te waken. Dies melden we thans, dat ons met de noodige ophef meegedeeld wordt, dat de nationaal-corporatieve-beweging „Zwart Front" ook zal meedoen en dat de leider in hoogst eigen persoon als nummer 1 op de lijst zal fungeeren. Men houde het zich voor gezegd: Zwart Front zet zioh in beweging. Wie volgt? Dr S. E. B. BIEREMA Het Tweede Kamerlid de heer Dr. Bierema heeft gisteren na een langdurige ziekte de vergadering van de Kamer weder bijge woond. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn: gisteren te Boedapest aangekomen. De Tweede Kamer heeft de behande* ling van de voorstellen inzake de Grond* wetsherziening op de eindstemming na, beëindigd; voorts is de begrooting van Suriame behandeld. Minister Gelissen heeft een uiteenzet ting gegeven van zijn standpunt inzake de ordeningspogingen in de baksteen industrie en het bakkerijbedrijf te Amster dam en Rotterdam. Verschenen is het voorloopig verslag van de Eerste Kamer over de Begrooting van Onderwijs. Te 's-Gravenhage hebben twee mannen gisteren een besteller van een postauto overvallen ten einde een der postzakken te rooven. Te Budel is een 69-jarige vrouw over-', vallen door een man en zwaar mishan* deld. De man is aangehouden en heeft bekend. In de Belgische Kamer heeft een ge-. ..>ldig tumult plaats gehad, naar aanlei ding van Huysmans' Spaansche rede voeringen. In Zuid-Spanje vervolgen de nationalis ten de verslagen roode troepen; rond Madrid heeft Franco verbeterde posities ingenomen. De nieuwe Japansche minister van oom log, Nakamoera, is afgetreden. Von Ribbentrop zal met Lord Halifax Duitschlands koloniale verlangens bespre* ken. PELMANISME is de wetenschappelijke training van Uw Geest. Het Pelmanisme brengt U VOORUIT I - Vraag ons gratis boekje No. 20. Pelman Instituut Damrak 68 - Amsterdam (Adv.) OUD ZINK - OUD LOOD en alle andere oude metalen en metaal- afvallen koopt tegen de allerhoogste prijzen: N.V. Metaalmaatscbappij van S. A. VLES ZONEN Schiedamschesingel 98 Rotterdam Telefoon 20400 (4 lijnen) Volg onze goedkope en volledige, schriftelijke opleiding tot INSPECTEUR LEVENSVERZEKERINGS MIJ. Gratis plaatsingsbureau. Vraag zonde» verplichting inlichtingen bij A.S.S.O. Nieuweplein 31. Arnhem. Telefoon 24597 OVERVAL TE BUDEL Oude vrouw levensgevaarlijk tewond De dader bekent Gistermorgen omstreeks 10 uur wer den omwonenden te Budel gewaar schuwd, dat een 69-jarige vrouw het slachtoffer was geworden van een bru talen en wreeden overval. De brenger van de jobstijding was een 23-jarige man, die vertelde, dat hij in de woning van de vrouw een kerel had ontmoet, die de vrouw had mishan deld en met wie hij in een worsteling geraakte De marechaussee, gemeente-politie en bur gemeester waren weldra bij de woning van de vrouw, die alleen was haar zoon werkte op de zinkfabriek aangekomen. Hier vonden zij haar in deerniswekkenden toestand. Het bleek, dat de dader in het wilde weg met een zwaar broodmes op zijn slachtoffer had ingehakt, waardoor zeer ernstige hoofd wonden waren ontstaan, terwijl ook 'n arm was gebroken. In levensgevaarlijken toe stand is de vrouw naar het ziekenhuis te Weert vervoerd, waar zij des middags om vier uur van de H.H. Sacramenten der ster venden is voorzien. De 23-jarige man, die volgens zijn zeggen van de misdaad getuige was geweest werd ter ondervraging naar de marechaussee kazerne medegenomen, doch weldra liep hij door zijn eigen verklaringen vast, zoodat hij van getuige verdachte werd Bij verder verhoor viel hij door de mand en bekende hij zelf den overval te hebben gepleegd. De man, die repds eerder met de politie in aanraking is eekomen, zal ter be schikking van de justitie worden gesteld. f 3000.verdwenen In den nacht van Maandag op D:nsdag is te Leerdam ingebroken bij den hoofdon derwijzer Veldmeyer. Naar wij vernemen zou eer. bedrag van f zijn entv.eemd. De politie heeft deze 'n

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1