KERK EN ZENDING WOENSDAG ÏO FEBRUARI 1937 DERDE BI.AD PAG. 10 NED. HERV. KERK Beroepen: Te Breukelen (vac. Ver- weys), K. J. v. d. Berg te Amersfoort. Te Middelharrtis, L. Blok te Brandwijk. Te Wezep, F. H. Oostenbrug te Gouderak. Te Neerlangbroek, L. Blok te Brandwijk. Te Emmer Compascuum (toez.), R. Bijl te Dro- igeham. Aangenomen: Naar Veendam, G. J. de Nie te Brouwershaven. GEREF. KERKEN Tweetal: Te Ter Aar: A. B. C. Hofland, cand. te Naaldwijk en N. Warner, cand. te Hardenberg. EV. LUTH. KERK Beroepen: Te Weesp, W. J. Manger te Tiel-Culemborg. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Apeldoorn Gisteravond heeft Ds H. Mondt, gekomen van Zelhem, in de Herv. Kerk te Apeldoorn zijn intrede gedaan met een predikatie over Hand. 10:43. Toegezongen werd Ps. 134:3. De nieuwe leeraar werd toegesproken namens den Kerkeraad door Ds E. F. Ber- k e 1, namens den Ring door Ds E. J. W. Westerman Kolstyn, namens Kerk voogden door den president-kerkvoogd, den heer G. Eikendal en namens het gemeen tebestuur door den burgemeester Jhr. Dr. C. G. C. Quarles van Ufford. Jaarsveld Zondagmorgen is cand. C. C. T. Postma van Utrecht bevestigd als predikant der Ned. Herv. Gemeente te Jaarsveld door Ds. J. G o s 1 i n g a van Utrecht, die tot tekst had Joz. 3 17. Verdeeling: le De priesters ston den in de diepte, 2e zij stonden steevast, 3e zij droegen de arke, 4e het doel. Aan de handoplegging nam deel Ds. S. v. d. Linde van Lopik. Na de bevestiging werd toegezon gen Ps. 118 12, 2e helft. Des middags deed de jonge leeraar zijn in trede; de kerk was te klein voor de opgeko- menen. Zijn tekst was 2 Cor. 8: 9. Na toe spraken tot den burgemeester en de kerke lijke colleges sprak ouderling Benschop namens den kerkeraad en liet zingen Ps. 121 4. De burgemeester sprak een hartelijk woord en beloofde gaarne alle medewerking. Nadat Ds. v. d. Linde namens den ring ge sproken had .werd den nieuwen leeraar toe gezongen Ps. 134 3 en ging de schare ont roerd huiswaarts. Weerselo Op Zondag 21 Februari hoopt cand. H. A. Brongers van Leiden zijn intrede te doen bij de Ned. Herv. Kerk te Weerselo. Als be vestiger treedt op Ds Th. C. Vriezen van Den Haag. Ds. D. J. VAN BRUMMEN A.s. Maandag .viert Ds. D. J. v. Brummen, Chr. Geref. predikant te Driebergen en de oudste van de actief dienende predikanten in de Chr. Geref. Kerk in ons vaderland, zijn 75sten verjaardag. Ds. v. Brummen werd 15 Febr. 1862 te Arnhem, waar zijn vader predikant was, ge boren en was aanvankelijk werkzaam in den boekhandel te Dordrecht. Eerst op lateren leeftijd kwam hij tot het predikambt. Eerst diende Ds. v. Brummen de Chr. Geref. Kerk als leerend ouderling te Alphen a. d. Rijn, waar hij op grond van artikel 8 der Kerken orde (singuliere gaven) tot het predikambt werd toegelaten. De gemeente van Alphen beriep hem als haar predikant en 26 Oct. 1919 op 57-jarigen leeftijd deed de krasse grijsaard zijn intrede in zijn eerste gemeente. In 1922 vertrok ds v. Brummen naar Bos koop, om 13 Jan. 1924 in zijn tegenwoordige gemeente te worden bevestigd door Ds J. Tolsma van Zaamslag en dienzelfden dag zijn intrede te doen sprekende over Job. 12 9. De gemeente van Driebergen werd geboren -uit de actie van Prof. G. Wisse die in het najaar van '20 uit de Geref. Kerken tot de Chr. Geref. Kerk was overgegaan. Al spoedig nam Ds. v. Brummen in de Chr. Geref. Kerk een vooraanstaande plaats in. Bij herhaling maakte ds. v. Brummen deel uit van de Part. Synode in zijn ressdrt. Voorts maakt hij deel uit van deputaten voor de Buitenlandsche Zending vanwege de Chr. Geref. Kerk, terwijl hij secundus-deputaat is voor de kas B.E.P. naar art. 19 K.Ó. alsook ■naar art. 49 K.O. vanwege de Part. Synode van het Midden. Vanwege de classis Utrecht is hij kerkvisitator. Tijdens zijn verblijf te Driebergen moest het kerkgebouw worden vergroot. Ds v. Brummen mag nog geregeld eiken Zondag tweemaal voor zijn gemeente optreden en meermalen in de week vacante gemeenten dienen. In politicis behoort ds. v. Brummen tot de Staatk. Geref. Partij en als zoodanig is hij medewerker aan het dagblad „De Banier". Dr. C. F. M. DEELEMAN Dr. C. F. M. Deeleman, em. predikant der Ned. Herv. Kerk te Grevenbicht, hoopt Zaterdag 13 Febr. zijn 50-jarig ambtsjubi leum te herdenken. Hij diende ook de ge meenten van Tricht, Heino, Wezepe en Stads kanaal en is emeritus sedert 1931. Dr. Dee leman is nog redacteur van het Nieuw Evang. Tijdschrift en was eenige jaren secretaris der Evangelische Vereeniging. ZENDELING LEYNSE IN HOLLAND Na een tweede achtjarig verblijf in China zijn Ds. en mevrouw James Leynse wederom met verlof in Nederland aangekomen. Zij ho pen in Juni naar hun arbeidsterrein te Pei- ping terug te keeren en in dien tusschentijd op diverse plaatsen in ons land lezingen over China te houden. De secretaresse van het China-comité, mevrouw A. Q. Diepen hors td e Gaay Fortman, Koninginne weg 4, Amsterdam, is gaarne genegen om •eventueele aanvragen voor lezingen te no- teeren. MGR. F. KENNINCK f Aartsbisschop van de Oud-Katholieke Kerk Hedenmorgen is in den ouderdom van 77 jaar overleden Mgr. Franciscus Kenninck, aartsbisschop van Utrecht van de oud-bis schoppelijke cleresie. Mgr. Kenninck werd geboren op 18 Juni 1859 te den Helder. Hij studeerde te Amers foort aan het Gymnasium aldaar en later aan het Seminarie der Oud-Katholieken te Amersfoort. In 1882 werd hij prefect van dit seminarie, in 1886 professor in de exegese en in 1910 president en professor in de dogma tiek. In 1920 werd mgr. Kenninck tot Aarts bisschop van Utrecht verkozen als opvolger van mgr. Gerardus Gul. Onder zijn leiding kwam onder meer de opheffing van het celi baat tot stand, terwijl tevens te vermelden valt de instelling van een adviseerende synode. D. L. Moody De herdenking van den lOOen geboortedag van een op een of ander gebied groote figuur moge even zijn gestalte in het licht der ver eering heffen, al spoedig wijkt zij weer terug in de vergetelheid en sluit zich het drukke leven weer om ons toe. Aan dit tekort komt, wat den grooten Evangelist Moody betreft wij hebben reeds 8 Jan. j.l. hem her dacht ook ditmaal de uitgever J. N. Voor hoev e tegemoet met een blijvend aanden ken, te weten een biografie, gesenreven door Ir. H. G. van Beusekom. Twee portretten (ook dat van Moody's onafscheidelijken metgezel Sankey) geven ons een indruk van de mannen, die zoo ongekend velen door hun woord cn lied hebben gesticht en ver- sterkt en wat veel meer is den terug weg naar het Vaderhuis gewezen, waarvan zij ver, soms heel ver waren afgedwaald. In een tijdvak als het onze, dat letterlijk alle geestelijke kracht-centra toetst aan hun vermogen tot radicale oplossing van het levens-- (cn stervens-1) probleem, is een le vensbeschrijving als van Moody weer ten volle actueel- Niet alleen om de groote be koring, welke er uitgaat van de geschiedenis eener Evangelieprediking, welke zoo kenne lijk door de machtige werking van Gods Geest gestuwd werd en daarom alle hinder palen voor zich zag wegvallen. Maar vooral ook door de treffende daden van geheiligde energie, welke Moody, mede uit aard van zijn karakter, volvoeren kon in één onafge broken betoon van geloofskracht en liefde vuur om zielen te winnen voor den Heiland. De schrijver heeft dat alles in eenvoudig verhaal samengebracht en van alle zijden de figuur van den Amerikaanschen Evangelist belicht. Wij hopen zeer, dat ook deze fakkeldrager (de uitgever heeft met deze biografie reeds het eerste tiental in de reeks „Fakkeldra gers" voltooid) veel belangstelling zal heb ben. Het ia ondenkbaar, dat zij, die den weg der verlossing kennen, niet met nieuwe ijver zouden aangegord worden, om meer nog dan dusver de taak te volvoeren, welke .het hoog ste doel van hun leven is: anderen te leiden tot aan den voet van het Kruis, waar alleen en volkomen de vrede te vinden is, die ge troost doet leven en sterven. EMERITAAT Ds. C. HARTWIGSEN De nestor van de predikanten der Ned. Herv. Gem, van Leiden, Ds. C. Hartwig- sen, heeft bij het Prov. Kerkbestuur van Zuid-Holland eervol emeritaat aangevraagd tegen 1 Mei a.s. Ds. Hartwigsen werd 9 Jan. 1864 geboren en in 1886 candidaat in Groningen, om 17 April 1887 in zijn eerste gemeente te Nieuw- poort te worden bevestigd. Vandaar vertrok hij in 1889 naar Oud-Beijerlend om zich 15 Sept. 1895 aan zijn tegenwoordige gemeente te verbinden, sprekende over Efeze 6 11. Ds. Hartwigsen, die praetor is van den ring Leiden, heeft in de Sleutelstad al verschil lende jubilea mogen vieren. Met tal van col lega's heeft hij in den loop der jaren in Lei den mogen samenwerken. Ds. Hartwigsen. die tot den Geref. Bond in de Ned. Herv. -Kerk behoort, heeft al zijn dienstjaren in Zuid-Holland doorgebracht. Hij mocht steeds volle kerken trekken en heeft honderden ca techisanten in Leiden tot de belijdenis van hun geloof gebracht. MEVR. J. TROMMEL—MEERING f 31 October, den dag waarop het scheen dat de blijde verwachting der familie Trommel, door de geboorte van hun eersteling, in ver vulling zou gaan, werd naar de heer J. N. van Balen in het Ned. Zendingsblad schrijft, een dag van ontzettende droefheid voor zendeling Trommel. De verwachte werd dood geboren en de moeder werd door God 13 dagen later, 13 November, van haar aard- sche taak ontheven. De familie Trommel was in 1934 uitgezon den naar Noord-Nieuw-Guinee. MEER WOORD EN DAAD Onder de Chr. studenten van Zuld-Afrika is sedert kort een beweging ontstaan, die als de Fakkeldraer-Beweging hekend geworden is. Het hoofddoel ervan is om de Christenen in het algemeen en de studenten in het bij zonder op te wekken om persoonlijk zich meer te geven aan Chr. arbeid en meer te komen tot een persoonlijk getuigen van het Evangelie. In deze beweging wil men samen brengen allen, die inderdaad begceren ande ren voor het positief Christelijk geloof te winnen. Deze beweging is een gevolg van een tweetal studentenconferenties. NIET BUITEN DE KERK In het Lateraanverdrag tusschen de curie en den Italiaanschen staat komt voor. dai niet-Roomsch-Katholieke religies alleen ge duld worden; de uitoefening dezer religies mag bijv. niet buiten de kerken plaats vin den. Voor de eerste maal is thans een von nis volgens deze bepalingen gevallen. Een Protestantsch predikant die buiten de kerk gepredikt had werd tot tien dagen gevange nisstraf en een geldboete veroordeeld. „Dreigende deformatie" De onder dezen titel samengebrachte reeks brochures van Prof. Dr. V. H e p p is thans voortgezet met de verschijning (bij den uit gever J. H. K o k te Kampen) van de tweede, handelende over het voortbestaan, de on sterfelijkheid en de substantial!teit der ziel. De hoogleeraar, wiens bestek nog iets is uit gedijd, zoodat de reeks niet vijf, doch zes brochures zal omvatten, heeft in de thans verschenene eerst het van Belijdenis en Schrift afwijkend gevoelen omschreven (men weet dat hij alleen citeert en geen namen noemt, om het vervolgens te toetsen. Prof. Hepp ziet ook na de Synode den toe stand ernstig in, en in deze tweede brochure treedt dat nog scherper aan 't licht dan in de eerste. Toch waarschuwt hij tegen paniek stemming. „Reddingsmiddelen behooren te worden overwogen in stil geloofsvertrou wen". Hoezeer .hem dit weegt, bewijst een der laatste fragmenten van de brochure: „Ik mag het niet verbergen, dat ik deze afwijking zeer bedenkelijk acht. Aan het werk Gods ten aanzien van den mensch wordt daardoor te kort gedaan. De openba ring Gods laat zij niet tot haar recht komen. Onze belijdenis wordt van eenige harer es- sentieele elementen beroofd. De hoop van den christen wordt daardoor veelszins tot het ab stracte vervluchtigd. Van mijn ziel, die na mijn dood tot Christus, haar Hoofd, zal wor den opgenomen blijven in het gunstigste ge val slechts functies over. Mocht men dit gevoelen niet loslaten, dan behoort men een gravamen tegen onze belij denis in te dienen. Men mag over de be lijdenis niet heenleven en heendenken. Rijze het gebed tot den Koning der kerk, dat het zelfs daartoe niet behoeft te komen! Nog minder tot een kerkelijke aanklacht! Worde die smart ons bespaard". Ds. E. DE JONG Ds. E. de Jong, Geref. predikant te Pe- matangsiantar, met verlof te Heem stede, hoopt met zijn gezin 12 Maart scheep te gaan te Marseille per nus. Baloeran. Zijn adres is van 111 Maart: Juliana van Stol berglaan 12, Den Haag (tel. 720765). Zijn standplaats zal in Indië niet zijn: Pematang- siantar, maar Taroetoeng. VERGROOTE HERV. KERK TE HEEMSE De gerestaureerde en ver groote kerk der Ned. Herv. gemeente te Heemse is Zondag j.l. plechtig in gebruik genomen. De pastor- loei Ds. C. Warmolts sprak daarbij over Jes. 567, nadat de president-kerkvoogd Baron van Ittersum het fraaie gebouw ter beschikking der gemeente had gesteld en de oudste ouderling den bijbel op den kansel had opengeslagen. Na de predikatie is nog het woord gevoerd door burgemeester G. Oprei namens het gemeentebestuur, door Ds. J. C. E. v. Herwerden van Gronin gen als oud-predikant der gemeente en door Ds W. Th. Hoek, van Hardenberg. P AAS CHBRIEF 1937 In de bekende reeks boekjes „Het jaar onzes Heeren 1937" is thans het tweede, als Paaschbrief, verschenen. Het bevat bo vendien korte artikelen van Dr. G. W. Oberma nn over den gang van het ker kelijk jaar en van Dr L. D. T. P o o t over het karakter der Avondmaalsviering in de oude Kerk. De kalender zelf is geheel gericht op de huiselijke Godsdienstoefening in verband met de tijden en gelegenheden rond Paschen. Uit gevers (voor Adore mus): Bosch Keunig te Baarn. GEREFORMEERDEN TE LONDEN De secretaris van het comité „Gerefor meerden te Londen", verzoekt ons het vol gende te willen plaatsen: Eenigen tijd geleden plaatste het comité ter behartiging van de belangen der Gere formeerden te Londen een oproep aan ouders die kinderen in Londen woonachtig hadden en voorts aan allen, die personen, van Gereformeerden huize aldaar kenden, met het vriendelijk verzoek namen en adressen van deze personen te willen op geven. Wij werden zeer verblijd niet het resul taat van deze oproep: van niet minder dari ccn 25-tal personen mochten wij namen en adressen ontvangen- In verband met zijn arbeid, neemt het comité thans de vrijmoedigheid zijn ver zoek nog eens te herhalen. Het zou immers mogelijk kunnen zijn dat niet ieder den eersten oproep las: en toch zouden wij niet graag iemand van Geref. huize in Londen van de actie onkundig willen laten. Wees* dus zoo vriendelijk en wilt naam en adres van U bekende personen aan den secretaris van het comité melden of desgewenscht aan den heer Chr. de Wit, Villa Birchwood, 31 Beeches Walk. Carshelton Beeches, Surrey Londen. Voorts deelt het comité mee dat de be schikking over het gebouw van de Her vormde Kerk niet is verkregen, zoodat in een andere Iocaliteit zal worden vergaderd. Welke die Iocaliteit is. kan thans nog niet worden meegedeeld, daarvan zal echter spoedig een mededeeling volgen. De broeders en zusters in Londen zijn tegen a.s. Zondag, 14 Febr. samengeroepen om een dienst des Woords bij te wonen, die geleid zal worden dcor Ds. H. Winter van Antwerpen- Mogen wij allen, die "de noodzakelijkheid van dit werk gevoelen, dringend uitnoodi- gen ons te helpen om dit werk te doen slagen. Uwe giften zullen dankbaar door den penningmeester worden ontvangen. Zijn gironummer is 296876, Scheveningen. Het comité is als volgt samengesteld: Mr. A. J. L. van Beeck Calkocn, voorz., Ds. A G Barkey Wolf, secr. (Stadhouderslaan 6, Den Haag), H. J. Kouwenhoven, penningm- Prof. Dr. K. Dijk, Prof. Dr. F. W. Grosheide, D. Huinink, burgemeester van Veere, Prof. Dr. K. Schilder. GIFTEN EN LEGATEN Wijlen de heer A. de Jong Schouwen burg te Gorssel heeft gelegateerd aan de Ned. Herv. Gem. aldaar een bedrag van 2.000, te verdeelen tusschen Kerk en Diaconie. Kerk en Staat in Duitschland De positie der Belijdende Kerk Het Duitsdie Nieuwsbureau meldt, dat de onderhandelingen die door bemiddeling der Luthersche landsbissohoppen gevoerd zijn door vooraanstaande leden der Rijkskerk commissie en bestuurders der belijdende kerk, geen resultaat hebben gehad door de houding der Belijdende Kerk. (Bedoeld zal zijn, de houding die zij moet innemen. Red.). In een verslag aan de hoogste autoriteiten der .Duitsche Evangelische Kerk komt de voorzitter der rijkskerkcommissie Dr. Z o e 11 n e r, tot de slotsom, dat de door de Belijdende Kerk geëischte geloofsverklaring in strijd is met het wezen der Evangelische Kerk, omdat die geen gecanoniseerde waar heid en geen onfeilbaar gezag in dogmatische vraagstukken kent. De kerkcommissie steunt bij de vaststelling van haar standpunt op Heilige Schrift en Belijdenis. Geen Hebreeuwsch meer De minister van Onderwijs in Beieren heeft bevolen, dat hel onderricht in het He breeuwsch, dat als facultatief leervak voor kwam op het lesrooster der Humanistische Gymnasia, daarvan geheel moet verdwijnen. Door dezen maatregel, waarvan de oor zaak niet verre te zoeken is, worden de a.s. theologische studenten getroffen, aangezien zij nu eerst aan de Universiteiten kunnen beginnen met het leeren van Hebreeuwsch ONDERWIJS EN OPVOEDING TECHNISCHE HOOGESCHOOL Wegens het bereiken van de leeftijdsgrens zal Prof. ir. W. C. Kist, hoogleer aar in de brugbouw en de leer van belangrijke ijzer- constructies aan de Technische Hoogeschool, aan het eind van dit studiejaar aftreden. W. A. SCHRÖDER De gemeenteraad van Dordrecht heeft den heer W. A. Schroder, leeraar in de wiskunde en de cosmografie aan de gem. H.B.S. met ingang van 1 Maart eervol ontslag verleend. Dr S. P. HAAK f In den ouderdom van 60 jaar is te Arn hem overleden dr. S. P. Haak, leeraar in de geschiedenis aan de H.B.S. met 5-jarigen cursus aldaar. De overledene was o.m. voor zitter van het Arnhemsch Genootschap van Oudheidkunde. ONDERWIJSBENOEMINGEN Delft. Oranje Nassauschool. Tot vak- leerares: Mej. Sh. Rose te Hillegersberg. Tot leerares Fransch: Mej. Linade Groot te Delft en tot vakonderwijzer: de heer R. P i s o te 's-Gravenhage. Vlaardingen. Groen van Prinsterer- school. Tot onderwijzeres: Mej. S. Hui te rn a, onderw. Chr. school te Rijssen. RIJKSTUINBOUWSCHOOL TE BOSKOOP Voor het tijdvak van 1 Februari tot 1 Sep tember zijn benoemd tot leeraar aan de Rijkstuinbouwschool te Boskoop W. C. van G e 1 d er e n. te Rotterdam en B. C. van den Steenhoven, te 's-Gravenhage. CHR. GEREF. SCHOOLONDERWIJS Midden Februari hoopt de Ver. voor Chr. Geref. Schoolonderwijs het eerste nummer te doen verschijnen van een Chr. Geref. School blad, dat voorloopig om de twee maanden zal uitkomen onder redactie van de heeren Ds S. v. d. Molen, Rotterdam en B. A. Scho tel, Dordreci*. Administrateur en medewer ker is de heer J. Stolk, hoofd der H. de Cock-school te Utrecht. Medewerking ver- leenen de heeren Ds B. v. d. Berg, L. M. v. d. Boomgaard, Ds. L. Kleisen, Ds. W. Kremer, K. v. Loon, Ds L. H. v. d. M eiden, T. Visser en J. v. Weerd. Het blad wil zijn correspondentieblad voor de Chr. Geref. Schoolvereenigingen en voorlich ting geven op het terrein van het onderwijs, de opvoeding, literatuur, theologie, enz. SILOSCHOOL TE BRUSSEL Aan het jaarverslag van de Prot. Chr. Siloschool te Brussel ontleencn we dat het vorige jaar het aantal kinderen der lagere school 46 bedroeg en dat der voorbereidende klasse 17. Ofschoon voor het ontvangen van subsidie voor een lagere school het aantal van 50 leerlingen vereischt wordt, werd door de Regeering toch subsidie gegeven. Sedert steeg het aantal leerlingen tot 55 in de lagere school en 20 in de voorbereidende klasse. Het onderwijs kon geregeld gegeven worden en zulks met goed gevolg. De erva ring leerde ook nu weer dat kinderen, die deze school doorloopen hebben en op een andere school overgaan het onderwijs met vrucht kunnen volgen. TIJDSCHRIFTEN Tn Li bert as ex Veritate, het or gaan der S. S. R., treffen wij een artikel aan van A. Som er wil over „een belangrijk hoofdstuk uit 't vergeetboek". n.L dat over J. P.z. Sweelinck, van wien op do Unie-Dies werken ten gehoore gebracht zullen worden. De schrijver is in zijn toekening over de belangstelling voor Sweelinck's werken in ons land wel wat heel somber. Er is in deze eeuw en vooral in de laatste 10 jaren nogal eens een en ander gedaan, wij herinneren slechts aan de door den Kun. Bond van Chr. Zang- en Orat. Vereen- uitgegeven psalmen en aan de in de meer dan één deskundige groep oplevende bestudoering van Swee linck's muziek. In een „brief aan een zwa ger" wil de schrijver, appelleeren aan het geweten der S. S. R. of men juist doet de N. C. S. V. zoo systematisch te negeeren. Examens Academ. Examens. Leiden. Doet. wijs begeerte de heer J. Koekebakker. Doet. wis- en natuurkunde (hoofdvak scheikunde) mej. W. J. v. d. Broek. Amsterdam. Gem. Univ. Doet. geschie denis: de heer L.'Jansen. Machinisten. 's-G r a v e n h a g e. Geslaagd voor diploma A: B. Kamphorst, Nieuwer- sluis: D. H. J. van Woerkom, Schiedam: A. A. Goedhart, Zuilen; W. F. Roos, Bennebroek; L. J. W. Jansen, Utrecht: F. A. C. M. van Beek. Amsterdam en C. Brand. Streefkerk. Stuurlieden. 's-Gravenhage. Geslaagd voor tweeden stuurman groote stoomvaart: F. Heijman, S. A. van Raalten en F. J. A. Pater: voor derden stuurman groote stoom vaart: A. C. W. Latour. Hoest bij kinderen DHec borstje inwrijven met Dampo. Pot 50. Dooi 30 ct. Bij Apotb. en Drogisten. SfflPO lucht op en geneest! (Adv.) UIT DE A.R PARTIJ A. R. Partijdag in Limburg J. Schouten over de komende stembusstrijd De eerste A.-R. partijdag 1937 in Limburg is een succes geweest. De groote zaal van het Geref. Jeugdhuis te Treebeek was overvol. De heer J. Schouten sprak in deze verga dering over: „De komende stembusstrijd". Er ligt, zegt spr., een moeilijke tijd achter ons. Klacht op klacht werd geuit over het beleid der Regeering. Thans dringt het be sef door dat ons land, vergeleken met het buitenland, nog rijk gezegend is. Hier geen anarchie of dictatuur. Men erkent: de Re geering heeft belang rijk werk gedaan, vele nooden verzacht en de bronnen van bestaan beschermd. Er zijn merkwaardige dingen de politiek. Men zegt anders dan men denkt. Ook de N.S.B. doet zoo: Men gebruikt woor den van Groen, Kuyper en Lohman om eigen opvattingen te verbergen. Men wil de geest van Groen, Kuyper en Lohman vernietigen. Ook de S.D.A.P. wiizigt zich in het prac- tische leven. Zij staat anders tegenover het vorstenhuis en de volksvrijheden. Zoo lang echter de S.D.A.P. de leer van den klassen strijd handhaaft, zoo lang is ze principieel revolutionair. De Staatkundige strijd is een geestelijke strijd, waarin het gaat om beginselen. De A.-R. partij neemt een duidelijke positie in. Men weet, wat ze wil. Onze beginselen doorstaan de storm der tijden en behoeven niet veranderd te worden. De C.D.U. is de eenige partij, die nog wil ontwapenen en de ernstige leden dier partij vratren zich af, of ze principieel gelijk hebben. De C.D.U is van oordeel, dat Gods Woord geen beteekenis heeft voor het heden. Men berooft Gods Woord van zijn gezag. God ver hoede, dat positieve Christenen daaraan zouden meedoen. Dan zijn er geen vaste levensnormen meer. Spr. wijst er verder op, dat in het verkie zingsmanifest der A.-R. partij geen wenschen voorkomen. De A.-R. doen een beroep op het geweten, op het geloof. De A.-R. willen een sterke A.-R. fractie. Spr. wekt tenslotte op tot huisbezoek te winnen voor de A.-R. gedachte. OE SANEERING IN DE BAKSTEENINDUSTRIE Waarom Minister Gelissen het ontwerp van den Ned. Bak- steenbond niet aanvaardde Geen bevredigende voorstellen ingediend In antwoord op vragen van den heer Smeenk betreffende de afwijzing van de algemeene verbindendverklaring van ondernemersovereenkomsten in de bak steenindustrie heeft Minister Gelissen medegedeeld, dat de kern der moeilijk heden moet worden gezocht ln een blij vende onevenwichtigheid tusschen pro ductiecapaciteit en afzetmogelijkheden. De gevolgen van deze blijvende over capaciteit doen zich sedert jaren in ern stige mate gevoelen. Een deel der beclrijfsgenooten, vereenigd in den Ned. Baksteenbond, heeft een bin dend verklaring voorgelegd, waarvan de hoofdinhoud als volgt luidt: a- een evenredige beperking der productie over alle fabrieken op basis van de pro ductiecapaciteit, aangevuld met de mo gelijkheid -productierecht over te dragen; b. normal iseering der voorraden, regeling van de verzending en de distributie. Deze ondernemersovereenkomst voldeed volgens dc Minister niet aan de minimum eisc.hcn, welke t.a.v. de saneering in d:t geval dienen te worden gesteld, omdat het hier betreft evenredige productiebeperking over alle fabrieken, waarbij oneconomisch werkende bedrijven op één lijn gesteld wor den met goed ingerichte ondernemingen. Tot verbindendverklaring kon de Minister dan ook niet overgaan. Echter bleef hij be reid verbindendverklaring in overweging te n-emen, indien op bepaalde punten wijzig i gen in het bindend besluit van den Ned. Baksteenbon d zouden worden aangebracht. Aan het meeremdeel der gestelde voor waarden werd voldaan, doch op het be langrijkste punt, en wel ten aanzien van de voorwaarde, dat met vrij groote '.ekerheid moest kunnen worden ver- vacht, dat de belanghebbenden in de baksteenindustrie inderdaad een blij vend saneerende regeling zouden slui ten en ter algemeen verbindendver klaring voordragen, bevredigden de voorsteden van den Nederlandschen Baksteenbond echter niet. Wel bleek de Nederlandsche Baksteen- bond bereid alle pogingen in het werk te stellen om een blijvende saneering tot stand te doen komen, waarbij men dacht aan een regeling in de richting van uitkoop fabrieken, aangevuld met een regeling, waarbij de uitkoop zou worden vervangen door het vestigen van een servituut op fabrieksterreinen, doch voor den Minister bleef het de groote vraag in .hoeverre de individueele Qpdernemingen te zijner tijd bereid zouden zijn een dgl. besluit te volgen. Daarom meende de Minister verbindend verklaring van deze overeenkomst niét te moeten bevorderen, tenzij alsnog bevredi gende voorstellen zouden worden ontworpen. Deze laatste cisch acht do Minister niet on redelijk of onvervulbaar, nu hij zich bereid heeft verklaard genoegen te nemen met de inwerkingtred'ng van een werkelijk sanee rende overeenkomst na afloop van den ter mijn, waarvoor het ingediende bindend be sluit zou gelden, n.l- 1 Mei 1938. De besprekingen der Oslo-staten Wat de Manchester Guardian er van denkt Onder het opschrift: „een actie voor vrij handel" publiceert de Manchester Guardian een commentaar op de besprekingen welke gaande zijn tusschen de ministers der lan den deel uitmakende van de conventie van Oslo. Will de thans op touw gezette actie eeni ge kans op succes hebben, zoo schrijft het blad, dan zal de Britsche regeering zich be reid moeten verklaren om of wel aan eén nieuw te sluiten accoord deel te nemen, of haar eischen in te binden (n.l. als meestbe- gunstigde natie). Natuurlijk op voorwaar de, dat de betrokken landen er van af zullen zien hun rechten te laten gelden in gelijke omstandigheden. Ook de Ameri kaansche hulp zal noodig zijn om deze groep van landen met lage tarieven te vor men en het is daarom te hopen, dat de En- gelsohe minister van handel, Walter Run ciman, en President Roosevelt tijd gevonden hebben om deze kwestie in Washington met elkaar te bespreken. Bovendien is Groot-Brittannië in hooge mate verantwoordelijk voor het tegenwoor dige restrictie-stelsel in Denemarken, we gens de onnoodige contingenteeringen, wel ke op het Deensclie spek en de Deenschc zuivelproducten werden toegepast, en wel ke een hinderpaal in de onderhandelingen kunnen blijken tezijn. Indien derhalve de zegeningen vrijhandel, waarover de Bngeloche ministers zoo veelvuldig de loftrompet steken, zoo besluit het blad, voor hen werkelijk eenige beteekenis hebben, betaamt het de regee ring om zooveel in haar vermogen ligt bij te dragen tot de vorming van deze groep landen met lage tarieven en het voorbeeld te volgen. Voorraden aardappelmeel Geen overschotten meer Areaal op 28.500 ha. (v. j.. 20.000) vastgesteld De voorraad aardappelmeel is dermate eï genomen, dat van een overschot niet meer kan worden gesproken, terviijl ook de markt- voomitzichten "Zoodanig zijn gewijzigd, dat redelijkerwijze map worden aangenomen, dat de afzetmogelijkheden in de naaste toe komst be'er zullen zijn. Waar de moeilijkheden als gevolg van on voldoende hakvruchten in de vruchtopvoi ging, alsmede die, welke veroorzaakt woi den door de onbeperkte arbeidsgelegenheid als gevolg der voortdurende inkrimping van de fabrieksaardappelenteeit steeds grooter zijn geworden, iets waar ie minister van Landbouw en Visscherij bij zijn laatste ba zoek zijn volle aandacht aan heeft gewijd, is besloten tot een groölere uitbreiding van de fabrieksaardappelen'eelt, dan eerst was overwogen, over te gaan. Was eerst beslopen, dat het areaal, dat in 1936 20.000 H.A. bedroeg, op 23 000 H.A. zou worden gebracht, thans kan worden medegedeeld, dat het areaal voor het oogstjaar 1937 definitief is vas'ge- steld op 28.500 H.A. BREDA STAAT NOG ONDER WATER Verschillende kaden bezweken Vrees voor uitbreiding Nog steeds staan Breda en de omliggendo plaatsen voor het grootste deel onder water. Weliswaar heeft men op enkele plaatsca eenige val geconstateerd, maar daartegen- staat dat sinds Zondag verschillende kaden zijn bezweken, waardoor opnieuw groote oppervlakten onder waiter zijn ge«e.t Dc Weerijs voert nog steeds groote hoeveel heden water aan uit België en aangezien daar alles blank staat, kan er nog wel meer arwacht worden. De Mark beneden Breda intussdhen bleek het water niet jneer te> kunnen verwerken, a.'dus de Msb. De onmogelijkheid, bij hoogtij in 't Hollandsoh Diep te loozem, stuwde het ater hier zoo hoog op, dat ook hier over- /V'loeiing plaats vond, zoowel aan den rechter- over ais aan den linker. De geheele strook tusschen Mark en Terheidschen Weg staat .blank", evenals de uitgestrekte lage polders ter linkerzijde. Hier is het zoover het oog reikt :n onmetelijke plas, slechts onderbroken door boomengroepen, en boerderijen, en rechts begrensd door het lam ge dorp Terheijden, waar de huizen tegen dezen plas staan. Zoover we gedurende onzen tocht konden nagaan zijn tot heden nog geen persoonlijke ongelukken te betreuren. Nu is gebleken, dat geen doorbraak, doch slechts slecht weer oorzaak dezer overstrommingen is, vroegen we aan diverse ingewijden hun meening over de oorzaken van dezen watervloed. De meesten deelden ons mede, dat overstroo-» mingen dezen winter nu voor de derdemaal plaats hadden, al was déze dan wed vrij eig. Als oorzaak beschouwden zij de verbeterde afwateringen, zoowel in België als in Neder land, uitgevoerd als werkverschaffing. Weerijs en Mark kregen daardoor meer te verwerken dan ze konden, vandaar de over stroomingen. De rijkheid aan water en de geweldige regenval vorige week in België waren twee factoren volgens deze mensahen, dat deze overslrooming een ramp werd. Want veel schade is reeds aangericht. Te velde staande gewassen zijn verloren. Be werkt land zal opnieuw bewerkine moeten ondergaan en men vreest, dat niet meer alles goed te maken zal zijn voor dezen oogst. En men vraagt zich angstig af, wat het n-jg worden zal nu Dinsdag donderbuien met stroomenden regen-, hagel- en smeeuwbuien den toestand nog kwamen verergeren. Gevreesd werd vooral de opstekende Wes tenwind, die loozing van het water zal be letten, zoodat opstuwing te Breda en Ginne- ken zeker niet zal uitblijven. Permanente dijkwachten zijn dan op bedreigde punten ook uitgezet, om te trachten, oils dit noodig is, grootere ramp te voorkomen. Verkiezingsresolutie van de S.D.A.P. Tot deelneming aan de Regeering in beginsel bereid Na overleg met de vakbeweging Aan het verkiezingscongres van de S.D. A.P. zal blijkens bericht in de Arbeiderspers, de volgende ontwerpresolutie voorgesteld worden: Het verkiezingscongres der S.D.A.P., ge houden in Den Haag van 27 Februari tot 1 Maart 1937. verklaart; 1 De S.D.A.P. is diep doordrongen van de groote beteekenis van den a.s. verkiezings strijd, die meer dan ooit zal gaan over groote beginselen, welke de voornaamste belangen van het geheele Nederlandsche volk betrof fen. 2. Groote volksgroepen gaan nog steeds diep gebukt onder het leed, veroorzaakt door de economische crisis. Bovendien heeft die crisis geestelijke, zedelijke en politieke ver wildering te voorschijn geroepen en in de geheele wereld de oorlogsgevaren doen toe- 3. De Partij roept alle Nederlandsche mannen en vrouwen op om met haar den strijd te voeren voor het Plan van den Ar beid, dat den weg wijst om door herstel van de bedrijvigheid de werkloosheid snel te doen verminderen en om het economisch© leven te ordenen. 4. De Partij roept met niet minder groo ten ernst op tot krachtige verdediging van de democratie, die door nationaal-socialisten en communisten wordt bedreigd. 5. De Partij voert ook ditmaal den ver kiezingsstrijd geheel zelfstandig, op den grondslag van haar beginselprogram en voor de doeleinden in haar verkiezingsprogram aangewezen. 6. De Partij is in beginsel bereid deel neming aan de regeering te overwegen, in dien na de verkiezingen een kabinet zal zijn te vormen, in staat en bereid om de demo cratie met beslistheid te verdedigen tegen al haar belagers, en om een krachtig beleid te voeren gericht op snelle vermindering van den crisisnood en ordening van het economische leven, alsmede op spoedige hervatting van den hervormingsarbeid in het belang van het geestelijk en stoffelijk welzijn des volks. 7. De vraag, of de omstandigheden, do vooruitzichten en de voorwaarden zoodanig zijn, dat de Partij aan de kabinetsvorming kan deelnemen, zal namens haar niet wor den beslist dan na overlag met de vakbe weging. S. De S.D.A.P. doet een dringend beroep op allen, die den ernst van dez,cn tijd ver staan. de democratische rechten en vrij heden van liet Nederlandsche vo'k ongeschon den willen bewaren en het volk wi'len op heffen uit den nood. om met haar den ver- kiezingsstijd te voeren voor Plan en Vrij heid! 9. De S.D.A.P. gaat don strijd in met het volgende verkiezingsprogram: I. Krachtige handhaving van de demo cratie tegen fascisme en communisme: II. Economisch herstel, ordening en ar- beidsverkorting volgens het Plan van den Arbeid; III. Wederopbouw en verbetering van het onderwijs en van de sociale zorg. inzonder heid voor werkloozcn en voor ouden van dasren;

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10