Malaga in handen der rechtschen VAN HOUTENS CACAO DINSDAG 9 FEBRUARI 1937 EERSTE BLAD PAG. a BLIJVEND-MO TV R IJ maken wij Uw meubelen, tapijten en kleeding d. m. v. Blauw Zuurgas Eulan onder garantie. Vraagt prospectus. ONTMOTTING'S BEDRIJF „MOTEX" Klolenkade 40Bii, Dulvendrecht bij A'dam Telefoon Amsterdam 55677 (Ad».) Buitenland EEN WENDING IN SPANJE? Langen tijd hebben wij tevergeefs uitge zien naar belangrijk nieuws van de Spaan- sche fronten. Wel kwamen aankondigingen .van nieuwe offensieven, geruchten over verbitterde gevechten, over en weer, doch tenslotte was steeds opnieuw het einde van de zaak, dat de actie „tengevolge van de slechte weersomstandigheden" in den mod der was vastgeloopen. Van meer dan een zijde werd dan ook verondersteld, dat deze belemmerende modder van immaterieelen aard zou zijn! Met andere woorden, dat de partijen, wat hun aantal combattanten, hun bewapeningen en hun stellingen betrof, aan elkander gewaagd waren. Men vergeleek ze met twee worstelaars, die elkander zoo nauw omvatten, dat geen der beiden den ander op den rug kan dwingen. Madrid was zoo het groote, centrale knooppunt ge worden, dat alle aandacht opeischte, omdat men op dit strijdtooneel zooals niet de eind overwinning van Franco, dan toch althans een doorslaggevende victorie verwachtte. In deze hoop werd men van dag tot dag beschaamd. Rond de Spaansche hoofdstad bleef het, althans van veiligen afstand be keken, morrelen, en ook op de overige fron ten ontwaarde men geen actie van bijzon der formaat. Te benauwender werd dat, zoo men zich rekenschap gaf van de ellende, die door het Spaansche volk wordt geleden, en die er zeker niet minder door wordt, zoo onmacht de bellingerenten ertoe dwingt, elkander wederzijds bloed af te tappen, zon der dat zulks strategisch ook maar eenig put vermag af te werpen. Toen in het zuiden generaal Queipo de Llano zijn offensief tegen Malaga begon, de belangrijke havenstad, die tevens een der bases der roode vlootkrachten vormt, heeft men hem in de internationale pers weinig crediet voor een goede afloop zijner onder neming gegeven. Te veel rechtsche initiatie ven van soortgelijken aard waren reeds ont spoord, al moet men daartegenover stellen dat van de troepen der rooden nimmer eenig offensief van beteekenis uitging. De volksfront-soldaten, ofschoon ongetwijfeld zeer dapper en volhardend in hun verdedi ging, misten den vereischten samenhang en den band van een voldoend opgeleid kader, om tot zulke bewegingen voorwaarts in staat te zijn. Vandaar dat men tevergeefs zoekt naar voorbeelden van strategische be wegingen van eenigen omvang, die op de creditzijde der volksfront-regeering kunnen Worden geboekt. Het is duidelijk, dat een beslissin in de zen uitputtenden Spaanschen broederstrijd alleen verwacht kan worden als gevolg van een hernieuwd rechtsch offensief, hetzij dit tot een overwinning voor Franco, of tot een catastrofale nederlaag voor dezen leidt De laatste mogelijkheid, willen wij aanstonds hieraan toevoegen, lijkt ons niet zeer waar schijnlijk; de man die in Marokko zijn spo ren heeft verdiend moge geen brillant stra teeg zijn, hierover zijn vrijwel alle des kundigen het eens, hij is evenmin een .blunderer", die zich plotseling voor een onherstelbaar verlies zal zien geplaatst. Na het gebruikelijke doodloopen van den rechtschen aanval is dan thans een succes van eenig formaat gevolgd. Malaga, dat dicht in de nabijheid van de Straat van Gi braltar gelegen, een zeer waardevol rood steunpunt vormde, zoowel voor marine als luchtstrijdkrachten, zal thans niet langer het zuidelijk front der rechtschen bedreigen De omvang van dit succes zal mede worden bepaald door de vraag, of Queipo de Llano deze aanval zonder onderbreken zal kunnen doorzetten, om zich volgens de logica der gebeurtenissen in de naaste toekomst van lAlmeria meester te maken. Een gunstig symptoom is, dat thans oolc van het Madrileensche front berichten ko men, die voordeelig voor de Burgos-regee ring lijken. Men zou er namelijk in geslaagd zijn, de verbinding tusschen de rooden in de hoofdstad en hun regeering te Valencia losser te maken. Wordt eindelijk de ring om de hoofdstad geheel gesloten, dan mag men verwachten, dat geschiedt waarnaar reeds zoolang wordt uitgezien, namelijk een verschuiving van krachten ten bate der rechtsche contingenten. Dat daarmede Spanje's lot nog niet afdoende zal zijn be slist is duidelijk, maar men mag dan toch veronderstellen, dat het einde van deze mar telenden strijd in het zicht komt. Het is hoog tijd; economisch en financieel is het land reeds een ruïne, en de lijken der om het leven gebrachten drijven, alsof Span je ze zelf niet langer qjle kan bevatten, reeds aan op de verre kusten van de Fran- sche Vendée Het Vlaamsche IJzermonument Er komt een crypte onder den toren Het Vlaamsche IJzermonument nabij DIx- muiden, opgericht ter nagedachtenis van de Vlaamsche jongens, die in den wereld oorlog op dit front het leven lieten, zal thans van een crypte worden voorzien met een zevental grafkamers. Oorspronkelijk had men niet de bedoeling een crypte aan te brengen. Men kwam eerst op dit idee, toen de toren reeds bijna was yoltooid. Waar vroeger een onregelmatige veelhoek was, gaat men nu echter een regelmatigen achthoek vormen, waarin vier groote en drie dubbele kleine grafkamers gebouwd zijn. Daartoe diende de crypte echter belang rijk uitgediept te worden onder de bestaan de dwarsbalken, die de buitentrappen van het gedonkteeken schragen. Terzelfder tijd Werd de crypte bevloerd. Ten slotte is een bijzondere verlichting in studie, want het passend belichten der graf kamers. naamplaten en rondgang speelt een yoorname rol. Men denkt rond Paschen met de werken Jdaar te rijn. De Spaansche burgeroorlog OOK BIJ MADRID NATIONALE SUCCESSEN De gijzelaars te Malaga vermoord De troepen der Spaansche nationa listen zijn er gisteren na verbitterden «trijd in geslaagd zich van Malaga meester te maken, en de rooden vol ledig tot den aftocht tie dwingen. Deze trekken weg in de richting van Alme- ria, langs een weg, die door de oor logsschepen der nationalisten ander vuur gehouden wordt. Ook het vliegveld van Malaga is door de witte troepen bezet In de stad waait van aWe openbare gebouwen de nationale vlag. De vijand heeft een overvloed van materiaal achtergela ten. Nationalistische oorlogsbodems be vinden rich thans in de haven van Malaga. Omtrent de operaties, die tot de beoetting leidden, wordt intussohen nog het volgende bekend. Zeven gemotoriseerde colonnes, gesteund door verschillende eskadrons cavallerie en af doelingen van het Vreemdelingenlegioen, namen aan het groote offensief deel. De uit Loja (provincie Granada) en uit Marbellla (een havenstad ten Westen van Malaga) oprukkende legertroepen zetten haar opmarsch bij het aanbreken vam den dag met een onbeschrijflijk élan voort, zoo- dat zij de eersten waren, die de binnenstad introkken. De uit Loja oprukkende colonne was wel iswaar bij Leon nog op sterken tegenstand van den vijand gestooten, doch door een hevigen bajonetaanval, waarbij zij tevens gebruik maakten van handgranaten, slaag den de nationalisten spoedig er in, onder bescherming van lichte tanks, door de roode troepen heen te breken. Spoedig daarna bereikte de Loja-colonne de eerste straten van de tuinstad in Malaga, terwijl kort daarna de uit Al'hama, Velee Malaga en Torre del Mar opgerukte leger groepen zich bij haar voegden. De Marbella-colonne, die bij haar actie gesteund werd door bombardementseskaders en zware artillerie, stond gistermorgen vroeg reeds in de voorstad Churiana, waar het tot verwoede straatgevechten kwam. Door de concentrische opmarechen van de witten uit het Noorden, Oosten en Westen was Malaga ten slotte als door een tang om vat, zoodat iedere verdere tegenstand van de roodlen öevergeefsch was en de vol'ks- fi onters zich genoodzaakt zagen, de vlucht te nemen. De rest vam de dertig h veertigduizend man militie, die de stad tot dusver tegen de natonalisten verdedigden, is totaal uiteenge vallen. De rooden probeenen nu te ontkomen in de richting van- Montril en Almeria, doch de kustweg, die in oostelijke richting van Velez Malaga, dat eveneens door de nationa listen bezet is, naar Montril voert, wordt voortdurend door scheepsgeschut van de kruisers der witten onder vuur gehouden. De vlucht van dfe roode miliciens wordt hier door ten zeerste bemoeilijkt, daar dit de eenige weg is, waarlangs rij nog zoudjen kunnen ontkomen. De verspreide legergroepen, die in het Noorden tevergeefs getracht hebben, den opmarsoh van de nationalisten tot staan te brengen, zijn in kleine groepen in de onher- beigzame gebieden van de Sierra Nevada gevlucht, waarhoen generaal Queipo de Llano intusschen troepen heeft gezonden, om ook deze resten van de roode armee te ernietigen. Naar vernomen wordt, hebben de rooden kort voorde bezetting Malaga door de witten alle ;elaars, die door hen werden vastgehouden, doodgeschoten. Generaal Queipo die Llano heeft me degedeeld, diat alle gevangen genomen roode leiders voor een krijgsraad zul len worden gebracht Zij, die ter dood veroordeeld worden, zullen onmiddel- lijl worden gefusilleerd. Het hooge water in de Ver. Staten Nieuwe vrees voor regen! In de watersnoodgebieden der Vereenigde Staten heerscht nieuwe ongerustheid naar aanleiding van de weerberichten, die regen stijging van temperatuur voorspellen. Te Cairo is het water nauwelijks gedaald em men vreest, dat de Mississippi weer zal stijgen, wanneer het water van 'den boven loop de stad bereikt zal hebben. Stroomaf waarts van de stad worden de dijken dag nacht bewaakt door 120.000 mannen, die de zwakke plaatsen onmiddellijk versterken Vrouwen en kinderen mogen niet naar Cairo terugkeeren. Op den eenigen weg. waarlangs de stad bereikbaar is, wordt gepatroulleerd. Het totaal bedrag, dat noodig is voor hulp verleening, wordt door het Roode Kruis ge schat op 20 millioen dollar. Van de 415 dooden, die de overstroomin gen, voor zoover men weet, hebben geëischt, hebben er 2S5 te Louisville het loven ge laten. Het water van de Mississippi en de Ohio blijft langzaam vallen en de ingenieurs zijn vol vertrouwen, dat de dijken het zullen uithouden. Talrijke gezinnen keeren thans terug naar hun vernielde woningen, ..aar alles met een dikke laag slijk is overdekt. President Roosevelt heeft zijn goedkeuring gehecht aan de instelling van een organism dat maatregelen zal nemen voor het in toom houden van den was d'r Ohio-rivier en het weder in orde brengen van de overstroomde gebieden. De stad Malaga staat op verschillen de punten ia vlammen. De branden werden hoofdzakelijk veroorzaakt door het spervuur van de roode artillerie, die een laatste poging wilde wagen, om de oprukkende witte troepen terug te drijven en daarom de stad zelf ging bombardeeren. Vluchtelingen komen te Gibraltar In de haven van Gibraltar is binnenge- loopen de Engelsche vraohtboot „Hillfern" komende vao Malaga; er bevonden zich tal rijke vluchtelingen uit düe stad aan boord. Toen de „HiilMera" de haven binnenliep werd zij geëscorteerd door twee Britsche destroyers. Volgens een alhier binnengekomen be richt, heeft de nationalistische kruiser „Bn- leares' zes schoten op het schip gelost, dat evenwel niet getroffen zou zijn. De comman dant van een Britschen dlestroyer, die hierop voor Malaga voor anker ging, zou de „Hill fern" naar Gibraltar hebben laten opbren gen, daar hij twijfel koesterde omtrent de lading van het sohip. De „Hillfern" wordt intussohen door een afdeeling Britsche ma riniers bewaakt Omtrent het incident met de „Hillfern" wordt nog nader gemeld, dat, toen de „Ba- leares" op het schip vuurde, drie bombarde mentsvliegtuigen van de rooden boven den nationalistischen kruiser verschenen en een aantal bommen neerwierpen, die in de on middellijke nabijheid van den kruiser neer vielen. De toastand rond Madrid De nationalisten hebben ten westen van Madrid, in die omgeving van den weg MadridToledo (Villaverde, Go- tafe, Piinto, Paria en Vadamoro) onder dekking van een hevig artillerievuur stellingen betrokken bij de rivier de Jarama over een afstand van onge veer 15 K.M. Zij zijn al naar gelang van de plaats 5 tot 10 K.M. opgerukt Bij de booht waar de Manzanares in de Jarama uitmondt, beheerschen de rechtschen thans den weg naar Valen cia, den laatsten weg, waarover de vijand ocg te beschikken had, over 'n afstaod van minstens 4 K.M. Franco krijgt financiën Uit San Sebastian wordt door de „Voz de Espana" gemeld, dat graaf de Romacones voor een bedrag van dertig millioen heeft ingeschreven op de nationale steunlijst voor de regeering-Franco. De markies de Fontalba heeft een bedrag van 25 millioen pesetas geschonken. Deensch schip aangehouden De kapitein van de Deensche vrachtboot Nancy", die uit Ceuta te Gibraltar is aan gekomen, heeft door tussohenkomst van den Deenschen consul aldaar bij de autoriteiten van Ceuta een protest ingediend. De Deensche kapitein beweert, dat rijn schip buiten de drie mijlszone ter hoogte van Point Carnero is aangehouden en is op gebracht naar Ceuta Daar zou de lading, bestaande uit 20.000 kisten sinaasappelen, afkomstig uit Valencia en bestemd voor Liverpool, in een andere vrachtboot zij-a overgeladen, die met onbekende bestemming uit Ceuta vertrokken is. Generaal Kleber gevangen genomen? Het dagblad „Le Mafiin" drukt een uit Londen ontvangen telegram af, dat als volgt luidt: „Uit Gibraltar wordt geseind, dat oorlogs schepen der rechtschen een Spaansch rege* ringsschip zouden hebben gepraaid, aar. boord waarvan verscheiden communistische leiders trachtten uit Malaga te vluchten. Onder hen zou zach de communisti sche generaal Kleber bevinden, die kort geleden uit Madrid was vertrokken, om de leiding van de defensie van op zich te nemen. Italië betoogt tegen het communisme In Italië wordt de anti-communistische compagne onder allerlei vormen voortgezet De bisschoppen hebben herderlijke brievrn aan het communistische gevaar gewijd. Gis teren is te Napels een ware anti-communis tische godsdienstige betooging gehouden in do kathedraal, in tegenwoordigheid van den aartsbisschop, kardinaal Ascalesi. De Fran ciscaner pater Faiochio voerde het woord naar aanleiding van het goddeloozencongr -s, dat thans te Moskou wordt gehouden. In de basiliek van San Marco in Veneitië is hetzelfde thema ter sprake gebracht» Overigens worden de gebeurtenissen in Rusland met groote belangstelling gevolgd waarbij men hoofdzakelijk afgaat op berich ten uit Berlijn. De bladen geven overzichten over de krijgs verrichtingen in Spanje onder 't opschrift» ,De anti-bolsjewistische oorlog", terwijl de correspondenten der Italiaansche bladen in Parijs eveneens uitsluitend de extremistische aspecten van de Fransche openbare meenipg voren brengen. De Japansche binnenlandsche crisis „Het kabinet ls te zwak...." Commentaar leverend op het program der Japansche regeering, heeft de leider der Seyoekai-partij o. a. verklaard: „De minister-president zal, als hij zijn regeeringsverklaring voorleest, tegenover zich vinden een waar eenheidsfront van alle politieke partijen, die in het lagerhuis vertegenwoordigd zijn. Het kabinet is te zwak om te regeeren en vormt slechts een instrument in handen van het leger. Wij moeten derhalve niet met het kabinet, maar met het leger onder handelen." Ten slotte verklaarde Nakamoera, dat naar zijn meening, de militaire kringen zich te zeer in de politiek hebben begeven; dat zij een groot deel van hun vroegere po pulariteit hebben verloren en dat zij gun stig staan tegenover een compromis met de politieke partijen. DUITSCHLANDS EUROPEESCHE POLITIEK Een weerklank in het Lagerhuis Ook Brussel houdt zich ermee bezig In het Britsche lagerhuis heeft de labour- man Henderson gevraagd of de Britsche regeering het sluiten van een Oost-Locarno een essentieel element van vooruitgang in Europa achtte. Namens den minister vnn buitenlandsche zaken, antwoordde Lord Cranborne. Hij herinnerde aan het communiqué van 23 Juli van het vorig jaar en verklaarde verder, dat de regeering nog steeds van oordeel is, dat een einde van de wrijving en het wan trouwen in het Oosten van Europa een es sentieel punt is tot de bevordering van de goede betrekkingen in ddt werelddeel. Lord Cranborne antwoordde vervol gons ontkennend op een vraag van den libe raal L a m b e r t. of Engeland soms verplich tingen op zich heeft genomen, welke het in verband met het Fransch-Russisch verdrag mee zouden kunnen sleuren in een Europee- schen oorlog. In antwoord op een vraag van Attlee, verklaarde Lord Cranborne, dat volgens door de regeering ontvangen inlichtingen, onlangs een aanzienlijk aantal Italianen <n Spanje is aangekomen. Het is niet mogelijk te zeggvn hoeveel vrijwilligers aan beide zij den strijden, doch de regecring heeft den in druk, dat dit aantal aan beide zijden vrijwel gelijk is. Tenslotte vroeg nog de conservatief Oliver Locker L a m p s o n, of de regeering geen gelegenheid wilde zoeken om Duitschland te verzoeken, de verzekeringen van neutraliteit ten aanzien van Nederland en België, waar van sprake was in de jongste rede van den Rijkskanselier, uit te strekken tot Denemar ken en Tsjecho-Slowakije. Lord Cranborne antwoordde hierop: „Ik ben van meening, dat de toestand, welke door deze verklaring is geschapen, voldoende duidelijk is, zoodat ik geen verklaring zal afleggen ten aanzien van Denemarken en T s j ech o-Slo wakii e". Belflië's neutraliteit Ook te Brussel houdt men zich nog steeds met Hitiers Rijksdagrede bezig. Men bestudeert er nauwkeurig, welke gevolgen deze rede, waarin de Fi>hrer aanbood, steeds België te erkennen en zijn neutraliteit te garandeeren, voor België's buitenlandsche politiek zal kun nen hebben. Deze studie is des te meer actueel, nu zij gepaard gaat aan het probleem van een nieuw Locarno. Zooals men weet, moet de Belgische regee ring binnenkort antwoorden op de Britsche nota inzake een nieuw Locarno-verdrag. Vermoedelijk wordt heden dit antwoord overhandigd. Naar verluidt neemt de Bel gische regeering de voornaamste voorstellen van Engeland aan, op voorwaarde, dat de overige staten een gelijke houding aanne men. Te dien aanzien wordt in Belgische parle mentaire kringen verklaard, dat België geenszins voornemens is op actieve wijze te beantwoorden aan de Duitsche tegemoetko mingen. Natuurlijk kan België niet anders dan accepteeren. dat Duitschland de integriteit van zijn grondgebied garandeert, doch Bel gië wenscht geen afzonderlijke onderhande lingen te voeren. Integendeel, België is vau meening. dat het probleem der veiligheid gezamenlijk met alle betrokken landen moet worden behandeld, teneinde een vreedzaam evenwicht in het Westen van Europa te be houden. De pen op den neus Ludendorff moet bulgen voor Goebbels Onlangs is Ludendorffs tijdschrift In Duitschland in beslag genomen, omdat de exentrieke maarschalk een artikel had ge publiceerd. waarin hij scherpe critiek uitoe fent op de Duitsche politiek tegenover Span je en waarschuwt tegen Mussolind en Franco, daar dit „occulte krachten" zouden zijn. Vooral voor Goring is dit artikel, dat tot opschrift draagt: „Een Heksen-Sabbath", buitengewoon onaangenaam. De totale oplage van Ludendorffs tijd schrift bedroeg 75.000 exemplaren. Thans heeft Dr. Goebbels aan Ludendorff laten weten, dat alle artikelen en berichten, die in zijn tijdschrift opgenomen worden, tevo ren eerst door het Rijkspropaganda-ministe- rie moeten worden gecensureerd. Von Ribbentrop naar Lord Halifax De Duitsche ambassadeur te Londen, von Ribbentrop, heeft een onderhoud aan gevraagd met Lord Halifax. Dit onderhoud zal vermoedelijk Woensdag of Donderdag a.s. op het Foreign Office wor den verleend. Hoewel het normaal is, dat een ambassa deur na een afwezigheid een beleefdheids bezoek brengt aan heit ministerie van bui tenlandsche zaken, bestaat er toch jjeen twijfel, of eenige verklaringen, welke Rijks kanselier Hitler in den Rijksdag heeft afge legd. zullen besproken worden. Vermoedelijk zal Von Ribbentrop enkele argumenten van Hitier nader uiteenzetten, doch het is niet waarschijnlijk, dat hij nauw keurige voorstellen zal doen inzake de kolo niale eischen van Duitschland. De hervorming van Egypte's leger De chef van de Britsche militaire missie in Egypte heeft aan het ministerie van oor log te Cairo verslag uitgebracht over de hervorming van het Egyptische leger. In dit verslag wordt voorgesteld, binnen drie jaar een der Egyptische divisies geheel te mechaniseeren. De aanschaffing van tank= wordt ontraden, daar Britsche officieren bij oefeningen de ervaring hebben opgedaan, dat strijdwagens voor operaties in de woes tijn niet geschikt zijn. De staking bij de General Motors Militaire versterking aangevraagd Hoewel de onderhandelingen die tus schen den vice-president der General Motors, K n u d s e n, en den stakings leider L e w< i s gevoerd worden, nog steeds niet definitief zijn afgebroken, is de toestand te Flint inmiddels zooveel ernstiger geworden, dat Murphy, de gouverneur van den staat Michigan, ia een telegram dringend militaire ver sterking heeft aangevraagd. De General Motors hebben een lange ver klaring gepubliceerd, waarin het algeheel afbreken, zooals niet het defi nitief beëindigen van de besprekingen wordt aangekondigd. Tevens wordt er de nadruk op gelegd, dat de onderhandelingen met de leiders der vak- vereeniging der arbeiders slechts op uit- noodiging van Goeverneur Murphy zouden worden hervat Volgens schatting zijn 150.000 arbeiders direct of indirect bij de staking betrokken. Roosevelt en het Hooggerechtshof Een felle strijd te wachten. In Amerikaansche congreskringen wijdt men zeer veel aandacht aan Roosevelts boodschap over het hooggerechtshof. De strijd, die zich in het parlement zal afspelen, zal waarschijnlijk de felste zijn sedert de dagen, dat president Wilson de Vereenigde Staten tot den volkenbond wilde doen toetreden. Niettemin is het vrijwel zeker, dat Rooso- velts ontwerp in Maart wet zal zijn gewor den. Het huis van afgevaardigden met zijn overweldigende democratische meerderheid zal weinig moeilijkheden bieden. De groote botsing wordt pas verwacht in den senaat, waar de conservatieve democraten en de tegenstanders van de politiek der „New Deal" zich onder leiding van Borah tot het uiterste zullen verzetten. Roosevelt is er zich van bewust, dat hij nu hij met zoo groote meerderheid herkozen is, het recht heeft, de maatregelen te nemen die hij noodig acht voor de tenuitvoerlegging van zijn programma. De tegenstanders van het ontwerp laten zich intusschen in felle bewoordingen over de voorgestelde wijzigingen uit De „New York Herald Tribune" bijvoorbeeld schrijft, dat de verandering in de samenstelling van het hoogste rechtscollege het einde van den Amerikaanschen staat, zooals hij zoo lang bestaan heeft, zou beteekenen. Cycloon teistert Californië en Arizona Californië en Arizona zijn geteisterd door een cycloon, die aanzienlijke schade heeft aangericht. Talrijke boomen werden ont worteld, huizen vernield en spoorwegen weggeslagen. Tengevolge van overstroomin gen zijn vele menschen om het leven geko men. San Diega is geheel geïsoleerd. Kust vaarders hebben tallooze vluchtelingen aan boord genomen. Ook Oklahoma, Texas in Kansas hebben ernstige schade geleden. Tengevolge van den hevigen wind was het verkeer 24 uur gestremd. De moord op den kleinen Matson De immigratie-autoriteiten in Noord- Dakota hebben de arrestatie gemeld van een individu, dat beantwoordt aan het sig nalement van den ontvoerder van den klei nen Matson. De gearresteerde, de Oos tenrijker Stanislas Poracki, is op onwet tige wijze Canada binnengekomen. Hij was niet ver van Jacoma de grens overgekomen en had zich daarop naar Noord-Dakota be geven Het vraagstuk der koloniën Britsch conservatief egoïsme De parlementaire commissie voor de in dustrieën van het Britsche rijk, die voorna melijk bestaat uit rechts-conservatieven, heeft een resolutie aangenomen, waarin wordt bevestigd, dat er geen sprake van kan zijn. gebied, waar de Britsche vlag wappert, af te staan. Een dergelijke afstand van ge bied zou de strategische veiligheid van het rijk ernstig in gevaar brengen en den sa menhang. vooral in Afrika, aantasten, zon der werkelijk Duitschland te helpen inzake de kwestie der grondstoffen en kolonisatie. De commissie is evenwel bereid, voorstel len, welke de moeilijkheden van Duitsch land en andere landen inzake grondstoffen en levensmiddelen kunnen oplossen, te be- studeeren. Geen kroningsdurbar in Britsch Indië George VI blijft voorloopig tlrali George VI heeft aan den Britschep minis ter voor Indië doen weten, dat hij den a.a. winter niet in de gelegenheid zal zijn in Indië een kroningsdurbar te houden. De koning-keizer is van meening, dat de plichten en verantwoordelijkheden, welke hij heeft aanvaard met de troonsbestijging on der onverwachte omstandigheden het hem onmogelijk maken een langdurige afwezig heid gedurende het eerste jaar zijner regee ring onder oogen te zien. De koning-keizer hoopt later een durbar te kunnen houden. De scheeve toren van Pisa Zijn klokken kunnen weer luiden Momenteel worden pogingen in het werk gesteld, om het luiden der klokken van den zoogenaamden ..scheeven toren" van Pisa weder mogelijk te maken. Met het oog op de restauratiewerkzaam heden aan de fundamenten van het be roemde bouwwerk, is dit sedert twee jaren niet meer mogelijk geweest Naar het schijnt zijn deze werkzaamheden zrtó gunstig ver loopen, dat ook weder het luiden der klok ken mogelijk zal zijn. De groote klokken zullen voortaan elec- trisch geluid worden, hetgeen door de be volking van Pisa met groote vreugde is ver nomen. WOENSDAG 10 FEBRUARI HILVERSUM I 1875 M. VARA-Uitzendin? 10.00—10.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gram.pl. 9.30 Kookpraatje. 10.00 Morgen- wijding. 10.20 Gram«pl. en literaire cau serie. 11.30 Voor de werkloozen. 12.00 Gram.pl. 12.45 Orgelspel. 1.151.45 Gr .pij 2.00 Viool, piano en Gram.pl. 2.30 Voor del vrouw. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 SalonJ orkest en Gram.pl. 7.00 Vocaal concert, 7.30 Lezing „Christelijk Humanisme". 8.03 Berichten ANP. 8.15 Residentie-orkest era solist. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Dtf Ramblers. 10.4512.00 Gram.pL HILVERSUM H 801 M. NCRV-UitzendinJ 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepj vaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie, geJ wyde muziek (gr.pl.). 8.30—9.30 Gram.pil 10.30 Morgendienst. 11.00 Harmoniumspel en zang. 12.00 Berichten. 12.15 Gram.pJ 12.30 Concert door kwintet. 2.00 Gram.plJ 2.30 Voor jeugdige postzegelverzamelaars] 3.003.45 Pianorecital. 4.00 Zang era piano. 5.00 Kinderuur. 6.00 Landbouw! halfuur. 6.30 Causerie over het BinnenJ aanvaringsreglement en Stoommachines] 7.00 Berichten. 7.15 Causerie: De Jurisü als Ambtenaar. 7.45 Reportage. 8.00 Bel richten ANP. 8.15 NCRV-orkest. 9. OOI Causerie „Christelijke muziek". 9.30 Ver4 volg concert. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Schaakles. 10.20 Vervolg concert. 11.00-4 11.30 Gram.pl. Hierna: Schriftlezing. DROITWICH 1500 M. 11.05 Orgelspel. 12.05 BBC-orkest. 1.20 Orkest. 3.10 Fanfare orkest. 3.50 Pianorecital. 4.20 Vesper. 5.10| Kwi-tet. 7.00 Orkest en solisten. 7.35 BBC-orkest- koor en solisten. 8.35 BBC- Symphonie-orkest, koor en solisten. 9.45| Vervolg concert. 10.45 Harpkwintet. 11.3a Band. RADIO PARIS 1648 M. 11.20 Symphoniecon- cert. 1.35 Zang. 2.50 Orkestconcert. 4.50 Zang. 5.05 Planorecital. 6.05 Zang. 8 20 Zang en harp. 9.05 „Fragonard", operette. KEULEN 456 RL 5.50 Accordeonorkest enl Mandolinekwintet. 7.50 Militair orkest) 11.20 SA-orkest. 12.35 Omroeporkest. 4.50 Viool en piano. 8.05 Omroeporkest. 9.50, Kleinorkest. BRUSSEL 322 en 484 RL 322 M.: 1.30 KlelnJ orkest. 7.20 Viool en piano. 8.20 KleinJ orkest. 9.35 Symiphonieorkest. 484 M.: 12.50 Kleinorkest. 6.35 Pianore-j cital. 6.55 Zang. 8.20 Symphondeorkesti 9.20 Poesjkin-Herdenking. DEUTSCHLANDSENDER 1571 RL 7.80 So] Idsteheoneert 8.35 Militair concert. 9.50 Kamerorkest, Prinsesje van Kent gedoopt Het op Kerstdag 1936 geboren prinsesje van Kent is gisteren in het register van den burgerlijken stand ingeschreven onder de namen, Alexandra, Helen, Elisabeth, Olga, Christabel. De prinses zal heden door den aartsbisschop van Canterbury in de kapel van Buckingham Palace worden gedoopt in tegenwoordigheid van den koning, de ko ningin en koningin Mary. Geen Mohammedaanschi congres te Mekka Het Arabische Hooge Comité te Jeruza lem spreekt de berichten tegen, dat te Mek ka een Mohammedaansch congres zal wor den gehouden ter bespreking van de poli tieke aangelegenheden van de Islamietischo landen. Eveneens wordt tegengesproken, dat Ibn Saoed zich van de overige Arabische lan den zou wenschen te isoleeren. Nieuwe Poollanden ontdekt Lars Christensen, eigenaar van een der belangrijkste Noorsche vloten van wal- vischvaarders, die op het oogenblik met de „Thorshavn" in het Zuidpoolgebied kruist, heeft telegrafisch gemeld, dat de Noorsche vlieger Vinggo Wideroe, die samen met hem onderzoekingsarbeid verricht, nieuw land heeft ontdekt, gelegen tusschen 35 en 40 graden oosterlengte. Vanuit het vliegtuig is de Noorsche vlag op dit grondgebied geworpen, dat bestaat uit een bergrug, waarvan de hoogste top ongeveer 1500 meter hoog schijnt te zijn. KUNST Toscanïni komt naar Nederland Het Residentie-orkest dirigeeren De wereldberoemde Italiaansche dirt gent Arturo Toscanini heeft aaD een desbetreffende uitnoodiging van het bestuur van het Residentie-orkest ge volg gegeven en zich bereid verLlnard. twee concerten te geven met het Resi dentie-Orkest en wel op Donderdag 4 Maart te 's-Gravenhage en Zaterdag 6 Maart te Rotterdam. Dit is de eenste maal, dat Toscanini in Nederland zal dirigeeren. Bond van Chr. Zang- en Oratoriumvereenigingen Naar wij vernemen zal de 51ste alse- meene vergadering van hnvengenoenulen Bond 29 en 30 Maart a.s. te Zutphen in de Buitensociëteit, onder leiding van den heer J, Pietereon Moens, van Den Haag, worden gehouden. Het Koorleiders-examen wordt dit jaar op 17 en 18 Maart a.s. gehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2