Jlieuurr ^cihscljr (üvuranf Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Onze Vlag=l De verbeterde Wereldconjunctuur abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevesligd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.13 Voor het Buitenland bij wekelijksche I zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Posibox 20 Postgiro 58936 17e Jaargang No. 6007 DINSDAG 9 FEBRUARI 1937 Söbrrttntieprijjen: Van I «Dl 5 regel»117'/, Elke regel meer <X22'/, Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels230 Elke regel meerQ.45 Voor het bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 -V '4-.TW idjfali,! VRAGEN NAAR DE BEKENDE WEG Het orgaan van de Rotterdamsohe Bonds- onderwijzers wil per sé een en ander van ons weten\in verband met de uitreiking (of niet-uitreiking) van de rijmprent. Zoo wordt gevraagd hoe het te verklaren lst dat wij en bijkans heel het bijzonder onderwijs bezwaar hadden tegen de rijm prent en de regeering let er wel op, de huidige regeering, zegt de K 1 a s s co n d Wijzer niet Deze vraag is er naast. Reeds hierom, wijl „de huidige regeering" bestaat uit ministers van onderscheiden levensrichting; maar vooral, omdat in deze vraagstukken van geloof en onderwijs niet het Regeerings- inzicht, maar Gods Woord voor ons beslis send is. Voorts acht het blad het een bedenkelijk geval, dat wij het niet uitvoeren van regee- ringsbesluiten verdedigd hebben. Ook deze bedenking heeft geen zin. Ten eerste is ons niets bekend van een regee- ringsbesluit, waarbij aan het personeel der scholen zou opgelegd zijn iels uit te deelen; er werd slechts een rijmprent ter beschik king gesteld; in de tweede plaats heeft de regeering niets van doen met de inwen dige schoolorganisatie en wat daarmee samenhangt. De bizondere school is een Vrije school; ook tegenover de overheid. In de derde plaats is de Klasseonder wijzer benieuwd of stel dat de bizondere school mocht weigeren de openbare daar toe ook het recht had. Wij zouden willen antwoorden, dat de Bondsonderwijzers in het verleden aan dat recht niet getwijfeld hebben en bet in som mige gevallen nog niet doen. Men weigerde b.v. het Wilhelmus te leeren of te zingen; meit do kinderen aan volksfeesten deel te nemen; deze le begeleiden naar school- voeding of badinrichting enz. En wij her inneren ons niet, dat deze weigering gevolgd is door disciplinaire straffen. Voorts staat ,de zaak hier natuurlijk anders dan bij de bijzondere school. Het plaatselijk toezicht over het lager onderwijs wordt uitgeoefend door burgemeesters en Wethouders en gaat zoover, dat zij den onderwijzer kunnen verbieden een leerboek, dat in laatste instantie door den Minister is afgekeurd, te gebruiken. Dat zij hem kun- nen opdragen iets uit te deelen, staat niet ELt met zooveel woorden in de wet; doch welke weg in zulke gevallen gevolgd zal worden, ligt voor de hand. Voorzoover ons bekend is op een enkele openbare school de rijmprent niet uitgereikt Ma] en dit is geschied in overleg met het ge- meentebestuur. Wanneer dan ook bij Klasseonderwijzer minder de zucht naar critiek op wat wij schreven voorzat, dan zouden wij dit antwoorden: Toen u de rijmprent las, dacht u „groote-menschen I poëzie, voor kinderen absoluut ongeschikt"; j en daarom had het op uw weg gelegen om eerst in het „schoolparlement", daarna met teri burgemeester en wethouders te ove of er een middel te vinden was om de kin deren deze desillusie te besparen. GEEN GELUKKIG BESLUIT Het ambtsgebed in de gemeenteraad is en blijft een moeilijk probleem, waarbij voor al met plaatselijke omstandigheden te kenen valt. Een regel, welke voor heel het land geldt, is o.i. niet te stellen. Het komt ons voor dat de wijze waarop in de gemeente Huizen een dankgebed zal ingevoerd worden, de eerbied voor deze teedere handeling niet zal bevorderen. Im mers bleek in de discussie, dat het staat kundig gereformeerd lid van de raad zijn stem voor de wethouderszetels afhankelijk had gesteld van het invoeren van het invoering was dus object van han del in stemmen en dit kan o.i. niet door de heugel. Reeds op grond daarvan zou men feich tegen het voorstel, dat uitging van de twee wethoudens, moeten verzetten. Echter had de burgemeester ook andere principieels bezwaren. Hij gaat volkomen accoord met de praktijk, dat de raad bij de aanvang Gods souvereiniteit erkent en Zijn zegen over de werkzaamheden afsmeekt, omdat deze slechts dan kunnen strekken tot het waarachtig belang der gemeente; maar aan de invoering van een dankgebed ko- hij niet meewerken, blijkbaar omdat hij zulks in één zoo gemengd gezelschap in strijd acht met de eerbied, bij deze heilige handeling vereischt. Ondanks deze bezwaren zetten eerst de wethouders en daarna de raadsmeerder- heid door; onder erkenning nog wel van de transactie, waarop we hierboven wezen. Waar het dankgebed aldus twistpunt in tie politieke discussie werd kunnen wij naar onze ineening niet van een gelukkig besluit spreken. NIEUWE GEZANT VAN ZWEDEN Naar wij vernemen is thans de heer A. E. ,M. Sjöhne gezant van Zweden te Rome, in gelijke hoedanigheid te 's-Gravenhage benoemd. DE REIS VAN H.M.'s „O 16" Prof. Vening Meinesz vertelt over de stormachtige reis Waar tie mi ngsprogra m tn a volledig uitgevoerd Prof. Vening Meinesz schrijft ons aan boord van Hr. Ms. „O. 1G" (d.d. 23 Jaa. uit Horta): Het mooie weer bij het vertrek uit Den Kelder op Maandag 11 Januari heeft het niet lang gehouden, den volgenden dag begon het al te stormen. Dat was het begin van een stormperiode, zooals ik in alle reizen, die ik met onderzeebooten maakte, nog nim mer maakte. Acht dagen zijn wij heen en weer gegooid, dan eens meer stampende, dan eens meer slingerende, maar steeds zoo, dat het moeite kostte overeind te blijven staan. Doorloopend kwamen hooge zeeën aanrollen, die, breken de tegen de brug, in torenhooge stuiffontei- nen overgingen. Het behoeft wel niet gezegd te worden, dat ieder die eens even boven kwam om een luchtje te scheppen, meteen doornat was. De „O. 16" heeft zich intuschen kranig gehouden. Het schip heeft prachtig weer stand geboden, zoodat hier in Horta maar weinig schade viel te constateeren. En offi cieren èn bemanning hebben als ware Hol- landsche zeelieden den strijd onvermoeid gevoerd, zonder ooit voor de moeilijkheden uit den weg te gaan. Te midden van soms onbeschrijflijke omstandigheden ging binnen boord het leven zijn gewonen gang, zeeziekte werd overwonnen en de dwaze kant van het leven in een zoo sterk heen en weer gegooid schip, gaf aanleiding "tot men-igen kwink slag. Rust was er geen oogenblik en een mensch moest wel drie beenen en vier han den hebben om steeds te blijven staan en tf bedwingen wat heen en weer dreigde te Vliegen. Den commandant, lult.-ter-zee C. J. W. van Waning ben ik groote erkentelijk heid verschuldigd voor het feit, dat ik mijn waarnemingsprogramma van slin- gerwaarnemingen volledig heb kunnen uitvoeren, zelfs hier en daar nog met een enkele belangrijke aanvulling. Hel duiken onder zulke omstandigheden bij dag en nacht, dikwijls driemaal per et maal, is een hoog te waardeeren pres tatie, waarvoor aan commandant en officieren een woord van hulde toekomt Deze reis is een voorbeeld geweest van waartoe het taaie doorzettingsvermogen van den reohtgeaarden Hollander in staat ia. ROOD. WIT en BLAUW worden de nationale kleuren Aan de onzekerheid, uit welke kleuren de Nederlandsche vlag bestaat zal thans spoedig een einde komen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft n.l. in de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag van de Eerste Kamer over de begroo ting 1937 medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt binnenkort een Koninklijk Besluit uit te lok ken, waarin rood. wit en blauw, worden vastgelegd als de nationale kleuren. Dit zal ongetwijfeld geen ge makkelijke beslissing geweest zijn. De opmerking van Minister De Wilde, dat zich bij de voor bereiding der wettelijke rege ling verschillende juridische vragen voordoen, wijst daar wel op. Intusschen hebben de voor standers van het „oranje, blanje bleu" thans definitief het pleit verloren. Voor hen zal het be sluit der Nederlandsche Regee ring wel een teleurstelling zijn! De état major zij hier vermeld. Het zijn behalve den commandant luit.-ter-zee J. F van Duim, oudste officier, officier M. S. D K. C. J. I.ugten, hoofd machinekamer, luits. ter zee H. A. W. Goossens (die temidden van de waterzeeën de bestekken nam) en A. H. W. van Freyfag Drabbe, en off. M. S D. A. Ohr. Wij voeren voor de waarnemin gen geregeld op 50 meter diepte, d.w.z. 20 meter dieper dan ik op vroegere reizen de waarnomingen verrichtio en nog slingerden wij soms tot 7 graden toe naar weerskanten. Het was een verademing op Woensdag 20 Januari hier te Horta aan te komen, na dat wij in den nacht nog een windkracht van ruim tien te verduren hadden gehad. De haven ligt goed beschut, zoodat er met dit weer wel eenige zee staat, die ook soms. nog wel zorg baart er brak een anker kabel doch wij kunnen toch binnen blij ven. Onze dagen op de Azoren zullen alien een welverdiende rust brengen. NEDERLAND PLUKT ER DE VOLLE VRUCHTEN VAN Werkgelegenheid benadert de omvang van voor 1929 Extremisme heeft in Nederland geen kans In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamor op het Voorloopig Verslag betreffende de Rijksbegrooting 1937 merkt de Regeering op, dat zij nog altijd de meening is toegedaan, dat de politiek van aanpassing door baar ge volgd de juiste is geweest. De regeering denkt cr niet aan te ontkennen, dat in haar beleid ionten zullen zijn geweest, doch intusschen heelt de aanpassings politiek er toch reeds voor de depreci atie toe geleid, dat Nederland mede kon proliteeren van het herstel van de Wereldconjunctuur en dat het thans van die verbeterde conjunctuur dc volle vruchten geniet. Uit een staatje van de opbrengst der ver kochte rentezegels over de laatste 10 jaren blijkt, dat de werkgelegenheid weder den zelfden omvang benadert van dien van de laatste jaren voor het intreden van de crisis, waaruit de gevolgtrekking is te ma ken, dat de huidige werkloosheid voor een zeer belangrijk gedeelte kan worden toege schreven aan toename der bevolking en aam verdere voortschrijding der mechanisatie 1 het productie-proces. Wat de gemeenschapsgedachte op econo misch terrein betreft, houdt de -Regeering een open oog voor hetgeen ter zake in het eigen land en elders groeiende is- Alleen meent zij de waarschuwing niet achterwege le mogen laten, dat men zich te hoeden heeft voor het creëeren van beginseltegen stellingen die niet aanwezig zijn. Het ver schil bestaat niet hierin dat de eene zijde voor en de andere tegen maatschappelijke ordening is, maar het uit zich veeleer bij do beoordeeling van de concrete toepassing. Extremisme geen kans Wanneer van de zijde der N.S.B. het al ternatief wordt gesteld communisme of nationaal-socialisme, dan wijst de regeering zulk een alternatief met beslistheid af. Niet alleen omdat geen van beide richtingen in Nederland ooit een rol van beteekenis spelen zal, maar vooral omdat de probleem stelling zelf niet deugt omdat men niet behoeft te kiezen, omdat er een betere weg omdat ons huidig staatsbestel, gelouterd i enkele euvelen die het aankleven, voor Nederlandsche volk het meest ge schikte is. Het nationaal-socialisme kan, wil het ooit iets bereiken in den geest van de fascistisch gekleurde staatsidee, onmo gelijk in overeenstemming met de chris telijke beginselen regeeren, zal daaren tegen voortdurend in botsing komen met wat door christenen tot de heilig ste goederen gerekend wordt. Begrootingsaspecten De ontwikkeling vain zaken als gevolg van de monetaire gebeurtenissen in September 1936 zal moeten worden afgewacht. Voor loopig heeft de regeering den indruk, dat de loop der rijksmiddelen (niet-kohierbe- lastingen) tot eenige tevredenheid aanlei ding mag geven. De regeering heeft tot nu toe gepoogd om alle tekorten van noodlijdende gemeenten voor rekening van het rijk te nemen. De middelen om daarin effectief te voorzien, zijn echter bij een bedrag, dat zoovele millioenen zou moeten gaan beloopen, niet meer aanwezig. Intusschen wil de regeering de gemeen ten, welke ondanks bijzondere bijdragen uit het werkloosheidssubsidiefonds en/of rijksonderstand haar begrooting niet slui tend kunnen krijgen, helpen bij de finan ciering van de nog overblijvende tekorten. Permanent werkloozen Het streven der regeering is er op gericht om te zorgen, dat bij toenemende vraag naap arbeidskrachten zooveel mogelijk ook gesteunden worden te werk gesteld en dat het aantal permanente werkloozen, zoo het niet geheel kan verdwijnen, dan toch zoo laag mogelijk wordt- De vraag, in hoeverre voor de onder steuning van mogelijk permanente werkloozen op den duur speciale rege lingen noodig zijn, maakt bij de regee ring nog een punt van overweging uit Wat betreft het niveau, waarop te zijner tijd tot stabilisatie van den gul den zal moeten worden overgegaan, meent de regeering zich op dit oogenblik nog niet te kunnen uitspreken. Zij is evenwel voor nemens zich daarbij te laten leiden door de eisc.hen. welke dc rentabiliteit van het bedrijfsleven en de financieels positie des lands ter zake zullen stellen. Intusschen kan echter reeds op menig ge bied worden geconstateerd dat het Neder landsche bedrijfsleven op internationaal gebied de concurrentie met succes kan voeren. Wijziging van crisis-wetten Naar aanleiding van enkele vragen kan medegedeeld worden, dat binnenkort een ontwerp tot wijziging van de crisisinvoer- wet bij de Statcn-Generaal zal worden ingo diend. Dit ontwerp zal, indien tot wet ver heven. de mogelijkheid geven het aantal onderhandelingsohjecten te vermeerderen. De wijziging van de retorsiewet maakt nog onderwerp van verder departementaal on derzoek uit. zoodat de Regeering te dien aanzien op het oogenblik nog geen verdere mededeeling ken doem H.M. Koningin Wilhelmina (links met wandelstok) tijdens een wandelingwelke H.M. in het wintersportplaatsje Zeil am See maakt. UIT DE HAAGSCHE RAADSZAAL Dc „tribune-kwestie". Een goede kans. Onze Haagsche redcateur schrijft ons: Aan de behandeling van de ingekomen stukken werd een uur besteed, aan de be noeming van een heelkundige in de zieken huizen drie kwartier, over oen afgewezen bouwvergunning werd ruim een uur ge praat en over de rest van ie agenda ook plus minus een uur. Zoo haalden we zes uur. Voor een overzicht vinden we niet veel stof.. Alleen begrijpen ve, dat waarschijnlijk twee adressen stof zullen bieden tot voort gezette discussie. De vraag zal moeten wor den beantwoord of ergens in een huis een groot- dan wel een klein/bedrijf gevestigd is, en in de tweede plaats zal er over de be kend „tribune-kwestie" nog wel een har tig woordje gepraat worden, nu de pachters het verzoek hebben gedaan om het >ver- groote deel van hun inschrijvingsgeld ge restitueerd te krijgen. Dat zal nog niet zoo gemakkelijk gaan, vreezen we. al zouden we niet geheel willen antkennen, dat het optreden van de politie autoriteiten weinig animeerend heeft ge werkt om zitplaatsen op tribunes te huren. Anderzijds staat echter ook vast, dat de in- schrijfster volkomen vrij is geweest in het bepalen van haar belachelijk hooge inschrijf som. Men wilde per se allen anderen gega digden de loef afsteken. Nu is de rekening verkeerd uitgekomen. Wat zou er gebeurd zijn als het eens andersota was geweest? Met de benoeming van den opvolger van Dr. Schoemaker, den chirurg der Gemeen teziekenhuizen, heeft de Raad gelooven we een goede keus gedaan. Niet om lat Prof. Michaël tot onze geestverwanten mag worden gerekend, maar vooral wijl de Groningsche hoogieeraar, die een man is van erkende wetenschappelijke reputatie, als een voortreffelijk heelkundige geroemd wordt en daarom een waardig opvolger mag heeten van Dr. Schoemaker, die een sieraad was van den geneeskundigen staf onzer Ge meente-ziekenhuizen. Het gebeurt niet allen dag, dat een hoog leeraar den katheder verlaat. Dat het in dit geval gebeurt is een eer voor onze zieken huizen. Het motief van dezen overgang is ons onbekend, maar naar het schijnt is daarop niet zonder invloed de begeerte van den nieuwen chirurg om meer tijd vrij te krijgen voor wetenschappelijken arbeid dan colleges en polikliniek hem te Gro ningen lieten. De heer v. d. Loo mocht weer een succesje boeken. Hij wist gedaan te krijgen, dat met het oog op de belangen van bloemisten en tuinders per dag 100 K.g. vuil gratis aan de Reiniging zal kunnen worden aan geboden en niet 50 Kg., zooals B. en W. hadden voorgesteld. En voorts zal die aan bieding niet maar op één centrale plaats moeten geschieden, maar zullen een paar ge legenheden meer in het leven worden ge ropen. Heel de Raad stemde met de wenschen van den heer v. d. Loo in en aanvaard-!c zijn voorstel z.h.s. Wethouder Feber bracht de gewenschte wijzigingen aan. DE VERMISTE BRIGADIER VERDRONKEN Zijn lijk uit Eindhovensch kanaal opgehaald Uit het Eindhovensch Kanaal nabij de tweede brug te Eindhoven is gister avond omstreeks half zes het lijk, alsmede het rijwiel opgehaald van den 28-jarigen A. van Boven, brigadier der marechaussee van de brigade Princenhage, die tijdelijk te Eindhoven was gedetacheerd en Zondag avond om 8 uur niet op z'n post bij de eerste brug over het Eindhovensche Kanaal was aangekomen. Vermoedelijk is hij, door de duisternis mis leid to water gereden en verdronken. De „Kertosono" naar Lissabon Duitsche sleepboot heeft vastgemaakt De Rotterdamsche Lloyd deelt mede. dat Duitsche sleepboot „Seefalke" de „Kor. tosono" gistermorgen heeft vastgemaakt. Do Nederlandsche sleepboot „Zwarte Zee" zou nog gistermiddag bij de „Kertosono" arri- veeren en eveneens vastmaken. Het eonveoi zette koers naar Lissabon. PROF DR P. R. MICHAEL Benoemd tot chirurg der Gemeenteziekenhuizen te Den Haag De Haagsche Gemeenteraad heeft gister middag als opvolger van Dr Schoemaker tot chirurg der Gemeenteziekenhuizen benoemd Prof. D r P. R. Michaël, hoogleeraar in de chirurgie te Groningen. Prof. Michaël werd 28 Januari 1892 te Geldrop geboren en is dus thans 45 jaar. Hij bezocht eerst de lagere school in zijn geboorteplaats en daarna de Rijks Hoogere Burgerschool te Tilburg. In 1911 werd hij student in de geneeskun de aan de Universiteit te Utrecht en zeven jaar later behaalde hij daar het arts-diplo ma. Zich sterk aangetrokken gevoelende tot de chirurgie, meldde hij zich dadelijk na zijn artsexamen, aan voor het assistentschap bij professor Laméris in de heelkundige kli niek (1918). Reeds twee jaar later werd hij benoemd tot prosector der kliniek en belast met het onderwijs in de operatieve heel kunde. In 1923 promoveerde hij bij professor Laméris op een proefschrift over: „Osteo chondritis deformans Juvenilis". Ook na zijn promotie bleef Dr Michaël verbonden aan de chirurgische afdeeling van Prof. Lamé ris aan de Utrechtsche Rijksklinieken. In Augustus 1926 werd hij toegelaten als privaat-docent in de heelkunde aan Utrechtsche Universiteit. N.V. ARNHEMSCHE HYPOTHEEK BANK VOOR NEDERLAND Hyp. Kapitaal beschikbaar tegen bill, voorw.. De Directie: Mr. S. J van Zijst - Mr. J. F. Versteeven,, c=—/Adv. 1 VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit TWEE bladeni Verschenen is de Memorie van Ant-». woord aan de Eerste Kamer over de Be-, grooting van Binnenlandsche Zaken. Minister de Wilde kondigt een K.B., aan. dat de rcod-wit-blauwe vlag als de, nationale erkent. De Memorie van Antwoord aan de: Eerste Kamer spreekt over de verbeterde-, wereldcon j unctuur. if In de omgeving van Breda is door over-* stroomingen veel ongerief veroorzaakt. De aanvang van de dam-match Sprin-. ger-Keller is bepaald op 24 Febr. Prof. Michaël, hoogleeraar te Gronln-* gen, is benoemd tot heelkundige bij de gemeente-ziekenhuizen te Den Haag. De tegenstanders van de saneering in de bloembollencultuur hebben een eigen vereeniging gesticht. De havenstad Malaga is thans In het: bezit der Spaansche nationalisten. Ook op het Madrileensche front heb-» ben de nationalisten thans eenige nieuwe successen behaald. De Gouverneur van Michigan heeft mi-» litaire versterking aangevraagd, met het oog op de staking bij General Motors. Regenvoorspellingen hebben in het Amerikaansche overstroomingsgebied nieuwe ongerustheid verwekt. De Italiaansche dirigent Toscanini zal in Nederland komen dirigeeren. Einde 1927 werd Dr Michaël uitgenoodigd te willen optreden als chirurg aan het groote Rotterdamsche Ziekenhuis Eudokia, waar hij een nieuwe chirurgische afdeeling kreeg. Hij vertrok naar Rotterdam, maar bleef als privaat-docent te Utrecht zijn lessen over heelkundige onderwerpen geven aan de medische studenten, welke colleges groote belangstelling genoten. In 1929 werd Dr Michaël benoemd tot hoogleeraar te Groningen in de vacnture- Koch, waar hij sedert dien werkzaam is. Er zijn verscheidene artikelen op het bied der chirurgie van zijn hand verschenen. Zijn belangstelling gaat vooral in experi- menteele richting, waarvan eenige publica ties blijk geven, b.v. Zur Kenntniss der peri- arteriellen Sympathicotomie; Proefondervin delijke heelkunde der bloedvaten; Genezing van beenbreuken en Caroti-onderbinding en Officieele Berichten ONDERSCHEIDINGEN Toepekend is de aan de Orde vt J dallle ln T. Jan si Eindhov... P. de Konli te Zeist Kaatsheuvel sem. L ZwljndrechL LEGER EN VLOOT Mhfi'.ïïMï.s.f.ï;- ES»* der Marine te Wlllemaoor, :eld. beschikking KABINET DER KONINGIN l?°*°Ldfcrd hoofdcommies J. M. v Roea- .1. commies bü het Kabinet der Koningin. REGISTRATIE EN DOMEINEN Registratie en Domeinen. is bii De ont- J. D. Schi het^Dep. Aan mr D. Maussi leend als 1 de Ro- departemi G, W. Toebei Financiën. Wi| vernk,™ U prettige e„ schriftelijke opleiding tot RECLAME-TEKENAAR en ONTWERPER Vraag tevredenheidsbetuigingen van geslaagden Dit vak biedt een goede toekomst Inlichtingen zonder verplichlmg bij A.S.S.O. N.euweplein 31. Arnhem. TeVfoon 24:97 BLAUFRIES" AMSTERDAM ROTTERDAM TeleL 43424 Telef. 28300 OPSLAG - EXPEDITIE - CONTROLE BET ADRES voor: vakkundig vertrouwenswerk VRAAGT TARIEVENI Vyf uur het uur voor RIJNBENDE'S Zeer Oude Zeer Goede Wij bezorgen Uw© verzekeringen niet alleen, doch verzorgen ze tevens. P" 5^. KEYZER ZONEN Makelaars ln Assurantiën ROTTERDAM, MOSSELTRAP S Telefoon 21291 (j u)non) Drie meisjes te Bedum aangerand Dader gearresteerd De politie heeft den 19-jarigen kleer maker K. H., wonende te Zuidwolde, gearresteerd. H. wordt er van verdacht Woensdag avond j.l. aan het Boterdiep te Bedum drie meisjes te hebben aangerand. Hij is ter beschikking gesteld van den officier van Justitie te Groningen en in. het huis van bewaring opgesloten. DE VRIJER INDE KIST Dat men voorzichtig moet zyn met in een kist te kruipen, heeft gisteravond een 21-jari- ge jongeman te Loosduinen ondervonden. Op bezoek bij zijn uitverkorene, had hü by nade rend onheil zijn toevlucht gezocht in 'n oude turfkist, welke in het achterhuis stond. Toen hjj na enkele oogenblikken het in zijn schuil plaats te benauwd kreeg, wilde hij, door het dekjsel te lichten zich lucht verschaffen. Dit bleek hem echter onmogelijk, daar het deksel in de sluiting gevallen was en deze slechts van buiten kon worden geopend. Heel lang kon hy zich over zijn gevaarlijken toestand niet be zorgd maken, want binnen enkele minuten ver loor hij, by gebrek aan zuurstof, het bewust zijn, terwijl zijn aanstaande in de keuken een vroolyk wijsje zong. Toen zij even later het terrein veilig achtte, ijlde zij naar het achter huis om haar ridder gelegenheid te geven, zich uit de voeten te maken. Wie schetst haar ont steltenis, toen zy de kist opende en den jonge man ale levenloos aantrof. Op haar hulpgeroep kwam de familie aangesneld. De bewustelooze werd uit de kist getild, naar de kamer gedragen en in een fauteuil neergezet. Gelukkig bleek zyn toestand gunstiger dan aanvankelijk werd vermoed. De toevoer van versche lucht deed weer kleur op zyn wangen komen en al spoedig keerde het bewustzijn terug, zoodat de ijlings ontboden dokter het zuurstof-apparaat niet in werking behoefde te steilen. De jongeman begon uit eigen beweging en onder de vreugdetranen van zyn meisje, normaal adem te halen, zoo meldt de Avp., en was later in staat een glas wyn, tot alge- heele versterking toegediend, tot zich te nemen en op den goeden afloop te ledigen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1