Een nieuwe sprong voorwaarts NIEUWE LEIDSCHE COURANT; MAANDAG 8 FEBRUARI 1937 tweede blad pag. 7 De route van de studentenoptocht1 meeren. Dat er geen leervrijheid is, men 1 mag er zich niet op verhoovaardigen. Men wake voor vrijheid van leer in het hart. Reformeeren in het hart, in het huis, in het leven. Gode meer gehoorzamen dan de men- schen, met deze bede op de lippen: „Heere wat wilt Gij, dat ik doen zal', dat zal nok de Aarlanderveensche gemeente ten eeuwi gen zegen zijn. In verband met de ernstige toestand van Prof. S. G. de Vries zal de fakkeloptocht der studenten, die hedenavond te half tien vanaf 'de sociëteit Minerva vertrekt een andere route nemen dan de gebruikelijke. Zij gaat ditmaal Breestraat, Steenechuur, Nieuw- steeg, Pieterskerkhof Muskacliesteeg, Ge recht. Houtstraat, Rapenburg en Breestraat. burgerlijke stand ONDERTROUWD; W. J. v. d. Water 21 Jr en C. Holswilder 19 Jr A. Wassenaar 29 jr en J. v. d. Hoed 24 jr J. Willenise 24 jr en S. J. Houwellng; 23 Jr C. P. Marcelis 29 jr en Boom 26 jr A. v. Helden 28 jr en A. Felc- sl 26 Jr P.Neuteboom 25 Jr en T. v. Egmond 22 Jr. BEVALLEN: A. M. v. d. Burg— Flippo dr C. J. O I-IelvenstepnDe Keuning zn OVERLEDEN: E de Wekker—Noll wede. 92 jr A. AlUrlchs wedd.nr 86 jr. UIT DEN OMTREK aarl ander veen HERDENKING VAN DE DOLEANTIE Zooals reeds door ons werd gemeld her dacht de Gereformeerde Kerk te Aarlander- >en Maandag j.l. haar vijftig-jarig bestaan. In den morgengodsdienst van Zondag heeft de predikant, die deze gemeente thans bezit, ds. H. Moolhuizen, in het bijzonder bij dit feit stilgestaan. Het tekstwoord voor dezen dienst was door hem ontleend aan het oogenblik, dat Petrus en de andere apostelen voor de Joodsche raad staan en Petrus mede namens hen de woorden spreekt, die in Hand. 520 geschreven staan: „Men moet Gode meer gehoorzaam zijn dan de menschen". Spr. begon met op te merken, dat hem in deze dagen veel berichten over doleantie- herdenkingen onder de oogen zijn gekomen waarin er over gesproken werd, dat de kerk tot openbaring kwam, werd geïnstitueerd .1 dergelijke, maar dat dit niet juist is. et was een reformatie. De kerk in het begin der 16de eeuw. Roomsch, werd in Aarlanderveen in 1596 Gereformeerd. Echter werd de kerk weer ■ormd, gedeformeerd. En op die defor matie volgde voor Aarlanderveen 1 Febr. 1887 weer een reformatie onder leiding van den toenmaligen predikant ds. J. Ozinga. De kerkeraad in haar geheel en een groot deel der gemeente ging mee. Na de bekende reglementen besproken te hebben en het goed recht der Gereformer- den, liet spr. zien, dat de danktoon zeer zeker getemperd wordt door de geslagen breuk. Velen, waarvan men dacht, dat ze mee zouden doen, bleven achter in de kerk, welke men verliet, en van de Chr. Gerefor meerden, waren er die niet mee wilden doen met de hereeniging van de groepen uit de afscheiding en de doleantie. En daarom mot ook op deze dag weer gesmeekt wor den om hereeniging van alles wat bij el kaar hoort. Maar ook nu moet vooral voor de jonge menschen vast staan, dat de daad van de vaderen in de historie beschreven, ook nu nog te verdedigen is. Dat moet blijken uit Gods Woord. Indien zou blijken, dat deze daad verkeerd is geweest, dan moet wat ge beurd is ongedaan worden gemaakt. Daarom koos spr. deze tekst, waarin rust het grondbeginsel der reformatie. Drie din gen worden hier gevraagd. Ten eerste: ge hoorzaamheid aan menschen; ten tweede: gehoorzaamheid aan God; ten derde: meer gehoorzaamheid aan God dan aan de men schen. Het tekstwoord teekent de Apostelen voor 5 Joodsche raad. Het verhoor van den Hoogepriester. Nadat zij den dag hiervoor reeds waren gevangen gezet, maar door een Engel verlost, heeft men hen weer in de tempel predikende gevonden. In den ouden tempel wordt door hen telkens weer den eenigen Naam, die gegeven is, gebracht. En van die Naam moesten zij zwijgen. Maar Üan zegt P&trus namens al de anderen, dat men Gode meer gehoorzaam moet zijn dan de menschen. Gode meer gehoorzaam, dat zegt ook, (lat men zijn overheden moet gehoorzamen. Uit het één volgt liet ander. God wil de diensten der menschen gebruiken, op ker kelijk terrein door de ambten. Daarom is wel eens gezegd, dat de doleantie een revolutionaire daad was. Maar dit is niet waar. De voormannen der doleantie, ook ds. Ozinga, wisten heel goed, dat God gehoorzaamheid vroeg. Maar men moest Gode meer gehoorzaam zijn. Dit als iweede gedachte. Het gezag, dat er is, is door God gegeven. Maar daarom doet God geen afstand van 2 Zijn recht. Wel heeft men gedaan alsof. Het Woord Gods werd uiteengerukt. Er Werden reglementen, die allerlei vrijheden toestonden, opgesteld. En daarom verloor de Synodale organisatie haar recht. Dit Werd aan de menschen van de 19de eeuw steeds duidelijker. In de doode kerk, kwam Weer leven. Eerst de afscheiding en het réveil. Maar dan behaagt het God omstreeks "180 weer een nieuwe strooming te geyen. Pogingen tot verbetering werden gedaan. [Tevergeefs. Brieven naar de hoogerc bestu ren gingen de prullemand in. Het doleeren, het treuren over den toestand der kerk, Werden als bekrompen ideeën opgevat. De verbeteringen die men wilde, o.a. tegenover de Sacramenten, de Leervrijheid, het belij denis doen enz., werden tegengestaan. Gehoorzaamheid aan God moest leiden tot conflicten. Weigerde men iemand aan te nemen als lid der kerk, dan kwam het bevel van een hooger bestuur, tot uitreiking van een bewijs van goed zedelijk gedrag, en bij een modem predikant werd men lid, en kwam met attestatie over. De reglementen hadden het gewonnen. Maar de derde gedachte laat zien, dat men Gode meer gehoorzaam was dan de menschen. Hoewel vele predikanten het hoofd in de schoot legden, ds. J. Ozinga met de gemeente te Aarlanderveen hield stand. Zij hadden in de kerk willen blijven, zelfs onder de reglementen, als verschillen de artikelen in overeenstemming waren ge bracht met Gods Woord. In het begin der Kerkhistorie zegt Petrus: Men moet Gode meer gehoorzaam zijn dan do menschen. Dit was ook het beginsel der doleantie. Dat voelde ook ds. Ozinga met de kleine Aarlanderveensche gemeente. Gods eere eischte deze daad. Gehoorzamen was makkelijker geweest. Men was liet kerkge bouw kwijt. ITct salaris van de predikant moest nu door de gemeente betaald. Maar met God is het gewaagd. Er is vnak moei lijke strijd geweest in eigen kring. Eens Was er bijna niets meer over van de Gere formeerde kerk van Aarlanderveen. Maar God hield Zijn werk tot op dezen dag stand. Er moet schuld beleden, ook v< eigen gebrek. Er is niet altijd gehandeld naar den aard der liefde. Gereformeerd, her is een schoone naam, die verplichtingen bplegt. Houdt wat gij hebt opdat niemand Uw kroon neme, zoo klinkt ook hier steeds 'de stem Gods. i Daarom is de. taak steeds tg blijven retor- alphen a.d. rijn VOETBAL Door de slechte gesteldheid der terreinen is er van de Zaterdagmiddagcompetitie wat A.R.C. betreft niet veel terecht gekomen. Het terrein aan de Steenstraat was des morgens al afgekeurd, zoodat de wedstrij den A.R.C. 3Fides Pacta en A.R.C. adsp. A—Katwijk adsp. niet doorgegaan zijn. A.R.C. 2 maakte een vergeefscho reis naar Woubrugge. Onbegrijpelijk genoeg was door depi consul dit terrein goedgekeurd. Wist men te Woubrugge dat A.R.C. met 5 inval lers zou komen? De scheidsrechter achtte het terrein terecht ongeschikt. Ook 't Noord ijk-terrein werd door den scheidsrechter afgekeurd. Hier waren de betrokken par tijen het niet met hem eens. Men speelde een vriendschappelijke wedstrijd, die door Noord wijk 1 met 43 van A.R.C. 1 werd gewonnen. WEER EEN GESTOLEN FIETS Na eenige weken van rust werd Zaterdag door den heer D. F. mededeeling gedaan dat men zijn rijwiel, dat eenigen tijd voor het huis van den heer O. in de Pr. Hen drikstraat had gestaan, heeft gestolen. Ook werd aangifte gedaan van diefstal van een rijwielbelastingplaatje. RARE MANIEREN Door mej. M. M. v. D. werd aangifte ge daan, dat zij door zekeren v. G ten val was gebracht, waardoor zij bloedende won- aan haar handen en knieën en een ko- potte kous bekwam. Terwijl zij genoemde heer passeerde, stak deze plotseling zijn voet achterwaarts. De motieven tot deze chvaze daad waren mej. v. D. een raadsel. Misschien mag v. G. voor den rechter opheldeiing geven. DAMMEN OM HET KAMPIOENSCHAP VAN ALPHEN De uitslagen voor het Damkampioenscha.p in Alphen zijn als volgt: Afgebroken partijen: G. de Grauw—M. Krampelman 02 W den DaasK. van Leeuwen 20 G. de GrauwJoh. v. Of wegen 0—2 De vierde ronde: K. van LeeuwenG. Peneman 20 J. LagerweijW. den Daas 1—1 F. OostermanJ. v d Horst 02 T. LagerweyG. de Grauw 0—2 OPBRENGST BUSJES De opbrengst van de busjes voor het fonds „Uitbouw" der Ned. Herv. Kerk bedroeg over de maand December 1936 183.77^. COMITÉ „NECORUS" De afdeeling Alphen van het Necorus- comité dat bedoelt steun te verleenen aan de Oekraïnisch-Russische Christenen heeft in het tijdvak van 1 Oct.31 Dec. 1936 aan het hoofdcomité en bedrag afgedragen van 135.69. Over het geheele jaar werd afge dragen ƒ393.69. Hieruit is gebleken, dat Alphen onder de erschillende plaatselijke afdeelingen e3u uitstekend figuur slaat, hillegom A. R. KIESVEREENIGING De A. R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" vergadert Dinsdagavond 8 uur in gebouw Patrimonium. Op de agenda komt o. m. voor candidaatstelling voóor de Twee de Kamerverkiezing, terwijl de heer J. C. de Koning het onderwerp „De grondtoon van ons volkskarakter" zal behandelen. Gezien de belangrijkheid dezer vergadering ver trouwt het bestuur op aller opkomst en medeleven. AFSLUITING VERLENGD De afsluiting van de Hippelaarsbrug voor de scheepvaart is thans verlengd tot 15 Maart 1937. GEVONDEN Te bevragen politiebureau tusschen 7 en 8 uur nam.: Kinderhandschoentje, paar pantoffels, 3 dameshandschoenen, heerenhoed, dames- ta'sch met inhoud. Te bevragen: Loosterweg II 3b armband. Weeresteinstraat 42 pak medicijnen, Molen straat 7 paar wantjes, Meerstraat 10 kraag. Leidschestr. 77, thermometer, 2e Amerika- dwarsstraat belastingmerk, Weeresteinstraat 60 belastingmerk, v. Vlietstraat 12 wantje. Hoofdstraat 170 2 wantjes, Hoofdstraat 111 boodschappentasch, Patrimoniumplein 32 kettinkje, Meerstraat 162 portemonnaie, Sta tionsweg 256 duimstok. „RAKEN IS ZETTEN" De damclub R.I.Z. speelde Vrijdag 5 Fe bruari een simultaan wedstrijd tegen den heer D. Algera, lid van de damclub Lisse- Er werd gespeeld aan 11 borden. De uitslag is als volgt: D. AlgcraA. L. de Heer 02 D. AlgeraH. Moes 02 D. AlgeraH. Schenk 0—2 D. AlgeraWarmerdam 02 D. AlgeraJ. Weyers 02 D. AlgeraV. Hartman 1—1 D. AlgeraM. Bo) 11 D. AlgeraC. Vreeken 11 D. Algera—G. de Wagt 2—0 D. AlgeraH. Zweegman 20 D. AlgeraJ. Westerlaken 2—0 Eindstand i De speelavond is veranderd op Vrijdag avond bij den heer P. Boon, café r°ntraaL katwijk REQUEST Al meerdere malen is m vergaderingen ter sprake gebracht het dragen van onwel- voegelijke kleeding gedurende den badtijd en op de openbare straat. Nog pas kort ge leden is in een dezer vergaderingen beslo ten zich met deze klacht tot den Raad der gemeente te wenden, met verzoek tegen deze excessen maatregelen te willen nemen. Thans gaat men van particuliere zijde te gen dit euvel ageeren. Een request zal ter teekening aangeboden worden aan minstens enkele honderden dames in de gemeente Katwijk. Velen vooraanstaande dames deden reeds van hun sympathie ten opzichte deer actie blijken. Bedoeling is voornamelijk een wijziging te krijgen in de bestaande politie verordening, met welke 'verordening men gemakkelijk de perken der welvoegelijkheid te buiten kan gaan, zonder er mede in con flict te komen. Men verzekerde ons dat deze actie grootsch zal worden opgezet. katwijk aan de rijn zoontje van den heer Jac. M. spelenderwijs aan het Overrijn te water. Daar de Rijn ter plaatse vrij diep is, bestond groot gevaar van verdrinken. Gelukkig zag J- Mars- meijer het ongeluk gebeuren. Deze mocht het genoegen smaken het kind van een wissen dood te redden. Hulde aan den reddorl katwijk aan zee JAAROVERZICHT VERKEER P.T.T.-KANTOOR Uit het hierna volgende overzicht blijkt dat er op ons postkantoor Katwijk aan Zee heel wat omgaat: Verzonden lelegrammen 1803, ontvangen telegrammen 2492, telefoongesprekken 123150, verzonden aangeteekende stukken 1552, ont- angen aangeteekende stukken 4388, gestor te postbewijzen 73, uitbetaa/lde postbewijzen 24, verzonden pakketten 1875, ontvangen pakketten 5170, per invordering ontvangen kwitanties 19720, inlcggingen spaarbank 2705, terugbetalingen spaarbank 1846, stor tingen Rijksverzekeringsbank 172, uitbetalin gen Rijksverzekeringsbank 2267, stortingen girodienst 17543, chéqucs 6013, uitbetalingen Inval, en Ouderdomswet 6510, gestorte post wissels 2S45, uitbetaalde postwissels 6243. GESLAAGD Mej. J. v. d. Boon slaagde voor hot diplo ma Coupeuse als leerling Modevakschool E.N.S.A.I.D. Drieplassemveg. DE HEER W. PAUMAN TREEDT 1 MAART A.S. IN FUNCTIE Gelijk wij reeds vermeld hebben is in de vacature Kraal voorzien door als hoofd der der O. L. School te benoemen den heer Wicher Pauman, die, naar wij vernemen. 1 Maart i-n functie treedt. De heer Pauman is geboren te Oosteitoeok (Geld.) in 1901, ontving zijn opleiding op de Rijkskweekschool voor Onderwijzers te Nijmegen en is in het, bezit van akJte L. O., Gymnastiek van J. J., hoofdakte Engelsch L. O., akte Handenarbeid en bereid zich ivoor op akte Fransch L. O. Hij was werk zaam van 1921 tot 1928 als onderwijzer in Ede en van 16 December tot heden als hoofd dier school te Nieuwveen. ZATERDAGMIDDAGVOETBAL Quick Boys IS.L.F. I 80. Deze cijfers sprSken voor zich zelf; het was een ruw go- speelden wedstrijd. Katwijk IIWeteringsche Boys 31. Katwijk I—Ons Clubje I 2—3, CHR.-HIST. JONGERENGROEP De uitgestelde vergadering van de C.-H. Jongerengroep vindt hedenavond plaats in de Mieren wei dscliool. Spr. is de .heer L. v. d. Zwan. Aanvang 8 uur. EXAMENS Bij de in de Visscherijschool gehouden examens zijn geslaagd voor het certificaat voldoende kennis der internationale bepa lingen ter voorkoming van aanvaring op zee: Comelis van Duijn Gzn., Cornelis v. d. v. d. Plas Jzn., Gijs van Duijn Jzn., Cornelis v. Duijn Czn., Nico van Beeflen Dzn., Jan Plug, Jan Hoek, Willem Krijgsman Azn., al len alhier en Ariei Spaanderman, van Noord- wijk aan Zee. Rijksgedelegeerde was kapi tein J. H. Götz, lid van de exqmen-commi3- sie voor stuurlieden te Den Haag. RINGVERGADERING Op de j.l. gehouden Ringverga dering in het Jeugdhuis is besloten de a.s. zomer-ring- ■ergadering te houden te Sassenheim en om streken. Ds. A. Verwaal, vain Den Haag, zal Bijbelinleiding houden, terwijl Dinsdag 4 Maart een ringvergadering van het N.J.V. gehouden wordt te Voorschoten. leidschendam BURGERLIJK ARMBESTUUR VEUR B- en W. van Veur stellen den Raad voor om door een aanvullend subsidie over te gaan tot dekking van het nadeelig slot van f526.70 van het Burgerlijk Armbestuur, waarvan* de uitgaven over 1936 f 12.641.70 bedroegen, tegen een. totaal aan ontvang sten van f 12.115. HERINNERINGSBOOM In verband met het huwelijk vam Prinses Juliana heeft de fam. A. G. van Rossom— Bruynzeel te Veur, deze gemeente een her inneringsboom aangeboden. B. en W. stel len den Raad voor deze onder dankbetui ging le aanvaarden en door de leerlingen van de hoogere klassen van de openbare en bijzondere scholen te doen planten op 't Prinses Juliamaplein. voorschoten RAADSVERGADERING De Raad dezer gemeente zal vergaderen op Woensdag 10 Februari 1937, des namid dags S uur. 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Voorschot vergoeding artikel 101 L.O.- wet 1920, jaar 1937. 4. Tegemoetkoming ar.t 13 L.O.-wet 1920. 5. Subsidie naai- en handwerkonderwijs, jiaar 1936. 6. Benoeming leden commissie tot we ring van schoolverzuim. 7. Rijwielvergoeding gemeentebode en pei'soneel dienst maatschappelijk hulp betoon. 8. Aanleg voetpad Rijndijk. 9. Verzoek Th. van Lith, ontheffing arti kel 22, eerste lid, sub b .van de bouwver ordening. 10. Legesverordening. 11. Hondenbelastingverordening. 12. Verkeei-sverordening. 13. Afkondigingsverordening strafveror dening. 14. Ziekenfondsverordening. 15. Schoolgeldverordening. 16. Adx-es W. H. J. Ju, schilderwerk raadhuis. 17. Adres R.K. meisjespensionaat „Bij dorp" in?ake onderwijslocaliteiten. 18. In gebruik geving gemeente-locali- teiten. 19. Ivasgeldleening. 20. Reclames hondenbelasting. 21. Comptabiliteitsbesluiten. 22. Rondvraag. TOEVALLIJDER Zaterdagavond werd op de Leidscheweg, tor hoogte van café Jansen een wielrijder gevonden, die bewusteloos naast zijn rijwiel lag en gewond was. Op advies van Dr. H. de Boer, werd de man binnen gebracht bij de familie de J., waar bleek dat het Th. A. v. d. P. uit Val kenburg was, die onder het rijden een toeval had gekregen. Nadat v. d. P. was bijgeko men is hij naar zijn familie ovei'gebracht, GEVONDEN VOORWERPEN Een pet, en paar grijze wollen handscho^ nen, kinderhandschoenen, een paar wollen dnmeswahten, een zwarte damshoed. Inlichtingen ,aan het bureau van politie op werkdagen tussclin Q—IQ ym, DIEFSTAL VAN BOTER Door de melksüjtor F. Z. werd bij de po litie aangifte gedaan, dat uit een niet ge sloten bergplaats, margarine en boter was gestolen. BOTSING TUSSCHEN WIELRIJDERS Zondagmox-gen om 11 uur, heeft op de Veurscheweg bij de Papelaan, een aanrijding plaats gehad tusschen een paar wielrijders, C. D. R. en J. W. G. beiden uit Den Haag. De botsing scheen nog al hevig te zijn ge weest, want R. had een gebroken sleutelbeen G. een paar ontvellixxgen en een hersen schudding. Na de eorste behandeling door de doctoren M. v. d. Stoel en H. de Boer en eenige E.H.B.O.-ers zijn de patiënten overgebx-acht naar liet Gem. ziekenhuis aan de Zuidwal te 's Gravenhage. N.V. Maatschappij voor hypothecair crediet in Nederland (waarmede gefusioneerd de N.V. Maastrlchtsche Hypotheekbank v. Nederland) Gevestigd te 's Gravenhage 4 °lo uitlootbare Pandbrieven verkrijgbaar 99Vs °/o &e Directie RECHTZAKEN Kantongerecht Alphen a.d. Rijn Water bij de melk Allereerst kwam aan de orde de zaak tegen den landbouwer De J. te Boskoop, wien ten laste was gelegd dat door hem af geleverde melk water bevatte De ambtenaar vorderde tegen verdachte een geldboete van f 250 subs. 150 dagen. Als verdediger trad voor verdachte op Mr. Bolsius uit Leiden, die protesteerde tegen de uitdrukking van den ambtenaar, dat zijn cliënt zou hebben geknoeid. Tevens meende verdediger dat een element in het geding werd gebracht dat met de zaak niets heeft te maken, zijn cliënt is onschuldig en vermoedelijk is door anderen water bij de melk gevoegd; hij vor derde derhalve vrijspi-aak. Aangehouden tot het hooren van een der verbalisanten tot 19 Februari. Overtreding Arbeidswet J. S., exploitant van een wasscherij al- hier. had zich te verantwoorden wegens overtreding der Arbeidswet. Verdachte zou nl. in een formulier een verkeerde leeftijd hebben ingevuld en een meisje onder de 18 jaar een verwarmde mangel hebben laten bedienen. Bovendien waren de voorgeschre ven arbeidsregisters niet aanwezig. Na het hooren van een inspectrice bleek wel, dat verdachte door mededeelingen van deze in de waan zou kunnen zijn gebracht dat een meisje van 17 jaar wel een dergelijke man gel mocht bedienen, doch vergunning of vrijstelling had hij niet en nadat 't meisje een ongeval was overkomen had hij op het ongevallenformulier een verkeerde leeftijd ingevuld. Eiseh f 10 suhs. 5 dagen en f 25 subs. 15 dagen. Veroox-deeling f 20 subs. 10 dagen en t 10 subs. 5 dagen. Niet uit te zoeken Vader en 2 broers N.. van beroep vis- sehers. hadden zich te verantwoorden we gens het op verschillende data visschen met een zegen in den zg. Delftpolder te Hazerswoude. Alle data bleken niet te klop pen, doch verdachten, althans vader N., be riepen zich er op, dat zij vergunning had den van den eigenaar v. Beelaarts van Emminkhoven te Apeldoorn, terwijl zij per jaar f 100 aan pacht betalen, kwitantie en bewijs werd overgelegd. Als verdediger trad op Mr. van Lidth de Jeude uit Den Haag, die verschillende brieven en een kadastrale kaart toonde. De moeilijkheid bleek echter dat de eigenaar, die blijkbaar zelf niet wist of het genoemde water behoort onder de heerlijkheid „Benthuizen", toch het water had verhuurd. Genoemde heerlijkheid is zijn eigendom en uit de overgelegde teeke ning blijkt, dat gemelde polder onder deze heerlijkheid hoort. Ook anderen beweren echter recht op het vischwater te hebben. De eigenaar schijnt zich hier echter niets van aan te trekken, doch alleen bereid te zijn f 100 op te strijken. Ook de ambtenaar wees op de moeilijkheid van deze kwestie en eigenaardige houding van den eigenaar, doch strafrechterlijk is het niet uit te zoe ken, wel door de civiele kamer. Hij vroeg derhalve vrijspraak. Utispraak conform. De 18-jax'ige H. had zidh schuldig ge maakt aan overtreding der Boterwet, docr een Vfc pond boter af te leveren zonder dat het voorzien was van het vereischte merk. Verdachte beriep zich er op dat het boter was bestemd voor eigen gebruik, doch ze had afgeleverd, omdat zijn vader op het moment geen boter in voorraad had toen men er om kwam. Eisch f 30 subs. 20 dagen. Veroordeeling f 15 subs. 10 dagen, J. N. uit Nieuwkoop liet verstek gaan en werd wegens het niet aangeven van het feit dat hem toebehoorende schapen schurft hadden, veroordeeld tot f 100 subs. 40 d. J. C. L. O. A. had een vogel sijsje gevangen met een stok met lijm. Veroordee ling f 8 subs. 8 dagen. SCHEEPSBERICHTEN TE ROTTERDAM AANGEKOMEN KURESAAR, Tonnay Charante Nabo, Win. NHB ledig QUERSEE, Wisman Waldhof, Msh. 4, graan AMMERLAND, Melilla, Seam, Msh. N.z., erts SPIDOLA. Velzen, Nabo, Wlh. 43, ledig ENKSBORG. Gefle, SEAM. Wlh. 32, erts TEMPLE PIER Bimllpatam, Ru s Lekh., gr.n. BRAMDEN. Cardiff. Furness, Msh. Silo. ledig MADGE LLEWELLYN, Londen, Furnees, Maash. Silo, ledig 7 FEBRUARI LILLIE ATTHIESSEN, Antwerpen, Seam, Mer- haven, stukgoedd TASHKENT, Duinkerken, Ned. Bevr.kant., Boel 25. ledig DTVATTE. Rouaan, Erh. en Dekk., Wlh. 30. led. BATAVIER IV, Londen, Muller, Jobsk., stukg. KALMAR, Antwerpen, Walsum. Binnenh., stg. GEURIHK YAGODA. Uovorossisk, Ned. Bevr.- kantoor. Boel 25, stukgied NICHTEROY, Lond..., H.A.L, Rnh. 22, stg. GRUTTO. Londen. V.A.Mtt. Merweh.. stukgoed GOSELONDS, Blyth, v. Es. Msh. N.z.. ledig SNA 8. Rouaan. Worms. Waalh. 30. ledig MIRUPONU, Rouaan. Kuyper, v. Dam en Smeer R'dam-West, ledig CONDOR. Riga, v. Ntev., Goudn. Msh. N.z.. stg. ASSUNTA DE GREGORI, Buenos-Ayres. Viking Maash. 12. graan BLACK HERON, Antwerpen, v. Nier., Goudr., Lekh., stukgoed POELDIEP, K. Lynn, v. Krieken, IJselk., stg. KOSA'REN, A'dam, NABO, Waalh. 7. ledig DUTTURA. Londen. Vola, Maask., stukgoed BERA. Antwerpen, Vinke, Str. t. a„ ledig ORANJEPOLDER, Londen, Cornelder, Merweh.. stukgoed BLOEMFONTEIN, Knnpstad, Ru s. Merweh., stg MELROSE ABBEY. Hull, Humber. Parkh., stg. MAASUYE MARU Yokohama v. Ommeren Mer weh., stukgoed LEVERKUSEN. Dalren. Lenders. Lekh.. stg. ST ENOGAT Nantes Worms Wlh. N.z., ledig SCHIEUAND N. Castle, S.S.-MÜ. Merweh.. kolen STADT EMDEN Oxeolsund SEAM, Wlh. 31, erts DIETER HUGO STINNES 12. Antwerpen, Wald. hof, Waalh. 42. ledig MONICA, Brunsbuttel, v. Pernis, ledig CARL MATTHIESSEX. Antwerp... SEAM Merwe haven QD. stukgoe NYROCA, Antwerpen, v. Es. Merweh.. stukgoed BATAVIER VII terug ultzee Muller Jobsh.. stg. (met sleepboot Charlois binnengesleept) WESTLAND, Leith. S.S.-Mü. Merweh., stg.-kol. KAGU MARU Yokihama v. Ommeren Merweh. C. Sw., stukgoed PERSEUS Koningsbergen, Rambersie, Str. t. a.. stukgoed JASON. Bremen, Wambersie Schleh., stukgoed WAD AI Hamburg Volgt, Merweh.. stukgoed YAKA, Mobile, Waterman L., Merweh. QD. stg. HECKSEE. Stolpmunde Waldhof Msh. 17A. gr. IDARWALD. New-Orleans, Gans Transp., Mer weh. QD, stukgoed 8 FEBRUARI EUGENIE LAVANOS Bahia Elanca Furness, Mansh. 7, graan SUMATRA Antwerpen Cornelder Msh. Nz, stg. IR WELL, Goole, Huig en Pieters Merweh., stg. MAUD LLEWELLYN, New-Castle, Furness Maas FAILLISSEMENTEN Uitgesprokens J. Oosterveer, Schevenlngen. J. Haasnoot, Katwük. i Parkhui si i Silo, leig CITY OF WINDSOR, Antwerpen, Hoyman en Schuurman, Merweh. C. Sw., stukgoed ILOGA Antwerpen NABO Wlh. 63, ledig ARIADNE. Stavanger, Burger IJselh., stukgied KARLSRUHE, Hamburg. St. Trp.. Str. t. a., stg. DESDEMONA Hamburg Wambersie Parkh., stg. M A_vp Hamburg, Muller Parkh., stg. PETROPHOLT Isle of Grain APC, BPM Pernis et. I, olie TOURCOING Hamburg Cornelder Msh. N.-z. stg. STELLA. Bremen, Wambersie, Str. t. a., stg. GERANIA Rouaan. Cont. Handel- en Transp.- Mö. Waalh. C. Sw., ledig PALEMBANG, Liverpool, Rott. LI-, Lloydk., stg. FOR.TUNA, Lubeclc, Wambersio Schieh., stg. ERIN, Jamaica, Muller, Rnh. N..z., bananen FRIESLAND Kobe, Lenders, Msh. 3, stg. pass LAATSTE NIEUWS Sneltochten op Nieuw Guinea AMBOINA, 8 Febr. (Aneta-A.N.P.) Naar aanleiding van gemelde sneltochten is een patrouille uitgezonden welke heeft gemeld dat nabii Tanah Tjnggi een Papoea-vrouw gesneld is door Djair-Papoea's. Men trof de Djair-kampong geheel ver laten aan terwijl de, volgens het gebruik in zwang zijnde, kenteekenen werden aan getroffen waaruit kon worden afgeleid, dat de Dj air-stam op een sneltocht is. Prauw gezonken Twee personen vermist SEMARANG, 8 Febr. (Aneta-A.N.P.) Za- ternacht is een prauw van het Semarang- sche prauwenveer, welke te Ternate lading innam van het stoomschip „Laertes", na belading met stukgoed plotseling gezonken, drie matrozen, die zich aan wrakhout drij vende konden houden, zijn op de kust aan gespoeld. Een djoeroemoedi (inlandsch bootsman) en een matroos worden vennisL De haveinmeester en de politie hebben gedu rende den geheelen dag de reede afgezocht Het onderzo eik duurt voort Marechaussee vermist Men meldt uit Eindhoven: Tijdens de Carnaval dagen is de politie bewaking in het stadsdeel Stratum ver sterkt met een detachement marechaussee, waarbij ook de 28-jarige Van Boven, gesta- tionneerd te Princenhage was ingedeeld. Gisteravond om acht uxir moest Van B. een collega aan de brug over het Eindho- vensche kanaal aflossen doch deze zag Van B. niet versrh'inen. Fii eraf hiervan kennis aan de marechausseekazerne. Daar bleek, ciat Van B. op tijd naar zijn post was gefietst Het onderzoek dat onmiddellijk werd in gesteld had tot heden geen resultaat Het signalement van den vermiste is intusschen verspreid en luidt als volgt: lang 1.80 meter, flink postuur, bleeke gelaatskleur, blauwe oogen, lichtblond haar. Van B. was ge kleed in dienstunifonm De handelsmissie naar Zuid-Amerika Naar wij van officieele zijde vernemen, zal de Nederlandsche handelsmissie, welke zich onder leiding van Jhr. Mr. Dr. H. A. van Kai'nebeek naar Zuid-Amerika zal be geven, zioh op 19 Februari aa. in Cherbourg inschepen per s.s. „Asturias". Zij zal van 423 Maart in Brazilië vertoeven en van 26 Maart tot 21 April in Argentinië. Tijdens het verblijf in Argentinië zal een bezoek aan Uruguay worden gebracht. Vervolgens zal de missie van 22 April tot 8 Mei in Chili verblijven. De thuisreis wordt op 8 Mei in Valparaiso aanvaard. In het begin van Juni zal de missie hier te lande zijn teruggekeerd. Prauw omgeslagen TJILITJAP, 8 Febr. (Aneta-A.N.P.) Bij de monding van de Dona-rivier is door de deining een prauw omgeslagen, bemand met zeven personen, twee vrouwen zijn ver- di'onken, de overigen zijn gered. Steekpartij te Eindhoven De Eindhovensche carnavalviering, die gewoonlijk nogal rustig verloopt, is Zon dagavond ingezet met een steekpartij in café ..Rheingold". Zekere van Str., wonende in de Tulpstraat die onder invloed van sterken drank ver keerde, viel enkele bezoekers lasting. Toen een der bezoekers, zekere S., hem daarover een opmerking maakte, bedreigde hij dezen met een mes, S. ontweek de steek echter en de aanvaller werd de deur uit gezet Een half uur later evenwel kwam hij terug en viel toen onmiddellijk den kelLner Van den Broek, die weigerde hen toe te laten, aan. Van den Broek werd aan de pols getroffen en viel bloedend neer. Hij werd naar het St Jozefziekenhuis overgebracht waar hij verbonden werd. Daarna kon hij naar huis worden gebracht De dader vluchtte doch werd op den Biestenveg door marechaussee achterhaald. Hij weid in de kazerne opge sloten. De strijd bij Madrid Successen der opstandelingen AVILA, 8 Febr. Een speciale correspondent meldt: De opstandelingen hebben hun op- marsch vooi'tgezet in de driehoek die ge vormd wordt door de weg van Toledo naar Madrid en die naar Valencia. Gisteren heb ben de troepen der opstandelingen de Jara- ma bereikt, welker rechteroever thans ge heel door de redhtschen bezet is. De regee- ringstroepen hebben de Arganda-brug bij de samenvloeiing van de Manzanares en de Jarama in de lucht laten vliegen. Deze stelling ligt in ieder geval onder het vuur der rechtsche kanonnen. Hot geheele gebied tussdhen de weg van Toledo, de beneden loopvan de Manzanares en de rechteroever van de Jarama tusschen Aranjuez en do weg naar Valencia wordt thans gecontro- leei'd door het leger van generaal Mola. Do regen, die de heele dag aanhield, belem merde in het Madrileensohe strijdgebied de krijgsverrichtingen. Terwijl de regeerings- troepen eei-gisteren iederen rechtstreeksdhen strijd ontweken, boden zij gisteren felle te genstand. kerknieuws NED. HERV. KERK. Aangenomen: Naar Terwolde (toez.) II. van Ewijclc te Arkel en Tcdiohem. Be dan kt: Voor Assen (Evang.) A. Hij mans te Nijverdal. CHR. GEREF KERK Ondergeteekende verzoekt een abonnement op de Aanbrenger: Naam m..„ Woonplaats Adres voor minstens één jaar, waarbij zal worden betaald KEURIG PREMIEBOEK voor den aanbrenger. Nieuwe Abonné: Naam Woonplaats per kwartaal 'V f met recht 0p eed per week Nieuwe Abonné: Naam Woonplaats J Adres Dit formulier op te zenden aan de Administratie van de NIEUWE LEIDSCHE COURANT, Doorhalen wat niet Verlangd wordt. Datum Breestraat 123, Leiden m i«ii'-ii—sü—

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7