ECONOMIE EN FINANCIEN M/VAM)AG 8 FEBRUARI 1937 EERSTE BLAD PAG. 3 Tusschen Amstel en IJ STADHUIZEN VAN AMSTERDAM Tentoonstelling Waaggebouw (Van onzen Amsterdamschten redacteur) Het Amsterdamsch Historisch Museum is tien jaar achtereen in de Waag op de Nieuwmarkt gevestigd en ter gelegenheid van dit feit is een tentoonstelling georgani seerd, betrekking hebbende op de stadhui zen van Amsterdam, en in verband mot den bouw van het nieuwe stadhuis. Van oude tijden af was op den Dam (de vroegere Plaetse) die zetel dei' vroedschap gevestigd. Vandaar dat mien eerst ziet 6ohiMerijen en teekeningen van bet oude stadhuis, dat één geheel vormde met het toenmalige St. Elisabeths gasthuis. Dit stadhuis, staan de op dezelfde plaats als het Koninklijk Paleis, brandde af op 7 Juli 1652. Een schil derstuk van De Bie geeft een interessante voorstelling van dit gebeuren in den zomer nacht, toen de brandspuit van Jan van der Heyden tevergeefs de laaiende vlammen poogde te bekampen en de blusschers met hun ledoren brandemmers, zoo goed als fraai uitgedoste stadsheeren meer delibe reerden dan handelden. J. Beerstraten laat de ruïnes van het oude Btadlhuis zien. Alleen de toren met wat be lendende muren staan nog overeind. Toen was het oogenblik gekomen voor den bouw van het beroemde Stadhuis dat in 1657 gereed kwam. Van den aan bouw van het meesterwerk van Jacob van Cam pen sohilderde J. Lingelbach een bont. aantrekkelijk tafereel. Eanige niet uitge voerde ontwerpen, hier tentoongesteld, too- jien dat vain Campen niet kon worden ge ëvenaard. P. Vingboom, van wien patriciërs huizen nog hier esn daar onze grachten sie ren, benaderdie den meester nog het best, maar bleef tooh ver beneden de eischen, die Burgemeesters en Schepenen stelden. Een poëet dier dagen richtte zich op een gedenksteen waarvan een afbeelding aan wezig is met een gelukwensch tot de „Doorluchte Stichteren van 's werelds achtste wonder Van soo veel steens omhoogh, op soo veel houts van onder. „God, die U macht en pracht met reden gaf te voegen God gev' U in 't gebouw met redien en genoegen Te toornen wie ghij zijt. iVain het stadhuis vam Jacob van Campen eeuwen omgeven dioor artistieke burg wallen zijn voorts eenige smaakvolle in terieurs te bewonderen. Prenten van Simon Fokke en Reynier Sinkels vereeuwigen een bezoek van Willem V in 1768 en van eerstgenoemde de luisterrijke illuminatie van het stadhuis, toen dezelfde stadhouder in 1786 Amsterdam bezocht Reynier VinkeJ* heeft voorts een brand geteekend, die in de bovenverdiepingen aan de tegenwoordige Paleisstraat woedde, maar blijkbaar ken worden bedwongen. Een „brochure" van 1808 behandelt een „Conversatie tusschen twee Amsterdamsohe heeren in de trekschuit van Amsterdam naar Utrecht over het vervaardigen van het Etadhuis van Amsterdam tot een Koninklijk Paleis". Van het tegenwoordige stadhuis het voormalige Prinsenhof, ziet men weinig. Het is dan ook oorspronkelijk een hotel of, zooals men oudtijds zeide, een logement. Voorts kunnen de stadgenooten op ouder- wetsche teekeningen de vroegere poorten yan Amsterdam in oogenschouw nemen. Wij deden slechts een greep. De expositie is bezienswaard. FRISO. UIT OOST-INDIE DE OPLEVING IN DE RUBBERSTREKEN Rijwielfabrieken werken op volle capaciteit Europa krijgt weer een kans tegenover Japan Te Soerabaja Heeft een ongekende invasie plaats gehad van Bandjaree- sche handelaren die tal van orders plaatsen in verband met de opleving in de rubberstreken der buitengewesten. Zij doen tal van bestellingen, zoo schrijft de Ind. Crt., voor 'de levering van bepaalde artikelen, als fietsen, tweedehandsch auto's, radiotoestellen, manufacturen, enz. Vooral het aantal orders voor rijwie len moet buitengewoon groot zijn. Al leen voor de ruJbberstreken in Borneo moeten een goede 1500 fietsen zijn be« Bteld, Een der grootste rijwielfabrieken, welkp Aan de behoefte van heel Indië kan voldoen, bevindt zich te Soerabaja. Deze fabriek Werkt thans met koortsachtige haast, op tol Ie capaciteit, om de bestellingen uit te toeren. Groote import firma's zagen eveneens iaar omzet vermeerderen, terwijl de scheeps ladingen met handelsgoederen .ïaar da rubberstreken den laatsten tijd zeer sterk toenamen. Europa krijgt weer een kans In „Mataram" schrijft de heer D. v. 'd. M(eulen), assistent-resident te Palembang eveneens over de opleving in de rubber- Streken. De hekwielers, aldus 'de heer V. 3. M.t fcaan weer vol beladen dc M lesie op. Ze voeren nog slechts degeli'k: a tikelen i.ieie. Bij informatie bleek ons, dat allereerst kains «a kleedingstukken gekocht worden. Dan komen fietsen, want de rubber- boeren brengen hun product per fiets naar de markt, Het is verrassend om zoo'n rubhermarkt langs de Moesle te eien. Daar staan de met gemangeld# rubbervellen beladen fietsen in dichte lijen, .We zagen fie'sen, die 60 tot 100 KG. rubber op deze wijze van de ta- langs vervoerden naar de markt. Hon derden fietsen bleken al naar het bin nenland verkocht te zijn. Voor de rubber heeft men goede fietsen noodig. Europa krijgt weer een kans tegenover Japan, nu er geld is. De Palembanger met zijn handelsgeest en energie blijkt geleerd te hebben van d«- vroegere rubberweclde en de daarop gevolg de val. Men zal nu voorzichtiger zijn m;t de aanwending van zijn geld De volkshoofden juichen daarom toe dat de coupons niet ineens voor een heel jaar verdeeld worden, doch kwartaalsgewijs. Zij zullen er voor zorgen dat de belasting vlot betaald wordt en dait ook de achterstanden de vorige jaren vlug ingehaald word-n. De heerendiensten zal men weer afkoopen. ATJEH ONDERGAAT EEN METAMORPHOSE Tal van verbindingen verbeterd Bouw van rubber- en oliefabrieken De Westkust van Atjeh zoo lezen wij in de „Deli Crt" tot voor een vijftien jaar nog een vrij een zaam en weinig bezocht gebied, voor den handel moeilijk te bereiken en met weinig bronnen van bestaan, heeft den laatsten tijd een metamorphose onder gaan, welke alleszins de aandacht ver dient Het Ibegin Is geweest bet aanleggen van den asweg via Meulaboh naar Tapa Toean, welke later werd doorgetrokken naar Ba- kongan. Hierdoor werd deze streek voor het' verkeer opengelegd, al was de verbinding nog niet ideaal, daar de rivieren voor het rneerendeel slechts overgestoken kondqo orden met behulp van een pont en een bandjir van eenige betcekenis het verkeer soms urenlang stil legde. De tweede stap was dat Europeesche Cul tuur Mijen belangstelling voor de West kust van Atjeh aan den dag gingen leggen, speciaal de Société Financière des Caout choucs. die verschillende concessies ver wierf en tegelijkertijd met het gouverne ment in onderhandeling trad om een betere verbinding te verkrijgen. Bruggenbouw Een gevolg van deze onderhandelingen is geweest, dat het gouvernement er in toe stemde over verschillende rivieren een brug te bouwen en bestaande bruggen te doen versterken, waarbij behalve het inzicht, dat het in cultuur brengen van Atjelis Westkust een economisch voordeel van beteekenis zou kunnen worden, ook overwegingen van mi litairen aard een woordje meespraken. Beide partijen togen aan het werk, eind 1935 was de wegverbetering, <vf higenlijk 'egversterking, voor een goed deel gereed, terwijl de Société rubber en palmolieboomen plantte. End 1936 kwam op de odnerneming Seu- manjan, in de nabijheid van Meulabah ge legen, de eerste oliepalmfabriek gereed na dat de daarvoor benoodigde machinerieën met groote moeilijkheden vanaf de reede te Soesoeh op den wal waren gebracht en door het oerwoud naar de plaats van bestemming getransporteerd. Nieuwe rubberfabrieken Naar wij thans vernemen heeft de Société Financière besloten om op de ondernomin gen Mureuboh, tripa Estate en Lae Boetar Estate (nabij Singkel) een rubberfabriek te doen bouwen, waarvan ipen verwacht, dat i een half jaar klaar zullen zijn, terwijl bovendien op deze laatste onderneming nog een kleine oliefabriek zal verrijzen. Voorts is besloten in Soesoeh een instal latie te bouwen voor den afscheep van palmolie. Het spreekt vanzelf, dat deze activiteit ook voor een deel ten gunste zal komen van de economische welvaart van de Atjehsche bevolking in deze streek. Kwade gevolgen van de amnestie? Geen onderscheid gemaakt tusschen gelegenheids- en beroepsmisdadigers Volgens het Chin.-Mal. dagblad „Keng Po" heeft de vrijlating van veroordeelden ter ge legenheid van het huwelijk der Prinses ook kwade gevolgen gehad. Het blad ontving uit het binnenland berichten omtrent misdrij ven .waaronder van ernstigen aard, welke gepleegd zouden zijn door ontslagen gevan genen. Naar de meening van de K. P. is bij het schenken van de vrijheid aan deze veroor deelden te weinig onderscheid gemaakt tus schen beroeps- en gelegenhgidsmisdadigers. De vrijlating heeft op te royale wijze plaats gehad en de maatschappij ondervindt daar- thans de gevolgen. Gevaarlijke nonchalance Door treinpoetser te Roosendaal gevonden Enkele dagen geleden was mevr. Louise Goldman, eohtgenoote vam den bekenden ju welier van dezen naam te Parijs, in den trein ParijsAmsterdam een valies met een waarde van een half millioen francs aan kostbaarheden kwijtgeraakt. Teerstond werden politie en spoorweg autoriteiten te Amsterdam van de vermis sing in kennis gesteld, die weldra een on derzoek aanvingen, zonder evenwel een juist spoor nog te ontdekken. Toch was de oplossing van het geheim zinnige raadsel korter bij, dan men kon venvachten. Het valies was nl. intusschen reeds ge vonden teRoosendaal waar de restauratiewagen na het binnenkomen van den Parijschen trein, des avonds te streeks 11 uur, als naar gewoonte was gehaakt. Hier werd de wagen, zooals iederen avond geschiedt, door het personeel van de Société des Wagons Lits gereinigd. Bij dit schoonmaken nu werd het valies van mevr. Goldman ere vonden en bij de ambtenaren van den Douanedienst gedeponeerd. Toen nu mevr. Goldman, den volgenden morgen, nog in de meening verkeerende dat het valies gestolen zou zijn, naar Parijs te rugkeerde, informeerde zij aan ieder station waar de trein stopte bij de stationsdiensten of daar mogeli'k iets van het verloren valies bekend was, totdat zij eindelijk, te Roosen daal aankomende, weer in het bezit kwam van de gestolen gewaande koffer. Bij het onmiddellijk daarna ingesteld onderzoek bleek dat niets werd vermist, DEN HAAG AVONTUUR VAN EEN NACHTWAKER Ontdekt inbrekers en krijgt kist tegen 't hoofd 's-GRAVENHAGE, 6 Februari. In den afgeloopen nacht bemerkte de waker K., van de Eerste 's-Gravenhaagsolie Nacht- veiligheidsdienst, dat van de lingerie zaak Van Zeggelenlaan 145 de winkel deur geforceerd was. Een onderzoek In stellend zag hij door de winkelruit, dat twee mamnen bezig waren den winkel te doorzoeken. De bewaker trok zijn gummistok en stapte naar binnen, waarop een der inbre kers een kist naar K.'s hoofd smeet. De nachtwaker kwam daardoor te vallen en de beide mannen, die over hem heen sprongen, maakten zich uit de voeten. Een van hen stapte op de fiets van den nachtwaker, de andere verdween te voet. maar werd door den waker heimelijk ge volgd. Toen de nachtveiligheidsman den in breker een perceel in een der zijstraten had binnen gaan, waarschuwde hij de po litie. Direct daarop verschenen agenten van de motorbrigade en rechercheurs met politie houden. Eerst werd de op heeterdaad betrapte van zijn lied gelicht en overgebracht naar het politiebureau Rijswijkscheweg. De motorpolitie ging daarop in de buurt rondrijden om den anderen man te zoeken. Zij vond echter alleen het rijwiel van den nachtwaker in een der straten liggen. Door middel van 'n hond trachtte men het spoor van den inbreker te vin den. Dit gelukte echter niet, omdat het dier, na lucht te hebben genomen van de fiets... hard naar den eigenaar, die op een afstand gebleven was, toeliep Zoo eindigde dit nachtelijk avontuur. De ongenoode gasten hadden nog geen gelegen heid gehad iets weg te nemen. De gearres teerde is de 30-jarige B., een goede bekende van de politie. Terugblik op Huwelijksfeesten Middels een tentoonstelling 's-GRAVENHAGE, 6 Febr. Men schrijft ons: De tentoonstelling betreffende de Koninklijke Huwelijksfeesten in het Haagsche gemeente-archief is in volle voorbereiding. Zij belooft zeer volledig en belangrijk te worden. Reeds zijn. voor de gemeentelijke verzameling zelf meer dan 500 afbeeldingen van de feesten door sdhenking en aankoop verkregen, terwijl daarnaast ruim 600 teekeningen en foto's te leen zijn ont vangen. O.a. zijn er uitgebreide inzen dingen van den rijksgebouwendienst, gemeentewerken, de gasfabriek, 's-Gra- venhage in beeld enz. zoodat de ten toonstelling door meer dan 1000 af beeldingen de herinnering aan de fees telijke dagen zal verlevendigen. Bovendien zullen talrijke gelegen heidsuitgaven, muziekstukken, pro gramma's, menu's enz. het beeld vol tooien. Er zal heel wat te zien zijn, dat nog nimmer in het openbaar is getoond. De tentoonstelling zal vermoedelijk 20 Februari a.s. voor het publiek kun nen worden opengesteld. Gemeentemuseum Nieuwe geschenken Dr H. E. van Ge/1 der schrijft ons: Er is aanleiding weder in een korte samenvatting melding te maiken van eenige kostbare en uiterst welkome geschenken, welke ons Museum in den laatsten tijd zijn te beurt gevallen en welke bijna aan elk onzer afdeelingen Eijn ten goede gekomen. Voor de Afdeeling Moderne Kunst schonk ons de heer J. B. K. een fraai damesportret van Jozef Israëls, ongeveer uit 1890, dat een waardige aanvulling is van de reeks, die wij van den meester toonen kunnen. Van een kunstenaar uit onzen tijd, J. van Herwijnen, schonk een ongenoemde ons een fleurig stuk, Boerderij. Een fraaie plastiek van G. Jacobs van den Hof schonk, de heer H. Cleyndert Azn. ons door tussohenkomst der Ver. van Museumvrienden. Deze nuttige Vereeniging liet het daarbij niet. Zij bedacht op bijzondere wijze onze Afdeeling voor Oude Kunstnijverheid door de schenking van een fraaie, merkwaardige kast. Hollandseh werk, uit het einde der 17de eeuw. Deze kast, welke tentoongesteld de meubelafdeeling beneden, is een rijk voorbeeld van beschildering met Chinoise- Een ongenoemde stadgenoot verheugde om met de schenking van een mooie dertiende- eeuwsche Perzische kom, welker smaakvolle beschildering met blauw en goud haar tot der glanspunten maakt onzer reeds zoo voorziene sectie van Islamitische kunst. Deze werd bovendien nog op een ander ge bied, dat der weefsels, uitgebreid, door een schenking van de Vereeniging Rembrandt, welke ons in staat stelde op een zeer zeld zaam voorbeeld van de voortreffelijke tapijt kunst der Perzen uit de zestiende beslag te leggen. In verband gebracht met onze tegels uit het tijdvak, helpt het een denkbeeld te geven van de rijke ornamentiek van West-Azië. Op het gebied der vroegere textielkunst, hebben w ij een belangrijke aankoop kunnen doen, welke ons in staat heeft gesteld in een geheele serie meest Koptische weefsels ten toon te stellen, welke in de groote tech nische vaardigheid der bewoners van N. Afrika en aangrenzende landen, op dit gebied een goed inzicht geeft. Als middenstuk prijkt daar een prachtig roode mantel met bewerk te kraag uit de achtste eeuw. Ook voor deze groep werd reeds een geschenk ontvangen, van dr. H. B., een weefsel met vogelfiguren. Eveneens, maar uit een veel jonger periode. Nieuwe leening Utrecht f 9.450.000.— 3Va pet. a pari De Twentsche Bank, Incassobank, Nederl. Ind. Handelsbank en de heeren Lippman P.ost nthal en Co. berichten, dat zij de in schrijving op f 9.450.000.31/2 pet obligation, tweede conversieleening 1937 in -stukken van f 1000.— en f 500.— ten laste der ge meente Utrecht tot den koers van 100 pet. openstellen op 11 Februari a.s. Houders van niet uitgelote obligatièn der 4 pet. tweede leening 1934, oorspronkelijk groot f 17.325.000, welke leening per 12 Maart 1937 is aflosbaar gesteld, kunnen bij de inschrijving op de 3% pet. tweede conversie leening 1937 een recht van voorkeur uit oefenen. Betaling der toegewezen obligatiën 12 Maart 1937. De obligatiën zijn voorzien van halfjaar lij ksche coupons, vervallende 1 Maart en 1 September. De leening is h pari aflosbaar in uiterlijk 1 jaren, aanvangende in 1938. De gemeente behoudt zich dc bevoegdhein voor te allen tijde deze leening geheel of gedeeltelijk pari af te lossen. Gemeente Hilversum De Incasso Bank, de Nederl. Ind. Han delsbank en de fa Theodoor Gilisaen stel len op 11 Februari as. de inschrijving open op 16.700.000 3y2% obligaties dier gemeen te Hilversum. De koers van insdhrij'viiDg bedraagt 99y2% Houders van obligaties der aflosbaar ge stelde 4leening 1907 en der 5leening 1932, alsmede van mog enkele in het pro spectus vermelde ondeihandsohe leeningen hebben bij deze inschrijving recht van voor keur. Betaling der toegewezen obligatiën 1 Maart 1937. Coupons 1 Maart en 1 September. De Belening is aflosbaar in 39 jaarlijksóhe termijnen, aanvangende in 1938. Versterkte of vervroegde aflossing is te allen tijde voorbehouden. Ned. Herv. Sticfitingen voor Zenuw- en Geesteszieken Emissie geslaagd Naar wij vernemen ïs bij de gehouden emissie van de uitgifte van f 700.000 4% pet obl. der Ned. Herv. stichtingen voor zenuw en geesteszieken te Amersfoort van het voor keursrecht een zoodanig gebruik gemaakt, dat op de groote vrije inschrijving een reductie moet plaats hebben. N.V. Zeyls Bank te Sneek Winst f 8665.58. Dividend l/2 pet In de heden gehouden vergadering van aandeelhouders, van de N.V. ZeylsBank te Sneek, werd door de Directie verslag uitgebracht over het jaar 1936. De resultaten zijn gunstig. De netto winst bedraagt f 8665.58 (vorig jaar f 8786.85). Besloten werd de winst als volgt te verdeelen: Afschrijving gebouwen f 1000.op meubilair f 2121.33. Over te brengen naar extra reserve f 2000. Voor uitkeering van 4% pet. dividend, tan tième dividend- en tantièmebelasting is noodig f 2814.42. Het restant ad f 729.83 wordt naar nieuwe rekening overgebracht Van de winst wordt dus meer dan 65 pet Let bedrijf gehouden. De gezamenlijke reserve's bedragen thans f 30.009.89 (vorig jaar f 21.0S8.61). Crediteuren komen op de balans voor tot een bedrag van f 322.724.50 (vorig jaar t 272.363.46). Debiteuren f 184.417.02 (vorig jaar f 167.812.31). De direct voor opvraging beschikbare middelen bedragen f 317.175.71 (f 195.844.39), De liquiditeitspositie is zeer gunstig. N.V. HET ONDERLING CRED1ET Batig saldo in 1936 iets gedaald Directie bespeurt eenige opleving op verschillend gebied De winst en verliesrekening van de N.V. Het Onderling Crediet te Rotter dam wijst over het afgeloopen boekjaar een batig saldo aan van 73309. (v.j. 76.354.—). Gelijk reeds gemeld zal een dividend van il/%% uitgekeerd wor den (als v.j.). In het verslag, dat wij kort voor het ter perse gaan van dit nummer vam ons blad ontvingen, merkt de Directie op, dat sedert de depreciatie op verschilHend gebied eeni ge opleving valt te bespeuren. Nu meer normale toestanden op de hypotheekmarkt zijn teruggekeerd, hoopt men langzamer hand en op beperkte schaal, ook weder bouwcredieten te kunnen gaan verstrekken, hetgeen gedurende de laatste jaren vrijwel niet meer werd gedaan. Ofschoon wij, aldus merkt die Directie verder in het verslag op, over den algemee- nen gang van zaken in 1936 niet ontevreden zijn, bleven de resultaten toch eenigszims achter bij die van het jaar 1935. Een over het algemeen zeer lage rentestandaard cn weinig vraag naar crediet zijn hiervan voor namelijk de ooi-zaak. Op vroeger afgeschreven posten hebben wij een bedrag van f 1.847.76, terugontvan gen, terwijl wij op debiteuren f22.740.15 hebben moeten afschrijven. Een en ander is tengunste en tenlaete van die Winst- en Verliesrekening gebracht. In 1936 werden 15 nieuwe credieten opend tot een totaalbedrag van f 355.500. Het totaal van geëindigde credieten be droeg f 699.650. Het aantal geopende credieten op 31 Dec. 136 bedroeg 143 tot een gezamenlijk bedrag van f 4.540.200. De portefeuille was op 31 Dec. 1936 groot f 1.080.416. Het saldo van erectietnemers in rek.-crL bech-oeg f 2.098.653.96. Het totaal loopend crediet op 31 Dec. 1936 was derhalve f 3.179.069.96. Door koieirswinst op effecten kon de Re serve tegen koersverschillen van f 66.677 bot f 100.000 wordien opgevoerd. Dit bedrag wordt voldoende geacht, zoodat het restee- rend bedrag ten gunste van de winst- verliesrekening werd geboekt. Het saldo der deposito's was 31 Dec. 1936 f 1.864.417, Kingsma's Bank te Leeuwarden Het Philipsconcern Gang van zaken zeer bevredigend In de vergadering der Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Oostelijk Noord- Brabant heeft (Je voorzitter om. het volgende Over het algemeen kan de gang van zaken in de Philipsbedrijven over het afgeloopen jaar zeer bevredigend warden genoemd. Na dat men aanvankelijk geneigd was de voor uitzichten minder optimistisch te beoordee- len, openden zich veel gunstiger perspectie ven, toen de vennootschap in staat was een 6erie nieuwe radio-apparaten in de markt te brengen, waarvan de kwaliteit bij den han del en het publiek groote waardeering vond. De vraag naar deze toestellen was dermate groot, dat mien tot een aam- merkelijke verhooging van de produc tie, die reeds op een grootere capaci teit dan de normale was ingesteld, moest overgaan. De bedrijvigheid in de veschillende onderafdeelingen nam eveneens toe. Men koestert de overtuiging, dat dk? door de depreciatie gewijzigde toestand op mone tair gebied er niet weinig toe heeft bijge dragen, dat men thans aan meer optimisti sche verwachingen uiting kan geven. Men is echter van meenlng, dat een juiste verhouding ten opzichte van het wereld- prijsnaveau een depreciatie tot 30 naar heit voorbeeld van Zwitserland zou eischen, wil de export afdoende worden geholpen, zulks vooral ten aanzien van de overzeesche afzetgebieden, waar een steeds scherpere concurrentie van Japan en Amerika merk baar is. Hoogste stand te Sarna 759.2. Laagste stand te Holyhead 737.2. Stand vanmorgen halftwaalf 742.4. WEERVERWACHTING Meest matige Zuidoostelijke tot Zuidelijke wind. betrokken tot zwaar tewolkt, in hst Noorden en Oosten tijdelijk 6neeuw, in het Zuiden en Westen regen, wellicht natte sneeuw, temperatuur om het vriespunt in het Noordoosten, in het Zuidwesten kouder. ALGEMEEN WESR0VERZICH7 De opklaring van Zaterdag met snel stij gende luchtdruk werd Zondag weer spoedig gevolgd door daling van de luchtdruk met toenemende bewolking en krimpen van de wind. In de avond begon het te regenen met het Zuiden en midden van ons land stij ging van temperatuur. In Duitschland en het Oostzee-gebied na men de stormachtige W. wind gister in de loop van de dag af en draaiden in de nacht eveneens tot Zuid en O. Over Scandinavië kwam een gebied van hooge luchtdruk tot ontwikkeling met zeer strenge vorst. Over Bothniscihe Golf en Finland stormt liet nog uit Noord en wordt arctische koude naar Europa getransporteerd. Het vorstgebied in het N. breidt zich naar het Z. en W. uit en bereikte weer de Duit- sche kusten der Oostzee. Van Engeland naar W.-Duitschland komen op korte afstand groote temperatuurverschillen voor en ligt een gebied van betrokken weer met mist en regen. In Z.-Frankrijk en N.-Frankrijk viel zware regen. Het is te verwachten, dat dit gebied zich' langzaam verder naar het Z.O. zal uitbreiden en vervolgens naar het Z. trekken. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 8.4 C. 9 FEBRUARI Zonsopgang 7.30 uur, zonsondergang 4.59 uur Maan op vm. 6.15 uur, onder nam. 3.08 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 9 FEBRUARI Van 's avonds 5.19 uur tot 's morgens 6.58 uut zijn een reeks oude costuums, uit de 18e eeuw en de eerste helft der 19e, welke verschillen de dames ons geschonken of in bruikleen ge geven hebben na afloop der reeks van toonstellingen van „het Costuum onzer Voor ouders". Nu de laatste daarvan is afgeloopen zijn de fraaie stukken eindelijk tot ons ge komen. Zij zullen qp twee plaatsen in onze varzamelingen opgesteld, het beeld van het tijdperk, dat zij vertegenwoordigen, zeker op treffende wijze aanvullen. De tentoonstelling ervan zal nog wel eenigen tijd in beslag nemen. Ik kom op deze uitgebreide aanwinst dan nog wel eens terug. SVvltSrf Blijkens het verslag over 1936 van de N.V. Kingsma's Bank te Leeuwarden, bedraagt de nettowinst f 73.911.(70.208). waaruit een onveranderd dividend van pet. kan worden uitgekeerd. De Directie maakt in het verslag de opmerking dat het zakenleven in Friesland in het algemeen Iets beter lijkt, in ieder geval zijn de uit' komsten voor den veehouder, maar vooral voor den landbouwer gunstiger. Bank voor Zeeland Dividend 6% (v.j. 4) Naar verluidt, zal aan aandeelhouders der Bank voor Zeeland te Goes worden voorgesteld een dividend uit te keeren van (vj. 1). N.V. De Eilandenbank Tweede uitkeering van 6% Blijkens mededeeling van directeur en bewindvoerders kan aan 6chuldeischers een tweede uitkeering van 8% worden gec De eerste uitkeering bedroeg 10%. Op 24 Februari wordt een vergadering van crediteuren gehouden om te beslissen over verlenging van de surséance var taling. De Aandeelenkoersen Indexcijfer nog stijgend Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt het volgende mede omtrent index cijfers van koersen van aandeelen (basis 1921/1925 100) 1936 1937 3© 4 e lew. kw. Oct. Nov. Dec. Jan. 1. Nijverheid 37.6 56.6 50.8 58.5 - 60.6 70.4 2. Bank- en Cre- diletinst, 75.7 99.5 92.1 105.3 101.5 104.6 3. Scheepvaart 2.3 5.1 4.5 5.0 6.8 6.8 4. And. ondern. 36.5 60.3 46.8 62.4 61.9 69.3 Totaal fondsen 1 t/m 4 29.6 44.8 40.7 46.3 47.8 54.7 5. Ind. fondsen 60.2 72.9 66.2 75.5 77.4 88.5 6. Petroleum 89.7 125.9 122.5 126.3 129.2 131.4 Totaal foniteen 1 t/m 6 35.6 63.2 48.4 54.9 65.5 64.4 Conversie van leeningen 86.625.000 a 4 pCt Alle 414 pCt. obligatieleeningen ten laste der gemeente 's-Gravenhage zijn thans in leeningen met lager rentetype omgezet. Thans komen nog voor conversie in aanmerking 13 leeningen 5 4 pCt. tot 'n gezamenlijk bedrag van 86.625.000. B. en W. vragen den Raad machtiging om, zoodra zich daarvoor een gunstige gelegen heid voordoet, na overleg met de commissie voor de gemeentefinanciën, tot conversie van een of meer dier leeningen over te gaan. Aflossing 1907 B. en W. ontvingen een aanbieding voor een leening groot 1.000.000 tegen 3J4% a pari. Zij zouden deze offerte willen aan den wfl het bedrag aanwenden om daarmede het restant van de 4 pet. obligatieleening 1907, oorspronkelijk groot 4.000.000, vroegd af te lossen. Dit restant bedraagt thans f 1.146.000. waarop de per 1 September 1937 te verrichten verplichte aflossing ad f 102.000 welke aflossing uit de gewone middelen der gemeente moet worden vol daan in mindering komt. Voor deze transactie is noodig een bedrag van ongeveer 1.047.000. De geldgeefster is bereid bet te verstrekken bedrag op 1.047.000 te bepalen. Gemeente Schiedam Bij de Ned. Handel Mij, db 'Amsterdam* sahe Bank, R. Mees en Zoomen en de Rot- tercL Bankvereeniging staat op Vrijdag 12 Februari de inschrijving open op f7.000.000 3i/o% obligatiën Conversieleening 1937 in stukken van 'nam. f 1000 en f 500 aan toon der tot dien koers van 99y2%. Houders van niet uitgeWe 4% obliga tiën der aflosbaar gestelde 1 .ningen 1907, 1931 en 1934 hebben hij deze ine abri j ving recht van voorkeur. AMERIKAANSCHE HANDELSBERICHTEN NEW-YORK, 6 FEBRUARI Slot. Vor. slot. TARWE. No. 1 Manitoba 145% 142%' •ROGGE. Can. W no. 2 123% 122% j MEED. Springclear 6.70 6.70 KOFFIE. De termönmarkt opende vast. steeg daarna lp aankoopen door Brazilië en den han del, op vaste Brazillaansche depeches. hooger kost- en vrachtaanbod en paste locomarkt, doch. wonstnemingen brachten de stUfilng tot staan het slot was onregelmatig. Rio No. 7 loco 9% 9% Santos No. 4 loco 11%! 11% Rlo contract: Maart 3.80 S.75 Santos contract Maart 10.87 10.82 KATOEN. De markt oende nauwelijks prpshj 1 4 p. lager, daalde op hedgeverkoipen, likwi- daties en zenuwachtigheid over de gebeurtenis te Washlnf^ton. herstelde zich op goede aan koopen door den handel. Slot was prösh. Middling Upland 13.21 13.20 Februari 12.60 12.69 SUIKER. Slot prijshoudend. Maart Mei Maart 2.64 2.64 21.48 CHICAGO, 6 FEBRUARI TARWE. De markt opende nauwelijks prjjslu cn c. lager daalde op locale verkoopen en geringe belangstelling van outsiders. Slot vast, Slot. Vor siot Mei 134% 133— Juli 116% 116% MAIS. De termönmarkt daalde aanvankelijk op verkoopen door commissiehulzen, herstelde zich In sympathie met tarwe en sliot prpsh. Mei 105% 104% Juli 99% 98% HAVER. Slot prijshoudend. Mei 50%' 60% Juli 44% 44% ROGGE. Slot prijshoudend. Mei 112— 111— Juli 102% 101% PROVISIEN. De markt sloot prijshoudend. Reuzel: Prima W Steam loco 12.16 12.10 Maart 13.95 12.87%; Varkens: 160-23-J pd. 10.10 10.10 240-325 pd. 10.15 10.15 WINNIPEG. 6 FEBRUARI TARWE. De termönmarkt daalde op reallsa* ties die uitgelokt werden door geringe export- Mei 126% 128% 123% 109% 108% 104% 104% HAVER per Mei 56% 55% 63% 62% 82% 81% Juli 71% 70% LIJNZAAD per Mei 172— 170% ROGGE per Mei GERST per Mei Juli 171% ROSARIO. 6 FEBRUARI Slot Vor. slot TARWE per Februari 11.25 11.25 aart 11.10 11.10 MAIS per Februari 6 50 6.45 Maart 6 40 6.40 LIJNZAAD per Februari 11,35 14.20 Maart 14.30 14.20 Maandag en Dinsdag gesloten. BUENOS-AIRES, 6 FEBRUARI Slot Vor. slot TARWE per Februari 11 22 11.20 Maart MAÏS per Febraurl Mei HAVER per loco LIJNZAAD per Februari

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3