Jlimtue ^ciitscijr (tTotmuit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Sociale rechtvaardigheid I flAGGEN B hVEHHAAGl EBERTO-schoenen abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is £35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitentand bij wekelijksche I zending4.50 Bij dagetijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 N°. 6005 ZATERDAG 6 FEBRUAR11937 17e Jaargang Sifoerttntfepripm: Van 1 tot 5 regels f 1.17'/» Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 EJke regel meer0.45 Voor het bevragen aan '1 bureau V wordt berekend 0.10 Als cement der maatschappelijke samenleving Het verkiezingsmanifest der anti revolutionaire partij heeft dit vóór niet alleen in volstrekte, maar wellicht ook in betrekkelijke zin vergeleken by andere programs dat het kort en sober is en in enkele samengedrongen zinnen de wenschen der partij vertolkt. Over de stijl kan men natuurlijk twis ten: ieder doet het op zijn wijs; naar onze meening moet men aan zulk. „krijgsmuziek" zoo weinig mogelijk dokteren, want dan komen harmonie en symphonie zoo licht in gevaar. Als de onderdeelen samenstemmen brengt wij ziging daarin zoo gauw verwarring,. Toch verheugen we ons over de ver andering welke punt 6 ondergaan heeft. Niet, omdat deze geslaagde amendee ring iets nieuws bracht, maar omdat o. i. de bedoeling, welke van meetaf voorzat, beter tot uitdrukking gekomen en misverstand afgesneden is. Want terecht is op het Centralen Convent op gemerkt, dat allen het in principe zoo roerend met elkaar eens waren, dat men al zijn krachten kon concentreeren op de vorm van het manifest. En naar onze meening, wat dit onderdeel be treft, niet te vergeefs. Om den lezer zelf in de gelegenheid te stellen zich hierover te bezinnen, drukken we beide redacties van punt 6 achter elkaar af. Aanvankelijk stelde het C. C. voor deze passage van het manifest aldus te lezen 6. de voortzetting van de arbeid tot financieel en economisch herstel, paard gaande met a. inachtnemening van de sociale rechtvaardigheid b. geleidelijke verdere erkenning van de bedrijfsorganisatie; c. voortgaande bestrijding van de Werkloosheid d. inperking, waar mogelijk, van de bijzondere crisismaatregelen, teneinde aan het bedrijfsleven meer vrijheid te hergeven. Nadat hierop van de zijde der kies verenigingen een amendement was in gediend kwam het C. C. met een gewij zigde redactie, welke aldus luidt: 6. de voortzetting van de arbeid tot financieel en economisch herstel, met. inachtneming van de sociale rechtvaar digheid, en voorts gepaard gaande mei a. geleidelijke verdere erkenning van de bedrijfsorganisatie; b. voortgaande bestrijding van de werkloosheid c. inperking en, waar mogelijk, op heffing van de bijzondere crisismaat regelen, teneinde aan het bedrijfsleven meer vrijheid te hergeven. Te zeggen, dat er geen woord, geen letter in veranderd is, zou letterlijk on juist, maar in wezen volmaakt juist zijn, want de ingelaschte woorden „en voorts" waren wel niet beslist noodig maar dan toch gewenscht voor het zinsverband. Wat is nu de beteekenis van deze wij ziging? Weinig meer dan dit, dat be trachting der sociale rechtvaardigheid aanvankelijk als een ding op zich zelf aangeduid werd; terwijl het daarna de beteekenis kreeg een element te zijn, dat heel onze actie verwarmen en ver heffen moet. Of, om het anders te zeg gen: het nastreven der sociale recht vaardigheid is een even algemeene eisch als het zoeken naar financieel en econo misch herstelen wanneer het komt tot verdere erkenning van de bedrijfsorga nisatie, tot bestrijding der werkloosheid of vrijmaking van het bedrijfsleven, dan dient bij alles de sociale rechtvaar digheid in acht genomen te worden. Het is er ongeveer mee, zooals Dr. Kuyper het eenmaal zei in zijn eerste Christel ij k-sociale brochure: in de ge ledingen van het maatschappelijk leven dienen de druppels te vallen van de olie der Christelijke barmhartigheid. Zoo moeten we in alles de sociale recht vaardigheid najagen. Deze juistere omschrijving kan veel misverstand voorkomen. Het was by de opkomst der Christelijk-sociale actie heel verklaarbaar, dat men daarbij in de eerste plaats of uitsluitend dacht aan de opheffing van de arbeidende stand. De brochures welke Ds. Talma zoowel over sociale misstanden als over kiesrecht schreef, wezen duidelijk in die richting. Gelijk gezegd: het kon moeilijk an ders. Van lieverlede echter moest daar in wijziging komen. Men kan tegen woordig niet meer volhouden, dat de klasse der arbeiders in bizonder ongun- Btige omstandigheden verkeert, verge leken met andere groepen der bevolking. Het is thans de werkloosheid, welke veler positie ellendig maakt; maar de gevolgen daarvan treffen evenzeer laat ons in 't algemeen zeggen de middenstand als de arbeiders. Dit is het groote leed van onze tjjd. En wanneer voortgaande bestriidmg der werkloosheid nu, wat de aparte punten betreft, eerste en voornaamste eisch is, dan moet daarby de sociaie rechtvaardigheid nauw in acht geno men worden maar dan ten opzichte van alle groepen zonder uitzondering. Het misverstand dat het anders zou zijn, is door de nu verbeterde redactie uitgesloten. De eenige, maar ook aan vankelijke bedoeling, komt nu beter tot drukking. Er is reden om dit ook in onze tyd duidelyk te zeggen. De algemeene roe ping om sociale rechtvaardigheid te betrachten te allen tyde, in elk opzicht en tegenover iedereen, moet ons klaar voor oogen staan en in heel onze pu blieke actie te proeven zyn. Mits we ook hierbij de juiste proporties niet uit het oog verliezen. Wy willen zyn en blijven een Chris telijk-sociale partij en als zoodanig staan we heel dicht naast de R.K. Staatsparty. Maar deze partij schijnt op dit oogenblik een Sturm- und Drang periode door te maken. Eenerzijds wil zij zich al meer bezinnen op de princi- pia van het geloof en voert zij een ge weldige actie tegen anti-Christendom en ongeloofstheorieën. De jongste ver kiezingskrant getiteld „Godof niets" is daarvan een sprekend voor beeld. We hebben er alleen het bezwaar tegen, dat het naar onze smaak te wei nig schuchterheid in het heilige ver raadt en dat er van geldt, wat een roomsch-katholiek blad in ander ver band „Ook dreigt op deze wyze iets moois verloren te gaan: de schroom voor het bovennatuurlijke, die blijft bestaan al gaat men nog zoo men- schelijk en intiem om met God en de heiligen, zooals meer zuidelijke vol ken dit doen." We willen er echter direct aan toe voegen, dat het Roomsche gevoel in dit opzicht anders en somwijlen ongedwon- gener reageert dan het Protestantsche. Dit echter slechts in het voorbijgaan. Hoofdzaak is het zoeken naar de prin- cipieele lijn bij staatkundige en maat schappelijke actie. Dit nu is de eene zijde. Een verheu gende bezinning en levensverdieping. Er valt echter ook iets anders op te merken, n.l. een overschatting van de waarde van sociale hervorming. Kon den we niet dezer dagen lezen, dat het ware Christendom zich het best kan uitleven in sociale rechtvaardigheid? Nog één stap en het Christelijk geloof wordt ondergeschikt en dienstbaar ge maakt aan de sociale rechtvaardigheid. Hiertegen moet gewaarschuwd wor den. Sociale rechtvaardigheid moet in heel het leven heerschen, maar mag zelf niets anders zijn dan vrucht van Christelijk geloof, dat alles overspant. Indien men zijn sociale actie losrukt van de wortel des geloofs, dan reikt men de hand aan het socialisme, dat beweert de godsdienst, te kunnen negee- ren bii zijn streven naar een betere maatschappij; maar dan zal vroeg of laat de sociale rechtvaardigheid zonder vaste norm zijn en zal onze sociale actie verdorren. Doorvoer naar Spanje De Minister van Justitie heeft, overwe gende, dat het in verband met den in Spanje bestaanden oorlogstoestand wen- schelijk is over te gaan tot tijdelijke bui- tenwerkingstelling van enkele regelingen betreffende de vrijlating van den doorvoer van vuurwapenen en munitie, bepaald, dat tot nader order buiten werking gesteld zijn de beschikkingen van zijn ambtsvoor ganger van 2S Juli 1926, houdende vrijla ting van den rechtstreekschen doorvoer van ter zee binnenkomende vuurwapenen en munitiën en van 2S November 192S, houdende vrijlating van den doorvoer van ter zee binnenkomende ontplofbare stoffen, verpakt of gevormd in een soort patroon of bom. ook al is tijdelijke overlading in lichters in de kruithavens noodig. Naar men ons mededeelt betreft bovenstaande beschikking een maat regel van voorzorg der regeering, die zij vrijwillig treft Het gaat hier om bepaalde gevallen van doorvoer, waar voor geen vergunning noodig was, thans ook aan consent te binden ten einde een effectieve controle mogelijk te maken. HtOAftlfS INSIGNES KRANSEN TAKKEN DE „TOEKAN" HEEFT PECH Kort na het verlaten van de Engelsche kust Het toestel veilig geland Gisterochtend heeft het K.L.M.- vliegtuig ..Toeban"^ een Donglas D.C.2, dat om tien uur van Croydon was ver trokken, even na het verlaten van de Engelsche kust moeilijkheden gekre gen aan een der beide motoren. De bestuurder, Te Roller, die be merkte, dat de motor niet goed liep, besloot toen, om alle risico's te vermij den, naar Engeland terug te keeren. Hij zette koers naar het dichtstbijzijnde vliegveld te Eastchcrch (Sheppey), dat zich 70 K.M. ten Oosten van Croydon bevindt en dat hij na korten tijd, vlie gende op n motor bereikte. Zonder moeite zette Te Roller daar het toestel op den grond. De acht passagiers, de vier leden der bemaning én de post zakken zijn met taxi's naar Croydon ver voerd. Met het volgende K.L.M.-toestel is de onderbroken reis toen voortgezet. In den loop van den dag is technisch personeel van Schiphol te Eastchurch aan gekomen om den defecten motor onder handen te nemen. Men was van meening, dat de motor ter plaatse gerepareerd zou kunnen worden en men hoopte daar reeds heden mee gereed te zijn zoodat het toe stel dan naar Nederland zal kunnen terug vliegen. HET AMSTERDAMSCHE BOSCHPLAN Kosten begroot op ruim 18% millioen (Van onzen Amsterdaimschen redacteur). B. en W. bieden den Raad ter vaststelling aan een plan voor den aanleg van het bosch, waarvan de tentoonstelling in de Militiezaal de burgerij een indruk geeft. In hun betreffende voordracht herinneren en W. aan het Raadsbesluit van 28 Novem ber 1928, waarbij in principe tot den aanleg tn een bosch besloten werd ter plaatse :t nu zal worden uitgevoerd. Zoowel in de voordracht als in een geïllus treerde bijlage gaan B. en "W. uitvoerig de voorgeschiedenis na en geven zy een uitge breid overzicht van de werkzaamheden, die moeten worden verricht. De totale kosten van aanleg zyn f 13.200.000 waarvan f 6.200.000 aan loon wordt besteed, verdeeld over 6200 manjaren. Dit beteekent dat bij de reeds grootendeels verrichte wer ken voor de roeibaan 500 man aan den arbeid zyn, welk aantal gedurende circa vyf jaren zal worden opgevoerd tot 1000 man per jaar. Door de uitvoering in werkverschaffing worden de kosten ongeveer f 3.200.000 hooger dan wanneer het werk geheel op normale wyze zou worden uitgevoerd. Daartegenover staat evenwel, meenen B. W., dat handenarbeid bij boschaanleg en drai neering (ontwatering) veel voor heeft boven machinaal grondwerk. Behalve de hierboven genoemde kosten van aanleg die uit het Werkfonds der Regee ring worden bestreden is voor aankoop en onteigening van 515 H.A. aan gronden reeds f 3.213.000 betaald door de Gemeente en moet door haar voor het bosch en den hoofdingang samen nog f 2.217.000 worden voldaan. De totale oimervlakte van grond en water is rond 895 H.A. Collectieve Arbeidsovereenkomst voor Wegenbouw In een lang gevoelde behoefte voorzien Men meldt ons: Op Woensdag 3 Februari j.l. is tusschen de betrokken Patroonsbonden en werk nemers-organisaties in een vergadering te Amsterdam definitief besloten tot het aan gaan van een Landelijke Collectieve Ar beidsovereenkomst voor Water-, spoor- en •egenbouw, welke overeenkomst zal gelden an 1 Februari 1937 tot 28 Februari 1938. Hierdoor is voorizen in een lang gevoelde behoefte tot regeling der arbeidsvoorwaar den in het steeds in omvang toenemende bedrijf van wegenbouw in algemeene zin, in welk bedrijf tot dusver een chaotische toestand ten aanzien van de arbeidsvoor waarden der betrokken arbeiders bestond. Een belangrijke groep geschoolde arbei ders, behoorende tot de kern van dit be drijf, n.l. het straatm akerspers o- n e e 1, als straatmakers, helpers en stam pers en o.a. ook de walsmachinisten e.d., nog niet in dit contract op genomen. Over het opnemen van deze geschoolde arbeiders, die overwegend zijn aangesloten bij de Alg. Ned. Bond van arbeiders, werkzaam bij Straten- en Wegenbouw (voorheen Straatmakersbond), we'ke orga nisatie bij bedoeld contract aprtij is voor de bij haar aangesloten wegenbouwers, zullen binnenkort nog nadere onderhande lingen tusschen partijen worden gevoerd. In afwachting daarvan blijven voorloo- pig voor het straatmakers-personeel, enz. de bestaande (veelal plaatselijke) loonre gelingen van kracht. NEDERLANDERS, DIE IN DUITSCHLAND VERDWIJNEN Zakenman uit Venlo gearresteerd? Geheimzinnige gebeurtenis In de loop van de vorige week maakte de 42-jarige W. C., uit Venlo, 'n zaken- reds naar Dortmund. Tot dusverre i9 hij niet teruggekeerd. De familie, die in Duitschland inlichtingen vroeg naar zijn mogelijke verblijfplaats, kwam, ondanks alle moeiten, niet te weten waar C. ver toefde. Men meent echter uit de verkregen infor maties te mogen concludeeren, dat C door de Duitsche politie is aangehouden en waar schijnlijk te Munster verblijft. Men heeft zich ook nog in verbinding gesteld met den consul-generaal te Düsseldorf. Deze heelt echter geen definitieve inlichtingen omtrent de aanhouding kunnen verschaffen. Kort voordat C. zich naar Duitschland wil de begeven, had C. een dringend telefonisch verzoek gekregen, dat van zijn zwager, ze keren P. S., uit Lobherich afkomstig zou zijn. om naar Lobberich te komen. C. heeft toen zijn reis naar Dortmund via Lobberich een plaatsje tusschen Venlo en Viersen ge maakt, ten einde aan het verzoek te voldoen Bij aankomst te Lobberich werd C. echter onmiddellijk gearresteerd. Het stond vrijwel vast. dat niet zijn zwa ger, doch iemand anders hem telefonisch had opgeroepen. Men wordt te meer in deze meening versterkt, omdat P. S., daags na de aanhouding van C., door de politic van zijn bed werd gelicht en eveneens in bewaring werd gesteld. Ófficieele inlichtin gen heeft men echter niet kunnen be komen. Intusschen werd het geval nog geheim zinniger, toen de hotelhouder M., die C. goed kende, uit Lobberich werd opgeheld met het dringend verzoek voor een ernstige gebeur tenis, welke zou hebben plaats gehad, over te komen. Daar de heer M. op dat moment geen tijd had, verzocht hij den heer S. uit Venlo om zich naar Duitschland te begeven en zich te Lobberich op de hoogte te stellen van wat er voorgevallen was. De heer S- werd bij aankomst aldaar evenens gearresteerd, doch later vrijgelaten. Het bleek toen, dat de vrouw van P. S. uit Lobberich, die in hevige ongerustheid ver keerde, ten einde raad zich tot haar ken nissen te Venlo had gewend. Door bemiddeling van den consul te Düsseldorf tracht men licht te brengen ii deze geheimzinnige geschiedenis. SLACHTEN VAN ZWARE VARKENS De laagste inschrijver krijgt de opdracht Ruim een halve ton besparing I>e Veehouderij Centrale heeft {naar het Alg. Handelsbl. verneemt) met goedkeuring van minister Deckers, heden het lossen, slachten, keuren, vóórkoelen en laden van uit de markt te nemen en in te vriezen re varkens gehéél opgedragen aan den laagsten inschrijver voor lèy2 cent per 100 kilo geslacht gewicht, plus 20 cents rijks keurloon. Tot dusver werd voor dit werk een ver goeding toegekend van 1.75 plus 20 ets. keurloon! De eigenlijke verwerkingskosten zijn dus thans gedaald van 1.75 op \9V2 cent, dus tot één negende deel van vroeger. Het plan is. om gedurende drie maanden 2000 varkens per week in te vriezen, dus in totaal 26.000 varkens of circa 3V2 millioen kilo geslacht gewicht Door thans te laten inschrijven, in plaats van een door den cri sis-accountantsdienst berekende vergoeding te geven, bespaart de Veehouderij cent ra Ie dus een bedrag van pl.m. 51.000 in drie maanden tijd! Wie deze laagste inschrijver is, is heit blad niet bekend, doch het moet uit den aard der zaak een zeer groote fabriek Ijn, die in 1 verleden extravagante winsten heeft go- maakt, want een inschrijving van 19V2 cent plus keurloon, dus totaal 39V2 cent, ligt be neden den kostprijs. De jamboree gaat door Olficieele bevestiging Enkele dagen geleden hebben wij reeds gemeld, dat het doorgaan van de wereldjamboree definitief verzekerd was. Blijkens een bericht van de regee- ringspersdienst zijn thans de moeilijk heden met de regeering opgelost, zoodat hiermede ons vroegere bericht oiiicieel bevestigd is. Betere verdeeling van den beschikbaren arbeid In de Memorie van Toelichting tot het wetsontwerp houdende tijdelijke bepalin gen, strekkende tot het bereiken van een betere verdeeling van den beschikbaren arbeid, komt een drukfout voor. Daar ordt gesproken van een uitbreiding van het werkterrein der vrouw na 1 Januari 1935. Dit moet zijn 1934. In het desbetref fende artikel 2 is de datum juist vermeld. NOTARIEELE ACTE IN ESPERANTO Op 4 Februari is ten overstaan van notaris C. J. Vink te Rotterdam de eerste no- tarieele acte in esperanto gepasseerd. Het betrof de acte van oprichting van een stichting, die tot strekking heeft propaganda voor de taal t> maken en een periodiek te doen verschijnen. Woo" «1lOrtuflobi Firma WEP. J. P. von BOMMEL l»rd* ~t.rL.lj,. (Octrooi «O 200751 or tld> *ot do 'obrikanfo- MOERGESTEL Burgemeester K. ter Laan Afscheid van den gemeenteraad van Zaandam Gisteravond heeft in een buitengewone Raadsvergadering de heep K. ter La afscheid genomen ais Burgemeester van Zaau dam. Onder hen. die deze plechtigheid bijwoonden bevonden zich ook de heeren D. Kooiman en A. W. Michels, 1< van Ged. Staten van Noord-Holland. Uit naam van dan geheelen Raad bracht allereerst oud-wethou der Kamphuys (r.- k.) den Burgemeester dank voor de wijze waarop hij 23 jaar lang zijn ambt heeft vervuld. Zijn taak was niet altijd even gemakkelijk. Door zijn vriende lijke en hartelijke wijze van medeleven en zijn hulpvaardigheid tegenover iedereen heeft hij den dank verdiand van heel Zaan dam. Spr. bood namens den Raad den Bur gemeester een exemplaar aan van het kunst werk Zaans Skoon van R. J. Ouwejan. Hierna hebben de leiders van de verschil lende Raadsfracties woorden van sympathie gesproken, waarna de heer Ter Laan een woord van dank sprak, waarin hij een uit eenzetting gaf van den groei der gemeente gedurende zijn ambtsperiode. Spr. gewa de er met trots van. dat dit geschied zonder bijzondere bijdragen van Rijk of provincie. Spr. bracht dank aan allen die hem bij het vervullen van zijn taak hebben geholpen. De loco-burgemeester sprak het slotwoord. Beslag op luchtvaartuigen Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp: voorbehoud van de bevoegd heid tot bekrachtiging van het op 29 Mei 1933 te Rome gesloten verdrag tot het vast stellen van eenige eenvormige bepalingen inzake conservatoir beslag op luchtvaar tuigen- MOTORONGEVAL EISCHT TWEE DOODEN In de afgeloopen nacht heeft een motor rijder op de Grintweg te Hillegersberg een jeugdig persoon, den 21-j. N. de Haan, wonende aldaar aangereden en op slag ge dood. Ook de motorrijder moest dit met den dood bekoopen. Het geval is zeer tragisch in zijn werk gegaan. Het getroffen slachtoffer had met zijn vrienden een feestavond bijgewoond in Lommerrijk- Na afloop van het bal was loopend huiswaarts gekeerd. Toen men op de Grintweg nog het een en ander napraat te, naderde met groote snelheid een motor rijder, die vermoedelijk het gezelschap niet opmerkte. De Haan, die geheel links van het gezelschap liep, doch rechts van den weg, werd gegrepen, werd 'n aantal meters meega sleurd en bleef badend in zijn bloed liggen De motorrijder, die later bleek te zijn de 25 jarige Houweling, wonende te Bergschen- hoek. kwam een eind verder in aanraking met den grond en bleef eveneens, geheel in het bloed liggen. Een naast den heer De Haan loopende 20-jarige dame. werd licht geraakt, viel te gen den grond en liep slechts lichte ver wondingen op. De oud-wethouder A. J. Breedveld, voor wiens woning het ongeval zich afspeelde, werd gewaarschuwd die onmiddellijk Dr van Dijk en de politie van het ongeluk in kennis stelde. Dr. van Dijk, die spoedig ter plaatse ver scheen, moest bij beiden den dood consta- teeren, veroorzaakt door zware schedelfrac turen. Per politie-brancard werden de lij ken naar hun woningen vervoerd. VERDRONKEN Gister werd op de werf te Den Helder vermist de schippersknecht M. Bijl van den Marine transportdienst, hoewel hij kort te voren nog gezien was. Daar men echter dacht dat hij evenweg was gegaan, heeft men er geen aandacht aan geschonken, doch toon hij na- een paar uur niet terug was werd men ongerust. Men is toen gaan dreg gen en om 10.30 uur werd zijn lijk opge haald naast het Marinetransportvaarfuig. Vermoedelijk is hij bij waterscheppen uit gegleden en voorover in het water gevallen, waarbij hij door schrik een hartverlamming moet hebben gekregen- Niemand heeft het ge/.ien of een kreet gehoord, hoewel uit den aard der zaak steeds menschcn in de om geving waren, die op de Marinewerf hun werk hebben. Hoewel nog getracht is de levensgeesten op te wekken moest de dokter toch den dood constateeren. Bijl was ongehuwd. U kunt vooruit komen door ome prima en goedkope, tchriftelijke opleiding tot: VLIEGTUIG-MECANICIEN en VLIEGTUIGTECHNICUS Vraag namen en adressen van geplaatsten. Inlichtingen zonder verplichting bij AS.S O, Nieuweplein 31, Arnhem, Telefoon 24597 VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen en het Zondagsblad De Tweede Kamer heeft de behandeling van het ontwerp Grondwetsherziening voortgezet. Donderdag 11 Februari zal de eindstemming worden gehouden. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de Ziektewet. Het vliegtuig „Toekan" heeft kort na het verlaten van de Engelsche kust pech gehad. De moeilijkheden inzake de Jamboree zijn thans opgelost. De vierde stuurman van de „Van der Wijck", de heer Stada, is aan de gevolgen van de bij de schipbreuk opgeloopen ver wondingen overleden. Financieel Weekoverzicht. Verschenen is het Jaarverslag van de Holland-Amerika Lijn. Roosevelt heeft voorstellen gedaan tot hervorming van het Federaal Gerechts hof. De opmarsch op Malaga is tot staan gekomen; de strijd heeft zich naar andere fronten verplaatst. Nieuwe geruchten rond het mysterie- Koet jepof. Het conflict bij de General Motors ïs nog steeds niet opgelost. U kunt deze man worden f Hoe staal het echter met Uw theoretische ontwikkeling P B N A, het Nederlandsche Technicum, Arnhem, geeft reeds bijna 25 jaar met gioot succes schriftelijke cursussen op hel gebied van BOUWKUNDE. WATERBOUW.' KUNDE, WERKTUIGBOUWKUNDE. ELEC; TROTECHNIEK en CHEMIE. Zend deze >et Uw als afzender aan PBNA-ARNHEM 84j PBNA StormschadeverzeUering Een specialiteit op het gebied van STORMSCHADE-VERZEKERING Algemeen Onderling Waarborg Genootschap ..RENOVATOM" te Amsterdam Spulstraat 219/2L TeL 35626 Vraagt eens een prospectus aan! (Adv.} Nieuw apparaat tegen zeeziekte Uitvinding van Dr. G. P. Uetermohlen Gister werd ons te 's-Gravenhage een nieuw toestel gedemonstreerd, uitgevonden door Dr G. P. Uetermohlen, geneeskundig adviseur der N.V. Stoomvaart Mij. „Neder land", dat in den handel wordt gebracht door de N.V. „Sogedis" te 's-Gravenhage, dat volgens verscheidene attesten van me dici het probleem van de zeeziekte op de juiste wijze oplost. Het toestel bestaat uit een luchtkussen met spiraal-veeren in een speciaal Recon strueerden standaard opgehangen en meet het hoofdkussen van den patient vervangen- De oorzaak n.l. van de zeeziekte-verschijn selen moet worden toegeschreven aan een abnormale prikkeling van het binnen-oor, het z.g. labyrinth. Men heeft met dit apparaat een hoofd steun geconstrueerd, welke de bewegingen van het schip neutraliseert. De resultaten, met dit toestel bereikt, zijn, blijkens ver schillende rapporten van scheepsgcnees- heeren en patiënten zeer goed. Het apparaat van Nederlandsche vinding zal geheel in Nederland worden gefabri ceerd- Nederlandsch octrooi is verkregen ori in het buitenland is octrooi aangevraagd. Vooral in Engeland schijnt groote belang stelling voor het apparaat te bestaan. Jonker en Stans' Scheepsbouw- en Gas- houderfabriek te H. I. Ambacht ontving voor Fransche rekening opdracht voor de bouw van een motor-benzine-tanklichter van 175 ton.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1