Regeling der Ziekenverzorging Uw boed^ WILSON SIROOPWAFELEN «ILt WOENSDAG 3 FEBRUARI 1937 TWEEDE BLAD PAG. 5 oor dz •AMES Minister wil misstanden op verschillend gebied doen verdwijnen Memorie van 'Antwoord aan de Tweede Kamer Voortbestaan kleinere fondsen wordt niet onmogelijk gemaakt doeling van de speciale wettelijke regeling, is juist om preventief te werken. De Minister kan niet instemmen met het betoog van de leden der commissie, dat de kleine fondsen veelal bij gelijke premie een niet minder goede verzorging bieden dan de groote. Hij wenscht daarbij, om misver stand te voorkomen, te verklaren dat het geen deze kleine fondsen verstrekken, ook naar zijn overtuiging in den regel niet minder goed zal zijn en zeker niet behoeft te zijn dan hetgeen men van de groote fond sen ontvangt. Engelands grootste en zwaarste paard, de vijfjarige Boughrood Lady Grey" zal te bewonderen zijn op de paardententoonstelling te Londen. Het dier heeft een hoogte bereikt van 1 M. 90 c.M. en weegt pl.m. 1000 kg. ROFFELRIJMEN KNAP, De Philips-fabrieken maken te woordig lampen, die „zwart" geven. Dat wil zeggen: de lar zijn eigenlijk geen lampen en geven heelemaal geen licht. Deze lampen zijn omhulsd met een ballon van zwart gekleurd kwarts glas, geen gewone lichtstralen doorlaat, alleen de ultra-violette stralen laat passeeren. Die stralen geven ons oog geen lichtlndruk, maar zij hebben de eigenaardigheid, dat onder hun in vloed bepaalde stoffen lichtgevend worden. 't Is bijna niet meer bij te houden. De kranten meldden ons voor kort Dat er een straal is uitgevonden Waardoor de mensch onzichtbaar wordt. Dat kan natuurlijk nuttig wezent En niet onaardig bovendien Wanneer je zulk een straal kan richten Op iemand „die je niet kan zién". Dan wordt een malle contradictie Tot gewaardeerde werklijkheid, En mogelijk een deel van 't menschdom Van heel wat ergernis bevrijd. We zijn nog amper bijgekomen Van dit verrassende bericht Of ziede bladen annonceeren De vinding van het zwarte licht, 't Is Philips die met zwarte lampen Ons volk in crisistijd verblijdt. Zwart licht heeft, volgens de berichten, De schoone eigenaardigheid Dat wat onzichtbaar pleegt te wezen Het sprekendste naar voren schiet. Het speelt, om het eens plat te zeggen: We leven in een vreemde wereld. De mensch wint telkens meer terrein. Ik hoop dat deze vondsten zichtbaar Tot zegen van de menschheid zijn. (Nadruk verboden) LEO LENS Bataafsche Brandwaarborg Mij. Opg»r V»it«lnde I.Ï. HQOGEWERF. CHABOI VISSERS WIJHHAHDEL DEN HltG ROTTERDAM ARNHEM St Veerkade 21 lufferstraat 21 Eiteb Binominjil Groote voorraad prima belegen wijnen Vraagt prijscourant voor particulieren 'n Vreemde Taal wordt heel gewoon door studie met de Gramofoon HUUR: COMPLETE CURSUS f 5.- p. mnd. ■KJ5EaBnSESEC02l5En™i De verlichting van auto's A.N.WJ3. adresseert Tengevolge van het onlangs ingevoerde motor- en rijwielreglement zullen een aan tal eischen t.a.v. de verlichting van auto's pas met ingang van 19Ö8 van kracht wor den. Deze eischen zijn nog steeds niet ge publiceerd, hetgeen voor automobilisten groot ongerief met zich meebrengt. De A.N.W.B. heeft bij dezen onbevredigen- den toestand gemeend zich tot den Minister te moeten wenden met het verzoek te willen bevorderen, dat de verschillende verlich- tingseischen voor 1938 zoo spoedig mogelijk openbaar worden gemaakt en de gelegen heid tot keuring van lantaarns en lampen tegelijkertijd wordt opengesteld. Vereeniging voor Nationale Veiligheid Stichting Luchtverdedigingsfonds Op de jaarvergadering van de vereenigine voor nationale veiligheid, op 28 November 1936 te Utrecht gehouden werd voor he' eerst mededeeling gedaan van de planner om te komen tot een „luchtverdedigings- .WILSON HATS' Impon.ur. M. B. VAN VEEN EN ZONEN ROTTERDAM EXTRA AANBIEDING 15, 12. 10 en 8 cents prime kwaliteit sigaren verpakt in éan kist van 100 stuks met kistband 5 ets thans tijdelijk als reclame I 5.- p. 100 si Beleefd aanbevelend A. v Ommen Co Wij vernemen thans dat binnenkort de stichtingsvergadering van de stichting „luchtverdodigingsfonds" kan tegemoet ge zien worden en dat in het dagelijksch be stuur zititng zullen nemen de heeren J E F. de Kok. voorzitter H. G. J. ter Marsch. secretaris, en C Kolff en H W C E Wathen, leden Voor het algemeen bestuur werden ver scheidene vooraanstaande personen uit het bedrijfsleven en vertegenwoordigers van ds Iuchtvaartafdeeling en de marine-luchtvaart aangezocht, Links Door de overvloedige sneeuw- Nabij Delft wordt nog steeds druk gewerkt aan den aanleg van de laatste val ontstond in 't dak van hot Con- ^meters van don nieuwen weg van Rotterdam naar Den Haag. certgebouw te Amsterdam een lek, waardoor na het invallen van dooi een hoeveelheid water het orgel is binnengedrongen. Tijdens het her stellen van de schade, welke het orgel heeft opgeloopen. van GEBR. KAMPHUIZEN N.V. GOUDA Verkrü&baar ln de voornaamste Comestlbles- zaken ln Nederland. Directe verzending als postpakket ln bussen van 12 stuks f 0.90, 20 st. f 1.35; 25 st. f 1.60; 80 st. f 1.85 en 60 st. DE IDEALE VLOER BEDEKKING Het is niet de bedoeling van den Minister den indruk te vestigen dat op groote schaal misstanden bij de Ziekenfondsen voorko men. Het is hem te goed bekend, hoe voor treffelijk het beheer bij vele ziekenfondsen wordt gevoerd en welke uitnemende ver zorging de zieken bij vele fondsen ontvan gen. Dit neemt evenwel niet weg dat naar hem gebleken is bij een aantal, in den regel bij de kleinere ziekenfondsen misstanden op verschillend gebied worden aangetroffen. De Minister heeft in de eerste plaats op het oog de misstanden, die zich voordoen bij het benoemen van onbekwame of op anderen grond niet volwaardige artsen aan enkele ziekenfondsen, die geen vrije artsen keuze kennen. Een tweede groep van misstanden betreft het beheer. Het is den Minister gebleken, dat er aan het financieel beheer op ver schillende plaatsen nogal iets gehaperd heeft. Naast gevallen van fraude en onjuist beheer kwamen in de laatste jaren tot zijn kennis minder gewenschte handelingen van enkele bestuurders, zooals het bedingen van provisie bij levering van geneesmidde len. Wettelijke maatregelen noodzakelijk Stelt men nu de vraag, of tegen dergelijke misstanden niet anders dan krachtens een speciale wettelijke regeling kan worden opgetreden, dan is het antwoord van den Minister daarop, dat dit inderdaad op an dere wijze niet afdoende kan geschieden. Wel kan in sommige gevallen bij financi- eele misstanden door den strafrechter en bij minder juist gedrag van artsen door het Medisch Tuchtcollege worden opgetreden, doch in de meeste gevallen is dit niet mo gelijk. Bovendien, indien de zaken voor den rechter worden gebracht, is het reeds te laat, is het onheil reeds geschied. De be Om plaats te maken voor een geheel nieuw aanzienlijk vergroot station, wordt het oude Muiderpoort-station te Amsterdam afgebrokenGisteren werd een aanvang gemaakt met de werkzaamheden. JcKrljffc met kans groot ,dat er aan de mogelijkheid om de ziekenverzorging behoorlijk te doen ge schieden, iets ontbreekt. Van een streven om het ziekenfondswezen in een nauw keurslijf te knellen is bij den Minister geen sprake. Voor gelijkschakeling voelt hij niets. Hij kent en eerbiedigt de veelvormigheid van het maatschappelijk leven, zooals dat ook bij het ziekenfondswezen tot uitdrukking komt. Naast het stellen onder toezicht dat in het geheel niet behoeft te knellen beoogt hij alleen het brengen van eenheid in de regelingen, voor zoover dit in het be lang van de volksgezondheid absoluut nood zakelijk is. Bij het vraagstuk van de ziekenhuisver- pleging, waarvan de regeling in het ondei- havige wetsontwerp aanleiding gaf tot ernstige bedenkingen eischen twee vragen beantwoording: 1. is het noodzakelijk de verzekering van de ziekenhuisverpleging wettelijk te rege len? en 2. is het wenschelijk die regeling op te nemen in een wet betreffende de zieken verzorging? Wat de eerste vraag betreft, wijst de Minister er op, dat de verzekering tegen de kosten van ziekenhuisverpleging voor steeds grootere groepen der bevolking een noodzakelijkheid is geworden. Wanbeheer kan hier uit financieel oog punt nog tot veel ernstiger gevolgen leiden dan bij do ziekenfondsen. Een streng toe zicht op de instellingen, die zich met de ziekenhuisverpleging bezighouden, is daar om geboden. Wat de tweede vraag betreft moet de Minister de juistheid erkennen van het be zwaar. dat de ziekenhuisverplegigg in het ontwerp wat erg beknopt was geregeld en zeer veel aan een algemeenen maatregel van bestuur was overgelaten. Hij heeft in verhand hiermede de bij de artikelen 20 en 21 nader toe te lichten wijzigingen aange bracht. Het is de bedoeling in de voorbereiding der uitvoeringsmaatregelen den Centralen Raad te hooren en zoo de belanghebbenden te betrekken in de totstandkoming van de uitvoeringsvoorschriften. Voorts is het inderdaad de bedoeling bij het vaststellen van de weistandsgrens reke ning te houden met het verschil in levens standaard tusschen groote en kleine ge meenten en met de samenstelling van de gezinnen. Maar zijn bezwaar betreft vooral het geen deze kleine fondsen veelal niet verstrekken en wat toch voor een be hoorlijke ziekenverzorging van het grootste belang is. Hij denkt daarbij in de eerste plaats aan verloskundige en specialistische hulp. Het is ook geens zins zijn bedoeling om, het voortbestaan van de kleinere fondsen, voor zoover het geen dwergfondsen zijn, onmogelijk te maken. Wanneer de fondsen slechts behoorlijk werken, behoeft men er geen bezwaar tegen te hebben, dat ze klein zijn. Maar de om standigheid dat ze klein zijn, maakt de In de Memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende het wets ontwerp tot regeling der Ziekenverzor- giing verklaart de Minister van Sociale Zaken, dat ook naar zajn meening aan de algeheele omwerking van wetsont werp en Memorie van Toelichting tot geheel nieuwe stukken voordeelen zou den verbonden zijn geweest. Het daar aan verbonden tijdsverlies, dat de mo gelijkheid om dit ontwerp nog in het loopende zittingjaar in openbare behan deling te brengen ernstig zou hebben verkleind, heeft hem evenwel van deze omwerking doen afzien. Van de noodzakelijkheid en de ur gentie van een algeheele wettelijke regeling van het Ziekenverzorgingswe zen is de Minister steeds meer overtuigd geworden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5