njjj I mm Frankrijks defensie-problemen PHILIPS WOENSDAG 3 FEBRUARI 1937 EERSTE BEAD PAG. 3 Buitenland DE JEUGD EN HET GEVAAR DER „PFAFFEN" Het volk moet worden opgevoed (Van onzen Duitscheai correspondent) Weken achtereen werdjen wij lastig geval len met allerlei griezelige voorspellingen. Hitier zou zich terugtrekken uit het po.i- tieke leven en kalmpjes in Berchtesgaie gaan wonen. Göring zou hem opvolgen ais „Reichsverweser" en als eerste daad zou hij den Rijksdag na de zitting van 30 Ja nuari 1937 ontbindenWet de vereischte kalmte namen wij zulke en soortgelijke be weringen in ontvangst, want in de vier jaar tjes van het nationaal-socialistisch bewind is het toefluisteren van „staatsgeheimen" mode geworden. De werkelijkheid was eenigszins anders. De grootste verrassing varn deze Rijksdag- zitting wasdat zij geen enkele verras sing brachtl E/n als het ware om ons daar aan te wennen, deelde de Führer nadrukke lijk mede, dat in het Derde Rijk de tijd der verrassingen thans voorbij is, zoodat we maar niet meer op iets bijzonders moeten rekenen I Voor velen schijnt deze gang van zaken een teleurstellend effect gehad te hebben: "vol verwachting was men naar de Kroll- opera gegaan en in de wandelgangen hoor de men reeds druk debattecren over de ver schillende punten, welke de Führer zou be handelen. Op het terrein der bi-rmenland- sche politiek zou natuurlijk het joodsche vraagstuk worden aangegrepen en men wist al van wetten, welke de positie van het joodsche deel der bevolking nog veel 1 moeilijker zouden maken. Dan kwam de kerk aan de beurt en het lag in de logische lijn, dat men in dien éénheids-staat naar een éénheids-kerk 6treeft In verband hiermee wees men op het enorme gevaar, dat de op voeding der gansche Duitsche jeugd onder Baldur von Schirach voor de geestelijke op voeding der jongens en meisjes beduidt en zoo ging men dapper door op het terrein der veronderstellingen. Inzake de buitenlandsdhe politiek ver wachtte men een piactische toenadering tus schen Engeland en Duitsohland, ingeleid door een vriendschappelijke beantwoording van Edens rede en ook de toenadering tus- schen het Derde Rijk en zijn voormal igen aartsvijandf' zou bevorderd blijken door de tegemoetkomende houding van Léon BlumOver Sovjet-Rusland hoorde men weinig nieuws, want hier was men 't met elkaar eens, dat de vijandschap tusschen Moskou en Berlijn een principieele aange legenheid is, welke toenadering of verzoe ning vrijwel uitsluit Heeft Brederode niet reeds gezegd: ,,'t Kan verkeeren!"' Voor ons, die de Rijksdagzittin gen van het vroeger bewind nog in herinne ring hebben, doen deze parlementair aan gediende samenkomsten eener geünifor meerde volksvertegenwoordiging eenigszins zonderling aan. En ditmaal zag men van de 740 afgevaardigden er minstens 700 in bruine of zwarte of grijsgroene uniform. Zoo doende vielen Hugenberg, Von Neurath en een stelletje afgevaardigden van het platte land nog meer op dan bij vorige Rijksdag- zittingen onder het huidig regime. Dictatuur sluit ieder debat uit. De gelegen heid tot het uitoefenen van kritiek of zelfs maar tot het stellen van vragen bestaat al lang niet meer. Twee uren achtereen moet of mag men luisteren naar redevoeringen, die telkens weer doen terugdenken aan den tijd, toen Hitler in het historisch geworden Sportpalast voor zijn beginselen pleitte. Ook toen werden zijn opzweepende rede voeringen onderbroken door het gejubel van een fanatiek geestdriftige volksmenigte, die in hem den verlosser zag uit een tijdperk .van verlorenheid. Vier moeilijke jaren zijn sedertdien ver streken en heel Duitschland heeft in dien betrekkelijk korten tijd een andere gedaan te aangenomen. In den nationaal-socialisti- echen eenheidsstaat kent men nog maar éen partij en wie het met de beginselen der N.S.D.A.P. niet voor 100 procent eens is, die loopt gevaar, als een „volksverrader" uit de burgerlijke samenleving gestooten te wor den. Uitvoerig hield Hitier zich bezig met de „Erziehung unseres Volkes", met de opvoe ding van het Duitsche volk en hier raakte hij de kern der zaak: niet door de ouders, niet door de kerk, maar door den staat wordt het Duitsche volk opgevoed. En goed begrepen het gansche volk in al zijn gele dingen. „JeuedopvoedLng, Hitler-jeugd, ar beidsdienst, partij, weermacht, dat zijn alles inrichtingen voor deze opvoeding en voor de ontwikkeling van het volk. Het boek, de krant, die voordracht, de kunst, de schouw burg, de film, dat zijn alles middelen voor deze volksopvoeding", zoo hoorden wij den Führer op dezen historischen 30ste:i Januari zeggen en hij is er de man naar, om ook in de eerstvolgende vier jaar zijn woor den in daden om te zetten. Invloed van anderen kant wordt niet langer gedoogd en denkt men in deze richting wat verder, dan vraagt men zich onwillekeurig af: gaan wij in het Derde Rijk een scheiding tusschen Staat en Kerk tegemoet? Uit het feit, dat Hitier juist dit netelig thema in zijn Rijksdagrede niet heeft aan gesneden, behoeft ndet voorbarig te worden afgeleid, dat hij het kerkelijk probleem als een bijkomstigheid beschouwt In de jaren der propagandistische voorbereiding was de Kerk, vooral de katholieke, maar ook de evangelische een zijner felste tegenstan ders. Zijn vervreemding van die Kerk is derhalve geen wonder. Door zijln beroep op de Voorzienigheid gaf Hitler te kennen, da', hij niet vijandig staat tegenover het geloof, maar de Kerk van Christus, zooals ze thans is blijven voortbestaan in Duitschland, schijnt zijn waardeeriing niet te bezitten En hij staat in dezen nu eens niet alleen: de meerderheid van hen, die thans aan hel bewind zijn, gaara schouderophalend aan het kerkelijk vraagstuk voorbij, beschouwen de „Pfaffen" als een gevaar voor de na tionaal-socialistisch© jeugd en winden zioh dus niet op over een verwijdering tusschen een Kerk, die haar belangstelling niet meer geniet en een Staat, die vereerd wordt als de verwezenlijking vaia geloof, hoop en liefdel De Britsch-Duitsche vlootbesprekingen Te Londen zijn gisteren de onderhande lingen tusschen Britsche en Duitsche des kundigen over het vlootverdrag van 193fi begonnen. Toen het verdrag werd geteekend, werd de hoop uitgesproken, dat andere mogend heden zouden toetreden. Te Londen heeft men reeds met vertegen woordigers der Turksche regeering des betreffende besprekingen gevoerd. De luchtmacht in zes maanden tijd ontzaglijk versterkt Leger krijgt specialistencorps van 15.000 man De Fransche Kamer heeft gisteren haar debatten over de nationale defensie hervat. De communistische afgevaardigde Git- ton gaf uitdrukking aan de ongerustheid der arbeidersklasse op grond van de dage lijks toenemende bedreiging van den vrede De vredeskrachten moeten vereenigd worden tldus moet het gevaar, dat Europa b~- dreigt, worden overwonnen. Duitschland, aldus spr., heeft een leger, dat tweemaal zoo groot is als het onze en zijn autowegen kunnen ~0.000 mannen pei verwerken. De communistische partij wil loyaal samenwerken met degenen, die den vrede willen redden. Het Fransche leger zal zijn verplichtingen weten na te komen en het hoofd kunnen bieden aan all© eventua liteiten. Tenslotte verklaarde Gitton dat alle par tijen van het Volksfront een vermindering den militairen diensttijd wenschen, maar dat rekening gehouden moet worden met de eischen der landsverdediging. Ook hierin gaan de communisten mee met de andere partijen van het Volksfront Luchtvaart-minister Cot aan het woord Nadat de communistische afgevaardigde e w e z nog het woord had gevoerd, beklom Pierre Cot. minister van luchtvaart, het spreekgestoelte. Hij zeide o.m. minister Daladier te willeu danken voor diens hulp, om van het Fran sche luchtleger een der sterkste te maken ter wereld. „Ik keil slechts één leger, dat over een uitgebreider materiaal beschikt dan het onze, n.l. het Russische leger. Sedert zes maanden hebben wij gewerkt. Vergele ken met 1 Juni 1936 is het aantal toestel len der eerste linie met 37 pet. uitge breid, de munitie vergroot met 50 pet. eo de bewapening met 70 pet. Geen enkele inspanning in een lucht leger kan vergeleken worden met die, welke wij in zes maanden ten uitvoer hebben gelegd". De minister behandelde vervolgens de nationalisatie, waarbij hij er op wees, dat de regeering het systeem gevolgd heeft de meerderheid der aandeelen in handen te nemen, zoodat geen ambtenaren belast behoefden te worden met werkzaamhe den, waarvoor zij niet waren voorbereid. Alle pogingen om tot een organisatie te komen dezer industrieele mobilisatie waren tot dusverre gestrand op het ver spreid zijn der industrieelen. Een mach tige outillage zal den bouw vergemakke lijken. Vervolgens antwoordde minister Cot op verschillende door de sprekers gestelde vra gen, waarbij hij o.m. den wensch uitsprak, dat de dagbladen zullen ophouden zich met de luchtstrijdkrachten bezig te houden. Het luchtleger bemoeit zich immers voor de over- groote meerderheid niet met de politiek. Jonge bevelhebbers zijn noodzakelijk, daar om zijn zekere maatregelen genomen om den gemiddelden leeftijd van het kader te ver lagen. Het luchtleger hpeft een voortreffelijk moreel en het is onjuist er aanvallen op te richten. Bij de keuze der nieuwe luchtcentra heeft men zich o.m. laten leiden door mete© rologische overwegingen. De nieuwe organi satie heeft ten doel het luchtleger in vredes tijd zijn oorlogssterkte te geven. De minister besloot met nogmaals aan to dringen, dat het luchtleger niet geënerveerd worde door onjuiste critiek. Hij las een schrijven voor van officieren van den genera- len staf, waarin daartegen geprotesteerd wordt Ook Daladier spreekt! Na de middagpauze heeft minister Dala dier in de Kamer gesproken over de lands verdediging. Hij begon met te wijzen op den vredeswil van de Kamer. Ook de regeering wil alles doen. om oorlog te vermijden en 13 derhalve voorstandster van een absolute pu bliciteit van de bewapeningen, doch zoolang dit inzicht niet overal wordt gedeeld, heeft de Fransche regeering don plich*, zorg to dragen voor de onschendbaarheid van dc grenzen. De minister herinnerde vervolgens aAn de vermeerdering van het oorlogsmateriaal en aan de militaire opvoeding, zelfs van da jeugd, in sommige landen van Europa. De vredeswil van Frankrijk is groot, doch wij zullen voorkomen, dat Frankrijk een gemakkelijke prooi wordt Materiaal alleen is niet voldoende, ook menschen moet men hebben en daarom is besloten een specialistencorps van 15.000 man op te richten en het kader een betere opleiding te geven. Verder is besloten een programma van 19 milliard franc aan te nemen. In 1933 is de eerste gemechaniseerde lichte divisrie gevormd, een tweede der gelijke divisie is in voorbereiding en een derde zal spoedig volgen. Hierbij moeten dan zware divisies worden gevoegd. Het opvoeren van de motoriseeering maakt een snellere verplaatsing van manschap pen en materiaal mogelijk en hiervoor zijn wegen noodig. Minister Daladier zette vervolgens uitem, waarom hij een tegenstander is van een oe- roepsleger. Men zou dan minstens 'n staand leger van 300.000 man moeten onderhouden. Indien nu dit leger gedecimeerd zou worden en indien wederom zou bl'jkm, datt een of fensief slechts kan slagen na een gr> tc- accumulatie van materiaal en menschsn. wat zou dan het lot van een land zijn? Ie Ier leger heeft reserves noodig en een offensisi is alleen mogelijk na mobilisatie van dek kingstroepen. Sür. zeide. dat een fortenlinie van Duin kerken tot Bazal het schild moet vormen, waarachter de s'rij Jniacn.t ich concentreert. Deze fortenlinie moet in de diepte worden ontwikkeld en moet een tegenoffensief on zerzijds mogelijk maken. Frankrijk heeft ook een sterke vloot noo dig en de minister van landsverdediging werkt vriendschappelijk samen met de mi nisters van luchtvaart en marine in de co ördinatie van de strijdkrachten. De minister acht het niot nuttig om ui vredestijd één opperbevelhebber over de drie onderdeelen van de weermacht aan te stol len. Indien dit in oorlogstijd noodig zou blij ken, kan het dan geschieden. Ten aanzien van de organisatie van de arsenalen deelde de minister nog mede, dat een programma voor vier jaar is- opgesteld Na de staking is thans de productie van materiaal weer normaaL Hierna verklaarde de minister, dat hij 'Ie legerleiding heeft verzocht geen politieke propaganda in het leger toe te laten. Ook heeft hij maatregelen genomen, om de V3r- pleging in het leger te verbeteren. In het leger zijn alle klassen der maat schappij vertegenwoordigd en meer dan 80 procent van de officieren behoort tot de ar me families. De minister groet deze mannen met vriendschap en is er zeker van, dat zij de Fransche republiek tegen iederen aanval zullen beschermen. De rede van minister Daladier werd lui Ie toegejuicht. Communisten woelen in Frankrijk In de Fransche Senaat heeft de links re- publikeinsche afgevaardigde Gautherot geïnterpelleerd over een communistisch complot tegen de veiligheid van den staat, waardoor het verdrag van Frankrijk met Rusland wordt geschonden. Volgens inlichtingen, welke deze afge vaardigde heeft ontvangen, zouden de com munisten te Parijs een strijdcorps hebben gevormd. De minister van binnenlandsche zaken interrumpeerde en verklaarde eveneens ken nis te hebben genomen van deze inlichtin gen. Gautherot zeide vervolgens, wel over. tuigd te zijn, dat de regeering gewapend is tegen een dergelijk optreden, doch het is een schending van het Fransch-Russisch verdrag, waarbij de partijen overeen kwa men, zich niet te mengen in de binnenland sche toestanden van de andere partij. Ook wees spreker erop, dat de communistische bladen iederen ochtend op aansporing van Moskou de regeering laken of loven, naar gelang een regeeringsmaatregel hun aange naam is of tegenstaat Minister-president Blum verklaarde de betrokken documenten te kennen. Ze zijn op congressen van de socialisten besproken. De minister-president vroeg of de orde is verstoord en antwoordde hier zelf ontken nend. „De openbare meening is gerust". Een „spookschip" voor de Fransche marine Naar uit Parijs wordt gemeld, zal binnen kort het eerste Fransche „spookschip" op stapel gezet worden. Het nieuwe schip zal namelijk geheel en al door middel van de radio bestuurd wor den en zal bestemd zijn, om als doelwit te dienen bij schietoefeningen tijdens de vloot manoeuvres. Geruchten rond Litwinoffs vrouw Zij is op vrije voeten In Warschau heeft het gerucht de ronde gedaan dat de vrouw van L i t w i n o f f zou zijn gearresteerd, waar zij in betrek king stond tot Radek en Sokolnikof. Toen de correspondent der „United Press" de eclitgenoote van den Russischen volks commissaris van buitenlandsche zaken, die Engelsche van geboorte is, opbelde en haar mededeeling deed van dit bericht uit War schau. volgens hel welk zij zou zijn gear resteerd, antwoordde mevrouw Litwinoff slechts lachend: „Het ziet er heelemaal niet naar uit, welt" VRAAGT POLIS VOOR 2 JARIGE VERZEKERING VAN LAMPEN EN REPARATIEKOSTEN ROTTERDAM: DEN HAAG: Columbusstraat 2, hoek Snezkade. HAARLEM: Schoterweg 1 Telefoon 16659 HILVERSUM: Veer&traat 50 Telefoon 6819 Adv. Nieuwe Britsche gezant te Berlijn Naar verluidt zou de Britsche regeering voornemens zijn, binnenkort te Berlijn een nieuwen ambassadeur te benoemen, in plaats van Sir Eric Phipps, die Sir George Clerck als ambassadeur te Parijs zou vervangen. Lindbergh bezoekt Rome Kolonel Charles Lindbergh en mevrouw Lindbergh hebben Engeland, waar zij zich gelijk men weet metterwoon hebben gevestigd, voor eenige dagen verlaten om een bezoek te brengen aan Rome. Bij zijn aankomst op het Romeinsche vliegveld Littoria liet Lindbergh zijn toestel tot tweemaal toe het geheele veld m het rond taxiën, om de menigte van journalis ten te ontgaan, die gereed stond, zijn vlieg tuig te bestormen. Ten slotte bracht de Amerikaansche vlieger zijn machine op een eenzame plek van het veld tot staan, sprong van zijn zitplaats en begaf zich terstond naar de attaché's van luchtvaart en marine van de Amerikaansche ambassade te Rome, die ter begroeting van den vlieger aanwezig waren. Nadat onder zijn persoonlijke leiding ziin toestel in een der hangars was gebracht, liep Lindbergh snel naar den uitgang van de vlieghaven, omringd door een schaar journalisten, die hem tallooze vragen stel den, welke Lindbergh met een herhaald hoofdschudden en een afwerend: „Neen, neen. neen", van de hand wees. Lindbergh en zijn vrouw reden hierop oer auto naar Rome, DE BRITSCH-DUITSCHE BETREKKINGEN Een koloniaal memorandum Te Berlijn gaat het gerucht, dat Von Ribbentrop, die naar Londen is ver trokken. een gedetailleerd memorandum bij zich heeft inzake de Duitsche koloniale eischen en dat hij tot taak zou hebben, deze kwestie direct na zijn aankomst met de Engelsche regeering te bespreken. Volgens de in Duitsche politieke kringen verkregen inlichtingen, verlangt Duitsch land teruggave van de koloniën, die bij het verdrag van Versailles toegewezen zijn aan Engeland en zijn dominions, Frankrijk en Japan. Men geeft evenwel te kennen, dat Duitsch land bereid is over de koloniale kwestie te onderhandelen. Een zendinstallatle ln de ambassade? De „Daily Herald" meldt, dat er in offi- cicele kringen nog al wat verrassing is ge wekt door mededeelingen, volgens welke in de Duitsche ambassade te Londen een draad- looze zendinstallatie zou worden aange bracht Van dat voornemen aldus het blad heeft men noch het ministerie van buiten landsche zaken noch de directie der poste rijen in kennis gesteld. Volgens de Britsche wet wordt zendvergunning alleen aan ama teurs of wetenschappelijke onderzoekers ver leend. Men acht het niet onwaarschijnlijk dat Von Ribbentrop een beroep zal doen op de immuniteit van het ambassade gebouw. KONING GUSTAAF VAN ZWEDEN TE BRUSSEL Een bezoek aan koning Leopold Koning Gustaaf van Zweden, die een bezoek brengt aan Koning Leopold van België, is gistermorgen om elf uur te Brus sel aangekomen. Reeds om tien uur hadden zich de talrijke genoodigden vergaderd in de hal van de Noordstatie, die overvloedig met Zweedsche en Belgische vlaggen versierd was. Detache menten van het achtste regiment stonden met vaandels en muziek opgesteld. Op het perron wachtten onder meer bur gemeester Max, baron Houtart. gouverneur van Brabant, minister-president Van Zee land en de minister van buitenlandsche zaken, Spaak.de komst van den Zweedschen koning af. Toen de koninklijke trein binnenreed presenteerden de troepen het geweer, trom petgeschal weerklonk, waarna het Zweed sche volkslied werd gespeeld. Koning Gustaaf verliet dpn trein, ge volgd door den minister van buitenlandsche zaken. Sandler en de leden van zijn ge volg. Hij werd het eerst begroet door koning Leopold. De beide vorsten omhelsden el kander hartelijk. In de hal van 't station hief de wachtende menigte een bLi gejuich aan. Toen het ge zelschap de Noordstatie verliet, weerklonken de kreten: „Leve Zweden, Leve de koning" Het groote Rogiersplein was af?ezet door troepen te paard en te voet. Toen de vo- telijke personen in de rijtui gen hadden plaat? genomen, juichte de me nigte onnieuw langdurig en hartelijk, en eenzelfde ~eestdrift vergezelde den stoet langs den geheelen weg tot aan het ko ninklijke naleis In een der salons van het paleis werden de voorzitters van Kamer en Senaat, de mi nisters en de ministers van staat aan koning Gustaaf voorgesteld. Vervolgens gebruikten beide vorsten een besloten noenmaal. In den namiddag heeft koning Gustaaf in het gebouw van het Zweedsche gezantschap de leden der Zweedsche kolonie ontvangen. Wijzigingen in Duitsche Rijksregeering De Führer en rijkskanselier heeft bepaald dat nu de Duitsche rijksspoorwegen onder de souvereiniteit der rijksregeering zijn ge plaatst de personeele unie in de leiding van het rijksministerie van verkeerswezen en het rijksministerie van posterijen kan wor den opgeheven en de beide ministeries weer, evenals vroeger, apart kunnen wor den beheerd. De Führer en rijkskanselier heeft den directeur-generaal der Duitsche rijksspoor wegen, dr. Dorpmueller, benoemd tot rijks-minister van verkeerswezen en den secretaris-generaal van het rijk3ministerie van posterijen, dr. O h n e s 0 r g e, tot rijks minister van posterijen. De rijkskanselier heeft den aftredenden rijksminister van verkeerswezen, baron von EItz Ruebenach, schriftelijk dank gebracht voor de bewezen diensten. De Britsche bewapening De Britsche minister voor coördinatie der defensie, Sir Thomas Inskip. heeft een ver klaring gepubliceerd, waarin hij mededeelt dat tusschen 1 April en 31 December jl. be stellingen zijn geplaatst voor het bewape ningsprogram tot een bedrag van 137.509.900 pond. Ongeveer een vierde gedeelte hiervan is geplaatst in de noodlijdende gebieden. In dit bedrag zijn niet opgenomen de be dragen, die gevoteerd zijn voor de vloot en de vlootins-tellingen» DE STAKING BIJ DE GENERAL MOTORS Nationale garde bestormt bezette fabriek Traangasbommen en bajonetten doen hun werk In het stakingsgebied der General Motors te Flint (Michigan) wordt thans de geheele politiedienst waargenomen door de natio nale garde, die met stalen helmen er bajonet op het geweer af en aan marcheert ei. de orde handhaaft. Begonnen zou worden met de poging, de 3250 stakers, die twee fabrieken bezet hou den, door honger en omsingeling te dwingen, deze gebouwen te ontruimen. In antwoord op het voornemen der autori teiten, om den warmte-toevoer van de loka len, waar de stakers ioh ophouden, af te snijden, hebben de staker: gedreigd, brand baar materiaal in de fabrieken aan te steken. Gouverneur Murphy heeft den com mandanten der nationale garde machtiging gegeven, overal, waar noodig is, geweld te gebruiken, om eventueele onlusten en op s' andigheden te on<_ drukken. Heel het stakingsgebied is door militairen afgezet, zoodat toevoer van levensmiddelen voor de stakers volkomen uitgesloten is. De stakingleiders geven toe, dat de mond voorraad, waarover de bezetting der fabrie ken beschikt, niet bijster groot is, ofschoon voor het oogenblik nog geen gebrek heerscht Op hoogten, aan beide zijden van dal, waarin het conflict zich afspeelt, zijn machinegeweer-afdeel' ;en in stelling ge bracht, waarmede men de omgeving der fa brieken volkomen beheerscht. Van gezaghebbende zijde verluidt, dat gou verneur Murphy voornemens is, onverwijld den staat van beleg af te kondigen. De stakingsleiders reizen heel de streek per auto af. om tot volhouden aan te spo ren. Zij verklaren, dat de stakers zullen trachten, alle Crevrolet-fabrieken in het ge heele bondsgebied tot sluiten te dwingen. Inmiddels is de automobielstaking ook naar New-York overgeslagen. Stakingsoosten bezatten het kantoor der General Motors en bedreigden den direc teur-generaal Sloan ,toen hij het gebouw binnentrad om deel te nemen aan een ver gadering. De aanval kouit los Latere beriohter uit Flint melden, dat de nationale garde, gewapend met traangas- bomfnen en gevelde bajonetten een storm aanval heeft ondernomen op de Chrevolet- fabriek no. 4 van de General Motors, waar voor zich 3000 stakers hadden verschanst. De wachthuizen der stakingsposten werden door de nationale tropoen met bijlen stukge slagen. Talrijke vrachtaut's van de vakver- eeniging werden in beslag genomen en vier stakingsleiders werden in arrest genomen, onder beschuldiging, de arbeiders tot verzet tegen dj openbare macht te hebben opge hitst. In verband met den ernrt van den toe stand heeft de leider der vakvereenigingen, Lewis, besloten, Washington te verlaten en zich naar Detroit te begeven, om, het heet .onTriddellijk, wanneer de onlus ten uitbreken, te kunnen ingrijpen. NAAMLOOZE VENNOOTSCHAP Algemeen Burger-Ziekenfonds Opgericht April 1902 Telefoon 117970 's-Gravenbage, L. Copes v. Cattenburgh 80 Afd. Ziektekostenverzekering Nieuwe wijze van verzekering tegen de kosten van ziekte, ziekenhulsverplegtng en operatie. Geheele particuliere behan deling met vrije keuze van artsen, apothekers, specialisten en ziekenhuizen. PROESPECTUS OP AANVRAGE Vertegenwoordigers(sters) gevraagd. (Adv.) DE WATERSNOOD IN DE VER. STATEN Zullen de dijken bij Cairo het houden? Een machtige vloedgojf, welke met groote snelheid den loop van de Ohio volgt, is kort vóór de uitmonding van deze rivier in de Missisippi waargenomen. En heel leger arbeiders en soldaten staat gereed, om bij het eerste teeken van gevaar in te grijpen. Tot nog toe houdt de dijk stand, hoewel hij reeds op eenige plaatsen is gescheurd. Op den Westelijken oever van de Missis sippi is het tengevolge van een daad van sabotage tot overstroomingen gekomen. De daders, die nog niet konden worden opge- spoprd, hebben den dijk van de Tallahatchie rivier bij Tippo in Missouri opgeblazen. De schade is evenwel gering. Naar thans eerst bekend wordt, is Zater dag hij New Madrid een veerboot, waarop zich honderd personen bevonden, omgasla gen. Daarbij zouden zes, volgens andere be richten is er zelfs sprake van vijftien per sonen, verdronken zijn. Het hoogwater bij Cairo zal, zooals reeds gemeld, waarschijnlijk morgen zijn hoogte- pnai bereiken. Dan zal blijken of het dijken stelsel, dat voor een bedrag van een milliard dollars is aangelegd zal stand houden. Alle vrouwen en kinderen hebben de stad verlaten. De straten zijn thans uitsluitend bevolkt met militairen. De kwestie-De Borchgrave Het blad „Peuple" meldt uit goede bron te vernemen, dat de Spaansche regepring bereid is België een schadeloosstelling te be talen voor den dood van baron De Borch grave, ten bedrage van een millioen francs, zooals zij geëischt had, op voorwaarde echter dat de Belgische regeering in be ginsel ermede accoord gaat, dat het geschil wordt voorgelegd aan het permanente hof voor internationale justitie in Den Haag. N.v v.h. J. GILTAY ZN BOEKBINDERIJ soorten van smaak; Ze zijn alle even verrukkelijk VAN HOUTEN'S KLM-REEPEN Amerikaansche havenstaking ten einde Te Washington wordt van officieele zijde vernomen dat de stakingsbeweging aan de kust van de Stille Zuidzee thans is beëin digd. GEMENGD NIEUWS De fraude bij de B.V.L. te Vlissingen Instructie thans gesloten D> verdediger van den P. G. L. te Vlissingen heeft een verzoek tot ontsla# uit de voorloopige hechtenis ingediend. De instructie is thans gesloten, doch het zal nog wel eenigen tijd duren, voor met de openbar-- behandeling der zaak een aan vang wordt gemaakt. Zooals bekend v de heer L. vervolgd wegens verduistering en valschheid in geschrifte. De kwakzalver Fick veroordeeld 1500.of 5 maanden De rechtbank te Almelo veroordeelde den Duitscher K. Fick, die in het Noorden van Overijsel als kwakzalver is opgetreden, tot 1500.— boete of vijf maanden hech tenis. Vorige week was 'egen Fick bevesti ging van het vonnis van den Kantonrechter geëischt, namelijk 1500.boete of zei maanden. Poging tot chantage Veroordeeld tot V/i jaar Het Gerechtshof te Amsterdam veroon deelde den 26-jarigen kantoorbediende J. R van L. wegens poging tot afpersing tot twee en een half jaar g e v a n n i s s t r a f met aftrek van zes maandei voorarrest. De man, die reeds eerder wegens poging tot oplichting is veroordeeld, had tijdens zijn straftijd een roman geschreven waarin de eer en goede naam van een Zwitsersche familie en haar dochter werd aangetast. De jongeman schreef, dat hij het auteursrecht voor 85.000 wilde afstaan aan de familie. De procureur-generaal hao anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest gevorderd. Indertijd had de rechtbank een straf van twee jaar met aftrek van voorarrest opge legd. Het hof heeft de straf dus aanmerke lijk verzwaard, doch de civiele vordering werd afgewezen, daar het hof deze niet vol doende gefundeerd achtte. Door smeerolie gerold Driewieler door personenauto omver gereden Te Amsterdam is op het Damrak een ongeveer 18-jarige jongen, die op een driewieler een vat met smeerolie vervoerde, juist toen hij naar links uitweek om een aan den rand van het trottoir geparkeerden wagen te passeeren- doop een hem achterop komende personen-auto. welke een zeer snelle vaart had. aangereden. De uitwerking van de botsing was zoo hevig, dat de drie wieler omver werd geworpen en moer dan tien meter over het wegdek schoof. De jongen, die er af was geslingerd, kwam naast een in de richting van den Dam rij denden tramwagen van lijn 24 te midden van een groote plas groene smeerolie, welke uit het vat was gevlogen, terecht Ofschoon hij er ontoonbaar uitzag ook het voorbalcon van de tram, waarvan Ie bestuurder da-delijk had gestopt vertoonde de sporen van de rondgespatte olie bleek hij niet gewond te zijn. Van den driewieler was het achterwiel geheel in elkaar gedrukt, de auto was niet beschadigd. De politie heeft van het gebeurde proces verbaal opgemaakt waarbij door ooggetui gen werd verklaard dat de chauffeur van de auto met te groote vaart heeft gereden om nog tijdig te kunnen remmen. GROOTE BOERDERIJBRAND Door onbekende oorzaak ontstond brand 1 de groote boerderij van den heer Koedam te Oosterhout (G.) Het vuur, dat in het achterhuis was ontstaan, greep met groote elheid om zich heen en in korten tijd stonden het achterhuis, de stal en de schu in in lichte laaie. De brandweer uit Herveld, die met de motorspuit ter plaatse verscheen, tastte de vuurzee krachtig aan, doch moest zich in hoofdzaak bepalen tot bescherming van het woonhuis. Dit mocht haar gelukken, maar al het andere branddp af Een groote voor raad hooi en stroo, alsmede veel landbouw werktuigen gingen in de vlammen verloren. Vier runderen en vijftien varkens kwamen n het vuur om De schade, die zeer aa :ienlijk is, wordt door verzekering gedekt. BOERENBEHUIZING AFGEBRAND Gistermiddag ontdekte werkvolk, dat in de op eenigen afstand van de boerderij ge legen schuur, bezig was met machinaal dorschen dat brand was onlstaan in de boerenbehuizing van J. van Kassei aan den heikant te G roes heek Gelukkig waren vrij veel arbeiders in de schuur en zij laagden er in het vee in veiligheid te brengen Door krachtig optreden van -te brandweer van Groesbeek kon de schuur worden behouden. De boeren-behuizing, de geheele inventaris en een deel van den oogst ging in vlammen op. De schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. Dq oorzaak ,van den brand is onbekend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2