Gemeenteraad van Leiden THNSDAG 2 FEBRUARI 1937 TWEEDE BLAD PAG. 6 1 De heer J. M. Vos herdacht Een nieuw militair oefenveld aan den Haagweg De zweminrichting „De Zijl" krijgt haar uitbreiding Centrale Werk plaats voor jeugdige werkloozen De reorganisatie der Stedelijke Werkinrichting Bezwaren tegen het verplicht bijwonen der Zondagmorgen-wijdingsdienst Nadere onderhandeling Het principebesluit uit gesteld Onverkwikkelijk debat tot slot Gistermiddag vergaderde de Leidsche gemeenteraad onder voorzitterschap van den Burgemeester, Mr. A, v. d. Sande Bakhuyzen. Terwijl de leden' ziielh van hun zitplaatsen verheffen wijdt de Voorzitter eenige woor den aan de nagedachtenis van 't onlangs overleden raadslid, den heer J. M. Vos. De heer J. M. Vos herdacht Hoe wars de heer Vos ook was, aldus spr., van het vragen van aandacht voor zijn persoon, zoo zou hij het mij toch niet euvel geduid hebben met enkele woorden te trachten uitdrukking te geven aan de ge voelens, die ongetwijfeld den geheelen Raad bezielen nu wij hier een stoel niet langer bezet zien door een man, die door zijn per soonlijkheid, zijn karakter en zijn hoofsrhe manieren ons aller vriendschap gewonnen had. Nadat hij gedurende bijna 40 jaren de ge meente als onderwijzer bij het L. O. voor treffelijke diensten bewezen had. werd hij op gevorderden leeftijd afgevaardigd om de algemeene belangen der gemeente te helpen verzorgen. Over de wijze waarop hij die taak vervul de, die hij wat zijn politieke o\ ertuigingen betreft, hier alleen had te volbrengen, is sleohts met den grootsten lof e spreken. Wie verstond beter dan hij de kunst om zijn van nauwgezette voorbereiding getuigende inzichten, in bondigen kernachtigen en voortreffeliiken vorm aan ons voor te dra gen. Hoe wist hij zijn gehoor door keurige en geestige voordracht te boeien en hoe wist hij de nauwgezetheid van den onder wijzer. die hem vakmatig bijbleef, ook in den Raad op onschool&che, maar doeltref fende wijze aan onze besluiten ten goede te doen komen. Het onderwijs had zijn voornaamste be langstelling en /hij sierde de commissie van advies voor de zaken dat onderwerp raken de. maar zijn belangstelling reikte veel verder, naar uit zijn opmerkingen bleek, en naar ook de burgerij, wier samenleving hij in tal van nuttige instellingen en commis sies trouw diende, heeft gewaardeerd Niet alleen door de burgerij, maar ook 'door ons wordt aan dezen hoogstaanden plichtmatigen man, een dankbare herinne ring bewaard. De heer Wilbrink (c.h.), die in de vorige vergadering eenige onaangename woorden tot den heer Vos had gericht, deel de mede, dat hij voor Kerstmis naar den here Vos is toegegaan om hem daarover zijn spijt te betuigen. Spr. wilde zijn excuus in het openbaar in tegenwoordigheid van den heer Vos herhalen, maar dit heeft niet meer mogen zijn. Spr. meent het echter toch aan de na gedachtenis van den heer Vos verschuldigd te zijn deze woorden hier te spreken. De Voorzitter zal dit jaar geen nieuw jaarsrede houden, maar volstaat met dank te zeggen voor de hem toegekomen geluk- wenschen en den Raad wederkeerig het beste voor 1937 toe te wenschen. De heer Wilmer dankt voor deze goede •wensc.hen en hoopt dat den Voorzitter kracht en liefde zal worden geschonken voor zijn veelomvattende en verantwoordelijke taak. Bij de ingekomen stukken is een missive van Ged. Staten, dat de beslissing op het besluit inzake de garantie voor het Sport- fondsenbad is verdaagd- Benoemingen en hamerpunten Benoeming van een regent van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. Benoemd wordt notaris J. C. van Eek. 2e. Benoeming van vier leden van de Commissie van Toezicht op de Bewaarscho len. Benoemd worden mevr. Z. KruytVer meer de heer J. C. Baars, rector R. J. J- Reynen en mej. H. J. Glasz. 3e. Benoeming van een onderwijzeres aan 'de opleidingsschool voor u.l.o. aan de Drie- Octoberstraat. Benoemd wordt mej. T. B. Hoff. 4e. Benoeming van een stadsgeneesheer voor het tijdvak 1 Januari 19371 Januari 3938. Benoemd wordt Dr. S. A. de Graaff. 5e. Benoeming van een tijdelijk leerares ïn het Duitsch aan de Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus. Benoemd wordt mej. Dr. A. Dijksterhuis 6e. Voorstel tot het verlengen van de aan stelling van mej. Dra. A. Hiemstra als tijde lijk leerares in de wis- en natuurkunde aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes. Aangenomen z.h.s. 7e. Voorstel tot het. verlengen van de aan stelling van mej. Dra. A. P. Keesom als tij delijk leerares in de natuurkunde, mecha nica en coamografie aan de Hoogere Burger school voor Meisjes. Aangenomen z.h.s. 8e. Voorstel tot het verlengen van de aan stelling van mej. L. J. M. Tummers als tijde lijk leerares in de wiskunde aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes Aangenomen z.h.s. 9e. Voorstel tot het verlengen van de_ tij delijke opdracht aan Mr. Dr. H. D. M. Knol tot het geven van onderwijs in de handels wetenschappen aan do Hoogere Burger school voor Meisjes. Aangenomen z.h.s. 10e. Voorstel tot 't overnemen in eigen dom hij de gemeente van verschillende voor straat bestemde strookjes grond. Aangenomen z.h.s. Verpachting van „Den Burcht" 11e. Voorstel inzake het wijzigen van de tnet A. Backer, te Leiden, aangegane over eenkomst betreffende de verpachting van het hotel „den Burcht" c.a. De heer Lom bert (r.k.) dringt er op aan, dat de zalen van „Den Burcht" niet meer worden verhuurd aan den Nieuw Mal- thusiaanschen Bond. De Voorzitter antwoordt dat. hier al lo m van een huurverlaging snrake is en r_! - van een nieuwe overeenkomst De hoeren R erge ra (r.k.) en Eiker bout fn r meoren d°t hier wel degelijk geVvn«held was bepaalde voorwaarden te Stellen. De heer Van Eek verzet zich tegen eventueel© maatregelen tegen de N. M- Bond. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met 22 tegen 7 stemmen. Tegen stemden de heeren v. d. Laan (abusievelijk). Eikerbout, Goslinga, Beekenkamp, Tobé. Wilmer en Lombert. Verpachten van baggerwerk 12e. Voorstel inzake het ondershands ver- pachten van het baggerwerk en de uitvoe ring van bijkomende werkzaamheden aan Kuyfs Vuil- en Baggerbedrijf N.V., te Nieuw koop. De Voorzitter stelt voor in het con tract od te nemen drie vacantiedagen voor de arbeiders. De heer Snel (s.d.) vraagt waarom de vernachting ondershands geschiedt en of voor de arbeiders geen betere voorwaarden kunnen worden gesteld in geval van on werkbaar weer. De Voorzitter antwoordt dat de verpachting ondershands geschiedt omdat de pachter ten opzichte van dit werk in zeer gunstige omstandigheden verkeert in vergelijking met concurrenten. Op de loons voorwaarden bij onwerkbaar weer zou spr. niet willen aandringen. De arbeiders ont vangen 50 pet. De beer Snel dtent een voorstel in om er op aan te dringen dat bij onwerkbaar weer vol loon wordt uitbetaald. De heer S c h (i 11 e r zegt dat de men- sclien niet vrij zijn in het kiezen van va cantiedagen en houdt een betoog over bagger baggeren en water baggeren enz. en geeft ten slotte zijn partijgenoot in over weging om „vol loon" te veranderen in 70 pet. van het loon. De heer Wilbrink wijst er op dat er een goede verhouding is tusschen de ge meente en den exploitant en ook tusschen den pxploitant en zijn personeel. In de exploitatie zit zeker geen groote winst en daarom is er alles voor de regeling op den ouden voet voort te zetten. Het voorstel van den heer Snel steunt spr. niet De aan vaarding hiervan zou tot veel conflicten aan leiding geven. De Voorzitter wijst er op dat de arbeiders van den pachter wel degelijk hun vacantiedagen kunnen nemen op voor hen geschikte data. Spr. zegt verder, dat als de gemeente dit baggerwerk in eigen beheer zou nemen, dat de gemeente minstens f 6000 's jaars meer zou kosten. Het voorstel-Snel wijzen B. en W. ten eenenmale af. De heer Snel wijzigt in zijn voorstel het vol loon in 70 pet. van het loon. Wethouder Van Stralen vindt voor dit voorstel alles te zeggen. Het voorstel-Snel wordt verworpen met 16 tegen 15 stemmen. Voor de s.d.a.p. en de heeren Van Weizen en v. d. Laan. Het voorstel van B. en W. wordt z-h.s. aangenomen. Het nieuwe militaire oefenterrein 13e. Voorstel: a. tot het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van den aanleg van een militair oefenterrein met sportveld op de gronden nabij den Haagweg ten zuiden van de Tous- saintkade; b. tot het verhuren van het sub a genoem de oefenterrein met sportveld aan den Staat der Nederlanden. Hierbij komt in behandeling het volgend voorstel van den heer Van Evk: De Raad verzoekt B. en W. er bij den Minister van Defensie op aan te dringen, dat in de overeenkomst betreffende de ver huring van het nieuwe militaire oefenter rein met sportterrein de volgende wijzigin gen worden gebracht: lo. dat de beschikbaarstelling van die terreinen aan de gemeente zich niet be perkt tot openbare volksfeesten en andere volksverma.kelijkheden, doch wordt uitge breid tot alle openbare bijeenkomsten: 2o. dat de voorwaarde voor het. gebruik van die terreinen aldus luidende: dat de betreffende feestelijkheden en vermakelijk heden niet worden gehouden met een revo lutionair doel of propaganda tegen de weermaoht, op die terreinen worden toege laten. komt te vervallen. De heer Van Eek (s.d.) verdedigt zijn voorstel uitvoerig. Het woord revolutionair wekt misverstand, daar het voor verschillen de uitlegging vatbaar is. De voorwaarde is overbodig, daar de verhuring altijd ge schiedt door de gemeente na overleg met den garnizoenscommandant. De heer Coster (r.k.) geeft in overwe ging het Schuttersveld nog zoo lang moge Jiik aan de 3 Octobervereeniging beschik baar te stellen, omdat van verplaatsing van de feesten naar een ander terrein velen groote schade zullen hebben. De heer v. Wel zen (comm.) eischt ook voor de communisten het recht op om van het terrein gebruik te maken. Spr. steunt de voorstellen-Van Eek. De heer v. d. Laan (lib.) is niet heel erg ingenomen met het voorstel. De ver plaatsing van het terrein beteekent voor de 3 Octobervereeniging groote schade. Zij moe haar groote loods verplaatsen en zij zal vele inkomsten derven wat betreft de exploitatie van het feestterrein. Ook veJe neringdoenden zullen van de verplaatsing van het. feestterrein groote schade hebben. Spr. dringt er op aan dat het Schuttersveld 7.00 lang mogelijk voor do 3 Octobervereeni ging beschikbaar blijft. Het voorstel-Van F.rk steunt snr. niet. Het zou door de Kroon toch niet worden goedgekeurd. De heer Beekenkamp heeft zlehi over het voorstel-Van Eek verwonderd Hier komt de ware revolutionaire aard van den heer Van Eek weer naar vo ren. Als de s.d.a.p. regeeringsf&hig wil worden dan moet zij een andere weg inslaan. Spr. wordt intusschen hier weer gesterkt in zijn overtuiging dat de bckeering der s.d.a.p. slechts schijn is. De heer Würtz (nat. herst.) is vanzel'- snrekend als gopd vaderlander tegen het voorstel-v. Eek. Spr. kan 't voorstel-v. Eek bovendien niet. bcgrijnon na de wijziging van de houding van de s.d.a.p. in natio- nalen zin De heer Goslinga (a.r.) vraagt hoe bet staat met het uitbreidingsplan voor het Schuttersveld. Is dat al goedgekeurd en wordt het goedgekeurd? Snr. vraagt voorts wat er gebeurt met de volkstuintjes? De ontruiming op 1 September is een ongeluk kige datum. Kan ten opzichte daarvan niet eenige soepelheid worden betracht en zijn B. en W. niet bereid een tegemoetkoming te geven in de onkosten, die de verplaat sing der volkstuintjes meebrengt? De Voorzitter wijst er op dat men niet uit het oog mag verliezen, dat het terrein aan het Rijk wordt verhuurd. En het Rijk is zoo vrien delijik de bepaling te maken dat het terrein voor bepaalde doeleinden ter beschikking is. Het terrein is niet voor allerlei vereenigingen. Het is voor het garnizoen en dat kan bij ziln oefeningen niet met allerlei samenkom sten rekening gaan houden. En het spreekt todh vanzelf, dat men op een terrein als dit geen propaganda tegen de weermacht wil hebben. Dat wil de heer Van Eok immers ook niet Spr. wijst er voorts op. dat het terrein moest verlaten worden op voorschrift van hoogerhand. Of 't uitbreidingsplan goedge keurd zal worden slaat niet vast Maar in elk geval zal er een uitbreidingsplan voor het Schuttersveld komen en gaat het Schuttersveld als oefen- en feestterrein ver dwijnen. Het belang der 3 Octobervereeni ging zal zooveel mogelijk 'behartigd worden De Volkstuinvereeniging zal de gemeente zooveel mogelijk ter wille zijn. Na repliek van den heer Van Eök komt diens voorstel in stemming. Het wordt ver worpen met 17 tegen 15 stemmen. Voor de s.d.a.p. en de heer Van Weizen. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. Nog enkele hamerpnnten 14e. Voorstel tot het verkoopen aan den Staat der Nederlanden van het vischreoht op de z.g. Vroonwateren, gelegen onder de gemeenten Warmond, Alkemade, Rijnsater- wou de en Woubrugge. Aangenomen z.h.s. 15e. Praeadvies op het verzoek van de N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij om toestemming tot het verkoopen van eenige perceelen duingrond gelegen ouder de ge meente Katwijk aan die gemeente. Aangenomen z.h.s. 16e. Voorstel tot wijziging van de Verorde ning, regelende de heffing van leges- en ex- peditiegelden ter secretarie, bij het Oud- Archief en aan het Bureau van den Burger lijken Stand te Leiden. Aangenomen z.h.s. 17e. Voorstel tot het beschikbaarstellen van gelden ten behoeve van het uitbreiden van de zweminrichting „De Zijl". De heer Goslinga (a.r.) mist bij deze zaak het advies der Gem. Sportstichting. Deze stichting zou zich immers ook met de zweminrichting bezighouden. Spr. stelt ook namens de heeren Eikerhout en Lombert voor het voorstel aan te houden en de zaak naar de Sportstichting te zepden om be richt en raad. De heeren v. d. Kwaak (c.h.) en Jon gel een (s.d.) vinden dit overbodig en on- gewensoht, daar de uitbreiding urgent is. De Voorzitter zegt, dat de zwemin richtingen nog niet bij de Sportstichting zijn ingebracht. Het is niet gewenscht deze zaak nog langer uit te stellen. Het voorstel-Goslinga wordt verworpen met 28 tegen 4 stemmen. Vóór de heeren Eikerbout, Goslinga, Lombert en Wilmer. De heer Jongeleen (s.d.) vraagt of er niets te doen is tegen de groene kleur van het water in de zweminrichting. De heer Goslinga (a.r.) heeft Sozwaar tegen de wijze van financiering. Het be strijden van de uitgave door middel van een leening op een termijn voor 40 jaar vindt spr. onbetamelijk. De Voorzitter zegt dat het groen worden van het water een kwestie van de exploitatie is. De leening zal inderdaad voor 40 jaar aangegaan worden. Dit aantal van 40 jaren is een gebruik, een gemiddeldp B. en W. zien geen reden om daarvan af te wijken. Na nog eenige bespreking wordt het voorstel van B. en W. aangenomen z.h.s. 18e. Voorstel: a. inzake het ingebruikgeven van een deelte van de fabrieksgebouwen aan de le Looierstraat aan de Commissie voor Ontwik keling en Ontspanning van Werkloozen. voor het daarin oprichten en exploiteeren van een centrale werkplaats voor jeugdige werk loozen; b. tot het beschikbaarstellen van gelden ten behoeve van de op- en inrichting van dt> sub a bedoelde werkplaats en de exploitatie daarvan gedurende 1937. De heer Wilmer (rk.) verwacht dat van deze instelling veel zegen en nut zal kunnen uitgaan, wanneer de jeugdige werk loozen niet alleen bezig gehouden worden, maar ook in vakbekwaamheid zullen toe nemen. De werkplaats moet ook een soort vakschool zijn, maar spr. begrijpt dan niet dat de loonen voor den algemeenen leider en zijn helpers zoo gering zijn. Daarin zou spr. verbetering willen brengen De heer v. d. Kwaak (c.h. brengt in 't geding de circulaire van den Minister, die de organisatie van het Jeugdwerk betreft De heer H e s s i n g (s.d.) zegt, dat de Centrale Werkplaats z. i. geen vakschool mag zijn, maar eenvoudig een fabriek, waar in de jongens te werk worden gesteld Wethouder v. Stralen zegt dat de lei ding der Werkplaats inderdaad zeer verant woordelijk is. De bezoldiging van den leider is inderdaad niet hoog, maar het ls geen volledige betrekking. Het loon van de bazen is door de Regeering voorgeschreven. Den heer v. d. Kwaak antwoordt spr., dat de gemeente reeds gaat in de richting van de ministerieels circulaire. Na nog eenige bespreking wordt het voor stel aangenomen zJh.s. De vergadering wordt daarna geo-bnrst tot 's avonds 8 uur. AVOND ZITTING In de avondzitting had eerst plaats dp goedkeuring van het suppletoire agenda- mint, de verkoop van een perceel bouw terrein aan de Fruinlaan, hoek Cobetstraaï aan J. Reyneveld q.q. Daarna komt in behandeling het voorstel inzake reorganisatie van de Stedelijke Werk inrichting. Hierbij komen tevens in behandeling de volgende voorstellen van den heer v. E ck: De Raad verzoekt B. en W. er nogmaals bii het Leger deg Heils op aan te dringen dat de verpleegden in de onder het beheer van het Leger des Elite komende werk inrichting zullen worden vrijgelaten de gods dienstoefeningen al dan niet bij te wonen. De Raad besluit B. en Wte verzoeken in onderhandeling te treden met het Leger des Heils ten einde de overeenkomst tus schen de gemeente en het Leger des Heils 1 aan te vullen, dat elk van de beide partijen het recht verkrijgt om na verloop van vijf jaar, nadat de overeenkomst is tot stand ge komen, deze met een opzegtermijn van een jaar geëindigd te verklaren. De heer Coster (r.k.) vraagt (goed deels onverstaanbaar) een aantal inlich tingen. Mevr. Braggaar—De Does (s.d.) heeft er bezwaar tegen, wanneer menschcn tegen hun wil in de Werkinrichting ver blijf moeten houden. Ook tegen do gedwon gen godsdienstoefening heeft spr. bezwaar. De beer Wilmer (r.k.) heeft niet de In druk gekregen, dat er wat de dwang be treft, een andere regel zal gelden dan tot nog toe. Er is nimmer dwang toegepast als dit om sociale redenen niet noodig was. En dat zal ook thans niet geschieden. Spr. kan intusschen niet met het voorstel mee gaan, zooals het er ligt. Zijn bezwaar richt zich voornamelijk tegen het feit, dat de verpleegden gedwongen worden de gods dienstoefening op Zondagmorgen bij te- wo nen. Deze dwang betreft ook degenen die verklaren de godsdienstoefening in het ge bouw van een bepaald kerkgenootschap en daar alleen te willen bijwonen. Spr. zou wenschen, dat van uit het Leger des Heils aandrang werd uitgeoefend op de verpleeg den om de godsdienstoefening van hun eigen kerkgenootschap bij te wonen. Spr. vindt de voorwaarde van het bijwonen der gods dienstoefening principieel onjuist. Ook heeft spr. bezwaar tegen het feit dat de overeenkomst aangegaan wordt voor 25 jaar. Ten slotte zegt spr. met nadruk dat hij groote waardeering heeft voor den socialen arbeid van het Leger des Heils. Zijn hou ding mag niet aan gebrek aan waardeering worden toegeschreven. De heer Van Eek (s.d.) staat tegen over het voorstel met gemengde gevoelens. Spr. heeft groote bewondering voor het werk van het Leger des Heils. Toch staat hij op het stand mint, dat hij er niet aan zou denken om dit voorstel te steunen als de gemeente niet in financieel slechte standigheden verkeerde. Wanneer de ge meente er financieel beter voor stond zou hij een inrichting wenschen, die geëxploi teerd werd door de gemeente. Spr. sluit zich aan bij den heer Wilmer wat betreft het verplicht bijwonen der godsdienstoefe ningen. Het Leger des Heils moet er te vreden mee zijn, dat de verpleegden in zijn sfeer worden opgevoed. De verpleegden moe ten niet als onmondigen worden behandeld. Voorts verdedigt spr. zijn tweede voorstel om voor de overeenkomst een termijn van 5 jaar en niet van 25 jaar te stellen. Vijf en twintig jaar is veel te lang. In zulk een tijd kan ontzaglijk veel gebeuren in de ge meente zoowel als in hot Leger des Hells. De heer Bergers (r.k.) vraagt of het Leger des Heils ook nog optreedt als con current van den middenstand door de fa bricage van verschillende artikelen. Daar zou spr. bezwaar tegen hebben. Hij heeft trouwens tegen het heele voorstel bezwaar. Het was beter wanneer de. gemeente deze zaak in eigen handen hield. De heer Van Weizen (comni.) zal te gen het voorstel stemmen, omdat de sociale verheffing der verpleegden er niet door bereikt zal worden. De heer De R e e d e (c.h.) zegt dat de Stedelijke Werkverschaffing reeds vele ja ren een zorgenkind is geweest. Spr. meent dat hij de gemeente Leiden met de voor gestelde oplossing kan gelukwcnsrhen. Het bezwaar tegen de verplichte godsdienstoefe ning kan spr. niet deelen. De eisch van het Leger des Heils is zeer bescheiden en zelfs toe te juichen. De verpleegden zullen van het bijwonen dier godsdienstoefeningen niet minder worden. Integendeel. De heer Beekenkamp (a.r.) zegt dat zijn partij op het standpunt staat, dat in het algemeen de overheid geen dwang mag uitoefenen ten opzichte van godsdienstige zaken. Dat neemt echter niet weg, dat in bijzondere gevallen de toepassing van dit standpunt door te voeren onwenschelijk is, terwijl men er toch altijd rekening mee moet houden dat wij leven in een Christe lijke staat. De bezwaren van de heeren Van Eek en Wilmer zou spr. willen overbrug gen door een voorstel in te dienen, waarin B. en W. worden uitgenoodigd er bij het Leger des Heils op aan te dringen, dat van de verplichting tot het bijwonen der godsdienstoefening zullen worden vrijgesteld degenen die aannemelijk kunnen maken, dat ze principieele bezwaren hebben en de genen die aannemelijk kunnen maken, dat zo de godsdienstoefening van hun eigen kerkgenootschap bijwonen. De heer Wilbrink wijst op het zegen rijke van den socialen arbeid van 't Leger des Heils. Hoevelen heeft men niet maat schappelijk weer opgericht. Is er in de Ste delijke Werkinrichting ooit in ook maar één geval van maatschappelijke oprichting sprake geweest? Het bijwonen van de gods dienstoefeningen kan toch voor niomand gewetensbezwaren meebrengen. Het Leger des Heils staat niet op bepaald dogmatisch standpunt. Er is geen sprake van geeste lijke dwang. Spr. heeft geen bezwaar om zijn stem te geven aan de motie-Van Eek. Maar het Leger des Heils zal het verzoek niet kunnen inwilligen. Al de arbeid var het Leger des Heils wordt gedreven dooi de liefde van Christus en daardoor worden er zoovele vruchten van dezen arbeid ge plukt. Laat men het Leger des Heils gele genheid geven ook hier dezen arbeid te verrichten. Er kan slechts zegen van uit gaan. De heer Goslinga vraagt wat er met de gehuwden gebeuren zal. Deze kunnen in de nieuwe inmichting niet worden opgeno men volgens het voorstel. Maar spr. zo' op willen aandringen dat er alsnog gele genheid gegeven werd ook voor de gehuw den om in de inrichting te werken. Spr. maakt voortB eenige financieele opmerkin gen. De onderhoudspost van f 200 vindt spr. te gering. En wat gebeurt er met de op brengst der legaten ad f 226S 's jaars? Loo- pen deze legaten geen gevaar nu niet meer van een Stedelijke Werkinrichting kan w den gesproken? Kunnen deze legaten niet worden te gelde gemaakt? Dat zou een heele fraaie oplossing zijn. Een termijn van 25 jaar vindt spr. rijkelijk lang. Ten aan zien van de vergoedingen zou spr. tusschen tijdsche herziening mogelijk willen maken. Wethouder v Stralen wijst er op, dat de toestand van de Stedelijke Werkinrich ting al jaren om verbetering schreeuwt. De materie was intusschen uiterst moeilijk en daarom heeft liet zoo lang geduurd alvo rens men tot een oplossing kwam. Die op lossing acht spr. een zeer gelukkige, al tham» in de huidige omstandigheden. Het college ziet de zaak allerminst zoo. dat in deze inrichting de persoonlijke vrijheid zal worden aangerand. Verwijzen naar de Werkinrichting mag men alleen wanneer op name der betrokkenen uit sociaal opzicht absoluut geboden is. Het verplicht hijwonen der Zondagmorgenwijding acht het college van B en W. geen gelukkige voorwaarde. B. en W. hebben niet nagelaten er op aan te dringen, dat deze voorwaarde niet zou worden gehandhaafd. Maar het Leger des Heils moet hieraan vasthouden. B. en W. kunnen opnieuw aandrang in deze uitoefe nen namens den Raad, maar zij hebben wel haast de zekerheid, dat deze aandrang geen resultaat zal opleveren. Tegen het voorstel-Van Eek en dat van den heer Boeken-kamp hebben B. en W. dus geen be waar. maar zij verwachten er niet veel an. Betreff<l de den termijn van 25 jaar behoeft geen eindbeslissing genomen te wor den. Het betreft hier alleen een beginsel besluit B. en W. willen dus het voorstel an den heer Van Eek inzake deze kwestie in prae-advies nemen. De legaten kunnen aan de gemeente ten goede blijven komen. Gehuwden kunnen in de inrichting niet •orden opgenomen. De gehuwden dio thans de werkinrichting een plaats vinden, zullen dus ontslagen worden en gewoon in den steun komen. De Voorzitter zet uiteen, dat inder daad de legaten onder de huidige omsan- digheden volkomen veilig gesteld "blijven; deze legaten zijn aan de gemeente vermaakt Spr. wees voorts op de groote sociale kracht, die van het Leger des Heils uitgaat. De nieuwe inrichting zal geheel volgens eigen aard en naar eigen be ginselen van het Leger worden beheerd en wil men daarin verandering bren gen, dan tracht men het werk van het Leger des Heils in het hart te treffen. He Leger zal dan oak ongetwijfeld niet ingaan op de geuite wenschen inzake ontheffing van de verplichting van het bijwonen der wijdingsbijeenkomsten. Laat men zich geheel overgeven aan de leiding van het Leger des Heils, dat in tal van gemeenten met zooveel suc ces is werkzaam geweest. Bij de replieken dringt de heer v. E ck er op aan, dat de heer Beckenkamp zijn voorstel indient als een amendement op dat van spr. Hij heeft er 'bezwaar tegen, dat zijn tweede voorstel om prao-advies gaat. Spr. heeft liever een uitspraak van den Raad op grond waarvan B. en W. onder handelingen kunnen aanknoopen. De heer Wilmer vereenigt zich met het voorstel van den heer Beekenkamp. Alvo rens een principieele beslissing te nemen zou spr. willen weten hoe het Leger des I-Ieils op dit voorstel reageert, als 't wordt aangenomen. De heer Beekenk amp (a.r.) heeft er geen bezwaar tegen om zijn voorstel aan dat van den heer Van Eek te koppelen. Hij gaat overigens gaarne met het voorstel van B. en W. mee. De heer Goslinga vindt het jammer dat de gehuwden niet in de inrichting worden opgenomen. Er wordt dus in 't gp heel geen poging gedaan om deze categorie te reclasseeren. Wethouder v. Stralen zal over de kwestie van de opname van gehuwden als nog met het Leger des Heils onderhandelen Wethouder T e p e zal voor het voorstel- Beekenkamp stemmen en daarna ook voor dat van B. en W. Spr. doet een ernstig beroep op het Leger des Heils om met de geuite wenschen rekening te houden. Daarna wordt tot stemming overge gaan. Het voorstel Beekenkamp—Van Eok wordt aangenomen met de stem van den heer Goslinga tegen. Het voorstel Van Eek (temiijn van 5 jaar) wordt aangenomen met 18 tegen 14 stemmen, nadat een voorstel om het in prae-advies te nemen is verworpen Voor het voorstel stemden de s.d.a.p. (behalve de wethouders) en de r.k. (behalve de wethouder). De heer Wilmer stelt voor om de stemming over het voorstel van B. en W. aan te houden. Dit voorstel wordt aangenomen met 17 tegen 14 stemmen. Radiatoren voor het nieuwe raadhuis 20e. Beantwoording van de interpellatie van den heer Goslinga inzake de bestelling van radiatoren voor de verwarming van het nieuwe Raadhuis. De heer Goslinga had de volgende vra gen gesteld: 1. Is het juist dat de radiatoren voor de centrale verwarming in het nieuwe raad huis in het buitenland besteld xijn? 2. Zoo ja, om welke dringende reden ii dit geschied? 3. Indien dit enkel geschied is om prijs verschil tusschen Nederlandsche en buiten- tandsche offertes, hoe groot is dan dit prijs verschil? 4. Is nog getracht het prijsverschil met medewerking van de Rijkscommissie voor de werkverruiming te overbruggen? De Voorzitter antwoordt dat nog geen radiatoren zijn besteld en dat het be stek hiervoor nog niet is vastgesteld. Spr. deelt echter mede, dat in Nederland alleen plaatijzeren radiatoren worden gemaakt, waarmee men nog niet veel ervaring heeft. Bijkomende artikelen zullen echter in elk geval zooveel mogelijk in Nederland wor den gekocht De heer Goslinga constateert dat blijk baar toch bij den architect een neiging be staat om de radiatoren in het buitenland te bestellen. Spr. zal hiertegen t.z.t. als deze zaak in den Raad komt zich ernstig ver zetten. In verschillende voorname gebou wen worden Nederlandsche radiatoren ge bruikt De heer Schüller trekt van leer De heer Schüller ontvangt gelegenheid om zijn interpellatie te houden inzake het z. L onvoldoende stutten der perceelen staan de en gelegen aan de Oude Vest en de v. d. Werfstraat, over welke zaak „Vooruit" in zeer afkeurende zin heeft gesproken. De heer Schüller licht zijn vragen toe en zet uitvoerig uiteen dat het stutwerk z. i. zeer onvoldoende was. Spr. heeft den toestand op verschillende foto's vastgelegd. Spr. laakt voorts de houding van den directeur van gemeentewerken, die hem geweigerd heeft het bestek voor het werk te doen toe komen en deze weigering geschiedde in on behoorlijke termen. De Voorzitter wijst er op, dat de directeur van Gemeentewerken door het artikel zeer gegriefd was, omdat er o. m. in gezegd werd dat hij met menschenlevens heeft gespeeld. Daarom heeft de directeur willen weten of het bestek ook weer voor een krantenartikel tegen hem zou worden gebruikt. Op de eigenlijke vragen ontwoord de spr. o. m„ dat aan de eischen van het bestek is voldaan. Zooals uit een onderzoek is gebleken was de schoring voldoende De schrijver van het artikel is van de ver keerde meening uitgegaan, dat de schoring een definitieve was. Het was slechts een voorloopige bij stilliggend werk. Toen het werk aanving is men dan ook direct be gonnen tijdig voorzorgsmaatregelen te ne men. De beschuldigingen van den heer Schüller moeten met klem van de hand worden gewezen. De heer Schüller vraagt in zijn re pliek wanneer B. en W. nu eindelijk eens RADIO DISTRIBUTIE DINSDAG 2 FEBRUARI Progracnma 3: 8.0 Keuion of dlv.: 11.20 R. De- nemarken; 12.20 Brussel VI; 14.20 GRD; 14.55 Parüs R; 15.20 Keulen; 16.20 Droltwlch; 17.15 Brussel VI; 18.50 London R; 19.20 Brussel VI; 19.50 London R; 20.20 Rome of div. Programma 4: 8.00 Brussel VI; 9.20 R. Nor- andiö; 10.33 London R; 11.20 DroltwlcA; 14.2# London R; 17.20 Brussel Fr; 17.35 Droltwlch; 18.20 Diversen; 18.45 Droltwlch; 19.00 Tuin tje d.d. heer J. Jonker; 19.30 Keulen; 21.20 len Reg. WOENSDAG 3 FEBRUARI Programma 3: 8.— Keulen: 9.20 Deutschli 11.20 R Danma-k; 12.20 Brussel VI.; 14.20 G.R. 14 50 Parüs R: 16.20 Keulen: 16 50 Parijs K, 17.20 Brussel Fr.; plcn 17.55^ K< Weenen of div.: pl: plm 19. HI -ltJn: 21.20 Motal» Of div™ plm 22.20'Berlpn; 23.20 Parüs R. Program2ma 4 1 VI; 9.20 R N01 •h; 11,50 Londen R; 1.50 roltwich; 14.25 London R; 15.20 D ,3,35 Londen R; 16.20 Droltwlch; 18.20 18.40 Droltwlch;2 2.45 London Reg.; 23.20 Droit Agenda Woensdag 3 Februari. Stadsgehoorzaa 8 uur Propaganda-uitvoering. Chr. Gym nsatick- en Schermvereeniging „D.O.S.". Woensdag 3 Februari. „De Harmonie" 8.15 uur. Aigem. Ledenvergadering 3-October-i ceniging. De avond-, nacht- en Zondagdienst apotheken wordt van Maandag 1 tot ei met Zondag 7 Febr. a.s. waargenomen door de apotheken: G. F. Reijst, Steensti, 35, telcf. 136, A. J. Donk. Doezastr. 31, telel 1313 en J. Doedens. Wilhelminap. 8, Oegst geest. Te lef. 274. zullen erkennen, dat er bij Gemeentewerkei iets hapert. Er staat den Raad 'binnenkor nog een peuleschillctje te wachten, nl. di eindafrekening van de verbouwing van di Meisjes H. B. S. De Voorzitter: U doet me rillen! De heer Schüller hoopt, dat het col lege in den. vervolge niet alles meer vooi zoete koek zal opeten. De heer Wilbrink (c.h.) wijst dat er over deze zaa/k geschreven wordt eei jaar nadat de stutten zijn geplaatst. Da bewijst toch wel iets omtrent de deugde lijkheid van de schoring. Waarom dez zaak op zoo sensationeele wijze in den Raai gebracht, terwijl er andere wegen opei staan? De Voorzitter gaat niet af deskundigheid van den heer Schüller. Spr heeft zich o.a. voor laten lichten door ar c.hitect Buurman, die hem mededeelde da de stuiting absoluut afdoende was. De interpellatie wordt daarna gesloten. De heer Wilmer (r.k.) spreekt noi over het voorstel van B. en W. om he adres van de wed- Feld inzake het pam Vischmarkt 6 in prae-advies te nemen. He duurt te lang voor de door den Raadhuis bouw gedupeerden weten waaraan zij to zijn. De Voorzitter antwoordt dat he prae-advies spoedig zal worden uitgebrarh Spr. deelt voorts mede. dat het sectie-ver slag spoedig zal verschijnen en dat de b grootinpszittingen op 22 Februari zullei aanvangen. Daarna over twaalven sluiting. da STADSNIEUWS Uitslag foto-wedstrijd De Contact-Commissie bericht de Jury voor de bij gelegenheid van he huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana uiige schreven fotowedstrijd als volgt heeft be slist: Klasse A. Ie prijs: motto „Verlichting" No. Ill, H. Sterk, Haarlemmerweg 44b, aan dezen inzender werd tevens de medaille d:i Contact-Commissie voor deze klassen toe gekend; 2e prijs: motto „Verlichting". N'u II, B. Cahen, Zoetcrwoudsche -Singel 61 3e prijs: motto „Verlichting" No. II, N. v. d Horst, Oude Rijn 158. Troostprijzen we1 den toegekend aan: motto „C. C L.", H. van Cittert, Kalvermarkt 5; motto: „N E.U.F." L. Neuteboom, Pieter de la Courtstraat 6 Klasse B: le prijs: motlo „Feestvreug de", C. N. Ch. Janssen Andeweg, Plan: soen 15. De Jury merkt bij deze beslissing op, dat de inzendingen zoowel kwantitatief al kwalitatief ver beneden de verwachting zijn gebleven. Wanneer zij desondanks bovenstaand* prijzen toekent, moet zulks eerder be schouwd worden als een aansporing ruimere deelname en beter werk voor een volgende wedstrijd. Over de uitdeeling der prijzen volgt nader bericht. KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR RIJNLAND Nieuwe inschrijving. C. de Koning v d Eerden, Oegstgeest, de KempenaertMr. 21 banketbakkerswinkel en aanverw. artike len. E.: Wed. C. F. F. de Koning—v. d. Eerden, Oegstgeest. Wijziging. Firma Verheul en Los, Hazeril woude, Rijksstraatweg A 310, graanhandel zaden en peulvruchten. Door uittreding van den vennoot G. Los is de vennoot schap onder firma ontbonden. De zaak zal worden voortgezet door G. Verheul; en met toestemming van den uitgetreden vennoot onder den ouden naam. S. van der Meij, Katwijk a. Zee, Zuid straat 12, groentenhandel. Uittr. E.: S. van der Mey, dd. 1 Jan. 1937. Wijz. handelsn. in: S. van der Mey Jr. OVERTREDING CRISISMELKBESLUIT P. B. te Noord wijk heeft door zijn dochtertje een hoeveelheid consumptiemelk laten vervoeren bestemd ter aftevering zon der de vereischte vergunning. Eisch f 15 subs. 10 dagen. De verdediger van verdachte, Mr. Nord Thomson, hield een uitvoerig pleidooi waar bij hij tot de conclusie kwam. dat zijn cliënt vnlgpns de dagvaardig gpen ovei treding had begaan en vroeg gezien het fei dat de minister voor het rayon waarin vei dachte woont opschorting heeft toegestaan inzake het crisismelkbeshiit eventual schuldig verklaring zonder oplegging vau straf. Na re- en dunliek werd de uitspraak ba- paald op 8 dagen. GEVALLEN. Gistermorgen is de 12-jarige scholier J. B. in de Os- en Paardelaan bij het springen ovep een touw gevallen, waarbij hij een been brak. De E. H. D. vervoerde den jongen naar het Acad. Ziekenhuis,

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6