lliraitir ftsrljr (üourattt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Hbomiementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7~'/a et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 6001 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 2 FEBRUARI 1937 gbbertmtiepripm: Van I tol 5 regels1.177» 1 Elke regel meer 0.227» Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels 230 Elke regel meer 0l45 Voor bet bevragen aan 'I bureau V wordt berekend f 0.10 17e Jaargang Ook Februari kan benut worden Door de Prinsen-paar-Iepel zijn wij nu glad heen. Vooral de laatste dagen liep het extra druk met de opgaven van nieuwe lezers. De verzending heeft regelmatig plaats, zoodat, naar wij hopen, de exemplaren nog dezer dagen bij de gelukkigen aanlanden Wil dit nu zeggen, dat thans de propaganda voor ons blad stil moet staan? Zeker niet. Immers Februari is altijd zulk etn goede maand geweest voor dit nuttige werk. Met het oog op allerlei wat om ons heen gebeurt, zal dit ook nu weer het geval kunnen zijn. Breng de Christelijke Pers, breng ens blad vooruit in uw omgeving en familiekring. Ook thans iets ter aanmoediging. Wie een lezer aanbrengt voor minstens één jaar, ontvangt een keurig premieboek, hetwelk, wijl een groote voorraad reeds aanwezig is, binnen enkele dagen na de inschrijving wordt toegezonden Wervers kunnen gebruik maken van de in dit nummer voorkomende bon. AFDEELING PROPAGANDA AL TE SOEPELE TOEPASSING Einde van het vorig jaar kwam de Bond van Nederlandsche Onderwijzers (aangeslo ten bij het N.V.V.) in algemeene vergade ring te Groningen bijeen. De voorzitter sprak daar ook over „het drama der gehuwde on derwijzeressen". Het aantal dezer onderwijs krachten, dat per 1 Januari 1937 zonder eenige schadeloosstelling uit betrekking moet, is kleiner dan deze spreker gevreesd had. Minister Slotemaker de Bruine heeft aan de uitzonderingsbepalingen een soepele toepassing gegeven (van de 705 gehuwde onderwijzeressen is 70 pet. 491 niet „gestraft") en zijn politieke opvatting over den arbeid van de gehuwde vrouw niet in 't geding gebracht. Over hetzelfde onderwerp schreef Onze Vacature s: „Van de 710 gehuwde onderwijzeressen- niet-kostwinsters, die op 1 Januari voor out- slag in aanmerking kwamen, hebben er 438 dispensatie gekregen. De Minister van On derwijs heeft er op gewezen, „dat het soms hard is als een huishouden eenmaal op dub bel inkomen is ingesteld, en als dan de vrouw haar betrekking moet prijsgeven..." Hoe men van deskundige zijde tot twee nog al verschillende getallen komt, is ons niet duidelijk, maar het blijkt in elk geval, dat een groot percentage om in de taal van de Bond te spreken niet „gestraft" is. Er is dus gebeurd, wat wij reeds van meetaf vreesden. De rechtsche Kamerfrac ties wendden bij de herziening ernstige po gingen aan om de wachtgelders en de jonge onderwijzers tegemoet te komen en de Mi nister moest ten aanzien van de zestig jarigen en de gehuwde onderwijzeressen wel toegeven, al ging het niet van harte. Intussohen gold voor de eerstgenoemde categorie, dat het niet tot ontslag zou be hoeven te komen, als de zestigjarige nog minderjarige kinderen heeft en dat ten aanzien van de gehuwde onderwijzeressen de Minister de vrije hand kreeg. Wat de eerste groep betreft, bleek al spoedig, dat de rechtsche Kamerfracties in een onbewaakt oogenblik meer hadden toegegeven, dan wenschelijk was: het ware beter geweest, als men gesproken had' van „minderjarige kinderen te verzorgen hebben"; want de huidige redactie laat vreemde consekwenties toe. En wat de twee de uitzondering betreft: achteraf blijkt nu, dat de Minister of het departement vele vonden heeft gezocht en ontdekt, om dubbel zooveel gehuwde onderwijzeressen te handhaven als te ontslaan; zoodat aan deze misstand niet zoo heel veel veranderd is. Het verbaast ons niet, dat men bij en buiten het onderwijs teleurgesteld is over de gang van zaken en waarschijnlijk zullen de Kamerfracties, die deze zaak entameer den, zich ook min of meer „bekocht" voelen. GEEN GOED VOOPvBEELD Indertijd is er heel wat te doen geweest over het nooit-gehoorde feit, dat het ge meentebestuur van Rotterdam op zonder linge en laakbare wijze propaganda maakte vnor de openbare school. Uit het verloop der historie bleek, dat er niet zoo heel veel tegen te doen was. Thans komt „Volksonderwijs" met eenige onthullingen. I-Iet verhaalt dat de Minister van Binnenlandsche Zaken op 8 Mei 1936 een brief om informaties schreef aan het gemeentebestuur. Dit antwoordde o. m.: Wij mogen er intusschen uw aandacht op vestigen, dat de circulaire zich uitslui tend richt tot de ouders en verzorgers die de openbare school voor hun kinderen kiezen. Uitdrukkelijk wordt in het stuk vooropgesteld, dat de ouders zelf moeten beoordeeld, welke school hun kinderen zullen 1 .-'ken. Eerst daarna komen de wenken, bestemd voor hem, die voor zijn kind de openbare school wensend Ook tegen de verdere inhoud van het stuk, de inleiding, welke uitsluitend de aantrekkelijkheid der lagere school in het algemeen in het licht stelt, zoome&e het citaat uit een der artikelen der Lager- onderwijswet, welke uitweidingen de za kelijke strekking van de circulaire ge heel onaangetast laten, kan toch bezwaar lijk bedenking worden gemaakt. „Wij moeten dan ook ten ernstigste te gen de door Uw Excellentie geponeerde stellingen opkomen en meenen integen deel dat onzerzijds niets is geschied, wat niet in volkomen overeenstemming is met onze wettelijke beheersplicht ten aanzien van het openbaar lager onderwijs". Dit antwoord was meer slim dan open hartig. Met officieele termen wees daarop de Minister van Onderwijs in zijn brief aan het gemeentebestuur. Hierin wordt erkend, dat het in het belang van een goede admi nistratie was, dat Rotterdam zijn circulaire verzond; dat door de eirculaire aan alle ouders te zenden veel onnoodig werk werd voorkomen doch aldus de Minister: „Ik moet er evenwel aan toevoegen, dat de speciale herinnering in de bij Uw brief overgelegde circulaire aan artikel 42 der Lager Onderwijswet 1920 de indruk zou kunnen wekken, dat bedoeld is er de ouders op te wijzen, dat men %'oor het ontvangen van Christelijk onderwijs niet naar de Christelijke school behoeft te gaan. Daardoor zou dan de overheid zich echter mengen in de onderlinge wedstrijd tussohen de twee soorten van lagere scho len, wat ik niet gewenscht kan achten". De redactie van „Volksonderwijs" is van meening, dat het gemeentebestuur van Rot terdam tevreoen kan zijn. „Zijn circulaire is gerechtvaardigd, want dat de indruk zou worden gevestigd, als hierboven wordt ge vreesd, we gelooven dit niet al te ernstig te moeten nemen". Wij deelen deze opvatting niet. Het ging juist over het wekken van de schijn; wil men, over de slimme *methode, welke ge volgd was om zijdelings propaganda te ma ken voor de openbare school en nog wel op rijks- en gemeentekosten. De Regeering heeft dat in zachtmoedige, officieele ter men, veroordeeld. „Volksonderwijs" had bo ven zijn artikel niet moeten schrijven, aat Rotterdam toch gelijk had en een goed voor beeld gaf, maar: hoewel de Regeering er weinig aan kon doen: „Toch had het ge meentebestuur van Rotterdam geen gelijk, en gaf het geen goed voorbeeld"." CONSULATEN slag verleend als te Sydney, N.S. (Canada). HET ORDENINGSVRAAGSTUK Rede van Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine Gisteravond heetf Prof. Dr. J. R. Slote maker de Bruine voor den Chr. Hist. Ka merkieskring te Amsterdam een rede ge houden over het onderwerp: „De orde ning als economisch, sociaal en politiek probleem". Spr. gaf eerst een overzicht van het stand punt der verschillende politieke partijen ten opzichte van de ordening, waarbij spr. op merkte dat de A.-R. en C.-H. de individueele verantwoordelijkheid niet uit wenschen te schakelen. Deze moet zich kunnen voegen in het geheel. Deze onmisbare samenhang wenschen zij niet door den Staat gemaakt te zien. omdat hij van nature aanwezig is. De opvalfing. aldus spr.. da* er tusschen A. R. en C.-H. een niet onbelangrijk verschil pe slaat moet op een misverstand berusten, ze-- de spr. met nadruk. Eenstemmigheid is intusschen bij een zeei concrete beantwoording van de vragen, die met dit probleem verhand houden, nog geenszins bereikt, zoo vervolgde spr. Do moeilijksle vraag, die nog in geen enkel op zicht is opgelost, luidt: d» Staat heeft a'« roeping het algemeen bela g te verdedigen Wanneer nu de Staat terugtreedt en wan neer. door ordening andere or;anen een stuk laak op zich nemen, wie is dan de hoeder van he' a'gemeene briang? Een andere vraag draagt een dubbel ka rakter. Eenerzijds: zal men degenen, die in een bedrijf werkzaam zijn, veilig.stellen en aan anderen geen kans bieden op hetzelfde erf? Zal men dus het bedrijf sluiten? Ander zijds: moet men bij de ordening naar sa neering streven? Dat is: moeten economisch niet-noodige of niet-verantwoorde onderne mingen worden in stand gehouden? Moet wat zich economisch uit eigen kracht niet handhaven kan worden gesteund, of onder gaan? Deze laatste vraag staat in crisistijd an ders dan met betrekking tot afzonderlijke ver ouderende ondernemingen. De landbouw steun is voor de toekomst van ons volk on misbaar. Wie zou het handhaven van den beurtschipper verdedigen, als zijn bedrijf door auto's verloopt? Maar ook binnen het geheel van een bedrijf zal saneering dikwijls onvermijdelijk zijn. Oneconomische mag men niet met rendabele bedrijven op één lijn stellen; het punt van de oneconomische bedrijven zal men speciaal onder het oog moeten zien. De vraag doet zich voor of her oneconomisch zonder meer zonder over gangsmaatregelen zal moeten ondergaan ui den strijd om hef bestaan. Door niets te doen zal men het snelst tot saneering komen, maar niet slechts econo mische, maar ook sociale en moreele schadt aanrichten. Hier zal de Staat, voor zoover hij een taak zal hebben, en zal de maat schappij behoedzaam en krachtig de beste wegen moeten vinden. Spr. wijst ten slotte op de groote toene ming van de bevolking van ons land, die krachtig optreden noodig zal maken, wil men tot een eenigszins bevredigenden toe stand komen. De gezamenlijke wil van allen ,die verant woordelijkheid dragen, om èn economisch sociaal te werken, zal noodig zijn om de we gen te vinden waarlangs een volk het best kan voortbestaan en tot hoogere ontwikke ling kan komen. Officieele Berichten ONDERSCHEIDINGEN Toegekend Is de aan de Orde van Oranje Nassau verbonden eere-medaille ln zilver, aan J. Kluin te Middelstum. Idem In brons aan me; J. C. E. v der Helm te Voorburg. Benoemd tot ridder ln de Orde van Oranje-Nassau a. Roggen te Nijmegen. RIDDERORDEN Pa VANWIEL1K 9 NOORDEtNDE DEN HAAG Telefoon 112246 (Adv.) der PTT: J endam, G J Libosan, J L do Lange der Vlugt. Benoemd is tot commies bil den telegraaf- en elefoondlenst F Prins en bü den PTT-dienst In de matrassenfabriek van de firma Wed. Snels en Zn. te Goirle ontstond brand, waarbij nagenoeg het geheele gebouw een prooi der vlammen werd. De ruïne, nadat het vuur zijn vernielend werk had verricht. De toestand in de huizen -exploitatie Vergadering van directeuren van Hypotheekbanken Verlaging noodzakelijk van de canons der bestaande erfpacht Naar wij vernemen is in de te Am sterdam gehóuden algemeene vergade ring der Vereeniging van directeuren van hypotheekbanken o.m ter sprake gekomen de toestand in de huizen exploitatie als gevolg van de op het on roerend goed nog steeds drukkende hooge overheidslasten, speciaal ook den door verschillende gemeentebesturen star ge- handhaafden canon. Terwijl van de zijde van genoemde ver eeniging in verband met het groote aantal leegstaande woningen, ook in de lagere huurklas- cn reeds meermalen bij de regee ring er op is aangedrongen niet over te gaan tot den van sommige zijden gepropageerden aanbouw van nieiuve woningen, maar eerder verbetering en moderniseering van reeds be staande woningen aan te moedigen, moet thans wederom krachtig worden gewaar schuwd tegen nieuwbouw op nieuw uit te geven erfpachtsperceelen met lagen canon. Daardoor wordt niet alleen een uit econo misch oogpunt hoogst onwenschelijke kunst matige opvoering van het reeds bestaande woningsurplus verkreeen. doch tevens wordt daardoor een zeer onbillijke en fnuikende concurrentie aangedaan aan de eigenaren van opstallen op vroeger uitgegeven erf- pachtperceelen met den gehandhaafden hoogpn canon. Op grond daarvan werd besloten aan de bij de vereeniging aangesloten hypo theekbanken te adviseeren geen nieuwe hypotheek of erfpacht te verstrekken, zoolang de te hooge canons der bestaan de erfpacht niet behoorlijk verlaagd zijn. Expositie Huwelijksgeschenken Ongeveer 19000 bezoekers De tentoonstelling der huwelijksgeschen ken in het Paleis aan den Kneuterdijk te 's-Gravenhage is door ongeveer 19.000 per sonen bezocht. De opbrengst heeft pl.m ƒ5000 bedragen, waarvan de helft wordt afgedragen aan het Nationaal Fonds voor Bijzondere nooden en de andere helft aan het Weduwen- en Weezenfonds van het personeel der Koninklijke hofhouding. Nieuw schip voor de .Nederland" Onderhandelingen gaande Naar de Tel. verneemt, worden thans on derhandelingen gevoerd tusschen de Stoom vaart Maatschappij „Nedertand" en de Ne derlandsche Scheepsbouw Mij. betreffende den bouw van een nieuw passagiersschip ter vervanging van het indertijd verbrande s.s. ..P. C. Hooft". De prijs van een dergelijk schip zou than6 ca. 11 millioen bedragen. Van de directie der Stoomvaart Maat schappij „Nederland" verneemt het blad. dat de onderhandelingen nog steeds wor dien gevoerd, doch dat tot dusver -nog geen opdracht is verstrekt. De „Prins Bernhard" te Ruhrort Officieele indienststelling Zaterdag heeft te Ruhrort met eenige plechtigheid de officieele indienststelling plaats gehad van het 6Choolschip „Prins Bernhard" van het Onderwijsfonds voor do Scheepvaart te Amsterdam. De plechtigheid werd bijgewoond door vele Duitsche en Nederlandsche gasten. De heer ter Horet. voorzitter van de af- deeling huisvesting van het onderwijsfonds, begroette bij de opening van de plechtig heid de vele aanwezigen en gaf in het bij zonder uiting aan de voldoening der Neder landsche schippers voor de faciliteiten der Duitsche autoriteiten. De Nederlandsche predikant Ds Boer sprak vervolgens een korte toepasselijke rede uit, waarna de directeur van liet onderwijsfonds voor de scheepvaart, de heer G. de Jong uit Amsterdam, een kort overzicht gaf van het tot stand komen van het eerste Nederlandsche schoolschip voor het geven van lager onderwijs aan schip perskinderen. Namens het gemeentebestuur van Du's- burg sprak hierna de leider van het stede lijk onderwijsbureau, Stadtrat Rouen-hoff die de gelukwenschen van het gemeente bestuur overbracht. Het gemeentebestuur zal alies doen om het geregeld onderwijs aan de Nederlandsche schipperskinderen iin de haven van Ruhrort te bevorderen. De Duitsche en Nederlandsche gasten be zichtigden vervolgens het schoolschip „Prins Bernhard" en de daarbij behoorende motor boot vain ctenzelfden -naam, welke bestemd is om die 6ohipperskinderen van de schepen naar de school en weer aan boord van de Rijlnsahepen te brengen. Academisch gevormde accountants De vereeniging van academisch gevormde accountants, gevestigd te Rotterdam, heeft dezer dagen haar jaarlijksohe algemeene le denvergadering gehouden. Inplaats van de aftredende bestuursleden, de heeren Drs M. de Bloeme en Drs. J. Mod deraar, werden gekozen de heeren Drs. J. Brands en Drs. J. A. M. F. Lindner. Het bestuur bestaat thans uit de heeren: Dr. G. Brackel, voorzitter, Amsterdam, Drs. J. J. Bezem, secretaris, Rotterdam: Drs. W. Schat, penningmeester, Rotterdam, Drs. J. Brands, Drs. A. C. J. jonkers, Drs. J. A. M. F. Lindner, Mr. Dr. E. Tekenbroek, resp. te Den Haag, Rotterdam, Den Haag en Wasse naar. Philips wint octrooiprcces Tegen N.V. Megatron Radio Op 29 Januari j.l. heeft de Arrondisse- ments-rechtbank te Amsterdam vonnis gewe zen in een proces tusschen Philips, als houd ster van 'n aantal Nederlandsche octrooien, betrekking hebbende op radio-ont vangt o1-'- stellen en de N.V. Megatron Radio, gevestigd te Hilversum, fabrikante van radiotoestel len, en hare directeuren, gedaagden. De Rechtbank heeft beslist, dat de fabri cage en verkoop vap de bij dagvaarding om schreven Megatron toestellen en montage- eenheden (Megatron afstem-combinatie met lichtende zenderschaal) onrechtmatig zijn on heeft gedaagden veroordeeld in de kosten van het geding. Wijziging Erfpachtsbepaling te Amsterdam Over eenige dagen zullen B. en W. in het Gemeenteblad een voordracht doen ver schijnen, waarbij aan den Gemeenteraad wordt voorgesteld, enkele belangrijke wijzi gingen aan te brengen in de bepalingen waaronder gemeentegronden in erfpacht kun nen worden verkregen. Deze wijzigingen betreffen hoofdzakelijk 't invoeren voor de industrie-erfpacht, van een zgn. verschuivende erfpachtstermijn en het geven van een recht aan den erfpachter tot het afkoopen van de canon. De verschuivende erfpachtstermijn wil zeggen, dat de industrieel-erfpachter het recht heeft een recht, dat dus thans één der kenmerkende bestanddeelen wordt van het erfpachtsstelsel voor de industrie in dien een aantal jaren van zijn erfpachts- recht is verloopen, van den Gemeenteraad een beslissing te vorderen omtrent de ver lenging van zijn aan een bepaalde termijn gebonden erfpachtsrecht met maximaal de reeds verstreken termijn. Een tweede belangrijk punt is, dat in de nieuwe Bepalingen aan den erfpachter de bevoegdheid is gegeven, de nog niet ver schenen erfpachtstermijnen geheel of ge deeltelijk af te koopen tegen een som, welke door B. en W. in overleg met den erfpach ter, wordt bepaald. Hierdoor ontstaat voor den erfpachter de gelegenheid, tegen be taling van een bepaalde som ineens voor de duur van zijn recht van het tweemaal per jaar aan de gemeente betalen van de canon ontslagen te zijn. De afkoopbaarheid van de canon is moge lijk gemaakt zoowel bij de erfpacht aan industrieelen als bij de voortdurende erf pacht (particuliere woningbouw), en bij de tijdelijke erfpacht voor andere dan indus- trieele doeleinden (bouw door woningwet- vereenigingen). Nachtelijke tocht over het ijs Gisteravond om elf uur werd het eiland Urk opgeschrikt door noodseinen, afkom stig van de postboot „Insula". Onmiddellijk werd een ijsvlet in gereedheid gebracht, welke, bemand met tien man, om twee uur van wal stak om de postboot hulp te ver- leenen. Vanochtend om tien uur is de bemanning van de ijsvlet teruggekeerd met drie perso nen van de uit tien personen bestaande be manning van de „Insula". Het is gebleken, dat het roer van de „Insula" gisteravond was stukgeslagen. Hierdoor geraakte de boot stuurloos en kon zij niet verdor door het ijs komen. Er worden pogingen in het werk gesteld om het roer van de „Insula" te herstellen. De overval met roof te Hippolytushoef Een der aangehoudenen bekent Een der drie door de politie gearresteerde mannen in verband met den overval met roof, gepleegd op Oudejaarsavond van het vorige jaar op den landbouwer J. Snooy, heeft voor den rechter-commi6saris te Alk- baar bekend aan dezen overval te hebben deelgenomen. Bovendien bekende hij ile aanvaller te zijn geweest. Zeldzaam natuurverschijnsel Zondagavond ongeveer half negen namen verschillende inwoners van Eindhoven aan de Oostelijke hemel een vurige bal van smaragdgroene kleur, achter zich latende een vurige staart, waar. De bal was zoo voor 't gezicht ter grootte van plm. 20 cM. en had een ellips of eivorm- terwijl de lichtende staart een lengte had van plm. 1.50 M. Ze bewoog zich betrekkelijk langzaam. Het was een zeer mooi verschijnsel. Nog veel ijs in het IJsselmeer Gisteravond omsteeks elf uur is de ijsbre- ker „Daniël Goedkoop" met een geladen dek schuit naar Huizen vertrokken. De dek schuit moest in Huizen worden gebracht, aarna de „Daniël Goedkoop" direct naar msterdam zou terugkeeren. Blijkbaar is ihet ijs nog dik en vrij sterk, waardoor het niet gemakkelijk is een vaargeul te maken. Vanmorgen om half negen was de „Daniël Goedkoop" nog niet teruggekeerd. SLACHTOFFER VAN AANRIJDING OVERLEDEN In het Carolusziekenhuis te 's-Hertogen- bosch is vannacht overleden mejuffrouw Tummers uit Veen. Zij werd gisteren, toen zij per fiets op weg was naar haar betrek king in Den Bosch, op dén driesprong Waal wijk-Den Bosch-Heusden, onder Drunen, door een auto aangereden en ernstig ge wond. Studeer voor een yak met toekomst Volg onze degelijke, schriftelijke opleiding tot Chauffeur-Monteur, Auto-Techniek c< Auto-Verkoper, Auto-Expert Gratis plaatsingsbureau. Vraag zondar verplichting inlichtingen bij AS.S.O. Nieuweplein 31. Arnhem, Telefoon 24597 VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Omtrent de noodtoestand in het bak-t kersbedrijf heeft de Minister mede-* gedeeld, dat onverwijld ingrijpen noen dig is. Tengevolge van kolendampvergiftiging is te Arnhem een stoombootkapitein ohm gekomen. De stand van de clearing met Duitsche land. Aanbod van de Kon. Petroleum Mij* inzake de 4 pet. dollarleening. Het roode vrachtschip „Delfin" is door Spaansche nationalisten op het strand ge-* dreven en getorpedeerd. In de Amerikaansche overstroomings-* gebieden blijft de toestand uiterst precair* Daar enkele fabrieken der General Motors door de politie zullen worden ont* ruimd, bereidt men zich voor op ernstige verwikkelingen. Vijf uur het uur voor RIJNBENDE'3 Zeer Oude Zeer Goede (Adv.) „BLAUFRIES" AMSTERDAM ROTTERDAM Telef. 43424 Telef. 28300 OPSLAG - EXPEDITIE - CONTROLE HET ADRES voor: vakkundig vertrouwenswerk! VRAAGT TARIEVEN! (Adv.) UIT OOST-INDIE Conferentie tegen dei; vrouwenhandel Te Bandoeng geopend BANDOENG, 2 Febr. (Aneta-A.N.P.). Heden werd onder zeer groote belang stelling de conferentie tegen den vrou wenhandel geopend. Hierbij waren o.a. tegenwoordig de resident van Priangan, de chef van den generalen st-af, de heer Spit, lid van den Raad van Indië, vele consuls generaal, talrijke hooge autoriteiten uit Batavia en leden van den Volksraad. De heer Ekstrand opende de conferentie met een speech in de Fransche taal. Spr. las de boodschap voor welke de heer Avenol, secretaris-generaal van den VoLkenbond ro Genève, aan de conferentie heeft genrht. Tn deze boodschap wordt er de nadruk op ge- Ifgd dat de onderwerpen, die op deze confe rentie worden behandeld en de plaats waar de conferentie wordt gehouden, bewijzen dat de bewering als zou de Volkenbond hoofd zakelijk een Europeesche organisatie zijn, ongegrond is. Hierbij herinnerde hij aan het bestaan van het Eastern Healt.h Bureau te Singapore, als ook aan de Rural Hvgiene Conference. Deze conferentie is een posing om den vrouwenhandel in het Oosten te be letten, nadat 16 jaren lang hiervoor pogin gen in Europa en Amerika in het werk zijn gesteld. Verder wordt hierbij de hoop uitge sproken dat het practisch karakter van 'de conferentie zal leiden tot verbetering van de situatie. DE SCHENKING VAN f 25 MILLIOEN Waarvoor zij wordt besteed BATAVIA. 1 Febr. (Aneta/A.N.P.) Bij den volksraad is een zevental aanvullende be grootingen voor 1937 ingediend, in verband met de besteding van de bijdrage van 25 millioen gulden. voor het jaar 1937 is gerekend op verwer king van een totaalbedrag van f S.567.930 en wel als volgt: voor irrigatiewerken f 1.996.500, voor kolo nisatie, ook voor Europeesche kolonisatie, o.a. in Nieuw Guinea f 1.024.000, voor bouw werken, o.a. herstel van de Pranbanang- tempols den bouw van een nieuw museum te Djocja, van een nieuwe C.B.Z. te Soera- baja. van een psychiatrische kliniek te Batavia, van een nieuwe H.B.S.. tevens A.M.S. te Semarang, van een aantal scholen buiten de groote bevolkingscentra op Java en voor longlijders-sanatoria f 920.000. voor bruggen en wegen f 945.000 voor assainee- ringswerken f 640.000. voor werkverschaffing in de metaal-industrie f 515.000, voor lancte bouw en veeteelt f 429.230 voor het bosch- wezen f 471.600, voor de nijverheid f 471 500, voor de visscherij f 105 100, voor schuldbe- vriiding van grondbezit f 250 000. voor stor ting in het Madoera-wel vaartsfonds f 800.000. NED. BRANDWAARBORG GENOOTSCHAP A°1821 AMSTERDAM HOGESTIJN A Ca -» VRAGEN ACTIEVE AGENTEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1