ream KALIAN binnenland Vrouwen, lijdt niet land- en tuinbouw Het Huis der Smarten MAANDAG i FEBRUARI 1937 DERDE BL'AD PAG. 9 yerbindendverklaring van Ondernemersovereenkomsten Oordeel van de Tweede Kamer over het wetsontwerp Het Voorloojig Verslag Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp inzake het algemeen verbindend en onverbindend verklaren van bepalin gen van collectieve arbeidsovereen komsten begroetten vele leden het wetsontwerp met instemming. Ander zijds verklaarden een aantal leden daarvan met weinig ingenomenheid kennis te hebben genomen. Deze laatste leden hadden vooral bezwa ren tegen de verbindend-verklaring zelf. Zij ivreesden voor verstarring van het econo misch leven. Het ontwerp, zoo vreesden zij, zal een verdere stap blijken te zijn op den weg, die tot steeds dieper ingrijpende over heidsbemoeiing leidt. Enkele leden verwachtten, dat dit wets ontwerp aan de werkzaamheid der bedrijfs- raden op het gebied van de loonen alle be- teckcnis zal ontnemen. Zij waren hiermee niet ingenomen en drongen er op aan, dat de positie dor Bedrijfsraden te versterken, door te bepalen, dat alleen deze Raden be- ivoegd zullen zijn. een verzoek tot verbin dend-verklaring in te dienen een denk beeld. waartegen van verschillende zijden .verzet rees. Onder de vele voorstanders van het ont werp hecrschte vrij algemeen de vrees, dat de formulcering van het eerste lid van art. 2 een ernstig beletsel zal blijken om tot een «enigszins omvangrijke toepassing der wet te geraken. Daar wordt de eisch gesteld, dat 'de collectieve arbeidsovereenkomst moet gelden voor een belangrijke meerderheid [van de in een bedrijf werkzame personen. Deze bperking, zoo werd betoogd, is niet in overeenstemming met de grondgedachten, jn de memorie van toelichting ontwikkeld. Vele leden betreurden, dat bij de verbindend-verklaring niet dwingend i is voorgeschreven het inwinnen van advies bij een niet-ambtclijk college. Als een ernstige leemte in het ontwerp beschouwden vele leden het ontbreken van een controle-instantie, die op de naleving van verbindend-verklaarde bepalingen heeft toe te zien. Verscheidene leden waren van oordeel, 'dat dc uitwerking van het denkbeeld der cnverbindendverklaring veel te wenschen laat. Dientengevolge zal toepassing van de bevoegdheid tot onverbindendverklaring vrijwel een slag in de lucht blijken. Wat ontbreekt is een goede sanctie. Wanneer partijen zich blijven gedragen overeenkom stig het onverbindend verklaarde contract, staat, dc overheid machteloos. De politiek van het Egalisatiefonds Er wordt gestreefd naar voorkoming van schadelijke geldruimte Aanpassingspolitiek niet in gevaar t De Ministers Colijn en Oud hebben de vragen van de heeren Pollema en Fleskens betreffende het Egalisatie fonds en de monetaire politiek ten op zichte van het depreciatie-percentage gelijktijdig beantwoord. De Ministers blijken van oordeel te zijn, 'dat de huidige gestie van het Egalisatie fonds in geenen deele met de Nederland sche belangen in strijd is; het staat integen deel vast, dat, rekening houdende met alle daarvoor in aanmerking komende factoren, 'die gestie in 's lands belang niet kan ge mist worden. De operaties van het fonds moeten wor den beoordeeld naar hetgeen het algemeen belang vordert, los van de vraag, of deze voor het fonds winst of verlies kunnen op leveren. Overigens achten de ministers het in verband met de uiteindelijke te ver wachten hervvaardeering van den goud voor-1 raad van de Nederlandsche Bank weinig aannemelijk, dat, wanneer de rekening van het fonds definitief zal kunnen worden af gesloten, voor 's Rijks schatkist een verlies zal zijn bij te passen. Bij de door het fonds gevoerde poli tiek wordt rekening gehouden met de wenschelijkheid om een al te groote KATTEN BROOD 121/2 CENT PER PAK VRAAGT UW WINKELIER en daardoor schadelijke geldruimte te voorkomen. Het bedrag van driehonderd millioen gul den aan sohatkistpapior, dat volgens d wet van 30 September 1936 ten laste van het fonds kan worden uitgegeven, is tot dusver voor dit doel voldoende gebleken. De ministers zijn van oordeel, dat van een in gevaar brengen van de resultaten van de aanpassingspolitiek, zooals deze vóór 27 September 1936 is gevoerd, bij de huidige gestie van het fonds geen sprake is Vereeniging „Het Hoogeland" In tegenwoordigheid van het gedelegeerd lid van het bestuur der Vereeniging, den heer J. G. Kruis, de hoofdambtenaren, op zichters en verpleegden, heeft de heer J. A. v. d. Meiden afscheid genomen als directeur van „Filadelfia", waarna zijn opvolger, de heer Endendijk, als zoodanig werd geïnstal leerd. Nadat de Reclasseerings-ambtenaar der Vereeniging, de heer A. de Pree, deze bij eenkomst met gebed had geopend en allen hartelijk welkom had geheeten, kreeg de heer J. G. Kruis het woord, die den heer v. d. Meiden schetste als iemand met een helder verstand en een warm hart voor de mannen en voor zijn veelzijdigen arbeid. Namens het bestuur zei spr. hem harte lijk dank voor zijn velen arbeid, op deze ko lonie verricht en biedt hem een stoffelijk blijk van waardeering aan. Hierna werd door den heer Kruis de nieu we directeur en zijn echtgenoote met een kort woord geïnstalleerd. Mr. v. M o o 1 h u ij z e n, burgemeester van df> gemeente Vries, sprak als hoofd der ge meente en prees den heer v. d Meiden om zijn tactvolle leiding met de verpleegden. Daarna was het woord aan den heer R. C. Franck, directeur van de kolonie „Wilholmi- nahoeve" te Opende (Gr.) De heer Franck sprak enkele woorden als vriend en zei veel van heer v. d. Meiden te hebben geleerd. De heer A. Hofstede, hoofdvertegen woordiger der Vereeniging, sprak namens de afdeeling propaganda en teekende den heer v. d. Meiden als een man, die met alle afdeelingen bij de Vereeniging hartelijk mee leefde, ook met de afdeeling propaganda, Spr. zei hem voor zijn medewerking har telijk dank en hoopte, dat hij en zijn echtge noote nog een zonnigen levensavond moch ten hebben. Namens het personeel* dat in de propagan da werkt, bood hij een blijvende herinne ring aan als blijk van waardeering. Hij hoopte, dat de familie v. cL Meiden onder Gods zegen daar nog lang van moge genie ten. Na de pauze, waarin de verpleegden wer den getracteerd op thee en versnapering, kreeg de heer G. V e c n s t r a, directeur van de kolonie „Het Hoogeland" te Beekbergen, het woord, waarin hij de prettige samenwer king memoreerde, die tusschen hem en den heer v. d. Meiden bestond. Daarna sprak de heer A. de Pree, die heel dikwijls met den heer v. d. Meiden als directeur in aanraking kwam, krachtens zijn werk als Reclasseerings-ambtenaar. Hij wist uit ervaring met welke groote toewijding de heer v. d. Meiden zijn werk heeft verricht en het was spr. een genoegen om den directeur en zijn echtgenoote een cadeau aan te kunnen bieden namens de hoofdambtenaren. Opzichter St. a a 1 sprak namens de opzich ters woorden van groote dankbaarheid. Na mens de opzichters bood hij een prachtige palm aan. De verpleegde Gamp voerde namens de verpleegden het woord en bood namens alle verpleegden een prachtige boekenkast aan en voor den heer v. d. Meiden bovendien nog een Zondagsche bril. De verschillende toespraken werden afge wisseld door zang. Tenslotte dankte de heer v. d. Meiden, diep onder den indruk van de vele goede wóórden, tot hem gesproken, voor de blijken van belangstelling. Hij had niet durven den ken, dat zijn arbeid zoo door allen was ge waardeerd. Hij bracht bovenal dank aan God, Die hem kracht had gegeven tot den arbeid. Vervolgens riep de heer v. d. Meiden den CHRISTELIJK ONDERWIJS AAN SCHIPPERSKINDEREN Chr. S.O.S. en zijn taak De Centrale Bond van Protestamitsch Christelijke Vereenigingen, die de belangen van Christelijk Onderwijs voor Nedert. Schipperskinderen trachten te bevorderen (Chr. S.O.S.) zond ons een artikel, samen gesteld door «Jen heer H. Boo ij Thzn., sohipp'ir te Alphen a. d. Rijiru, lid van het bestuur van genoemde organisatie. De heei Booij, die goed op de hoogte is met de toe stand in het scheepvaartbedrijf en met de behoefte aan Chr. Onderwijs voor Schip perskinderen dagelijks in aanraking komt, zegt inT dat artikel, na het een cn ander be sproken te hebben aangaande liet onderwijs aan kinderen 'van Prot Qbr. schippers en de moeilijkheden, die daar vaak mee ge paard gaan, dat Chr. S. O. S. van meet af gezien en het als haar taak heeft beschouwd om tot schoolstichting te komen in plaat sen, waar dit (noodzakelijk is. Genoemde organisatie kan het initiatief nemen om te komen tot vorming van een Comité, indien in een plaats oen voldoend aantal leerlingen de opening van een Chr. Sohol, klas- of vakschool voor Schippers kinderen, noodlig maakt en haar voortbe staan met voldoende zekerheid verwacht mag worden. Bij de samenstelling van zulik een Comité zal men zioh de medewerking van alle voorstanders var» positief Christelijk Onder wijs aan Schipperskinderen verzekeren, o.m. door te trachten zooveel mogelijk per sonen van verschillende gezindten daarin zitting te doen nemen. Hieruit spreekt, dat de Chr. S. O. S. de dbfiiniitaeve schoolstichting wil bereiken door Comité's ter plaatse. Inzake het Chr. Onderwijs aan schippers kinderen toch, is samenwerking zoo drin gend geboden. Hier dreigen verschillende gevaren. Ter eerner zijde zijn eir heefl wat schippers van huis uit was Chr. levensbeohouwing, welke allengs afglijden. Gelukkig wordt dit geziien en wordt door dien Hervormden Schippersraad en een Deputaatsohap van wege de Geref. Kerken overwogen, wat gedaan kan worden, om de band nueit de schip persleden weder nauwer aan te halen. Voor de Protestantsch Chr. schippers moet er gelegenheid bestaan, hun kinde ren Chr. O n d e r w ij s te doen genieten. Ter aruderer zijde kan men spoediger tot sohooletiohting komen, zoo men de kinde ren van schippers welke Prot, R.K. en „niets" zijn bijeen brengt in één school, om tezamen onderwijs te ontvangen plus des- gewensoht het toegestane „Godsdienst onderwijs". Wij wijzen dat voor eigen kinderen af. Willen ook voor het kind van Prot Chr schippers daarmede geen genoegen nemen. Maar dan is aller medewerking noodig, om in ons land een voldoend aanital Chr. cont.inu-sbhoDen voor schipperskinderen te krijgen. Een gelukkige omstandigheid hiervoor is, dat in meerdere plaatsen gebruik ge maakt zal kunnen worden van een be- 6t.aand gebouw. Vanzelf moet mien oordeelkundig te werk gaan en wensoht de Chr. S. O. S. op richting van nieuwe scholen alleen zóó, dat de bestaande zoo min mogelijk in leer lingental geschaad worden en in de wette lijke bestaansmogelijkheid niet worden bvv-. moeölijkt Uiteraard zal, zóólang we zitten met een te veel aan soheepsruimte tegenover aan- nieuwen directeur en zijn echtgenoote een hartelijk welkom toe en hoopte dat zij op „Filadelfia" tot een zegen zullen worden gesteld. Hierna werd den oud-directeur en zijn echtgenoote staande toegezongen: „Dat 's Heeren zegen op U daal". Aan het einde sprak de heer Endendijk een kort woord. Hij riep de medewerking in van allen, waarmee hij zou hebben samen te werken. Nadat nog gezongen was: „Halleluja, eeuwig dank en eere", werd deze eenvoudige maar toch^ gewichtige samenkomst, met dank aan God gesloten, waarna de mannen nog eens werden onthaald. scbrljft een dohter In Med. Press Circular' Ik verkreeg een scbie- cerend resultaat met Kalran. De patiënte herkreeg weer geheel haar vroegere gezond heid en de stoornissen waren daarna geheel verdwenen" schrijft Dr. D. B. B. teC. :HET CALCIUM NATRIUM VOBDSlil bod van te vervoeren goederen, met lig plaats-onderwijs, vopral in de scheepvaart centra, méér te bereiken zijn, dan bereikt wordt Sommige schippers sturen hun kinderen direct na aankomst, zoo ze weten, dat er gelegenheid is voor ligplaats-oniderwijs, naar een Christelijke School. Maar bij an deren blijven de kind-eren maar aan boord. Men zegt dan: „ze vallen niet onder de leerplicht". Geiheel juist is dit niet Wan neer een schipperskind langer dan acht dogien in een plaats is, moet het feitelijk naar school. In het belanig dier betrokken kinderen zoude het wel gewenscht zijn, dat dit r algemeien bekend was en op nakoming daarvan werd gelet Nieuwe Burgemeester van IJsselmuiden Zijn levensloop De bij K. B. van 25 Januari, per 15 Fe bruari a.s. nieuwbenoemde burgemeester der nieuwe gemeente IJsselmuiden, jhr. mr. M. Quarles van Ufford, is een zoon van den Commissaris der Koningin in Zeeland. Hij is met de omgeving van zijn a.s. ge meente bekend, doordat hij elf jaar in Zwol le heeft gewoond, ten tijde, dat zijn vader er griffier der Staten van Overijssel was. Mr. Quarles van Ufford is 26 jaar, en dc A.R. beginselen toegedaan. Na het voleindi gen zijner studie in 1934 hij studeerde te Utrecht heeft hij eerst een wereldreis ge maakt naar Amerika, Japan, China en In- dië, alvorens zich te 's Heer Arendskerke te gaan toeleggen op de practijk der gemeente administratie. Vandaar is lnj thans be noemd tot burgemeester der gemeente IJssel muiden. UITVOER VAN RIETMATTEN Geen ontheffing van monopolie-overeenkomst meer. Naar ons van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, zijn de exporteurs van rietmatten verplicht, met ingang van heden voor den uitvoer van ri '.-matten een monopolieover eenkomst aan te gaan met de Ned. Akker- bouwcentrale, aangezien het K.B. van 13 Juni 1935 no. 22, waarbij ontheffing van de v-rplichting tot het aangaan van een m polieovereenkomst werd verleend voor al of niet bewerkt of verwerkt grindhout en riet waarvoor geen prijsverschil werd vastgesteld, voor wat betreft rietmatten buiten werking wordt gesteld. Ten aanzien van de prijsverschillen ge wichten en minimumprijzen zijn andere voorschriften gegeven, welke de Nederland- s he Akkerbouwcentrale ter kennis van de betreffende exporteurs zal brengen. ZET-, VISCH- EN DIERMEEL Een belangrijke heffingsverlaging Naar van bevoegde zUde wordt mede gedeeld, is met ingang van heden we derom een belangrijke heffingsverla ging ten aanzien van eenige producten in werking getreden. Ten eerste zal de heffing op zetmeel en zetmeelderivaten over de geheele linie met f 0.50 worden verlaagd, welke verlaging mo gelijk is geworden ten gevolge van de stij ging der aardappelmeelprijzen. Ten tweede zullen het invoerprijsverschil voor alle soorten visch- en diermeel, als mede de bereidmgsheffing op vleeschbeen- dermeel en ander dan ontlijmd beendermeel, welke beide thans nog f 0.75 bedragen, ge heel worden ingetrokken. Deze intrekking heeft mede tot gevolg, dat tegemoet gekomen wordt aan de moei lijke omstandigheden, waarin de pluimvee houderij, welke een belangrijke afneemster in visch- en diermeel is, verkeert. In verband hiermede zal er over de op 1 Februari 1937 aanwezige abnormale voor raden visch- en diermeel een voorraadres- titutie worden verleend ten bedrage f 0.25, welke voorraadsrestitutie, tezamen met de per 7 December 1933 over de ab normale voorraden verleende voorraadsres titutie ten bedrage van f 0.75, een compen satie vormt tegenover de bij de instelling het visch- en diermeelmonopolie per 13 Mei 1935 over de abnormale voorraaeu ge heven voorraadsheffing ten bedrage van f 1. Ten einde in aanmerking te komen voor deze voorraadsrestitutie, dienen belangheb benden ten spoedigste aan de Ned. Meel centrale opgave te verstrekken van de juiste grootte hunner -oorraden visch- en dier meel na afloop der expeditiewerkzaaimheden op 30 Januari 1937, gesplitst naar soort, alsmede naar bin-nenlandschen dan wel bui ten! andschen oorsprong. Alle andere thans geldende restitutie- en steunverleeningen voor visch- en diermeel zullen dientengevolge met Ingang van 1 Fe bruari 1937 tevens worden ingetrokken. VARKENSPRIJZEN BOVEN ZOUTERSGEWICHT Geen enkele korting meer volgens plaatselijk gebruik Naar wij vernemen zal de Ned. Veehou derijcentrale in de week van 16 Februari weder varkens bovem het zoutersgewióht af nemen, deels bestemd om levend te worden uitgevoerd, deelsbestemd om voor uitvoer te worden geslacht. De prijs van de varkens, bestemd voor le venden uitvoer is vastgesteld op 45 cent per k.g. levend gewicht. In afwijking van de vorige malen wordt met ingang van 1 Februari 1937 bij de vaststelling van het levend ge wicht geen enkele korting volgens het plaatselijk gebruik meer toegepast. Ook de z.g. fondsgelden zullen bij de uitbe taling niet worden afgetrokken. Overi gens zijn de voorwaaiden onveranderd gebleven. MONOPOLIERECHT VERSCHE APPELEN Van bevoegde zijde vernemen wij, 8at de Nederlandsche groenten- en fruitcen- trale gemachtigd is, de periode van 1 Maart—30 Juni, gedurende welke ont heffing wordt verleend ten aanzien van het monopolierecht voor versche appelen tot een bedrag van 2 cent per kg. bruto voor die versche appelen, die zijn voortge bracht in de Vereenigde Staten van Noord- Amerika of in die landen, die op het stuk der heffingen recht hebben op behandeling als meest begunstigde natie of voorloopig de facto een behandeling als zoodanig ge nieten, voor 1937 met 1 maand te vervroe- Een en ander blijft gebonden aan een maximum hoeveelheid en wel een voor elk land van genoemde tijdvakken gezamenlijk riftconi 0.90, L— «n 1.71 DINSDAG 2 FEBRUARI HILVERSUM I 1875 M. AVRO-Uitzending, 6.30 RVU. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgen wijding. Gram.pl. 10.30 Cello-recital. 11.0Q Huish. wenken. 11.30 Ensemble Jetty Caiv- tor. 1.00 Het Omroeporkest en Gram.pl, 3.00 Knipcursus. 4.05 PianorecitaL 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Kinderhalfuur. 5.3Q Het Aeolian-orkest. 6.30 Cursus „Vader land en Moederland". 7.00 Voor de kindek- ren. 7.05 Koorconcert m.m.v. Blokfluiten?» kwartet. 7.30 Engelsohe les. 8.00 Berich ten ANP. 8.10 Bonte Dinsdagavondtreitt, 11.00 Berichten ANP. 11.10—12.00 Gr.pl, HILVERSUM H 301 M. KRO-Ultzending. 8.00—9.15 en 10.00 Gram.pl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 De KRO-Melodisfem mm.v. solist en gram.pL 2.00 Vrouwen uur. 3.00 Modecursus. 4.05 KRO-orkest, 4.45 Gram.pl. 5.00 KRO-Kamer-orkest, 5.45 Felicitatiebezoek. 6.00 KRO-orkest. 6.40 Esperantocursus. 7.00 Berichten. 7.1^ Causerie „R.K. Jeugdwerkloozenzorg'*, 8.00 Berichten ANP. 8.10 Declamatie. 8.30 Gram.pl. 8.45 De KRO-Melodisten en solist. 9.35 Gram.pl. 9.45 KRO - Symphonie- orkest en solist. 10.30 Berichten ANP, 11.3012.00 Gram.pL DROITWICH 1500 M. 11.20—11.50 Orgelspel 12.10 BBC-orkest en soliste. 1.40 Orkest* 4.35 Zigeunerorkest. 5.35 Trio. 6.45 BBO- orkest en solist. 8.10 Operette „Wenn, die kiemen Veilchen blüh'n". 9.40 Causerie „History and the Kingdom of God". 10.QQI Kamerorkest en solisten. 11.20 Band. RADIO PARIS 1648 M. 11.20 Symphonieor- kest en soliste. 6.05 Zang. 7.05 Zang. 8.5® Operette-uitzending. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.50 Sa* lonorkest. 1.30 Omroeporkest. 5.20 Salon* orkest. 8.20 Nationaal orkest. 9.30 Vervolg concert. 484 M.: 12.50 Omroeporkest. 1.30 Salon* orkest. 8.20 Omroeporkest. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 Or* kest en solisten. 9.50 Solistenconcert. vast te stellen kwantum, dat gelijk is aan de in het jaar 1934 in dat land voortge brachte en in ons land ingevoerde hoeveel» heid versche appelen. I Uit het bovenstaande volgt, dat Üezë verlaging, behalve op de invoer uit de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, mede van toepassing zal zijn op die uit Australië, België, Canada, Chili Duitsch- land, Frankrijk, Groot-Brittannië, Italië? Luxemburg, Polen, Spanje, Tsjecho-Slo» wakije en de Unie van Zuid-Afrika, De Centrale heeft liet recht bij invoaf deugdelijke bewijzen omtrent de juistheid van het aangegeven land van oorsprong eisohen, BONIFICATIE OP TARWEBLOEM Naar wij van bevoegde zijde vernemen Ia met Ingang van 1 Februari a.s. de bonificatie op tarwebloem a en tarwebloem b vastge steld op f 0.50 per 100 kg. Tevens wordt de speciale prijs van t.c, tarwe met ingang van 1 Februari as. ge bracht van f 9.40 op f 10 per 100 kg., de bonificatie op ongebuild tarwemeel wordt daaraan aangepast. VAN ONZE ADVERTEERDERS Puzzle Wij ontvingen een exemplaar van de inte ressante Ster-Tabak Puzzle, welke deze week door geheel Nederland huis aan huis ver spreid is. Tot 15 Maart as. kunnen oplos singen worden ingezonden, terwijl de uitslag op 30 April as. zal worden bekend gemaakt. Voor de prijzen welke voor deze puzzle worden uitgeloofd, zie men de advertentie op pagina 2 van dit nummer. Een goede huisvrouw zegt altijd „Conserven „BLOM" is kwaliteit." I door C. THUNISSEN I (3 Vader leek, uiterlijk, onverklaarbaar kalm. Doch die den levendigen leeraar van vroeger ontmoetten, voelden zijn harte weeker geworden. De oude zakelijke toon was gedaald in mineur van zachte klacht tot veelzeggende zachtmoedig heid. 4 In de eerste jaren van Wims ziekte was Bep niet van zijn bed geweken. Opgeleid voor verpleegster, wat steeds haar eenige wensch was geweest, en niet dan toegevend door vader en moeder toegestemd, was haar plaats en haar taak, naast de particuliere verpleegster bij Wim wel bijzonder aangewezen. Onbedoeld en onvermoeid had haar roeping haar gebracht aan een plaats, waar haar harte dubbel sprak, dat van zuster en dat van verpleegster. Totdat Wim weer, zichtbaar, lichamelijk in krachten toe- '.'nam. En alhoewel zijn geest verwezen in hem leefde, bracht zijn verschijning buiten de ziekenkamer, en met goed weer ook in den grooten tuin achter het huis, weer verwachting in aller harten; gaf blijde hoop en goeden moed ten leven. Zeven jaren lang had Wim geen woord met wie ook gewis seld. Staarde maar vragend naar die hem dienden en hielpen. iWat overigens voor hem gedaan werd, scheen buiten zijn Xveten te gaan; ging langs hem heen, als ging het hem heele- maal niet aan. Wel mocht een enkele maal een onbegrepen woord door zijn toon een glimlach op zijn gelaat te voor schijn roepen. Maar het waarom bleef immer onbeantwoord. In zulke oogenblikken zag men hem als 'n kind, dat zoet ge koesterd wordt En pijnlijk was het soms wel, dat zelfs het gebed zoo niets bij hem verwekken kon, want ook de vorm bleef hem vreemd. Tenslotte liet men hem ook daarin maar aan zijn droomen over. Toen Wim voor het eerst in beweging was gekomen, was de eerste zucht van verlichting en verlossing in haar slaken gerechtvaardigd. Doch haar loon had zij weg in de starre verdoffing van zijn leven, waarin de geest als schijndood sliep. Scheen te blijven slapen, totdat hij met het hem om hulde lijf eenmaal zou besterven. Was het het geloof, dat toch en daarom in Gods wil en weten berustte, of wel de herinnering in al haar heer lijkheid, dat de verwachting maar niet kon sterven, en leven bleef in een aller-schamelst bestaan? Hoe streden hope en vreeze in Hetty's verzuchting: „Wim had nu al twee jaar dominee kunnen zijn!"En het even zuchtend toe gestemde „ja" als Hetty haar gedachte eens uitzeide, schrijn de dan nog een wijle na. Het was „drie jaar" geworden. En het was „vier jaar" geworden. Nu was het welhaast „vijf jaren, dat Willem dominee had kunnen zijn En ook de zucht verloor de lust om zich te uiten. De verwachting hing aan 't kruis om te stervenom daarvan af genomen en in het graf gelegd .te worden, waar aan niemand den steen meer zou wentelen En van een opstanding was de gedachte ver, héél ver....*. Dokter Allon was op bezoek. Hij bewoog zich vrij in het groote huis van de Thyssema's, was alstware met elk ver trek vertrouwd. Kort waren zijn bezoeken meestal geweest De dagelijks bijgehouden rapporten van de verpleegster maakten totnog toe een lang bezoek overbodig. Het nagaan van de behan deling en de resultaten, aangevuld met wenken en raad gevingen, wijzigingen wanneer noodig, waren de schijnbaar kleine als even belangrijke wegen, welke voeren moesten tot het behoud van den hem toevertrouwden patient. In de groote serre zaten ze nu, Thyssema met zijn doch ters en Dolf, die voor een paar dagen thuis was. Zij wacht ten dokter komst van den zieke af. Het bezoek duurde dit maal opvallend lang. Ma was boven in de kamer, naast die van den zieke. Ook zij vond het langer dan anders. Nieuwsgierigheid deed haar even om de niet geheel gesloten deur kijken. Doch zij trok zich onmiddellijk terug. Verwondering en verbazing groeiden in haar samen tot een machtige aandoening. Zij snelde naar beneden, verscheen met tranen in de oogen in de serre, en zeide, nadat zij haar hikkende stem in beheersching had, en bijna schreiend: „Hij praat met Wimen terwijl zij zich op den stoel liet vallen: „en Wimpraatterug Als een donderslag sloeg deze onverwachte mededeeling in. Als met een electrischen schok stonden allen op, en om moeder geschaard. „WatWat?klonk het als angstig onge» loovig van den een na den ander. „Jaklonk het nu zachter. „Wim praét Dolf had inmiddels een glas met water gevuld; reikte het zijn moeder, tot haar neerbuigend, vriendelijk toe met de woorden: „Moe, drink eensl" Naderende voetstappen ordenden de gedachten-chaos wat: brachten meer beheersching in hun houding. Dokter Allon trad binnen, zonder plichtpleging. Hij zag onmiddellijk uit houding en blikken, vooral in die van me vrouw Thyssema, dat men hier wistWas psycholoog genoeg, om niet het eerste woord te spreken. Wachtte een seconde. Inmiddels had Thyssema zich hersteld. „Nogal een lang consult geweest, dokter''. „Ja", was het zachte, wat gerekte antwoord. „Bent u tevreden over. onzen patiënt?" „Zeer tevreden: zéér tevreden zelfs. Ik meen uit de sfeer hier te kunnen opmaken, dat u al weet „Ja, dokter. M'n vrouw was juist boven, in de naaste kamer." zooNu, laaf JK tl 'dan allemaal gelut- wenschen [{Slof volgt)

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9