LAATSTE NIEUWS 6 MAANDAG i FEBRUARI 1937 TWEEDE BEAD PAG. 7 N.V. UTRECHTSCHE HYPOTHEEKBANK UTRECHT PANDBRIEVEN ±f 60.000.000 RESERVES 2.220.429.76 De Bank stelt beschikbaar: 4 PANDBRIEVEN a 10Oi/4 31/2 PANDBRIEVEN a 99 De Directie: Mr. A. u. VAN LIER Mr. E. R. HOORWEG Onze bond Ihestaat noi reeds 29 Jaar, aldus spr., en heeft 300 afdeelingen. Er gaat een opvoedende kracht van uit. Wij erkennen Gods zegen op onzen arbeid. De De dictatuur gaat gepaard met volksonder mijnende factoren, laten we daartegen wa ken. De voorzitter dankte den heer Schaafsma voor zijn uiteenzetting, waarna met dank gebed werd gesloten. STAND DER WERKLOOSHEID Bij het bureanj voor Arbeidsbemiddeling stonden vorige week 1037 personen als werk loos ingeschreven. DAMMEN De uitslag van de zeer spannende wed strijd tusschen K.W.Z. I en A.D.C. II voor de 2e klasse der L.D.B. luidt als volgt: K.W.Z. I—A.D.C. II R. v. DuyvenbodeP. Verkade 02 IJ. de WiltH. Krumpelman (regl.) 20 W. Dubbelaar—T. Lagerwey 11 L BrouwerL. van Oosterom 20 P. MeyvogelC. v. d. Hoorn 20 G. GuylW. J. van Berkel 02 Jaic. Pluimgraaff (res.)Nic. Stapper 20 D. MeyvogelG. Zij'lstra (res.) 02 G. E. Haasnoot^-J. Ruytenburg 2—0 12—S K.W.Z. II speelde tegen B.D.C. II te Rijns j>urg en speelde gelijk spel 1010. K.W.Z. III speelde tegen S.R.H. te Ha- zerswoude en kwam met een overwinning thuis en wel met 119. K.W.Z. IV speelde tegen Lisse ITT le Lisse en speelde ook gelijk spel en wel met 8—3. AANVAARD De reeders hebben de voorgestelde loons voorwaarden van de visschcrs-organisaties .voor 1937 aanvaard. KOUDEKERK JAARVERGADERING GEREF. J.V. De Geref. Jongel. Vereeniging hield 1.1. Vrijdagavond haar 47ste jaarvergadering op de bovenzaal van Hotel de Bruin alhier, onder leiding van den voorzitter, den heer J. Reijneveld. Na een openingswoord werden de jaar verslagen uitgebracht, waaruit o. m. bleek dat de vereeniging 32 leden telt en 41 maal in het afgeloopen jaar vergaderd had. De ontvangsten hadden bedragen f 358.46 en de uitgaven f 297.32, batig saldo f 61.13. Behandeld werden een drietal onderwer pen, nl. Ark 22 der Geref. Geloofsbelijde nis, Art 2 der A.R. beginselen (Het Ge zag) en een onderwerp Vaderlandsche üe- feohiedenis. Tal van voordrachten werden ten beste gegeven en het woord gevoerd door verschillende afgevaardigden van ker- keraad, Meisjesvereenigingen, Jongelings- vereenigingen hier en elders. Een gehouden samenspraak „De Spion" viel uitnemend in den smaak, terwijl enkele improvisaties een goed effect sorteerden. Het was ongeveer middernacht toen de eere-voorzitter, de heer N. P. Slegtenhorst, een kernachtig slot woord sprak en voorging in dankgebed. LEIDSCHENDAM EIERENVEELING VEUR Onder voorzitterschap van den heer A. v. d. Akker hield de eierenveiling „Het Wapen van Veur" een algemeene leden-vergadering in het café „Het Wapen van Veur". Na goedkeuring der notulen, bracht de penningmeester het finanoieele verslag uit, waaruit blijkt, dat er dit jaar nog een winst is gemaakt van f 500.66. Bij monde van den heer Gerritsma bracht de controle-commissie verslag uit en verklaarde alles in goede orde bevonden te hebben, terwijl dank gebracht Werd aan secretaris en penningmeester. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat in 1936 werden aangevoerd 1.651.658 kippeneieren, 13.912 eendeneieren en 1896 andere eieren, zoodat in totaal wer den aangevoerd 1.667.466 eieren. Aan diver sen werd ontvangen een bedrag van f 9667.15 terwijl de totale omzet bedroeg f 64.633.59, Wat f 3990.89 meer bedroeg dan in 1935. Er volgden mededeelingen, waarij o.m. in bespreking komt de uitbreiding van het vei- üinglokaal, waarvoor echter door de ge meente geen toestemming kon worden ver leend. Een voorstel v. d. Akker om een bedrag van de winst uit te trekken voor de armen, vroeg lange besprekingen. Besloten werd. in verband met eventueele verandering of an derszins van het veilinglokaal het geld1 hier voor te bewaren, waarop de heer v. d. Akker zijn voorstel terugnam. Tot lid van de controle-commissie werd met vrijwel algemeene stemmen herkozen de heer Th. J. Gerritsma. Bij de bestuursverkiezing werden de twee aftredende bestuursleden, de heer C. Huis man en J. de Ridder met groote meerderheid van stemmen herkozen. CHR. NAT. WERKMANSBOND Donderdag a.s. 4 Februari houdt de C. N. W. B. een ledenvergadering in het dienst gebouw der Ned. Herv. Kerk alhier. De voorzitter, de heer Oostwoud e, hoopt bij de opening een inleiding te houden over Joh. 8 51 en Joh. 5 39: Over het bewa ren van het Woord en het onderzoek der Schrift. Daarna hoopt Ds. Vermet te spreken over de Zending in de archipel van Australië. De vergadering vangt aan om half acht Belangstellenden welkom. JAARVERGADERING COÖP. TUINBOUWVEILING De Coöp. Tuinbouwveiling „Veur en O." G.A. te Veur hield 28 Januari haar jaarver gadering, die zeer goed was bezocht. De openingsrede, gehouden door den voor Zitter L. C. de Koning te Veur. bevatte een beschouwing over het jaar 1936, een be spreking betreffende teeltverdeeling. in ver band met don handel aan de veiling. De verhouding in het bestuur en tot de handel Was zeer goed in 1936. Na de notulen worden o. m. behandeld 9e voorschriften der Ned. Groenten- Fruitcentrale. betreffende het kilo-veilen en monster- en administratief veilen. De secr.-penningmeester T. Borst brengt ter8lag uit ove? 1936, waarbij treurige tafe- reelen voorkomen, als het onverkoopbaar -blijven van 130.000 kisten met groenten, waarvan.de Centrale er 62.000 afnam. Ver der een statistiek van aanvoer en prijzen, waaruit blijkt, dat do aanvoer van staak- tomaten en bloemkool terugliep, overigens •bleven de getallen stationnair, alleen van het product andijvie werden 12 millioen struiken aangevoerd. Sterk ging ook een artikel als bleekselderij vooruit. Besproken wordt de veranderde gang van de veiling, in verband met kwaliteitseischen. Het om zetcijfer liep nog terug van 530 naar 507.000 gld., dus f 23.000 minder, de minimumprij zen gingen met f 10.000 omhoog en het ver schil werd verder overbrugd door meer dere steun op de producten. Aan kistenhuur werd ontvangen f 14.000, de kistenrekening staat met 121.000 stuks op f 9100, dat is ongeveer f 8 per 100. Na alle afschrijvingen staan nu de gebouwen enz. op f 20.980, de totale schuld aan de Bank bedroeg f 19.700 en aan aandeelhouders f 14.0S1. De verlies en winst en balans worden zonder bemer king vastgesteld. Als bestuurslid trad verplicht af de heer W. J. van Veen te. Veur, in wiens plaats verd gekozen de heer A. W. Hendriks te 'eur; als commissaris trad af de heer J. P Hendriks en werd gekozen de heer F. J Zuidwijk te Veur. Vergoedingen voor be stuur worden onveranderd vastgesteld voor 1937, de te heffen veilingprovisie zal be dragen 4 pet. en de kistenhuur 1 cent per kist en per gebruik. De entreegelden wor den bepaald op f 15 per lid. Met bijna alge meene stemmen wordt aangenomen een voorstel tot het niet meer heffen van pro visie bij uitgifte veilingcredieten. Dank werd uitgesproken aan de bevoegde instan ties en personen, voor de hulp de tuinbouw geboden ook in de vorm van steun; zonder deze zouden in 1936 velen geen inkomen hebben gehad. Hoe gewaardeerd, liever dan steun, werd de hoop uitgesproken dat aan de veiling de prijzen mogen verbeteren, ant dat alleen kan de hoop doen herleven Na een korte rondvraag sluit de voor zitter, onder dank voor goede toon on zake lijke bespreking, de vergadering. AANGEREDEN De petroleumkoopman P. B. heeft bij de politie aangifte gedaan dat hij op den Wilsveens-cheweg door een achterop komen- luto, bestuurd door H. Z. uit Voor schoten, was aangereden, zoodat zijn wagen werd weggeslingerd, waardoor eenige liters petroleum verloren gingen. De auto werd aan het rechtervoorspatbord beschadigd. LISSE P.D.L.V.-NIEUWS Hieronder volgen de uitslagen van de bor den wedstrijden. Voor de le klas. 4c ronde: C BlomA. Wijnhout 2—9 D. AlgeraJ. Algera 02 J. C. HoboD. Vergunst Sr. 2O G. BalkenendeK. van Essen uitgest W. MohlmanI. v. d. Meulen 20 IJ. de Jong—G. v. d. Stelt (regl.) 0—2 B. Kuipers was vrii. Donderdag speelde ons 3e tiental tegen K.W.Z. IV. De uitslag was 88. Woensdag speelde ons 2e tiental tegen L.D.C. I uit Leiden. De uitslag was 128 in het voordeel van P.D.L.V. GEVONDEN VOORWERPEN Kosteloos belastingplaatje, nikkel hor loge, rood wantje, alpino, grijs geruite das, zwarte bontkraag, zwarte damesschoen, bruine mantelceintuur, stofplaat auto. Inlichtingen op het politiebureau. LISSE. Gehuwd: C W de Jong en L P Nleuw- renhuls. Bevallen: A van ZeistSteur z CA Juffer NIEUWE WETERING OUDERAVOND CHR. SCHOOL Vrijdagavond' werd in de Chr. School te Nieuwewetering een ouderavond gehouden. Ondanks het buitengewone koude weer, was de opkomst alleszins bevredigend ta noemen. Het hoofd der school, de heer P. Hoge- weg, opende door te laten zingen Ps. 178 7, voor te gaan in gebed en te lezen 2 Tim. 1. Hierna werd een kort openingswoord ge sproken. De leerlingen der drie hoogste klassen zongen eenige liederen. Daarna werden op zeer verdienstelijke wijze door een viertal meisjes uit de beide hoogste klassen een paar gedichten voorge dragen: Alle meisjes mochten een dankbaar ap plaus ontvangen. Na het zingen van enkele liederen door de oudste leerlingen werd de groote pauze ingeluid. Nu was er gelegenheid om het werk der leerlingen, dat op lange tafels, in het derde lokaal was neergelegd te bekijken en orn met het onderwijzend personeel nader to spreken. Vooral de teckeningen, die in de geheele school verspreid waren opgehangen, hadden aller belangstelling. Na de pauze werd door den heer Hogo weg ingeleid het onderwerp: „Hoe beziet gij onze school?" Achtereenvolgens werden de volgende pun ten behandeld. le. Hoe beziet gij onze s chool (nl. de school in het algemeen); 2e. Hoe beziet g;j onze school (nl. de Chr. School in het a:gemeen)3e. Hoe beziet g ij onze school (nl. gij, ouders uw school hier). Van de gelegenheid tot het stellen Van vragen werd door enkelen gebruik ge maakt, waardoor een en ander nog verdui dflijkt en aangevuld kon worden. De heer J. van Iterson, onderwijzer aan de school, las nu zijn referaat voor getiteld: „Twee tegenstanders''. Bedoeld werden Elia en Achab en daarbij aangetoond, dat hoewel het vaak lijkt, dat satan in deze wereld de overwinning be haalt over het rijk des Lichts, de zegepraal toch zijn zal aan den Heere. We zien dat ook in de eindoverwinning van Elia op Achab, vooral wanneer we letten op beider einde. Hierna las nog de onderwijzer W A. do Vries een paedagogische bijdrage voor, ge titeld: „Een moeilijk begin", ioor Mevrouw Cohen de Vries. Namens het E'esfur sprak", bij afwezig heid van den voorzitter, de heer S. van Beek Jr. eenige woorden van dank tot allen. Na samenzang van Ps. 75 1 eindigde het hoofd der school met dankgebed. NOORDWIJK VFRKEERSSTAGNATIE Door het vele ijs, dat zich op de beugels vastzette, zijn verschillende trams om st reeks 2 uur in en even buiten onze ga meente zonder stroom blijven staan, waar door nogal vertraging ontstond. Ook het busverkecr ondervond een flinke vertraging door de, door het ijs, bijna onbe rijdbare; wegen* NOORDWIJK AAN ZEE REDE Ds. WESTENBURG Voor de Afd. Noordwijk van den Chr. Be sturenbond sprak in de Geref. Kerk Ds. Westenburg over het onderwerp: „Is het maatschappelijk probleem voor oplossing vatbaar?" Dcor den voorzitter werd de vergadering op de gebruikelijke wijze geopend. In zijn inleiding herinnerde Ds. Westen- burg aan de dagen van hoog-conjunctuur. Het ging, zooals het in 1894 te Zurich werd uitgedrukt, in de lijn van de verzekering dor rechtspositie van den arbeider. De loonsvoorwaarden waren gunstig, het af sluiten der contracten ging van een leien dakje, er kwam afschaffing van den nacht arbeid en het C.N.V. groeide snel. Doch alles is weer ten ongunste veranderd onder den funesten invloed van een wereld- depressie. Het wereld-kapitaal werd ver nietigd door den oorlog; overproductie legde er nog een schepje op, zoodat al spoedig moest blijken, dat men zich vergist had en er geen pla.ats voor den arbeider overbleef. Hoe is in dit wereld-leven, vraagt spr., de arbeid Gods te ontdekken? Wat is het bedoelen Gods? Bij het licht van Gods Woord worden we getroost, gesterkt; oog en oor worden aangeraakt door den Geest Gods. De communist en de socialist ant woorden „ja" op de vraag of het maat schappelijk probleem oplosbaar is Spr. schetst uitvoerig hoe ten tijde van de Fran- sche revolutie de 3e stand zich losmaakte van den adel en de geestelijkheid en hoe de vierde stand zich een rechtspositie ver overde. De bodem is rijp gpmnakt om het zaad van het socialisme te kunnen ontvan gen. Het lijden van de massa heeft Karl Marx geïmponeerd. Zijn meerwaarde-leer werd door den arbeider begrepen, en wan neer men nu nog maar de beschikking had over den grond en de productiemiddelen, dan was het vraagstuk spoedig opgelost. En de Christelijke arbeiders? Wel ze zou den met rust worden gelaten in hun Gods dienst. Ai-men zouden er niet meer zijn, doch de praktijk heeft geleerd, dat Man: zich vergiste. Met den grootsten factor werd geen rekening gehouden, n.l. met de vraag of deze maatschappij altijd zou blijven bo staan. Vanuit Chr. oogpunt bezien is zij een organisme, dat zal verdwijnen. Haar vorm zal anders worden. Zij is gedoemd om opge lost te worden. Eén uitvinding kan in deze tijdelijke maatschappij alles in de war sturen. Eén ding weet ik, roeipt spr. uit, dat ik geen oplossing weet om op menschelijke lijze verandering te brengen. Het wezen an onze maatschappij kan God slechts ver anderen. Eens zal er dan ook, door Zijn lei ding komen, een samenleving, die volmaa«kt zal zijn. In deze maatschappij, wordt de merisch. die toch naar Gods beeld werd geschapen, beschouwd als een nummer, behandeld als een stuk materiaal, doch de Christen- arbeider blijft op zijn post, ook al zal hij moeten lijden, dulden en verdragen. Deze wereld gaat onder, maar er is een voortdu rende hoop voor degenen, die in Christus zijn. Met het gezamenlijk zingen van Gezang 96 werd deze bijeenkomst besloten. POLS GEBROKEN Zaterdagmiddag kwam mej. D. "door (le hevige gladheid d!er straat te vallen, waar bij zij een pols brak. OEGSTGEEST GOEDE VANGST VAN DE POLITIE Reeds geruimen tijd werden in deze ge meente verschillende inbraken gepleegd, die meestal in den vooravond geschiedden. Bij deze inbraken werd steeds naar geld ge zocht en ook de gouden sieraden waren geerlijk goed. Zilveren voorwerpen met uit zondering van rookgarnituren, werden on aangeroerd gelaten. Bij deze inbraken werd ruw te werk gegaan, daar kasten en der gelijke met breekijzers werden opengebro ken. Gisteren werd door een goudsmid te Lei den aan de politie aldaar kennis gegeven, dat zich iemand in den winkel bevond, die een gouden armband te koop aanbood. De recherche te Leiden heeft dezen man arresteerd. Deze bleek te zijn H. B., wonen de te Voorhout. De politie alhier werd hier mede in kennis gesteld. Tot laat in den nacht deed ze zoowel te Leiden als te Voor hout huiszoekingen. Des morgens werd dat onderzoek voortgezet en weldra bleek oen broer van dezen B., genaamd G. B., bij deze inbraken betrokken te zijn, aangezien op laatstgenoemde verschillende voorwerpen, van bovengenoemde inbraken afkomstig, wer den gevonden. G. B. werd gearresteerd in verhoor genomen, dat lang duurde, maar eindigde met een volledige bekentenis van G. B.. terwijl hij als zijn medeplichtigen de gelbroeders Th. J. en J. C. van W., even eens wonende te Voorhout, noemde. Naar aanleiding hiervan werden hij de gebroeders Van W. in Voorhout eveneens huiszoekingen verricht, waarbij ook gouden en zilveren sieraden, van verschillende in braken afkomstig, werden gevonden. Ook de gebr. Van W. werden door de politie ge arresteerd en legden eveneens een volledige bekentenis af. Zij bekenden zich schuldig te hebben gemaakt aan twee inbraken te Oegstgeest^ en twee te Voorhout. Bijna alle ontvreemde voorwerpen tot een gezamen lijke waarde van f 1000 zijn door de politie opgespoord. Alle vier verdachten zijn inge sloten alhier en zullen voor den officier van justitie te 's-Gravenhage worden geleid. Men vermoedt dat de ingeslotenen zich nog aan meerdere inbraken, hebben schuldig maakt. GEVONDEN VOORWERPEN Grijze linkerhandschoen, armband hor loge, sleutel zakmes, padvindersriem, porte- monnaie, kinderhandschoen, portemonnaie met inhoud, kaphandschoen, melkbusje, le deren handschoen, sleuteltje, étui van zak kammetje, handbeschermer van rijwiel, be- lastingmerk, kinderhandschoen, portemon naie met 3 centen. Te bevragen aan het bureau van politie Wilhelminapark no. 17 op alle werkdagen van des voormiddags 8 tot des namiddags 10 uur (niet per telefoon). VOORHOUT BELANGRIJKE ARRESTATIE In samenwerking met de gcm.-politie van Oegstgeest is het de gemeente-politie alhier mogen gelukken de hand te leggen op een drietal jongelingen in deze gemeente, die zich aan een inbraak alhier hebben schul dig gemaakt. Naar verluidt zijn zij even eens de daders van eenige inbraken met diefstal te Oegstgeest. B. V. L. A.s. Donderdag 4 Februari hoopt de afd van den B.V.L. alhier haar schietoefeningen in het Parochiehuis te hervatten. Vervol gens zullen zij eiken Donderdag worden ge houden. De commandant, de heer J. Verde- gaal, roept allen op deze bijeenkomsten trouw te bezoeken; Ned. Indische Begrootingscijfers Rectificatie In de Ned. Indische begrootingscijfers op pag. 5 (vierde kolom bovenaan) is een sto rende fout geslopen. Men leze de betreffende passage als volgt: Op grond van de gege vens over de eerste 11 maanden van 1936 wordt verwacht, dat de gewone dienst een nadeelig saldo te zien zal geven van 33.2 millioen, enz. Prof. W. K. Dehrens t In den ouderdom van 77 jaar is te Delft overleden prof. ir W. K. Dehrens, oud-hoog- leeraar in de waterbouwkunde aan de Tech nische Hoogeschool te Delft. De overledene werd geboren te Rotterdam op 29 Juni 1859. Hij bezocht de HBS aldaar en studeerde vervolgens aan de toenmalige Polytechnische school te Delft, waar hij in 1879 het diploma civiel-ingenieur behaalde. In September van dat jaar werd hij be noemd tot buitengewoon opzichter bij de werken van de rivier den Rijn en belast met de afvoermetingen op de bovenrivieren. In 18S2 volgde zijn benoeming tot adspi- rant-ingenieur van den Waterstaat; in deze rang is .hij met succes werkzaam geweest bij de herziening van de rivierkaarten, bij de aanleg van kanalen enz. Vervolgons doorliep hij de verschillende ingenieursrangen en voerde voor Waterstaat belangrijke werken uit. Van Jan. 1899—1 Aug. 1900 was hem op gedragen onderwijs te geven in de water bouwkunde aan de P. S. dat was toever trouwd aan prof. ir Kraus en op 1 Aug. V8,n laatstgenoemd jaar volgde zijn benoeming tot hoogleeraar. Gedurende de studiejaren 19131916 was hij belast met het rectoraat der Technische Hoogeschool. De begrafenis zal plaats hebben op Woens dag a.s. te half twaalf op de Alg. Begraaf plaats Jaffa. Aanbesteding AMSTERDAM, 1 Febr. B._en W. van Am sterdam hebben heden in het openbaar aan besteed het uitvoeren van eenige werken aan loods A en aan het hoofdgebouw op het vliegveld Schiphol (in drie perceelen). Ingekomen waren een en twintig biljetten Laagste inschrijvers voor alle drie percee len waren Gebr. de Vries voor 20.640 6840 en 27.160. Kolendampvergiftiging Achttienjarige Jongeman om het leven gekomen In de Vijlkapperstraat alhier is een achttienjarige jongeman tengevolge van kolcndampevrgiftiging om het leven gekomen. Men meldt ons uit Rotterdam: Om twaalf uur Zaterdagmiddag verlieten de ouders van den achttien-jarigen L. E. Meyer hun woning. De zoon lag toen nog te bed" en zong het hoogste lied. In de kamer, waar de jongeman lag brandden in 'n klei ne potkachel eierkolen en daarop was een emmer met water geplaatst, dat de zoon ilde gebruiken om zich te wasschen als hij opstond. Zoover is het echter niet geko- nen, want vermoedelijk is M. in slaap ge- al len en toen de ouders 's avonds om negen tur thuis kwamen, vonden zij hun zoon dood te bed liggen. Onmiddellijk werd een geneesheer ontboden, die evenwel slechts kon vaststellen dat de levensgeesten waren geweken tengevolge van kolendampvergif tiging. De kachel bleek slecht gefunction- neerd te hebben. De klep sloot niet geheel af. terwijl ook de emmer niet precies op het gat van het kacheltje paste. Waarschijn lijk heeft de jongeman nog pogingen ge daan om uit bed te komen, toen hij zich onwel voelde, maar is daarin niet geslaagd. Hij werd door zijn ouders half buiten bed hangende gevonden. Oude vrouw verbrand De 80-jarige eebtgenoote van den heer D. Vonk te B r a n d w ij k kwam Zaterdagmid dag met haar kleeren te dicht bij de kachel waardoor deze vlam vatten. Zelf heeft ze nog getracht de vlammen mot. dekens te dooven. Haar huisgenooten vonden haar even later met ernstige brandwonden. Ge neeskundige hulp mocht niet meer baten, in de nacht van Zaterdag op Zondag is zij aan de bekomen verwondingen overleden. SCHOOLNIEUWS A TECHNISCHE HOOGESCHOOL TE DELF? Geslaagd voor het Ingenieursexamen voor Bouwkundig Ingenieur; de heer W. S. van de Erve. 's-Gravenhage. Geslaagd voor het Ingenieursexamen voor Mtjn-Ingenieur: de heeren W. J. C. Kau en G. N. de Calve, Pontlanak. voor het goed functioneeren van het bedrijf moeten worden gesteld. Het bestuur acht het dan ook noodzakelijk, dat binnen af- zienbaren tijd een nieuw veilinggebouw ge sticht moet worden en is van meening, dat, volgens goed financieel beleid, de middelen hiervoor dan aanwezig moeten zijn. VOORSCHOTEN INGEDIENDE VOORSTELLEN BIJ DEN RAAD Op 1 Januari traden alle leden der com missie tot wering van schoolverzuiming af. B. en W. stellen voor de commissde, die thans uit 7 leden bestaat, uit te breiden tot 9 leden. Door de commissie werden de volgende dubbeltallen gesteld, waarmede B. en W. accoord gaan: Uit de ouders voogden of verzorgers: M G Bouw en B C Bolle, J Kraaij en A Ver hoog. J A Mens en G Schrama, O R I Vi- veen en J F N v Os A.zn. Uit de onderwijzers bij het openbaar lager onderwijs: J. H. Romein en mej. W. Swart, J H R utten en mej. A J Venninck. Uit de onderwijzers bij het bijzonder lager onderwijs: S S Leppink en H Moret, J J Smit en M Lakeman, G C Verrips en J D van Cuilenburg. In de eerstvolgende zitting der Raad zal hierover worden beslist. Tevens moet de Raad beslissen over een voorstel van B. en W. om aan mej. A. S. v Os een subsidie te verleenen van f 160 per jaar, tot insta"""""''iir van een Naai school. Sclioolgeldverordening In de eerstvolgende gemeenteraadsverga dering zal ook in Behandeling komen een uit i7 artikelen bestaande verordening, regelende de invordering van schoolgeld voor het openbaar en bijz. gew. lager- en uitgebreid lager onderwijs in de gem. Voor schoten en een uit 11 art. bestaande veror dening regelende de invordering van school geld voor het b.g.n. onderwijs. Deze regeling is een gevolg van de wij ziging der artikelen 62 t.m. 67 der L.O. wet 1920. vastgesteld bij de wet van 22 Febr. '36. In de toelichting bij deze voorstellen zeg gen B. en W., dat het beginsel, dat het schoolgeld slechts een tegemoetkoming mag zijn in de gemeentelijke onderwijskosten, is gehandhaafd gebleven. Volgens de wet, moet de heffing thnsa geschieden met inachtneming van de gelde lijke draagkracht der schoolgeldplichtigen. Deze zal worden berekend naar de samen gestelde hoofdsom der gegevens verstrekt door de rijksbelastingdienst, uit de kohieren der personeele belasting en de zgn. vermeng de hoofdsom, samengestelde uit hoofdsom gemeentefondsbelasting en hoofdsom Vei*- mogensbelasting, onder aftrek van f5 voor elk kind, dat niet zelf in een dier belas tingen is aangeslagen. Dit totaal naar be neden afgerond tot op een veelvoud van twee gulden. Voorgesteld wordt, om geen restitutie te verleenon voor meerdere kinderen uit één gezin. Echter wel, indien meer dan vier kinderen uit een gezin de school bezoeken, deze kinderen boven het aantal van vier van schoolgeld vrij te stellen. Bij aanneming dezer verordening zal zij op 1 Mei a.s. in werking treden. GEEN GOEDKOOP BOUTJE Op verzoek van de politie te Sassenheim is hij D. aan de Valkenburgsche weg een van diefstal afkomstig konijn in beslag ge nomen. VERLOREN VOORWERPEN Een bruine portemonnaie met inhoud, een dameshandschoen, een portemonnaie met inhoud, een kinderhandschoen. Inlichtingen te bekomen op het politie bureau des voormiddags van 9 tot 10 uur. WOUBRUGGE EEN OPLICHTER AAN HET WERK De veehouder N. is de dupe geworden van een sluwe oplichter. Een onbekende veehan delaar kocht bij hem een hok vette varkens, een paard en een vette koe. De varkens en het paard moesten worden geleverd op de veemarkt te Leiden en de koe moest direct worden geleverd. Betaling zou te Leiden op de veemarkt plaats hebben. N. leverde de koe, doch op de veemarkt te Leiden was de koopman niet verschenen. Een waarschu wing voor anderen* Ingezonden Stukken (Button verantwoordelijkheid der Redactie) SLIKKEN ZE NU LETTERLIJK ALLES? Geachte Redactie. Zeer terecht is in uw blad gewezen op de onzin, welke voortvloeit uit de ondeskun digheid der redactie van het Nationaal Dag blad. Het is tenminste de gunstigste ver onderstelling, dat het louter ondeskundig heid is. Maar ik vraag u, wat zegt u van onderstaand staaltje; op welk peil moet een redactie staan en moet ze de lezers taxeeren als men zooiets schrijft: Volk en Vaderland 23 Jan. 1937: „Over den heer Bijleveld kunnen we kort zijn. Hij beschikt over een behoorlijke vlot heid van spreken, en wie de taktiek der Anti-Rev. Partij kent kent haar gedragslijn om econo mische vraagstukken links te laten lig gen. Men bezint zach op het eeuwige beginsel maar de nood der tijden ont ketend door afvalligheid van eeuwige be ginselen en door de aanbidding van rede en stof wordt verdoezelfd door vroom klinkende, maar holle rhetoriek". Volk en Vaderland van 29 Jan. 1937: „Van beginsel tegen beginsel stellen is hij haar (d.i. de AR Partij), geen sprake meer". Wordt door Bijleveld een principieele rede gehouden en De Bruin (NSB) zit er mee vast. dan, ja dan zinnen die A.R. maar op beginselen om de economische vraagstukken links te laten liggen. Rafelt dr Colijn de conomi6che onzin der NSB uit elkaar, ja dan zijn dieanti-rev. dood gewone liberalen, die zoo noodig met Rood front samenwerken. Maar beginsel tegenover beginsel te stel len, geen sprake van. Is dit nu uitsluitend ondeskundigheid? of VERMEER, Hillegom DE GLADHEID TE ROTTERDAM Een lange reeks van ongevallen Wat we ons nu n°£ maar amper voor kunnen stellen is toch de waarheid: Zaterdag is er chuk schaatsen gereden en in de morgenuren was het nog zoo koud, dat er twee imensohen door werden bevangen en door den Geneeskundigen Dienst moesten worden behandeld. Zaterdagavond begon het. echter zachtjes te motregenen, waarmee de dooi werd aan gekondigd. Voorloopig was het echter alleen in de hoogere luchtlagen wat zoeler geworden en beganegronds was het nog koud. De gevolgen bleven niet uit. want spoedig waren alle straten, vooral in de buitenwij ken met een laagje ijs bedekt. De groote g: dheid heeft het niet alleen voor de ver schillende leveranciers zeer moeilijk gemaakt om hun klanten te bereiken, maar ze heeft ook aanleiding gegeven tot een lange reeks van ongevallen. Uitgegleden De 19-jarige C. v. d. Wijk uit de Pendrecht- straat is op de Boergoenschevliet uitgegle den en gevallen. Met een gebroken linker onderbeen is hij naar het ziekenhuis j aan den Coolsingel gebracht. i De 48-jarige H. Metiz., wonende aan den Zuidhoek is in de Wieldrechtstraat tenge- vol ge van de gladheid gevallen. Met aen J bekkenifractuur is de man naar het zieken- huis aan den Coolsingel gebracht. De 8-jarige L. S. Bussen uit de School straat, is op het van Alkemadeplein uitge gleden. Met een hersenschudding werd het jongetje naar het ziekenhuis aan den Cool singel gebracht Alle drie personen zijn in het ziekenhuis opgenomen. De 54-jarige M. E. Verkuil, wonend in de Wijkstraat is op de veranda van haar woning tengevolge van de gladheid ge vallen. Met een gebroken linkeronderbeen moest zij in het ziekenhuis aan den Cool singel worden opgenomen. De 40-jarige G. v. d. BeefkGruza uit de Dirk Smitsstraat, is bij het ruiten zeemen op de eerste étage uitgegleden en naar beneden geslagen. Met een gecompli ceerde linkerpols-fractuur en wonden aan het gelaat is zij naar het ziekenhuis aan den Bergweg gebracht. De 54-jarige G. Smit wilde de door vorst venstopte dakgoot van zijn woning aan da Aagidiusstraat ontdooien. Hij gleed uit en viel van 7 M. hoogte op straat Met een hersenschudding is hij in het ziekenhuis den Bergweg ter verpleging opgenomen. LAND- EN TUINBOUW Coöp. Tuinbouwveiling Barendrecht Op de gehouden jaarvergadering van de Coöp. Tuinbouwveiling Barendrecht en Om streken, bleek uit het jaarverslag dat het ledental vermeerderde met 26 leden en be droeg op 31 Dec. 356. Er werden 242 veilin gen gehouden. Aan de fruitsorteering werd verwerkt 53S.036 k.g. fruit; aangekocht wer den 28.115 nieuwe kisten; uitgegeven werden 1.571.905 stuks en ontvangen 4.573.195 stuks; geveild werd voor een bedrag van f 1.800.02S.54, aangevoerd werden o.m 2.113.573 kg aardbeien; 2,714,024 krop andijvie 4,193851 st. bloemkool; 7,222,606 krop sla: 1.097,275 kg. uien; 701,585 st. komkommers. Bij de bespreking van balans, verlies- eu winstrekening werd door den voorzitter op gemerkt dat op emballage werd afgeschre ven een bedrag van f 11.000.—, nochtans berekent de vereeniging het laagste percen tage kistenhuur van de veilingen uit de omgeving. Het in Mei gestichte koelhuis werd in zijn geheel afgeschreven uit het reserve- en vernieuwingsfonds. Voor 1937 wordt het veilingspercentage als volgt vastgesteld voor leden 2 pet., niet- leden 2l/2 pet; kistenhuur leden 1 cent, niet- leden 2 cent per kist. Het entreegeld voor nieuwe leden blijft gesteld op f 28.—, dit is f 25 voor schuldbekentenis en f 3 entree geld. Door het bestuur wordt voorgesteld in October a.s. een vergadering te houden vonr statutenwijziging betreffende het reserve en vernieuwingsfonds om dit op te voeren tot f 75.000.Het thans bestaande veilingge bouw voldoet niet meer de eischen, welke Slippen voertuigen De 35-jarige P. A. van Noordenen uit de Blijswijkstraat is op den Mathenesserdijk met zijn carrier geslipt en omgeslagen. De man liep bij zijn val vrij ernstige inwendige kneuzingen op, waarom hij naar het zieken huis aan den Coolsingel is gebracht. Een slippende auto heeft op den hoek van de Meyendaal en de Groenezoom den 36-jarigen groentenhandelaar M. v. d. Berg, wonende aan den Smeetlandscheddjk. be klemd doen raken tusschen deze auto en zfju eigen wagen. Met inwendige kneuzingen en een gebroken linker onderbeen is de man naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ge bracht. IJsongevallen De 18-jarige J. Brunekamp uit de Tide- manstraat is bij het schaatsenrijden op het ijs van den Essenburgsingel weggegleden en tegen het ijs geslagen. Met verwondingen aan het gelaat en een hersenschudding is de jongeman naar het ziekenhuis aan den Bergweg vervoerd. De 20-jarige bankwerker H. Driessen, wonende in de Schoonderloostraat, is bij het schaatsenrijden op de Achterwijk te Over- sohie op een zwakke plaats terecht gekomen en door het ijs gezakt. De man schoot onder het ijs door. doch kwam weer boven. Hij had toen de tegenwoordigheid van geest om zichzelf uit het ijskoude water te redden. Eenmaal op de® kant gekomen, heeft hij zich naar het politiebureau begeven, waar hij van droge kleeren werd voorzien. Hij had geen letsel opgeloopen. Door de koude bevangen De 27-jarige A. Rook—v. d. Ham uit de Hugo Molenaarstraat is op de Westkruis kade door de koude bevangen. Zij werd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd» VRAAG EN ANTWOORD 4044 - A. B. te B. - Vraag ««na Inlichtingen nieromtrent aan den heer TJ. Elslnga. Math.laan 474 te Rotterdam, seer, van den Ned. Oentr. Bond van Chr. Arbeldera In de Bedrijven van Voedlnga- en Genotmiddelen. 4045 Motto „Wrat" WIJ kunnen helaaa geen afdoend middel noemen om u van dte wratten af te helpen. Tinctuur wordt wel toe gepast. maar niet altijd met aucces. TJ zo^t hfet eena kunnen probeeron, -n 4046. V. T. te Z. Uit Uw brief ïcrUgen wfl den Indruk, dat U ten behoeve van Uw destllds nog minderjarige kinderen het proces hebt aan gelegd Wordt dus het proces verloren, dan zlin uw kinderen en voor zoover het gehuwde dochters betreft uw schoonzoons aansprake lijk voor de proceskosten. W|) zien evenwel niet het verband tusschen doze aangelegenheid en de risico's, verbonden aan het pachten door uw zoons van een boerdery. Do eventueele risico's welke uit net pachten van een boerdery voort vloeien. zlin voor hen toch dezelfde als voor lederen wlllekeurlgen pachter. Overigens zou- Vrngen moeten vergezeld gaan van 20 eenta aan postzegels, zullen zU voor benntwoordlns In aanmerking kunnen komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7