O Ineenstorting van voorkomen Ned.-lndie W1ECOTIEX HDIE KEGERIAS MAANDAG i FEBRUARI 1937 TWEEDE BLAD PAG. 5 N.V. STOOMWEVERIJ HERMAN DRIESSEN EN ZOON AALTEN Katoenen en halflinnenstukgoederen Doeken - Luiers - Lakens Slöopen Lingerie Interlock artikelen WONDERGOED TREEBEEK TRICOT ONDERGOED* IEL. 5825 OOKIN INTERLOCK HEERLEN GOUDSIROOP Financieel en economisch deugdelijke basis gelegd voor herstelarbeid Minister Colijn verdedigt Indisch beleid Bijna acht ton steun voor koffiecultuur In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer op het Voorloopig Verslag over de begrooting van Ned.- Indië 1937 zegt Minister Colijn o.m. dat ln voorbereiding ls een wetsontwerp tot wijziging der Indische Staatsrege ling o.m., ten einde de behandeling van ontwerpen van wet en van alge- meene maatregelen van bestuur, zoo mede van aanvullende begrootingen door het college van gedelegeerden mogelijk te maken. Met betrekking tot de Economische Politiek wordt opgemerkt, dat dooir de verschillende uit de behoeften der realiteit geboren maatregelen de eco nomische en financieele ineenstorting van Nederlandsch-IndiS is voorkomen en deugdelijke basis kon worden ver kregen voor verderen herstelarbeid. Aangezien de positie van de koffie cultuur, ondanks de prijstijging, nog zwak is, heeft de regeering het voor nemen een bedrag van ten hoogste 780.000,beschikbaar te stellen voor de verbetering van de cultuur en de bereiding van koffie, zoomede voor marktonderzoek en propaganda ter bevordering van den afzet Ten aanzien van de N.S.B. zegt de Minister, dat de invloed van deze be weging ln Ned.-Indlë overdreven wordt voorgesteld. Intusschen betracht de Regeeoring waakzaamheid. Zij heeft den nieuw opgetreden gouverneur- generaal verzocht zich te willen ver gewissen en doen vergewissen van de houding, welke door gezagsdragers tegenovor de N.S.B. wordt aange nomen. Wat den algemeenen toestand van Ned.- Indië betreft, zegt Minister Colijn, dat men onderscheid moet maken tuschen den toe stand op Java en Madoera en den toestand in de Buitengewesten. Doordat in het grootste deel van laatstbedoelde gewesten de iniheemsche productie een speciaal ka rakter draagt, is het mogelijk gebleken in den toestand van vele streken een aanzien lijke verbetering te brengen, o.a door mid del van de restrictie van den rubber-uit voer. De meer gecompliceerde economische ver houdingen op het diaht bevolkte Java ma ken de bevordering van de economische op leving veel minder eenvoudig, zoodat op dat eiland hier en daar nog kommervolle toestanden voorkomen. Daartegenover moet er echter op worden gewezen, dat thans in verscheidene streken, ook op Java. de omstandigheden bemoedi gend mogen genoemd worden, ja, dat hier en daar zelte weer van een zekeren, vyelstaad kan worden gesproken, De economische politiek Ten aanzien van den financieel en en eoonomischen toestand wordt opgemerkt, dat de noodige voorzichtigheid moet blij ven worden betracht en dat men zich niet mag laten verleiden tot het in het leven roepen van schijnwelvaart door middel van allerlei grootsch opgezette werken, die eco nomisch in de lucht hangen. De tegenwoordige wereldverhoudingen zijn nog dermate ongewis, dat de minister ook thans nog niet den tijd aangebroken ziet om tot het voeren van z.g. „principieele" economische politiek over te gaan en dus een algemeen plan tot herstel der welvaart te ontwerpen. Intusschen is een bemoedigend verschijn sel voor de Indische samenleving de zeer sterke stijging der uitvoerproducten, waar van het indexcijfer kort vóór de depreciatie 100 bedroeg en in het begin van December 141. Deze stijging is niet alleen aan de de preciatie, doch ook aan de verbetering van de wereldprijzen der grondstoffen te dan ken. Thans is bij de Indische regeering een algemeen industrialisatieschema in voorbereiding ten einde in de naaste toekomst tot een voortzetting en uitbreiding van de nijverheidsbevorde ring te kunnen geraken. Vermoedelijk zal de eventueele aanvaarding van dat schema leiden tot het aanvragen van nieuwe credieten. Hoewel de minister ook het belang van kolonisatie en transmigratie voor de bevol king van dichtbevolkte streken niet onder schat, meent hij toch te moeten waarschu wen tegen te groote verwachtingen dien aangaande. Hij wil er intusschen op wijzen, dat de bevordering van de transmigratie van inheemschen uit die streken van Java en Madoera, welke daarvoor in aanmerking komen, met kracht wordt voortgezet. Steun aan de koffiecultuur Van hert hierboven genoemde bedrag ad 780.000,zal 410.000,worden verkre gen uit de opbrengst van de ingetrokken koffiecrisisheffting hier te lande. Beperking van den invoer van vreemde koffie in Nederland acht de minister niet van zoodanig voordeel voor de Indische koffie, dat de daartegenover staande nadee- len kunnen worden aanvaard. De minister is van oordeel, dat het moge lijk zal zijn door middel van het indivi- dueele restrictiestelsel overproductie van rubber in Nederlandsoh-Indië in voldoen de mate te voorkomen. De Regeering kan thans, nauwelijks vier maanden na de depreciatie, nog geen betrouwbaar beeld ontwerpen van de gevolgen van die maatregel voor het Indisch budget in de naaste toekomst. Niet alleen beschikt zij nog niet over voldoende gegevens, doch de minister waagt zich liever niet aan 't opbouwen van verwachtingen uit de sterke economische opleving dor laatste vier maanden, omdat de oorzaken daarvan niet alle van vertrou wenwekkende aard genoemd kunnen wor den en de huidige toestand, waarin de we reld zich bevindt, nog zooveel onzekers biedt, dat een vaste bodem, waarop toe komstverwachtingen van eenige waarde gebouwd kunnen worden nog ver te zoe- 2»U ia, Eenige cijfers Op grond van de gegevens over de eerste elf maanden van 1936 wordt verwacht van 38.8 millioen, terwijl nadeelig saldo te zien zal geven van 33.2 millioen, terwijl geraamd was 50.4 millioen. Voor den buitengewo nen dienst wordt een voordeelig saldo verwacht van a 38.8 millioen, terwijl geraamd was een nadeelig saldo van 7-4 millioen. Dat de buitengewone dienst dit voordee lig saldo te zien geeft is vrijwel geheel toe te schrijven aan de bijzonder hooge op brengst van het uitvoerrecht op bevolkings- ruibber ad 48 millioen. Het bevredigend verloop van den gewonen dienst is zoowel te danken aan de uitgaven, die 7 millioen beneden de raming bleven, als aan een hoo- gere opbrengst van de middelen ten bedra ge van ruim 10 millioen. Het denkbeeld van prof. mr. J. J. Schrie- ke, dat Nederland aan Indië een j aarlij k- schen steun van 30 millioen zou verstrek ken ter verlichting van den Indischen schuldenlast, acht de minister niet voor verwezenlijking vatbaar. Omtrent de voornemens der regeering met betrekking tot conversie van leeningen zij medegedeeld, dat de Kamer spoedig een wetsontwerp zal bereiken, beoogende den minister van een soortgelijke volmacht te voorzien als bij de wet van 29 November 1935 aan zijn ambtgenoot van financiën financiën werd verleend. Met betrekking tot de vraag, of de depre ciatie van den Indischen gulden even groot dient te zijn als die van den Nederland- schen, wordt opgemerkt, dat deze vraag haar beantwoording reeds gevonden heeft in de practijk, welke leert, dat gezien de nauwe economische en monetaire banden tusschen Nederland en Indië handha ving van de pariteit van de voor beide lan den gelijke geldeenheid in beider belang is. S alarisproblemen Of en in hoever aanleiding bestaat om over te gaan tot verhooging van de salarissen en loonen der Indische landsdienaren, hangt uiteraard af van verschillende omstandig heden, o.a. van den invloed, dien de waar devermindering van den gulden zal blijken uit te oefenen op het peil van de kosten van levensonderhoud der verschillende ambtenarengroepen. Tot dusver is die in vloed van slechts geringe beteekenis ge weest In aansluiting op het hierboven medege deelde omtrent het optreden tegen de N.S.B. merkt de minister op, dat de voorgevallen ordeverstoringen door N.S.B.-ers in verga- deingen van andersdenkenden de Indische regeering aanleidijig hebben gegeven tot het nemen van krachtige maatregelen. Wettelijke regeling der werkloos heidsverzekering is in studie. Het ont werp eener ongevallenregeling is ln een vergevorderd stadium vam voor bereiding. Dat de regeering ten aanzien van de werkloozenzorg en de bestrijding van de werkloosheid in Indië ernstig tekort zou schieten, moet de minister beslist weerspre ken. De minister schaart zich aan de zijde van de leden, die in het voortschrij den van ons bestuur in Nieuw-Guinea een onontbeerlijke voorwaarde zagen voor het tot ontwikkeling brengen van dat uitgestrekte gebiedsdeel. De regcering staat geheel aan de zijde van die leden, welke van oordeel zijn, dat het bezit van de ylootbasis Soer&baja van De zaak Vrijman Laat de Eerste Kamer recht doen Verschillende bladien toornen opnieuw huil teleurstelling over de gang van zaken ten aanzien van de rehabilitatie van den gewezen rijksbouwmeester Vrijman, die zoo heel veel onschuldig leed en nochtans geen afdoend eenherstel kreeg. Wij sluiten ons aan bij wat de Maasbode om. schreef: Er lag bij de Tweede Kamer een corres pondentie tusschen minister Oud en den heer Vrijman. oud-Rijksbouwmeester. Wij meenden, dat deze briefwisseling nog op openbare afdoening wachtte, maar men verzekert ons, dat het stuk (na. 175) voor kennisgeving is aangenomen. Dit verbaast ons. Men moet toch met licht denken over een der brieven, voorkomende in dit stuk De advocaat van Vrijman 6ohrijft daarin nota bene aan dien minister van Finan ciën zelf! dat het departement van Fi nanciën aan de Justitie inlichtingen ver stine/kte, „welke kennelijk in strijd met de werkelijkheid waren". Die advocaat schrijft óók, dat de Justitie deze gegevens zonder meer ais waar aan vaardde en dat de Rechtbank Vrijman ver oordeelde wegens oplichting, „waarbij het bewijs geput (is) uit nimmer afgelegde getuigenverklaringen." Vrijman heeft nooit iets andere verzocht dam een „openbaar onderzoek onder eede" Zulk onderzoek heeft nooit plaats gehad Pas na 3y2 jaar verzocht de Kamer aan de Rv'geering aan Vrijman alsnog eervol ont slag en billijke genoegdoening te geven. De jaren zijin voorbijgegaan; Vrijman heeft geen eervol ontslag gekregen; men- schen, die volgens veler opvatting géén eervol ontslag hadden behooren te krijgen, ontvingen het wèL Degene, die Vrijman overleverde, schijnt nog in volle glorie te admiini- streeren. Via hem wordt met Vrijman gecorrespondeerd en zijn dierst zou aeMs Vrijman die de reusachtdgste bouwwerken uitvoerde helpen om een postkantoor te bouwen te Vlaar- dingenl Maar Vrijman bedankte voor die eer. Het wonderlijke is, dat ieder erkent, hoe Vrijman werd mishandeld. Wij hadden gemeend, dat de man, die twee derde vam zijn vermogen verloor, al thans geldelijk schadeloos zou worden ge steld. Het is niet geschied. Tot ons leedwezen heeft de Tweede Ka mer gemeend te kunnen overgaan tot de orde van den dag. Gelukkig heeft de Eerste Kamer thans begrepen, dat dit zoo niet kan Zoolang de wreede gevolgen van die ge dragingen niet zoo volledig mogelijk zijn weggenomen, is er geen recht geschied. Dat het dan alsnog verschaft worde op aandraag van den Senaat I UITPOOTREGELING VEENKOLONIALE AARDAPPELEN Naar wij vernemen is zeer binnenkort de uitpootregeling voor veenkoloniale aard appelen te verwachten. Er is nog geen definitieve beslissing ge nomen over de grootte van het areaal. De minister van landbouwi overweegt, of aan dit areaal, dat op 23.000 H.A. was bepaald, eenige uitbreiding moet worden gegeven. groote beteekenis ia Hoewel het ook hier door de regeering in 's lands belang niet raadzaam wordt geacht, in details te treden, kan nochtans worden medegedeeld, dat aan de defensie van Soerabaja reeds sedert jaren gezette aandacht wordt geschonken en dat spoedig inderdaad van een krachtig verde digd kustfront zal kunnen worden gespro ken. Ao. M l D. J0RDAAN ZONEN N.V. HAAKSBERGEN De grootste en beste eorteertag tn hul* ss a.ininsen, Grasllnnen. Blauwe Kepen, gebleekte en geverfde Jean, en DrUU. Levering uitsluitend aan den bandeL DE IDEALE VLOER BEDEKKING Internationale Raskleinvee- exposities Nederlandsch comité ter bevordering van het Intern, exposeeren van raskleinvee Als gevolg van de resultaten en ervarin gen der internationale deelneming op ver schillende tentoonstellingen is een dezei dagen opgericht een Nederlandsch comité ter bevordering van het internationaal ex poseeren van raskleinvee. De bedoeling hiervan is om binnen het kader van de doelstellingen der bestaande nationale- en internationale organisaties het internationaal karakter der tentoonstel lingen, in het belang der raskleinveeteelt, practisch te bevorderen. Leden van het comité zijn: J. B. W. A. Giesbers, C. S. Th. van Gink, P. Korsten, E. Ostermann en R. J. Templeton. Het comité heeft zich gewend tot den raad van beheer en toezicht op het gebied der pluimvee van vogel-, konijnen-, cavia- en pelsdierenteelt, met verzoek om zijn er kenning te willen verleenen aan het door het comité beoogde doel. Het secretariaat van het comité is geves tigd: Heerengrachi 408, Amsterdam-C. Ned. Prot. Chr. Schippersbond Jaarvergadering te Amsterdam i In Krasnapolsky te Amsterdam werd de zer dagen de jaarvergadering gehouden van; den Ned. Prot. Chr. Schippersbond. De Voorzitter de heer J. M. K r ij g e r zei- de in zijn openingsrede dat, ondanks de be ginnende economische opleving, nog geen teekenen van verbetering voor de binnen scheepvaart zijn waar te nemen. De wet op de evenredige vrachtverdeeling dient, hoewel zij lang jiiet volmaakt is, be stendigd te blijven, doch in gewijzigden vorm. De uitvoering dient de Kamer van Koophandel te worden ontnomen. In de be vrachtingscommissie zullen de schippers veel grooteren invloed moeten hebben. Bij de hierna volgende hoofdbestuursver kiezing werden drie aftredenden herkozen. In de plaats van den heer Kaper, die be dankt had, werd gekozen de heer A. Kal den van Gorinchem, terwijl als nieuw lid aan het H.B. werd toegevoegd de heer L. van der Veen uit Lekkum. Bij een voorstel van de afdeeling Amster dam om stappen te doen bij den minister terzake van het verplichte varen op Zon dag, zeide de voorzitter dat deze zaak teq departemente reeds behandeld wordt. Voorts kwamen een groot aantal techni sche kwesties ter sprake. Officieele Berichten LEGER EN VLOOT £elul> ter zee 2e lel. J. H. P. van Rose- velt Is 1 Febr. 1937 geplaatst aan boord van Hr Ms wachtschip te Willemsoord. RECHTERLIJKE MACHT Benoemd la tot kantonrechter-plaatsverv. la het kanton Tilburg: J. H. Steegmans, te Til* burg en F. A. Hoekx, te Tilburg. NOTARIAAT Benoemd is tot notaris binnen het arrondis sement Den Bosch, ter standplaats Den Bosch (vacature L JJ Lobach), J B G J M v Hellen- berg Hub&r te Vught. POSTERIJEN Aan den referendaris der P.T.T.. W. F. v dos Leeuw la op zijn verzoek eervol ontslag ver leend. I Het water in de Rhone is de laatste dagen sterk gestegen, met het gevolg, dat in de haven van Marseille op verschillende plaatsen de kaden onder, water zijn geloopen. Een opname in het oude havenkwartier. Het jaarlijksche feest van de studenten der kunstacademie te Farijs wordt steeds besloten met het in brand steken van een paar reuzen- poppen De kantoren van het bekende advertentie-bureau A. de la Mar te Amster dam hebben kortgeleden een algeheele vernieuwing en verbouwing onder gaan. Hierboven een kijkje in de fraaie hall. Het park van Richmond, waardoor de Theems stroomt, werd door het water overstroomd. Het opkomen van het water geschiedde zoo snel, dat verschillende wandelaars er door werden overvallen. MEUBELFABRIEK v.h. GEBROEDERS SCHNEIDER Bergschenhoek (Z.-H.) Tel. ROTTERDAM 43886 Onze smaakvol Ingericht* toonzalen bieden U een ruime keuze SALON- HUIS-EN SLAAPKAMERMEUBELEN Temidden van de sneeuw en het ijs, welke de laatste dagen in ruime mate voorhanden waren, voelden de ijsberen van den die rentuin in Whipsnade (Eng.) zich in hun élement.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5