SWZWOISCHE VELEN HEBBEN SPIJT MAANDAG FEBRUARI 1937 EERSTE BLAD PAG a I* U reeds gebruiker van Lunchkaas „DRIE TULPEN" Ze munt uit door fijne smaak, bijzonder hooge voedingswaar de en hoog vitamine gehalte Buitenland DELBOS OVER DEN INTER NATIONALEN TOESTAND Een weerslag op Hitiers Rijksdagrede Geen verschil over doel, doch over werkwijze Bij de inwijding van een doodenmonu- m«*nt te Chateauroux heeft de Fransche mi nister van buitenlandsche zaken Delbos een rede gehouden over den internationalen toestand. Delbos zeide o. m.: „Toen de Fransche re geering de niet-inmenging in Spanje aan vaardde, wilde zij den brand inperken in plaats van hem te voeden. Ik meen te mo gen zeggen, dat onze pogingen, tezamen met die van Engeland en alle verdedigers van den vrede, niet vergeefsch zijn geweest. Er is een algemeene ontspanning merkbaar en toezicht op de niet-inmenging zal spoedig werkelijkheid kunnen worden, waardoor Spanje, zooals het ook behoort, meester over eigen lot zal kunnen zijn. Alle volken van Europa schijnen te heb ben begrepen, dat het hun plicht is het ein de van' den burgeroorlog zooveel mogelijk te verhaasten. Er zou echter een groot ge vaar blijven bestaan, indien men Spanje den een of anderen regeeringsvorm zou wil len opleggen. Wij zijn ook, aldus vervolgde spr., voort gegaan met de organisatie van den alge- meenen vrede. Wij blijven voorstander van Versterking der veiligheidsprocedure van den volkenbond. De laatste zitting van den raad heeft voor meer dan één netelig schij nende aangelegenheid een bevredigende op lossing gebracht. Onze nauwe vriendschap met Engeland, de kracht van onze betrekkingen met de kleine entente, Polen en en Sovjet-Rusland beteekenen voor ons even zoovele waarbor gen in den strijd tegen den oorlog. Daarbij komt nog de moreele band met vele andere staten, in de eerste plaats de groote Ame- rikaansche democratie. Wij willen onze vriendschapsbetrekkingen uitbreiden tot de geheele wereld en de mogelijkheid daarvan kan bewezen worden door samenwerking voor het economische herstel, door het slui ten van handelsovereenkomsten en door het deenemen aan alle gedachtenwisseliu- gen over de internationale moeilijkheden door middel van arbitrage. Wie heeft het recht te aarzelen, indien hij heeft te kiezen tusschen de vernietiging der overwonnenen, die uit een oorlog voortkomt, en de welda den van een vredelievende samenwerking? Daarom twijfel ik niet aan de oprecht heid der plechtige verklaringen, die wij gehoord hebben zoowel van den ande ren kant der Alpen als van de overzijde van den Rijn. Gisteren nog heeft rijks kanselier H i 11 e r zijn vredelievendheid betuigd. Er bestaat dus geen verschil van inzicht over het doel, maar over de werkwijze. Ik spreek hier geen antwoord uit op de rede van Hitler, want ik heb nog geen gelegenheid gehad die ernstig te bestudeeren en te overdenken. Ik zal slechts vorm geven aan eenige mijner indrukken. Ik neem gaarne acte van Hitiers verkla ring, dat er menschelijkerwijs gesproken geen enkel twistpunt tusschen Frankrijk en Duitschland kan bestaan. Dat is ook onze gedachte en ons verlangen. Maar Duitschland en Frankrijk zijn niet de eeni- gen op aarde en voor de handhaving van den vrede zijn algemeene regelingen noo- dig, die ook anderen betreffen. H i 11 e r heeft door zijn rede het vertrou wen in de handteekeningen onder verdra gen niet versterkt Wel heeft hij verklaard, dat Duitschland tot eerlijke samenwerking bereid is, maar internationale samenwer king sluit zeer moeilijke onderhandelingen in. Doch ik erken gaarne, dat zijn rede meer positiefs inhoudt, zelfs ten aanzien der ontwapening. Wij weten, dat het niet noodzakelijk is dat men reeds in den aanvang van gelijk inzicht moet zijn om tot een gunstig resul taat te komen. Wij blijven bereid mede te werken aan alle pogingen tot toenadering, slechts onder voorwaarde, dat zij tegen nie mand gericht zijn. Daarbij denk ik aan Sovjet-Rusland: hoe willekeurig zou het zijn, een volk van bijna 200.000.000 zielen, dat evenzeer den vrede noodig heeft en Wenscht, uit te sluiten! Wanneer wij zeggen, dat het econo mische herstel van Europa slechts in een atmosfeer van vrede een plaats kan vinden, dat openbaarheid omtrent en toezicht op de bewapeningen noodig zijn, dat de bewapening moet worden beperkt, dan is men in Duitschland ge neigd te denken, dat wij beleedigende toespelingen op Duitschland maken. Niettemin hebben wij altijd verklaard, dat die opmerkingen gelden voor alle landen, ook voor het onze. Wij vragen van Duitschland niet meer dan van an deren en onszelf. Als wij ons bereid verklaren mede te wer ken aan een redelijker verdeeling der grond stoffen, moeten wij toezien, dat de oorlogs gedachte niet gevoed wordt. Wil men den Vrede, dan moet de oorlogsnijverheid ver anderen in vredesnijverheid. Die moeilijk heid kan alleen opgelost worden, indien de bewapeningslust verdwijnt en indien in ver trouwen op veiligheid alle handelsgebieden worden opengesteld voor de nieuwe voort brengselen. Tot het aanvaarden van deze groote taak noodigen wij Duitschland en alle andere landen uit. Om haar tot een goed einde te brengen, moeten wij aan weerskanten overgevoeligheid en wantrou wen van ons afzetten. De eenige beperking op onze vredelievendheid is deze, dat wij ons tegen iederen aanval zullen verdedigen en onze verplichtingen zullen nakomen. Voor de nakomelingen van onze dooden. aldus besloot Delbos, willen wij deze drie hoogste goederen bewaren: Vaderland, iVrede en Vrijheid", DE SPAANSCHE BURGEROORLOG KALMTE AAN ALLE FRONTEN Spaansch-Guinea nationalistisch Een tiental ambtenaren der regeering van Madrid, die uit Spaansch-Guinea in Bordeaux zijn aangekomen, bevesti gen, dat deze kolonie zonder tegen stand is bezet door de troeDen en ambte naren der regeering van Burgos. De ambtenaren der regeering van Madrid zijn naar Fransch gebied uitge weken en wachten om naar Europa terug te keeren. De regeering van Burgos heeft besloten den uitvoer van deviezen te verbieden voor alle deelen van het gebied, dat onder haar jurisdictie staat, Majorca inbegrepen. Tou- risten die zich daarheen begeven worden hiermede gewaarschuwd, dat buitenland sche deviezen in beslag zullen worden ge Zij kunnen bij de plaatselijke Engelscho banken credietbrieven krijgen. Volgens radio Sevilla lieerscht aan alle fronten een volmaakte kalmte, als gevolg van het slechte weer. De nationalisetn hebben zich in al hun stellingen gehandhaafd. Britsche koning deelt onderscheidingen uit Ook heldhaftige Britsch-IndlBrs beloond Koning George VI heeft toestemming gegeven voor de publicatie der lijst van onderscheidingen. Gewoonlijk geschiedt de publicatie met Nieuwjaar, doch door den troonsafstand van koning Edward is er een maand vertraging ontstaan. Vermoedelijk zou koning Edwards lijst heel wat meer sensatie hebben ver wekt, daar hij van plan was vooral zijn intieme vrienden te onderscheiden, ter- wijl zijn broer in hoofdzaak de usances van zijn vader volgt. Toch komen er op de lijst ook nog namen voor van personen, die zeer zeker op spe ciaal verzoek van den ex-koning zijn onder scheiden. Walter Monckton, de attorney- general van het hertogdom Cornwall, die de dagen van spanning als tusschenper- soon heeft dienst gedaan tusschen Fort Bel vedère en Downingstreet, is ridder van de Victoria-orde geworden. Alexander Hardin- ge, secretaris van den afgetreden en den tegenwoordigen koning, kreeg 't grootkruis dezer orde. Voorts zijn een aantal opperstal meesters van den ex-koning onderscheiden, alsmede diens particuliere piloot Fielden. De hoogste onderscheidingen kregen de leden der koninklijke familie. Koningin Mary is grootmeesteresse der Victoria-orde geworden, de hertog van Kent en lord Louis Mountbatten werden marine-adju danten van den koning, terwijl tot per soonlijke adjudanten zijn benoemd de her tog van Connaught, de hertog van Glou cester. prins Arthur van Connaught, de graaf van Athlone en de graaf van Hare- wood. De hertog van Gloucester is tevens bevorderd tot vice-maarschalk der lucht macht. De orde van het Britsche rijk kreeg Asjra Nisa, de echtgenoote van luitenant Moezaf A. Roeddin. Deze dap pere Britsch-Indische zat in Juni j.l. in een bioscoop te Hyderabad, toen een brand uitbrak, waarbij twaalf vrouwen en twee kinderen levend zijn verbrand die allen in dezelfde loge waren gezeten. Hoewel Asjra Nisa, volgens het ge bruik alleen haar sluier mag afnemen in bijzijn van haar man, stoorde zij zich in dat noodgeval niet aan dit bui tengewoon strenge voorschrift en liet vijf vrouwen aan haar sluier naar beneden zakken. Daar zij zelf van dit geïmproviseerde reddingstouw geen gebruik meer kon maken, sprong ze naar beneden en werd zwaar gewond. Op het afnemen van den sluier staat, naar Indische zede, de doodstraf; van daar dat de Britsch-Indiërs evenveel bewondering daarvoor hebben, als voor de heldendaad op zichzelf. Hitier en de Nobelprijs Zijn houding wekt ernstige critiek Naar aanleiding van het decreet van Hitler, waarbij het voortaan aan alle Duit schers verboden is den Nobelprijs aan te ne men, hebben verscheiden journalisten een aantal leden van de Nobel-commissie geïn terviewd. Alle betreuren het ten zeerste dat Hitler tot zulk een maatregel is overgegaan, om dat h.i. een dergelijk besluit volkomen on gemotiveerd js. Professor Siegbahn, de directeur van de afdeeling natuurwetenschappen, ver klaarde o.a: „Dit Duitsche decreet zal het onderwerp moeten uitmaken van ernstige beraadslagingen; het Duitsche rijk kan wel aan zijn onderdanen verbieden den Nobel prijs aan te nemen, maar kan toch de Nobel- commissie niet verbieden, hun den prijs toe t" kennen." De bekende philosoof Hans Larsson is van meening, dat de prijzen, die Hitler daan-oor in de plaats gesteld heeft, op de wereld-opinie wel geen indruk zullen maken Professor Holmgren, een bekend me dicus, noemt het decreet van Hitler „een ,v bewijs van fanatiek nationalisme" en voegt daaraan toe, dat het geld geen inter nationaal prestige of internationalen prijs kan vervangen. „Het is ons volmaakt onverschillig", aldus deze professor, „of de Duitschers den Nobelprijs weigeren. Dee te erger is het voor de Duitschers zelf." De Japansche kabinetscrisis Hajasji thans geslaagd De Japansche regeeringscrisis is thans geëindigd met de vorming van een kabinet- Hajasji, waarin Hirosji Saito. de Japansche ambassadeur te Washington, minister van buitenlandsche zaken is. Met de benoeming van luitpnant-generaal Kotarona Kamoera tot minister van oorlog hebben leger en vloot zich voldaan verklaard DE TIJD DER VERRASSINGEN THANS GESLOTEN.... ALDUS HITLER Wegen tot verwerkelijking van den vrede Aan de groote politieke rede, die Adolf Hitler Zaterdagmiddag in de Kroll-opera te Berlijn, heeft gehouden, ontleenen wij nog de volgende verklaringen over Duitsch.ands buitenlandsche politiek. De inwendige ordening van het Duitsche volk, aldus de Führer, verschafte mij gelegen heid het Duitsche leger weder op te bouwen en uit beide factoren ontstond de mogelijk heid, de boeien te slaken, welke wij als het diepste schandmerk gevoelden, dat ooit een volk was opgelegd. Mijn verklaringen hier over kunnen kort zijn: 1. Het herstel van de Duitsche rechtsge lijkheid was een gebeurtenis, welke uitslui tend Duitschland betrof. Hiermede hebben wij geen volk iets ontnomen en geen volk eenig leed berokkend. 2. Ik verkondig, dat ik in den zin van het herstel der Duitsche rechtsgelijkheid le Duitsche Reichsbahn en de Duitsche Rijks bank haar vorig karakter zal ontnemen en onvoorwaardelijk onder de bevoegdheid van het rijk zal plaatsen. 3. Ik verklaar hiermede, dat hierdoor dat deel van het verdrag van Versailles zijn natuurlijke oplossing gevonden heeft, dat ons wik de rechtsgelijkheid ontnam en het lot een minderwaardig volk degradeerde. 4. Ik trek daarmede echter vooral op de plechtige wijze de Duitsche onderteekening terug van de verklaring, welke indertijd van een zwakke regeering tegen haar beier wo- ten is afgeperst, dat Duitschland de schuld draagt aan den oorlog. Dit herstel van de eer van ons volk, welke uiterlijk zijn meest zichtbare uitdrukking vond in de invoering van den dienstplich', het oprichten van een nieuw luchtwapen, het herstel van de Duitsche marine en de herbe zetting van het Rijnland door onze troepen. as de moeilijkste en meest gedurfde taak arbeid van mijn leven. De tijd der z.g. verrassingen is thans ge sloten. Als gelijkgerechtigde staat zal Duitschland, zich bewust van zijn taak in Europa, op loyale wijze medewerken aan oplossing der vraagstukken, welke ons en de andere landen bezig houden. Wegen tot den vrede 1. De inwendige stabiliteit en ordening van alle landen. 2. De wederzij dsche eerbiediging der levensvoorwaarden van den ander. 3. Reorganisatie van den Volkenbond tot een evolutionair orgaan. 4. Absolute rechtsgelijkheid. 5. Beschouwing der bewapeningskwes- tie in haar geheel. 6. Verdelging der onverantwoordelijke internationale bronvergiftigers en waar- he id-vervalsch ers. Tenslotte wees Hitier op de beteekenis, welke de behandeling der nationale minder heden voor een ontspanning tusschen de staten bezit, om tot besluit van zijn toe spraak, welke meer dan twee uren in beslag nam, een blik vooruit te werpen, waarbij hij het plan tot uitbreiding van eenige groote steden aankondigde, o.a. van Berlijn als rijkshoofdstad, van München als hoofdstad der nationaal-socialistische beweging, van Neurenberg als stad der rijk .partijdagen en in Hamburg als handelsstad. Verder zal het tot de taak der toekomst behooren, a'dus Hitler, het werkelijk leven van ons volk, zooals het zich mu in staat kundigen vorm ontwikkeld heeft, door e<;n grondwet te bezegelen. In zijn slot-zinnen gaf de Führer uitdruk king aan de hoop, dat de Almachtige God, hem den vrede moge schenken om 't gewel dige werk in Hem te kunnen voltooien. Voormalig Fransch minister gewond Op den weg van Magdelaine naar Caussade ir het departement Tarn et Garonne (Fr.) is oud-minister Anatole de M-jnzie bij een auto-ongeluk gewond. Zijn auto kwam in botsinp met een een tegenligger. De Monzie brak het linkerdijbeen; voorts werd hij aan het hoofd en aan verschillende andere lichaamsdeelen gekwetst. Hoofdkantoori Der» Haacj .oor» vonMcirdcrvoarl 75 Actieve Vertegenwoordiger; Gevraagd (Ado.J De pers over Hitiers Rijksdagrede In het commentaar op Hitlens rede schrijft de Belgische „Vingtième Siècle" dat indi. de woorden van den Fuehrer inzake de o afhankelkijheid van België moeten worden opgevat als een streng doorgevoerde onaf hankelijkheid van België ten aanzien van al zijn buren, de openbare meening in gië hiermede accoord kan gaan, doch er kan geen sprake van zijn dat België een passieve houding zal aannemen ten aan zien van de problemen van West-Europa. De „Independance Beige" schrijft, dat voor België en Nederland neutraliteit niets kan beteekenen dan volledige onafhanke lijkheid. België aanvaardt met genoegen de betuigingen van goeden wil van zijn drie buren. Men kan zeggen, dat de gedragslijn, welke België heeft aanvaard door deze bu ren is begrepen en dit is een reden om od den ingeslagen weg voort te gaan. De Fransche „Ami du Peuple" schrijft, da/t de rede geheel negatief was, en de basis voor onderhandelingen verwerpt welke door Eden en Blum waren voorgesteld. Duitschland, aldus dit blad. wordt in autar kie gehouden; het offert alles op aan zijn droom van almacht. De „Petit Journal" constateert dat de voor naamste punten van wrijving blijven be staan, al moet men zich verheugen over den wensch naar samenwerking, welke de Führer heeft te kennen gegeven. In politieke kringen te Londen was de indruk echter niet ongunstig. Men heeft het gevoel, dat een einde gekomen is aan de verrassingen dat beschouwd kan worden als een verzekering, dat geen gewelddadige interventie geschieden zal in Midden- Europa of in de streken, die onder zekere Duitsche eischon vallen. Bovendien vindt men den geheelen toon van de redevoering gematigd. In Washington wordt het feit, dat Hitier de oude Duitsche koloniën opeischt be schouwd als een omstandigheid die overeenstemming tusschen Duitschland Groot-Brittan je practisch onmogelijk maakt en als een bedreiging jegens het eenheids front tusschen Frankrijk en Engeland. Even eens is men van meening, dat Hitier, door zijn argumentatie tegen Rusland te hervat ten, den weg sch;;nt te versperren voor ieder Europeescli accoord, dat de oostelijke landen zou omvatten. Het vraagstuk der Duitsche koloniën Zijn zij voor goed verloren? De Britsche oud-minister van koloniën Amery betoogt in een artikel in het or gaan van de Royal African Society, dat de opvatting, volgens welke Duitschland zijn koloniën feitelijk niet verloren heeft, vol komen ongegrond is. Amery schrijft dit in antwoord op een in 1936 door v o n E p p gepubliceerd artikel, waarin deze de theo rie ontwikkelde, dat de Volkenbond de Duitsche koloniën slechts tijdelijk in beslag heeft genomen en onder beheer van de mandaatmogendheden heeft gesteld, terwijl Duitschland toch in zekeren zin bezitter van de koloniën zou blijven. Amery ve klaart, dat Duitschland zijn ko loniën even onherroepelijk en volledig heeft afgestaan als Elzas-Lotharingen en het tegen woordige Polen. Het zou verkeerd zijn, aldus Amery, wanneer wij Kenya of Tanganyika afstonden. Amery doet het denkbeeld aan de hand, dat de industriestaten van West-Europa het voorbeeld van Ottowa volgen en een sccoord van wederzijdsche bevoorrechting sluiten, d.w.z. tusschen de staten, welke koloniën hebben, die veel meer voortbrengen dan het moederland kan verbruiken en landen, die een groot afzetgebied hebben, doch geen koloniën. Hij geeft toe, dat de meestbegun- stigingsclausule een bezwaar zou kunnen opleveren, maar Engeland, aldus Amery, kan het voorbeeld geven door van zijn rechten krachtens die clausule afstand te doen. Hij is van meening, dat alle staten ten Westen van Rusland, met inbegrip van hun koloniën, tot een dergelijk accoord zouden kunnen toetreden. Frankrijk strekt de hand uit Doch niet als een bedelaar In een te Avignon gehouden rede heeft de Fransche minister van oorlog Dala- d i e r verklaard, dat Frankrijk steeds een politiek zal voeren van de uitgestrekte hand. Onze wapenen, aldus de minister, zijn met voldoende lauweren bekroond; wij hebben er geen behoefte aan nieuwe te win nen op de slagvelden. Wij hebben begrepen, dat in de moderne samenleving een oorlog geen sociale verbe teringen teweeg kan brengen. Wij moeten er voor zorgen, da ons land vrij kan blij ven; daartoe zijn wij op het oogenblik in staat Kalm heb ik op mijn bank in de Kamer geluisterd naar de sprekers, die vroegen of onze verdediging wel verzekerd was. Ik kan hun een bevestigend antwoord geven. Frankrijk is trouw aan den vrede, doch ook aan de vrijheid. Het strekt de hand uit, doch niet als een bedelaar; het wenscht mede te werken aan het herstel van de wereljL Moskou kent geen pardon Alle ter dood veroordeelden worden gefusilleerd Naar uit Moskou wordt gemeldt zijn de verzoeken om gratie van alle ter dood veroordeelde beklaagden in het z.g.n. Trotskisten-proces onverbiddelijk van de hand gewezen. Men is van meening, dat hun fusillade reeds in het geheim heeft plaats gehad. Het Sovjet-telegraafagentschap zegt, dat in alle deelen der Sovjet-Unie massa-vergade- ringen der arbeiders zijn gehouden, waarin het vonnis eenstemmig werd goedgekeurd. Te Leningrad hadden zich honderdduizend personen vereenigd, om te luisteren naar rede van den voorzitter van den districts raad van vakvereenigingen, A 1 e x e f. Hij zeide, dat de arbeiders van Leningrad alles zullen doen om partij en regeering. te helpen bij het uitroeien der contra-revolutionaire bandietennesten. Prof. S am oi 1 owit« j sprak namens de intellectueelen. Hij zeide, dat 170 millioen personen zich hebben aangesloten bij het mnis van hel hof. Men dient nog waakzamer te zijn tegpn de Sovjet-vijanden en zich nog m«er te scharen rond de bolsjewistische partij. DE WATERSNOOD IN DE VEREEN. STATEN Stortregens vergrooten opnieuw de moeilijkheden Gisteren heeft zich boven de Ameri- kaanschie staten, welke door de waters nood wordpn geteisterd, een hevige stort regen ontlast, waardoor nieuwe rampen welhaast onvermijdelijk lijken. In het reeds verwoeste gebied van de Ohio en in het bedreigde Mississippi-dal, waar 115.000 man troepen en burgerlijke vrijwiligers dag en nacht in de weer zijn om de dijken op de bedreigde punten te beschermen, gutst het water in stroomen neer. Vooral in Cincinnnati, Louisville en Evansville, waar het water ruim drie en een halven meter hoog staat, heeft de regen de ellende van de vluchtelingen nog vergroot. Er viel eveneens zware regen te Cairo, waar de bevolking achter ie dijken bij de samenvloeiing van de Ohio en den Missis sippi samenhokt als passagiers op een lek geslagen schip, vurig hopende, dat de dijk n het geweld van het water zullen doorstaan Hier heeft het water den top jan de dijken bereikt, welke over een afstand van dertig kilometer versterkt zijn mei planken, aarde en zandzakken. Ook te Memphis, waar hert leger zijn hoof 1 kwartier heeft opgeslagen, in de verwacht! ig van een mogelijke evacuatie van het geheele gebied langs de Mississippi-rivier van Cairo tot New-Orleans, is zware reg^n gevallen. Er zijn reeds 60.000 personen naar hooger gelo gen terreinen in Arkansas overgebracht, ter wijl 20.000 hun huizen in Missouri hebben verlaten. De officieren der genie gelooven evenwel nog steeds, dat de dijken van den Missis sippi stand zullen houden. Na de lichte aardbeving, die gisteren is waargenomen, heeft men de dijken opnieuw onderzocht Hierbij werd evenwel bevonden, dat er geen schade is aangericht. Geraamd wordt, dat 60 milliard ton water thans de Ohio afstroomt naar den Het Roode Kruis meldt, dat in twaalf staten 400 personen tengevolge van de overstroomingen zijn gedood, 800.000 hui zen zijn overstroomd of verwoest, terwijl meer dan 500.000 menschen dakloos zijn en meer dan 250.000 in hun huizen zitten opgesloten of elders een toevluchtsoord hebben moeten zoeken. Te Louisville alleen zijn 200.000 men schen tegen typhus ingeënt. DE STAKING BIJ DE GENERAL MOTORS Prestige van minister Perkins ernstig geschaad Vermoedelijk zal Roosevelt ingrijpen Miss Perkins, de Juffrouw die Ameri- kaansche minister van arbeid is, heeft geen succes gehad met haar pogingen, twee van de machtigste figuren in de industrie vau het land samen te brengen, n.l. den luidruch- tigen John Lewis, hoofd van het comité voor industrieele organisatie, en den kalmen, doch stijfhoofdigen Sloan, van de General Motors, en men meent, dat een dergelijke taak beter kan worden opgedragen aan een man. Miss Perkins had Vrijdag met Sloan een conferentie van twee uur en meende, dat zij men hem daarbij tot overeenstemming was gekomen. Dit bleek evenwel een alge heel misverstand te zijn en de iezing van Sloan komt in het geheel niet overeen met die van minister Perkins. Deze laatste afwijzing van Sloan heeft on getwijfeld haar prestige geschaad. Dit is de derde maal, dat haar plannen om de leiden de partijen bijeen te brengen, zijn mislukt Zij beklaagde zich bitter er over, dat zij door Sloan wordt gedwarsboomd. De plotselinge verandering in de houding van Sloan, zoo zeide zij en zijn afwijzing van mijn laatste bemiddelingsvoorstel hebben mij zoo zeer verwonderd, dat ik er niet van kan slapen. Sloan had zich bereid verklaard een conferentie bij te wonen, maar telefo neerde mij daarna, dat hij het toch niet zou doen. Dit is nieit wat men zou verwachten van een man van zijn positie. Het zou weinig verwondering wekken, in dien Roosevelt thans verandering bracht in de leiding van het departement Men ver wacht meer en meer, dat. hij de aangelegen heid uit handen van minister Perkins zal nemen. Het is mogelijk, dat hij zelf zal trachten te bemiddelen of deze taak zal op dragen aan den jeugdigen gouverneur van den staat Michigan, Murphy, waar do meeste bij de staking betrokken fabrieken gelegen zijn. Heeft U de STER TABAK PUZZLE af opgelost Jedere goede optoSter onivouKCfi een prijs vfajxroncLar F-5000 ouxn gefdprfaen President! Roosevelts verjaardag In alle groote steden in de Vereenigde Staten is de verjaardag van president R o o s e v e 11 feestelijk gevierd. Over het geheele land van de Westkust tot de Oostkust werden dans-avonden geor ganiseerd, waarvan de opbrengst bestemd was voor het comité tot bestrijding van kinderverlamming. Naar schatting hebben de entróegelden verscheiden millioenen dol lars opgebracht. President Roosevelt heeft op het Witts Huis een intieme receptie gegeven, waartos degenen, die hem in 1920 door hun propa» ganda-actie tot vice-president lieten kiezen (het begin van Roosevelts politieke loop baan) waren uitgenoodigd. GEMENGD NIEUWS Voetganger zwaar gewond Zaterdagmiddag is op den hoek van d« Vijzelstraat en de Kerkstraat te Amster dam een ongeveer zestigjarige voetgangef door een auto aangereden. Hij'bekwam eeo schedelbasisfractuur en is in zeer ernstigen toestand naar het Binnengasthuis vervoerd, 102-jarige overleden Zaterdagmiddag is de oudste inwoner van Soest de heer J. Geijtenbeek, na slechts twee dagen ziek te zijn geweest in den ouderdom van 102 jaar en 9 dagen overleden Verduistering van xioo De recherche te Amsterdam heeft een 31-jarigen man aangehouden, die verdacht wordt van verduistering van een bedrrg van 1100. Een som van 800 werd op hem gevonden. Brand te Nijmegen Zaterdagavond werd de brandweer ts N ij m e g e n gealarmeerd voor een uitslaan den brand in de Molenstraat. In een pasge bouwd pand, eigendom van den heer Vaas- sen, waarin een fotozaak zou worden ge vestigd, was voor de eerste maal de kachel gestookt Daarbij was schoorsteenbrand ont staan, welke zich tot den winkel had uitge breid. De winkelruimte brandde bijna ge heel uit Door een luchtkoker drong het vuur ook naar boven, waardoor eenige schade op de eerste verdieping werd aange richt De brandweer, die met groot materiaal uitrukte en daarbij hinder van de gladheid der wegen ondervond, bestreed het vuur met eenige stralen en wist de schade tot ds winkelruimte en een deel van het bovenhuis te beperken. De schade beloopt eenige duizenden gul dens. Gelukkig waren de kostbare voorraden foto-artikelen in een achter den winkel ge legen magazijn oneeslagen en bleven zij aldus gespaard. Het huis was tegen brand schade verzekerd. niet eerst te hebben kennisgemaakt met ons schriftelijk onderwijs en zijn voor treffelijke eigenschappen! Aan ons Instituut vindt men een 25-jarlge ervaring, gecombineerd met een moderne paedagogische stadieleiding, specialisatie in alle richtingen en zo laag mogelijke lesgelden! WETENSCHAPPELIJK NIEUWS N.V. LELIEGRACHT 30 - Telefoon 33044 AMSTERDAM-O. is het enige Instituut in ons land, dat volledig opleidt voor alle officiële examens en talloze beroepen. Vraag eens ons kosteloos Alg. Prospectus No. 90 aan, of een der volgende spe.ciale prospectussen met vermelding van No.: 90-Ia M.U.L.O.; lb H.B.S.; Ic Staatsexamen A B. 90-IIa Moderne talen: Akten L.O. en M.O. (A), 90-IIb Handelscorrespondentie, Praktijkexamens. 90-IIc Algemene ontwikkeling. 90-IId Oude talen voor Staatsexamen en algemene ontwikkeling. 90-IIIa Wiskunde, Akte L.O. en M.O. (KI). 90-IIIb Aardrijkskunde, Akte M.O. (sociografische richting). 90-IVa Staathuishoudkunde, Akte M.O. (onderdelen afzonderlijk) 90-IVb Geschiedenis, Akte M.O. 90-Va Boekhouden, Praktijkex., Staatspraktijkex., Akte M.O. 90-Vb Handelskennis, Akte, L.O. 90-Vc Accountancy, le, 2e en 3e gedeelte. 90-VI Waterbouwkundig opzichter. 90-VII Luchtvaart (monteur enz. Alle theor. studiev. V. zweef- en motorvlieger). 90-VIIIa Onderwijzer: Hulp- en Hoofdakte, Na-akte. 90-VIIIb Paedagogiek (voor Akten M.O. en N.O.). 90-VIIIc Tekenen, Akte L.O. (Hulpakte niet vereist). 90-VIIId Levensverzekeringsagent. 90-VIIIe Muziekgeschiedenis, Muziektheorie. 90-VIIIf Gemeente-administratie. enz. enz. Proeflessen op aanvrage. Aansluiting op elke vooropleiding na kosteloos deskundig advies Gelegenheid tot het afleggen van mondei, tentamens. Examengarantie. Uitstekende referenties.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2