MAANDAG FEBRUARI 1937 DERDE BLAD PAG. 10 KERK EN ZENDING NED. HERV. KERK Aangenomen: Naar Kralingen (vac. Joh. E. v. d. Valk) G. van Veldhuizen Azn. te Hantum (Fr.); naar Maastricht P. Kuyl- man, Jeugdpredikant te 's-Gravenha-ge; Giessen-Ouderkerk H. C. P. M. Wiebosch, cand. t. d. H. Dienst te Hilversum. Bedankt: Voor Meeuwen (N.B.) H. C. P. M. Wiebosch, canda t. d. H. Dienst te Hilversum. GEREF. GEMEENTE Tweetal: Te Aagtekerke-Oostkapelle, H. Ligtenberg te Lisse en P. Honkoop te Den Haag. EVANG. LUTH. KERK Aangenomen: Naar Winschoten-Sap- pemeer: mej. L. C. Dufour te Groede. DE GEREF. KERK VAN HALLE De kerken in de classis Zutphen der Geref. AFSCHEID Ds E. E. SMELIK Vanwege de Geref. Kerk in H.V. te Rot- terdam-C. zal a.s. Vrijdagavond in „De Kleine Wijzer" een gemeente-avond worden gehou den waarin Ds E. E. Smelik wegens vertrek naar Hilversum in intiemen kring afscheid zal nemen. KERKBOUW Het nieuwe kerkgebouw van de Geref. Kerk te Spijk bij Gorinchem zal door de commissie van Beheer op Woensdag 10 Fe bruari 's avonds 7 uur aan den Kerkeraad. waarbij genoodigden worden overgedragen. De eerste dienst des Woords waarin zal voorgaan Ds H. Th. van Munster, van Gorin chem, wordt Zondag 14 Februari d.a.v. ge houden. GEREF. KERKEN IN HERSTELD .VERBAND In verband met vervroegd vertrek van Ds A. C. Hildering, miss. predikant vanwege ce Geref. Kerken in H.V. onder de Chinee- zen, naar zijn arbeidsveld te Soerabaja, is besloten op advies van Zendingsdeputaten de Algemeene Vergadering dezer Kerken ver vroegd bijeen te roepen. De kerk van Am stelveen heeft deze vergadering als roepende kerk, thans uitgeschreven tegen Dinsdag 16 Maart as. in de Zuidwijk-kapel te Amster dam-Zuid. QIFTEN EN LEGATEN Wijlen de heer G. de Knegt te Alphen a. cl. Rijn heeft gelegateerd: aan de Ned. Herv. Gem. aldaar f 1000, aan de Diaconie dier Ge meente f 1000; aan het Ned. Herv. Tehuis aldaar f 1000 en aan de Vereeniging Zie kenzorg" te Alphen f 200. ONDERWIJS EN OPVOEDING .VOORDRACHT Prof. Dr. G. BESSELAAR De Maatschappij der Nederlandsche Let terkunde zal Vrijdagavond 5 Februari te half acht haar maandelijksche vergadering te Leiden houden. Prof. Dr. G. Besselaar zal spreken over: „Enkele posten op de boedel beschrijving van het Hollandsch-Afrikaan- Bche cultuurleven". In overleg met het bestuur van de Neder landsche vereeniging voor ambachts- en nij verheidskunst (V.A.N.K.) heeft het bestuur van de vereeniging „Nederlandsch. Fabri kaat" zich tot de directies van daarvoor in aanmerking komende bedrijven gewend, met verzoek medewerking te willen geven, opdat leerlingen van kunstnijverheidsscholen en daarmede overeenkomende inrichtingen van onderwijs gedurende de laatste periode van him studie gelegenheid krijgen om zich practisch in hun richting te bekwamen. In verband daarmede heeft het bestuur van de vereeniging „Nederlandsch Fabri kaat" een beroep gedaan op de directies van de daarvoor in aanmerking komende bedrijven, met verzoek bedoelde personen in staat te stellen, gedurende den vacantie- tijd als volontair p-actische ervaring in het bedrijfsleven op te doen en zich hierom trent nader met het bestuur der vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" te verstaan. y. E. R. A. Woensdag j.l. hield „V. E. R. A.", de Groningsche afdeel ing van S. S. R., haar eerste vergadering in het nieuwe jaar, ditmaal in het restaurant „Baulig". Dr. W. Schouten, uit Arnhem, reünist, der S.S.R., die een bekende figuur is op het gebied der Chr. natuurwetenschap, refereerde over het belangwekkende onderwerp: „Christendom en Evolutie". Het begrip „Evolutie" werd in deze lezing beperkt tot datgene wat op het terrein der biologie ligt. Daar doet zich de cardinale vraag voor: zijn de verschillende soorten in planten- en dierenrijk afzonder lijk naast elkaar geschapen, of is het mo- geelijk dat de ééne soort (b.v. a.) zich heeft ontwikkeld uit een andere, v.v. b.? In de 18e eeuw nog, b.v. Linnaeus, hield men alleen het eerste voor waar, maar de 19e eeuw bracht ook hier twijfel aan een al oude waarheid. Het was Charles Darwin, die de tweede mogelijkheid als de waarheid ■wilde bewijzen, en daartoe zijn evolutieleer opbouwde. Darwin trachtte aan. te toonen en te verklaren, dat de ééne soort, door natuurlijke teeltkeus kan voortkomen uit de andere, waarbij hy de oorzaken zocht in: lste variabiliteit der soorten, 2e de „Strugg le for life". De argumenten voor deze sefec- tie-theorie waren zwak, en zijn later weer legd door de erfelijkheidsleer, maar de uitge sproken anti-christelijke tendenzen dezer leer verklaren haar opgang in de 19e Eeuw. De theorie van Darwin, die van La Marck aangaande de erfelijkheid van ver worven eigensohappen, de Mutatie-theorie van De Vries, al deze verklaringstheorieën yoor het ontstaan van nieuwe soorten zijn verdwenen tegenwoordig, maar de evolutie gedachte zelve is blijven bestaan. Wat zegt de Heilige Schrift aangaande dit probleem ?Ze is geen handboek voor natuurwetenschap. Uit Genesis 1 zijn geen verstrekkende conclusies te trekken. De consequente evolutieleer komt in strijd met do H. S., maar zij zegt niet dat een soort a niet zou kunnen zijn ontstaan uit een soort b. Daarom is het voor den Chr. natuuronder zoeker noodzakelijk om de argumenten voor Evolutie te bestudeeren. Deswege stond Spr. uitvoerig stil bij de argumenten, welke door de voorstanders der Evolutie ontleend worden: 1. aan de Syste matiek in planten- en dierenrijk, 2. aan de JJorphologie, 3 aan de Embryologie. Al de VOOR EN ACHTER DE KERKPOORTEN VIII Op „het kleine kuddeke", dat na don Pinksterdag de Kruisbanier durfde planten temidden van een wereld, die er als een reus van macht en geweld boven uitstak, werpt de geschiedenis van het Christendom der laatste jaren een nieuw licht. Geweldig als het Romeinsche rijk van die dagen, zijn ook nu de wereldmachten van het verre Oosten tegenover de amechtige schare van Christus' volgelingen: wat zijn zij tegenover den Islam en het Boeddhisme, tegenover Confucius en het Hindoeïsme? En toch, met geen kleinere pretentie dan het Christendom der eerste eeuwen treedt de Zending van onze dagen op: er is geen andere naam onder den he mel gegeven dan die van Chrisus en dien gekruist. Nu vindt zij op haar heirweg door het verre Oosten merkwaardige werkelijkhe den, die het jaren geleden gegeven oordeel Van Samuel Zwemer treffend rechtvaardi gen: „Het heidendom is geen onoverwin bare macht voor den Overwinnaar Jezus Christus" En dan neme men de wereldkaart maar eens vóór zich. In Japan een Kagawa, die den Christus Consolator aan zijn volk toont In China een Tsjiang-Kai-Sjek, die met zijn gade een Christelijken inhoud poogt te ge ven aan het verzwakte Confucianisme. In Korea een opmerkelijke verlevendiging der belangstelling in het Christendom, duidelijk blijkend uit de inderdaad frappante cijfers der deelnemers aan de bijbelcursussen: 17S.000, der gedoopten: 120.000, der kerkgan gers 2SS.000, der Zondagsschooileerlingen: 344.000. In Siam een groote geestelijke ople ving, waar geheele dorpen zijn overgegaan tot het Christendom en reeds een bijbel- sohool werd opgericht. In Britsch-Indië een barst in het Hindoeïsme en een vragen naar, althans een open staan voor den geest van het Christendom, zóó, dat het reeds de offi- cieele bescherming der overheid geniet. In Afrika een groeiende onrust in den schijn baar nooit te verwrikken Islam. En in ons eigen Indië de toenemende invloed van het door de Zending geplante Christendom, met hier en daar (Bataklanden, Celebes, Nieuiv- Guinea) massale omzettingen der levenshou ding vanj.volken en volksdeelen, om van het geordende kerkleven op Java maar te zwijgen. Al deze verschijnselen en zij zijn de eenige niet doen de harten sneller klop pen, het gebed verlevendigen, de kansen grijpen, maar ook de vragen vermenigvuldi gen. Er is waakzaamheid geboden de Is lam ziet den aanval en reageert met ver meerderde inspanning tot zelfhandhaving, gaat meer moskeeën bouwen in Europa (Warschau, Boedapest, Genève) en zelfs een Islam-instituut (in Genève). Dan, niet alle vormen van aanvaarding der nieuwe ver- houdigen waarborgen de volle rechtvaardi ging van het op Golgotha gebrachte offer- Maar buiten twijfel staat, dat het Westen zidh ernstig te bezinnen heeft op wat het aanbieden zal en vooral op wat het aanbie den kan aan het Oosten. Is het goud des Evangelies verdonkerd, dan is de tijd rijp. om het nog eens in den smeltkroes te wer pen wat God op Z ij n tijd doen zal, als de menschen het verzuimen. Ja, voor het Euro peesche Christendom van onzen tijd staat weer geschreven: Beproeft uzelven, of ge nog in het geloof zij t. Deze zelfbeproeving zal niet alleen den inhoud der belijdenis, maar ook de kracht van het getuigenis moeten omvatten. Wat het laatste betreft, mag het oog niet geslo ten worden voor het feit, dat in Zendingdrij- vende landen als het onze, waar het luwen der felle openbare vijandschap tijd en krach ten vrij maakte voor de consolideering van het geestelijk bezit, men in de periode van het „stil en gerust leven in den lande" zich niet afdoende heeft kunnen wapenen tegen de eenzijdieheid van het naar binnen ge keerde kerkelijke leven, bestaande in een zekerp mate van venvaarloozing der eer- s t e taak, door den aartbisschop van Can terbury opmerkelijk juist omschreven: „Zij, die zelf den weg mogen gaan, mogen niet rusten, voordat die weg vol pelgrims is". Er is ook een andere verwaarloozing t.o.v. de genoemde taak. Die vindt haar oorzaak in de negatie van het Kerkelijk uitgangspunt der Zending. Ook zij heeft, ook in ons land. haar duizenden verslagen. Men denke maar even aan de impasse, waarin de Zen ding der samenwerkende Corporaties (Oegst- geest) geraakt is, en waaruit helpende han den slechts één uitweg wijzen: incorporatie in de Kerk. Bovenal echter is het, zooals we opmerk ten, de inhoud der boodschap, aan het heidendom (veraf en dichtbij) gebracht, wel ke nauwkeurige zelfbezinning eischt. Zeker, de Nederlandsche Zending mag ten deze van eenheid spreken, en ook de Engelsclie Zending laat geen onzeker geluid hooren. Maar de Amerikaanscihe 1 men heeft het in het conflict met den pas overleden Prof. Machen weer gezien hinkt op twee ge dachten en een van die twee is de moder- mstische. Frankrijk is op dit gebied krach teloos gemaakt en wat zal het Duitsrhland van dezen tijd brengen, waar ongestraft kan gepubliceerd worden de „belijdenis" van „het Duitsche geloof": „De Duitsche geloofsbewe- ging ontkent het Christendom. Zii wijst het af in eiken vorm, omdat zijn wezen lijke eischen in strijd zijn niet de levenswet ten van volk en ras en met het Duitsbhe we zen". Met huivering hooren we hier een echo van het Russische atheïsme, dezer dagen dcA Stalin zelf aldus aangewezen: „Wij beschouwen den Godsdienst als een der grootste vijanden van het communisme en de Sovjet-macht Wij wenschen geen compromis met de Godsdienstige wereld, want de Godsdienstige doeleinden en de on ze zijn tot in den diepsten grond verschil lend. In den loop van bijna 20 jaar is de strijd tegen de religie onder aanwending van alle gevoelsmiddplon gevoerd. Deze periode is afgesloten. In het nu beginnen de tijdperk zal er een geestelijke strijd te gen den Godsdienst worden gevoerd. Wan neer deze tweede periode is geëindigd, treedt het derde of laatste stadium in, waarbij de religie slechts als een historische her innering in de Sovjet-Unie zal gevonden worden". Zoo wikt de mensch van één dag. Maar die in den hemel zit, zal lachenZoo al het Westen Hem den rug toekeert. Hij zal zich naar het Oosten wenden. Reeds nu! biologische waarnemingen op deze terrei nen zijn weinig zeggend voor de Evolutie, ze zijn evengoed in overeenstemming te bren gen met de gedachte, dat alle soorten oor spronkelijk naast elkaar geschapen zijn. De moderne biologen erkennen dan ook veelal, dat men geen stringente bewijzen kan aanvoeren, maar zij aanvaar J-°n de evolutie gewoon als een dogma. Anders zou men moeten gelooven, dat de soorten afzon derlijk geschapen zijn, en dat wil men in geen geval. Er is echter één, nog jonge wetenschap, nl. de palaeontologie, welke de Evolutie zeer belangrijke argumenten verschaft, In de ver schillende aardlagen vindt men vele fossie- lefi. Terwijl men de evolutie als bewezen aannam, ging men op grond van vondsten de opeenvolging der soorten in de opeenvol gende aardlagen reconstueeren en zoo wer den zg. tram mutatie-reeksen verondersteld. De palaeontologie vraagt buitengewoon veel kermis, zoodat 't oordeelen hier moeilijk is. De wereldbeschouwing spreekt hier in de vorming van het wereldbeeld een beslis send woord. Omdat we ons op dit terrein helaas nog niet kunnen beroepen op een Calvinistische autoriteit, ging spr. na, wat bevoegde R. K. geleerden geoordeeld heb ben over de waarde der palaeontologische vondsten voor de Evolutie. Zoowel Gui- bert, als O'Toole achten de transmutatie- reeksen onvoldoende bewezen, en oordeelen dat, al zou alleen de palaeontologie de Evo- luti kunnen bewijzen, men echter eerst de volgord en ouderdom der aardlagen moet hebben vastgesteld. Tot nog toe is dit nog niet met zekerheid geschied en hóewei door de onderzoekingen berustend op radio actieve processen nieuw licht geworpen wordt op dit probleem ,zal met de oplos sing daarvan wel een voorwaarde voor de mogelijkheid der evolutie vervuld zijn, maar voldoende bewijskracht is ook dan nog niet geleverd. Voor loop ig moeten zoo wel vóór- als tegenstanders der evolutie nog zeer op hun hoede zijn voor overijlde con clusies. Staat de Evclutie als wereldbe schouwing tegenover het Christendom, als natuurwetenschappelijke werkhypothese moet zij nog steeds bewezen en aan de fei ten getoetst worden. Er is nog niets, dat de meer.ing onmogelijk maakt, volgens welke de soorten afzonderlijk geschapen zijn. Deze instructieve lezing werd gevolgd door een levendig debat. BUITENGEWOON ONDERWIJS Zaterdagmiddag heeft Minister Slote- maker de Bruine te Dordrecht geopend de Dr. A. v. Voorthuysenstichting, waai in zijn ondergebracht een gemeentelijke school voor imbecillen en een tot nu toe zeer on voldoende gehuisveste werkinrichting voor jongens en een weefkamer voor meisjes, uit gaande van de vereeniging „Zwakzinnigen zorg". De inrichting wordt voor de helft par ticulier bekostigd, en is zeer smaakvol en doelmatig voor haar bestemming in gereed heid gebracht, door verbouwing van een voormalige gemeenteschool voor gewoon l.o. Verschillende 7/ersonen voerden bij de opeening het woord, o.m. Dr. A. v. Voor t- huysen, de inspecteur voor het buiten gewoon onderwijs, die weldra zijn functie zal neerleggen. Naar hem werd deze nieuwe inrichting genoemd. Hulde werd gebracht aan den heer A. H. D. Wepster, hoofd der gemeentelijke school voor debielen te Dordrecht, en se cretaris van Zwakzinnigenzorg. Voor het buitengewoon enderwijs verrichtte hij met zijn opgewekte vasthoudendheid baanbre kend werk, niet alleen voor Dordrecht, maar voor geheel Nederland. BOND VAN VER. VOOR CHR. MIDDELB. EN VOORB. HOOGER ONDERWIJS Een schrijven van den Minister van Onderwijs Zaterdagmiddag j.l. vergaderde onder voor zitterschap van Prof. dr. V. H. Rutgers de Bond van Chr. Vereenigingen voor Middel baar en Voorbereidend Hooger Onderwijs in het gebouw voor K. en W. te Utrecht. Aan leiding tot deze bijzondere vergadering was een schrijven van den Minister van O. K. en W. De voorgeschiedenis hiervan is de vol gende: Ingevolge een Besluit van de algemeene vergadering van dezen Bond od 21 Dec. 1934 gehouden, heeft het bestuur zich gewend tot den Minister van Onderwijs teneinde aan te dringen op vaststelling van eeD geheel door het Rijk te bekostigen wachtgeldregeling voor het personeel der Bijzondere gesubsidieerde scholen. Od 27 November 1936 antwoordde de Minister dat, hij verschillende bezwaren had doch dat hij in beginsel bereid was de uit gave wachtgeld voor het personeel van de bij deze wachtgeldorganisatie aangesloten scho len voor Rijkssubsidie in aanmerking te doen komen tot hetzelfde percentage als de school op wier rekening de bijdrage voor het wacht geld voorkomt. Voorzooveel het betreft wachtgeld uit te keeren aan personeel hetwelk wegens ophef fing zijner betrekking eervol is ontslagen kan indien de school niet wordt opgeheven ter verkrijging van Rijkssubsidie in de wachtgel den worden volstaan met op de begrooting een ekening en verantwoording der desbe treffende scholen de noodige gelden uit te trekken. Vo« de toekenning en uitbetaling van wachtgeld in geval van opheffing der school z-1 het in het leven roepen van een Centrale Organisatie noodig zijn. Te dezen zijn ver schillende richtlijnen denkbaar. Aan uw systeem aldus de Minister van een ge lijke omslag over de verschillende overblij vende scholen waarvan het bedrag op de jaarlijksche begrooting en rekening en ver antwoording dier scholen zou worden uitge trokken, als een contributie aan de wacht geldorganisatie, zou ik de voorkeur geven. Gaarne zal ik vernemen aldus gaat de Minister voort of gij t 1 zoodanige rege ling wenscht in welk geval ik een nader voorstel tegemoet zie". Een groot aantal afgevaardigden heeft ter vergadering over deze kwestie het woord ge voerd. Over het algemeen werd deze zaak met groote welwillendheid ontvangen. Twee vragen werden door het bestuur van den Bond aan de orde gesteld: lste. Wenscht de Bond een wachtgeldregeling op den grond slag als aangegeven in het schrijven van den Minister? 2de: Zoo ja, kan dan het in de algemeene vergadering van den Bond reeds besproken en op eenige onderdeelen reeds gewijzigde conce, bij wijze van voorstel overeenkom stig zijn verzoek den Minister worden aange boden? Naar aanleiding van de gevoerde discussie merkte de voorzitter op dat het bestuur niets weet van bijzondere gevaren van opheffing var. scholen. Na langdurige besprekingen werd besloten den Minister te antwoorden dat de Bond zich vereenigt met zijn ant- woord-schrijven maar met deze voorwaarde dat de regeling eerst dan in werking treedt wanneer minstens vijf en twintig scholen zich hierbij hebben aangesloten. Tenslotte hield ,dr J. F. Reitsma van Rotterda... een causerie over de wetsontwerpen tot wijziging van de M. O. en H. O Wet ingediend op 6 November j.l. De door het bestuur gestelde vragen hier boven genoemd z"r> dus door de vergadering bevestigend teintwoord. De vergadering was zeer druk bezocht. ONDERWIJ SBEN OEMIN GEN Den Helder: Chr. Opleidings- en U.L.O.- School. Tot onderwijzeres Mej. J. Ren es, tijd. onderwijzeres Chr. School Naaldwijk. Oud Alblas: School met den Bijbel. Tot onderwijzeres Mej. W. M. Vlieg, onderwij zeres Chr. School St. Annaland. Renswoude (Utr.) Chr. School. Tot tijd. onderwijzeres Mej. C. de Die, werk zaam geweest als onderwijzeres Chr. School Baam. Rotterdam: Prinses Julianaschooi (Snellemanstraat) tot hoofd A. A. H 0 ge- we g, hoofd te Stad aan t Haringvliet. HOE MEN ONDERWIJZERS TOEBEREIDT In het Paedagogisch Tijdschrift voor het Chr. Onderwijs van Januari 1937 lezen we het volgende, overgenomen uit een Engelsch receptenboek: Zoek een jong, sterke en aangename per soonlijkheid; snij er af alle aanstellerij van stem, kleeding en manieren; giet er over een mengsel van gelijke deelen van de wijsheid van Salomo, den moed van den jongen David, de kracht van Simson en het geduld van Job; kruid met het zout der ervaring, de peper der geestdrift, de olie der sympathie en een scheutje humor; stoof gedurende 3 jaar in een warm schoollokaal, van tijd tot tijd controleerénd met de vork der critiek, die er door den directeur wordt in geprikt. Wan neer alles goed gaar is, garneert men met een klein salaris en dient den schotel warm aan de gemeenschap op. UNIECOLLECTE Lijst 23 Transport van lijst Den Andel Bedum Akkrum Noordbergum Broek o. Akkerwoudi Oudeschoot Surhulzum Nleuw-Bulnen N' w- Lóoad recht MUdreeht 232 50 24.55 71.35 356.40 55,25 46,75 49.60 93,80 266.10 18.11 60.55 «6. 49.10 119.— 65,— 75.25 42,17 126.60 72.80 10.— 52,75 Totaal van 675 Locale Comlté's f 67.365, Examens Academische examens. Amsterdam: Vrije Universiteit: Geslaagd voor het Doet. Rechten: G. Ch. Aalders te Hilversum. BINNENLAND Een voordeel van de crisis Naar het „N. v. d. D. v. N. I." verneemt. 'ts\ in het jaarverslag "van de Algemeene Rekenkamer, dat eind Februari wordt ge publiceerd, de indruk van de Kamer worden neergelegd, dat de controle op de besteding van de gelden van het land zeer is ver scherpt- De toestand kan zeer redelijk genoemd worden. Er wordt thans beter dan vroeger achterheengezeten dat het gouvernement voor zijn geld krijgt waar het recht op heeft. Moest vroeger bij hcrrhaling geconstateerd worden, dat te royaal werd omgesprongen met overheidsgelden, het verslag over 1936 zal thans slechts melding maken van één enkel geval van beteekenis, n.l. dat betref fende rbeidswoningen in 's lands planten tuin te Buitenzorg. De kosten voor verbetering dier wonin gen werden geraamd op f 6.000.terwijl, tc.en de verbeteringen eenmaal gereed waren bleek, dat er een bedrag van niet minder dan f 40.000.aan gespendeerd was. Het feil dat het speurend oog van de Rekenkamer slechts dit ééne geval van aanzienlijke geldvermorsing heeft weten te ontdekken, getuigt wel dat zij hooge uitzon dering is geworden. Het „Jungvolk-Jahrbuch" Zijn Nederlanders „Grenzdeutschen"? Het Tweede Kamerlid van der Waerden heeft aan den Minister van Buitenlandsche Zaken gevraagd: 1. Is het den minister bekend, dat in het „Jungvolk Jahrbuch" 1937, uitgegeven dooi de Duitsche „Reichsjugend Fu-hrung", welk jaarboek als een officieele uitgave van de Duitsche regeering moet worden beschouwd of althans met zulk een uitgave moet wor den gelijkgesteld, op blz. 203 o.a. het vol gende voorkomt: Auslanddeutsdhtum. „In Deutschland selbst wohnen 65 mil- lionen Deutsche. Darüber hinaus wohnen drausen noch einmal die Halfte der Reichsbevölkerung. Diese 33 Millioncn sind Deutsche so gut wie wir. Die Grenzdeutschen. Danemark 50.000 Nordschleswig (Ver sailles). NiederléLnde 7.000.000 Selbst&ndiger Staat seit 1648. Belgien 50.000 Eupen-Malmedy (Ver sailles)" enz. 2. Is de minister bereid de Duitsche re geering te verzoeken er zorg voor te dragen dat in een volgende editie van dit jaarboek de inwoners van Nederland niet langer als „Grenzdeutsche" en „Deutsche so gut wie wir" worden aangemerkt? Gelukkig Nederland Uit een artikel van den Zweedschen jour nalist Arved Aremstam in de Haagsche Post .aiippen we: „Er waren journalisten onder ens uit zeer vele landen en ieder had zijn eigen politieke overtuiging. Ik heb fascisten en democraten, repub'-'keinen en monarchis ten, katholieken en radicalen gezien, maar ik geloof, dat er niemand bij was, die niet door de volkomen eerlijke en spontane geestdrift van het volk is getroffen ge weest. Er bestaat werkelijke en opgecom- mandoerde geestdrift. Met een beetje er varing in deze dingen herkent men die op de eerste blik. Wat wij in Holland was echt Hoogste stand te Roval 771.3 Laagste stand te Valentia 741.8. Stand vanmorgen halftvvaalf 749.2. WEERVERWACHTING Matige tot zwakke Zuidelijke tot Zuidwes telijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken met tijdelijke opklaringen, eenige kans op regen, weinig verandering in temperatuur in het Zuiden, in het Noorden zachter. ALGEMEEN WEEROVERZICHT De hooge druk in hert Noordoosten trok naar het Zuidoosten terug. In Frankrijk is de luchtdruk thans stijgende. In het W. ligt een depressie met het centrum ten N.W. van Ierland. Als gevolg van deze lucht drukverdeeling waaien over Frankrijk, Bel gië. het Z. van ons land en het Z. van de Britsche eilanden matige Z.W. winden. In Duitschland, het N. van ons land en de Britsche eilanden en in Z.-Scandinaviö waaien nog Z.O. winden, welke echter kracht tot meest matig afgenomen zijn. Op de Britsche eilanden, in het Z. en W. van ons land en in Z.W.-Duitschland als- mode over de Noordoe is dooi ingetreden. In N. en O.-Duitschland, Polen en de randsta ten heenscht echter nog strenge vorst; ook ln Scandinavië is de vorst nog streng. In Frankrijk daarentegen is de tempera tuur ver boven normaal. De Alpenstations boven 1500 meter meldden vorst met plaat selijk sneeuw. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 7.8 C. 2 FEBRUARI Zonsopgang 7.42 uur, zonsondergang 4.46 uur Maan op vm, 0.03 uur, onder vm. 9.31 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 2 FEBRUARI Van 's avonds 5.16 uur tot 's morgens 7.10 uur AMERIKAANSCHE HANDELSBERICHTEN NEW-YORK, 30 JANUARI Slot. Vor. sl.it. TARWE. No. 1 Manitoba 136% 135% No. 2 Harde winter 146% 146% No. 2 Roode winter 144% 144% 'ROGGE. Can. W. no. 2 121% 121% MEEL. Sprlngclea? 6.45 5 46 KOFFIE. De -markt opende onregelmatig-, steeg op aankoopen door handelaars en outsi ders en op vaste telegrammen van Rlo en San toe. daalde, op realisaties. Slot nauw. pr(jslu Maart 3.72 3.72 Santos contract: Maart io.65 10.68 Mei 10.69 10.74 KATOEN. De markt opende prijshoudend to 5 p. hooger. steeg op telegrammen van Llver pool. wegens berichten over een krediet va de Ver. Staten aan Italië om katoen te kooper Hedgeverkoopen. realisaties en llkwidatles ver oorzaaktc-fl een daling. Slot zeer prijshoudend. Middling Upland 13.33 13.28 Februari 12.72 12.67 SUIKER. Slot traag. Maart 2.71 2.79 Mei 2.69 2.76 RUBBER. Slot stil. Maart 21.06 21.12 Mei 21.07 21.11 CHICAGO. 30 JANUARI TARWE. De markt opende prijshoudend tot c. hooger. steeg op goede vraag van maalde rtJen en in sympathie met de fondsenmarkt. Het slot was prijshoudend. Slot. Vor slct. Mei 127% 127% Juli 111% 110% MAIS. De markt opende lusteloos, steeg op aankoopen, maar daalde later fractioneel op v koopen. Slot was prijshoudend. Mei 104% 106% Juli 101103% HAVER. Slot prpshoudend. •ROGGE. Slot prijshoudend. Mei 111% 110% Juli 100% 100— PROVISIEN. De markt sloot nauw. prljsh. Reuzel: Prima W Steam loco 12.07% 12.10 9.70 WINNIPEG. 30 JANUARI TARWE. De markt steeg op aankoopen In d zeehax-ens en wegens belangstelling voor ex port De constructieve Interpretatie van de rede can Hitler trok de aandacht. Slot prijshoudend. Slot. Vor si Mei 120% 119% Juli 116% 115% ROGGE per Mei 106% 105% Juli 101% 130% HAVER per Mei 54% 44% Juli 51% 51% GERST per Mei 80% LIJNZAAD per Mei 59% 69% BUENOS-AYRES, 30 JANUARI Slot Vor. slot TARWE per Februari 10.75 10.66 Maart 10.70 10.64 MAÏS per Februari 6.18 6.25 Maart 6.21 6.27 HAVER loco 6.05 6. LIJNZAAD per Februari 14.08 14.02 ROSARIO, 30 JANUARI TARWE per Februari MAIS per Februari Maart LIJNZAAD per Februari Maart 14.ïd.JJS ByMHGa!..r:PoendeenaaCt6 CMFWYP CMFW deelen, aan welke oorzaken of verdien sten de Prim haar populariteit te danken heeft, maar een zoo kinderlijk en hartelijk medeleven met ee- geliefde persoon heb ik tot dusverre alleen maar beleefd, toen Edward VIII nog Prins van Wales was. Aan zijn gesprek met den Haagschen hoofd commissaris van politie ontleenen wij het volgende: jen ik hem vroeg, of ik in zijn per soon den chef van de politieke politie voor mij had, zei hij: „Politieke politie, wat is dat voor iets? Zooiets hebben wij niet eens in NederlandGelukkig land, dat geen instelling als Gestapo of Tsjeka '-°nt de meeste andere landen moe- r, o-piukkig Neder- RIVIERBERICHTEN HANSWEERT, 29 JANUARI Gepasseerd en bestemd naar: ROTTERDAM: Wilcor. van Meel; Neutra lennings; Telegraaf 6 st; Dlad, van Capelte: loophandel, Vermeulen: Onderneming, Jot; Rial o. Vedmculcn; Hoop op zegen, Waurdenburg; u'dstroom, Hage AMSTERDAM: Stad Amsterdam 1 en 8. at; mdernerning. Smits; Sallandtal Eenhoorn VEGHEL: Vlos. Dplcstra DORDRECHT; Damco 5, Timmerman: BOMMEL: Nooit volmaakt, van DUke DRIMMELEN: Vesta, Schuller OUDE TONGE: Jannetje Adrlana. v d Vliet WEMELDINGE: Kooupmans welvaren. Korte. KOEDIJK- Annie, Bordewpk II.PENDAM: Neeltje Janna, Aarnoudse TILBURG: Vertrouwen, Pols LOBITH: Marlnus Willem, de Kort® ANDEL: Everyna, Figge ALPHEN a. d. RIJN: Maja, Griep 3D AM: He; 'HAGE; Groot A-mmers 2, Gri DORDRECHT: Masa, Hakslag; Komba, eld BERGHOLM: Mulan, Mullei DIRKSLAND: Variatie. Versluis DUITSCHLAND: Obo, Meinen; Avontuur, CHl jam; Climax, de Jonge; Johanno Korei nale, Friedman; Scheldestroom. Melntz; Main, Verhagen; Verlaine. Wettling; Fustel de Coulan ges, Dtttenberger; Maria, Rosenberg; Pet chcl; Zeeland; Barreveld; Jacoba, Peeher; Ba- denia 52. Gilles; Constance, de Koninck; Mo: na, Hendriks: Wylhla. van Dongen; Uyttenkool 1. Huyghe; Lisomar. Ceulemans; Judith. Boer; Labor, Wendt; Fraraa, v d Bosch; Anelbe Ost; Max. Llnkebach; Feilde, Schnorrbusch; Ru pel 1, Meersman; Pharallda, Willaert; Rosalie, Oom; Maria, Mertens. BELGIE: de st. Amstel 9, Amstel 1G. Staj Amsterdam 10. Jannetje, v. d. Burg; JannerJ» de Jong; Corren G, van Guit; Maria vau Dongen: Goede Verwachting, Snoodyi;; Dirkje v d Plas; Ultima, Latet. Mandemaker; Poortvliet, Oosterwük; Zeeland, van Dijk; Ce- Una, Wyckmans: Neptun 1. Dubbeldam, da Waltraud, Heldman; Adrlana Maria. SI Baden 63. Kaufmann; Wlljo, Avontuur, Blac 10. Petakowskl; Hanoi, Dletz; Vertro Verhey: Oso 7. Nleuwdorp; Adja, Theui Mississippi, Roovers; St. Therese. PUI, Stal Dlxmude. v Dortmund; Stelma, Elnl, Lonsdorfer; Amelia, Verbeeck; Volo, Ster- lin, Rhenanla 44. Herbert; Sfax RhelnharJt; Anna. Pasveer; Kolibrl, v. d. Zee; Lloyd 10, Hol'm ROTTERDAM: de stoomschepen: Flat Vol. 4, Petronellae, Netta, Klbo, Emma, Eendracht, Skadl, Vill, Teuna 2, Johanna, Lavoisier, Berta, Ariadne; R. Karcher 71, Welkeling; W. v. Drlel 42, v. d. Pluim; W.T.A.G. 81, Kloclcne; Notung, Verbeek; Agatha Karl, Bracht; Grejo, HJet- brink; Lulsenhof, Hock; Stella Marls, Tempe laars; Dieren, Schut; Mannheim 181, Beljslegel; Kirlshlma, Cornelissen; Baden 5, Junker; Hel vetia, Huybrechts; De Rijn, Sandhövel; Ha- mund, Drevers; Fagila, v. Oosten; Groendaal, Peters; St. Antoine, Lips; Munster 15, Berg; Atlantic, Wlrgers; Adestor, Rings; Dletelinde, v. Holt; Henry Wetjrand, RanzenbergerPrins Alexander, Verdijk; AMSTERDAM: Cem 3, Joele; Anna, v. Deelen; DORDRECHT: s. Pas teur; s. La Place; VREESWIJK; s. K. Vaart I; s. Harmonie 3; ZWOLLE: s. Johanna; s. Ma- thilde; ZEVENBERGEN: Coad, van Oosten; VEESSEN: Nijm. Koophandel 3, v. Bon; DENi HAAG: Adrlana, Oerlemans; WEURT: W. v, Driel 65, Schutema; DORDT: Erik, Noldes; AL- BLASSERDAM: Anja, v. Vijven; HELMOND3 Majo, Bakker; LJMUIDEN: Nel ja, Feem VELSEN: Antonius, v. d. Spek; GORINCHEM3 Johanna, Schouten; BEEK EN DONK: Wende-» lina, Lucassen; SLUISKIL: Heiand, dien Buy- ser; Siegmund, Noorland; Suldolt, de Jong; Mu- rillo, v. Veen; VLISSINGEN: Velasquez, Otjens; IERSEKE: Anna Margrltha, Hoefnagel; LO-i BITH: Volti Sbulto, v. d. Kolk; HELMOND4 Graja 2, v. WinsenARNHEM: Klasina, Walc-j kee; LEEUWARDEN: Carolina, Drost; ZUT PHEN: Batouwer, Vegter; IJsel 5, Arts; SCHIE DAM: Stad Saarbrucken, Barthen; ASSENS Nieuwe Onderneming, Brouwer; ZWOLLE: Ver-»} trouwen, Flobbe; OOSTERBEEK: Meijer; GIESERVEEN: DOOD: De hoop geleidt BELGIë: s. Zeehond; s. Sllani; Poison d'Orj Behiels; Brabo 26, Buys; Margueril Breeyen; Mont Blanc 31, HeijWerg; Sardinia,! Buyks; Edelweiss 2, Beekmans; Mascara, Heins-' zlemanTheo. Schimmel; Neeltje, Schaap; Dra- naco I, Ploegaert; Albert, v. Straten; Condor,1 Herinx; Georgina, Mllevert; Albert, Muller; Hoofzoon I. Smits; Balelne, Welvls; v. Gogh, Wijkmans; Rijn Schelde 16, v. Camp; DUITSCHLAND: s. De Rijn. Gepasseerd na 's middags 12 i arouwer; zwollü;: ver-»; rERBEEK: St. AntoniusJi Hillegina, Drost; KOE-1 It ons, v. d. Pol: i bestemd ROTTERDAM: de stoomschepen: Dusseldorf; Beta; Willem; Fata Morgana; Joma; Irmgard; Fiat Voluntas 3; Sebaja; M. Stinnese 27, Loh;| Aldrlch, Meurs; Maria Elisabeth, Joosten; MaJ rlae Kornet; Sebastian, Page; Pax, Kuhnel; Alisa, Meurs: Wuta, Blanken; Sofreho; Wilke; Henriette, Brlenen; Basel, Frledmann; Valen cia, v. Drunen; Cecilia 2. v. d. Heuvel: Viola, Böhn; Alida I. Drayer; Maria. Brulnmijn; Con- stantin 6, Dehe; Lehrnhering 5, Bosker: Hontc- stroom, Bouterse; Svrla. Schroot: AMSTER DAM: Berma, de Bot; Wilhelmlna, Kram DORDRECHT: s. Olse; Catharina, v. Kas Ibis, Stobbelaar; VREESWIJK: s. Gretha: PAN- HEEu: s. Willem; s. Mercator; ARNHEM: Rijn, V. Roekei; DE KEMPEN: Harma, Pullen: NIJMEGEN: Frema, de Jonge; Nieuwe Hovestadt; TERNEUZEN: Maria, Poppeller;. HANSWEERT: Energie. Kuipers: WEURT f Coma. Henriette, v. Schalk; MAASBRACHT: Gelderland 6. Kohl; BELGIë: s. Netta; s. Cornelia; s. Pro et Con-1 tra; Mazarin, Schot; St. Antonius. Rottiers;' Aga», Briare; Alberdina, Bonte: Irena, Ver bergt: Emma. Braehe: Krlemhilde, Schumache:r Rijn-Schelde 4, Reljyuaard; Baden 58, Zimmer man; Corjea, v. Boven; Elisa. Dooms; Rosalie. Wljckmans; Irene, Schram; Miranda, Ver ten; Rosethe, v. d. Boom; Incor, Bakkeren; Adriana, Heuvelman: Jeanma, v. d. Pluym; Samoa, Vertongen; Kronenburg, Welvis; Rea, Rensen; Maria, Louwers; Alida, Cleerbout; Ahead, v. Oost. v. Severen; Elise, de Bluk; Julienne, ni. Hild; Triton. Balk; st. Bellatrix; Hedwig,1 Doodewaard; Adam Elise, Fachlnger; Willem, Marinus; Abraham, Schimmel; st. Narvi; W. Tj A. G. 72, Loosen; Duitschland, Andrischewsky; Haverinie, Priester; Donau, de Jong; Rijswijk, Steffens; Wijkdienst 5, v. Rossum; Wijkdienst 18. Staal; Vertrouwen, Roger; st. Arjo; Bertha' Fischer Groenedijk; Pauline Use, Mortel; Jose phine, Martens; Joseph. Peters; Wilhelm Höfer. Hannusch; st. Modi; W. T. A. G. 89, Druss; Morgenröte, Maas; st. En Avant 13; Felici, do Vos; Portos, de Koninck; God met ons, Witt-; man; st. Teodorus; Philipp Jacob, Mlnco; Elise, Jurgens; st. Egalite; Rupel 2, Verstraeten; The- resia, v. d. Bosch; Marechal, v. d. Berghe; St. Anna, v. Gasse; Anna, de Groot; Albula, Klap- dar; Breslau. Vonderschmitt; Ambulant, Vel- llnger; st. Keulsche Vaart 13: Grünwlnkel I, Hammers; Wijkdienst XI, de Gier; st Anton; Trinitas I, Stempel; Raab Karcher 69, Wurtz; st. St. John; Columbia. Busker; st. Ge 8; Ma donna 2. Hubbens; Trude, v. Dordt; Onderne ming. Snijder; Anna. Kint; st. Johan; Anna, v. Zanten; Camjeanda, Everaerts; Alice, Ker semakers; Muro Padau, Vermeeren; Sieg, Klot- Gepasseerd na 's middags 12 i bestemd DUITSCHLAND: st. Noordkaap; Sophia, Pass- mann; Femmina, Kattouw; Andr. Carnegie, Wolf; Morgenster. Smit; st. Keulsche Vaart 3; Parana, v. d. Brinck; Raplde, de Hoog; Elbe, Hegemans; s. Neptunes; Celestlne. Regenmortel; Sophia 2, v. Neijenhof; st. San Antonie; Lemo, Steenhuis: Petersburg. Wendt; Frohsin, Stltte- rlch; st. Johan; Deus Rector, Muller; Anna Maria. Fellman; st. Vitesse 2; Victor, Hirsch-< man; Observanda, Ossewaarde; Dorothea, To' st. Ajax; Vaarlust, Elfrlng; Hassla, Schlebacl st. Greta; Truro, Meij; st. Hoop op Zegen; Su sanna, Frommst. NJord I; Montan 8. Constabel;, Schederhof, Caldenhoven; st. Wolga; Jolia. Elisa beth, Derkscn; Succes, Oehler; st. Koopvaart 14; Brunhilde, v. Beveren; Hawart, Arts; st. Ener gie; Harpen 55. Dries; Slrius, Keiler; st. Ver- gennes; La Place. Elf Ier; Ratti, Visser: Corry, Meinen Piombo. do Geer; Franziska, Damstra; Johanna. Kruithof; Rijn Schelde, v. Daele; st. Allemannia: st. Claude Bernard; Francois, Ver schelden; Astria, Karcher: Leljs, KramerSani 12. Mohlberg; st K.Vaart 9; Steenbank, Brand; Munster 2, Free; Beerstraten, v. Hasselt; Alba tros, Beekman.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10