STADSNIEUWS Een nieuwe sprong voorwaarts ESCOMPTO RIJKSPENSIOEN VOV NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 27 JANUARI 1937 TWEEDE BEAD PAG. 6 Nog enkele raadsvoorstellen De Commissie voor het Oud-Archief geeft in overweging, de verordening, regelende de heffing van leges en expeditiegelden ter secretarie, hij htt Oud-Archief en aan het Bureau van den Burgerlijken Stand te Lei den. aldus te wijzigen, dat de voor diensten van het Oud^Archief geheven bedragen eenigszins verhoogd worden in verhouding tot de werkzaamheden welke deze diensten voor de Archiefambtenaren meebrengen. Daarfeij wenscht de Commissie het opge nomen tarief voor afschriften van of uit treksels uit registers, akten of andere stuk ken, dateerend van en na het jaar 1700 te brengen van f 0.50 op f 0.75 en van stukken, dateerend van vóór 1700, van f 0.75 op f 1: voor afschriften van of uittreksels viit de doop-, trouw- en begraafregisters wil de Commissie daar het hier eenvoudige werk zaamheden betreft, het tarief stellen op f 0.50. doch voor afschriften van of uittrek sels uit registers, enz., welke meer dan nor malen arbeid vereiscihen, stelt zij een tarief van f 2 per bladzijde voor Bovendien komt het der Commissie, in verband met de aanschaffing van een Kon tophot, noodzakelijk voor een tarief otfte nemen voor te verstrekken photografische reproducties en acht zij een bedrag van i 0.50 per opname gerechtvaardigd. De leges voor nasporingen, door de amb tenaren in het bijzonder belang van den aanvrager verricht, wenscht de Commissie te verhoogen van f 1 tot f 2, doch de loges, voorgeschreven voor nasporingen, in do Ar chiefbewaarplaats met behulp van ambtena ren verricht kunnen naar haar meening ongewijzigd blijven, daar deze werkzaamhe den door ondergeschikt personeel worden verricht Tenslotte stelt de Commissie voor 't tarief voor het gebruik van de fiches op de doop-, trouw- en 'begrafenisboeken, eveneens onge wijzigd te laten, doch zij acht 't gewensoht het tweede lid van deze bepaling, waarin wordt voorgeschreven, dat onderzoekingen naar verschillende geslachten als afzonder lijke onderzoekingen moeten worden be schouwd. te doen vervallen, daar het in de praktijk niet mogelijk is gebleken deze be paling te doen nakomen. mende werkzaamheden, welke pacht fnge- volge raadsbesluit van 30 October 1933 met ingang van 1 Maart 1934 werd opgedragen aan P. Kuyf, te Nieuwkoop, tegen een door de gemeente te betalen pachtsom van f 1048 per maand en een vergoeding van f 0.70 per M3. voor bet vervoeren van straatvuil enz. De pachtsom werd per 1 Maart 1936 nader fceoaald op f956.94 per maand In December 1935 overleed de pachter en werd het bedrijf voortgezet door zijn erven, door wie in September 1936 de naamlooze vennootschap Kruyfs Vuil- en Baggeihedrijf te Nieuwkoop werd opgericht. Deze vennoot schap is bereid het baggerwerk c.a. te pach ten tegen den thans geldenden pachtprijs en een vergoeding voor het vervoer van straat- vuil enz. van f0.60 per M3. De nieuwe pacht zal weder worden aangegaan voor den tijd van drie jaren, behoudens mogelijkheid van tusschentijdsche opzegging tegen 1 Maarl door beide partijen. VEREENJGING STOMPWIJK EN VEUR EEN MISLEIDEND STROOIBILJET Afkoop vischrecht Vroonwateren Zooals bekend is, ls de gemeente eigena resse van het vischrecht in de Vroonwate ren. welk recht niet inhoudt den eigendom van het water en van den ondergrond. Ter zake van de pacht van de visscherij ont vangt de gemeente jaarlijks f1975, Bovendien geniet de gemeente in verband met dit vischrecht, inkomsten door de af gifte van baggerconsenten en van vergun ningen tot bet innemen van gedeelten van het vischwater voor schuitenhuizen, stei gers, enz.; tot voor eenige jaren bad zij ook inkomsten uit het jachtrecht op de Vroon wateren. Geruimen tijd geleden wendde 't Rijk zich tot B. en W. inzake de gemeentelijke be voegdheid ten aanzien van de Vroonwate ren, waarbij het Rijk het standpunt innam, dat de gemeente alleen het vischrecht (d. f. het genot van de visscherij) bad en geen verdere rechten op de Vroonwateren, zoodat zij niet het jachrecht of het recht tot heffing van vergoedingen voor schuitenhuizen zou hebben. Het Rijk verklaarde zich voorts bereid 't vischrecht af te koopen. In beginsel ging het Collega met dezen afkoop accoord, omdat dit wederom een be langrijke stap naar de liquidatie van het vraagstuk der Tig. buitenbezittingen betee- kende. Nadere onderhandelingen moesten echter nog gevoerd worden over de door 'f Rijk te betalen afkoopsom. De gemeente stelde bierbij, dat op het vischrecht, behal ve de inkomsten uit de verpachting van dit recht in ieder geval ook steunden de inkom sten uit de bovengenoemde vergunningen tot bet innemen van gedeelten van het vischwater. Het Rijk deelde dit standpunt niet en wenschte bij het bepalen van die af koopsom alleen rekening te houden met de gekapitaliseerde opbrengst van de vissche rij en derhalve niet met andere inkomsten. Het Rijk bood ten slotte voor het vischrecht f50.000.— -e Benoemingen Het college van regenten (essen) van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis doet de volgende voordracht in de vacature Bon L de heer J. C yan Eek, 2. prof. mr. R. P. Cleveringa. Voor de vacature in de Commissie van Toezicht op de bewaarscholen doen B. .W. volgende voordrachten: Vacature C Beij—Vergunst: L Z. Kruit- .Vermeer, 2. J. Polanen—Bey. Vacature A. N. Ingeneeger: i. J. C. Baars, 2. B. W. van Duyn. Vacature R. J. J. Reynen: ,1. Rector R. J. J. Reynen, 2. pastoor Th. M. Beukers Vacature D. C. E. Voltinan: 1. H. J. Glasz, 2. C. W. Huibregtsen. Als leerkracht aan de Opleidingsschool Voor U.L.O. aan de Drie Oatdberstraat geven B. en W. volgende voordracht: 1. mej. T. B. Hoff, 2. mej. S Lefeber, 3 mej. L. G. Tuk .(Nieuwpoort). B. en W. stellen voor de tijdelijke benoe mingen te verlengen van mej. dra A. Hiem- stra, mej. dra A. P. Keesom, mej. L. J. M. Tummers en mr dr. H. D. M. Kno) als leer krachten aan de Meisjes H.B.S. en voorts tot tijdelijke leerkracht Duitsch te benoemen aan de H.B.S. (Hooge Rijndijk) mej. dra A. Dijksterhuis. B. en W. stellen voor d enheer S. A. de Graaff, arts alhier, te bestendigen als stads geneesheer. Exploitatie van den Burcht Bij raadsbesluit van 4 December 1933 werd de exploitatie van het hotel „Den Burcht" met aanhoorigheden voor den tijd van vijf jaren, ingaande 1 Mei 1934, verpacht aan den heer A. Backer, alhier, voor den prijs van f 4400,per jaar. Van den heer Backer-is een verzoek inge komen om verlaging van de pacht, aange zien de algemeene teruggang in het hotel-, café- en restaurantbedrijf zich ook voor dit hotel c.a. in sterke mate doet gevoelen. Be sprekingen met den pachter en een van zijn borgen hebben B. en W., evenals de Com missie van Fabricage, de overtuiging ge schonken, dat in de gegeven omstandighe den een verlaeing van de pachtsom tot f2000— per jaar gerechtvaardigd en ook tiit een oogpunt van gemeentebelang ge- wenscht is. Pacht bagg-rwerk Op 28 Februari a.s. eindigt de pacht van het baggerwerk en de uitvoering van bijko- Het strooibiljet, dait in Veur verspreid is inzake de samenvoeging der twee gemeenten Stomp wijk en Veur tot één gemeente Leid- schendam is werkelijk beneden peil, ja zelfs misleidend. Dat hlijkit reeds uit de aanhef, waarin gezegd wordt, dat Ged. Staten besloten hebben Veur bij Stompwijk te voegen. De waarheid is, dat Ged. Staten de Regeering adviseer en om de twee ineengestrengelde gemeenten Stompwijk en Veur bijeen te voegen en alzoo ook administratief tot één geheel te maken. Moeten de Veurenaaxs zich daartoe tot het uiterste verzetten, omdat „de meer en meer stedelijk wordende gemeente Veur niet ge koppeld mag worden aan een uitgesproken plattelandsgemeente"? Dèt is onzin. Er is niet het minste verschil. Stompwijk bezit in Westvlietweg en Park Leeuwenberg evenzeer een „meer stedelijk wordend" gedeelte als Veur met zijn straat weg en wat daarachter ligt. t Zal de groote vraag zijn, waar meer perspectief is. Beide gemeenten vinden bovendien hun centrum in het dorp Leidschendam en hebben voorts meer of minder achterland. Bezijden de waarheid is de mededeeling, dat Veur „reeds jarenlang financieele nadee- len ondervindt, omdat het wat gas- en elec- triciiteit betreft, aan Stompwijk gekoppeld is". Feit is, dat beide gemeenten in volle vrijheid voor gezamenlijke rekening tot de stichting van een Lichtbedrijf zijn overge gaan, waarvoor beiden de verantwoordelijk heid dragen (zooals in de gemeenschappelijke regeling staat) „zoolang de gemeenten Stomp wijk en Veur niet tot één gemeente zijn vér- eenigd". Feit is daarbij, dat Veur nog nimmer ernstig bezwaar tegen deze regeling gemaakt heeft; zich nooit op Ged. Staten heeft be roepen; en dus vrijwillig steeds (als het noodig was) het nadeelig saldo van het gas bedrijf voor de helft heeft betaald, maar ook zonder bezwaar de helft van de belangrijke winsten op het electriciteitsbedrijf heeft ge- ind. In het pamflet wordt verder gevraagd of dit nadeel zich nu over het geheele gemeen telijke leven moet uitstrekken? Wat daarmee bedoeld wordt is volkomen duister. Stompwijk heeft jaar op jaar geklaagd, dat Veur veel te weinig bijdraagt in de kosten der gemeenschappelijke diensten-: Secretarie, Openbare Werken, Brandweer, Reiniging. Het laatste jaar is daarin eenige verbetering gekomen; een definitieve regeling is steeds verschoven met het oog op de komende sa menvoeging. Daarom begrijpen wij absoluut niets van deze vage bewering, welke enkel op onkunde steunt. Het comité te Veur schijnt niet te beseffen, dat wanneer stel dat het mogelijk zou zijn algeheele scheiding tusschen Veur en Stompwijk verkregen werd, eerstgenoemde gemeente zou moeten overgaan tot de bouw van een secretarie, tot de stichting van zelf standige diensten, tot de benoeming van eer secretaris en tot betaling van het salaris van burgemeester. Thans is alles, behalve de politie, gecombineerd; welk verstandig mensch kan gelooven, dat Veur, thans min stens even arm als Stompwijk, van een schei ding voordeel zou hebben? Ziehier alles wat in het rondgestrooid pam- at staat: het is óf onwaar, óf misleidend. Nochtans zullen eenvoudige zielen, aldus voorgelicht wanneer er „huisbezoek' gedaan wordt, niet durven weigeren hun hand teek ening te zetten. Aan voorlichting der burgerij heeft het immers zoo goed als geheel ontbroken. Overigens gelooven wij niet, dat eenige autoriteit zich iets van zulke losse en onjuiste beweringen en van een zoo misleidende actie zal aantrekken. IEDERE -INDISCHE MAATSCHAPPIJ NjV. Opgericht 1857 Bankzaken Effecftenzaken Open Bewaarneming Beleggingsadviezen Assurantiën AMSTERDAM. Keizersgracht 573-575 's-GRAVENHAGEt Lange Vijverberg 13 HETZIJ GROOT OF KLEIN, IEDEREEN EEN RAAD VAN ARBEID DOOR MIDDEL VAN DE UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN (Vervolg.) Als punt 9 komt aan de orde het voorstel van B. en W. inzake het adres van de afd. Alphen a. d. Rijn van den Centralen bond van Transportarbeiders, betreffende de los sing van kolen aan de gasfabriek. Adressanten wilde breken met het systeem van aanbesteding, en een collectieve ar beidsovereenkomst aangaan tusschen het gemeentebestuur en de samenwerkende bonden. Hiervoor zouden dan alleen in aan merking komen bonafide transportarbeiders, die per toerbeurt, volgens een aan te leg- ERNSTIGE AANRIJDING Gistermiddag te twee uur Is op den Rij'ns- burgerweg nabij den Wassennaarscheweg de 55-jarige Mévr. C. v. d. Z. geb. R. uit Lisse bij het onvoorzichtig oversteken van den weg, aangereden door een auto, be- styurd door de 33-jarige Mej. L. W. Mevr. K. brak het linkerbeen en kreeg wonden aan het hoofd. Zij is door den E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. GESLAAGD Heden slaagde voor hel L.I.T.E.H.-diploma Engelsohe handelscorrespondentie, de heer P. M. E. van der Bijl, opgeleid door den heer N. Spijker, alhier. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: T J TeeuwenErades -z. OVERLEDEN: G. Brune ongreh. m. 73 J P Fehmers wedn. 82 j A Webber man 51 J v. Zeist Jd. 3 rand. J E v d Hoeven ongeh 60 J. N Martün—Buys wed 71 J. C P Gastelaars ongeh, yr. 83 J. gen lijst, dezen arbeid zouden verrichten. De commissie van bijstand voor de ter- en lichtbedrijven adviseerde afwijzend, daar inwilliging in strijd is met een goede bedrijfsleiding. Wel is reeds gebroken met het systeem van aanbesteding. Men wil de werkzaamheden opdragen aan diegenen die men het meest geschikt acht. De heer Groenendijk wil twee vragen stellen ten eerste waarom gebroken is met de aanbesteding en ten tweede: welke de eigenaardige consequenties zijn, waarvan sprake is in de bijlage, waarvoor men te rugschrikt bij de toepassing van .het systeem van adressant. Spr. is niet voor aanbesteding. Er moet een dragelijk loon blijven en dat -kan niet als men elkander gaat bcconcurreeren. Daarom is Spr. voor een collectief contract in overleg met de organisaties. Dan kunnen de organisaties een lijst aanleggen van in aanmerking komende personen die om beurten -dé werkzaamheden verrichten. Spr. maakte hier een voorstel van. De heep v. Kleef steunt bet voorstel van B. en W. Men houd© rekening met de bona fide transportarbeiders, en neme liefst die met een gezin. Het loon moet echter behoor lijk zijn, want deze menschen hebben krachtvoer noodig. 1 De heer Geerlof stemt In met het voorstel van B.-en W; Gaat men op het verzoek van den Centralen Bond in, dan worden de ar beiders de dupe. De heer Ruijssenaars Juicht toe dat met het systeem van aanbesteding wordt gebro ken. Wat het loon betreft zegt spr. dat het door de routine der menschen zeer zeker acceptabel is. Weth. Herwijnen de sprekers beantwoor dende zegt dat het niet de eerste maal ls dat hij over deze kwestie moet spreken. Op de 1ste vraag van den heer Groenen- rijk antwoordt spr. dat in het belang der arbeiders zelf met de aanbesteding is ge broken. Het loon, moet op een behoorlijk peil blijven. Op de 2e vraag wat de consequenties zijn als dit verzoek werd ingewilligd, zegt spre ker dat de directeur van de water- en licht bedrijven hier vrij moet gelaten worden in -de keuze van het personeel. Dit is een in terne aangelegenheid. Ook zou het voor kunnen komen dat op een moment iemand met een groot gezin op straat stond, ter wijl een zonder gezin een groot loon ver dient. Spr. wil de betrokkenen zien als los- vaste arbeiders. Er zijn nooit klachten ge weest, maar nu .het werk bij de particulie ren minder is, wil men een andere regeling. Spr. wil hier niet aan toe geven. De heer Den Ouden is het ook eens met B. en W. Men moet zelf het heft in hamden houden. In de steden komt het wel voor dat de lossers de baas zijn. Dit is een on gewensehte toestand. De heer Groenendijk handhaaft zijn voor- stol. Een bewijs, dat het betaalde loon niet hoog is, is wel dat als er wat anders te lossen is, bij andere firma's de vaste ploeg weggaat en men een andere ploeg stuurt Weth. Herngreen zegt nooit iets dan lof gehoord te hebben over de vaste ploeg. Dat moet ook bij een overheidsbedrijf. Dat de ploeg wel eens wegloopt is niet waar. Wel komt het voor dat er een schip voor de wal komt terwijl de losploeg ergens anders aan het lossen is. Maar dan komt toch altijd de voorman direct met een andere ploeg. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Tegen de heer Groenendijk. Punt 10. Door de vereeniging tot bevor dering van lager- en meer uitgebreid Chris telijk Schoolonderwijs was een aanvraag in gezonden om gelden voor een nieuwe ver warmingsketel. daar de oude was gespron gen. Het voorstel van B. en W. was afwij zend te beschikken daar deze aanvraag niet voldoet aan art. 72 der Lager-Ondenvijs- wet. De heer Koren informeert naar een ander dergelijk geval, waar dit verzoek wel werd toegestaan. De voorz. zegt, dat hier de stuk gespron gen ketel, meteen plaats moest maken voor een grootere. Het betrof hier niet het ge ven van een tnieuwe ketel, maar verande ring van de oude. Dit mocht wel volgens de 'et. Hierna werd het afwijzend voorstel aangenomen. Punt 11. Voorstel van B .en W. Inzake verhuring van het grasgewas bij den schiet baan aan de Verlengde Aarkade. Aangeno men. Punt 12. Verdeeling van den Raad in af deel ingen. Wordt aangehouden tot een vol gende vergadering. Punt 13. Voorstel van B. en W. inzake het eigendomsrecht van gedeelten van voor tuintjes in de Stationsstraat. Aangenomen. Punt 14. Voorstel van B. en W. inzake uit neming uit het Grondbedrijf van de gronden bestemd voor Raadhuisbouw. Aangenomen Punt 15. Voorstel van B. en W. inzake vaststelling van een verkeersverordening. De voorz. zegt dat het bij het vaststellen van deze verordening niet heeft meegezeten. En nu was men klaar en j.l. Vrijdag kwam een Kon. BedL af regelende de taxi-dien sten. Hierdoor vervallen de art. 10 en 11 en S9 tot 95 uit deze verordening. De heer B. Spreij leest in art. 43 de ver plichting ruimlte te laten voor de brandweer. Spr. wil hier aa-n toevoegenen voor toren. Hier rijzen echter bezwaren tegen. Tenslotte besluit men- hier bij te voegen: en aoor ziekenauto's. De heer Boeren heeft bezwaar tegen het bepaalde in anti. 85 par. 2 tweede alinea, waar sprake is dat op één rijwiel buiten de be rijder nog een persoon vervoerd mag wor den, mits niet ouder dam 12 jaar en de be stuurder ieen leeftijd1 heeft van 14 jaar. Spr. wil hier geen leeftijd vaststellen, maar dit aan de ouders ter beoordeeling overlaten. De heer Geerlof steunt dit voorstel. De heer Verdonk bestrijdt het voorstel Boeren. Spr. vindt de leeftijdsgrens van 14 jaar nog vrij laag en welt dan ook m voor 16 jaar. Na een uitgebreide discussie deelde voorz it* er mede persoonlijk ook er wel voor te voelen geen bepaalde leeftijd te stellen. Spr. wïl dan ook het voorstel Boeren wel overnemen. Bij de stemming zijn 9 stemmen, n.l. van de heeren v. 't Riet, Ruijssenaars, Ruting, B. Spreij, Henrgreen, Geerlof, Boeren, Veltman en Bergshoeff voor het voorstel Boeren. Tegen stemmen de heeren Verdonk, Den Ouden ,weth. Spreij, Koren, v. Kleef, Groenendijk en Laim. Punt 15a. Voorstel van B. en W. inzake het verleenen van een jaarlijksche bijdrage in do onderhoudskosten van den aan te Log gen provincialen weg RijnbrugHeerenweg. De voorzitter geeft eerst aan de hand van een teekeniing een toeliahtiiing. Deze weg zal ■worden het sluitstuk van het uitbreidings plan. De heer Bergshoeff zegt. dat deze weg van groot belang is voor het interlocaal verkeer- In de vergadering van Gedep. Staten waren allen op één na voor aanleg van dezen weg. De heer Koren zegt dat Gedep. Staten de lasten afsohuiven. De voorzitter oiiet hier ook zeer zeker een Alphensch belang in. Spr. aahlt dan ook een jaarlijksche bijdrage van f 600 per K.M. niet te hoog. De heer Ruting heeft bezwaar tegen heil altijddurende van deze bijdrage. Wordt ef zekere tijd gesteld, bijtv. 40 of 60 jaar. dan komt men er nog eens af. De voorzitter zegt dat in ieder geval be taald moet worden tot de leeningen afgelost zijn. Hierna aangenomen. Punt 16. Benoeming van een- commissie voor toecicht op hert. agentschap der Arbeids bemiddeling. Aangehouden. f Punt 17. Voorstel inzake aankoop van eenige perceel-en wei- en duinland, van mevr. i wed. D. v. d. Ent-Braat. Aangenomen. Punt 17a. Voorstel van B. en W. inzake aankoop van een perceel land. Aangenomen. Punt 18. Voorstel van B. en W. inzake wijziging der gemeenlte-begrooting 1936. Aan- genomeni. Punt 19. Voorstel van B. en W. inzake het uitleen-en van kasgelden. Aangenomen. De Raad ging hierna in geheime zitting. Na heropening wordt medegedeeld dat het perceel in de Bruggestraat. waar het Wica- Chocoladehuis was gevestigd, door de ge meente zall worden aangekocht. Hierna sluiting. DE GLADDE WEG De gladheid van den weg, tengevolge van de sneeuwval in de nacht van Maandag op Dinsdag, heeft ook in onze gemeente weer talrijke verkeersongevallen veroorzaakt, die echter gelukkig tot materieele -schade be- peritt bleven. Zoo botste gistermorgen vroeg een auto van „de Handelsraad" tegen een -huis, toen de wagen van den rijksstraatweg de Hugo de Grootstraat wilde draaien. De auto werd hierdoor ernstig beschadigd Gistermiddag werd de bakfiets van den .melkboer W. geheel in elkaar gedrukt Op den Steekterweg ter hoogte van de fa. Graaff en Baas, wilde een auto de langs de weg staande melkfiets passeeren, toen hij plotseling moest remmen voor een tegen ligger. Hoewel de remmen goed werkten, gleed de auto met vrij veel vaart door en „kraakte" toen de fiets, waardoor melk, pap en slagroom verloren gingen, DE BURGEMEESTER MET VACANTIE Tegen het einde van deze week zal 3e burgemeester zich met twee weken vacantia buiten de gemeente begeven. JAARVERGADERING Door de Geref. Jongelingsvereeniging „Pe trus" werd in de Chr. Bewaarschool aan de Hooftstraat haar 37ste jaarvergadering ge houden. Deze jaarvergadering stond onder leiding van den heer D. Kraan Fzn. Deze opende op de gebruikelijke wijze, waarna hij een welkomstwoord sprak- Hierna volgden de gebruikelijke jaarver slagen van secretaris en penningmeester. Als eerste inleider kreeg H. de Jonge ge legenheid zijn Gew. Gesch. inleiding te le zen over „Petrus". Op keurige wijze werd door spreker deze groote figuur in het Nieu we Verbond belicht. Bij de bespreking bleek dat inl. zijn onderwerp heel goed machtig onderwerp, getiteld: „Modern Heidendom''. Ook deze inleiding was goed verzorgd. Verder werd de avond afgewisseld door gelukwenschen van afgevaardigden, i drachten, etc. Tevens was deze avond de laatste die door den heer Kraan werd gepresideerd. Na 10 jaar als bestuurslid te -hebben gefungeerd, wiaarvan Sx/2 jaar als voorzitter, achtte bij nu de tijd gekomen, om als lid der J.V. heen te gaan. Hem werd dank gebracht voor al d-en arbeid in het belang van de J.V. „Pe trus" verricht. Als stoffelijk hlijk van w-aar- deering werden aan hem een tweetal studie boéken overhandigd. Hierna volgde sluiting van deze mooie avond. HILLEGOM PATRIMONIUM Maandagavond vergaderde de plaatselijke afdeeling in haar gebouw aan de v d Ende laan. Voorzitter J. O. Vermeer opende op gebruikelijke wijze. Na lezing van de notu len, kreeg de heer E. Aaij gelegenheid om het onderwerp „Het Overheidsbedrijf" te be handelen. Spr. wijst er op dat de Overheid er niet alleen is om het gezag te handhaven maar dat zij ook regelend op kan treden wat -betreft het economische leven en zoo noodig ingrijpen. Overheidsbedrijven mogen er echter niet uitsluitend op uit zijn om winst te maken en het particulier bedrijf daardoor verzwakken. Overheidsbedrijven zijn dan geoorloofd, w-anneer het. bedrijven betreft met een sterk monopolistisch karak ter, of wanneer het volksbelang een Bedrijf vordert en het particulier initiatief niet in saat is aan deze vraag te voldoen. Vervolgens behandelde de inleider nog de verhouding van de Overheid tot haar perso neel en hij besprak de critiek die veelal op de Overheidsbedrijven en haar personeel wordt uitgeoefend. Een geanimeerde en leerrijke bespreking volgde. De heer v. Klaveren ging dankgebed. GEVONDEN Groene p'aal met reflector; cm paar wit blauwe oorkleppen; blauwe muts; autoband foto in étui; zak cokes; padvindersmes; mand met flesoh; portemonnaie m. inhoud; zak meel, WEEKDIENSi. In de Chr. Geref. Kerk hoopt vanavond 7 u-ur voor te gaan Ds Hendriksen, DAMCLUB De verleden week opgerichte damclub „Raken is zetten", heeft haar speelplaats in do zaal van café Boon, aan de Weerestein- straat. Speelavond is Donderdagavond van 810 uur. GEM. ARBEIDSBEURS Bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs ston den per 25 Januari 753 werkloozen inge schreven, tegen 779 op denzelfden datum van het vorige jaar. KATWIJK AAN ZEE VAN WIE Op het Politiebureau is een rijwiel te be dragen dat onbeheerd in de Fockstraat is aangetroffen. FILMAVOND CHR. BESTURENBOND De filmvoorstellingen, georganiseerd door den Chr. Besturenbond, zijn ton groot suc ces geworden. Nadat 's middags een vertoo ning had plaats gevonden, welke tegen ge ring entree voor werkloozen toegankelijk was, vond ook 's avonds eon vertooning plaats. De groote zaal van Prot. Belangen was stampvol. Het openingswoord werd ge sproken door den heer B. v. d. Bent, die twee coupletten van het Wilhelmus liet zingen. Hij heette hierna de talrijke aanwe zigen hartelijk welkom, inzonderheid den operateur van de Christelijke filmcentrale te Utrecht, den heer Torenberg, die de film vertoonde. Deze trouwfilm van ons Koninklijk bruids paar is te Utreoht vertoond in een zaal met 2000 personen, waaronder zich ook bevond onze Minister-president, Dr. H. Colijn. In zijn openingswoord nam spr. ook enkele misverstanden weg, welke in de laatste da gen zijn gelanceerd, in een deel der plaat selijke pers. Spr. toonde aan, dat het niet de bedoeling van de. Besturenbond is ge weest om te treden op het terrein van de Oranjevereeniging. Integdeel, de besturen bond heeft alleen getracht in besloten kring en tegen een kleine vergoeding, de werk loozen in de gelegenheid te stellen, ook iets te zien van de Huwelijksplechtigheden van ons Koninklijk Huis, en zij is er op deze wijze volkomen in geslaagd dit te doen. Spr. zeide, dat na afloop van de middagvoorstel ling enkele werkloozen hun dank aan het bestuur kwamen brengen voor hetgeen zij hadden gezien en- gehoord. Hierna werd de film gedraaid. In 't bijzonder moeten ver meld de schitterende opnamen bij de Jacobs kerk en het stadhuis. De geluidsweergave was perfect RADIO DISTRIBUTIE WOENSDAG 27 JANUARI Keulen; 9.20 Diversen; Reg: 11.20 Denemarken R; 12.20 - pl.m 14.50 ParJJs R; Progromm 11.05 Londer Brussel VI; 14 20 DIvi 16.20 Londen lteg; 17.05 Parijs R: 17.20 Brussel Fr; 18.20 Keul-n; 19.05 Brussel VI: 19.50 Londen Reg; 20 05 Berlijn; 21.20 Brussel Fr; 22.2o Idem VL; 22.30 Berlijn; 23.20 Parijs Radio Programma 4: 8.00 Brussel VI; 9.30 GRD; 10.35 Droitwlch; 14.25 Londen Reg; pl.m 15.10 Droitwlch: 18.20 Diversen; 19 Droitwlch; 22.55 Londen Reg. DONDERDAG 28 JANUARI Programma 3: 8— Keulen (dlv.); 11.20 Parö» R.; 13.05 Brussel VI.14.20 Diversen; 14.55 Pa rijs R.: 15.20 Keulen; 16.15 Diversen; 16.50 Pa rijs R.; 17.20 Keulen; 19.05 Londen R.; 19.20 Keulen; 20.20 Berlijn; 21.20 Droitwlch; 21.40 Weenen of dlv.; 22.50 Boedapest of dlv.; 23.25 ParUs R. Programma 4; 8.Brussel VI.; 9.20' Diversen 10,35 Londen R.; 13.35 Droitwlch; 14.20 Londen 'Reg.; 15.35 Droitwlch; 18.20 Diversen; 19.— DroltWIch; 19.30 Sportpraatjo door den -heer J. G. A. Janssen; 20,Droitwlch; 20.20 London R 21.55 Droitwlch. Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 25 tot en met Zondag 31 Jan. a.s. waargenomen door. de apotheken: M. Boekwijt, Vischmarkt 4, telef. 552 en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, telef. 274. GEBR. TEIXEIRA DE MATTOS 446 Heerengracht, Amsterdam OPGERICHT 1852 BANKIERS ALLE BEURSZAKEN - Safe-Inrichting ADMINISTRATIE VAN VERMOGENS Tal.: 33789 35957 32789 Intercommunaal: R 0311 Telegramadr.: TEXATOS Tijdens het draaien van deze film werden door de aanwezigen de vaderlandsche liede ren meegezongen, waardoor er echt da stemming inkwam. Het slotwoord werd ge sproken door den heer J. Vink, die nog eens het nut en het recht van de Christelij ke filmcentrale naar voren bracht Ook werd dank gebracht aan de politie, welke zorgde dat alles keurig verliep. A nog twee coupletten van zongen. KOUDEKERK JAARVERGADERING Vrijdag 29 Januari a.s. zal de Geref, Jongelingsvereeniging haar jaarvergadering houden op de bovenzaal van Hotel de Bruin alhier. Allen zijn welkom boven den leeftijd van 16 jaar. Aanvang 7.15 uur. LEIDERDORP GEREF. MANNENVEREENIGING De Geref. Mannenvereeniging „Rondom het Woord" vergadert op Donderdag 28 Januari a s. te half acht in de Chr. School, Als onderwerp wordt behandeld „Recht». vaardigmaking'1 (leidr. Mannenblad, Dec, 1936). DE ZENDINGSROEPING DER KERK Vrijdagavond 29 Januari 8 uur zal in hel catechisatielokaal der N. H. Gemeente al hier een vergadering plaats hebben, waar gesproken zal worden door Dr. J Riemens en Ds. W. Siddré van Noord wijk (B.) over de Zendingsroeping der Kerk. Deze samenkomst beoogt op te wekken tot nieuw bezinnen, over de plaats der Zen ding in het leven der Kerk! Hoewel de vergadering een bijzondere samenkomst van den Kerkeraad1 is, is ieder belangstellende van harte welkom. Beide predikanten spreken in opdracht m het classicaal Bestuur. LEIDSCHENDAM OUDERAVOND Op Woensdag 27 Januari wordt een ouder avond gehouden in de Chr. School aan dé Damstraat te Veur. De heer Stemerding van Voorburg zal spreken over: „Een brug op twee pylers". MACHTIGING VUURWAPENS De Burgemeester der gemeenten Stompwyk en Veur maakt bekend, dat op 31 December 1936 waren afgeloopen de machtigingen tot 't voorhanden hebben van een vuurwapen. Zy, het bezit waren van dergelijke mach tiging kunnen deze laten verlengen ten raad- huize te Leidschendam tot en met 15 Februari 1937 van 10 tot 12 uur v.m. tegen betaling van één gulden. VERKOOPING Ten overstaan van notaris G. J. v. Gendt zal op de Woensdagen 3 en 10 Februari in café „De Zwaan" te Leidschendam, in het openbaar verkocht worden een winkelhuis met bovenwoningen en erf en tuin, gelegen aan de Veenestraat no. 2830 en 32 alhier, groot 505 Are. Ondergeteekende verzoekt een abonnement op de voor minstens één jaar, waarbij sal worden betaald per kwartaal met recht per week VERLOVINGS-HUWELIJKS-PREMIE voor AANBRENGER en NIEUWE ABONNé. Aanbrenger: Naam Woonplaats Adres Nieuwe Abonné: Naam Woonplaats Adres Nieuwe Abonné: Naam Woonplaats Adres Dit formulier op te zenden aan de Administratie van de NIEUWE LEIDSCHE COURANT, Doorhalen wat niet verlangd wntót. Datum Breestraat 123, Leidsn

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6