ALLEMAAL THUIS tgOINSDAG 26 JANUARI 1937 TWEEDE BLAD PAG. 5 Nog slechts een klein fetal Ptinsenpaav-lepels Groote getallen van de fraaie Prinsenpaar-lepels zijn thans verzonden als waardeering voor het aanbrengen van nieuwe abonnes. Deze lepels zijn ook daarom zóó merk waardig, dat zij de initialen dragen van onze bladen. Nog slechts een niet te groot getal is aanwezig. Nieuwe voor raad laten wij niet aanmaken Wie een nieuwe abonnê aanbrengt voor minstens één jaar ontvangt zelfzoowel als de aangebrachte lezernog een exemplaar. Wij dringen op spoed aan. Onze krant beveelt zich door inhoud en prijs zelf aan. De Christelijke Pers vooruitbeteekent de versteviging der Christelijke actie in ons land. De bon treft men in dit nummer aan AFDEELING PROPAGANDA E MOEILIJKHEDEN IN HET AKKERSBEDRIJF taodprijsverhooging en geleide- ellke verlaging van de graan- 'chten ïjn, n \ede van Prof. Mr. C. W. de Vries OOr In een openbare vergadering van het ran {Rotterdams che Volkshakkers Comité: .Goedkoop Brood", heeft Prof. Mr. C. W. ie Vries, voorzitter vam dit comité, ïen uiteenzetting gegeven van den te- jenwoordigen toestand in het brood- bakkersbedrijf ,voor zoover deze samen- Igitiangt met de laatste r^geeringsmaatre- gelen. wU zich niet bezighouden met juri- vraagstukken, formeel-juridisch is tarwe-crisisbesluit verantwoord en de Mmgcering kan zeker uitleggen dat dit be- lit in de tegenwoordige buitengewone om- Handigheden bijzondere maatregelen treft... 1^1 |i het belang van den landbouw", zooals t door de lamidibouwcrisiswet wordt be- isla&d, hei£>e bevolking van Nederland moet echter »ten, dat blijkens deskundige rapporten bakkersbedrijf in Nederland is vastge- H>pen Er ipoet spoedig hulp worden go- ■den. Nederland kan de crisistijd niet be- idigen met op elk broodje van 8 ons een bodbelasting van bijna 8 cent. De anti- m-law league moet opnieuw worden op- richt groote moeilijkheid is, op welke wijze lp zal worden verleend. Van vele zijden irdt nu ingezien, dat het plan van de practisch onuitvoerbaar 'is. pjjij is ten offer gevallen aan haar eigen eme fouten. En daaraan alleen! De Bak- rij-Stichting controfleerde de bakkers, 614 lar wie controleerde de Stichting? Ver tegenover regeering of nog méér :htvaardigd tegenover regeerimgs- maren negeeren de hoofdzaak. De, wgenomen minimum-prijsregeling ne- brde bestaande verschillen in de sociale actie der verschillende soorten van bale rs en scheen wel een aanmoediging om bakkersondememing op crediet te ine vestigen. boJ^e overige deelen der omdernemers-over- leriuikomst schijnen thans voor de bakkers 'Witseling van weinig belang. L°rdfen nu ziet men in Amsterdam het merk- teiardige feit gebeuren, dat een plaatselijke generatie, waarin tot nu toe on-georgani- sc0^rde bakkers samengaan met bakkers, bW^eger georganiseerd in de Bakkerij-Stich- ichisg, een veel betere afspraak maakt dan JJ8-"), neergelegd in de juridische formules, zijn, aldus spr., in Rotterdam in alle "lte dien weg al lang op. Jitvoerig ging spr. vervolgens na, het ijsverloop na de depreciatie en de moei- tukheden, die daaruit voortvloeiden. Toch het spr. voor, dat ©en oplossing moge- is. ui, Set oomlté „Goedkoop Brood" zal zich ïdeiicer tot de regeering wenden met een ver- r B;k. Er moet een vast verband worden ge- u gjd tusschen die noodzakelijkheid van een, 'aitior de regeering erkende broodprijsver- n jbging en een gelijktijdige tegemoetkoming Wordt dit vaste verfmnd gelegd, dan zal op den duur weer de broodproductie met winst kunnen geschieden en toch de broodprijs niet schrikbarend behoe ven te stijgen. Dan ware in het bedrijf een verplichte kostprijsberekening en een standaard-boekhouding in te voeren. Niemand zal op een hem ten onrechte verstrekt crediet, mogen produceeren beneden kostprijs, hetgeen nu nog voor komt. De bakkers zullen zich door een vrijwillige onderlinge ordening en door vrijwillige saneering kunnen helpen. Plaatselijke sa menwerking is voldoende. Het gegeven woord doet voorloopig meer dan een mini- tieus contract met formules die zijn voorbe schikt om ontdoken te worden. Spr. zeide ten slotte: deze vergadering is bestemd om te betoogen, niet om agitatie te verwekken. Met opgewonden eischen bereikt men het omgekeerde van wat men wil. De regeering laat zich niet dwingen, maar wel overtuigen en door opgewonden eischen be derft men de stemming onder de bevolking. Na de openbare vergadering volgde nog een huishoudelijk samenzijn. Huurveranderingen na de Depreciatie Onderzoek bij Middenstands- Arbeiderswoningen In steden met meer dan 50.000 inwonen De Minister van Sociale Zaken heeft onlangs aan de besturen der gemeenten met 50.000 en meer inwoners verzocht, te willen laten nagaan, welke verande ringen in de woningfouren sedert 1 Sep tember 1036 reeds hebben plaats gehad en welke in de toekomst nog zullen plaats vinden. Behalve naar de wijzigingen, welke de huren van de gemeente- en vereeni- glngswoningen hebben ondergaan, moet een onderzoek worden ingesteld naar de huren, en de eventueele wijzigingen daarin, van 9000 10,000 woningen van particulieren. Ten einde dit onderzoek zoo waardevol mogelijk te doen zijn, moet het zich uit strekken over woningen in alle huurklas- een. Bovendien is het, ter verkrijging van zoo juist mogelijke resultaten, noodig, dat de woningen, welke in het onderzoek be trokken worden, overal verspreid zijn. Ten slotte moet een onderscheid worden ge maakt, naar gelang het oude dan wel nieu we woningen betreft. Het ligt in de bedoeling, het onderzoek voorloopig elke drie maanden te herhalen. Hiermede wordt dan bereikt, dat het ver loop der huren ook in de naaste toekomst bekend zal worden. Het is van beteekenls, dat de huurders van woningen, welke in het onderzoek zijn betrokken, zooveel mogelijk modewerking verleenen, opdat aan het verooek van den Minister van Sociale Zaken kan worden voldaan. Briefport te hoog? Eerste Kamerleden vragen verlaging In het voorloopig verslag van de Eer ste Kamer over de Postbegrooting 1937 wordt van vele zijden instemming be tuigd met het door de Regeering ten aanzien van de Vrijdenkers Radio Om- roepvereeniging ingenomen standpunt Inderdaad komt naar de meening van deze leden in Nederland aan een veree- niging, wier actie gericht is op destruc tie van den godsdienst, het recht van openbaring der gedachte door de radio niet toe. Eenige leden achtten wat de belangen van 't publiek betreft, de posttarieven in 't alge meen to hoog en huns inziens mocht het oogemblilk van verlaging daarvan niet lang meer op zich laten wachten. Voorts hadden eenige leden bezwaar te gen de voortdurende toeneming van het per san eel, op arbeidsovereenkomst in dienst, on van het aantal, een zeer geringe ver goeding genietende, volontairs. Het aantal contract-airbeiaers is, naar hun meening, thans reeds veel te groot, Indische delegaties vertrokken Een rondreis door Europa Met den Pullman-trein naar Brussel heb ben gistermiddag twee delegaties van In- landsche zelfbesturen op Java de Residen tie verlaten. Het waren de delegatie van den Soesoehoeman van Soerakarta, bestaan de uit Pangeman Ario Soerjohamidjojo en echtgenoote en die van den Pakoe Alem, vertegenwoordigd door Pangeran Ario Pra- boe Soeirjodilogo, zoon van Z. H. en kapi tein bij den generalen staf van het Indi sche leger. De delegaties zullen een rondreis door Europa maken en via Brussel door Zwitser land, Italië, Hongarije, Oostenrijk, Tsjecho- Slowakije, Duitsohland en Frankrijk rei zen. Einde Maart komen de delegaties in Nederland om. na een verblijf van een maana, naar Engeland te vertrekken voor de bijwoning van de kroningsfeesten. Na afloop van deze feestelijkheden zullen de delegaties wederom naar Egypte reizen, om daar eenigen tijd te verblijven. Van Egypte uit zullen zij ten slotte de reis naar Ned.-Indië maken. Nieuw contract in het zeevisscher bedryf Reeders nemen voorstellen aan De algemeene vergadering van leden der vereeniging van reeders en visschers vaartuigen te IJ m u i d e n heeft met 36 stemmen vóór en 24 tegen, besloten het bestuursvoorstel inzake de afsluiting vam de loons- en arbeidsovereenkom sten op de met de vakorganisaties be sproken voorwaarden te aanvaarden. Dit beteekent, zooals reeds door ons ge meld, voor de groep zeevisschers een ver betering van het loon, .vergeleken bij--het vorige contract Door de opneming van een duur-clausule in het contract is voorzien in mogelijk optredende stijging van de kosten van het levensonderhoud door de waardeverminde ring van den gulden. De N.S.B. in Indië SOEIRAiBAJA, 23 Jan. (Aneta;). Naar de „Indische Courant" meldt, heeft de commis saris van politie eerste klasse, die een lei dende functie bekleedt bij de veldpolitie en die heeft deelgenomen aan een demonstratie van de N.S.B. tijdens een openbare propa ganda vergadering van de IJC.P. te Batavia, van de regeering een schriftelijke ontevre denheidsbetuiging ontvangen. Aneta verneemt dat dit in hoofdzaak juist is. Officieele Berichten ONDERSCHEIDINGEN Benoemd is tot officier in de orde van Oranje- Nassau, de heer Ch. L. Maduro. op Curacao. Nahr, op Curasao, CONSULATEN De heer H. G. Buisman Is benoemd tot vice- consul der Nederlanden te Port-Ellzabeth. Unie var Zuid-Afrika. Jhr. P. J. a. Just de Ia Paieièros is erkend en toegelaten als consul van Honduras te 's-Gravenhage. DEPARTEMENT VAN FINANCIEN Aan H. C. Monshouwer, adjunct-commies bfl hot Departement van Financiën is wegens ver andering in de Inrichting van het dienstvak, waarbij hij werkzaam is, eervol ontslag ver leend. ROFFELRIJMEN EEN LEGENDE In Voorwaarts van 28 Oct. 1986 lees ik in het artikel „Balans": „Dit vierhoeksprogram (waarmede dr. Colön de verkiezingsactie voerde), waaraan wij thans de resultaten van het kabinet en van zün regeerings- meerderheid hebben te toetsen, luidde als volgt: Gistermorgen ging de vlag in top op het in aanbouw zijnde Sportfondsenbad in den Bergpolder te Rotterdam. GEMENGD NIEUWS Gasverstikking te Tilburg Een doode In een perceel aan de Tongelosche Hoef- straat te Tilburg is een geval van gasver stikking voorgekomen, dat den 44-jarigen V. N. van der P. het leven heeft gekost. Toen de bewoners beneden kwamen, be merkten zij in de achterkamer, waar de vader vam het gezin sliep een sterke gas- lucht. Tiet bleek, dat de gasslang van het comfoor was losgeschoten, met voor Van der P. noodlottige gevolgen. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen. Men heeft nog geruimen tijd ge tracht de levensgeesten op te wekken, ech ter zonder resultaat. Kippenverzekering opgelicht Valsche aangifte van diefstal Er werden het laatste half jaar in de ge meente Ede talrijke kippendiefstallen ge pleegd, zoo zelfs, dat de boerenkippenhou- ders zich aaneensloten en een hooge premie, o.a. van honderd gulden, uitloofden voor diegene, die een kippendief kon aanwijzen. Thans zijn de rijks- en gemeentepolitie te Ede er in geslaagd, zekeren K. uit Lunte. ren aan te houden, die een maand gele den aangifte had gedaan van vermissing van 120 kippen te zijnen nadeele. De poli tie wist hem tot bekentenis te brengen, dat de' diefstal gefingeerd was. De man had aangifte van diefstal gedaan om de kippen vergoed te krijgen van de verzekeringmaat schappij, bij welke hij zich tegen kippen- diéfstal had verzekerd. IN EEN BOUWPUT GEVALLEN Gistermiddag is een ernstig ongeluk ge beurd aan de in aanbouw zijnde brug voor de Kinkerstraat te Amsterdam. Een heier is van een stelling gevallen en in den bouwput terecht gekomen. De ongelukkige was er ernstig aan toe. Behalve een gebro ken been en verschillende hoofdwonden was zijn borstkas gekneusd. Hij werd eerst maar het Wilhelmina-Gasthuis en daarna naar het O.L. Vrouwegasthuis vervoerd, waar hij is opgenomen. Ondank is 's werelds loon.... „Meerijder" gaat er met auto van door Niet alleen Eindhoven, ook Roosendaal heeft gisteren een zeer brutale autoroot te hoeken. Omstreeks zeven uur hield een per soon op den Wouwschen weg een vracht auto van de Nationaal Express uit Utrecht aan en vroeg den bestuurder of hij mocht (meerijden. Dit verzoek werd toegestaan. In de gemeente Roosendaal moest de chauffeur stilhouden om een taak af te doen. Toen hij enkele oogenblikken later terugkwam, ontdekte hij, dat auto en meerijder waren verdwenen. De ahauffeur was niet zoo verbouwereerd, of hij toog dadelijk naar de politie om van het gebeurde aangite te doen. Hij kon daarbij meedeelen, dat van den wagen, die met den kop in de richting Breda stond,, een der koplampen defect was. Terstond trok de Roo6endaalsche motor politie erop uit in de richting Breda, Van tegemoetkomende automobilsten verna men zij, dat deze inderdaad een auto met één koplamp hadden ontmoet Tot Breda kon zij aldxis de auto volgen, maar in deze stad zijn de mannen van de motorbrigade •het, spoor bijster geraakt Men heeft toen Moerdijk, Den Bosch. Tilburg en Breda ge waarschuwd. JALOERSCHHEID Gisteravond omstreeks half twaalf heeft een 25-jarige man een 43-jarig persoon, die in de Sarphatistraat te Amsterdam nabij het, Oosteinde met zijn meisje wan delde, uit jaloerschheid aangevallen en mishandeld. De aangevallene bekwam ver wondingen aan het hoofd, terwijl zijn klee- ren gehavend werden. Brandstichting te Schaesberg Belust op verzekeringspenningen Gisteren had zich voor de rechtbank te Maastricht de 72-jarige O. uit S c h a e s berg te verantwoorden, die daar in den nacht van 7 op 8 November van het vorig jaar brand zou hebben gesticht. Hij had drie huisjes aan de Heideveldstraat gekocht voor 1500.— en een verzekering gesloten voor 4000.—. Van zijn eigen woning uit had hij zich door een gat in den muur op de andere zolders begeven en daar lompen, oude kwitanties en andere rommel ver spreid. Dit alles had hij met petroleum overgoten. Tegen twee uur brak brand uit. Een buurman die hem kwam waarschuwen kreeg ten antwoord: „Laat maar brandenI' Het O. M. achtte schuld aanwezig ei_ wees op de omstandigheid, dat verdachte vroeger al eens voor brandstichting veroor deeld is. De eisch luidde: een jaar gevange nisstraf. WEDREN MET DROEVE AFLOOP Terwijl de schilder L. H. met enkele ka meraden van Reuver naar Parmingen huiswaarts keerde, hielden zij een onder linge wegwedstrijd per fiets. In volle vaart stootte H. met zijn stuur tegen dat van een zijner makkers, met het ongelukkig gevolg, dat hij op den harden weg neersonakte en bloedend uit neus en ooren bleef liggen. Direct werd geneeskun dige hulp ingeroepen, die overbrenging naar het ziekenhuis te Venlo, noodzakelijk oor deelde. Hier bleek, diat fiij een sdhedelbasisfrac- tuur had opgedoopea Zijn toestand is ernstig. 4e. de bestrijding werkloosheid met ki Van de verwerkelijking van program ls niets hoegenaan terecht gekomen Een blad venveet de roode pers De indruk te lanceeren Als zou het 't kabinet-Colijn Aan werkzaamheid mankeeren, Alsof 't op 't stuk der werkloosheid Nog bijkans niéts gedaan had. Het bleek wel dat de roode pers Critiek op dit vermaan had: Een stuk-op-pooten werd geplaatst Waarin de roode vrinden Een afdoend antwoord tegen die „Legende" moesten vinden. Of 't bij de roode lezers niet Direct is ingeslagen Ontgaat me, maar hetzelfde stuk Verscheen na veertien dagen Precies* gelijk de eerste maal, Om nogmaals te betoogen Dat Rood legendevormingals Genoemd, niet kan gedoogen Toen ik dat stuk de tweede maal Nauwkeurig had gelezen Dacht ik: zou die „legende" uit De duim gezogen wezen Toen dook ik in m'i En vond daar het artikel „Balans", dat redding brengen kan ln dit benauwd perikel. Mijdunkt als je dit knipsel leest Kan er geen twijfel blijven Of onze roode pers perfect tflistorie?' weet te schrijven Colijn deed dus niéts, hóégenaamd Niets tegen die ellende Dit lijkt mij meer een leugen dan Een fabel, een legende. (Nadruk verboden) LEO LENS Vroeg voorjaar Reeds nu ontvingen w$, maar te laat om het eerder te plaatsen, bericht over het hoo- ren van de leeuwerik. Het is de heer J. van Vliet, die Zaterdagmorgen in de Nieuwe Broekpolder bij Honselersdijk zijn vroolijk lied hoorde uitschateren. Wü zagen reeds druk doende spreeuwen in bruidskleed daar tusschen hun schel lied zongen. Allemaal boden van een vroeg voorjaar, zegt men. Duitsch stoomschip voor anker Bij Egmond aan Zee Te IJmulden Is gister bericht ontvangen, dat bij Egmond aan Zee een vaartuig ronddreef dat klaarblijkelijk hulp behoefde. Hierop is gistermiddag de sleepboot „Sten tor" van bureau Wijsmuller naar de aan gegeven plaats gestoomd. De sleepboot trof aan het circa 2900 ton metende Duitsche stoomschip „Helios", dat wegens den ooster- storm onder de kust ten anker was ge gaan. De kapitein wensohte echter geen assistentie en wilde beter weer afwaebten alvorens de reis voort te zetten. Inbraak te Haarlem 1000 ontvreemd Tijdens afwezigheid dier bewoonsters is Ziondagavond ingebroken in een woning aan de Leidsche Vaart te Haarlem. De dader heeft de voordeur met een breekijzer geforceerd en een groot aantal gouden en met juweelen bezette sieraden, ter waards van ongeveer f 1000, ontvreemd. EEN SCHOP, DIE AANKWAM Op het Roelof Hartplein te Amstef* dam is gisteravond een vechtpartij voor gevallen, waarbij een man van 27 jaar op een dergelijke wijze werd geschopt, dat hij in het Wilhelminagasthuis moest worden opgenomen. WINTERWEER BIJ SCHIERMONNIKOOG De hevige oostenwind en de lage water stand hebben de rijksveerboot ,3rakzand" gister voor de tweede maal genoopt den dienst Oostmahom-Schiermonnikoog te staken. Op de wadden komt veel Ijs aangedreven, zoodat de veerboot hedenochtend niet aan dien landingsdam kon aanleggen, doch meerde aan het Door HENDRIK J. BLAÖQUIèRE (4 Hij had geslapen, maar was niet verfrischt. 't Was nog [edoeg, nog een paar uur voor het aanbreken van den dag, Kiar hij nam zijn handdoek en ging zich wasschen met 'I'ud water. Daarna voelde hij zich beter en nam een boek ging zitten lezen, totdat 't licht werd. Toen zag hij weer het raam en zag altijd nog maïsvelden waantusschen de i;an voortvloog, oost, altijd oost; en een paar uur later was |tn te Davenport de laatste stad in Jowa, want daar ging 4cn over den Mississippi, de langste rivier van de wereld, i'-ï ook de oostelijke grens van Jowa vormt, en kwam men Rock Island de eerste stad van den Staat Illinois. 'En links en rechts waren steeds nog mais-velden waar- sschen de trein voort bleef vliegen, oost, altijd oost, totdat :n in de namiddag aankwam in Chicago, de groote wc- BMdstad Chicago. bEn vandaar zou het verder gaan met de Pensylvanla- Vooorweg. Eerst een weinig Zuid-Oost totdat men in den ,.,aat Indiana kwam en men zou een .weinig Z.O. blijven ort gaan, totdat men om de zuidpunt van Lake Michigan is, en dan weer oost. En in het donkere van den avond u men over de grens gaan van Indiana en in den Staat 4 hio zijn. en in den nacht Crestline passeeren, waar weer tijd een uur versprong en men de „Easteren Time" kreeg den volgenden morgen was men in den Staat Pensyl- ilnia, waardoor men den geheelen dag voort vloog, totdat !sn in den namiddag over de grens ging en in den Staat New-Jersey kwam, en dan als de zon haar dagtaak volbracht hebbende, weg zonk in het verre westen, zou ook deze lange spoorreis ten einde zijn, want men liep New-York binnen waar men weer de zee zag en het ruischen van de golven hoorden, maar niet van den Grooten Stillen Oceaan, maar van den Atlantischen. En daar in New-York was de boot die hem, na tien jaren rondzwervens, zou opnemen en wegdragend over de rollende golven van den Atlantischen Oceaan terug geven aan zijn vaderland en aan Lyda. II "t Was de dag vóór Kerstmis en in een eenvoudige, maar nette burgerwoning te Rotterdam liep Lyda, met een kind in haar armen, de woonkamer op en neer. Het was het zoontje van haar zuster, die de kleine bij tante Lyda had gelaten, terwijl zij zelf met moeder, naar de stad ging om bood schappen te doen, want morgen was het immers Kerstmis en dan zouden ze allemaal thuis zijn bij moeder en vader. Lyda had den kleine verzorgd en nu droeg ze hem in slaap, terwijl zij zacht een wiegeliedje zong. Zij had een bedje gemaakt voor hem op twee itegenelkaar gezette stoelen en toen zij overtuigd was, dat hij goed in slaap was, had zij hem daarop neergelegd en was er naast gaan zitten en keek naar de gezonde bolle wangen van hot slapend kind. Ze nam een boek en ging zitten lezen. Het was de ge schiedenis van een wilden jongen, die aangespoord door levenslust en zucht tot ondervinding, naar zee was gegaan. Ze las. hoe hij rondzwalkte op de groote zee en hoe hij ver toefde in verre vreemde landen. Maar de letters, die eerst zoo duidelijk waren, werden minder helder en begonnen door elkaar te dansen en eindelijk viel het boek uit haar hand in haar schoot, en toch bleef zij lezen. Met het boek gesloten in haar schoot las zij de geschiedenis van dien wil den jongen. Zij zag hem spelen en ravotten, met de jongens van de school, zij zag het hoe hij altijd de meisjes plaagde en hun de bikkels afnam, of de kaatsebal, dien hij zoo hoog, zoo vreeslijk hoog in de lucht kon gooien. Zij zag helt, hoe hij altijd haar plaagde, haar veel meer dan de andere meisjes, soms zóó erg, dat ze begon te huilen. Ze keek ineens naar haar pols, want eens had hij haar gegrepen en zóó hard ge nepen, dat het bloed langs haar pols liep en toen had zij ook geschreid. Maar ze had er niets van tegen den onder wijzer gezegd en toen die vroeg, waarom zij zoo huilde, had zij gezegd, dat ze gevallen was. 't Was een leugen, ja! maar anders was Piet zeker erg gestraft, wanjt de meester was streng: en ze had gezien, hoe Piet gekeken had naar dat bloed aan zijn hand en geprobeerd had, om het aan zijn broek af te vegen, en hij was hard weggeloopen en ze was er zeker van, dat hij er spijt van had, dus waarom moest hij dan nog gestraft worden ook. Eens had zij tegen Piet gezegd, dat een jongen haar de bikkels afgenomen had en niet terug gegeven en toen was Piet dadelijk naar den jongen toe gegaan en was hem aan gevlogen en toch was die jongen veel grooter dan Piet. En ze waren samen op den grond gerold, over en over, en al de jongens en meisjes hadden er in een kringetje om heen gestaan. Maar Piet was boven gekomen en had dien jongen geslagen, vlak in het gezicht, zoodat hij uit zijn neus begon te bloeden en toen eerst had hij hem los gelaten en hem ge zegd, dat hij het nooit meer wagen moest om aan Lyda's bikkels te komen. En Piet zijn ooren waren zoo erg rood. want daar had de jongen hem aan beet gehad en Piet had gespuwd en nog eens gespuwd, want hij had haar van dien jongen in zijn mond. En ze zag Piet grooter worden en hoorde van zijn ver langen om naar zee te gaan en vreemde landen en volken te zien. Hij plaagde haar nu zoo veel niet meer, want hij was van school en zij ook maar toch zagen ze elkaar nog dikwijls en moest ze nog wel eens voor hem op den loop. En ze liep wel weg, maar bang was ze toch eigenlijk niet en als hij haar dan soms eens pakte, dan probeerde zij wel om los te komen en gilde ne* zooals al de meisjes doen, maar toch, ze had er niets om gegeven, al had hij haar den ge« heelen dag vast gehouden. En toen Piet eindelijk weg ging en aan allen een laatst vaarwel zei en ook haar een hand gaf, toen had ze in eens niet meer kunnen ademen; en toen Piet met vluggen stap weg liep en nog eens omkeek, hadden ze hem allemaal na gewuifd en toen hij nog eens omkeek, waren er nog een paar die wuifden en eindelijk zij maar alleen meer; en .toen ze hem niet meer zien kon, had ze in eens gezucht, zoo erg diep gezucht. En ze had haast nooit meer van hem gehoord, want hij schreef zoo weinig. Maar eens op een keer, toen het zoo vreeslijk hard stormde en de nacht zoo donker was, had ze voor het zolderraam gestaan en gedacht: wie weet waar Piet is! Misschien wel op zee en misschien zinkt het schip wel en ze had gewuifd met haar zakdoek. En op een anderen keer, toen zij te Scheveningen was, was zij op het hoogste duin geklommen en had weer gewuifd, gewuifd met haar zakdoek. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5