DINSDAG 26 JANUARI 1937 EERSTE BUAD PA>i Buitenland RUSSISCHE RECHTSPRAAK In Rusland speelt zich opnieuw een "die walgelijke processen af, die ons doen gevoelen dat de afstand tusschen West- Europa en het voormalige land der tsaren psychologisch nog aanzienlijk grooter is dan louter in geografisch opzicht Een ruig stel revolutionairen, onder wie een zeven tal joden, de beruchte Radek is een hun ner, verschijnen er voor de vierschaar om rekenschap te geven van hun daden. Zij worden beschuldigd van dingen, die al bijzonder kras zijn. Gezamenlijk zouden zij het plan hebben gehad, aan het dictaro- riaal bewind van Stalin een einde te ma ken door Sovjet-Rusland, tijdelijk, over te leveren aan Duitschland en aan Japan: Aan Duitschland zou het rijke gebied der Oekraïne worden overgeven, aan Japan de kuststrook in het Verre Oosten, en door deze verdeeling zou in Rusland voldoende beroering ontstaan, om de partij der Trotskisten, die aanhangers zijn der „per manente revolutie" aan de macht te bren gen. Daartoe moest, behalve dit verraad van het land aan buitenlandsche mogend heden, ook nog de noodige binnenlandsche onrust worden verwekt. Dit zou geschieden door het beramen van moordaanslagen, het plegen van daden van sabotage in het bedrijfsleven, waarbij men er niet voor zou terugdeinzen, desnoods de levens van groot aantal arbeiders op te offeren, im mers juist zulke offers zouden de arbeiders massa zoodanig verbitteren, dat zij des te gemakkelijker tegen de Stalin-partij in het harnas te jagen waren. Het behoeft zeker niet gezegd te worden dat het geheele complex van deze aanklach ten eenvoudig fantastisch is. Het lijkt ge schoeid te zijn op de leest der allergoed koopste politie-romans. Alle raffinement is eraan vreemd; slechts openbaart het op een merkwaardige wijze welk een mentaliteit er heerscht in officieele Sovjetkringen, dat men met dergelijke grove middelen de open bare meening, zoowel binnen als over de Russische grenzen, meent te kunnen be- invloeden. Sovjet-Rusland is een land dat ondanks alle lofuitingen van oppervlakkig georiën teerde touristen nog in een dergelijken staat van economische chaos verkeert, dat het zijn inwoners niet behoorlijk kan klee- den en voeden. Het lot van den arbeider is er droevig; hij is er ver gezonken beneden het peil, dat in west-Europa normaal mag worden genoemd. Op het gebied van voed selvoorziening en van huisvesting heer- schen er toestanden, waarbij eenvoudig de haren te berge rijzen. Een kleine kliek >honzen" heeft er het heft in handen en weet van deze positie uitnemend te profi- teeren. Geen wonder dat het Russische volk de overdadig gekruide schotels der terreurprocessen noodig heeft, om de dage- lijksche ellende eens een oogenblik te kun nen vergeten. Ziehier, zoo redeneert allicht de eenvoudige arbeider, waarom het in ons land nog in vele opzichten zoo slecht gaat: fascisten en Trotskisten saboteeren onze bedrijven! De grove beschuldigingen tegen Radek en 'de zijnen dienen tevens een tweede doel. De landen waar orde en regel heerscht, zoo als Japan en Duitschland, moetan in de we reld verdacht worden gemaakt, als zouden zij erop uit zijn, cynisch een oorlog te ont ketenen voor het vervullen van eigen oog merken. Dat de thans terecht staande be schuldigden, onder wie gelijk gezegd een zevental joden, met Duitschland zouden hebben gecomplotteerd, en dus „fascisten" zouden zijn, is eenvoudig belachelijk! Ook thans treft weer het schouwspel van 'de omstandig afgelegde bekentenissen. Het lijkt wel of de gedaagden er een innerlijke bevrediging in vinden, zichzelf te bespetten met zooveel mogelijk modder en slijk. Blijk baar heeft de Gepeoe nog immer dezelfde vertrouwde methoden om haar slachtoffers murw te maken, en achten deze den dood gering, vergeleken bij de folteringen, die hun zoo zij een andere openbare houding aannamen, alsnog zouden kunnen over komen. Een hunner, Radek, heeft op zeer cynische manier de geheele zaak bespot, toen hij zijn ondervrager antwoordde, dat hij de wet niet kende. Dreigend werd hem toen toegevoegd dat hij deze kennis, name lijk bij zijn veroordeeling, zeer spoedig zou opdoen, waarop Radek repliceerde, dat hij er in dit geval niet lang van genieten zou, doelende op het doodvonnis, hetwelk onge twijfeld reeds voor hem gereed ligt! De verschrikkelijke farce spoedt inmid dels naar haar einde. Dat zal hetzelfde zijn als bij vorige, soortgelijke gelegenheden: een aantal oude bolsjewieken, die het hui dige bewind onwelgevallig zijn geworden, uit wat voor oorzaak dan ook, gaat tegen den muur, voor het laatste salvo. De cere monie zal velen hunner bekend, zoo niet .vertrouwd zijn; anderen zijn, door hun toe doen, denzelfden weg gegaan. De revolutie .verslindt haar eigen kin deren! DE JAPANSCHE KABINETSCRISIS Oegaki stuit op moeilijkheden Zullen de militairen tot medewerking bereid zijn? De voormalige gouverneur van Korea, generaal Oegaki, die van den Japan- schen keizer opdracht heeft ontvangen tot vorming van een nieuw kabinet, heeft gistermiddag om vier uur een be zoek gebracht aan den minister van Oorlog, Terauchi en een half uur later aan den minister van marine^ N a- gano, teneinde hun te verzoeken, aan bevelingen te geven ten aanzien van hun opvolgers. Terauchi zou Oegaki op de tegen hem heerschende stemming in het leger ge wezen hebben, waarmede men rekening dient te houden. Intusschen wordt bekend, dat op een conferentie van leidende militairen be sloten is, dat geen enkele generaal can- didaat zal worden gesteld voor de func tie van minister van Oorlog in een kabi- net-OegakL In politieke kringen gelooft men des niettemin, dat het leger zal moeten toe geven, indien Oegaki bepaalde eischen van de militairen inwilligt en de wil van den keizer in het uiterste geval nogmaals tot uitdrukking wordt ge bracht Terauchi en Nanago zullen spoedig hun beslissing mededeelen. Oegaki's positie Omtrent den persoon van Oegaki kan nog het volgende worden gemeld. De kabinets formateur is zeventig jaar oud. Hij heeft een militaire loopbaan gevolgd en ook deel genomen aan het politieke leven in Japan. Gedurende vijf jaren is hij minister van Oorlog geweest in de vijf kabinetten, die gevormd werden door de Minseitopartij, ter wijl hij voorts vijf jaar lang gouverneur- geneoal is geweest van Korea, uit welke functie hij verleden jaar is getreden. Hij wordt beschouwd als de man, die het meest bekwaam is, Japan uit den tegen- woordigen ernstigen toestand te halen. De Minseito en de Seiyukai zijn bereid, hem te steunen .Militaire leringen echter toonen zich krachtig tegen Oegaki gekant onder voorwendsel dat hij iedere zuivering en toepassing der strengste discipline in 't leger zal verhinderen. In dit verband moet er op gewezen wor den, dat, wanneer het leger zijn houding niet wijzigt, Oegaki gedwongen zal zijn, af te zien van de kabinetsformatie, aangezien een 31 Mei 1936 afgekondigde wet bepaalt, dat de minister van Oorlog uit de gelederen van het leger moet komen. Een Japansche prins naar Londen Voor de a.s. Koningskroning Het ministerie der keizerlijke Japansche huishouding deelt mede, dat prins en prinses Tsjitsjiboe uit Yokohama naar Vancou ver zullen vertrekken, op weg naar Londen, waar zij de kroning van koning George als vertegenwoordigers van den Japanschen kei zer zullen bijwonen. Zij zullen als gasten de Canadeesche regeering door Canada rei zen. Verwacht wordt, dat zij 29 Maart te Van couver zullen aankomen, daar een special en trein zullen nemen, die aangeboden wordt door de Canadeesche regeering, cn twee da gen als gast van lord Tweedsmuir. den Ca- nadeeschen gouverneur-generaal, in Ottawa zullen blijven. Vervolgens gaan zij naar New-York, blij ven daar drie dagen en vertrekken met de „Queen Mary" op 7 April naar Londen, waar zij 11 April aankomen. De toestand In de Belgische mijnen Volgens de gegevens van het Belgische ministerie van binnenlandsche zaken is in het centrum en in het Luiksche een alge- meene hervatting van den arbeid in de mijnen waar te nemen. In de Borinage wordt nog gestaakt door 695 arbeiders in een mijn te Jemappes. Het bekken van Charleroi telt nog 3450 stakers. Hier werd de arbeid in vier mijnen hervat, maar in een andere mijn is een staking begonnen. Rijksdag kómt op 30 Jan. bijeen Een regeeringsverklarlng te wachten Dr. Goebbels heeft bekend gemaakt, 'dat op 30 Januari, den vierden verjaardag van het het bewind komen van het nationaal-socialisme, de rijksdag te 13 uur zal bijeenkomen. Rijkskanselier Hitier zal een regeerings- yerklaring afleggen. Allen Duifsrhers zal de gelegenheid wor den geboden, zijn rede door den luidspre ker te hooren. Het kabinet zal te 17 uur vergaderen, ferwijl Hitier te 20 uur een fakkeloptocht tal bijwonen. Moord in het Bois de Boulogne Een Sovjet-journalist doodgeschoten In het Bois de Boulogne nabij Parijs heeft men het lijk gevonden van den Sovjet-jour nalist Dimitri Navachine. Volgens een ooggetuige zou Navachini zijn overvallen door een idividu, toen deze zich met zijn twee honden op de wandeling bevond. Navachine viel met het gelaat op den grond. De getuige liep op hem toe en zag, dat hij door twee revolverschoten doodelijk gewond was. De man waarschuwde een boschwachter en onmiddellijk daarna verscheen de politie ter plaatse. Het onderzoek wordt actief voortgezet, doch de beschikbare gegevens stellen nog niet in staat na te gaan, welke de beweegre denen tot de daad zijn geweest. Men helt echter over tot de veronderstel ling, dat het hier een politieke misdaad be treft. „Le Temps" schrijft, dat Navachine een intiem vriend was van de beide betrokke nen bij het groote politieke proces, dat op het oogenmlik te Moskou gevoerd wordt. Piatakoff en Sokolnikdff. Men beweert, aldus voegt het genoemde blad er aan toe, dat Navachine bijzonder goed op de hoogte was van deze zaak. Voor de te Parijs wonende Russen is het een uitgemaakte zaak, dat het hier een poli tieke misdaad betreft. Een vriend van Rhoem gearresteerd Duitschland vraagt uitlevering Het parket van Ansbach, in Beieren, heeft de uitlevering verzocht van den ge- pensionneerden Pruisischen majoor, Rudolf Botz, vroeger intiem vriend van wijlen kapitein Rhoem. Op grond hiervan heeft de Weensche po litie Rudolf Botz in arrest gesteld. Botz wordt beschuldigd van verduisteringen, ge pleegd in zijn kwaliteit van commandant van het arbeidskamp to Ansbach. Hij was na den dertigsten Juni 1934 naar het bui tenland gevlucht. Het Weensche parket onderzoekt thans nauwkeurig, of het hier een gewoon delict, dan wel een politieke zaak, betreft. De Spaansche burgeroorlog ME.R EENHEID IN DE ROODE GEVECHTSLEIDING Mislukte roode stormaanval De onderhandelingen, welke sedert lang tusschen Valencia, Barcelona en Bilbao gevoerd werden over de coördi natie van de verdediging tegen de troe pen van Franco, hebben thans tot een overeenkomst geleid. Besloten is, op een gunstig moment in een niet al te ver verwijderde toe komst op de fronten van Madrid en Arragon en langs de geheele Baskische wust offensieven te ondernemen, welke ten doel zouden hebben, Franco te nood zaken, een deel van de bij Madrid ge concentreerde strijdkrachten terug te trekken en ze over andere sectoren te verdeelen. De generale staf van de nationalisten is overigens volkomen op de hoogte van deze gemeenschappelijke operatieplan nen. Radio-Burgos geeft zelfs zeer nauwkeurig berichten omtrent de be sprekingen, die te Valencia hebben plaats gehad. De Catalanen treffen reeds omvangrijke voorbereidingen. Groote troepencontingenten en omvangrijke hoeveelheden oorlogsmate riaal worden in West-Catalonië geconcen treerd, mogelijk voor een groot offensief tegen Saragossa of Teruel. Ook de Basken hebben troepen in Astu- rië verplaatst Het is niet uitgesloten, dat daar een groot offensief tegen Oviedo wordt voorbereid. Om den Cerro de los Angeles De roode troepen hebben mpt alle be schikbaar materiaal een nieuwen storm aanval ondernomen op den Cerro de los Angeles, den bekenden heuvel ten Zuiden van Madrid, waarom nu al een week lang hevig wordt gevochten. Na een hevig spervuur uit alle batterijen gingen de roode colonnes tot een flankaan- val over onder bescherming van zware tanks, die uit alle frontsectoren in de om geving van den heuvel waren geconcen treerd. Met de bajonet op het geweer rukte de roode infanterie naar den Noordkant von den heuvel op, doch de nationalistische be zetting, die op den heuveltop uitstekende stellingen heeft gebouwd, ontving de vallers met zulk een hevig mitrailleur vuur, dat zij zich, na verscheidene malen getracht te hebben, door het moordende vuur heen te breken, op hu'ü uitgangsstellingen moes ten terugtrekken. In den loop van den voormiddag heersch- te ook in Caranbanchel en den Usera-sec- tor een drukke gevechtsactiviteit. De aan vallen, die de rooden daar ondernamen, werden evenwel door tegenaanvallen van de witten opgevangen, zoodat de geheele actie van de volksfronters op een misluk king uitliep. DE VREEMDE VRIJWILLIGERS IN SPANJE Duitschland en Italië wenschen inmenging onmogelijk te maken Een drietal practische voorwaarden Naar respectievelijk uit Rome en Berlijn wordt vernomen, hebben de Ita- liaansche en Duitsche regeeringen gister op de Britsohe ambassades in beide 6teden haar antwoord op het Engelsche memorandum van 11 dezer laten over handigen. Beide regeeringen verklaren zich nogmaals bereid, de noodige maatrege len te nemen, om de recruteering en het vervoer van vrijwilligers naar Spanje te stuiten, op voorwaarde dat dergelijke maatregelen gelijktijdig ook door alle mogendheden worden genomen, een ef fectief controle-systeem wordt doorge voerd en het geheele vraagstuk van de indirecte inmenging met spoed in be handeling wordt genomen, Het Italiaansche antwoord luidt als volgt: lo. De Italiaansche regeering heeft nauw keurig het memorandum van de Britsche ambassade van 11 dezer inzake de kwestie van de niet-inmenging en in het bijzonder inzake de kwestie der vrijwilligers bestu deerd. i. Volgens de opvatting, door de Brit sche regeering tot uiting gebracht, zijn de meest-belanghebbende mogendheden .van oordeel, dat 't noodzakelijk is, onmiddellijk maatregelen te nemen, om den toevloed van buitenlandsche vrijwilligers naar Spanje *e stuiten. Deze maatregelen zouden gelijktijdig door alle mogendheden moeten worden ge nomen. Verder zijn de mogendheden van oordeel dat de andere vormen van in ïirecto inmenging nauwkeurig moeiten worden be studeerd en tenslotte dat een doeltreffend systeem van controle moet worden ingesteld. D$ Italiaansche regeering prijst zich ge lukkig, dat zij een nieuwe gelegenheid heeft te verklaren, dat he<t doel, dat wordt nage streefd. juist het doel is, dat ook zij beoogt te bereiken. Het is uiteengezet in haar nota van 7 dezer in paragraaf vier. Bijgevolg is de Italiaansche regeering be reid wettelijke maatregelen te nemen, welke noodig zijn om te voorkomen, dat op haar gebied vrijwilligers worden gerecruteerd of dat van of over haar geleed vrijwil'igar» naar Spanje gaan. om in Spanje actief deel te nemen aan den strijd. Deze maatregelen zijn reeds opgesteld en zullen in werking treden, zoodra de overige regeeringen hebben toegestemd ui het aan nemen van een controle-systeem en zoodra door middel van de cu^-issie m Londen een datum zal zijn vastgesteld, waarbij de maatregelen gelijktijdig in werking zullen treden. 3e. In haar memorandum herinnert de Britsche regeering eraan -dat de met-inmen gingscommissie reeds een plan tot controle van dc havens en landgrenzen van Spanje heeft opgsteld en dat dit plan, indien het wordit uitgestrekt tot het binnenkomen van vrijwilligers, als voldoende kan worden be schouwd, om het ibeoogde doel te bereiken. In dit verband vraagt de Britsche regeo- ring of de Italiaansdie regeering andere vormen van controle bestudeert. Indien dit het geval is, zal de Britsche regeering deze plannen met de grootste nauwkeurigheid be- studeeren. De Italiaansche regeering heeft de eer te verklaren, dat zij bijna gereed is met studie van de voorstellen van de commissie en dat zij binnenkort door middel van haar vertegenwoordiger in de Londemsche com missie haar inziohten zal bekend maken, ook wat betreft de controle op het luchtverkeer De Italiaansche regeering heeft verder de eer, erop opmerkzaam te maken, dat be halve de voorstellen, welke zijn ingediend tot het doeltreffend doorvoeren van de niet-, inmengings-politiek, ook is voorgesteld, alle niet-Spaansche strijders, politieke propagan disten en agitatoren van het Spaansche ge bied te verwijderen teneinde den toestand terug te brengen tot de verhoudingen van Augustus jl. Be regeering wijst hfertbij op haar mi randum van 7 dezer. De Italiaansche regee ring zou gaarne zien, dat de Britsohe regee ring haar inzichten dienaangaande bekend maakte. De Italiaansche regeering is van •haar kant bereid concrete voorstellen dien aangaande in de commissie van Londen te verdedigen. De Italiaansche regeering wijst verder op de berichten, welke de laatste dagen in de pers zijn verschenen over een na turalisatie in massa van de buitenlan ders, die aan een der beide zijden in Spanje strijden. Deze maatregel zou zeker in strijd zijn met de politiek van ni et-inmenging. De Italiaansche regeering geeft zich re kenschap van en waardeert de bedoe lingen van de Britsohe regeering, die de noodige maatregelen heeft genomen om op haar gebied het recruteeren en het vertrek van vrijwilligers naar Spanje strafbaar te stellen. Zij hoopt, dat de Britsche regeering van haar kant deze nota van Italië zal waardeeren als mede de voorafgaande mededeelingen strekkende tot het steunen en aannemen van ieder voorstel tot een doeltreffende en algemeene politiek van niet-inmen- ging en de rigoureuse doorvoering hier van in het belang van het Spaansche volk, van den vrede en de beschaving. Da Inbond der Dnltsche nota Evenals de Italiaansqhe regeering ver klaart de Duitsche in haar antwoord, met voldoening te hebben vernomen, dat naar de meening van de koninklijke Britsche regee ring de meest belanghebbende mogendheden het thans met elkanoer eens zijn over de noodzakelijkheid, dat onmiddellijk maatre gelen getroffen worden, om den stroom van vrijwilligers naar Spanje te stuiten en dat voorts ook principieels overeenstemming be staat over -de noodzakelijkheid, dat deze maatregelen door alle betrokken regeeringen gelijktijdig worden genomen, verder dat het geheele vraagstuk van de indirecte vor men van inmenging met spoed in behande ling wordt genomen en dat een effectief controle-systeem wordt ingevoerd. Hiermede zouden de voorwaarden vervuld zijn, waar van de Duitsche regeering in haar nota van 7 Januari haar bereiowilligheid tot het uit vaardigen van de door haar te treffen maat regelen afhankelijk heeft gemaakt. Onder deze omstandigheid heeft de Duit sche regeering reeds een wet voorbereid, welke het vertrek van Duitsche staatsonder- danen naar Spanje, om aan den burgeroor log deel te nemen, alsmede de recruteering van personen tot dit doel onder bedreiging met straffen vebbaodt en voorts de noodza kelijke maatregelen van bestuur vaststelt, om het vervoer uit en door Duitschland van alle personen, die zich naar Spanje willen begeven, te verhinderen. Het is aan te bevelen, dat de Londensche commissie voor niet-inmenging terstond da overeenstemming van alle betrokken regee- ringen omtrent den essentieelen inhoud van de door haar te treffen maatregelen, omtrent het tijdstip, waarop zij van kracht zullen worden, alsmede over de groote lijnen van het in te voeren controle-systeem vaststelt. Zoodra zulks geschied is, zal de Duitsche re geering onverwijld de ncodige verordeningen uitvaardigen. Wat de controle betreft, heeft de Duitsche regeering eerst onlangs een aantal ontwer pen van de Londensche commissie ontvan gen, welke zij zoo snel mogelijk bestudeert. Zoodra zij hiermede gereed zal zijn, zal het resultaat aan de commissie worden medege deeld door den vertegenwoordiger van de Duitsche regeering in de commissie, die daarbij eventueel aanvullende voorstellen zal doen. Tenslotte betreurt de Duitsche regee ring, dat de Britsche regeering zich nog nog niet heeft uitgesproken over de voor stellen van de Duitsche regeering, welke zijn vervat in de nota van 7 Januari, waarin wordt voorgesteld', alle niet- Spaansche deelnemers aan den strijd in Spanje, alsook de politieke propagan disten en agitatoren uit Spanje te ver wijderen teneinde den toestand van voor Augustus jl. te herstellen. De Duitsche regeering hecht hieraan bi zon der veel waarde. Zij vreest ernstig, dat het na de geheele reeds in de nota van 7 Januari geschilderde ontwikke ling der dingen tot een eenzijdige, met den zin van de niet-inmengingspolitiek in strijd zijnde begunstiging van de ele menten, die tegen de nationale Spaan sche regeering strijden, zal leiden, als de mogendheden den stroom van vrijwil ligers naar Spanje alleen voor de toe komst verhinderen en de reeds in Spanje vertoevende buitenlandsche deel nemers aan den burgeroorlog daar maar laten blijven. De Duitsche regeering Is van oordeel, dat de mogendheden thans uan iedere mogelijk heid van inmenging in Spanje een einde moeten maken. Indien zij daartoe ernstig zijn besloten, dan zullen ook de wegen en middelen worden gevonden om het boven genoemde voorstel van Duitschland te ver wezenlijken. Een deel der door den bomaanslag aang erichte schade in. de Spaansche ambt5 te Lissabon. DE OVERSTROOMINGSRAMP IN DE VEREEN. STATEN Honderd vijftig steden staan blank Een half millioen menschen dakloos De overstroom!ngsramp In de Ver- èenigde Staten strekt zich momenteel uit over elf staten, terwijl 150 steden geheel of gedeeltelijk onder water staan. Manschappen der hulp-expedities heb ben over een front van achttien mijl te gen het water te kampen. Het aantal vluchtelingen is Inmiddels tot 450.000 gestegen, meerendeels per sonen uit de dalen van de Ohio en de Mississipi. Verscheiden Honderden menschen worden nog vermist. De materieele schade is op het oogen blik met geen mogelijkheid te overzien. Zij beloopt ongetwijfeld vele millioenen dollars. De daklooizen worden op tal "van plaat sen bedreigd door typhus, dysenterie en andere besmettelijke ziekten. Het Roode Kruis heeft de regeering met kracht verzocht, vier millioen dollar be schikbaar te stellen voor de leniging der noo- den van de duizenden slachtoffers, terwijl het uit eigen reserves een bedrag van één millioen voor dit doel zal uittrekken. Aangezien de geheele politioneele macht is gemobiliseerd, om deel te nemen aan het reddings- en hulpwerk, is zij op sommige plaatsen niet in staat, met straffe hand op te treden tegen plunderaars en andere mis dadige elementen, die ten eigen voordeele van den noodtoestand misbruik trachten te maken. In het gansche gebied der catastrophe ïs de staat van beleg afgekondigd. In vele steden ligt alle verkeer volkomen stil; in andere wordt het ten zeerst belem merd. Alle bewoners van de. stad Louisville heb ben zich tegen de typhus moeten laten in enten. Tengevolge van de versohillende hevige branden in Cincinnati heeft de toestand zich aldaar nog toegespitst. De brandweer staat machteloos tegen de laaiende vuurzee. Het drinkwater moest worden gerantsoeneerd. Electrische stroom wordt nog slechts gele verd aan de radiostations en dagbladen. Twee branden hebben alleen reeds een scha de veroorzaakt van naar schatting, twee "Tillioen dollar. In den staat Missouri zijn 14 personen in de golven omgekomen. In het dal van de Mississippi bevinden zich verscheidene honderden personen in levensgevaar, aangezien zij geheel door het water zijn ingesloten. De stad Lawrenceberg in den staat Ohio is geheel van de buiten wereld geïsoleerd. Aurora in Indiania is zonder licht en ver warming. In West-Virginia zijn gevallen van ernsti ge influenza en longontsteking geconsta teerd. De burgemeester Van Cairo, Bode, heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin hij allen vrouwen en kinderen verzoekt de stad te verlaten. Langs den eenigen weg, die nog niet overstroomd is, verlaat een eindelooze rij auto's en vrachtwagens de stad, beladen met vrouwen en kinderen, die de wijk ne men naar St. Louis. De waterstand der Mississippi heeft be reids 5S voet bereikt, hetgeen bijna 2 voet hooger is dan bij de catastrophe van 1927. Dc ingenieurs, hij wie de leiding der werk zaamheden berust, moeten door leden van de nationale garde worden beschermd, aan gezien de boeren zich verzetten tegen het openen der sluizen. Zij dreigen den oudm Mississippidijk, heneden Cairo gelegen, in de lucht te doen springen, tengevolge waarvan de stad 10 voet onder water zou komen te staan. In Louisville Is een enorme benzinetank geëxplodeerd, waarvan de inhoud zich mii len ver over de watermassa's heeft uitge spreid. Bij Cincinnati heeft de Ohio inmiddels een waterstand bereikt van 79 voet. Even ten Noorden der stad drijven twee benzinetanks op het water; de eene bevat 108.000 gallons; de andere 50.000, Uit Washington zijn ln allerijl Wj eieren en 60.000 pond vleesch in blilj< de zwaarst geteisterde gebieden gezofy VI Omvang van de ramp Een Half millioen menschen Is b! loos; 150 steden en dorpen staan <%j water en twee millioen menscjhensïi .verstoken van drinkwater, re Het gebied der overstroomingen P een oppervlakte gelijk aan die vaa^ geland en Wales tezamen, ei Een deskundige is van meening.[)i het nog tien dagen kan duren, alee1 overstroomingen het dal van de M: sippi bereiken. Hij voegde daaraan toe, dat hel mogelijk is, dat de overstroomingi r een maand zal druren, 1 Ludendorff's tijdschrift in beslag genomen Wegens een publicatie over SpanjiP1 De correspondent van 'de „Dailyr~ graph" te Berlijn bericht, dat het ste nummer van het veertiendaaii tijdschrift van generaal LudendorfK de Gestapo ln beslag is genomen.;li Ludendorff wijdt in dit nummer' artikel aan de Spaansche kwesti J schrijft hierin, dat er weinig k«' tusschen beide partijen in den bsjj oorlog. Hij acht het clericalism® Franco een bijna even groot ge var het communisme en bovendien trouwt hij Mussolini. Hij is dertig van meening, zoowel op politieke tljj, militaire gronden, dat Duitschland'^ buiten de Spaansche kwestie houden. nj N De troepen van Franco, zoo sch%] zijn er nog niet in geslaagd Madrid*, zetten, terwijl zij twee maanden grie: de buitenwijken zijn aangekomen. Indül Madrid neemt, dan moet Franco no?d« lijk Spanje, het Baskenland en boverN Catalonië veroveren. Zijn troepen 'ö'bi Jaen, ten Oosten van Cordova, doch' nog niet duidelijk of dit het beging een groot offensief, of alleen een bten om zich meester te maken van der! opslagplaatsen van olijfolie in dit öoi Op de een of andere wijze moet H i toch de staten, die hem helpen, bettfr hij heeft weinig geld. Sprekende over de politieke zijde kwestie schrijft generaal LudendorI*n Niet alleen Frankrijk, doch ook EnN voelt zich bedreigd door een fas(Jr< Spanje, terwijl Italië aan zijn imrj1 denkt. Duitschland moet de militain®2 tieke en economische omsingeling,? mede het wordt bedreigd, het hoofd r? Mussolini verlangt niet de Baleare:'W Spaansch Marokko, doch wat hij verft een fascistisch Spanje, dat hem C. gehoorzaamt en een provincie va|w Romeinscho imperium wordt. Hij V00 nooit uit het oog verliezen. Engeland zoo schrijft de generaal^ hoeft wederom een zware nederlaag ^eri doch de democraten zijn niet in sb-ba: andere politiek te volgen dan die va-'e i praten. I De correspondent acht *t niet waatit' lijk, dat generaal Ludendorff persoonhei worden gestraft, in verband met zljils leden,

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2