itdOh ALLEMAAL THUIS I MAANDAG 25 JANUARI 1937 Het raadselachtig auto- ongeval bij Renswoude GEEN TEGENLIGGER GEVONDEN Is er sprake van een aanrijding Nog steeds hangt er een sluier over het auto-ongeval dat in den nacht van Vrijdag op Zaterdag nabij Rens woude gebeurde en dat aan het le ven van drie jonge menschen een ein de maakte. Het vermoeden bestaat dat de auto, een two-seater, door een tegenliggende treiler is geraakt, maar nog steeds heeft de ijverig speurende politie deze treiler niet kunnen opsporen. De Arnhemsche politie, die spoedig na het ongeval werd gealarmeerd, heeft heel den nacht gezwoegd om deze te ontdekken. Elk gegeven werd uitgebuit, alle wegen rondom Arnhem werden afgezet, maar zelfs de uitge breidste maatregelen hebben geen resultaat opgeleverd. De plaats van het onheil, het volkomen rechte gedeelte van den weg tusschen Rens woude en De Klomp, is aan een scherp on derzoek onderworpen, doch ook dit leverde weinig van beteekenis op. Oorspronkelijk zocht men naar een dop van het linker achterwiel, die was afgerukt. Men meende daardoor een aanwijzing tot een aanrijding gevonden te hebben. Toen het licht werd vond men den dop evenwel veel dichter bij de onheilsplek dan men aanvan kelijk had gezocht en daarmede was ook dit argument weer uit handen geslagen. Met groote snelheid gereden De bestuurder moet wel met zeer groote snelheid gereden hebben. Daarvan getuigen trouwen ook degenen, die de auto hebben zien passeeren. De slag waarmede het onge val geschiedde moet geweldig geweest zijn. De auto werd zoo grondig vernield, dat deskundigen verklaren dat zij nim mer een vernielde wagen hebben ge zien die bij een ongeval zoo totaal werd versplinterd. Van de zijde van Arnhem Is de wa gen tegen den boom gevlogen, doch hij maakte daarbij een halven slag om, zoodat hij in de richting van Arnhem kwam te staan. Stangen en onderdee- len vormden met elkaar een hopelooze ruïne als van met mokers inelkaar geslagen blikken. Op slag gedood Het slachtoffer dat in de dicky-seat gezeten was, de heer v. d. Garden, werd meer dan 25 meter verder op den weg gevonden. Zoo ver was het lichaam weggeslingerd dat men in de meening verkeerde, dat het een wiel rijder was, die bij de botsing zou zijn aan gereden. Toen men, na ijverig zoeken, geen rijwiel kon ontdekken moest men wel aannemen dat hij tot de inzittenden had behoord. Ook dit slachtoffer werd op slag gedood. De bestuurder en de naast hem zittende dame.zijn ook op het moment van de botsing om het leven gekomen. De heer Nieuwenhuys zat tusschen het stuurrad en de andere vermorzel de deelen van de auto geklemd en mej. Liethoff lag naast de wagen. Beiden werden op een vreeselijke wijze ver minkt. Naar Renswoude Per auto werden de slachtoffers naar het lijkenhuisje bij het gemeentehuis te Rens woude vervoerd, waar diep in de nacht fa milieleden van de slachtoffers de identiteit vaststelden. Het onderzoek, dat aanvankelijk geleid werd door den commissaris van politie te Ede, werd, omdat het geval zich op het grondgebied van Renswoude voordeed, aan de politie aldaar overgegeven. De burgemeester, Baron Taets van Amerongen, deed de lichamen en auto- resten in beslag nemen, doch heeft die in den loop van Zaterdag aan de familie en den auto-eigenaar, de garage Riemers te Arnhem, weer vrijgegeven. In het dorp en bij de plaats waar het on geval geschiedde, besprak men het ongeval in groepjes en ook te Arnhem heeft het ge beurde ontroering gewekt. De weg ArnhemUtrecht De weg ArnhemUtrecht wordt be rucht om de vele zeer ernstige onge vallen die er zich voordoen. Nog geen week geleden het ernstig ongeval nabij „Het Planken Wambuis" tusschen Arnhem en Ede, waarbij twee gewonden en één doode te betreuren waren en nu dit waarbij drie jonge levens zijn omgekomen. De weg ter plaatse heeft evenwel tot het ongeval geen aanleiding gegeven. Het beton nen deel gaat aldaar ongeveer over in de steenbestrating, en de weg is mooi, hoewel misschien niet al te breed. Het ontbreken van schier elke getuige le vert hier de groote moeilijkheid bij de re- constrcutie van het ongeval. Slechts een wiel rijder heeft een vrachtauto, een groote trei ler, van roode kleur gezien, doch verder is er niets. De slachtoffers Omtrent de drie slachtoffers kan het vol gende worden medegedeeld: Zij waren allen uit Arnhem afkomstig. De bestuurder, de heer P. Nieuwenhuys, is een zoon van een der directeuren van de Theo Gillissens Bank te Haarlem en hij was sinds een half jaar bij de firma Bruynzeel in functie. Voor haar reeds hij dagelijks uit in een kleine bestelwagen, waarmede hij zeer snel reed. Hij genoot de naam van een goed en ervaren autobestuurder te zijn. Bij zijn firma onderscheidde hij zich door ijver en door zijn succesvollen verkoop. Het andere slachtoffer, dat naast den be stuurder gezeten, was, is mej. N. Liethoff, oud 24 jaar, wonende in de Schutterstraat 39 te Arnhem en het derde slachtoffer, de 25-jarige C. van der Garden, was afkom stig uit Utrecht en sinds korten tijd ook te Arnhem werkzaam. De heer Nieuwenhuys heeft Vrijdag den geheelen dag met den bestelwagen gereden en 's avonds verwisselde hij deze voor de two-seater, waarmede hij de rit, die hem noodlottig werd, maakte. De garagehouder verklaarde van de gedachte te zijn dat de heer N. in de stad zou blijven, doch het schijnt dat hij bij het ontmoeten van den heer v. d. G. van meening veranderd is. Het is begrijpelijk dat men zoowel bij de fa. Bruynzeel als bij garage Riemers zeer onder den indruk van het gebeurde is. Een wanhoopsdaad Ruit van een juwelierszaak vernield Vrijdagavond om half twaalf heeft de 22- jarige werklooze kantoorbediende J. P. te Groningen met een bijl een gat gesla gen in een van de winkelruiten van de ju welierszaak van de Fa. Frans Brugsma aan de Heerenstraat aldaar. De jongeman had voor een waarde van ruim duizend gulden in zijn zak gestoken, doch oeed geen moeite te ontkomen, toen hij door eenige voorbijgangers in het por tiek werd opgemerkt. Hij liet zich, toen de politie gewaarschuwd werd, gewillig arresteeren. Zijn rijwiel had hij tegen het naast gelegen winkelperceel gezet, zoodat h" wel had kunnen vluchten. Uit deze bijzondere omstandigheden mag worden afgeleid, dat de jongeman niet de bedoeling heeft gehad om te stelen, maar slechts op eenigszins zonderlinge wijze de aandacht heeft willen vestigen op den wan- liopigen toestand, waarin hij zich bevindt. Spring niet uit een rijdende tram! Te Amsterdam hebben Zaterdag weer twee personen die uit een rijdende tram sprongen, deze onvoorzichtigheid duur moeten betalen. Op het Stadionplein is een 23-jarige jonge man onder een bijwagen van lijn 24 geraakt Terwijl de tram nog in beweging was sprong hij van het achterbal con van de mo torwagen; hij viel en kwam zoo ongeluk kig terecht, dat hij door de bijwagen werd overreden. Met ernstige verwondingen is hij per auto van den geneeskundigen dienst naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. Een jongen van zestien jaar, die op de Stadionweg uit een rijdende tramwagen sprong is eveneens gevallen. Met een wer vel fractuur is hij naar het Wilhelminagast huis vervoerd. LET OP WAT GE KOOPT! Te Amsterdam wordt weer druk ge colporteerd met bons voor z.g.n. blinden- werk en met een inschrijflijst door de z.gm. werkverschaffing aan blinden in Nederland opgericht 1895, van P. Visser. Daar het hier geen steunwaardige instel ling of werkverschaffing betreft raadt de secretaris van den armenraad te Amster dam dringend aan de bons van V. niet te koopen. FRAUDE DOOR BAKKERSKNECHT De bakker S. te Soest heeft bij de poli tie aangifte gedaan, dat zijn knecht P. v. d. B. in den loop van 1936 geregeld geld, dat hij voor zijn patroon moest innen, ten eigen bate heeft aangewend, v. d. B. is ter be schikking van den officier van justitie te Utrecht gesteld. VERVALSCHING VARKENSMERKEN Uitgebreide zwendel in Zuid-Holland Velen zijn gedupeerd De politie te Nieuwerbrug en een controleur der Varkenscentrale zün er in geslaagd een persoon aan te houden, die verdacht wordt van het op groote schaal in omloop brengen van valsche oormerken voor varkens. Een groot aantal varkens is reeds door de politie in beslag genomen en naar de slachterijen te Uithoorn vervoerd. Een controleur der centrale had bij een landbouwer te Waarder ontdekt, dat deze varkens had, welke gemerkt waren met val sche oormerken. De controleur bracht hier over rapport uit, waarna de contreleur El- zinga een uitgebreid onderzoek instelde, daarbij geassisteerd door den majoor der rjjksveldwacht te Woerden en den rijksveld wachter te Nieuwerbrug. Het onderzoek bracht al spoedig aan het licht, dat hier van een vervalsching op groote schaal sprake was. In vele gemeenten in de provincie Zuid-Holland bleken varkens aan wezig te zijn met valsche oormerken. Zoo heeft de politie varkens in beslag genomen, te Waarder, Lange Ruige Weide, Hekendorp, Nieuwpoort, Kamerik en andere plaatsen. Bij de meeste landbouwers werden een paar varkens gevonden, welke van deze valsche merken waren voorzien. Slechts bij één bleken er acht aanwezig te zijn. Dit toonde tevens aan, hoe voorzichtig de vervalscher te werk was gegaan, door niet alle varkens van valsche merken te voorzien, doch slechts en kele. De politie nam al deze varkens in be slag en maakte tegen de landbouwers pro ces-verbaal op wegens het voorhanden heb ben van ongemerkte varkens. Vijftig varkens in beslag genomen Bij het verhoor van de verschillende landbouwers bleek al spoedig, dat deze er waren ingeloopen, daar zij allen de varkens hadden gekocht van een koop man te Hekendorp en zich wel vergewist hadden of er oormerken aanwezig waren, doch niet over val sche merken hadden gedacht. Niet minder dan vijftig varkens, waaronder dieren van 170 kg., zijn door de politie in beslag genomen en naar de slachtplaats te Uithoorn ver voerd. Als verdacht van deze vervalsching is de politie overgegaan tot arrestatie van den koopman W. te Hekendorp. Deze ontkende iets met dit alles te hebben uit te staan en deelde de politie mede, de merken te hebben gekocht van een zekeren Reinier. De politie heeft toen den geheelen morgen met den koopman W. de markt te Utrecht afgeloopen, alwaar de koopman dien „Reinier" zou aan wijzen. De koopman heeft dit echter niet kunnen doen, daar bleek dat Reinier niet bestond. W. heeft echter nog niet bekend en wil ook de politie niet mededeelen, waar de blikjes vandaan komen. Tegen W., die in vrijheid Is gesteld, is pro ces-verbaal opgemaakt. De politie heeft hiermede een goede vangst gedaan. Vele landbouwers die onschuldig zijn aan het voorgevallene, hebben hierdoor een grooten schadepost, daar zij hun varkens kwijt zijn en nog proces-verbaal toe hebben. Ambtenaren helpen bij smokkelarij Sigarettenpapier in ongevisiteerde koffer Belastingambtenaren te Roosendaal hebben 'n koffer, die bij opening sigaretten papier bleek te bevatten en die zich onge- visiteerd in een goederenwagen bevond, in beslag genomen. Bij onderzoek bleek, dat bij deze zaak een ambtenaar van de douane en een spoorwegbeambte betrokken waren met wier medeweten geen visitatie van den bewusten koffer was gehouden. Op vermoe den van fraude were nu een bnitenlandsche trein nauwkeurig nagegaan, waarbij de on regelmatigheid aan het lioht kam. Tusschen Roosendaal en Dordrecht werd de ongevisi teerde koffer door Roosendaalsche beambten in beslag genomen. De beide betrokkenen hebben békend. DIEFSTAL VAN KONIJNEN De politie te Huizen heeft drie inge zetenen aangehouden, die er sinds lang van verdacht werdeQ, konijnen te stelen uit de hokken van medeburgers. Tn den nacht van Vrijdag op Zaterdag is een hunner, B., op heeterdaad betrapt. Hij heeft bekend, in de afgeloopen weken 20 konijnen te hebben gestolen en deze aan een poelier te Bus- sum te hebben verkocht Hij en zijn mede plichtigen V. en K. zijn Zaterdag voor den officier van justitie geleid. Een der Duitsche U-booten, welke oefeningen had gehouden in de Oost zee, had op de terugreis naar Kiel met zeer zwaar stormweer te arriveerde bedekt met een dikke ijslaag in de haven. EEN NIEUW MOTORSCHIP VOOR DE LLOYD De „Weltevreden" te water gelaten Zaterdagmiddag om half twee is bij de N.V Machinefabriek en Scheepswerf P. Smit Jr. te Rotterdam met goed gevolg te water ge laten het voor de Rotterdamsche Lloyd in aanbouw zijnde motorschip „Weltevreden". Voor deze tewaterlating bestond groote belangstelling. Er waren tal van vooraan staande personen uit scheepsbouw- en ree- derskringen. Ook de belangstelling van de zijde van het publiek was zeer groot. Aan het Kralimgsaheveer stond liet zwart van de menschen. De doopplechtigheid werd verricht door Mevr. Ruys. Na afloop van de stapelloop begaven die genoodigden zach naar het kan toor van de directie, waar de heer F. W. H. van Beuningen mevr. Ruys heeft dank ge zegd voor de bereidwilligheid waarmede zij de doopplechtigheid heeft willen verrichten. Voorts memoreerde spr., hoe een jaar ge leden de opdracht voor dit schip werd ver strakt. In die tijd immers waren er nog tal economen, die beweerden dat vracht schepen niet meer noodig zoudlen zijn. De heer Ruys heeft echter getoond een voor uitziende blik te bezitten, door ondanks dat een schip te bestellen, want nu is er im mens een tekort aan vrachtschepen. Toen de kiel voor diit schip gelegd werd, heersch- te alom groote werkloosheid, maar op de werf van P. Smit heeft men vorig jaar nog wile menschen aan werk kunnen helpen. Spr. dankte daarvoor de Rotterdamsche Lloyd. Gij hebt dien naam „Weltevreden" voor het sohip gekozen. We hopen, dat de Rotterdamsche Lloyd inderdaad „welte vreden" zal zijn met deze nieuwe boot Dank zij de steun van Pacificatie-bureaus de scheepvaartinspectie en de Rotterdamsche Lloyd zelf, heben zich geen noemenswaar dige moeilijkheden voorgedaan. Tenslotte werd aan Mevr. Ruys ter her innering aan deze stapelloop een zilveren presenteerblad aangeboden. Technische bijzonderheden Van het schip zijn de voornaamste ge gevens de volgende: lengte over alles 156 M., lengte tusschen de loodlijnen 145 M., breedte over spanten 18.90 M., holte tot shelterdek 12.40 M., diepgang 9.28 M., draag vermogen ca. 12.000 ton, A.P.K. 8000. De voortstuwing geschiedt door middel van twee enkelwerkende 2 tact Krupp-mo- toren met een totaal vermogen van 8000 A.P.K. bij 120 omwentelingen per minuut. Twee kinderen aan brandwonden overleden Het ongeveer 3-jarig kindje van den land bouwer A. v. d. C. te Dinther kwam in een onbewaakt oogenblik te dicht bij een brandende kachel, met het noodlottig gevolg dat de kleertjes vlam vatten en de kleine hevige brandwonden opliep. Het kind is aan de gevolgen overleden. Te S c h ij n d e 1 geraakte het 4-jarig doch tertje van den landbouwer Ant. v. d. Cam- men, dat met lucifers speelde, in brand. De ouders, die op dat oogenblik in het achterhuis werkzaam waren, zagen tot him ontsteltenis het kind plotseling als een levende fakkel uit een zijdeur komen. Met emmers water werden de brandende kleeren van de kleine gedoofd. Ofschoon de ouders aanvankelijk in de meening verkeerden, dat het nogal was meegevallen, temeer omdat de kleine kort daarna weer geheel bij kennis was en/de oorzaak van het gebeurde zelf vertelde, had het meisje toch ernstige brandwonden beko men. Het kind is aan de bekomen verwon dingen overleden. Tweejarig kind te water Jongetje van vier Jaar de redder Aan den Hoogen Lagendijk ond'er Roo sendaal raakte het 2-jarig zoontje van den landbouwer van Gastel bij het spelen in een sloot. Het kind dreigde te verdrinken doch dank zij de tegenwoordigheid van geest vna een vierjarig zoontje van den arbeider Rommens, ontsnapte het kind aan een wis sen dood. Het moedige kereltje greep het kind bij de haren en bracht het aldus op het droge. Tijdens 't machinaal dorschen op de boer derij van den landbouwer P. Jongeneelen, aan den Kapelberg, nabij Roosendaal, had een vrouw, die daarbij behulpzaam was met het aangeven van de schoven, het on geluk met haar linkervoet in de trommel- schijf te stappen, tengevolge waarvan haar voet in de machine bekneld raakte en dit lichaamsdeel geheel verbrijzeld werd. De ongelukkige werd per ziekauto naar het Ziekenhuis Charitas te Roosendaal overge bracht, waar het lichaamsdeel is geampu teerd. DINSDAG 26 JANUARI j E HILVERSUM L 1875 RL AVRO-Üifo 6.30 RVU. 8.00 Gram.pl. 8.40 Or, 9.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding.) pl. 10.30 Gram.pl. 11.00 Huishj 1 11.30 De Octophonikers en Gram; Het Omroeporkest. 1.45 Gram- Omroeporkest en solist 3.00 Kni; 4.00 Zang en piano. 4.00 KinderkcP1 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 Het O® kest. 6.30 Lezing „Vaderland en land". 7.00 Voor de kinderen. 7.30 sche les. 8.00 Berichten ANP. 8.1(1 Dinsdagavondtrein. 10.00 Gram.pl/ Schaakles. 11.00 Berichten ANP.jW Lajos Kiss1 Ensemble. HILVERSUM n. 301 RL KRO-Ult,ul 8.009.15 en 10.00 Gram.pl. 11,31,0 Godssd. halfuur. 12.15 KRO-ortfn Gram.pl. 2.00 Vrouwenuur. 3.05 ed cursus. 4.05 Gram.pl. 5.00 De KIW disten, (om 5.45 Felicitatiebeii Gram.pl.). 7.00 Berichten. 7.15?SC „Wat deze tijd leert". 8.00 Berichtdee 8.10 De Kon. Harmonie 's-Hertogei?n' 8.40 De KRO-Melodisten, 9.00 'rt Kon. Harmonie Den Bosch. 9.20 Gna 9.40 KRO-Kamer-orkest m.m.v. 10.30 Berichten ANP. Gram.pl. IOl? lo-recitaL 10.5011.20 Gram.pL Ee td( DROITWICH 1500 RL 11.20 Orgelspeito BBC-Empire-orkest. 1.10 Orkest solist 4.40 Zigeunerorkest. 5.35 W 6.45 BBC-orkest. 10.00 Orgelspelp Solistenconcert. 11.35 Band. p RADIO PARIS 1648 M. 11.20 Kama,! 4.50 Zang. 6.05 Piano-recital. 9.05;. en vocale solisten. KEULEN 456 RL 5.50 Orkest conceal Amusementsorkest. 11,20 Philh, aa 1.35 Gevar. concert. 3.20 Amuse®, kest. 7.30 Kleinorkest en solisten/ Mandoline-orkest en solisten. 'er BRUSSEL 322 en 484 RL 322 M.:ui Kleinorkest. 1.30 Salonorkest. 5.2(L£ orkest. 8.20 Revue-programma. 9,&7r orkest en zang. 484 M.: 12.50 Salonorkest 1.30 K1 kest. 6.50 Viool-recitaL 8.20 Sym^K orkest it Honderdjarige overleden De ondste inwoonster van Zeeland Zaterdag is te Kort gene overled#® Janna Klein. Zij heeft den leeftijd vtjei derd jaren bereikt en was de oudste ie ster van Zeeland. jjj. ibi Tragisch ongeval p Dertienjarige knaap gedood Zaterdag is 'de 'dertienjarige zoon tu heer Weel te Hoogkarspel toenr zijn fiets op den hoofdweg te G:n broek reed', tegeai een hek gevalkr daarna teruggeslagen juist tegen de van een passeerende vrachtauto v firma Roosendaal uit EnMuiizen. De" werd dood opgenomen. et Brand in hooiberg gesticht ia Dader wilde onderdak hebben T' ik Zaterdagavond omstreeks half eük de Zutfensche brandweer gealarmee,a, een brand in een hooiberg staande l grens van Z u t f e n op den wei Voorst. nl Toen de brandweer met de motM arriveerde bleek dat een berg, ben 8 k 10.000 kg. hooi, in vollen vlamln De brandweer legde onmiddellijk u uit en haalde de hooiberg uit, aai men overslaan van het vuur naarr11 zeer korten afstand gelegen houten W vreesde, welke schuur aan een wtól grensde. Men wist na drie uur har!r ken den brand te blusschen en uitL. te voorkomen. Gebleken is, 'dat de brand is r door een gebrekkigen zwerver, die doeling had een nacht onderdak te en zoo de aandacht op zich te vest De man, die bekende, deelde me* hij drie kwartier bezig was geweest" vlam in het hooi te krijgen. De m direct door de politie in verzekerdtjpi ring gesteld. Verzekering dekt de: ONEERLIJKE REIZIGER ai ii De marechaussee te Roosendaal kei reiziger H., die ten naa'eele van zijsn 2000 ten eigen bate had aangewsr arresteerd. Door HENDRIK J. BLACQUIèRE (3 „Sherman! Sherman next!" riep de stem van den spoor beambte en de droomer schrikte op en weg waren de vreemde volken en boomen, weg was het zilveren maanlicht en de prachtige sterrenhemel en het was geen gezang van vogels, maar het geknars van de aangeperste remblokken, dat hij hoorde, en die bergen, die hooge top, die allerhoogste met een schok stond de trein stil, te Sherman in den Staat Wyoming, het hoogste punt, dat aan die spoorlijn bereikt wordt. 8009 voet boven den spiegel der zee. 't Was tegen den morgen en weer voelde hij, hoewel hij niet geslapen had, zich verfrischt, nu de nieuwe dag aan lichtte aan de oosterkim; en juist voor de zon haar nieuwe dagtaak begon, liep de trein Cheyune binnen, de hoofdstad van den Staat Wyoming. Kort daarna ging men over de grens in den Staat Nebraska, en daar de spoorweg een weinig Zuid hield, was men een paar uur later in den Staat Colorado, en stopte men te Jules- burg, dat juist in den N.O.-hoek van Colorado ligt en waar al de treinen van die spoorweg stoppen om kolen en water in te nemen. Tien minuten na het vertrek uit Julesburg was men weer In Nebraska en vloog men voort over het vlakke veld van dien Staat op den lin' er-oever van de South Platte rivier, die zoon breede bedding heeft en zoo weinig water. Links en rechts van de spoorlijn zag men de maïsvelden. De mais wordt daar, als het tijd is (gewoonlijk na de eerste vorst) afgehakt en op groote hoopen gezet om in den winter, als alles dik onder de sneeuw ligt, met de „bobslees" naar huis te worden gehaald, en met stokken, blaren, aren en al om tot voeder te dienen voor paarden, koeien en varkens. En voort ging het, altijd Oost, totdat men kwam te North- Platte, waar weer de tijd een uur versprong en men kwam in de afdeeling „Central Time". Juist Oost van North Platte ging men over geweldige lange brug, die er is over de North Platte rivier, die daar ineens met een scherpe bocht zuid-oost loopt en zich ver bindt met de South Platte rivier, die dan vereenigd onder den naam van Platte rivier voortloopen in oostelijke richting, totdat zij, omtrent vijftien mijlen zuid van Omaha in de Mis souri valt. En voort gin ghet over het vlakke veld van Nebratska, en net voorbij Grand Island zonk de zon en toen men te Co lumbus kwam was het reeds volkomen donker en even over negenen liep de trein de Union Depot binnen te Omaha, de groote stad van Nebraska. De helft van de lange .treinreis was volbracht, want daar te Omaha op het breede grasperk van de Central High School, vindt men twee steenen palen, die omtrent een voet van elkaar staan, en wanneer men .tusschen die palen staat, staat men volgens de landmetingen op het midden tusschen den Atlantischen Oceaan en de Pacific Oceaan. Men verwisselde van treinen en vertrok van Omaha aan de Rock Island. Dadelijk uit het station gleed men over den Missouri, die daar de grens vormt .tusschen de staten Nebraska en Jowa. 't Was donker, men kon het niet zien, maar daar in Jowa was men in het hart der maïsvelden. Hier plukt men de aren af en laat de stokken staan en die dienen in den winter tot voedsel voor het vee en honderden koeien en paarden loopen daar rond, zoekende de achtergebleven aren en etende de droge bladeren van de bevroren maisplant. Maar het was donker en men kon niets zien, en weer ver keerden de passagiers in de gewone, stille, nachtelijke wanorde. En weer trachtte die persoon te slapen, 't Was thans de derde nacht. Twee nachten had hij reeds wakend doorge bracht en wat zou het nu zijn? Maar nu viel hij toch werke lijk in slaap. En voort vloog de trein oostwaarts door de sneeuwstorm die over den staat Jowa was losgebroken, 't Was in het begin van December en reeds koud, bitter koud in de middel west. De wind huilde door de dorre maisvelden en zweepte de sneeuw als fijn stof voor zich uit, en de tempe ratuur daalde, lager, steeds lager. En de man sliep en droomde, droomde werkelijk. Hij droomde van sneeuw en ijs en van de vreeslijke kou van het hooge Noorden en het huilen der hongerige wolven van Alaska. En in eens sprong hij op en zag wild om zich heen, want midden tusschen die hongerige wolven had hij Lyda ge zien en de wilde, uitgehongerde dieren sloegen hun tanden in haar vleesch en zij had gewuifd, een laatst vaarwel ge wuifd met haar zakdoek. Maar hier was geen sneeuw en ijs van Alaska, hoewel de wind van dien kant kwam maar de scherpe bittere kou, van een sneeuwstorm der middel-west drong door tot in den verwarmden spoorwagen. En er waren geen huilende wolven, maar het was de wind, die gierend door de bevroren mais- stokken floot. En hij had zijn winterjas genomen, die over zich gelegd en was weer ingeslapen. En weer had hij gedroomd van het hooge Noorden, van den donkeren langen Poolnacht, die zich uitstrekt tot over Alaska. En zijn hut stond aan den mond van de Yukot^ en er hingen vossen- en berenvellen aan den muur efer ijzers en klemmen en aan een dier slagijzers zat nog hesr van den laatst gevangen lynx, welks vel in een ho®1 hut lag naast een lang geweer, dat tegen den muur stó naar den eenen kant zag hij over de eeuwige sneeiF Alaska en naar den anderen kant heen over de Bering: de daar in ronddrijvende ijsbergen. En bij de lichtender- van het Noorderlicht, dat in flikkerende strepen lan/" hemel schoot, zag hij op een dier ijsbergen, die daiH voor zijn hut in de zee dreven, Lyda, en ze klom hooli hooger tegen den ijsberg op, want een groote, spierwrii beer zat haar na. En in eens begon de ijsberg sne drijven en hij hoorde Lyda's voet schuiven op het gla: en hij zag hoe angstig zij omkeek naar het groote i dat haar volgde en toen zij niet hooger kon was het uf vlak bij haar en opende de vreeselijke muil en plo' gooide Lyda haar mantel af en sprong in de zee. In eens was hij wakker en zag versuft rond zich heei hier een langzaam wegdrijvende ijsberg? Neen! Maar d gleed het station van Des Moines uit, de hoofdsfe Jowa. En het schuiven van Lyda's voet op het ijs v schuiven van de wielen der locomotief die bij het aai schoven op de gladde rails. En toen hij uit het raampL zag hij niet de stralen van het Noorderlicht, maar dt gloed van de stad en hij zag geen blinkenden ijsbtf langzaam weg dreef, maar de vergulde koepels vi Staatskaoitool van Jowa. (Wordt vervol

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 8