SUKRISTOL Bommen op een Moorsch Pelgrimsschip Woningbureau VISSER ZATERDAG 23 JANUARI 1937 EERSTE BLAD PA( VOLGENDE WEEK IS UW KIND JARIG? Het geschenk: een kinderbijbel van VAN DE HULST I DE BlJBELSCKEGESCHtEDENISSEN Id stempelband f 7.90 (poor 9-jtrigen en ouderen) BIJBELSCHE VERTELLINGEN VOOR ONZE KLEINTJES Gebonden f 5.75 - voor jongt kinderen (4—8 jaar) Beide werken met prachtige Bij den boekhandel platen van ISINGS ot bij de uitgevers 1 n.v.H. J. SPRUYTs UITG..MIJ, AMSTERDAM Postrekening 18657 Heerengracht 112 Telef. 45041 Buitenland DE JAPANSCHE CRISIS Hetgeen volgens de meldingen der pers- bureaux in het Japansche parlement heeft plaats gegrepen is opmerkelijk genoeg, om daaraan iets meer dan gewone aandacht te besteden. De wijze, waarop de meerderheid van de lagerhuisleden minister-president Hi rota. den minister van buitenlandsche zaken Arita en den minister van financiën Baba ontvangen heeft, toen deze heeren op de sprekerstribune verschenen, om 'n over zicht te geven van hun beleid, was zoo in frappanten strijd met de oud-Japansche zede der ingetogen, bedachtzame waardig heid, dat men gerust zal kunnen spreken van een oproer van parlementariërs. Het gejouw en gejoel, dat de voornaamste leden der Japansche regeering in de lagerhuiszit- ting begroette, valt dan ook vrijwel op één lijn te stellen met de muiterij in de rangen van het Japansche leger, de befaamde Fe- bïuari-troebelen van 1936, toen Tokio enkele dagen onder de dreiging van een broeder strijd scheen te verkeeren. Japan, dat tot voor kort met een waarlijk bewonderenswaardig élan de cultuur-ver- worvenheden van het avondland zich had toegeëigend, zonder nochtans tevens zich te besmetten met de kwalen der westerscha samenleving, schijnt nu volop in een crisis geraakt te zijn, welke over de naaste toe komst van het land een schaduw van be klemmende onzekerheid verspreidt. Meer en meer treedt op den voorgrond dat met de idee der westersche democratie en van het parlementaire stelsel niet te vereenigen is, dat het leger een positie bekleedt, zoozeer koersbepalend en toonaangevend als die van het Japansche. Het Japansche leger voert op eigen gezag buitenlandsche politiek. Vooral tydens de Mandsjoekwo-incidenten, doch ook nog onlangs, tijdens de Noord-Chinee- sche troebelen, is dit op overtuigende nier gebleken. Het werkt voor de grootheid van den staat op zelfstandige wijze, en wenscht zich niet te subordineeren aan de richtlijnen, die een kabinet heeft gesteld. Bovendien oefent het druk uit op de samen stelling der begrootingen en stelt het zijn eischen. wat betreft de weerkracht der natie, zóó ontzettend hoog, dat 's lands economie onder den zwaren last daarvan dreigt door te buigen. Het is de trots van den alouden samoerai, van den edele, die van den wapen handel leefde in vervlogen feodale tijden, die door de Japansche officieren als een er fenis van groote moreele waarde ongerept is in stand gehouden. Tengevolge van dien trots legt men zichzelf de zware eischen van een eerecode op, welke van geen transigee- ren weet, opoffering van de eigen persoon lijkheid, ten hate van het algemeen welzijn, en de ceremonieele daad van harikiri be- hoören in deze gedachtensfeer thuis, doch vervolgens wil men deze eischen van eer ook voor den staat intact houden. Men wil nie- mands mindere wezen, of het nu het rijke Groot-Brittannië is of het machtige Amerika, die men als concurrenten naar de macht tegenover zich ziet, In Februari 1936 heeft het leger gepoogd, zijn invloed op den gang van 's lands zakeD met geweld te vergrooten. Deze drang door brak zelfs de ijzeren discipline, zoodat een aantal zelfmoorden naar Japansch inzicht noodzakelijk waren, om het moreel der troe pen en het legeraanzien te herstellen. Het leger heeft sindsdien zijn streven naar meer macht in het regeeringskasteel niet laten .varen. Te Tokio is men in parlementaire kringen van meening, dat bijvoorbeeld het Japansch-Duitscho verdrag niet zoozeer door het Japansche ministerie van buiten landsche zaken, dan wel door het leger tot stand is gekomen. Vandaar dat thans in het lagerhuis de conservatieven (Seijoekai) en de liberalen (Minseito) die tezamen drie kwart der stemmen controleeren. het tot zulk een uitbarsting tegen het kabinet- Hirota hebben doen komen. Men wenscht het wassende gevaar van een militaire dic tatuur met krachtige middelen te bezweren, waarbij men wellicht het gevaar, dat in de huidige manoeuvre heeft gelegen, eenigszins heeft onderschat. Immers, zou Hirota ertoe overgaan, terug te treden, dan zou uit de kabinetscrisis heel goed een toestand van verwarring kunnen ontstaan, een soort van interregnum, waaruit ten slotte een hervor ming van het regeerlngsapparaat zou kun nen resulteeren. In legerkringen wenscht men in de aller eerste plaats de instelling van 'n bijzonde ren raad, die in belangrijke staatsaaneele- genheden een controleerende en adviseeren- de taak zal hebben. Verder zou er een bij zondere afdeeling voor personeelszaken moe ten worden ingesteld onder leiding van den minister-president, welke het oog zou hou den over alle regeeringinstanties, met uit zondering van de organen van leger en vloot. Ook wil men, om tot een vereenvou diging van het bestuur te komen, bepaalde ministeries samenvoegen, zooals bijvoor beeld die van koloniën en buitenlandsche zaken. Tenslotte zouden zoowel kiesrecht als parlement moeten worden herzien in de zen geest, dat zij naar den vorm zullen blij ven gehandhaafd, doch in wezen van allen invloed zullen worden beroofd. De huidige parlementscrisis is, gezien in bet kader der Japansche zeden, evenzeer een revolte als de muitdaad vsn Februari 1936 van het leger. Het is de vertraagde, doch door de omstandigheden tenslotte op gedrongen tegenzet. Welke daarvan de ge volgen zullen zijn laat zich in dit stadium der gebeurtenissen nog allerminst bevroe den, doch in aanmerking genomen de zeer belangrijke plaats, welke Japan in het Verre Oosten bekleedt, mag worden verwacht dat men te Tokio alles op haren en snaren zal zetten, ook al toont men naar buiten we der een ondoorgrondelijk, onbewogen gelaat, om spoedig in eigen huis de orde te her stellen, waarop men zoo gaarne prat gaat. DE POLITIEKE CRISIS IN TOKIO Leger wil parlementsontbinding Het kabinet zal aftreden Het beraad van het Japansche kabinet over de oplossing van het ernstig con flict tusschen het parlement en de re- geering-Hirota ontstaan tengevolge van de felle aanvallen der oppositie tegen het Japansche leger, heeft gister bijna zonder onderbreking den geheelen dag voortgeduurd. De definitieve beslissing is niet voor hedenmiddag te verwachten. Van betrouwbare zijde wordt medege deeld, dat de weermacht haar ultimatie- ven eisch handhaaft. Die eisch is, zooals men weet, ontbinding van het parle ment. Reorganisatie van het kabinet acht men in toonaangevende militaire kringen in de gegeven omstandigheden, gezien de partij enverhouding in het parlement, geen afdoende oplossing van de crisis. Naar verluidt, wenschen ook eenige minis ters parlementsontbinding. Anderen daaren tegen en ook tal van leden van hot Hooger- huis, verzetten zich met klem tegen derge lijke drastische maatregelen. De toestand blijft uiterst verward. Zeker is slechts, aldus welingelichte politieke waarnemers, dit ééne, dat de eindoplossing geen andere kan zijn dan aftreden van de geheele regeering óf ontbinding van het parlement. Het leger verwijt de politieke partijen 't partijbelang te stellen boven het landsbe lang en is van meening, dat het derhalve onmogelijk is, met de partijen samen tewer ken bij de noodige hervorming van het be stuursapparaat Men verwacht een aanmerkelijke verschui ving in de politieke verhoudingen, als hei parlement wordt ontbonden en nieuwe ver-, Voor' CORPULENTEN, DIABETICI, MAAGLIJDERS, PICNICCERS Suiker maakt dik, SUKRISTOL NIET. Enorme besparing op Uw suikerrekening. Vooral bij bereiding van Rhabarber en andere veel suiker vragende s.iijzen. Onmis baar bij picnic. SUKRISTOL geeft geen bijsmaak; het ls een zuiver product In handige platte draaldoosjes 400 stuks, slechts 25 cent Bil Apotheken en Drogisten. Import.: H. TEN HERKEL Hilversum. Adi kiezingen worden uitgeschreven. Vooral de Seivoekai zal zetels verliezen en vermoedelijk zal een nieuwe partij wor den gesticht uit leden van de Seiyoekai en de Minseito samen, welke bereid is met 't leger samen te werken. Naar Reuter uit Tokio seint zou het Japansche kabinet hebben be sloten, af te treden. Toestand in de Belgische mijnen Het Belgische ministerie van arbeid deelt mede, dat de toestand in de kolenmijnen aanmerkelijk verbeterd is voor het heele land, behalve in de Bofinga, waar de helft der arbeiders nog in staking is en in het bekken van Charleroi, waar men 6 7000 stakers telt op 34.000 arbeiders. De Spaansche burgeroorlog Vliegveld Getafe gedeeltelijk verwoest Een vliegtuig der roode regeering heeft Ceuta gebombardeerd. Twee bom men kwamen tot ontploffing in de na bijheid van het s.s. „Mogre Belaska", waarop zich pelgrims, voor Mekka zou den gaan inschepen. De bommen ontploften op het oogen- blik, waarop de khalief, de sultan van Tetouan en zijn gevolg een bezoek aan boord zouden brengen. Onder de op de kade bijeens taande belangstellenden vielen verscheiden slachtoffers. In ver band hiermede is een groote betooging van de bevolking van Tetouan georga niseerd, om te protesteeren tegen het bombardement en uiting te geven aan de gevoelens van aanhankelijkheid je gens den khalief, die ongedeerd is ge bleven. In verband met clandestiene aankoopen van voor Spanje bestemde wapenen is Paul Jouhaux, de zoon van den secretaris-gene raal der Fransche C.G.T. te Luik in arrest gesteld. Tegelijkertijd zijn gearresteerd een Span jaard, oen Frangaise en een inwoner van Parijs. Na door den rechter van instructie te zijn ondervraagd zijn Jouhaux en de beide an deren in de gevangenis Saint Leonard op gesloten. Hevige gevechten op Malaga-front Op het Malaga-front is hevig gevochten. De Llano's armee rukte langs de kust ver der in de richting van Malaga op, ondanks het vuur van de volksfronttroepen, wier in fanterie bovendien herhaaldelijk tegenaan vallen ondernam. De positie der rooden voor Malaga Is al lesbehalve gunstig. Dat wordt trouwens door dc regeering Van Valencia erkend. In laatst genoemde stad heeft opnieuw een militair consult plaats gehad, waaraan ook verschei den Sovjet-Russische adviseurs deelnamen. De situatie rond Madrid Behalve de situatie op het Zuid-front werd daar ook de militaire toestand der rooden te Madrid besproken. Men schijnt besloten te hebben, de verdediging van Madrid met contingenten uit Barcelona en Cartagena te versterken. Verder schijnt voor alle vrijwilligersafdeelingen een nieuw hoofdkwartier te worden ingericht te Alba- cete. Volgens berichten van het Madrileen- sche front hebben de rooden de lucht aanvallen der nationalisten beantwoord met een geweldigen aanval op de natio nalistische stellingen bij het vliegveld Getafe, waar zij meer dan 200 bommen neerwierpen. Twintig drie-motorige bommenwerpers der roode regeeringsluchtmacht namen aan deze operatie deel. Het vliegveld, een der voornaamste luohtbases der nationalisten, is gedeeltelijk verwoest. De verdedigingsjunta van Madrid besloot een censuur in stellen op de briefkaarten en brieven der manschappen aan het front. Medeoeelingen van militairen aard zijn voortaan ten strengste verboden. Naar vernomen wordt, heeft de raad be sloten, alle meubilair en andere persoon lijke bezittingen, door de geëvacueerden in de stad achtergelaten, zorgvuldig te doen bewaken, eventueed in speciale opslagplaat sen te doen opbergen, tot den terugkeer der igenaars. Alleen materiaal, noodig voor oorlogsdoeleinden, zal in beslag genomen worden. Een nieuwe regeling betreffende de voed selvoorziening der stad zal onverwijld wor den afgekondigd. DE ARBEID VAN DEN VOLKENBONDSRAAD De Danzigsche kwestie Gisteren schijnt in de zitting van den Vol kenbondsraad de Danzigsche kwestie het voornaamste onderwerp van bespreking te zijn geweest.. Beek stelde eerst den raadsrapporteur voor het Danzigsche vraagstuk, Eden, op de hoogte van zijn onderhandelingen met den senaat van Danzig over de regeling der toekomstige betrekkingen tusschen den Vol kenbond en Danzig. Daarna vond een bespreking van de raadscommissie van drie (Engeland, Frank rijk en Zweden) over het Danzigsche vraag stuk plaats en tenslotte had Beek een nieuw onderhoud met den senaatspresident vaD Danzig, G re is er. De besprekingen schijnen vooral over dit punt te loopen, of een nieuwe hooge commissaris van den Volkenbond in plaats van L e s t e r zal worden benoemd met de uitdrukkelijke opdracht alsdan zich uitsluitend om het buitenlandsch beleid van den senaat van Danzig te be kommeren en dus niet langer toe te zien op de eerbiediging van de grondwet van Danzig door den Danzigechen senaat z©lf, dan wel of in het geheel geen hooge commissaris van den Volkenbond meer benoemd zal worden. In dat geval zal aan de Poolsche regeerimg de opdracht worden verleend, op naleving van do internationale verplichtingen van Danzig, die toch voornamelijk Polen betref fen, in naam van den Volkensibondsraad toe te zien. Men had den indruk, dat het eerste denk- beeld, dat ook de instemming van Beek sn Greiser schijnt te hebben, zal worden aan vaard en dat een Scandinaviër tot nieuwen hoogen commissaris van den Volkenbond met de bovengenoemde beperkte opdracht zal worden benoemd. De Danzigsche kwestie zal echter in geen geval voor de volgende week in den Volkeu- bondsraad worden gebracht. De ontruiming van Madrid De leden vam den Volkenbomdsraad zijn overeengekomen, aan de Spaansche regie ring toe te staan, 200 omnibussen aan te koopen, teneinde de ontruiming van Madrid door de helft van de civiele bevolking mo gelijk te maken. Het betreft hier G00.00O personen. De autobussen, die ieder 60 personen moe ten kunnen vervoeren, zullen in Engeland en Frankrijk worden aangekocht Zij zullen twee maal per dag op en neer gaan, zoodat dagelijks 24.000 personen kun nen worden geëvacueerd. Onderhoud met Clano Na het einde van de zitting -vian den Vol kenbondsraad zal de Turksche minister van buitenlandsche zaken in een stad in Noord- Italië een onderhoud met Ciano hebben. Voornamelijk zou de mogelijkheid van Ita- liaansche toetreding tot de overeenkomst van Montreux betreffende de Turksche zee engten besproken worden. 13 Januari jl.. begonnen de nationalisten Malaga vanuit de lucht hevig te bombardee- ren, om het groote bolwerk der regeering 'n Zuid-Spanje stormrijp te maken, terwijl de kruisers „Canarias" en „Cervera" de haven onder vuur namen. De forten en de citadel „Gibralfaro" beant woordde het vuur hevig. Eenige dagen later werden duizenden Marokkanen geconcen treerd bij de stellingen La Linea en San- Rocque; Malaga zelf werd opnieuw gebom bardeerd; dit alles bleek den inzet te zijn m een groot offensief van Franco's troepen. De nationalen slaagden erin drie belang rijke steunpunten der regeering te omsin gelen, welke door krachtige aanvallen wer den veroverd, nl. Mamilva, Estepona en San- Pedro Alcanara. De operaties werden persoonlijk door ge neraal Queipo de Llano geleid. De groote verbindingsweg Ronda-Cories naar San-Pedro werd bezet, zoodat de be langrijke havenplaats Marbella voor Fran co's zuid-colonnes open lag; 17 Januari viel deze plaats in handen der Marokkanen. De opmarsch tegen Malaga werd voortge zet; thans kwam Fuengorila aan de beurt, een plaats van buitengewone beteekenis, wijl deze stad het begin spoorwegstation is, dat de kust met Malaga verbindt. Er werd melding gemaakt dat deze stad reeds in handen der nationalen zou zijn; la tere berichten vennel den sterke tegenaan vallen van regeringstroepen nabij Marbel- la; hieruit zou men opmaken dat Fuengirola nog in handen der regeering is. Het kaartje geeft den toestand der fronten weer; de zak Granado-Origiva maakt het Malagafront bijna tot een enclave. Aan het Cordovafront oefenen de regee- ringstroepe-n sterken druk uit vanuit de ste den Jaén en Andujar; om de stad Porcuna werd heftig gestreden; de nationalisten slaagden er in de plaats te heroveren. De beide nationalistische kruisers ,,Cana rias" en „Cervera" blokkeeren de haven van Malaga. Duitschland en België's veiligheid Geen Duitsch nlel-aanvalspact De Berlijnsdhe correspondent van de „Nation Beige" publiceert het volgende de menti ten aanzien van de geruchten, vol gens welke Hitier België Duitsche waar borgen zou aanbieden gelijk aan die, welke door Frankrijk en Engeland aan dit land gegeven zijn: „Het ministerie van propaganda, waartoe wij ons gewend hebben, spreekt formeel alle in de buitenlandsche pers gepubliceerde berichten tegen, volgens welke Hitier zou hebben aangeboden of zou aanbieden, met Eelgië een niet-aanvalspact te sluiten, waarin al of niet voorzien zou worden in een Duitsche interventie ten gunste van België, in geval België zou worden aangeval len. Geen enkel voorstel van welken aard ook is gedaan of zal gedaan worden aan België of aan eenige andere natie. De Duitsche regeering herinnert er aan, dat Hitler in zijn redevoering van 7 Maart zijn wil uitgesproken heeft, de grenzen van alle aangrenzende staten te eerbiedigen. Hieraan wordt toegevoegd, dat er geen sprake is van een verder gaan dan deze uitspraak". Goering reist heden huiswaarts Na nlenwe ontmoeting met Mnssollnl Generaal Goerlng is van Capri ver trokken onder de geestdrifige toejuichingen van de fascistische organisaties en een tal rijke menigte. Alvorens zich aan boord van den torpedo jager „Aquilone" te begeven, heeft Goering den prefectoralen commissaris van het eiland zijn dank betuigd voor de ontvamgst, hem bereid. De „Aquilone" heeft Goering en zijn ge volg naar Sorranto gebracht, vanwaar de rijksminister per auto de reis naar Napels voortzette. Om vier uur arriveerde het gezelschap te Amalfi, waar een bezoek werd gebracht aan de haven en de kathedraal. Vervolgens be gaf men zich naar Pompeji. waar de ruines werden bezocht. Heden zal Goering vermoedelijk te Rome een laatste onderhoud met Mussolini heb ben, waarna hij de terugreis, naar Duitsch land hoopt te aanvaarden. Een moordenaar gearresteerd De Amerikaansche politie is er in geslaagd na een langdurige jacht een zekeren B e- noit te arresteeren, die den politieman Hammond heeft vermoord. Hammond had Benoit gearresteerd en bracht hem in een poütie-auto naar het bu reau, toen hij door Benoit werd gedwongen, met behulp van een revolver een andpren weg in te slaan. Hij werd door den misda diger aan een brievenbus geketend en ver volgens neergeschoten. PROFITEERT! PRACHTIGE KANARIES. fk prima dag- en avondznngers f 2.50 en f 3.—. Extra voorzangers f 3.50. Popjes f 0.50 Mannen Japansche Nachtegalen op zang f 3.50. CORSTENS VERSCHUREN Oudste adres Helmond 'Adv.) DE OVERSTROOMINGEN IN DE VER. STATEN Reeds 82 dooden geteld Water blijft nog steeds wassen Het Amerikaansche Roode Kruis heeft practisch onbegrensde bedragen be schikbaar gesteld voor het reddings werk in de elf staten, die door de over stroomingen zijn geteisterd. Groote voorraden levensmiddelen, kleeding en medicamenten worden naar het overstroomingsgebied getrans porteerd. Verder zijn nieuwe reddingscolonnes en verpleegsters gemobiliseerd, die zoo spoedig mogelijk naar het Noorden zul len worden vervoerd. Twee watervliegtuigen en 34 motor booten zijn eveneens derwaarts ge zonden. Volgens de Jongste opgaven bedraagt het aantal personen, dat bij de overstroomingen om het leven is gekomen, twee en tachtig. Men heeft de zakenwijk van Portsmouth in den staat Ohio onder water laten loopen. om op deze wijze de rest van de stad te sparen. Men vreesde namelijk, dat de dijk, welke drie millioen dollar heeft gekost, zou bezwijken. In dat geval zou de heele stad overstroomd zijn. Door de sluizen te openen is thans alleen de zakenwijk onder water komen te staan. Het spoorwegverkeer met Cincinnati is ge heel lam gelegd. De rivieren blijven wassen. Beken zijn veranderd in kokende stortvloeden. De overstroomingseatastrophe in 't Mid den-Westen heeft zich thans ook uitgebreid tot twee nog niet geteisterde staten, zoodat op het oogenblik in totaal elf staten gedeel telijk zijn overstroomd. Reeds zijn 125.000 gezinnen tengevolge Van de hoogwaterramp dakloos gewor den. Duizenden boeren, die langs de oevers van de Missisippi wonen, zijn ge» vlucht, aangezien zij een herhaling van de overstroomingsramp van 1936 .vree zen. In het catastrofegebied zijn vele per» sonen aangetast door longontsteking en influenza, terwijl op tal van plaatsen de levensmiddelenvoorraad bedenkelijk is Ingekrompen. Nog steeds regent en sneeuwt het, tengevolge waarvan de vluchtelingen veel ontberingen moeten doorstaan. De waterstand Van de Ohio heeft een recordhoogte bereikt, doch men vreest, dat het water nog hooger zal stijgen. In Portsmouth '(Ohio)' heeft Het water reeds de vensters van de tweede verdiepin gen bereikt. Alle zaken zijn gesloten. De gas- en electriciteitsfabrieken liggen stil; de watervoorziening is gestaakt, terwijl het telefoon- en telegraafverkeer is geparaly seerd. In Louisville '(Kentucky)' staan 'de Hulp manschappen vrijwel machteloos tegen het geweld van den vloed. Aan den Oost- en Westrand der stad loopt het water reeds over de dammen heen. Bereids 2500 gezin nen hebben hun woningen moeten verlaten, In Cincinnati zijn alleen reeds 15.000 fa milies dakloos geworden. De meer naar binnen gelegen sfadsdeelen staan op sommige plaatsen zes meter onder water. In den staat Ohfo rijn één stad en 'drie dorpen totaal overstroomd. Aldaar is de uitzonderingstoestand afgekondigd. De stad Frankfort is voor tweederden over stroomd. De gevangenen van het stedelijk tuchthuis moesten tengevolge van 't steeds wassende water maar de cellen in de hoo ger gelegen verdiepingen worden overge bracht. In Kentucky en Indiana rijn vele 'dorpen volkomen weggespoeld. De bevolkingen heb ben zich evenwel in veiligheid kunnen stellen. Het water Van de zij-rivieren van de Mis sissippi is op tal van plaatsen over de dam men heengestroomd en dientengevolge rijn vele steden in Zuid-Oost Missouri enNoord- Oost-Arkansas omdergeloopen. Duizenden in woners moesten zich in de nabij gelegen heuvels in veiligheid brengen. De politieke processen in Rusland Volgens uit Moskou komende berichten zal, afgezien va het proces tegen Radek en zijn lotgemooten, binnenkort ook nog een proces geopend worden tegen andere zoogenaamde Trotzki-isten, zooals Gertik, Hawen, Kares, Kuszienoff, Olberg, Radin en anderen, tegen wie de instructie nog niet is gesloten. Een derde proces zal gevoerd worden te gen Putny, Arzinoff, Rajewski en Boecharin, den vroegeren hoofdredacteur van de „Iawes- tia", wiens arrestatie thans als zeker kan worden beschouwd. Ras Desta weet nog te ontkomen Ras Desta. de laatste van de belangrijke Ethiopische legeraanvoerders, die zich nog niet onderworpen heeft aan het Italiaansch gezag, is op de vlucht gedreven door een geweldige omsingelingsactie van den vice koning Graziani. Graziiani had den Ethiopischen aanvoer der tot 9 Januari gelegenheid gegeven zich te onderwerpen. Toen Ras Desta zich den 18den Januari nog niet had overgegeven, gingen de Italianen tot den aanval over en bezetten op 20 dezer Chevene. Des-ta wist te vluchten, doch moest zijn vrouwen en kin deren, benevens ontelbare geweren, tal van De toestand in Sjensi Do correspondent van de „Times" te Shanghai heeft van Europeesche vluchtelin gen uit de Noord-Chineesche provincie Sjensi vernomen, dat de communisten een „vriend schappelijke" houding aannemen tegenover de vreemdelingen en de Chineezen. Het aantal communisten in Sjensi wordt op 80.000 geschat. Zij verklaarden „de vreem delingen geen kwaad te willen doen" Alleen verlangen zij een front tegen Japan te vor men. Sommige vluchtelingen reisden met auto bussen van Tsjang Wee naar Sian Foe en passeerden verscheidene troepen rooden, zon der te zijn aangehouden of lastig gevallen. RUST- EN HERSTELLINGSOt 'T HEMELD/T Landgoed Hartenstein - Oosterk INRICHTING VOOR ZIEKEN, HERS1 LENDEN EN HULPBEHOEVEN! Voorzien van Centr. Vorw. W. 8troomend water. Bi'lljke Verplegit Se kl. Geneesheer aan huls verbot Aanvragen a. d. Dlractle. - Tel form met zwarte pet, waarop een rooi is aangebracht Generaal Jang Hoe Tsjemg, die de o> dige troejjen commandeert, verklaarde! roode aspiraties te hebben, doch wel st thiseert hij met de communistische schen inzake een eenheidsfront tegen 1 De communisten houden Sien Jang, Jang en San Juam ten Noorden van dé rivier bezet Hun methode van actie doeltreffend: Wanneer zij een stad b nemen zij bedragen van de rijken i ven .vrijwilligers onder de armen. De Amerikaansche j zeevaartstaking Er zijn teekenen, dat de Amerika* zeeliedenstaking haar einde nadert Een resolutie om de staking in de hj aan den Atlantischen Oceaan en de Gd Mexico te beëindigen is hier in een komst van stakers goedgekeurd, dot resolutie zal pas tan uitvoer worden, g wanneer ze door de stakers van alle h» aanvaard ls en door de vereeniginget de Pacific-kust i GEMENGD NIEUWS Steungelden verduisterd Penningmeester gearresteerd By den penningmeester der afd. Nieu w-Vosmeer van den R.-K, li arbeidersbond, zijn de boeken en bescl' in beslag genomen, aangezien door «e van het hoofdbestuur bij een ter p wegens vermeende onregelmatigheden steld onderzoek een kastekort was ot meldt het „Hbld.". Bovendien zfjn dt den, bestemd voor de gewone wekela uitkeeringen aan de leden in Nietig meer en naburige gemeenten wel doe penningmeester in ontvangst genomen,! de laatste maal niet uitbetaald; de uitkeering kon eerst geschieden nadaj hoofdbestuur de benoodigde bedragen] nieuw had overgemaakt. Naar het schijnt heeft de penning™ van het geld uitstapjes naar Belgiël maakt .Zijn geldelijk beheer gaf reeds L aanleiding tot aanmerkingen van de'l van het hoofdbestuur. RIJWIELDIEF EN HELER OEKNIPlSt De 'AmsterdamscKe recKerdfie heeft achttien jarigen jongen en een 28-jo. opkooper gearresteerd, 'die resp. van.' stal en heling yam een rijwiel werda» dacht Donderdagmiddag Had 'de Jongems:»-. het terrein van de Drakafabrieken Hamerstraat op z.L handige wijze eep. wiel gestolen. Hij meldde zich onder r71 tijd ziek en verdween met medeneming een rijwiel uit de stalling, terwijl ha eigen karretje liet staan. Toen hij a morgen op de fabriek kwam en blees het achtergelaten karretje zijn eiga was, werd h(ij ondervraagd. Eerst ni r looze vragen gaf de jongen toe, dat hk verdwenen rijwiel had gestolen en os Waterlooplein had verkocht voor twa' den. De heler werd eenige uren lateri gehouden en in arrest gesteld. Hij het rijwiel voor dit geringe bedrag jongen te hebben gekocht. 6 tot 10 RENTE van UwO,r„ en GR00TERE ZEKERHEID Huizenbezit geeft minstens 50 tot ÏC^I0' meer rente dan elke andere gifcer Wij hebben voor iedere belegger passende aanbieding. Als U ons het beheer in handen pye] hebt U er geen omkijken naar. gck ALGEMEEN BEHEER Laan van Meerdervoorl 259, DEN HA®1^1 BEKOORLIJKE Arnh straat 3 - VELP - Telef Stfan WONINGEN IN ELK EN PüSar Ipd Betrouwbare Adviezen Grootste w'var —•'der NATUURLIJK te -frfi Heemstede» nnln.tln.nn lima Vnrblnit !^er Ani.ti.r.|uiii mi linn Hun. I»™; Vrnn.l tinfll \>'„n|i„ .|i|iFut HEEMSTEDE's WONINGRDEtgfn CORN. L. KWAK- ÏEEKSTtrta: DREEF 276 ^r'

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2