STADSNIEUWS DetriX- Conductrices op de blauwe trams? MAANDAG 18 JANUARI 1937 TWEEDE BLAD PAGL Vereeniging van Mathesianen De „Einthoven" Snaargalvanometer met bijbehoorende Instrumenten en het gebruik daarvan Zaterdag hield de heer M. J. de Groot voor bovengenoemde Vereeniging een lezing over de Snaargalvanometer in het Phyi logisch Laboratorium. De voorzitter heette de aanwezigen harte lijk welkom, en dankte tevens Prof. Rade maker voor het bereidwillig afstaan van de collegezaal, waarna spr. aanving met zijn lozing met een korte voorbeschouwing, v uit bleek op welke wijze wijlen Prof. W. Elnthoven de grondslagen gelegd heeft waarop hij later de zoo zeer beroemd ge worden Snaargalvanometer opbouwde. In dit verband noemde spr. de capillair electrometer van Prof. Dr. August Waller te Londen, met welk instrument Prof. Dr. Einthoven zijn hart- en andere spier- en zenuwonderzoekingen begon, doch hetwelk den genoemden hoogleeraar geenszins be vredigde. Nadat hem bleek, dat hij met dezen electrometer niet die proeven zou kunnen nemen welke hij zich had voorge steld. besteedde hij voorloopig al zijn tijd aan het construeeren van een gevoelger en sneller meetingsinstrument, geschikt om juiste spanningsverschillen van het hart andere spieren gedurende hun functie bij den levenden mensch en dier weer tc geven Uitvoerig memoreerde spr. de opbouw en constructie van dit instrument. Een juist beeld werd verkregen van de zeer groote gevoeligheid, hetgeen in hoofdzaak te wij ten was aan het gebruik van snaren, die met goud overstoven zijn en waarvan de dikste slechts eenige duizendste millimeters bedraagt. Het deed ons goed te vernemen dat het instrument hetwelk wat betreft de laatst genoemde eigenschappen zoowel a's de geheele constructie nog steeds aan de spits van alle thans bestaande namaakmo- dellen staat, voor onze Hollandsche indus trie hehouden is gebleven. Breedvoerig maakte spr. ons vervolgens bekend met andere instrumenten, zooals fotografische camera's, t-ijdschrijvers enz die bij het gebruik van den ..Einthoven Snaargalvanometer" noodzakelijk ziin. Tot slot werd de vacuum-snaargalvano- meter. het laatste door Prof. Einthoven ge construeerde model, uiteengezet, waarbij wij aanteekenden. dat dit instrument gedurende de wereldoorlog gebruikt is voor het op nemen en registreerpn van radiografisch van uit Bandoeng (N.O.I.) uitgezonden te legrammen. Met het bezichtigen van alle besproken instrumenten werd dezp zeer interessante avond besloten. Vereen, van Taxi- verhuurinrichtingen Men schrijft ons:: Bij dezen hebben wij de eer u te berichten 'dat in een 15 Januari jL gehouden verga dering van Taxi-Ondernemers uit Leiden en omstreken werd 'besloten tot oprichting .van de Vereeniging van taxi- en luxe auto- xnobielverhuurinrichtingen voor Rijnland. De vereeniging is gevestigd te Leiden. Het bestuur bestaat de de heeren H. Kanbier, voorzitter; W. C. A. van Kerkhoff, pen ningmeester; P. van Ulden, le secretaris, en Th. J. van der Heijden, secretaris-adviseur. Het secretariaat van de vereeniging is ge vestigd H. Rijndijk 105. Leiden. In verband met het komende Rijksvergunningsstelsel stelt de vereeniging zich voor haar wen- schen zoo spoedig mogelijk aan de gemeente besturen ter kennis te brengen. Zij heeft zich daartoe o.m. in verbinding gesteld met de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland en met de hoofdbesturen van de moderne, R. K. en Chr. werknemers organisaties in het transportbedrijf. Mej. A. E. Groll f Zaterdag is alhier overleden mej. A. E. Groll, penningmeesteresse der Vereeniging voor Misvonnden en een der oprichters der Anna-kliniek, in den ouderdom van 80 jaren De overledene was Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Gedurende ruim 30 jaren heeft zij haar krachten gegeven aan de ver eeniging en de kliniek. Voordien heeft zij, die zich reeds vroeg voor financieels vraag stukken interesseerde en zich op het boek houden had toegelegd, gedurende 16 jaren als penningmeesteresse zitting gehad m het bestuur van Mathesis Scientiarum Ge- Wijlen Dr. Munk Jansen heeft in haar een toegewijde, trouwe en bekwame mede werkster gevonden, die zich met groote on baatzuchtigheid, tot kort voor haar dood. aan de belangen van misvormden heeft e6De teraardebestelling vindt a.s. Woensdas middag om 2 uur plaats op de begraafplaats aan de Groenesteeg. KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR RIJNLAND HANDELSREGISTER Nieuwe inschrijving. 16 Januari. 6868. N.V. Behangselpapierfabriek van Rath Doode- heefver. (f), Leiden, Hooigracht 56, hoofdz Amsterdam, Prinsengr. 730/736, behangsei- papierHhndel. Wijziging. 15 Januari. Naamlooze Vennoot schap Veekoekenfabriek „De Leerhoeve Alphen a. d. Rijn, Hooftstraat 114. Oveil. Ondervoorz./ged. comm.: G. Verbuig Ozn., Leimuiden. Uittr. Voorz.: D. de Boer Dzn., Stompetoren. N. Voorz. Raad v Beh.: P. C. de Zeeuw, Nieuw-Vennep. N. 2e \oorz. naad v Beh D de Boer Pzn., Stompetoren. N. Lid Raad v. Beh.: B. A. Heenk, Woubrugge. GODDEN DOCTORAAT Vrijdag 22 Januari 1937 Bal het 50 jaar geleden zijn dat Mr. F. E. Pels Rijckeu te Breda, Advocaat en Procureur, Deken van de Orde van Advocaten, aan de Leidscbe Universiteit promoveerde tot doctor in de Rechtsgeleerdheid, GESLAAGDEN Geslaagd voor het examen boekhou \en, .Vereeniging van leeraren in het boekhou den". de heeren J. Kwaadgras, Leiden; J. van Rijn, Katwijk aan Zee; J. P. W. Scholiz, Leiden; J. M. Westen, Leiden; allen leer lingen van den heer J A Jansen, Kam-ir- lingh Onncslaan 15. alhier. BURGERLIJKE STAND -ONTJKRTROUTVTV F Pcn«eel 20 j. en K Riet hoven 21 J. J J Kramer en C A C M Sprutft Tv Helden 2* V en H Brassem 2- j. BEVALLEN: M J" de Hans—v d Putten z OVERLEDEN: W Hakkaart, m, 68 J. J Leemans wedr, 72 J. J C Kort, zn 15 j. C Smit wedr 91 J. Een auto meegenomen En zelf alarm gemaakt Zondagavond omstreeks 11 uur passeerde een surveilleerend rijwielagent ee>n op de Morschsingel staande auto, die plotseling vol gas gaf cn zonder licht in de richting Rijns- burgersingel verdween. Dit leek zeer ver dacht en de agent slaagde erin de auto 'er hoogte van de melkinrichting op de Rijns- burgersingel te achterhalen. Twee mannen sprongen er uit, waarvan J. v. d. M. werd De auto, die toebehoorde een den garage houder Kranenburg, uit Oegstgeest, had voor het Motorhuis gestaan. De tweede inzittende bleek later te zim D. M.. uit Alphen aan den Rijn. UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN ONTWERP VERKEERSVERORDENING Door B. en W. is aan den Raad een ont werp „Verkeersverordening" aangeboden. Reeds eenige maanden bestond dit voor nemen, doch door de wijzigingen aange bracht in het Motor- en Rijwielreglement in den loop van 1936, was eenige vertraging ingetreden. Dit ontwerp is thans gereed gekomen. In overleg met de commissie voor de strafverordeningen zijn de in de alge- meene politieverordening voorkomende ver- keersvoorschriften aan een algeheeie her ziening onderworpen, aangevuld en uitge breid. Bijna "He bepalingen zijn opnieuw gere- redigeei waarbij rekening is gehouden met de op tiet stuk der gemeentelijke verkeers- wetgeving steeds meer ingang vindende op vattingen. Het geheel is samengevoegd in één verordening, waarvan de verschillende bepalingen zooveel mogelijk systematisch zijn ondergebracht. De nieuw ontworpen voorschriften, welke uitsluitend betrekking hebben op het ver keer, zoowel te land als te water, zijn ver vat in de in ontwerp aangeboden „Verkeers verordening", VOETBAL Zaterdagmiddag speelde A.R.C 3 tegen S.L.F. 2 uit Leiden. In de tot het einde boeiende kamp wist A-R-C. met 21 de over winning te behalen, welke stand voor de rust reeds werd verkregen. Na de rust zijn aan beide zijden pogin gen gedaan, eenerzij ds om de voorsprong te vergrooten, anderzijds om de achterstand in te loopen. Hoewel zich verf billende kan sen voor beide partijen voordeden, gelukt dit niet, het bleef 2-—1. Rijnsburgsche Boys 1A.R.C. 1 ging we gens terreinafkeuring niet door. C. H. JONGERENGROEP De Chr. Hist. Jongerengroep vergadert Woensdag 20 Januari in een zaal van het Nutsgebouw. Als spreker hoopt op te treden de heer W. P. Cnossen uit Woerden, die het onder werp zal behandelen: „De Landbouwcrisis- maatregelen". N.V. UTRECHTSCHE HYPOTHEEKBANK PANDBRIEVEN, f 59.700 000.- RESERVE f2.220.429.76 De Directie bericht, dat ve-krijgbaar worden gesteld: 4 PANDBRIEVEN a 10O 3V2% PANDBRIEVEN a 99 Mr. A. J. e Mr. p. R. hoorweg DE BIJBEL OP DE OPENB. SCHOOL Voor de Antirev. Kiesvereeniging „Neder land en Oranje" hoopt a.s. Donderdag 21 Januari te spreken de heer J. Wijbenga over bovengenoemd inderwerp. Deze verga dering wordt om half acht gehouden in „Concordia". Deze avond is tegelijkertijd de jaarvergadering. HILLEGOM BEVOLKING OVER 1936 Bevolking op 31 December 1935 5748 m., 5681 v., totaal 11429. Vermeerdering in 1936: geboorten (ook elders) 135 m., 139 v., totaal 274; vestiging 227 m., 366 vr, totaal 393. Geheele vermeer dering 362 m., 505 v., totaal 12296. Vermindering in 1936: overleden (ook elders) 39 m., 40 v., totaal 79; vertrek 254 m., 362 v., totaal 616; geheele vermindering 293 m., 402 v., totaal 605. Bevolging op 31 December 1936: 5817 m„ 5784 v., totaal 11607. Werkelijke vermeerdering 69 m., 103 v., totaal 172. Gesloten huwelijken 90. Ingeschreven echtscheidingen 1. KATWIJK a.d. RIJN A.-R. PROPAGANDACLUB Woensdag 20 Januari a_s., des avonds om 8 uur, houdt de A.-R. Propagandaclub „Groen van Prinsteneir" 'n ledenvergadering in de zaal achter de Geref. kerk. De heer Jac. Zuyderduyn Czn. zal inleiden Art. 10 van Ons Program: „Centralisatie en Decentralisatie'*. KATWIJK AAN ZEE ZATERDAGMIDDAG-VOETBAL Ouyck Boys I—Ons Clubje I (7—1) Quick-Boys heeft weer eens getoond, dat zij op eigen veld een niet te onderschatten tegenpartij is. Ditmaal moest het Ons Clubje ontgelden, hoewel de keeper der gasten niet geheel vrijuit gaat. Scheids rechter was de heer Grootland, welke cor rect leidde. Katwijk I—S.C.O.: 3—7. WERKLIEDEN „NIEUWE KERK" Als bijzonderheid zij nog vermeld, dat van de werklieden, welke aan de bouw der Nieuwe Kerk hebben gearbeid, nog in leven zijn: D. Blok, W. v. d. Boon, A. v. Duyven- bode T. v. Duvvenbode, G Haasbroek C. Hollemedaal, P. Kraaijennoord, L. v. d. Over, R. Ouwehand, H. v. Schie, P. Schui temaker, C Varkevisser, H. Verloop, G. Vlie land en T. Langmuur. VERLOREN VOORWERPEN Gouden verlovingsring, zilveren armband, nikkelen ring van autolamp, vulpen, brui ne portemonnaie met inhoud en bruin le deren handschoen. Inlichtingen omtrent gevonden en verloren voorwerpen te ver krijgen op het politiebureau tusschen 912 uur voorm. GESLAAGD Onze plaatsgenoot, de heer J. Timmer mans Jr., slaagde te Den Haag voor het examen boekhouden, handelsrekenen en handelsrecht. PRODUCTIE EN VERBRUIKSVEREEN. „HELPT ELKANDER G. A." Jaarvergadering. De algemeene vergadering van bovenge noemde vereeniging werd in de zaal voor Chr. Prot. Belangen gehouden. De voorzit ter de heer J. C. Zuijderduijn opende deze vergadering. In zijn openingswoord vond de voorzitter aanleiding het personeel dank te brengen voor hun plichtsbetrachting, de commissie van toezicht voor hun activiteit en de leden voor hun betoonde trouw. Voorts deed spr. uitkomen dat, wanneer we letten op de opleving in vele takken van het bedrijf, we met meer vertrouwen dan de laatste jaren,, het nieuwe boekjaar mo gen ingaan. Bij de bespreking van het jaarverslag bleek dat de omzetten, welke het vorig jaar voor bakkerij en winkel f55.863,57 en f83.283.42 waren, thans kwamen op f58.813.2414 en f95.060.42 Het overschot van de bakkerij was het vorig jaar f8508,73 en nu f842S.571/2. Het dividend werd weder om voor beide af deelingen op 6 pCt. ge steld. Bij de verkiezing van het bestuur en commissarissen werden alle functionnaris- sen herkozen. Van de verschillende geno men besluiten willen we hier nog noemen het oprichten van het „Móederfonds". De bedoeling van dit fonds is bij bevalling een week gratis brood en kruidenierswaren te verstrekken. NED. CHR. VROUWENBOND Hedenavond spreekt voor bovengenoemde Bond in Irene', Ds. A. Verwaal. Ned. Herv. pred. te De Waag, over het onderwerp „Een Palestina-avond (met lichtbeelden). OUDERAVOND KNAPENVEREEN. Voor de ouders der diverse knapenvereen. van de Chr. Jeugd Org. is een ouderavond gehouden, welke goed bezocht was. Het openingswoord werd gesproken door den heer K. Jonker, welke voorlas Joh. 1 daarna voorging in gebed. Nadat nog. zongen was Ps. 68 10 werd door den neer D. v. d. Plas een voordracht ten beste ge geven over: herhalingsoefeningen. R. Var kevisser behandelde vervolgens het onder- erp: „Waar het in ons werk om gaat". Ten eerste: de jongens, zelf de omgeving en in vloed op de jongens, zoowel van binnen als van buiten ,en tot slot de jongen in con- droeg P. v. Duijvenbode voor „Moeder" tact met de blijde boodschap. Na de pauze van v. d. Hulst. De heer C. J. Lambour gaf hierna een interessante boekbespreking ovei het boek „Bartje" van Anne de Vries. Het slotwoord werd gesproken door den heer W. v. Beelen. die liet zingen Gez. 180 1, waarna op de gebruikelijke wijze werd geëindigd. KOUDEKERK DE COLLECTEN De collecten in de Ned. Herv. Kerk alhier brachten in de maand December op: Voor de Kerk I 104,62; -Diaconie f 162,03; Restau- Wordt op de stadslijnen in Leiden en Den Haag de conducteur door een conductrice vervangen? Zullen we binnenkort in Leiden en Haarlem en in Schevingen en Voorburg de conductrices op de blauwe trams krijgen of niet? Dat is de vraag, welke op dit oogenblik gesteld wordt, niet al leen in de kringen van het personeel der Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg maatschappij, maar ook daarbuiten. De ze vraag maakt op dit oogenblik 't on derwerp van gesprek uit van de tram passagiers en het voor en tegen ervan wordt door het trammend publiek over wogen. Merkwaardig is, dat de commu nis opinio op dit oogenblik de stem ming weergeeft, welke wordt beïnvloed door de werkloosheid, namelijk deze, dat men veel beter conducteurs dan con ductrices te werk kan stellen. Hoe de directie tot haar voorstel kwam Wij deelen de opvatting van het publiek, zooals we hieronder nader zullen doen zien. Maar voordat we zoover zijn dienen we weer te geven de motieven welke de direc tie van de N. Z. H. hebben geleid tot haar De heer C N a u t a, een der bondsbe- stuurders van de P.C.B., die zich speciaal met deze zaak bezighoudt, was zoo bereid ons hierover inlichtingen te verschaffen. Uit zijn mededeelingen bleek, dat de directie der N.Z.H. geprezen moet worden als een bedrijfsleiding, die gaarne goede verhoudin gen onder haar personeel wil, en die dan ook zeer wel tot overleg bereid is, waar dit ook kon worden mogelijk geacht. Deze hu mane directie meende echter toch tot haar voorstel te moeten komen, op grond van de volgende overwegingen: Het exploitatie-overschot was in 1936 f 150.000 minder dan in 1935. Hierdoor ver keert het bedrijf in de moeilijkheid om de vaste lasten, als rente en afschrijving enz., te kunnen dragen. Saneering was daarom noodzakelijk en deze is gezocht in allerlei richting. Allereerst is onderhandeld met de bedrij ven die de benoodigde electrische stroom leveren. Bereikt is, dat de stroomprijs onge- twintig procent lager zal worden, het geen voor het bedrijf een belangrijke bespa ring beteekent. Daarmee was het verschil echter niet over brugd en daarom diende nog een ander middel te worden gevonden. De directie had eerst het plan een zeer «terke loonsverlaging toe te passen. Waar de loonen reeds eerder belangrijk verlaagd ren, gemiddeld met twintig procent, daar het duidelijk, dat een nieuwe loonsverla ging voor het personeel, dat in dure stand plaatsen woont, moeilijk te dragen zou zijn. Omdat de directie nu van meening is, dat de daling in het vervoer bet diepste punt wel zal hebben bereikt en omdat zij thans eerst de gevolgen van de de preciatie wil afwachten, heeft zij be sloten aan haar voornemen om een loon korting voor het personeel in te voe ren, geen gevolg te geven. In de plaats daarvan kondigde zij als haar blan aan om goedkoopere arbeidskrachten te werk te stellen. De opstapjongens Eind 1934 verkeerde de N.Z.H. in een ge lijksoortige situatie als thans het geval is. Ook toen moesten maatregelen genomen worden. De directie overwoog toen reeds om conductrices te werk te stellen, doch in overleg met de organisaties heeft ze daarvan afgezien. De organisaties betoogden toen, wat nog hun standpunt is, dat het werk zich niet leent voor vrouwen, dat het beter is, dat dit mannelijk beroep niet wordt ingenomen door vrouwen, en dat, als er jeugdigen aan gesteld moesten worden, dit dan mannen moesten zijn en geen vrouwen. Toen werd besloten tot de proef met de zoogenaamde opstapjongens. Dit zijn jeug dige mannelijke arbeidskrachten, die in ze keren zin dienst doen als conducteur; ze roepen de haltes af, helpen bij het aanwij zen van plaatsen enz. enz. De klachten welke echter over deze jeug- 'igen gehoord werden, waren legio zoowel .an de zijde van het publiek, als van het personeel. De opstapjongens brutaliseerden vaak het reizigerspubliek, gaven geen acht op het verlangen van reizigers om uit te stappen, verzuimden haltes af te roepen, kortom schoten in menigerlei opzicht te kort. En tegenover het oudere personeel tra eten ze ook vaak onbeschaamd en onwel willend op. Het is dan ook niet te verwonderen, dat de directie met dit systeem niet verder wil gaan. Thans is echter weer het vroegere denk beeld opgekomen, namelijk om conductrices aan te stellen. Het vaste personeel Voor het vaste personeel zal. naar de directie heeft meegedeeld, deze maat regel geen invloed hebben. Er wordt geen personeel ontslagen. De maatregel zal al leen tot besparing van uitgaven lelden omdat nu de verlofsdagen, de versterkte diensten op Zondagen, de waarneming bij ziekte enz. zullen kunnen worden vervuld zonder dat er hulppersoneel voor noodig is. De maatschappij had nl. tal van men$chen tot haar beschikking, die naast hun andere betrekking, in seizoendrukte of bij andere geledenheden, als conducteur op de tram een bijverdienste hebben. Deze extra uitgave zal nu komen te ver- vallen en doordat het loon van de conduc trices natuurlijk belangrijk lager zal wor den dan voor de conducteurs, zal men een mindere uitgave verkrijgen, waarmee men het tekort hoopt te kunnen wegnemen. De promotiekansen voor hpt personel worden door do te treffen maatregel niet ver kleind. dan alleen, dat een remisebeamhte die het nu via de functie van wagenvoer der tot conducteur kan brengen, het voortaan niet verder zal kunnen brengen dan tot wagenvoerder, omdat vrijgekomen conducteursplaatsen wellicht door conduc trices zullen worden bezet. Wanneer men echter met een maatregel als deZe begint dan weet men niet waar het eind ervan zal zijn. Gesteld eens de mogelijkheid, dat conductrices inderdaad voldeden op de tram, dan zou het kuimen gebeuren, dat geleidelijk het conducteurs- personeel werd ingekrompen en werd ver vangen door conductrices. Het personeel heeft in deze wel vertrouwen in de directie, en het weet, dat deze al het mogelijke zal doen om de werkgelegenheid voor de man nen te behouden, maar in deze tijd wijzi- zigen de situaties zich zoo snel, dat men ook met de toekomst rekening moet hou den. En is dan het instituut van conduc trices ingeburgerd, dan is het een kleine stap om er uitbreiding aan te geven. Prindpieele en practische bezwaren Men mag zich, na alles overwogen te heb ben, de vraag stellen of een ander middel mogelijk was. En dan gelooven wij, dat de directie van een onderneming, die zich voor de noodzakelijkheid gesteld ziet om haar bedrijf loonend te houden of te krijgen, soms middelen moet nemen, welke zij lie ver zelf niet zou aanwenden, maar die onvermijdelijk zijn, wanneer men zich be paalt tot het bedrijf alleen. Doch hier is een geheel andere vraag aan de orde dan die van het bedrijf alleen Heeft de overheid niet een middel tot in grijpen? Het is toch onbegrijpelijk, dat er ont zaglijke sommen aan steun worden uitge keerd, in alle gemeenten van ons land, en er dan nu weer arbeid aan mannen ont nomen zal worden en aan jonge vrouwen zal worden gegeven. Dat is toch niet met elkaar te rijmen. De mogelijkheid dient toch aanwezig te zijn of geschapen te worden, dat de con ducteursplaatsen voor mannen blijven behouden, en dat dan wordt bijgepast, wan neer het loon niet door de maatschappij kan worden betaald. Vanzelfsprekend haakt hier weer een andere kwestie aan vast, nl. de grootte van het loon, in aanmerking genomen overeen komstige loonen elders enz. Maar daarom trent waren regelen te stellen. In deze tijd kan het niet bevredigen, dat werk aan mannen ontnomen wordt en aan vrouwen, aan jonge vrouwen, wordt gegeven. Hierdoor wordt aan een aantal mannen de gelegenheid ontno men om zich een gezin te vormen en voor zich en de hunnen het brood te verdienen. Dergelijke dingen, als die welke nu op de N.Z.H. gaan gebeuren, toonen op schrille wijze aan de gecompliceerde toestanden van het huidige maatschappelijke leven. Mil- liocnen worden er uitgekeerd aan steun voor werkloozen, en toch schijnt er geen middel aanwezig te zijn om de werkgelegen heid voor mannen, die er bestaat, in stand te houden. Hier is naar onze meening stellig een taak voor den Minister voor Sociale Zaken, die immers reeds maatregelen overweegt om dit euvel tegen te gaan. om een middel te vin den waardoor de maatregel van de directie van de N.Z.H geen doorgang zal behoeven te hebben De arbeidsmarkt voor mannen moet ver ruimd, niet ingekrompen worden Daarom: geen conductrices op de blauwe trams, doch conducteurs. Dat is in het al- belang! P. G.C. HAJENIUS AMSTERDAM Rokln 92 96 TeL 37494 's-GRAVENHAGE Noordeinde Gi TeL 115453 SIGAREN - GIGARETTEN TABAK ratjefonds f 51; busjes plaatsengeld f 26,18. De Commissie van Bijstand ontving in December uit het Verjaringafonids f 16,95; voor het Plan 1936 f 17,56 en aal do Kerkbode f 17,46. De collecte voor de Generale Kas en het Fonds Noodlijdende Kerken en Personen bedroeg f 29,14 en voor de Inwendige Zen ding op Oudejaarsavond f 23,93. NED. HERV. MEISJESVEREEN. „MARTHA" Door de Ned. Herv. Meisjesver. „Martha" zijn in het afgeloopen jaar 188 stuks goede ren vervaardigd. Hiervan zijn een 74 stuks uitgedeeld aan de kinderen der Zondags school en 114 aan behoeftige gezinnen, waar door menigeen werd verblijd door dezen mooi en arbeid. ZONDAGSSCHOOL De Zondagsschool vangt weer aan Zondag 24 Januari a.s. in de Ned. Herv. School. De 1ste, 3de en 5e klas wordt verwacht nam. half drie, de 2de, 4de en 6de klas des morgens 11.45 uur. Kinderen, die dit jaar worden ingeschre ven op de dagschool en dus vóór 1 April den leeftijd van 6 jaar höblben bereikt, zijn wel kom. STRAATLANTAARN AANGEREDEN Door den expediteur D., uit Alphen aan den Rijn, die Vrijdagavond op den Hondsdijk alhier met zijn /bestelauto moest uitwijken voor een M.O.D.A.-bus, werd ©en straatlan taarn zoodanig aangereden, dat deze totaal werd vernield. D. gaf van dit geval kennis aan de politie en beloofde de schade te zul len vergoeden. LEIDERDORP SCHEEPVAART-STATISTIEK Gedurende het afgeloopen jaar zijn de Leiderdorpsche brug gepasseerd, in richting Alphen a. d. Rijn, 14654 schepen en in de richting Leiden 15280 schepen. WERKLOOZEN Od Zaterdag 16 Januari jl. stonden inge schreven bij het agentschap der Arbeids bemiddeling: 21 bouwvakarbeiders. 4 grond werkers, 1 orgelmaker, 11 landbouwarbei- ders. 1 schoenmaker. 1 bakker. 1 kellner, 50 ongeschoolden en fabrieksarbeiders, uitvoerder, 2 dienstboden. Totaal 98 werk zoekenden. NOORDWIJK LOOP DER BEVOLKING In het jaar 1936 vermeerderde het aantal inwoners dezer gemeente met 866, n.l. met 231 door geboorte en met 635 door vestiging. De totale vermindering bedroeg 735, waar van 135 dooV overlijden en 600 door vertrek. In werkelijkheid vermeerderde de bevol king dus met 131 personen, zoodat het aan tal inwoners op 1 Januari van dit jaar 11.638 beldroeg, zijnde 5442 mannen en 6196 vrou wen. Het aantal huwelijken bedroeg 77, het aan tal levenloos aangegevenen 7 en heit aantal echtscheidingen 3. GEEN VOLKSBAD Naar aanleiding van het destijds ingeko men adres betreffende de mogelijkheid van het opriahten rvan eon volksbad in deze ge meente, vernemen wij thans, dat het ge meentebestuur na ernstige bespreking geen aanleiding heeft gevonden, gezien de finan- cieele toestand der gemeente en in aanmer king genomen de tijdsomstandigheden, om voor het door adressanten beoogde doel een post op de begrooting te brengen. PERSONALIA Naar wij vernemen is de heer J. van Gilse, alhier, door B. en W. herbenoemd tot lid van de plaatselijke commissie van toe zicht op RIJNSBURG OVERLIJDEN VAN DS. PETER De Ned. Herv. Gemeente is wel zeer zwaar getroffen door het overlijden van haar beminden predikant Ds. Ph. Peter, op den nog veelbelovenden leeftijd van 53 jaar. In het geheele dorp werd dit overlijden gisteren en heden be\oroken. Donderdag vindt de begrafenis plaats, na dat eerst in de Groote Kerk om 2 uur een rouwdienst zal worden gehouden. Morgen hopen wij nader terug te komen op de levensloop van wijlen Ds. Peter. ZOETERWOUDE AANRIJDING Alhier had op den Kippenburg aan de Hooge Rijndijk een aanrijding plaats. Een vrachtauto bestuurd door den chauffeur K. uit Driebergen kwam juist bij de betrekke lijk smalle brug, toen K. aan de andere zijde van den brug een luxe auto met groo te snelheid en slingerende over den weg zag naderen. K. een aanrijding vreezende, stop te onmiddellijk, doch tegelijkertijd vloog de luxe auto bestuurd door den heer E. uit Den Haag, met kracht tegen de voorzijde der vracht-auto aan. De luxe auto kwam daardoor over den brug in den berm van den weg terecht, en was deerlijk bescha digd. De bestuurder die wel is waar erg van streek was, had geen letsel bekomen. Ook de bestuurder van de vrachtauto kwam met den schrik vrij .terwijl van diens voer tuig alleen de voorband van een der wie len stuk was. Nadat deze door een nieuwe vervangen was, kon die weer op eigen kracht zijn reis vervolgen, doch de luxe auto moest worden weggesleept. Tegen den heer E .is door den veldwachter proces verbaal opgemaakt. De heer E. blijkbaar bewust de schuldige te zijn, stelde zich be reid de schade voor zijn rekening te nemen. DE DADERS BEKENNEN Omtrent de alhier en in de omgeving plaats gehad hebbende diefstallen van vee voeder op groote schaal, hebben de beide verdachten S. uit Leiden en Den E. alhier bekend in Zoeterwoudc. Leiderdorp, Wou- brugge. Voorschoten en Warmond, het vee voeder ontvreemd te hebben. Heden zijn ze ter beschikking van den officier van justitie naar Den Haag overgebracht. GEVONDEN een portemonnaie met geld. Terug te be gon bij den gem.-veldwachter a. d. Rijn dijk. LAATSTE NIEUVi Dank van H.M. de Koningi Telegram aan Gouverneur-Generaal BUITENZORG, 18 Januari. De t neur-Genfiraal ontving van H.M. de Kot het volgend telegram: „Ontvang voor uw gelukwenschen oprechten dank. Ik verzoek u, allen <j lukwenschen zonden, Mijn erkenteli over te brengen." De reis van de O 16 De boot houdt zich goed ln stormen Uit de bij het Departement van De van Hr. Ms. O. 16 ontvangen radio-teli men blijkt dat de onderzeeboot 2 dep» is gepasseerd. Bij de laatste bereikt wind orkaankracht. De commandant seinde, dat berrn en boot zich uitstekend hielden. On het slechte weer konden de zwaartek waarnemingen door Prof. Vening M onder en boven water voortgang vind Doodelijk auto-ongeluk bij Emmen Autobestuurder en een inzittende gew Toen de ongeveer vijftigjarige maker H. Berends heden te Emmen rijwiel de weg wilde oversteken kwa de richting Emmer Compascuum van den garagehouder Tholen. feur trachtte den wielrijder te ontw waarbij de auto slipte en in hotsing met een boom aan de linkerzijde vai weg. De wagen slingerde daardoor ave weg, greep den wielrijder on kwam den anderen kant, in omgekeerde rit staande, tegen een boom terecht Berends bleef ernstig gewond ligp was zoo goed als op slag dood. De feur had vrij ernstige verwondingen hoofd en handen, de andere inzittende lichte verwondingen aan het hoofd. Wielrijder te water geraakt en verdronken De een-en-t wüinti g-j ari ge ongehuwde te Zuidhom, werd sedert Vrijdagavon mist. Thans is zijn lijk uit diet Hoe opgehaald. Men vermoedt, dat de jong die de woning per rijwiel had vei door den imist misleid «te water is ge en verdronken. De volksraad bijeen BATAVIA, 18 Januari (Aneta/A.N.P, denmorgen had een korte openbare 1 dering yan den volksraad plaats, waari nieuwe lid, Dr W. Ph. Coolhaas (ver! woordiger van de vereeniging van Eui sche bestuursambtenaren) werd beëed De voorzitter deelde mede een uit Den Haag te hebben ontvangen va volgenden inhoud: „Het Koninklijk bruidspaar betuigt Volksraad van Ned.-Indië zijn oprt dank voor de zeer gewaardeerde wenschen". get Baud, kamei Reis van den vlootvoogd in I commandant van de zeemacht, scho nacht Ferwerda, vertrekt 19 Januari. boord van het Gouvernementsstoom „Valk" voor een bezoek aan het eskaiW, de omgeving van Straat Madoera. Daarna zal hij zich naar Soerabaja. ven alwaar hij verschillende inricht^ bezoekt en besprekingen zal voeren. T' zal hij een vlucht maken met den nie Fokker-bommenwerper. T er gelegenheiij. het bezoek van de Britsche norlogssclf aan Soerabaja, zal schout-bijinacbt Fen een diner aanbieden. gd De heer Ferwerda zal in de eerste 1 vam Februari naar Batavia- terugkeert De treinramp in China Reeds 72 dooden hte Bij den brand in den expres-trein Ctite Hongkong, welke gisteren ontstaan tie door de ontploffing van een helsche m&em zijn 72 personen om het leven gekome£ft vonken waren overgeslagen in een fca welke gevuld was met kleine celfcri voorwerpen, die opzettelijk tusschen de'n> rijtuigen was geplaatst tb^ SCHOOLNIEUWS CHR. H.B.S. APELDOORN Tot leerares Fransóh is benoemd «eci Chr. H.B.S. te Apeldoorn mj. J. M. J mann, leerares aan de le-Chr. H.B.S Gravenhage M. £'t: B-sr RADIO DISTRIBUTIE MAANDAG 18 JANUARI ma 3; 8.00 Keulen; 11.20 Dann* :el VI: 14.20 Parfcs R; pl.m i5.üst len; 16.20 Parijs Radio; 17.20 Keuen: ht'rae ruis Radio: 19.50 Rome (Milaan); 21.00 islen); 21.50 Keulen; 23.20 Pal»' na 4: 8.00 Brussel VI; 9.20 DU 10.35 Droitwloh; pl.m 11.35 London Res, 12.45 Droitwich; 13.35 London _Reg;17.20 Iroi us DINSDAG 19 JANUARI amma 3: 8 00 Keulen of dlv.; 9.20ver 11.20 Daumark Radio; 12.20 Brui$47.| 14.20 Diversen; 15.05 Deutsl.-sender; 15.21. 16.20 Parüs 'R; 17.20 Brussel VI; IS?®1, Radio: 19.20 Weenen; 20.55 Berlijn;>er< nen: 22.50 Boedapest; 23.25 Radi0 N<t nr. die of diversen Programma 4: 8.00 Brussel VI; 9.2o Dit 10.35 London Reg: 16.50 Droitwich; 18.20 L ich; 19 Tuinpraatje dooB fc Agenda Dinsdag, 19 Jan. Chr. Geref. Kerk. (der Prof. G. Wisse spreekt voor de Chr. in J.V. Spr. 22 6. fctii Dinsdag 19 Jan. Stadsgehoorzaal 7.3^. De avond-, nacht- en Zondagsdienst apotheken wordt van Maandag 18 tot er' Zondag 24 Jan. a.s. waargenomen dou apotheken: P. du Croix, Rapenburg 9,£Vf 807 en E. B. de Metz. Karnerl. Onnetul1 telef. 3553 en J. Doedens, Wilhelminajc^ telef. 274. V»

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6