lUmw? geitecift (Imirmtt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Nietigverklaring van Goudclausules abonnementsprijs: Pei kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 235 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/a ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 5983 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 12 JANUARI 1937 16e Jaargang aitotrttntieprijjm: Van I tot 5 regel» 1.17'/i Elke regel meer 0-22'/i ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels 230 EJke regel meer0-45 Voor tiet bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 GEKLEURDE GESCHIEDENIS BESCHRIJVING Wie de politieke geschiedenis der laat ste jaren wil leeren kennen, zal niet kun nen volstaan met de raadpleging van wat de roode pers daarvan verhaalt Zeker niet, nu zekere April- of Mei-gebeurtenis sen in zicht zijn, welke nog al deining oorzaken. Om de lezers in de vereischte stemming te brengen, gaf deze pers dezer dagen een kort historisch overzicht van de stembus strijd in de jaren 1905, 1913 en 1925; maar de historische juistheid van deze herinne ringen laat nog al wat te wenschen over. Eerst wordt over 1905 gezegd, dat zich „een heilige vreugde van de arbeidersklas se meester maakte, toen bij deze verkie zingen door de natuurlijke drang der sociaal-democratie Abraham Kuyper ten val gebracht werd, de man die twee jaar te voren zijn wilde wraak op de arbeiders beweging toegepast had". We dachten zoo ook de „Volkskrant' herinnerde er aan dat de spoorwegsta king van 1903 één van de uitspattingen der roode beweging was, waarvoor zij zich nu schaamt en dat later vaak erkend is, dat Dr. Kuyper wel de opstand bedwong, maar óók recht deed. Zijn de sociaal-democra tische leiders, die zich thans telkens als minister aanbevelen, altemet van plan straks spoorwegstakingen en „muiterijen' toe te laten? Van 1913 wordt gezegd, dat de sociaal democratie „toen met één slag het aantal kamerleden van 7 op 18 bracht". Zelfs de formeele juistheid hiervan zou men kun nen afkeuren; want er zijn maar 15 sociaal democraten in de Kamer gekomen. Het zat immers zóó, dat de S.D.A.P. met v o 11 p hulp der liberalen wel 18 zetels veroverde, maar toen Troelstra voor Am sterdam III en Spiekman voor Hooge- zand en Rotterdam I bedankte, omdat zij resp. voor Leeuwarden en Rotterdam II opteerden gingen er weer drie zetels ver loren. Het was dus juister geweest, als men ge schreven had: „met behulp der liberalen kregen we 15 man in de Kamer". In de derde plaats jubelt de roode pers over 1925, toen de S.D.A.P. „met een uitgang van 20 op 24 zetels Colijn sloeg en aan diens eerste aanpassingsregeering een einde maakte". Hier is de historische Juistheid geheel zoek. Immers„ op 4 Augustus 1925 trad het tweede ministerie-Ruys de Beerenbrouck èi om plaats te maken voor het kabinet- Colijn. Dit vroeg echter op 11 November 1925 ontslag, tengevolge van het amende ment-Kersten tegen het gezantschap bij het Vaticaan; een amendement, waaraan heel de linkerzijde haar stem gaf, doch dat in geen enkel verband stond met de... aanpassingspolitiek van minister Colijn. Tegen die politiek heeft de S.D.A.P. sedert 1933 tot heden tevergeefs gestreden. En bovendien, sedert 1913 toen zij 18 zetels won, doch slechts 15 behield, kwam zij in 1933 maar op 22 zetels. Sterk was de groei dus niet; de 51 zetels, waarvan sommigen wel eens droomden, schijnen niet spoedig veroverd te zullen worden. In elk geval, men kan door sterk rood gekleurde historie-beschrijving de feiten niet veranderen. „UITERST RECHTS" 7 Telkens hoort men In de volksmond en ook in redevoeringen en artikelen de tegen stelling gemaakt tusschen de communisten en de fascisten als tusschen „uiterst links" en „uiterst rechts". De bedoeling is duidelijk. Maar toch ves tigen we er de aandacht op, dat deze zegs wijze onjuist is en we zouden het jammer vinden, als ze inburgerde. De communisten zijn „uiterst links" en omdat de fascisten zich opwerpen met de pretentie, dat zij de aartsvijand der commu nisten zijn, dat zij eerst met recht de anti poden van de communisten zijn, dat zij hef eerst bewust het communistische gevaar hebben aangewezen en bestreden, zou men zich door deze schijn misleid, kunnen gaan inbeelden, dat zij metterdaad in leer en leven diametraal tegenover de volgelingen van Moskou zouden staan, dus zouden staan aan de andere kant van de lijn, dus aan de kant van „uiterst rechts". Maar deze, schijn is zeer bedriegelijk, ge lijk alle schijn. Dat de fascisten „uiterst rechts" zouden zijn, daarvan is geen woord, sterker geen letter waar. Zij zijn heelemaal niet rechts, laat staan „uiterst rechts". Men heeft, bij politieke onderscheidingen nu eenmaal te maken met de bestaande namen en de bestaande verhoudingen. En nu is het in ons land zoo, dat we als links aanduiden die groepen, die niet de godsdienst willen leggen ten grondslag aan het staatkundig leven, dus in wezen leven uit de beginselen van 1789. Rechts staan zij die de Goddelijke Openbaring wél wil len maken tot norm van het staatkundige en maatschappelijke leven Welnu het zal tnch ieder duidelijk zijn. dat in dit schema der bestaande partijen de N.S.B. geen plaats, zelfs geen schijn van Ter eere van de Indische gasten heeft Dr. H. Colijn als Voorzitter van den Raad van Ministers, het geheele kabinet, verschi llende autoriteiten en de deputaties der Indische vorsten en zelfbestuurders met hun echtgenooten aan een maaltijd genoo- digd in de Ridderzaal te Den Haag. Van links naar rechts: minister Colijn; H.H. de Ratoe Timoer. gemalin van Mangkoenegoro VU; Mr. P. J. Aalberse (Voorzitter der Tweede Kamer) en de dochter van Mangkoenegoro. plaats toekomt aan de rechterzijde der streep. De N.S.B. is zuiver een kind van de Fransche revolutie. Er is geen sprake van dat deze beweging zich zou laten leiden door Gods Woord. Er is geen sprake van dat zij de religie als Openbaring van Gods genade wil laten beslissen over de staat kundige vragen en problemen. Hoofdleider van de N.S.B. is de menschelijke rede, daar op vertrouwt men, daarop boüwt men, daarmee zal men het in de war geraakte kluwen der menschelijke verhoudingen ontwarren. En als dat niet langs de legale weg kan, nu dan zou men van een staats greep ook niet afkeerig zijn. Als er maar kans van slagen aanwezig is! Ieder, gevoelt, hoe groot onrecht men de N.S.B. aandoet door haar „rechts" te willen noemen. Zij !3 in kern en uiting een acht- tien-karaats-linksche beweging. Wil men dan toch met alle geweld haar plaats nog nader bepaald hebben, dan zou den we zeggen: de N.S.B. is evenals de C.P.H. een uiterst linksche partij. Er mogen dan tusschen deze beide ex tréme groepen diepgaande verschillen zijn, bijv. fen opzichte van de particuliere eigen dom, beide bedoelen tenslotte vernietiging der ware volksrechten en vrijheden, beide aanbidden een fictieve staatsidée, beide be dreigen gelijkelijk het recht van het indi vidu, ook zijn godsdienstig en moreel recht beide zijn gebaseerd op geweld en onder drukking, beide zijn revolutionair in merg en been. Laten wij dus iu den vervolge, wanneer we het hebben over communisten en N.S.B. niet meer de onjuiste tegenstelling maken als tusschen „uiterst links" en „uiterst rechts", doch hen in één woord samenvat ten als: „de beide uiterst linksche groepen". DE HUWELIJKSREIS VAN HET PRINSELIJK PAAR Een verzoek van H. M. de Koningin Van den Regeeringspersdienst ontvin gen we de volgende mededeeling: Gebleken is, dat een aantal bladen het voornemen koestert dan wel daaraan reeds gevolg heeft gegeven, om verslag gevers of fotografen naar Krynica, de tijdelijke verblijfplaats van Prins Bern- hard en Prinses Juliana te zenden. In veéband hiermede heeft H. M. de Koningin dén regeeringspersdienst opge dragen een dringend beroep te doen op de Nederlandsche dagb'aden. om geen verslaggevers of fotografen naar het va- cantie-oord van den Prins eoi de Prinses, naar Polen of elders te willen zenden en eventueel reeds vertrokken verslaggevers en fotografen alsnog te willen terugroe pen, teneinde het jonge Paar ongestoord van hun welverdiende en zeker door een ieder van harte gegunde rust. te laten genieten. De verdere reisplannen Graaf van Sterranberg (Prins Bernihard) heeft 'n vertegenwoordiger van de „Illustro- wany Kuryer Codzieny" een onderhoud toe gestaan en daarin verklaard, dat hij met zijn gemalin waarschijnlijk een bezoek zal bren gen aan de Poolsche wintersportplaats Za kopane en aan Krakau, de oude hoofdstad van Polen, waarover hij zeer schoone din gen heeft hooren vertellen. Misschien zal het jonge paar eveneens een beroek aan andere Poolsche steden brengen doch dan pas over twee of drie weken. Prins Bernhard verklaarde voorts, dat hij en zijn gemalin bekoring vinden in een verblijf in Polen, waar de Prins reeds lan gen tijd van plan was op bezoek te gaan in waar hij vele vrienden telt. Krynica noemde hij prachtig. De Poolsche autoriteiten blijven bij ene volledig stilzwijgen. Zij verklaren niets te weten van een verblijf in Polen van Prinses Juliana en den Prins der Nederlanden. De uitzending der Huwelijksplechtigheden Overal uitstekend ontvangen Zooals bekend werden de huwelijks plechtigheden op 7 Januari zoowel door de Phohi als door de rijkstelefoniezenders te Kootwijk uitgezonden. De reportage van de plechtigheden heeft men zoowel in Nederlandsch-Indië als in Ned. West-Indië uitstekend kunnen volgen, zoodat de luisteraars aldaar ten volle met de gebeurtenissen hebben medegeleefd. Ongetwijfeld een groot succes voor de rijksradiodiensten, zoowel in Nederland als in Nederlandsch-Indië. Voor het misdeelde kirrT Een geslaagde actie gesloten Te s-Gravenhage werd gisteren de trek king gehouden van de prijzen 'van de tandempuzzle, welke in December j.L in alle bladen is verschenen. Meer dan 40.000 oplossingen waren bin nengekomen, waarvan er 39.990 aan de eischen voldeden. De hoofdprijs, uitgeloofd door H. K. H. Prinses Juliana en bestaan die uit een ge schenk naar keuze en ter waarde van f 100, viel ten deel aan S. W. van Luttervelt te Schalkwijk (U.) Tandems werden gewon nen door resp. een inwoner van Blaricum Eindhoven, Haren. Scheveningen en Amster dam. De K.LM.-retours vielen in Zeist Voorts nog bijna 200 prijzen, welke aan de win naars worden toegezonden. WORDT HET NU HEUSCH WINTER? 't Kan vriezen, 't kan dooien Toch wordt er hier en daar al geschaatst *t Kan vriezen, "t kan dooien, meer zouden we op het oogenblik eigen-lijk niet durven zeggen ten aanzien van de ijsverwachtingen Wel hebben we nu- al enkele dagen en nachten een heldere, licht-vrietende atmos- eer meegemaakt, maar de vorst is aldoor zoo heel licht gebleven, dat de laag ijs in slooten en vaarten nog van minimale dikte is. Daar komt nog bij, dat overdag de zonne warmte van dien aard is, dat de winst vau een nacht vriezen weer grootendeels te loor gaat Vast staat, dat we voorloopig niet op een periode van sterke vorst mogen rekenen. Daar zijn andere omstandigheden voor noo dig. Om te beginnen is de wind Zuid-Oost tot Oost en uit de zuidelijke richtingen is geen flinke kou te wachten. Maar zelfs al zou de wind pal Oost worden, dan nog zal er voor loopig geen strenge vorst komen, want er is in Duitschland geen behoorlijk sneeuwdek, dat de aanvoer van koude lucht moot waar borgen, gevormd. Daartegenover staat dat de weerstoostand, zooals we die nuhebben, met lichte, vorst (2 k 3 graden) des nachts en overdag tem peratuur om het vriespunt, vrij stabiel schijnt t-e zijn, zoodat we wel eenigszins op het aanhouden van deze toestand mogen rekenen. Als er tenminste niet de een of an dere depressie ontstaat, die roet in het ijs- eten komt gooien! Met dit weer kan er op den langen duur ook wel een behoorlijk ij3 dek ontstaan, waardoor het mogelijk wordt op veldijsbanen enz. te rijden. Er zijn reeds banen open Zelfs zijn er reeds banen open! Verschil lende ondergespoten tennisbanen hebben gisteren aan. een beperkt aantal liefhebbers de gelegenheid geboden te genieten van dc ijs-sport. Zoo zijn er in Den Haag. Rotierdam e<n Amsterdam gisteren en vandaag reeds heel wat baantjes getrokken. Echte ijs-sport, die hebben we echter in het Zuiden en Wes ten van het lang nog niet gezien. Wel in het barre Noorden. In Friesland, dat altijd een schreefje voor heeft in dit op zicht, kon reeds gereden worden op onderge- loopen landerijen en slooten en vaarten. -Zelfs zouden er vandaag en morgen hard rijderijen gehouden worden. Maar of die doorgaan, dat zullen we morgen pas weten, want eerlijk gezegd, op het oogenblik dat we dit schrijven, achten we de toestand vrij be denkelijk. Het zonnetje schijnt nu al te mooi en de wind schijnt niet best te weten in w«'- ke richting hij zal gaan draaien. Als het nu eens naar het Oosten was, dat zou niet kwaad zijn Vanmorgen sprak bet weerbe richt bovendien van toenemende bewolking. En dat is nooit een goeu voorteeken! Er valt weinig te voerspellen in de gege ven omstandigheden. Maar in ieder geval hebben we nog wel hoop dat we binnenkort, zij het ook in beperkte mate, van het zwie ren zwaaien op de smalle ijzers zullen kun nen genieten! Uitgevers Maatschappij BR0EKH0FF N.V. v.h. Kemink Zn., UTRECHT VERSCHENEN: DOMPLEIN 2 POSTGIRO 277095 K. E. OUDENDIJK: HET WILHELMUS" Met fraai portret van PRINS WILLEM I PRIJS SLECHTS F 0.50 De Indrukwekkende Geschiedenis van dit Lied, geboren tijdens onzen worstelstrijd met Spanje, warm aanbevolen door het ALGEM. NEDERLANDSCH VERBOND. Een boekje voor Jong en oud, ook bizonder geschikt voor Scholen. Ook verkrijgbaar bij den BoekhandeL Bi] getallen reductie. Dankbetuiging aan Ned.-Indië Van Prinses Juliana BUITENZORG. 11 Jannari. (Aneta A.N.P.). De Gouverneur-Generaaal van Ned. Indië ontving het volgende tele gram van H.K.H. Prinses Juliana: „Zeer erkentelijk voor alle bewijzen van medeleven van Ned. Indië met ons groote geluk en voor de ons namens de Ned, Indische regeering en de bevolking aangeboden gelukwenschen, betuigen wij Uwe Excellentie, daarvoor onzen warmen dank, ook voor uw persoonlijke gelukwenschen en die van Mevrouw van Starkenborgh. Wij wenschen nog maals uiting te geven aan onze groote dankbaarheid voor de prachtige arm band, namens Indië geschonken, en voor de talrijke blijken van medeleven, waarvoor wij verzoeken onzen welge- meenden dank aan de bevolking over te brengen". Juliana. Het huwelijksgeschenk van Curasao Andere plannen WILLEMSTAD (Curasao), 10 Januari (Aneta/A.N.P.). Naar aanleiding van eerdere berichten, waarbij werd mede gedeeld, dat de bevolking van hel ge biedsdeel Curasao aan het Prinselijk Echtpaar een vloerkleed zou aanbieden, wordt thans gemeld, dat besloten is, dat het geschenk van Curaqao zal be staan uit een wandkleed en een ameu blement, beide bestemd voor de eet zaal in het paleis te Soestdijk, naar ontwerpen van Dr E Heldring en Dr. Ferguson Haseth. Werkloosheid in de Hoofdstad In December vrijwel geen stijging De werkloosheid in Amsterdam is in December gestegen tot 56674 hetgeen slechts 15 hooger is dan eind November als gevolg van seizoen-invloeden. Ver geleken met het einde van dezelfde maand van het vorige jaar, toen 58728 werkloozen werden genoteerd, is het aantal 2054 lager, als gevolg van de verbeterde conjunctuur. Het oordeel van de Tweede Kamer Instemming en critiek Aan het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp houdende maatregelen tot nietigver klaring van goudciausuies in bepaalde overeenkomsten is het volgende ont leend: Sommige leden verklaarden, dat zij tegen de strekking van het wetsontwerp bezwaar hadden, omdat voor het nietig verklaren van goudclausules in bepaal de overeenkomsten geen goede rechts grond bestaat Het ontwerp is in dezen trouwens niet consequent. Het beperkt de vernie tiging van de goudclausules tot „binnen- landsche" overeenkomsten en hand haaft de werking dezer' clausules dus zoo dikwijls de crediteur voor 26 Sep tember 1936 in het buitenland betaling ontvangen moest Ook dus indien de crediteur woont in Frankrijk of in Zwit serland, waar hij voor de gedeprecieer- de guldens nog meer francs ontvangt dan voor 26 September j.l. Naast de gevallen, waarin geen bevoor deeling van den schuldeischer plaats heeft, zijn er, waarin wel de schuldeischer een zeker voordeel heeft, doch de schuldenaar geen werkelijk nadeel van de goudclausule ondervindt. Overigens meenden de hier aan het woord zijnde leden, dat het argument van de bc- voordeeling van den schuldeischen, indien het juist ware, nooit zou mogen leiden tot algeheele vernietiging van goudclausules, doch hoogstens tot opschorting van de wer king daarvan. Niemand weet immers, met welk een percentage het binnenlandsche prijspeil binnen korten tijd zal blijken te zijn gestegen. Het argument van de ongerechtvaardigde bevoordeeling van den crediteur gaat dus, zoo meenden deze leden, in vele gevallen niet op, omdat de feitelijke voorwaarden daarvoor ontbreken. Doch ook waar die wel aanwezig zijn, waar dus voor den crediteur wel een zeker voordeel en vooi den debi teur wel c«n zeker-nadeel uit de goud- De tweede rechtsgrond Als tweede rechtsgrond voor de vernieti ging van goudclausules, zoo vervolgden deze leden, noemt de mem. van toelichting de ontwrichtende werking van deze clau sules op het binnenlandsch economisch verkeer. Ook deze rechtsgrond kwam hun niet sterk voor. Feiten welke de beweerde ontwrichtende werking zouden moeten aan- toonen, worden trouwens ook nauwelijks aangevoerd. De waardedaling en de vermindering van de opbrengst van onroerend goed, zoo meen den deze leden, hebben een veel meer ontwrichtende werking gehad dan de goud clausule thans zou hebben. Is dit voorstel reeds door het ontbre ken van een goede principieele basis zwak gefundeerd, de basis, waarop het rust, wordt naar het oordeel van de hier aan het woord zijnde leden nog ver zwakt, doordat het ontwerp op den re gel, dat goudclausules worden vernie tigd, verschillende uitzonderingen toe staat. Hierboven werd er reeds op gewezen, dat de omstandigheid, dat de crediteur tot 26 September 1936 in het buitenland woonde en de schuld aldaar betaald moest worden, zal meebrengen, dat de goudclausule gel dig blijft. Voorts wordt een uitzondering gemaakt voor de ter beurze genoteerde obligatieleningen, omdat de goudclausule bij zulke leeningen door den debiteur vrij willig en welbewust zou zijn aanvaard. Maar waarom dan die clausule niet gehandhaafd in andere overeenkomsten, waarbij zij door den schuldenaar evenzeer vrijwillig en welbewust is aanvaard? Ieder, die aan het maatschappelijk verkeer deel neemt, was toch op de hoogte behoorde dit althans te zijn van de beteekenis eener door hem geaccepteerde goudclan- sule. Zulk een schuldenaar heeft het risico eener devaluatie van den gulden op zich genomen. Nu dit risico werkelijkheid is gn- worden, behoort hij dat te dragen. Zijn onderstelde economisch zwakke positie map peen rechtsgrond opleveren om hem van een achteraf schadelijk gebleken contract af te helpen Doet men dit toch, dan on dergraaft men de rechtszekerheid, immer* tast men het heilzame en onmisbare be- ginsel AM. iwergelegd in art, 1374 B.W., dat partijen gebonden zijn aan „alle wettig- lijk gemaakte overeenkomsten!" Het ontwerp, zoo betoogden deze leden verder, beperkt zich tot goudclausules in overeenkomsten, aangegaan vóór de depreciatie van den gulden. Ook dit is een uitzondering op den regel, dat goudclausules worden vernietigd. Mocht na eenigen tijd de depre ciatie van den gulden b.v. 40 pet bedragen, zullen dan niet de beweerde ongerecht vaardigde bevoordeeling van den crediteur en de mogelijkheid van ontwrichting van het verkeer opnieuw als rechtsgronden worden gebruikt om de nu uitdrukkelijk van de vernietiging uitgesloten goudciau suies in nieuwe overeenkomsten alsnog te vernietigen? Vele leden konden zich met het voorstel tot vernietiging van de goudclausules in bepaalde overeenkomsten over het geheel genomen zeer wel vereenigen. Daarmede wilde men intusschen niet ge acht worden te hebben toegegeven, dat de gevolgen van iedere depreciatie onder alle omstandigheden voor rekening van den schuldeischer behooren te komen. Intusschen konden sommige leden hoe wel zij zelf met de algemeene werking van het voorstel geheel instemden niet na laten er hun bevreemding over uit te spie ken, dat zulk een voorstel van dit kabinet is uitgegaan. Het betreft hier immers een generaal wettelijk ingrijpen in privaatrech telijke verhoudingen, waartegenover dit ka binet altijd een principieel afwijzende hou ding heeft aangenomen. Nauwelijks echter heeft de regeering on der den druk der omstandigheden haar mo netaire politiek moeten wijzigen, of de re geering acht een wettelijk ingrijpen over de geheele linie niet alleen geoorloofd, maar ook noodzakelijk. Eindelijk gaven een aantal leden als hun oordeel te kennen, dat de regeering mét haar voorstellen op dit gebied te laat komt. Bij het optreden van dit kabinet was alle hoop gevestigd op de uitkomsten van de economische wereldconferentie te Londen. Toen deze mislukte en het kabinet de aan sluiting van Nederland bij een wereldgoud- blok bevorderde, ware naar de meening van deze leden onmiddellijk een wetteliik verbod van goudclausules in overeenkom sten, behoorende tot de binnenlandsche geheele gebied wettelijk omvat geweest. Daarbij had men zoo noodig een uitzonde ring kunnen maken voor reeds bestaande c'ansnlp« Hef verbod had zich destijds ook kunnen uitstekken tot obligaties, op de •Nmsterdamsrhe beurs genoteerd, en tot Oost- en WVst Indië Aidim ware tijdig het geheel» gebied wetelijk omvat -^veest. heeft dat «chter nagelaten. VOORNAAMSTE NIEUWS □it nummer bestaat uit TWEE bladen Prinses Juliana en Prins Bernhard be tuigen hun dank aan de Ned. Indische regeering en de bevolking voor het be toonde medeleven bij hun huwelijk. Minister Colijn bood ter eere van de Indische gasten aan een honderdtal genoom digden een maaltijd aan. Verschenen is het Voorloopig Verslag op het wetsontwerp tot nietigverklaring van goudclausules. Hitier heeft een geruststellende verkla ring afgelegd inzake Duitschlands bedoe lingen t.o.v. Spanje en Spaansch Marokko In Frankrijk treft men voorbereidende wettelijke maatregelen om het werven van vrijwilligers voor Spanje te verhin deren. De hoofdstad van de Chineesche pro vincie Sjensi, Sianfoe, schijnt thans in de macht der Chineesche communisten te zijn. Vijf uur het uur voor RIJNBENDE'S Zeer Oude Zeer Goede (Adv Wij bezorgen Uwe verzekeringen niet alleen, doch verzorgen ze tevens- P. DE KEYZER ZONEN Makelaars In Assurantiën ROTTERDAM, MOSSELTRAP 5 Telefoon 24294 (3 lijnen) (Adv. „BLAUFRIES" AMSTERDAM ROTTERDAM Telef. 43424 TeleL 28300 OPSLAG - EXPEDITIE - CONTROLE HET ADRES voor: vakkundig vertrouwenswerk I VRAAGT TARIEVEN! 7Adv.) Het denkbeeld van Dr. H. Colijn Instemming in Noorwegen en Denemarken Wjj hebben melding gemaakt van het voor stel van Dr H. Colijn aan de Staten der Oslo- Conventie teneinde inleidende onderhande lingen aan te vangen met het doel weder zijds de tarieven te verlagen en de betalin gen, welke den handel tusschen deze staten belemmeren, uit den weg te ruimen Onze Minister-president acht het tijdstip voor dgL onderhandelingen thans zeer gunstig. Het voorstel van Dr H. Colijn kan be schouwd worden als het antwoord op de ver klaring van den Zweedschen Minister-Pre sident welke we gister als eenigen in den lande hebben gepubliceerd. Het blijkt thans dat ook Denemarken en Noorwegen het denkbeeld van Dr. H. Colijn met groote in stemming begroeten. Premier Stanining van Denemarken verklaarde, dat Denemarken een Nederlandsch initiatief met vreugde zou begroeten. En Premier Nygaardsvold van Noorwegen gaf te kennen, dat ook dit land Jongeman aangevallen en gewond Zondagavond is te V e n 1 o een twist ont staan tusschen een zekeren B. aldaar en een z-ekeren C. uit Blerik. In de daarop volgen de nacht, toen B. zijn verloofde, die te Ble rik woonachtig is, huiswaarts bracht, hebben C en zijn broer, B. in de Anthoniusiaan te Blerik overvallen. B. werd door de aanval lers overrompeld, want plotseling stopte midden op de straat een personenauto. l)e gebr. C. sprongen uit de auto en vielen den niets kwaads vermoedenden B. aan. Na hun slachtoffer te hebben toegetake'd hij kreeg een ernstige hoofdwonde sloegen de aan vallers in hun auto op de vlucht. Na verbon don te zijn is het slachtoffer naar zijn w> ning vervoerd. In verband met deze mij. handeling heeft de politie te Blerik gisteren de beide gebrs. C. aangehouden. Zij zijn op het politiebureau opgesloten. GELUKWENSCH TELEGRAMMEN AAN H.M. DE KONINGIN RAT A VIA, 11 Januari. (Aneta/.A N P.). De P.T.T dienst In N'od Indië verzond tijdens de feestdagen ruim 2000 telegrafi sche gelukwenschen aan H.M. de Koningin en aan het Vorstelijk paar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1