Jlieuine £rütsdji> (iïnurniit Daqelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Gedenknummer :en volk EBERTO-schoenen VAANDELS-VLAGGEN Sbonnementspritf: Pc» kwartaal In Lelden en In plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week038 J Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4-50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cl. met Zondagsblad 7'/» et 1 Zond"-blad niet afzonderlijk verkrijghaaf NO. 5981 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postqiro 58936 ZATERDAG 9 JANUARI 1937 16e Jaargang Van I tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer 032'/> Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels230 Elke regel meer0.45 Voor hel bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 Wij hopen, dat al onze lezers het Gedenknummer, hetwelk wij samenstelden ter gelegenheid van het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bemhard, in goede orde hebben ontvangen. Naar wij vernamen, is het zeer in den smaak gevallen- Nieuwe lezers, die zich op ons blad abonneeren, ontvangen, zoolang de voorraad strekt, een exemplaar gratis toege zonden. Wij hopen, dat velen onzer getrouwe lezers hierbij een stootje in de goede richting willen geven. Overigens blijft het nog zoo: Wie een lezer aanbrengt voor minstens één jaar, ontvangt zelf, zoomede de aangebrachte, DE JULIAN A-V ERLOV1NGSLEPEL Breng de Christelijke Pers in de huizen van al onze geest verwanten. Ons blad met zijn uitgebreid Zondagsblad wil alom de trouwe onmisbare huisvriend zijn. AF DEELING PROPAGANDA M!:]iiiiiiiiiiiiniiiii!!!ini!ninimiiintiii[iii!t;ii!iitriiïïiijiiii:iniiiD[ifruniiniii!iiii;rt laar onderscheiden n levensbeschouwing Het leven van alle dag kan van nu oortaan weer zijn gewone loop her- iemen. Van half December af ongeveer ag er de glans over en leefde ons volk h de sfeer van Christelijke en natio- iale feeststemming. Het dagblad gaf jaarvan de zuivere reflex; ons her- 1 fneringsnummer van gisteren poogde jn woord en beeld het blijde nationale i jebeuren voor onze gezinnen en onze j iinderen vast te leggen en voor volgen- Ie geslachten te bewaren. Hiervoor was reden te over. Want lis volk heeft wel een zeer bizondere leriode doorleefd. Moeilijk zal een tyd- j ierk in de geschiedenis zijn aan te i cijzen, waarop de volkseenheid zoo reffend bleek en het saamhoorigheids- fevoel zoo duidelijk sprak. Nauwlijks eerd één* wanklank gehoord en die twam onbegrijpelijk genoeg al- een van de zijde van hen, die zich bo- j ien allen op hun nationaliteitsgevoel 'erheffen en zelfs de pretentie hebben, lat zij Oranje de eereplaats zullen ver- lekeren waarop dit Koningshuis recht leeft in ons volksleven. De Nederlandsche pers heeft geluk- tig niet meer aandacht dan hoog noo- Jig was, besteed aan wat het Engel- iche blad de „Times" terecht noemde weinige kleine en in hoofdzaak ver- nakelijke incidenten, nauwelijks vol- loende om de bittere perscampagne, die >p touw is gezet, te rechtvaardigen, ien campagne gevoerd door 'n land, dat self trotsch is op zijn eigenliefde, tegen jen zeer kleine en zeer vriendschappe lijke nabuur". Volkomen juist; want hoezeer de jvergroote meerderheid van ons volk net Duitsche regiem afwijst voor bin- aenlandsch gebruik, het eerbiedigt de hakenkruisvlag en het Duitsche lied, wanneer Duitsche gasten daarmee hun vaderland meenen te kunnen eeren. Echter, wat zou het Engelsche blad tfel zeggen van het optreden der natio- naal-socialisten in ons land, wanneer liet precies op de hoogte was met hun onvaderlandslievende propaganda? Im- tners, wat de bladen dezer partij schre ven over het z.g. vlag-incident en het negeeren van het Duitsche volkslied was zuiver een echo van de onbeschei den eischen, welke het nazi-regiem ons Nederlanders blijkbaar wil stellen. Deze z.g. nationale, maar in wezen en Eelfs in uitdrukkingswijze verduitschte pers hoont slag op slag de eigen regee ring en stookt de Duitsche heerschers op tegen Nederland. Zij is daardoor landsgevaarlijk geworden en pleegt Verraad aan onze nationale waardig heid. De Engelschman met zijn „right or wrong, my country" (mijn vaderland boven alles) zou ddarvan heelemaal niets begrijpen, maar dat is de ellen dige wanklank, welke zelfs in deze da gen gehoord is; een voortzetting van het gelukkig mislukte pogen om het vorstelijk paar een afzonderlijk huwe lijksgeschenk van „de bloem der natie" aan te bieden. Waaruit al weer blijkt, dat de groep, welke het hardst op het partijwezen scheldt, het partijdigst is van allen en de versplintering van het Nederlandsche volk het meest in de hand werkt. Zelfs staande om de troon mocht het partijgekrakeel niet zwijgen daar zorgde de N.S.B. en zy alleen Nu moeten we ons hierdoor niet al te zeer laten verontrusten. Exotische politieke gewassen hebben nooit duur zaam wortel geschoten in de bodem van onze met het Calvinisme gedrenkte volksaard, ongeacht welke godsdien stig of staatkundige beginselen men overigens is toegedaan. Dat Prins Wil lem als roomsch-katholiek voor de vrij heid der „ketters" en als geloovig pro testant voor de rechten der „marte laren van Gorkum" in het kry't trad, heeft een Christelijke fundeering onder onze Nederlandsche verdraagzaamheid gelegd en deze is niet te ondergraven. De hoop wordt elke dag levendiger, dat de kerk in Duitschland zich niet zal laten spannen in het gareel van een party; maar de grondfout was daar, dat de kerk zich aanvankelijk liet in palmen door de belofte, dat zij vrijheid van beweging zou houden, mits zij zich niet met de „politiek" bemoeide. In Nederland zijn echter de verhoudingen gansch anders. Wanneer de N.S.B. in zy'n wazig partijprogram schrijft, dat aan de Kerk geen stroobreed in de weg gelegd zal worden, mits zij zich uitslui tend „op eigen terrein blijft bewegen", dan voelt ieder onzer het aan, dat het licht van Gods Woord niet mag schij nen over de vraagstukken van de dag en juist dat verstaan wij onder vrijheid van godsdienst en Christelijke actie. Er is dan ook geen sprake van, dat de nationale saamhoorigheid, welke wij in de laatste weken beleden en tot uit drukking hebben gebracht, ons zou no pen af te zien van de beginselstrijd welke eeuwen door helaas vaak ver troebeld, wy erkennen dat in ons land gevoerd is. Dit is juist onze trots als Nederlandsche natie, dat wij al thans in meerderheid pogen om in de worsteling der levensbeschouwingen objectief en waardig te blijven; niet den tegenstander verguizen of be schimpen, veel minder trachten hem de mond te snoeren met geweldmiddelen, maar willen strijden met de wapenen van dè geest. Wie op dat hooge niveau staat kan in dagen als wy nu doorleefden voor korte ty'd het geweer naast de voet zetten en de krijgsspeer strijken, omdat wy toch, ondanks alle partystryd één volk wil len zijn en blijven met één nationaal ideaaldoch deze godsvrede kan niet voortduren, want dan zou het geeste lijk leven verstikken in overschillig- heid. In zeker opzicht is het daarom thans meer dan tyd om de periode, welke we in de laatste weken doorleefden, af te sluiten (mits men deze zegswijze niet verkeerd versta!); de geestelijke strijd roept ons weer tot geestelijke, ook tot politieke activiteit. Bedriegen de voorteekenen niet, dan wacht ons half April de geopende stem bus; de onderbroken voorbereiding dient haastig hervat te worden; want groote geestelijke waarden komen naast stoffelijke belangen in het geding; eneen goed Christen is een goed burger, zoowel wanneer hy' staat in de politieke worsteling, als wanneer hy zich Riet Itesch zijn volk schaart om trooa #n gtzag. Na het Vorstelijk Huwelijk DAGORDER VAN DEN GOUVERNEUR DER RESIDENTIE Dank aan de troepen De Gouverneur der Residentie, luit.- generaal Jhr W. Röell, hoeft de volgen de dagorder uitgevaardigd: Het heeft H. M. de Koningin behaagd, mij Hoogstdorzelver groote tevredenheid te doen betuigen over de houding en vei dere verrichtingen van alle doelen der weermacht, welke bij de plechtigheid van 7 Januari j.i militaire eere-diensten hebben verricht Als Gouverneur der Re sidentie waarbij ik mij voor zoover het de troepen van het veldleger aan- eaat, ook als commandant van het veld leger uitspreek is het mij een zeer bij zondere eer zulks ter kennis te brengen en mijn ingenomenheid uit te spreken over de wijze, waarop do mijnerzijds ge geven bevelen door alle op 7 Januari onder mij gostehh doelen cn personen der weermacht, hetzij in den Konink lijken bruidsstoet, hetzij bij de eere-wach ten, eerefronten' en oarejxisfen. Itetzij bij vele nevendien=ten voor geneeskundige en andere verpleging zoovVel als bij die van militair-politioneclen aard uitge voerd zijn. De tenue en kleeding, de houding, het toebrengen van de eerbewijzen, 't mar- cheeren door de stad en optreden tegen over het publiek hebben niets te wen- schen overgelaten zoodat ook uit dien hoofde de onvergetelijke eer, die alle deel nemenden in het eerhetoon van de weer macht hebben genoten, een bijzoaderen indruk heeft gemaakt op het Nederland sche volk van zijn weermacht. Ik breng, in wetenschap hiervan, miin dank aan alle autoriteiten, in de eerste plaats aan hen wier troepen niet orga niek onder mijn bevelen staan als com ma idant van het veldleger, voor de wij ze waarop hunnerzijds en door hunne ondergeschikten de naar de aanwijzin gen van H. M. de Koningin gegeven or ders zijn ten uitvoer gelegd. Leve H. M de Koningin. Leve II K. H Prinses Juliana. Leve Z. K. H. Prins Bernhard der Nederlanden. DE TOTSTANDKOMING VAN HET PRINSELIJK JACHT Vele moeilijkheden te overwinnen Eerst wordt een proefmodel gemaakt Nu de officieele aanbieding van het nationaal huwelijksgeschenk heeft plaats gevonden en op symbolische wijze aan ons prinselijk paar het motor jacht en de verbetering van het paleis te Soestdijk zijn aangeboden, rijst alom de vraag: hoe komen de plannen voor dit jacht tot stand? Aanstonds zal ook gevraagd worden: hoe zal het worden gebouwd, hoe zal het worden ingericht? Het spreekt vanzelf, dat Ln deze met dc wenschen van H.K.H. Prinses Ju'iana en van Z.K.H. Prins Bernhurd behoort rekening te worden gehouden. Teneinde het iormu- leeren dezer wenschen gemakkelijker te maken, werd Z.K.H. voorgelicht door eenige leden van een inmiddels in het leven geroe pen technische commissie en bezttcht de Prins enkele jachten en jachtwerven. Deze commissie, bestaande uit experts op het ge bied van scheepsbouw en jachtbouw, is be last men den bouw van het prinselijk jacht. Een motorjacht, geen zeiljacht De Prinses en de Prins wenschen een motorjacht. geen zeiljacht aan boord waarvan ze met eenige gasten kunnen ver blijven en waarmede zij weekendtochten en langere tochten kunnen maken, waar zij van zon, water en buitenlucht kunnen ge nieten en waarmede zij zich kunnen bewe gen langs vele schilderachtige plekken, die one land aan de waterzijde zoo talrijk bied*. Een zeer gelukkige omstandigheid is, dat ons Prinselijk Paar niet de begeerte heeft de Noordzee te gaan bevaren. Voor een ge bruik zoowel in Nederland als buitengaats behoeft het schip dus niet te worden inge richt. Was die eisch wel ontstaan, dan wa3 een tweeslachtig schip ontstaan, een schip, dat eigen/lijk ongeschikt zou zijn voor beide doeleinden. Immers tot heden is men nog nooit geslaagd een schip te construeeren dat goed en betrouwbaar bleek in zee en tegelijk met een geringe® diepgang, het meerendeel der binnenwateren kon bevaren, waarvan er vele slechts een geringen diepgang toe laten. Er blijven echter voor do technische com missie genoeg moeilijkheden ter overweging; Een schip met weinig diepgang vindt een meer uitgebreid vaarterrein, maar daar staat tegenover, dat zulk een schip niet de benoodigde ruimte en het gewenschte comfort kan bieden. De ver langde ruimte bepaalt de minimum- maten van het schip, terwijl de afmetin gen van sluizen en bruggen, alsmede de diepte der vaarwegen de maximum afmetingen voorschrijven. In dit labyrinth van eischen en beperkin gen moest de technische commissie een weg zoeken en een compromis tot s'ani breng'.tt, waarbij in zooveel mogelijk opzichten even wicht wordt gebracht. Dat tenslotte hier er. daar beperkingen blijven bestaan is duite- lijk. Een gevolg is b.v. dat dit schip enkele wateren niet zal kunnen bevaren, die een andere ingevolge andere verlangens ge bouwd schip wel zou kunnen bezoeken. Maar ernstig is dit bezwaar niet, want het jach* zal een flinke motorboot meevoer ;n, die het Prinselijk Paar op die punten zal kunnen brengen, waar het groote schip niet kan ko men. Aldus zal geen hoekje in ons mooi en schilderachtig waterland voor het Prinselijk Paar verborgen behoeven te blijven Een proefmodel De heer H. W. de Voogt bracht het re sul'aat aller overwegingen in teekening. Zoo ontstaat in goede samenwerking en met veel onderling overleg een harmonisch go heel. Wanneer de thans in bewerking zijnde plannen gereed rullen zijn, wordt van hel ontwerp een model gemaakt, Jat beproefd zal worden te Wageningen in het scheeps bouwkundig proefstation. Enkele wijzigin gen in het onderwaterschip kunnen dan mei het oog op de snelheid van het schip tvs gedrag in ondiep water enz. noodzakelijk blijken. Eerst dan zullen de maten van hel schip bepaald zijn en zal met den bouw een aanvang kunnen worden gemaakt. De Mecklenburgsche gasten vertrokken Met déh trein van 18.51 uur naar Altona zijn gisteren Je Mecklenburgsche gasten, die bij het huwelijk van Prinses Juliana aanwe zig zijn geweest uit de Residentie vertrok ken. Het waren Hertog Adolf Friodrich, de broeder van wijlen prins Hendrik, met zijn vrouw en zijn dochter Thyra. die een van de bruidsmeisjes was, voorts de erf'tertogin van Mecklenburg, de groothertog en dc groot hertogin. Des middags waren nog vertrokken de vorst en vorstin van Benthpim-Steinfurt ter wijl met den trein van 19.27 uur de prinses van Saksen Meiningen afreisde. Vorstelijk bezoek aan Cineac Prinses Armgard en Hertogin Adolf Friedrich von Mecklenburg hebben gister middag. in gezelschap van enkele bruids meisjes en bruidsjonkers hij het prinselijk Huwelijk een bezoek in de Cineac op het Buitenhof gebracht- Geen feestverlichting meer In verhand met de van verschillende zij den gedane vragen wordt medegedeeld, dat de 's Gravenhaagsche gemeentelijke feest verlichting niet meer zal branden. Engelsche gasten eveneens vertrokken De graaf van Athlone de gravin van Ath- |one. majoor Henry Abel Smith en lady May Henry Abel Smith zijn gisteravond, na het diner bij den Engelschen gezant te hebben gebruikt, tegen acht uur per auto naar Hoek van Holland vertrokken, ter aanvaar ding van hun terugrei.' naar Engeland. ZIJN VROUW MISHANDELD Tijdens ee® twist te Groningen heeft de 21-jarige B. S. zijn vrouw zoodanig toege takeld, dat zij bloedende wonden aan te-t hoofd opiiep.en een bloedui'storimg in den rug bekwam. De vrouw is in het ziekenhuis opgenomen. S.. die reeds vroeger met de politie in aanraking kwam, is aangehoud en. in verzekerde bewaring gesteld; Hij zal ter be- schiKking van den Officier van Justitie ge steld worden. ERGER DAN VANDALISME Gisternacht hebben te E d e vandalen den herinneringsboom, staande naast de Nèder- lansch Hervormde Kerk, voor een gedeel te van den bast beroofd. Er bestaat groote vrees, dat de boom zal doodgaan. Deskundigen zullen alle midde len te baat nemen om den herinnert gs- boom itn het leven te houden. De po litie stelt een uitgebreid onderzoek in naar de bedrijvers van deze laffe daad. Flrmo WED. J. F. von BOMMELMOERGESTEL De feestviering in Ned. Indië Stadswandeling ln Batavia door 40.000 scholieren BATAVIA. 8 Jan. (Aneta/ANP). Ook uit de nadere berichten blijkt dat de huwelijks dag met enthousiasme in den geheelen In- dischen Archipel is gevierd. Ook de in- heemsche bevolking leeft volop met het feest mee. Als voortzetting van de feestviering maakten hedenochtend 40.000 leerlin gen van lagere scholen een stadswan deling. Om 10 uur werden op verschil lende punten van de stad .Juliana-boo- men geplant, waarbij honderden bal lonnetjes werden opgelaten. Wegens den regen moesten enkele feeste lijkheden worden afgelast, zoo is de aubade door kinderen, uitgesteld tot 13 Januari. Ook u't de berichten ontvangen uit Soe- rabaja. Srnarang, Medan Padang, Madioen Bandoeng, Tjimahi, Soemenep Bankalan en Pamekasan blijkt, dat d«*r op uitge breide schaal Oranjefeesten zijn gehouden. Verkeersongeluk op Spoorwegovergang Twee dooden MALANG, 8 Jan. (Aneta/ANP). Gis termorgen ls op een spoorwegovergang een demmo (driewielig voertuigje met motor) door een sneltrein gegrepen, twee personen zijn hierdoor gedood en twee gewond Later is gebleken dat de remmen van het voertuigje niet meer werkten. Do toestand van de gewonden is redelijk, de chauffeur bleef ongedeerd. HET GRAF VAN J P. COEN BATAVIA 8 Januari (Aneta-ANP). In te genwoordigheid van detachementen van land- en zeemacht van alle leden van den Raad van Ned. Indiê en van vele hooge autoriteiten, overhandigde heden de Presi dent van de Javasche Bank Mr. Dr But- tingha Wichers aan de directie van het Kon. Bataviaasch Genootschap de som van f 60 000, welke, bestemd is voor den aankoop van het perceel, waarin het graf van Coen zich bevindt. AUTOBUS MET KINDEREN TE WATER Ontijdig einde van feestviering Geen ernstig gewonden Ter gelegenheid van de feestelijkheden, die te Uithuizen plaats vonden, is een ongeval gebeurd, dat ze-er ernstige gevolgen had kunnen hebben. Aan een aufobusonde:- neming tier plaatse was opgedragen de kin deren van de Polderschool op te halen voor den optocht, welke van alle scholen plaats vond. Halverwege den z.g. Middendijk probeerde de chauffeur een wielrijder te passeeren. De weg is ter plaatse echter zeer smal, slechts 2VZ meter breed. Vermoedelijk door te ver uit te wijken zakte de aware bus in den zachten berm van den weg, kantelde en kwam in een sloot terecht. Het gelukte vrij spoedig alle kinderen Mit de bus te krijgen en op het droge te brengen. Allen waren echter doornat. Enkele hadden min of meer ernstige schaafwonden beko me®, terwijl een der kinderen een armbreuk bad opgeloopen. Allen werden in een nabijgelegen woning binnengebracht, waar hun kleederen werdeu gedroogd. De gewonde kleinen werden door de doktoren Mandema en Jansma verbouw den. De heden nog aan de pers verstrekte officieele bruidsfoto, genomen bij het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prws Pernhard (Foto F. ZieoJ^r C.M.V.DIEMEN DORDRECHT Medaille* Insigne* Beken VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladert en het ZONDAGSBLAD Dagorder van den gouverneur der Residentie. De Amsterdamsche scheepswerf G. de Vries Lentsch is met de bouw van het Prinselijk jacht belast. De Turksche handelsdelegatie is uit Den Haag vertrokken. De begrafenis van Ds. A. H. HilberS te Groningen. Fransche berichten melden, dat eenige honderden Duitsche soldaten in Spaansch- Marokko zouden zijn geland. Parijs zal in Burgos daartegen stappen ondernemen, In een buitengewone ministerraad heeft de Engelsche regeering o.a. het vraagstuk der non-interventie opnieuw onder de oogen gezien. President Roosevelt heeft de Ameri- kaansche begrooting ingediend, die o.a. belangrijke posten aantoont voor werk* loosheidsbestrijding en militaire defensie. BETONHOUT KISTENHOUT Houthandel „AI.BLAS" N.V. WADDINXVEEN Opslaglaatsen te: Rotterdam: Zwaanshals 119—121 's-Gravenhage: Fahrenheltstr 343 TRirLEX - Vraagt prijs - LIJSTWERK (Adv.) Dr. H. NANNING'» IKINADRUPPELS Het aangewezen middel bil BLOEDARMOEOE BLEEKZUCHT MALARIA - GEBREK AAN EETLUST«ax. Men lette op den naam „De. H. Nanning" buiten op de roode doos en op de flacon. - Prijs f 130 Dr. H. MANNING"» Pk»ra. Cbtm. F.kriak. N.V.. DEN HAAG. „HUIZE OKKENBROEK" POST BATHMEN (OA TeL Heeten 11. Heerlijk rustoord In ongerepte natuur. Hel en Dennen. Alle moderne comforts. Prima reierenties van H.H. Doctoren en Particulieren. VRAAGT PROSPECTl IS fAdv.) Basal tinetegels ln alle kleuren. TROTTOIRBANDEN enz. N.V. HOLLANDSCHE BASALT1NE TEGELFABRIEK - ROTTERDAM Huwelijksfeesten verboden In de gemeente Krabbend fjke Wij hoorden het bij gerucht, dat de huwe lijksfeesten in de Zeeuwsche gemeente ver boden waren, doch lazen het daarna in de Middelb. Crt: „We beleven rare dingen dezer dagen, maar wat wij thans uit Krabbendijke vernemen, slaat alle dwaasheden toch wel met stukken: de oud-gereformeerde, Kersteniaansche, wnd. burgemeester, de heer S. J. de Kok, heeft om principieele redenen alle feestelijkheden welke op 7 Januari as. ter herdenking van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard von Lippe Biesterfeld door het Oranje-Comité waren vastgesteld, verboden. Het Oranje-comité heeft zich reeds tot den Commissaris der Koningin gewend om alsnog toestemming te verkrijgen: waarbij wij ech ter moeten aanteekenen, dat, indien geen minnelijke schikking getroffen kan worden, een vernietiging van dit rare burgemeester- lijke besluit al heel bezwaarlijk vermoe delijk alleen per Kon. Besluit mogelijk zal zijn! Officieele Berichten NIEUWE GEZANT TE BANG De heer C. S. Lechner, laatstelijk eonst.u fnS'Ür«ner Kobp ls benoemt! in den rang van buitengewoon geiant cn ge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1