Huisbrand- en Industriekoier .GRONINGEN" POKONsi RAATUURTJE WOENSDAG 6 JANUARI 19S7 No. 368 De Boskoopsche versiering van het paleis Den 5en Januari was het huldeblijk van Boskoops Bui-gerij, bestaande uit de ver siering van het Koninklijk Trappenhuis, Gaanderijen en Balconzaal voltooid. Deze Interieurversiering, waarbij afstand werd gedaan van het traditioneel decora tief van palmen en varens, culmineert in een weergave van het droommotief, welke elke vormgeving aan moderne zakelijkhei 1 op het gebied van versiering slaat door zijn natuurlijke perfectie. In groenen bladerkelk verscholen gloeien "uit doorschijnende schil van echte appeltjes van Orange onzichtbare electrische lichtjes in eindelooze variaties. Wij zagen die Orange-appeltjes in het groen, lichtend hangen over trapbalustrades zich slingerend om witte zuilen, in bou- quetten boven deuropening en spiegel, maar ook zich samen rijend tot een lichtende kroon Prinsesselijke kroon, en als zwevend boven vazen van crème sabijne kleur, dif fuse Orangeweerschijn, spelend over sub tiele bruidsbloemen. Een blauwe ceder omkranst met seringen en afgedekt met dwergconiferen prijkt naast de beeltenis van wijlen Z.K.H. Prins Hendrik, terwijl aan de rechterzijde van het schilderstuk der Koninklijke Familie naast H.K.H. Prinses Juliana een slanke Vaas met sering en prunus is geplaatst op" een verhooging, waaromheen roode anje lieren met gele azalea's de kleuren van Linpe-Bies'erfeld vertegenwoordigen. Het tijdstip en de kleurrijke ontwikkeling der bloemen werd mede verkregen door gebruikmaking van belichting met Neon lampen. Alle bloemen en planten, camelia's, rozen, seringen, prunus enz., zijn uit Boskoop af komstig. Het arrangement en het idee aan de ver siering ten grondslag liggend, is van den heer H. W. Struve te Boskoop de ont werper van de bekende Boskoopsche bloe mententoonstelling in 1935. Onze nacissen naar Amerika Resultaat van de „hearing" Omtrent de gehouden „hearing" over de invoer van bloembollen uit Nederland in Amerika en de geëischte heetwaterbehande- Jing, deelt de Amerikaansche correspondent van de Telegraaf het een en ander mede. Hij eindigt zijn artikel met de volgende conclusie te trekken:. Tk kan onmogelijk voorspellen wat de beslissing zal zijn van Henry Wallace, secretaris van landbouw. Hij moet, zoo als Dr Strong mij in het korte onderhoud meedeelde, ja of neen zeggen. Het lijkt mij toe dat hij op grond van de thans verzamelde gegevens onmogelijk de Ne derlandsche narcissen op de zwarte lijst kan plaatsen. Ik kabelde eveneens dat de stemming onder de Nederlanendsche af gevaardigden, professor E. van Slogteren en de heeren H. J. Arentshorst en Van Zonneveld niet meer pessimistisch was De „hearing", was ditmaal objectief, eer lijk en zonder de minste vooringenomen heid, in tegenstelling met vorige ..hearings" waar alleen of bijna alleen de felste tegen standei's der Nederlandsche liet woord waren. Vergis ik mij niet, dan best er hoop voorde Ned'erl a'n d s c h e kweekers van narcissen. Ik kan deze correspondentie echter niet eindigen zonder nogmaals een ernstige waarschuwing te laten hooren. De inspec tie en de inspectiedienst in Nederland zijn goed zooals professor Van Slogteren dit in Washington uitdrukkelijk heeft gezegd. Doch laat de activiteit van dien dienst niet verflauwen en vooral acht geven op sommige lieden, die er geen been in zien om met zipkte besmette bloembollen naar Amerika te sturen. Hoe rigoureuzer de con trole op export-bloembollen door Nederland sche autoriteiten is, des te beter voor onzen goeden naam, niet alleen in Amerika, maar in de geheele wereld. Bakwaarde van de Inlandsche tarwerassen Resultaten van een vijfjarig onderzoek Door de Technische Tarwe Commissie is gedurende een vijftal jaren nagegaan hoe de bakkwaliteit is van onze verschillende inlandsche tarwerassen. Daarnaast is ook die van geïmporteerde en van nieuw ge wonnen rassen onderzocht. Door Prof O de Vries en Dr W. Feekes, beiden verbonden aan het rijkslandbouw proefstation te Groningen, zijn de resulta ten \an dit onderzoek gepubliceerd. Uit deze publicatie blijkt het volgende: Een goede bakkwaliteit hebben de zomer- tarwe Svalöfs Extra Kolben II en de win tertarwes Tassilo, Siegerlander en Provi dence; deze laatste kunnen in dit opzicht gelijkwaardig geacht worden. Een vrij goede bakkwaliteit hebben Mans- holts witte en Mansholts Van Hack (beide zomertarwes) en de wintertarwes Geldcr- sche ris, Vilmorin 27, Wilobo, JBIé du bon Moulin en Vilmorin 29 en als zomertarwo verbouw de Providence. Van middelmatige bakkwaliteit zijn Blan- ka en Heines Kolben (zomer) en Benoist 40 Joncquois. Desprez 46, Emma, Juliana, Im perial II a, Invicta, Trifolium en Prins Hen- ririk (winter), en verder nog Benoist 40, Tourneur DC Blé du bon Moulin en Vilmo rin 29 indien ze als zomertarwe verbouwd worden. Een minder goede bakkwaliteit bezitten de wintertarwes Wilhelmina, Carstene V, Robusta, Kruisingsangel, Vilmorin 23 en Mendel, en de als zomertarwe verbouwde Fransche wintertarwes Joncquois, Vilmorin 27 en Vilmorin 23. Ter vergelijking zij opgemerkt, dat de goede baktarwes in de eerste groep nog ten achter staan bij prima baktarwes als de Canadeesche Manitoba; onze beste baktar wes, als de Kolben II. naderen echter in cn kele gevallen bij verbouw in Nederland deze kwaliteit; ons klimaat laat blijkbaar het bereiken van deze superklasse, slechts zelden toe Fransche rassen Van bijzonder belang is de bakkwaliteit van de hoogproductieve Fransche rassen, omdat deze om hun hooge korrelopbrengst van goede kwaliteit hoe langer hoe meer in gang vinden. Doch nu is deze, jammer ge noeg niet meegevallen. De Joncquois, die in opbrengst merkbaar boven Juliana uitkomt, heeft slechts weinig meer bakwaarde. Daar bij kwam ze in 1935 beter voor den dag oan in 1936; bij Benoist 40 en Desprez 64 was '36 juist aanmerkelijk beter. Vilmorin 27 heeft een vrijwel beteren bakaard dan Juliana, maar is even vatbaar voor stuifbrand en vereischt dus zorgvuldig ontsmetten. Provi dence is een goede baktarwe. maar ook een gevoelig gewas, dat in opbrengst slechts in enkele gevallen goed me Juliana meekwam. Zomertarwe De zomertarwes hébben naar verhouding een beteren bakaard dan de wintertarwes. Dit is 'n algemeen voorkomend verschijnsel. Maar bij verbouw van de Fransche winter tarwes als zomertarwe in 1936, bleek dit niet op te gaan: de bakaard zakte, hoewel Jonc quois en Benoist 40 door goede handelsgra- oeering en goede opbrengst opvielen. De goede baktarwe Siegerlander heeft al geruimen tijd vasten voet gekregen in Lim burg en den Gelderschen Achterhoek; Ta- si llo zou daarnaast ook kunnen worden aan bevolen. Levertraan en bestraald ergosterol Beteekenis in kuikenopfokrantsoenen. In het verslag van de stichting Fonds Landbouw-exportbureau 1916—1918, dat in het vorig jaar terug kon zien op een 10 jarige periode van werkzaamheden, komen verschillende resultaten van weten schappelijke onderzoekingen voor. Eén er van gaat over het verschil in onli-rachitische werkzaamheid tusscL^n bestraald ergosterol en levertraan in auikèn o; lokrantsoenen. Uit deze resultaten was Ir. J. C. van Schoonneveldt in staat de vo'gemle definitieve conclusies te formuleeren: lo. Het natuurlijk viiamine-D uit tt."ibel- jauwlevertraan is oplosbaar 'u alco'-nl en otfent, afgescheiden van de niet in alcohol oplosbare levertraanfractie, dezelfde werking uit als in onveranderde levertraan. In over eenstemming daarmede kan de in al \ihc.l oplosbare fractie, toegediend in de gebrui kelijke dosis, het optreden van rachitische verschijnselen bij kuikens niet voorkomen, indien het resteerende vitamine D-gehalte minder dan plm. 20 I. E. per gram be draagt. 2o. Het natuurlijke vitamine U uit kabel jauwlevertraan is onverzeepbaar en behoudt zijn anti-rachitische werkzaamheid na ver wijdering van de verzeepbare bestanddeelen van de traan. 3o. Het is niet mogelijk de geringe werk zaamheid van de synthetische vitamine D, verkregen door ultra-violetbestraling van ergosterol, bij den opfok van kuikens gun stig te beinvloeden door dit praeparaat te vermengen met levertraan van uiteenloo pend vitamine D-gehalte, met niet in alcohol oplosbare levertraanfracties of met carotine (provitamin A). 4o. Het toepassen van alcoholextractie op een levertraan met 20 I. E. vitamine-D per gram heeft uit geen der twee gescheiden fracties bestanddeelen verloren doen gaan, die voor de werking van natuurlijke vita mine D onmisbaar zouden kunnen zijn. 5o. Het opfokresultaat met de onder 4o genoemde levertraan is duidelijk minder* dan dat, hetwelk verkregen wordt met lever-' traan van normale kwaliteit (60 a 100 I. E. vitamine D. per gram). Toevoeging van bestraald ergosterol aan de inferieure lever traan tot op het vitamine D-gehalte (ge meten op ratten) van normale levertraan, brengt geen verbetering in de antirachi tische werkzaamheid van de gevitamini- seerde traan bij kuikens. 6o. De in het vorig verslag vermelde waar neming van Waddell, dat door bestraling van handels-cholesterol een vitamine D praeparaat wordt verkregen, dat als een antirachiticum voor kuikens gelijkwaardig is aan dat uit levertraan, kan worden be vestigd. 7o. Bij verstrekking van het in dit onder zoek gebruikelijke grond rantsoen mei be straald cholesterol als eenige vitamine-D bron, treedt een tekort in de vitamine A voorziening der proefkuikens op. Een ken merkend verschijnsel van vitamine A-ge brek is, dat de hanen ste-'i in groei achter blijven, terwijl bij hennen een groeivertra ging niet of slechts in geringe mate wordt waargenomen. Blijkbaar zijn hanen voo»- een vitamine A-tekort gevoeliger dan hennen. Deze feiten brachten Ir. van Schoonne veldt er toe om zijn in het vorig verslag vermelde nypothese, volgens welke het ver schil in werkzaamheid tusschen natuurlijke vitamine-D uit levertraan en bestraald ergosterol zou worden teweeg gebracht dooi de in levertraan voorkomend activeerend bestanddeel, te laten varen. Ontvangen geschriften Nut-champignonteelt door Tjebbe C Swart. Uitgave: Agar, Apeldoorn. Dat in één jaar de eerste druk ver scheen begin 1936reeds drie drukken van dit boekje verschenen zijn, bewijst de groote waarde er van. Daarom behoeven wij geen aanbeveling meer te schrijven, want deze derde herziene d:uk is aanbeveling genoeg. De champig nonteelt is reeds zeer populair geworden doch, zooals de schrijver in zijn voorbericht bij de derde druk opmerkt, de prijs is aanmerkelijk gedaald, en veel lager dan in de omliggende landen het geval is. Hoewel het publiek nog een goede prijs moot be talen. De handel moet wegens de ongeregel de vraag nog een te groote winstmarge nemen. Doch ondanks de daling der prijzen is de teelt nog wel loonend. Maar men moet er op rekenen, dat de cultuur ook zijn zorgen en zijn tegenvallers heeft. Een handleiding, zooals deze van Tjebbe Swart, zal, mits goed opgevolgd, vele teleurstellingen kunnen voorkomm. De prijs van dit nuttig boekje bedraagt 95 ct. franco per post. Marktoverzicht (Medegedeeld door het Centraal Bureau) VOERARTIKELEN Ofschoon we een korte week achter den rug hebben, waarin het zakendoen nu niet zoo erg belangrijk geweest is, kunnen we toch constatceren, dat de vaste stemming van de voedergranen zich over de geheele lmie heeft gehandhaafd. Zoowel mais, als gerst en rogge zijn feitelijk nog iets vaster geloopen, terwijl haver prijshoudend bleef. Dc denaturatietóeslag van rogge is in ver band hiermede opnieuw met 25 ets. per 100 kg. verlaagd Ook op de koekenmarkt blijft de vaste stemming voor vrijwel alle artikelen aan houden. Uit den aard der zaak bleven de omzetten in de afgeloopen week zeer be- pe.' kt, MESTSTOFFEN Superfosfaat De contingenteering van superfosfaat is voorloopig voor vier maanden verlengd en loopt dus thans tot 1 Mei 1937. De voorwaarden zijn practisch dezelfde gebleven. Thomasmeel. In de laatste week van het kalenderjaar bleef het ook nog kalm. Er werden wel enkele partijen aan gekocht doch de groote vraag was er nog niet. Hier en daar brokkelden de prijzen in het binnenland iets af. Het buitenland echter hield zich merkwaardig gereserveerd. De fabrieken zijn in het algemeen goed van orders voorzien, enkele hebben echter op goede vcrschepingsplaatsen eenige voor raden neergelegd. Stikstofmeststoffen. Het afleve ringsseizoen voor stikstof is begonnen. Voor eerst komt hoofdzakelijk alleen het Noorden aan de beurt, waar men gewoon is vroeg tijdig stikstof naar huis te halen. De kalkstikstof komt wel het eerst aan di' beurt, zelfs zoodanig, dat circa 80 pet van het geheele verbruik in de Noordelijke provincies eind van deze maand afgeleverd moet zijn. We hebben, dank zij de medewerking der Nederlandsche producenten, van de Regee ring nieuwe invoervergunningen ontvangen, zoodat wij aan alle aanvragen tot heden konden voldoen. Aangezien we echter voor- jaarsprijzen voor de nieuwe partijen te be talen krijgen, is de noteering iets hooger geworden. Van de overige stikstofmeststoffen wordt in deze maand nog maar weinig afgeleverd. Ten opzichte van de aankoopen moeten we er nogmaals op wijzen, dat behalve Chilisalpeter en ook nog Kalksalpeter als zuivere salpetermeststof verkrijgbaar is. De kalksalpeterproducenten zouden gaar ne een weinig van de zoo groote belang stelling voor Chilisalpeter overgeheveld zien naar de Kalksalpeter en wij meenen ook, dat dit zeer goed kan. P. DE VOGEL Pzn TELEF. 53 BERKEL Z. H. H.H, EIERVE'RZENDERS Wanneer U in alle richtingen hebt geprobeerd een goed afzetgebied voor U\ e i e r e n te vinden, en niet naar wensch zijt geslaagd, probeert het dan eens bij ROTTERDAM Telefoon 13649 Warmoeziersstraat S 37—39 Recht van controle voor H.H. Zenders. D ecte afrekening na iedere veiling. TH. W. POOLMAN, Dir.-Veilingmeester. Alg. OnderL Maatsch. Verzekering van Paarden en Rnndveo. Catharijnesinnel 75 UTRECHT TELEFOON 12138. Directie: Leopold. Verzekering op billijke voorwaarden tegen lage onderlinge of vaste premie RESERVE: 1 165.901.1L Deskundige verteyenw. gevraagd! jonaayd SOLIDE en ACTIEVE I AGENTEN GEVRAAGD GLAS 64 ruiten 61.5 X 38 cm. 5.75 86 ruiten 69.6 X 48.6 cm. 5.75 l 47 ruiten 69.6 X 38 cm. k 5.75 94 ruiten 38 X 29.6 cm. 5.75 1 120 ruiten 32.5 X 27 cm. 5.75 J 21 ruiten 141X73 cm. ƒ14.75 Dubbeldik glaa. IClsten gratis Niet franc# v. d. BURGH'S Glashandel TELEFOON 15 J. COSTER Zonen GOUDA 2 ALLE HULPSTOFFEN g VOOR DE ti ZUIVEL BEREIDING k A. BERGHOUT; BELASTINGCONSULENT 1 Lid: N.LJ.R J Verzorgen en controleeren van Administraties t Kantoor: Kerkstraat 3, Telefoon 62 I Woonhnis: Klapw.weg 3, Telefoon 63. BERKEL EN RODENRIJS Te Londen werd in de Royal Agricultural Hall dejaarlijksche Kerstveetèntoonstelling gehouden, die door het typisch zwarte Engelsche vee een eigenaardige aanblik gaf. bij d, blo.m- ep ...d.ink.l. 40 C P" 352 Ja, praat nu maar eens, als je zoo aan de vooravond staat van zulke groote dingen, die gebeuren zullen. Als je je gereed maakt om je hooge hoed op te poetsen, omdat je als persmuskiet mee vooraan moet staan, doch daarbij ook pas sen moet in de omgeving, waarin je een oogenblik maar (gelukkig maar een oogen- blik) moet vertoeven. 't Past anders heelemaal niet zeggen ze hier, dat een boer (met een hooge hoed op nog wel) bij die deftigheid met zijn neus, die toch al niet klein is. vooraan staat. Dat heb ik ook al gezegd. Want wij verraden onze afkomst nooit. Gelukkig maar! En dat men in het eigen milieu kan blij ven en toch mee kan doen aan de grootsche huldiging, die het vorstelijk bruidspaar al om in liet land gebracht wordt, dat bewij zen de Westlanders wel. In Naaldwijk gaan ze, zooals we hebben kunnen lezen, als straatversieringsmale- riaai GEEN DENNENGROEN DOCH BOEREKOOL gebruiken. Waarom ook niet. Boerenkool blijft even goed als dennengroen gedurende eenige dagen groen. In het Westland is nu boerenkool genoeg, 't Is een fraai soort groen met de fijne gekrulde bladeren. Waarom zou boerekool ook minder waard zijn dan dennetakken. Ik juich het toe, wat het buurtcomité van de Prins Hendrikstraat bedacht. Het moge navolging vinden. Maar om er nu dadelijk een reclame voor worstge- bruik van te maken dat is nu weer minder goed. Origineel is de idee van de slager, die, ter vervroolijkende afwisseling, rookworst tusschen de boercnkoolhladeren hing, wel. Maar 't geeft zoo'n schran6erig idee, vindt ge ook niet. Zoo zwaar ligt dat goedje op de Wat ik hoorde en zag, las en dacht; op reis en thuis maag. Zelfs reeds als men er aan denkt. En 't water loopt je reeds om de tanden, als men zooiets ziet. Nu, zing en jubel dan maar eens. Neen, dat is niet geheel in orde. Zooals ik ook maar half en half goed kon vinden, dat men appeltjes van oranje, zoo het heet, doch inderdaad zijn ze van Spanje (en daar is het al heelemaal niet.pluis) tus schen het groen doet. Laten ze er Holland- sche goudreinetten of bellefleurs tusschen doen. Dat heeft meer zin. Maar van onzin is de wereld ook vol. Van een varken is het te begrijpen. Dat is een en al onzin, EEN VARKEN GAAT IJSKOUD BANKBILJETTEN ETEN En dan grommen ze nog, dat ze niet genoeg krijgen. Dat is de ondankbaarheid ten top gevoerd, is het niet! Goed, dat ze dat varken in Marrum. dat negen briefjes van 10 gul den opknauwde, en daarbij als dessert nog een lapje van 25 gulden naar binnen werkte, hebben afgemaakt. Dat deden ze om dat geld terug te krijgen, doch alweer toonde het varken zijn niet-mee-willen-Werkende aard want alleen van het briefje van 25 gul den was een klein en onbeteekenend stukje te herkennen. Natuurlijk, hoe kan het an ders bij een varken. Juist niet een stukje, waarop de nummers voorkwamen, zoodat geen vergoeding kon gegeven worden. De negen (briefjes van tien waren een onher kenbaar papje geworden, vertelt de historie verder. Maar wie voert er nu zijn varken ook bankbiljettenl Dat kan men beter met daarvoor meer ge- eigend voeder doen. lïen van de hoofdproducten van het men- schelijk „voeder" is zooals men weet het brood. In ons wittebrood wordt nu al meerdere jaren 35 pet. inlandsch tarwemeel verwerkt. Eerst -■ HEETTE HET ONMOGELIJK BIJ ZOOVEEL INLANDSCH TARWEMEEL GOED BROOD TE BAKKEN, Hebt gij wel eens iets gemerkt van die onmogelijkheid? Is het brood er minder geworden? Wel neen, toch! Maar hoe gaat het er mee? 't Is zoo de gewoonte een be paald iets voor een bepaald doel te gebrui ken, dat men tegen het laatst meent, dat het niet anders kan. Wat ging er een ru moer op. toen het tarwemenggebod kwam Maar 't bedaart wel. Nu is het zoo, dat vroe ger zoo goed als geen inlandsch tarwemeel voor de broodbakkerij gebruikt werd en men dus de bakwaarde ook niet leerde kennen. Als er enkele inlandsche tarwesoorten wa ren, die minder geschikt waren voor de brodbakkerij, dan dacht men deze minder goedp eigenschap aan alle inlandsche tarwe toe. Men vergiste zich echter. Er is wel tar we. die in ons land verbouwd wordt, welke een goede (vrij goede althans) bakkwaliteit heeft. Hierover is .reeds een vijftal jaren een on derzoek gaande. Dit gaat uit van de Tech nische Tarwe Commissie, die gedurende die jaren de bakwaarde der versohillende in landsche tarwerassen nauwkeurig naging en met elkaar vergeleek. De resultaten daar van vindt u vandaag of anders de volgende week op een andere plaats op deze pagina. Er blijkt uit het rapport wel, dat er ook wel buitenlandsche rassen zijn, die niet zoo goed zijn als verschillende inlandsche. Laat ods die inlandsche dan hooghouden, waar alle landen hun producten zoo hoog mogelijk houden en op allerlei wijze trachten te be schermen (neem het hun thans eens kwalijk!) Zoo wil België thans eigen kaasproductie beschermen en wordt KAASINVOER IN BELGIE UIT ONS LAND BEDREIGD. Men wil de kaasproductie daar beschermen en meent dat dit alleen kan als deze bescher ming aangepast wordt aan de bescherming der andere zuivelproducten. In deze zin heeft men zich uitgesproken tegenover de autoriteiten. Behalve de huidige bescherming welke de kaas reeds geniet, acht men voor de waar debepaling van het botervet in de kaas eersten maatregel noodzakelijk een invoer recht tot minstens het bedrag van den pro ductiesteun in concurreerende invoerlanden (op dit oogeniblik omtrent 2 franc per Kg. volvette kaas. Hiermede wordt misschien bedoeld de toeslag bij ons op de melk). Met dit verhoogd invoerrecht kan een steun fonds gevormd worden om de kaasnijver heid in haar uitbreiding te steunen. De verstrekte steun moet de waardebepaling van het botervet in de kaas ten volle ev redig maken. Men meent, dat ons land op de Belgische kaasmarkt door die toeslag dumpt, d.w.z. de markt bederft. In het Officieel Orgaan van de F.N.Z. zegt de heer G(eluk) terecht dat het nog de vraag is of zonder onzemelk- toeslag de kaas duurder dan het buitenland geleverd zou worden. Misschien zou België goed doen op een andere wijze het melk- vraagstuk op te lossn. De heer G(eluk) zegt dan ook* „Wanneer wij b.v. zien, dat het melkge bruik in België nog slechts ruim 0.2 liter per dag per hoofd der bevolking bedraagt, dan ligt ongetwijfeld bij een krachtige be vordering daarvan in de eerste plaats de oplossing van het melkvraagstulc en dit zal zeker beter in de Belgische zuivelbereiding passen dan een twijfelachtige kans op een rendabele kaasproductie, waarmede men bovendien een goeden afnemer óp ander ge bied van zich afstoot". Een goede afnemer van België zijn we zeker. In 1935 betrokken wij uit België voor 103 millioen gulden en België kocht bij ons maar voor72 millioen. Dat verschil is vat te groot, om ook nog een groote mond op te zetten. Ze moeten daar in het Zuiden niet ver geten, dat we de producten, die we uit Bel gië plegen te betrekken, ook elders en mis schien wel zoo goedkoop kunnen koopen. Beter hard geblazen dan de mond ge brand," stamverwanten in het Zuiden 1 En als we goede waar leveren tegen geen te hooge prijs zou ik maar niet zoo hoog an de toren blazen. Dat mogen wij ook niet als we ONDEUGDELIJKE BLOEMBOLLEN. leveren. Er wordt oudergewoonte (maar een heel schandelijke gewoonte) met de bloembollen geknoeid. Vroeger kregen we daar strijk en zet elk jaar weer vele staaltjes van te hoo ren. In de laatste tijd wel niet zoo heel veel meer. Doch nu lazen we ergens weer een klacht uit Zuid-Afrika. De Nederlandsche bloembollen hebben een goeden naam ook hier (het bericht kwam uit Kaapstad). Vele bollenkweekers in Hol land zenden hun geïllustreerde prospecti, enz. hierheen; vooral de laatste twee jaren. Nu schijnt het echter, dat er enkele bol lenkweekers zijn, die misbruik maken van den goeden naam van de bollenverkoopers door na ontvangst van het vooruit te be talen bedrag niets, óf slechte bollen te zen den. De consul alhier heeft daarom in de pers eventueele bestellers van bollen uitgenoo- digd zich eerst tot hem te wenden. Een stap. die de bona-fide kweekers in Nederland zeer ten goede zal komen. Ja, de stap van d© consul komt d© eer lijke handelaars wel ten goede, doch dat deze stap gedaan moest worden is bewijs, dat er al veel ten kwade gedaan is. Dat is schandelijk. Zulke lui moesten openlijk be kend gemaakt worden. Als ik de namen wist. zou ik het doen ook. We moeten onze goede naam houden. En zulk schorem zal ons dit ontrooven. 't Is toch treurig. Ook wat ONS FOKVEE IN PALESTINA betreft, heeft Nederland een heel goede naam. Van 1921 tot 1936 werd daar 1054 stuks fokvee uit ons land geïmporteerd. Van het begin der nieuwe kolonisatie in Palestina wordt ieder jaar stamboekvee uit F.nropa naar dat land geëxporteerd. De eerste zendingen kwamen uitsluitend uit Nederland. Later werd ook vee aangekocht in andere landen, waaronder Zwitserland een voorname plaats inneemt. Het in Ne- vee. Alleen van November 1935 tot en met Februari 1936., dus in vier maanden, werden uit Friesland 350 a 400 koeien en 15 20 stieren verzonden. Volgens een verklaring van den secreta- ris van 't Palestijnsch Rundvee-stamboek is do kans op nieuwe exportmogelijkheden goed, indien de ontwikkeling in Palestina in hetzelfde tempo doorgaat als tot heden geschiedt. In de kringen der Friesche vee fokkers en veeëxporteurs is men vrij alge meen van oordeel, dat een nauw contact met een land, dat zoo vooruitgaat, zooveel noodig heeft en goed wil betalen, toe komstmogelijkheden schept. In Friesland wordt de ontwikkelingsgang in Palestina dan ook met belangstelling gevolgd. En ze betalen, geloof ik, met goede munt, Dat mag tegenwoordig er wel bij vermeld worden. Want de ruilhandel schijnt weer op td komen. Zoo hoorde ik, dat EEN NIEUWE BRUG MET UIEN EETAALD wordt. Dat is me ook" wat! De firma Krupp houwt in Egypte te Srnanouw een nieuwe ijzeren brug. De Egyptische gezant deelde mede, dus het zal wel waar zijn dat Krupp deze brug grootendeels in uien betaald krijgt. Het contract vertegenwoordigt een waar de van 1.405.000 pond sterling. De brug zal in drie jaar gereed zijn. In den loop der laatste jaren zijn. aldus deelde de gezant mede, groote hoeveelheden uien naar Duitschland verscheept. Van de opbrengst is echter slechts een fractie door Egypte ont vangen. Zoodoende is Duitschland groote be dragen aan Egypte schuldig. Vandaar dat tegenover al die Egyptische uien de brug genbouw als betaling moet dienen. 't Is alzoo om een oude schuld te ver-» effenen. Er zit dus een luchtje aan. Leelijk ook! Dat luchtje wordt mij te sterk Daarom stop ik. Tot de volgende week, PRAATJESMAKER

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10