De J.B.-feesten in de Sleutelstad DINSDAG s JANUARI 1937 TWEEDE BLAD PAG. 6 DU Stadnieuws DE MIDDENSTAND HOUDT EEN KEURIGE OPTOCHT Een aardige stoet van versierde fietsen Feestavonden in de Stads gehoorzaal en in de Schouwburg Rede van den Burgemeester Tegen den middag ging helaas het weer weer wat druileriger worden en de motregen, waarmede de dag was in gezet begon opnieuw over de stad te heerschen. Dit was echter voor de op tocht van den Leidschen Middenstand geen bezwaar om op tijd te vertrekken van den Hoogen Rijndijk, waar de op stelling had plaats gevonden en waar alles, dank zij de organisatie van de daarmee belaste commissie, vlot van stapel liep. Wij zijn in Leiden op het gebied van op tochten wat verwend door de jaarlijks terugkeerende luisterrijke viering van het S-Octoberfeest en men mocht de optocht van gistermiddag dan ook niet bezien uit t oog van de 3-October-feestganger. Men moest ook het jaargetijde in aanmerking nemen alsmede den korten tijd van voorbe reiding. En dan moest men bij het voorbij trekken der stoet tot de conclusie komen dat de Leidsche Middenstad zijn besite been tje had voorgezet. De kop van de stoet werd gevormd door feen muziekkorps, vier herauten-bazuinbla zers te paard, rijtuigen met autoriteiten be nevens een motorbakfiets die keurig opge tuigd was tot een hulde aan het Vorstelijk Paar. Daarachter volgden de verschillende deelnemende groepen- in de eerste plaats een wagen van de electrische installateurs alsmede een wagen van de gas- en water- fitters waarmede een kraahtige reclame werd gemaakt voor beter en intensiever gebruik van deze in het dagelijksch leven zoo onmisbare zaken. De radio-firma's na men dee) met een wagen waarop het nut van 't radio-apparaat werd gedemonstreerd, terwijl het schildersbedrijf een keurige wa gen had opgebouwd onder het motto: sneeuw en regen, verf houdt tegen. De groenten- en fruithandelaren waren aan wezig met een rijdende expositie van hun artikelen in 't klein terwijl de Vereenigde Melkhandelaren een keurige reclame maakten voor het gebruik van de Holland- sche zuivel. De schoenmakers bleven niet achter niet hun propaganda voor meer en beter leer. En daarna volgden nog een aantal firma's van algemeen karakter, die met meer of minder geslaagde reclame wagens de stoet voltooiden. Het geheel maakte een kleurige en fleu- rige indruk en de stoet was van een res pectabele lengte, zoodat de toeschouwers in hun verwachtingen van dit onderdeel der feestelijkheden niet teleurgesteld werden De Leidenaars lieten zich door het minder prettige weer niet weerhouden om in groo- ten getale naar de stad te gaan, waar in de hoofdstraten een bijna 3 October-achtige drukte heerschte en zelfs de straat-artis- ten niet ontbraken. Den geheelen middag bleef het een ongewone drukte op straat Optocht versierde fietsen Deze drukte gold ook de optocht met versierde fietsen enz, die te half twee van het veilingterrein aan den Zoeterwoud- schen weg vertrok. Deze optocht was wel een zeer gewaagde onderneming in dezen tijd van koud en guur weer en dure bloe men en we hadden al geruchten vernomen dat het aantal inschrijvingen miniem was. Maar dat is allemaal nogal meegevallen al moet geezgd dat de Oranje-Garde het leeuwen-aandeel van dit nummer voor haar rekening had genomen. Deze Oranje- Garde vormde een zeer aardige groep, maar ook eenige particuliere deelnemers, zooals b.v de vier tandem-rijders zorgden voor een origineel element in deze kleine optocht. De stemming onder het publiek werd gedurende den middag steeds opgewekter. Er gingen zich de bekende slierten vor men. die al zingende door de straten trok ken en die voor zij 's avonds een hapje gingen eten elkaar plechtig beloofden het 's avonds nog eens dunnetjes over te doen. De boomplanting in den Leidschen Hout Nadat de leden van de Contact-Commis sie met den burgemeester en zijn echtge- noote het défilé van de Middenstands-op tocht vanaf de trappen der Stadsgehoor zaal hadden gadegeslagen, vertrokken zij per auto's naar den Leidschen Hout, waar door de afd. Leiden der Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde de Juliana-eik zou worden geplant. Daar waren de bestuursleden der afd. Leiden, de heeren A. N. Ballego, J. Kriest en J. Mater reeds aanwezig, toen de stoet, waaronder zich ook bevonden de wethou ders Mr Tepe. v Stralen en Vermey, be nevens de gemeentesecretaris, Mr Dr C. E van Strijen. Wethouder Splinter was door ziekte verhinderd). In een kring schaarden de aanwezigen fcich rond den jongen boom, terwijl in een kleinen kring meisjes en jongens gereed stonden om den boom in te graven. Namens de afd. Leiden en Omstreken der Kon. Ned Mij voor Tuinbouw en Plantkunde uitte de heer A. N. Ballego er zijn groote vreugde over, dat de afd. ui staat gesteld werd haar gehedhtheid aan het Vorstenhuis en haar liefde voor het Bruidspaar te toonen door het planten van dezen eikeboom. Spr. wees erop dat de tuinbouw veel te danken heeft aan het Vorstenhuis. H.M Koningin Emma was tijdens haar leven beschermvrouwe der Mij en H.M. Koningin Wilhelmina nam daarna haar plaats in. Beide vorstinnen lieten geen gelegenheid onbenut om den tuinbouw te helpen, waar 2ulks mogelijk was. En het langdurig be zoek van H M de Koningin aan de Von Sieboldt-herdenkingstentoonstelling was wel het beste bewijs van haar belangstel- ï5lGeestdrlft voor de vorstelijke verloofden en dankbaarheid voor het Vorstenhuis bracht de leden der afdceling er toe dezen boom te planten. Vervolgens bracht spr. dank aan oen burgemeester, als voorzitler van de Leid sche Hout, dat deze yereeniging dezen boom heeft willen aanvaarden; dank bracht hij ook aan de contactcommissie, dat zij dezen boom plant in het feestprogramma heeft willen opnemen. De burgemeester verrichtte hierna den eensten steek voor de plechtigheid en de kinderen plantten daarna den boom. Een kinderkoortje, onder leiding van den heer Mizee, zong daarna „Wij willen Hol land houen". Vervolgens nam de burge meester, Mr. A. van de Sande Bakhuijzen het woord en zeide, dat de Leidsche Hout dezen eik gaarne aanvaardde en hij uitte er zijn vreugde over. dat deze hier is kunnen worden geplant Deze daad ligt geheel in het streven dezer zoo sympathieke ver eeniging. Spr. wees vervolgens op de bijzondere be- teekenis van den eik voor de westerscho volken. De eikoboom is het zinnebeeld van kracht en duurzaamheid en de plek, waar de boom staat is hiervoor speciaal gereser veerd. Vroeger echter dan aanvankelijk verwacht werd, kon de boom geplant wor den Spr. voegt hieraan den wensch toe, dat het geluk, dat wij het jonge Bruidspaar toe wenschen, even duurzaam moge zijn als do eik is. Gaarne aanvaardde spr. namens den Leidschen Hout dezen boom en hij zeide. dat er uistekend voor zal worden gezorgd Hierna werden twee coupletten van het Wilhelmus gezongen en de plechtigheid was ten einde. Het geheel werd opgeluisterd door de Graal, die met een haag van vlaggen ge opend met het rood-wit-blauw en gesloten met het geel-rood. op dezen wintenechen na jaarsdag voor de frissche, levendige omlijs ting zorg droeg. Voor den eik wordt een uit hardsteen ge houwen gedenksteen geplaatst, waarop ge beiteld staat onder een vergulde kroon: „Julia na-Eik 4 Jan. 1937. Tuinbouw en Plantkunde." Met de auto's werden allen daarop weer naar de stad teruggebracht, om in het Luxor Theater een voorstelling bij te wonen van de Oranjefilm. Grootsche feestavond in do Stadsgehoorzaal Des avonds werden feestfcijeenkom- sten gehouden in de Stadsgehoorzaal en in de Schouwburg. In de vroolijk versierde Stadsgehoorzaal waren tal van autoriteiten aanwezig. Onder hen bevonden zich de burgemeester. Mr A. v. d. Sande Bakhuyzen, de rector-magnifi- cus, Prof. Dr J. v. d. Hoeve, de garnizoens commandant, Overste Konfngsfeld. Bij den aanvang van het samenzijn had plaats de inspectie van de mobielg colonne van de Leidsche Burgerwacht, die voor het podium stond opgesteld onder bevel van den heer Gijsberti Hodenpijl. Deze inspectie werd verricht door den burgemeester. Na. eenige welkomstwoorden van den Voorzitter der Nationale Contact-Com missie Mr. Nord Thomson, sprak de burgemeester de openingsrede uit. Rede van den Burgemeester Spr. ving aan met de bekentenis, dat toen hem de vraag voorgelegd werd: wat doen wij nu bij gelegenheid van het huwe lijk te Leiden, zijn eerste gedachte was: Niets bijzonders. Zijn advies luidde: Spaar uw krachten totdat Leiden het voorrecht zal hebben van een speciaal bezoek van het jonge Vorstelijke paar, zooals trouwens Amsterdam zijn krachten daarvoor spaart Toen hem echter duidelijk werd. dat men anders wilde en dat men dat zeer bepaald wilde, heeft spr. zich daarover zeer ver heugd en gaarne, voor zoover in zijn ver mogen lag, medegewerkt aan het slagen van de feestelijkheden die voorgenomen waren. Spr. sprak vervolgens een hartelijk woord van dank tot de Contact-Commissie voor het organiseeren van dit volksfestijn, om daarna stil te staan bij de aanleiding tot deze feestelijkheden. Wanneer spr. nu zegt, dat Juliana's verloving een volksbeweging heeft ver oorzaakt, dan zou hij historisch een fout begaan. Het is duidelijk, dat een volksbeweging, die ons Oranjehuis zoo zeer tot middelpunt van aller vereering en toewijding maakt, reeds eerder had ingezet, en zich bijv. al duidelijk mani festeerde in 1933, toen de jongeren een grootsche huldiging van de Koninklijke Familie in Amsterdams stadion organi seerden. Zij was ook tastbaar gebleken in de Novemberdagen van 1918, toen zekere vergissing rectificatie noodzake lijk maakte. Na een golf van internationalisme,die zich manifesteerde in de wereld, is het na tionalisme troef geworden en men zou misschien met een zekeren grond van waar schijnlijkheid de dpor ons beleefde bewe ging onder het Nederlandsche volk ook daaraan kunnen toeschrijven, maar ook dan weer deed men de historie geweld aan. De liefde van het Nederlandsche volk voor Oranje berust Goddank! op stabieleren grondslag, hangt niet samen met de stem mingen van zoovele volkeren, die op en neer deinen als de zee met ebbe of vloed. Die Oranjeliefde is meer dan een stemming, meer dan een leuze en bovenal op dit negatieve cnag ook wel gewezen worden is geen politiek Het is eer te vergelijken met de natuurlijke, instinctieve neiging die van het kinderhart steeds naar de moeder dringt. In onze geschiedenis zien wij duide lijk en bij herhaling een tegengestelde stroo ming, een anti-orangistische stemming zich van een deel van het volk meester maken, maar even zeker zien wij die weer wijken voor 'n steeds onweerstaanbaar uitbarstend geroep om Oranje, een geroep dat dan ech ter voortkwam uit de breede lagen van het volk en daardoor zijn instinctief karakter toonde, terwijl de tegenovergestelde bewe ging veel meer verband hield met de po litiek, uitgang van regenten en hun aan hang, die het om de regeermacht te doen was. Historische feiten van zoo overweldigen de beteekenis hebben het nu toch wel voor Nederland duidelijk gemaakt, dat Oranje en Nederland niet te scheiden zijn. Spr zegt dit met volle overtuiging de waarheid te belijden; hij zegt dit wetende, dat er door sommigen aan getwijfeld Wordt. Maar wan neer hij dien twijfel nader beschouwt is het hem overduidelijk, dat die weer alleen met politiek samenhangt, alles te maken heeft met uit het buitenland stammende en daar misschien op verklaarbare wijze ont- stanfi politieke en sociale inzichten, Wel kan men een bijzondere reden aanvoeren voor de in de laatste jaren zoo opvallende behoefte om uiting te geven aan onze Oranjeliefde, aan de toenemende behoefte aan Oranjefeesten, het zoo veelvuldiger uithangen van vlag gen. etc. Die reden of aanleiding liever vindt spr. voor zich in het medeleven van ons volk met het huisgezin van de Oranjes. Vooral de droeve gebeurtenis sen van de laatste jaren, de herhaalde teleurstellingen van vroegere jaren en de eenzaamheid waarin Hare Majes teit de Koningin en Haar Koninklijke Hoogheid in 1934 achterbleven, toen ook de Prins aan het gezin ontviel. Die reden vindt spr. ook daarin, dat men te gemakkelijk in vervoering geraakte voor de idealen die een voorshands nog onbereik baar internationalisme meent ons te kun nen voortooveren zonder dat daar 'n reëele basis voor te vinden is en in de teleurstel lingen, die het aan de Europeesche wereld bracht. Welaan dan mannen en vrouwen van Leiden, bindt u op het hart, dat Oranje onze beveiliging, onze rust, onze toekomst is. Ha meren wij het onze kinderen in zóó, dat het hun in merg en been gaat zitten, dat zij onze volkseenheid, onze kracht gaan zien in Oranje. Prent het hun jong in. Wij kunnen hier in Leiden wel dansen, al dansen wij niet met de bruid! Leiden kan wel feestvieren al is het bruidspaar niet in ons midden. Spr. heeft het voorrecht gehad dezer da gen het bruidspaar te mogen hegroeten en gelukwensohen en een onuitwisch baren in druk behouden van die stralende bruid, die zoo juist de gevoelens van Haar landgenoo- ten begrijpt en zoo dankbaar is voor al die betuigingen van het volk. Juichen wij Haar en den door Haar uitverkoren gemaal met gansch ons hart en hoofd toe. Lang leve het nationale bruidspaar. Een gevarieerd programma Het programma voor dezen avond, dat met bijzondere zorg was samengesteld, werd verzorgd door verschillende Leidsche ver- cenigingen. In de eerste plaats trad op het Leidsch Capella-koor onder leiding van den heer W. Mizee. dat. liederen zong uit Valerius' Gedenck-Clanck. In dit genre liederen is het koor van den heer Mizee zeer bedreven. Men had gekozen de bewer king van Hubert Cuypers, die elementen van bijzondere klankschoonheid bezit en door den heer Mizee bijzonder goed wordt aangevoeld. De liederen genoten dan ook een zeer goede vertolking en de zaal toon de zich zeer dankbaar voor deze wijdings volle inzet. De vereeniging „De Princevlag", die in onze stad onder de leiding van den heer Cebol een groote activiteit ontplooit, droeg aan het succes van den avond bij door het vormen van een vlaggeucarré, een fraai spel van lijn en kleur. De R.K- vrouwelijke jeugdbeweging „De Graal" had veel en in alle opzichten ver diend succes met volksdansen en liedjes, terwijl het vendel „Leiden" van de Oranje- Garde op werkelijk onberispelijke wijze de bekende parade van de Tinnen Soldaatjes ten toonëele voerde. Na de pauze werd door de Timdelerclub, onderafdeeling van de Leidsche Chr. Oranje- vereeniging, een aardig blijspelletje opge voerd. een niemendalletje, dat geen andere pretentie had dan de feestvreugde nog te verhoogen, welk doel in alle opzichten werd bereikt. „De Oranjefeesten te Ruigenbeek" was zeer toepasselijk en als men het met de logica van het geval niet te nauw nam, als men zijn Nurks-natuur, waarvan ieder Hol lander een tikkeltje te pakken heeft, ten eenenmale het zwijgen oplegde, wanneer men in een echt ongedwongen feeststem ming was en dat was toch iedereen dan kon men heerlijk grinniken om de clownerie, die daar in Ruigenbeek werd uit gehaald. Kobus. de huisknecht mèt zijn oranjestrikje, die zich vooral aan de clow nerie te buiten ging en daarin een groote bedrevenheid ten toon spreidde, had dien tengevolge het grootste lachsucces. Maar ook de andere leden van de club wisten met het uitbeelden van allerlei dorpsgrootheden aardige effecten te bereiken. Het muzikale gedeelte van den avond werd verzorgd door het Chr. muziekgezel schap „Symphonia", onder leiding van den heer Plu, die er voor zorgde, dat de beste stemming geen oogenblik verslapte. In de pauzes tusschen de verschillende nummers hield de heer Spaanderman de zaal bezig als conferencier met zijn liedjes en grappen. Zoo was het al met al een zeer goed ge slaagde avond, die na een dankwoord door den heer van Santen, gesloten werd met het zingen van „Mijn Schilt ende Betrouwen". In de Schouwburg In de Schouwburg, waar het openings woord werd gesproken door Mr. C. P. de Vries, voorzitter van de commissie van voorbereiding voor de avondfeesten, voerde de Kon. Vereeniging „Litteris Sacrum" een speciaal voor dezen dag samengestelde „Oranje-Revue" op. Deze revue, bestaande uit een voorspel en twee deelen, bevatte heel aardige vondsten. In de eerste plaats was er de Leidsche Jon gen Gijsie, die het Leidsche dialect perfect beheerschte, zooals trouwens in de heele revue het I.eidsche element overheerschte. We noemen slechts het tafereel bij de „de Gyselaarsbank" met den verkeersagent „Het Leidsche hofje", dat voortreffelijk in scène was gezet, alsmede de zeer origineele vondst van de Leidsche draaibrug. In al deze tafe- reelen was plaats gelaten voor een goedige spot, die echter nergens hekelend was. We werden er met onze Leidsche eigenaardig heden af en toe eens tuschen genomen en konden daar alleen maar plezierig om grin niken. De finale voor de pauze had betrek king op de Leidsche Hoogeschool, die haar faculteiten afvaardigde om het Vorstelijk paar geluk te wenschen. De groote finale aan het eind van den avond, waarbij de elf provinciën hun hulde brachten aan Juliana en Bernhard, was zeer fraai van opzet, een bont en kleurig tafereel, dat zijn apotheose vond in de vertooning van de portretten der heide vorstenkinderen. Zeer gewaardeerde medewerking werd ver leend door mevr. Maartje Offers, door het Leidsch a capellakoor onder leiding van den heer W. Mizee, door de dames gym- nastiekvereeniging „Brunhilde" en niet te vergeten door de Leidsche Orkestvereerii- ging „Musica". Tezamen met „Litteris Sacrum" hebben deze vereenigingen er een mooie avond van gemaakt en het publiek mooie avond van gemaakt en 't publiek was uit de luide toejuichingen, die opklonken aan het eind. In de stad Van de beide feestavonden kan alzoó ge zegd worden, dat zij uitnemend zijn ge slaagd. Ook óp straat heerschte een flinke drukte, die zich concentreerde op het par- D. H. ROODHUYZEN Co. uv. MAKELAARS SUIKER - RUBBER - KOFFIE per contract Amsterdamsche Liquidatiekas N.V. DAM 2a T.Mom No 30012-31012 AMSTERDAM-C Bturt NU Z T«U 30012 - T.Wgr«nWr«u CARLOSAMSTEKDAM iA keerterrein aan de Steenstraat, waar gele genheid gegeven werd voor hossen en dei nen op de maat van de muziek. Verschil lende muziekkorpsen maakten voorts om megangen door de stad. Door het water van de Oude Singel voer een verlichte muzick- boot, die veel belangstelling trok. De dag werd met een vuurwerk besloten, dat helaas echter, waarschijnlijk tengevolge van het vochtige weer, niet al te goed slaagde, zoo dat de duizenden, die zich op het Schut tersveld en in de omgeving daarvan bevon den, wel wat zijn teleurgesteld. Eenige uitslagen De uitlag van den wedstrijd met versierde rijwielen luidde als volgt: Individueelen: le prijs W. Eradus, 2e prijs A. Edelaar, 2e prijs K. Edelaar, 3e prijs B. Broers, 3e prijs L. van Leeuwen; 4e prijs R. Zandvliet, 5e prijs Joh. Veerman. Groepen: le prijs The J. B. Jacket Boys. 2e prijs Oranje Garde. De prijzen voor de straatversiering wer den als volgt toegekend: 1. Diefsteeg,2. Bree straat, 3. Nieuwe Rijn. Als gelijkwaardig werden aangemerkt: Hooigracht, buurt Eensgezindheid en Vogelwijk. De prijsuitreiking geschiedt op een nader te bepalen datum. Het feest der schoolkinderen Vandaag was het feest voor de school kinderen. Door het gemeentebestuur was 'n bedrag beschikbaar gesteld om de jeugd van de Leidsche scholen te onthalen en haar een herinnering mede te geven aan de groote gebeurtenis van Juliaantjes huwelijksfeest. In optocht gingen telkens groote groenen schoolkinderen, gewapend met vlaggen, naar de Stadsgehoorzaal of naar het Luxor Theater, waar actueele Oranjefilms werden vertoond, waarmee men bij de jongens en meisjes veel succes had. Aan 't begin van elke vertooning hield een sohoolhoofd een korte toespraak om de kinderen van de bij zondere beteekenis van het feit van den dag te doordringen. Natuurlijk ontbrak ook de noodige tractatie niet, terwijl bovendien alle kinderen een zakje bruidsuikers ont vingen met een speciaal opschrift en de portretten van de Prinses en den Prins er op afgedrukt en toegebonden met een rood groen strikje (de traditioneele bruidskleu- ren). Een dergelijk geschenk hebben de kinderen ook ontvangen bij het huwelijk van Koning Willem III. Het aanbieden van deze bruidsuikerzakjes is een typische Leidsche gewoonte. De kinderen kunnen de zakjes als een aardige herinnering bewaren. De laatste vertooning werd vanmiddag van half twee tot half drie gegeven en daarmede behoorden de Leidsche J. B.- feesten, die, alles in aanmerking genomen, zeer goed geslaagd zijn, tot het verleden. Verkeersregeling te Leiden op 7 Januari a.s. Op Donderdag 7 Januari a.s., zal in ver band met het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bernhard Zeer veel autoverkeer via de Morschstraat rijden Op weg naar en terugkomende van 's-Gra- venhage. Teneinde den vrijen doorgang van dit verkeer zooveel mogelijk te bevorderen, dient alles te worden aangewend om ver keersopstoppingen te voorkomen. Op grond hiervan kan niet worden toegelaten, dat op genoemden dag des voormiddags tus schen 4 en 10 uur en des namiddags na uur motorrijtuigen en andere voertuigen in de Morschstraat en op den Morschweg tot stilstand worden gebracht. Het laden en lossen zal derhalve gedurende vermelde uren slechts kunnen plaats vinden als het motorrijtuig of ander voertuig waaruit of waarin gelost of geladen wordt, in een zij straat is geplaatst Evenzoo is dit het ge val voor wat betreft het uit- of instappen van personen. Aan dezen maatregel zal streng de hand worden gehouden. Voorts wordt er op gewezen, dat tenge volge van den drukken treinenloop tus schen Den Haag en Amsterdam de over weg vaak en gedurende langen tijd gesloten zal zijn, waardoor het wegverkeer aldaar zeer veel stagnatie zal ondervinden. De overweg Haarlemmerweg ls daarom te pre- fereeren boven dien aan den Rijnsburger weg. Men bedenke evenwel, dat op den rijksstraatweg tusschen Sassenheim en Den Deijl (Wassenaar) tot twaalf uur 's mid dags slechts autoverkeer toegelaten wordt in de richting naar 's-Gravenhage en daar na uitsluitend in de richting Haarlem. Wie des voormiddags in de richting Amsterdam of Haarlem wenscht te gaan, doet daarom goed vanuit Leiden of vanuit de gemeen ten Oostelijk daarvan zijn weg te nemen door de Haarlemmermeer Desgewenscht kan hij voorbij Sassenheim op den straat weg naar Haarlem komen. Parkeerverbod Stationsweg Met ingang van 2 Januari 1.1. is een par keerverbod voor den geheelen Stationsweg van kracht geworden. Wie zijn auto onge hinderd wenscht te parkeeren, zal dit der halve niet meer op. den Stationsweg kun nen doen, doch daarvoor op den Rijnsbur- gersingel (waterkant) moeten zijn, waar ook een autobewaker is. Het Residentie Orkest Vierde Abonnementsconcert Wegens den Nationalen Feestdag zal het vierde Abonnementsconcert niet op 7, doch op Maandag 11 Januari 1937 gegeven worden. Het concert zal onder leiding staan van den Hollandschen dirigent Frits Schuur man. De soliste van dien avond is de zan geres Ilona Durigo. terwijl ook de Konink lijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" uit Haarlem, haar medewerking zal ver- leenen. Het programma luidt als volgt: Brandenburgsch concert No. 3 in g gr. terts voor drie Strijkorkesten, van J. S. Bach, Aria ,.,Vergnügte Ruh" uit Cantate No. 170 van J. S. Bach, Rhapsodie voor een alt stem, mannenkoor en orkest van Brahms en Symphonie No. 4 van Brahms. DIENST TER SYNAGOGE Op Woensdag 6\Jan. a.s., des avonds te 8.30 uur, zal ter Synagoge door de Ned. Israëlitische gemeente alhier een plech'ige dienst worden gehouden in verband met het a.s. vorstelijk huwelijk. MORGEN VOOR HET LAATST De Simavii-kaarten met een gelukwensch aan het Vorstelijk Bruidspaar zijn, in het tentje op liet Postkantoor, moaigen voor het laatst verkrijgbaar. BURGERLIJKE STAND BEVLLEN: M M A v d Geer—Mena z; J M Ben venutlLink d; J Heshualusde Graaf z: I Bar njnfjde Vries z; W Schelüngerhout- i Wil C IV vlasorv d We(jden z; J VerbruggenKreuger z; M TegolaarHolverda d. OVERLEDEN: N A v Wely—>RUnb«rk vr 65 J; A Koevoetv d Burg wed 82 j; W Ros m 60 J: D Labrujere wedn 76 J.; B de Cler man 80 j; N FranckenEaahulzen vr 73 J: J v d Lubbevan Sehcndel vr 40 J; A Zuidhoek ongeh vr 60 J. ONDERTROUWD: E T v Mosselveld wedr 46 en M J P Wysman 36 J; L J L Aalbersberg 24 en A Pouw 21 J: J A Elanken 30 en L v d Blom 23 j; A J v d ReUden 22 J en A B Baumann 21J. UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN GEDEENSCHAPPELIJKE DANK- EN BEDESTOND Woensdagavond te 8 uur zal te Oudahoom een gemeenschappelijke dank- en bedestond worden gehouden ter gelegenheid van het huwelijk van de Prinses en den Prins, in welken dienst hopen voor te gaan de Eerw. heer A. J. Dekker, voorganger der Evangeli satie, uitgaande van den Geref. Bond in de Ned. Herv. Kerk en Ds. J. Hartkamp, Geref. predikant in het Evangelisatielokaal Hooft- straat. DE VERKEERSWEG OVER DE SPOORBAAN Naar wij vernemen heeft de Woensdag te 's-Gravenhage gehouden conferentie tus schen Ged. Staten en de gemeentebesturen van Alphen a. d. Rijn, Nieuwkoop, Nieuw- veen en Zevenhoven, inzake het plan om op de spoorbaan van de voormalige Haarlem mermeerlijn tusschen Alphen a. d. Rijn en de Noord-Hollandsche grens een verkeers weg aan te leggen, nog niet tot een defini tief resultaat geleid. De conferentie droeg een informatorisch karakter. Binnenkort echter zullen de besprekingen tusschen de betrokken gemeentebesturen al hier worden voortgezet. FEESTVERLICHTING IN DEN NACHT VAN 6 OP 7 EN VAN 7 OP 8 JANUARI Het comité voor de feestverlichting ver zoekt, in overleg met B. en W., in den nacht van 6 op 7 Januari a.s., in verband met het te verwachten drukke verkeer, de feestverlichting tot 's morgens vroeg te laten branden, terwijl het eveneens -op prijs zal worden gesteld, indien in den nacht van 7 op 8 Januari a.8. de feestverlichting zooveel mogelijk tot 2 uur voormiddag blijft branden Voor de uren, welke de verlichting meer brandt dan de in de publicatie van 28 Dec. jl. aangegeven 42 uren, zal ook slechts het verlaagde tarief in rekening worden ge bracht. EEN STOPBORD? Sinds geruimen tijd kent men in onze ge meente tijdens de spitsuren op de drukke punten het instituut van verkeersagent Het steeds drukker wordende verkeer eischt evenwel een regeling die dieper in grijpt. Daarom is men vandaag begonnen met het nemen van proeven met een stopbord, zooals men dat in de groote steden kent Ongetwijfeld zal het typische kruispunt SchoolstraatBruggestr.aat, omdat de stra ten niet recht tegenover elkaar liggen, moei lijkheden opleveren. Ook het publiek zal moeten leeren zich bij deze nieuwe toestand aan te passen. Uit de praktijk zal moeten blijken of de smalle straten en hun ongunstige ligging de handhaving van deze nieuwe verkeers regeling mogelijk maken, of dat het bij een proef zal blijven. WIJDINGSSAMENKOMSTEN De volgende wijdingssamenkomsten Tril len gehouden worden ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Ned. Herv. Evangelisatie, Hoofstraat, spre ker de heer A. J. Dekker; de Geref. Kerk, Hooftstraat, spreker Ds. J. Hartkamp; en de Israëlietische Synagoge, Van Mandersloo straat. Deze alle Woensdagavond 8 uur. Donderdagmorgen half 10: Ned. Herv. Kerk, Oudsh. weg, spreker Ds. Cannegieter; Ned. Herv. Kerk, Julianastraat, spreker Ds. Stehouwer; Geref. Kerk, Raadhuisstraat, spreker Dr. G. Mulder; terwijl in de R. K. Kerk een plechtige Mis zal worden opge dragen. HAZERSWOUDE AANRIJDING Bij het oversteken van den weg werd de heer J. B. op den Groenendijk aangereden door een auto, bestuurd door den heer D. H. alhier. De autobestuurder, ziende het ge vaar, remde onmiddellijk, maar kon niet voorkomen dat B. werd geraakt, waardoor hij met zijn rijwiel kwam te vallen en zich aan een zijner handen ernstig bezeerde. Het rijwiel werd deerlijk gehavend. Den auto bestuurder treft geen schuld, aangezien de heer B. verzuimd had zich te overtuigen of de weg veilig was. HILLEGOM BEKENDMAKING B. en W. van Hillegom brengen ter al- gemeene kennis, dat, voor zoover de dienst zulks toelaat, alle gemeentelijke bureaux en instellingen voor het publiek zuilen zijn gesloten op 7 Januari a.s. den gehee len dag en op 8 Januari na des middags 1 uur, met dien verstande dat het Badhuis op 8 Januari zal zijn geopend vanaf 2.30 uur tot 3 uur n.m. KATWIJK \AN DE RIJN GEBEDSURE Aan den vooravond van den trouwdag van H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bernhard zal in de Ned. Herv. Kerk alhier een gecombineerde dienst gehouden worden voor Hervormden en Gereformeerden. In RADIO DISTRIBUTIE DINSDAG 5 JANUARI Programma 3: 8 Keulen of dlv. 11.20 Dan- mark R. 12.20 Brussel VI. 14.20 Diversen; Plm. 14.-65 Paris Radio, 15.20 Deutsl. Zender. 16.20 Keulen. 16.50 Paris Radio; 17.20 Brussel VI. 18.50 Paris Radio. 19.50 Keulen; 21.25 Boeda pest of dlv. 21.60 Berlün; 23.20 Diversen. Programma 4: 8 Brussel VL 9.20 Diversen; 10.35 London Reg. 11.20 Oroitwlch. 13.20 Lon don Reg. 16.50 Droltwich. 18.20 Diversen. 18.45 Droltwich. 19.M Tulnpraatje door den heer J. Jonker. 19.30 Droltwlch. WOENSDAG 6 JANUARI Programma 3: 8.Keulen; 9.50 Diversen; 11.05 Londen Reg.; 12.50 Brussel VI.; 14.20 Droit wlch; 14.50 Paris Radio; 15.20 Keulen: 18.45 Weenen: 21.30 Boedapest of dlv.; 22.20 Bruaael VL; 22.30 Brussel Fr.; 23.20 Paris Radio. Programma 4: 8 Brussel VI.; 9.20 Diversen: 9.30 Gram. G.R.D.; 10.35 Droltwlch; 11.20 Lon den Reg.; 16.20 Droltwich; 18.20 Diversen; 13.00 Droltwich; 22.45 London Reg. weet Oran. alsm hem rondi Spr voor DAN Wi Kerk bede: Herv voor) Gere Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 4 tot en met Donderdag 7 Jan. a.s. waargenomen door de apotheken: J. C. Pelle, Kort Rapen burg 12. tel. 594, en J. E. M. ten Dijl, Ha ven 18, tel. 85. Vrijdag 8 tot en met Zondag 10 Jan. a.s. nemen waar de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telof. 502, en D. J. van Driesum, Mare 110, telef. 406. Voor Oegstgeest worden deze diensten waargenomen door mej. J. Doedens, tel. 274, Wilhelminapark 8. RIJ WEI Bij delir schn H H< de i gifte maa heef welii hout kerk kanl TE AMSTERDAM: B'J DE FSINGUJERSEN CS DIEFSTAL Bij den heer K. hebben onbekenden den muntgasmeter van den geldswaardigen in- houd ontdaan. De politie zoekt naar de nog onbekende inbrekers. BOTSING De winkelbediende van den kruidenier M. kwam met zijn bakfiets, volgeladen met kruidenierswaren, in botsing met de tram. De tram was hiertegen wel bestand, doch. de bakfiets niet. Deze was verder onbruik baar en de inhoud lag over den weg ver spreid, zoodut M. nog al wat schade had. KATWIJK AAN ZEE VAN WIE? Op het politiebureau is een heerenrijwiel te bevragen, dat onbeheerd op straat ge- vonden is. DUINK AARTEN In het afgeloopen jaar zijn op het politie bureau 7870 duinkaarten uitgegeven uitslui- - tend voor de Zuidduinen, en 2297 kaarten voor de Noord- en Zuidduinen. Van de op brengst van deze kaarten is aan -het Rijk' afgedragen f 1246.40. Een mooi bedrag als men bedenkt dat dit met dubbeltjes bij elkaar is gebracht - ELECTRICmUTSBEDRUF Het Gem. Electriciteitsbedrijf kocht in de maand December jl. 102.275 K.W.U. in, het geen nog niet is voorgekomen in het 17-1 jarig bestaan van dit bedrijf. Totaal werd in 1936 ingekocht 879.628 K.W.U., in 1935 820.408 K.W.U., alzoo een vermeerdering van 59.220 K.W.U.; in 1935 was de vermeerde ring 29.927 K.W.U. Het rendement van het maximum is 2774 uren, in 1935 was dit 2655 DE DRANK Zekere v. D. heeft gisteren een ruit inge slagen van een woning, terwijl verder door hem een richtingwijzer van een auto kapot is gemaakt. Hij was onder den invloed van sterken drank. De politie heeft hem ter ontnuchtering in het bureau ingesloten. Van D. was later bereid de schade te ver goeden. KOUDEKERK ONRECHTMATIG STEUNTREKKEN Bij de van Rijkswege alhier gehouden con trole op de siteunuitkeeringen is gebleken, dat door een der steuntrekkers Inkomsten zijn verzwegen. Van gemeentewege zal hier tegen streng worden opgetreden, terwijl men bovendien nog het gevaar loopt van een straf rechtelijke vervolging. DANK- EN BEDESTOND Donderdag 7 Januari a.s. des voorm. te half 10 zal in de Geref. Kerk een dank- en bedestond worden gehouden, ter gelegenheid van het h uwelijk van H. K. H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bernhard. LEIDERDORP HET PROGRAMMA VOOR DE FEESTE- LIJKHEDEN VOOR 6 JANUARI Nog kan worden bericht, dat na de boom planting in het plantsoen achter de Nedi Herv. Kerk een optocht van de schoolkinde ren door het dorp volgt. Mocht des avonds de lichtstoet door on gunstig weer niet kunnen plaarts hebben dan is er een bijeenkomst .in de Geref. Kerk waarbij de zangvereenigingen .Excelsior' en .Hart en Stem" en de muziekvereen. „De vote" zullen medewerken. 1.1SSE HET BEGIN DER FEESTELIJKHEDEN Officieel ten gemeentehuize geopend Maandagmorgen reeds om 8 uur werd den ingezetenen kond gedaan, dat de fees telijkheden alhier een aanvang hadden ge tiomen. Van af den toren der R. K. kerk werd door het muziekkorps koraalmuzi k ten gehoore gebracht en reden een drietal trompetters te paard door het dorp om de ingezetenen te melden dat de Lisser fees ten een aanvang zouden nemen. Te half elf echter werd ten gemeente huize de feestelijke herdenking officieel ge opend. Het eere-comité, het gewone comité en de leden van den gemeenteraad waren bijeengekomen. De burgemeester. Dr. S. Baron van Wijn- hereen. tfvens eere-voorzitter van 't Oranje comité. heette do saamgekomenen welkom en verklaarde, dat de dag. welke aan staande ts. van groote beteekenis is voor ons Koningshuis en ons vaderland ^nr ia j verheugd en trotsrh op de aangebrachte straatversleringcn dnnr «roheoi de eemeonte. Het werk van de straatcomité's waardeert hij ten volle. Door het Oranje-Comité is veel, ontzaglijk veel werk verzet en spr., die in nauw contact heeft gestaan met dit comité, door zijn voorzitter, Dr. H. A. Marcu^

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6