Het komend Verkiezingsmanifest der A.R. Partij Sportief Den Haag huldigt Neerlands Bruidspaar ECONOMIE EN FINANCIEN DINSDAG 5 JANUARI 1937 EERSTE BLAD PAG. 3 Ondanks alle eenheid In de A.-R. partij en alle waardeering voor den inhoud van haar conceptverkiezingsmanifest 1937, zullen ve len het betwijfelen of dit concept onver anderd zal worden aanvaard. Hoezeer een vroegtijdig verschijnen van een dergelijk manifest op zich zelf een deugd moge zijn. gezien de ontwikkeling van de verhoudingen sedert den derden f Dinsdag in September, den datum waarop 1 ook het Concept werd gepubliceerd, is deze vroege verschijning thans een nadeel ge- Worden. Vooral drie onvoorziene omstandigheden F hebben het politiek aspect sedert sterk ge- I wijzigd. Allereerst de verloving van onze PrinBes, t waardoor de eenheid van ons volk op zóó treffende en onweerstaanbare wijze naar voren kwam, dat alle partijen daarvan den invloed ondergaan. Mede daardoor voltrekt er zich momenteel met name in de S.D.A.P. een ommekeer ten goede. Men kan over- tuigd zijn, dat de partij als zoodanig in 1 wezen nog bitter weinig is veranderd, daartoe was de opvoeding der leden te fel vijandig tegen God en godsdienst en dat, als do S.D.A.P. in dezelfde omstandigheden zou komen te verkecren als in 1918 of als bij de muiterij op de Zeven Provinciën de wezenstrekken van de S.D.A.P. nog weinig veranderd zouden blijken te zijn. De straat- terreur bewijst zulks, evenals de steun uit die kringen aan het Spaansche volksfront. I Toch is het een verheugend verschijnsel, dat de omstandigheden het tot stand komen van een betere houding zoozeer hebben be vorderd. De ommekeer is althans heel wat reëeler dan bij de Communisten, die ook al democratisch doen. De tweede omstandigheid1 is de vorming van volksfronten tusschen de radicale par tijen in enkele landen en de daarmede samenhangende opstand in Spanje. Eener- 'ijds verloochent de S.D.A.P. zich niet als oor haar het Spaansche volksfront wordt gesteund, anderzijds was de ervaring aldaar en elders opgedaan van dien aard, dat men wel heel dui- -jk inzag, dat een dergelijk volksfront hie te lande de ondergang der S.D.A.P. zou beteekenen. De Spaansche furie heeft voor ons land echter vooral c,ok deze beteekenis, dat aan ons Roomsch-Katholieke volksdeel de oogen zijn open gegaan voor het gevaar, dat ligt in het lonken naar de S.D.A.P. Veel ster ker dan ooit wordt in die partij gevoeld, dat alleen een Christelijke politiek Neder land door de moeilijkheden zal kunnen heen helpen. De buitengewone weerslag welke de Utrechtsche rede van Baron van Wijnbergen gevonden heeft, is daarvan een zeer sprekend bewijs. De derde omstandigheid is de depreciatie .Van den gulden. Daardoor is een reeks con troversen tusschen inzonderheid de A.R. partij en de R.K.S.P. met één slag uit den weg geruimd. Het zal dan ook mogelijk slechts een kwestie van tijd zijn en veel van het oude zeer, dat thans nog pijnlijk is, zal zijn vergeten. Deze drie omstandig heden alleen reeds maken het noodig, dat men zich over den opzet en inhoud vax het Verkiezingsmanifest opnieuw bezint. Dit beteekent geen critiek op den opstel ler, hét wik alleen'zeggen, dat het mani fest niet is opgesteld pp het psychologisch meest juiste tijdstip. j Als gevolg van het feit, dat het concept manifest niet op het juiste tijdstip k o n i worden opgesteld, moest het voor de thans I bestaande toestand te vaag, te algemeen j worden gehouden. De politieke situatie tee- kende zich in de eerste helft van September nog in het geheel niet af, er waren nog vele mogelijkheden, waarmede men rekening zou moeten houden. Daardoor is het thans voorgestelde concept te lang geworden en te veel afgestemd op alle politieke eventuali teiten die zioh zouden kunnen voordoen. Men moest toen nog te veel wegen open houden. De politieke situatie is thans echter zoo, dat veel meer „recht op den man af' tot ons Nederlandsche volk kan worden gesproken, de problemen kunnen eenvoudiger worden gesteld, ons beginsel kan scherper en volle diger naar voren komen. Een paar voorbeelden om dit te verdui delijken. Een der conclusies uit het concept manifest luidt: „Zij (de A.R. partij) acht het daarom haar roeping de bijzondere aan- dacht en de hartelijke medewerking van het I gansche Nederlandsche volk te vragen voor t het behoud en de versterking I van ons nationale leven in ihistorischen zin." Het laatste ge deelte is in het concept vet gedrukt Een „conclusie" moet zoo markant moge- lijk zijn. Deze zinsnede kan echter evengoed in een I liberaal of ander verkiezingsmanifest staan. Als men trouwens spreekt van „natio naal", dan houdt dit in, dat dit tevens .historisch" is. Hier wordt derhalve feite lijk tweemaal hetzelfde gezegd. Als men al een dergelijke conclusie wil geven, dan zou deze toch zeker moeten behelzen: behoud en-versterking van ons nationale leven in Christel ij ken zin. Men kan zeggen, en dit is ook gezegd, dat historisch beteekende christelijk-historisch nf historisch-christelijk, maar waarom geen zuiver geluid, opdat ieder onmiddellijk weet, wat er wordt be doeld? Een ander voorbeeld: de A.R. wenscht volgens het cqncept o.a.: de eerbiediging van de vrijheid van godsdienst en geweten. Waarom staat hier niet dat de A.R. wenscht: eerbiediging e n vrijheid van Godsdienst? Wij moeten toch immers eischen, dat niet alleen de „vrijheid" van Godsdienst, maar dat ook de Godsdienst zelve geëerbiedigd wordt. Men bedoelt dit, maar waarom dit niet zuiver geformuleerd? Een derde voorbeeld. Waarom wordt ge sproken over de toepassing van de rechts- beginselen in het internationale volkeren- leven, en waarom niet van de christe lijke beginselen van recht en gerechtig heid. Deze drie voorbeelden geven tevens aaD in welke richting een eventueel geheel nieuw opgesteld manifest dient te gaan. Wij verkeeren daarbij in de zeer geluk kige omstandigheid dat door Dr. Colijn als Minister-president in zijn rede van 13 November bij de behandeling van de Rijks- begrooting 1937 in de Tweede Kamer is aangegeven wat de inzet van den strijd moet zijn. Het volgende is daaraan ontleend: „Voor zulk een harmonische samenwer king tusschen Parlement en Kabinet is een algemeen geestelijke verwantschap onont beerlijk en die geestelijke verwantschap is slechts hestaanhnar hij de erkenning van het feit. dat de Nederlandsche nRtie pen Christelijke natie, is en dat de ornndhegin- selen van het Christendom heer erkenning behooren te vinden in het Staatsbestuur". „Daarom herhaal ik, wat, 'k gezegd heb: men mag. de grenzen niet. to eng trekken. Bij de hopelooze versplintering, ook onder het posi-tief-Christelijke volksdee' in ons land, zou dit leiden tot negatie van eiken Christelijken invloed op de staatkunde. Daarom komt het mij voor, dat men allen bij de samenwerking moet betrekken, die de groote levenswaarheden van het Chris tendom bereid zijn te aanvaarden, ook in haar toepassing op oe staatkunde. En dan sluit ik in dezen tijd van grenzelooze gees telijke verwarring in een gespleten en ge broken wereld zelfs hen niet uit. die slechts krachtens traditie aan de uiterlijke openbaring van de levenswaarden van het Christendom vasthouden, die gehandhaafd en gesterkt willen zien. Ook zij, die zich vaak ook uit traditie keeren tegen een Christelijke staatkunde, kunnen toch moei lijk het oog sluiten voor het feit dat een krachtige Christelijke levensovertuiging den eenigen waarborg biedt tegen de ont bindende en verwoestende krachten van dezen tijd. Wie uitsluitend steunend op de menschelijke rede den strijd wil voeren tegen de geestelijke verwording, die onzen tijd kenmerkt,, zal ervaren, te hebben ge leund op een rietstaf die de hand door boort. Onze groote volksgoederen zijn alleen veilig verankerd in de erkenning van het Goddelijk gezag over den mensch, over de maatschappij en in den staat. Daarin al leen ligt ook de waarborg voor het voort bestaan van een gezonde democratie. Daarom worde op die basis en in ruimen zin naar eenheid gestreefd, ook als straks de vorming van een nieuw kabinet ter sprake komt". Hier heeft Minister Colijn het kernpunt van den komenden verkiezingsstrijd op de klare en heldere wijze die hem zoo eigen is, aangegeven. Tusschen het voorstel Verkiezingsman i- test en dit betoog is uiteraard geen prin cipieel onderscheid, maar het manifest is te weinig bezielend; het kernpunt komt niet scherp naar voren en de doelstelling in het manifest is niet voor ieder even hel der en duidelijk in de taal van onzen tijd, uiteengezet. De woorden van Dr. Colijn zijn gesproken op het goede psychologische oogenblik en passen volkomen in de mo- menteele situatie, die zqo geheel anders is dan in begin September. Deze dienen dan ook het kernpunt en uitgangspunt te zijn voor een manifest dat ons Christenvolk weet te bezielen en alle goedwillenden in Nederland met zooveel respect vervult, dat de aandrang groot wordt om aan een dergelijke partij zijn stom te geven, ook al staat men niet op hetzelfde uitgangspunt Allereerst is noodig een partij die zelf gelooft en uit ware, trouwe christenplicht handelt. Het gereformeerde stempel, dat ons land bij vergelijking met andere lan den kenmerkt, heeft ons land niet verkre gen. omdat de gereformeerden zoo bijv. in de 16e eeuw zoo sterk in getal waren. Ze waren echter wel sterk in hun overtuiging, in hun geloof, daardoor kregen zij hun in vloed en vooral ook mede daardoor is ons volk toenmaals gered. Toen Hitier tot dictator werd uitgeroepen, had hij slechts één derde van liet Duitsche volk tot het stemmen op zijn partij weten te bewegen. Desondanks gaf de Reichstag hem de macht. Wil de A. R. Partij ons volk ten zegen zijn dan moet er geloof zijn. Dan moet bij ons volk de overtuiging worden gewekt, dat de strijd tusschen fascisme en nationaal-socia- lisme eenerzijds en socialisme en communis me anderzijds, welke strijd thans in Europa moo fel gestreden wordt, ons volk niet voor uit brengen kan. Dat dit dilemma valsch is Dat, als een dezer schakeeringen het zou winnen, dit den ondergang van de welvaart en van ons vrije Nederlandsche bestaan dichtbij zou brengen. De overtuiging moet in ons volk levendig worden, dat, als het Christendom interna!io naai en nationaal wordt losgelaten, de we reld en Nederland den ondergang tegemoet gaan. Rosenlberg schrijft in zijn My thus des zwanzigsten Jahrhunderts: Wahrheit ist, was fruchtbar ist fü-r die Nation, welke woor den door Dr. Frick, Minister van Justitie, op het in Sept. 1933 te Leipzig gehouden Duitsch Juristencongres werden herhaald in dezen vorm: „Recht is wat het Duitscho volk tot voordeel strekt, onrecht is wat het Duitsche volk schaadt". Inderdaad woorden die verklaring geven voor veel dat anders moeilijk te verklaren zou zijn. Daarmedo wordt echter nationaal en internationaal de objectieve norm der waarheid, welke ondei en door invloed van het Christendom in de wereld algemeene gelding had verkregen ondergraven en verworpen. De N.S.B. be schouwt in hoofdstuk D. van haar program in punt 15 het Christendom als een c u l tuurverschijnsel. Ook daar geen zich onderwerpen aan de objectieve normen van Gods Woord. Dat het program dier partij slechts is een veelszins letterlijke overschrij ving, en op het hier bedoelde punt zeker geen verbeterde editie, van het Hitlerpro- gram, zal zich hoe langer hoe meer wreken Dat fyij socialisten en communisten al evenmin de zegen der Gemeene Gratie in belangrijke mate te bespeuren is, zal hier geen betoog behoeven, hoever ook de angst, om door het fascisme verzwol gen te worden, hen de goede kant moge opdrijven. Ons volk moet het daarom kort en bondig duidelijk worden gemaakt, dat het bij den komenden verkiezingsstrijd gaat over de grondslagen van ons volksbestaan en dat 't vooral ook de A.-R. partij is, die thans on der de beproefde leiding van Colijn, reeds van oudsher is opgekomen voor handhaving van gezag en vrijheid beide. Inzonderheid moet ons volk het besef worden bijgebracht, dat een rechtvaardige en juiste handhaving van gezag en vrijheid alleen mogelijk is, als men staat op de basis der Christelijke be ginselen. Alleen op dezen vasten grondslag is het mogelijk Nederland goed te besturen en tot economische ontwikkeling te brengen. Ons volk moet daarom steeds meer over tuigd worden, dat alleen een christelijke re geering het centrale punt kan vormen, waar omheen allen, die ontkomen willen aan het valsche dilemma van socialisme en commu nisme eenerzijds en van fascisme en natio nalisme anderzijds, zich kunnen verzamelen en aan welke regeering zij eventueel kunnen medewerken. Leiden, December 1936 Dr. P. G. KNIBBE De honden los In antwoord op onze critiek over de ver dediging van koning Edward in de roode pers, schrijft deze. dat zij deze Britsche zaak uit het oogpunt der burgerlijke wetgeving gezien heeft en deze zich niet verzet tegen het huwelijk met een gescheiden vrouw. Daar is niets van waar. Dan behoeft men niet te schrijven over „honden die op den mensch Edward worden losgelaten." Voorts heet het over ons: „Het anti-revolutionnaire blad ir schen meent, dat wij „een zonde Veelzijdige sportdemonstratie op Houtrust Warme hulde in een %ure temperatuur Den Haag, Maandag. Guur, nevelig en modderigzoo was onze eerste indruk toen we van middag op Houtrust kwamen. Zeer weinig belangstelling, was de tweede gedachte en onwillekeurig gingen we er toen aan vastknoopen dat de heele sportmiddag, die het Comité voor de Luisterrijke viering hier be legd hadniet zoo bijzonder zou worden. Die laatste conclusie is echter niet bewaarheid: het werd heusch aardig en de Haagsche sportwereld heeft op haar eigen manier hulde gebracht aan Neerlands Bruidspaar. Het muziekkorps „Spoorwijk" heeft met vroolijke muzieik, op de maat waarvan je zoo heerlijk je voeten kon warm trappelen, gezorgd voor de juiste stemming en de jeugd van Den Haag heeft haar kunnen op sportgebied veelzijdig getoond. Een genoeglijk korfbalpartijtje, dat in een gelijk spel (1—1) eindigde, opende het om vangrijke programma, dat vlot werd afge werkt. Een mixed hockeywedstrijd, waarin zeer goede momenten te bewonderen waren, eindigde in een 2—1 overwinning voor een der naamlooze ploegen van de Haagsche Hookey-commissde. Een demonstratie van sportvliegers ging letterlijk in den nevel op. De 400 M. zicht, die noodig zijn voor zulk oen evenement, waren er lang niet. Maar wat nood: dan maar ineens een aantrekkelijke partij handhal begonnen. Het ging hier tusschen de ploegen Hellas en Olympia, waarvan de eerste een 31 zege wist te behalen. Eerst sport, daarna kijkspel Tot hier was er sport te zien, die men eigenlijk beter zelf kan doen, dan er in de kou naar te kijken. Maar nu volgden er aardige kijkspelen, die eerst je rechte stem ming onder hel schaarsche publiek brach ten. Er zat een zekere climax in het pro gramma en dientengevolge ook in de stem ming van het publiek. Want daar kwam in bonte rij een stoet van bijna 40 paarden het veld in 6tappen. De ruiters en amazones van de Haagsche imanéges gaven op leuke manier acte de présence. Men hau dit num mer ook in zekeren zin als mode-show van ruiterkleedij kunnen beschouwen, zoo kleu rig en verschillend waren de diames en heeren uitgedost. I-n stapdraf en galop ging het rond he. veld. Een leuk en frisch gezicht, al die glanzende, slanke rossen in lange rijl De heer M. J. van der Velde heeft eer van zijn werk gehad. Nog waren de menschen te paard niet verdwenen, of daar kwamen al de lieden die het gebruik van hun eigen boenen prefereeren: de Haagsche wande- laarsters en wandelaars, zeer groot in getal Ook hier was veel variatie in kleeding hetgeen de aantrekkelijkheid des te grooter maakte. Zooals gezegd, de rij was lang. en behalve wandelvereenigingen, waren daar onder andere ook het tweede regiment veld artillerie, padvinders en een Burgerwacht vendel. Namen willen we niet noemen, be halve dan de damesafdeeling van „De Haag sche Vierdaagsche", die in een heerlijk frissdWe, wit-groene kleedij zeer correct aan de kop ging Werkelijk een genot, deze da mes te zien marcheeren! Achter de wandelaars volgden onmiddel lijk de ruim 20 dames en heeren, die gin gen vendelzwaaien met groote vlaggen tn fantastische kleuren. Onder de doffe dreun van een groote trom werd gracieus en cor rect het kleurige schouwspel den volke ge toond. Als daar nu eens een stralend zon netje over geschenen hadl Om ski-loopen te leeren, behoeft ge tegen woordig niet meer naar het gebergte te gaan, dat hebben we gisteren eens kunnen zien. Een aantal dames en heeren van de Ned. Reisvereeniging gaven nl. een aardige demonstratie op het modderige Houtrust- terrein. Al weer: een groote afwisseling in kleedij, die zoo bekoorlijk is voor het oog De oefeningen bestonden uit het demon- streeren van een aantal ski-passen en wen- 'dingen (o.a. werd heel duidelijk gedemon ©treerd de „Gratenschriftt", waarbij het ach tergelaten spoor op een vischgraat gelijkt) en uit gymnastische oefeningen op de lange latten. Er ontstond hierover nog al eens hilariteit, als een dikke dame bijvoorbeeld naast haar ski's ging zitten in plaats van er op en dan niet meer overeind kon komen, maar het hoogtepunt was toch wél toen op de „overdekte" heel gevat het schoo- ne lied: „We gaan van het jaar niet naar Zwitserland" werd aangeheven Dan is er nog p«n partij ruebv gespeeld maar dat is een sport, die ons wat al te ruw is. Het lijkt een complete boksmatoh! Met het Wilhelmus werd deze aardige middag van sport en spel besloten. Jammer dat ons Vorstelijk Bruidspaar niet eens even kwam kijken. Daar werd in stilte een beetje op gehooptl Hoogste stand te Toulouse 770.7. Laaeste stand te Stensele 732.3. Stand vanmorgen halftwaalf 762.0. WEER VERWACHTING Meest matige N.W. tot Z.W. wind, gedeel telijk bewolkt, weinig of geen neerslag, kou der des nachts, overdag weinig verandering in temperatuur. ALGEMEEN WEER0VERZICH7 Het ihoogedruk-gebied in het Zuidoosten trok zich, onder invloed van de zich Oost waarts verplaatsende depressie terug; in het Zuidwesten herstelde zich de hooge druk. Als gevolg van deze gewijzigde luchtdruk- verdeeling werd de warme Zuidwestelijke luohtstrooming over Europa vervangen door een koudere strooming uit richtingen ge legen tusschen West en Noord-west. Als ge volg hiervan daalde de temperatuur, terwijl de lucht opklaarde. In midden- en Oost- Europa is de wind nog Zuidwest met be trokken lucht en plaatselijk regen. De Alpen stations boven 2000 meter meklen mooi hel der weer; de lager gelegen bergstations lig gen in de wolken. Scandinavië is nog ge heel onder de invloed van de depressie; de temperatuur is in midden-Zweden belangrijk gestegen.plaatselijk valt regen of sneeuw. In Groenland en in het Westen op de oceaan kondigen sterke liuchtdrukdalingen nieuwe depressies aan. Voorloopig is echter opklarend weer te wachten. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 6.2 C. 6 JANUARI Zonsopgang 8.11 uur, zonsondergang 4.01 uur Maan op vm. 2.20 uur, onder vm. 11.29 ui VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 6 JANUARI Van 's avonds 4.31 uur tot 's morgens 7.40 uur konings" vergoelijkt hebben en dat wij ons daardoor in onze „ware ongodsdien stige gedaante" getoond hebben. Wij hebben dit in een protestantsch blad met bevreemding gelezen. Volgens Nederlandsche protestantsche opvatting is noch de echtscheiding noch het huwe lijk van een gescheidene zonde" Ook dit punt was tusschen ons niet in 't geding en dus was er geen enkele reden voor de roode pers om te schrijven: Het anti-revólutionnaire blad verzeilt hier in roomsche wateren, want de katho lieke kerk beschouwt wel echtscheiding als zonde en erkent de burgerlijke huwelijksontbinding niet, zoodat zij geen huwelijk met een gescheidene voltrekt. Waartoe men als protestantsch blad al niet komt, als men er naar haakt de sociaal-democratie een hak te zetten. Van al onze bezwaren heeft men totaal niets begrepen; omdat men eenvoudig vieemd staat tegenover de Christelijke moraal. Terecht merkte de Nederlan- (t e r op, dat wij de opvatting der Roomsch- Anglicaansche Kerk over het huwelijk onverbrekelijke sacramenteele verbintenis niet kennen; maar: dat de kerk, gezien de voorgeschiedenis, c i t huwelijk niet heeft willen inzegenen en weigert een vorst te wijden, die het toch zou willen doorzetten, is niet meer dan haar plicht. Indien Johannes de Dooper, door Christus den grootsten ge noemd onder degenen die van vrouwen geboren zijn, uit de dooden kon opstaan, zou hij thans aan de poort van Bucking ham Palace aangeklopt hebben me! dezelfde boodschap, welke hij ook aan Herodes bracht: het is U niet geoorloofd haar te hebben. Dat de koning, het oor deel der kerk terzijde stellend, getracht heeft een uitweg te vinden in een door het parlement te sanctionneeren morga natisch huwelijk, bewijst belaas, dat hij zijn fout niet ziet. Ingezonden Stukken (Bulten verantwoordelijkheid van de Redactie) DE KLEURLOOZE VERZEN Met meer dan gewone verbazing zullen veben met mij kennis genomen hebben van het gedicht, dat straks namens onze Regee ring, aan de kinderen van ons volk zal wor den uitgereikt ter gelegenheid van het prinselijk huwelijk. Met wat u daarover onder het hoofd „Kleurlooze Veraen" in uw blad van 29 Dec. opmerkt, zullen wel velen het eens zijn en kan ook ik het eens zijn, behalve met het eerste deel vaa uw laatste alinea. Van uw goede bedoeling overtuigd, waoe ik het toch om op te merken: moet dééruit ■nu heusch deferentie d.i. eerbied voor ons Prinselijk bruidspaar blijken, dat de opvoedens der jeugd hun verstand en hun gevoed buiten werking stelllen en voor 'zoover het Christen-opvoeders z!j«nook hua 'beginsel het zwijgen opleggen door zóó'd •product, om uit te deelen aan kinderen, Ie aanvaarden? Zou werkelijke deferentie niet véél méér blijken als deze pakketten retour gezonden werden aan het Departement van Onder wijs, waar men zóó'm gedicht voor dit doel accepteerde? Mocht het tot uitdeeling komen, dan hoop ik, dat vele ouders met mij, in deze heerlij ke dagen, de daarmee ten volle ïn overeen stemming zijnde daad zullen doen, nl: het ontvangen gedicht, gefrankeerd met postze gels voor het misdeelde kind, retour zenden aan genoemd Departement. Uit groote deferentie voor het geliefd prinselijk paar kunnen er van mij althan» 5 tegemoet worden gezien. G. RIETKERK Lisse, 29-12'36. Naschrift' der redacte. Beschei denheid verbood om een zeer positief advies hoofden van soholen en schoolbesturen ZAL DE OPLEVING IN DE V.S. AANHOUDEN? Gunstig oordeel van de National City Bank Het gaat er om het evenwicht te handhaven De bedrijvigheid ln het zakenleven was aan het einde van 1936 op het hoogste nivean sinds de crisis inzette en de verwachtingen voor het nienwe Jaar zijn hoog gesppannen, schrijft de National City Bank in haar maand bericht. Er zijn weinig industrieën in de V.S. waar de toestand niet een ge prononceerde verbetering te zien heeft gegeven. De industrieele productie in de V.S., als geheel genomen heeft bijna het gemiddelde van 1929 weer bereikt en in een groot aantai bedrijven, die consumptiegoederen fabri- ceeren, is het hoogste peil van 1929 reeds overschreden. Hieronder vallen niet alleen die goederen, die zich reeds in stadium van groei bevonden zooals kunstzijde en verschillende soorten electrische appara ten, maar ook textiel producten, schoenen petroleumproducten, tabak, glas en som mige papiersoorten. De productie van staal en automobielen was grooter dan in eenig vorig jaar, 1928 en 1929 uitgezonderd en gedurende de afge loopen weken bedraagt de gemiddelde ac tiviteit van de staalindustrie bijna 80 van de capaciteit, hetgeen een record be teekent voor dezen tijd van het jaar. Vergeleken met 1935 is er in het afgeloopon jaar een stijging der industrieele productie te registreeren van gemiddeld 15 Het aantal verladen spoorwegwagons en het verbruik van' electrische stroom stegen met een nagenoeg gelijk percentage en laatst genoemde vestigde zelfs een nieuw hoogte- record. Vraag naar grondstoffen De vraag na.ir grondstoffen is aanzienlijk toegenomen, terwijl de prijzen belangrijk zijn aangetrokken. De export van eindfa- bricaten steeg met 16 de werkloosheid verminderde met plm. 14 Het bedrag aan uitbetaalde loonen is aanmerkelijk ver meerderd en de winsten zoowel van agra rische bedrijven als van industrieele on dernemingen vertoonen een toeBemiag. De waarde van alle soorten bezit is ge stegen. Er zijn vorderingen gemaakt met de verbetering en uitbreiding van het pro ductieapparaat. De stijging van de prijzen van stapelgoe deren is een van de belangrijkste gebeur- tennissen in 1936 geweest, en houdt een groote belofte voor 1937 in. Een belangrijk punt is, dat de stijging der prijzen van grondstoffen het evenwicht herstelt in de prijsverhoudingen, dat door de daling van 1929 en daarna was verdwenen. De prospe- riteit hangt van deze prijsverhouding af en de terugkeer tot normale prijsverhoudingen maakt een verbetering zoowel in den bin nen- als in den buitenlandschen handel mogelijk. Zoolang als het evenwicht gehand haafd blijft is er geen goede reden waarom het herstel zich niet zou voort zetten zonder meer dan normale fluctu aties totdat het geheel e productie apparaat van het land op volle capa citeit werkt. Het vooruitzicht, dat het tempo van het herstel eenigszins zal dalen, daar de voor- aankoopen verminderen, wordt niet be schouwd als een verstorende factor, maar een dreiging, die het herstelde evenwicht zou kunnen benadeelen schuilt in stakin gen of een buitensporige stijging der in dustrieele productiekosten en van de prijzen. Frank Rijsdijks Industrieele Ondernemingen Kapitaalsreorganisatie wordt voorgesteld Aftt.mpellng der aandeelea met soa Een kapitaalsreorganisatie wordt voorgosteld door Frank Rijsdijks Industrieele Ondernemingen. De be doeling is het geplaatste kapitaal, groot ƒ1.575.000, terug te brengen tot 525.000, zoodat de aandeelen worden afgestempeld tot 250. Hierdoor komt vrij 1.050.000, waarvan 972.000 ge bezigd wordt voor delging van verlie zen en 78.000 voor reserveering. In de toelichting op deze voorstellen, zegt de Directie, dat er naar gestreefd "Is, het bedrijf op een zoo gezond mogelijke basis te brengen. Of echter deze basis in de toekomst een regelmatige dividenduit- fkeering mogelijk zal maken, valt niet te voorspellen. Inmiddels zijn, zoowel de interne po sitie van het bedrijf als de verwachtingen voor de naaste toekomst niet ongunstig De depreciatie van den gulden heeft een belangrijke vermeerdering van de in gul dens uitgedrukte waarde der voorraden tengevolge gehad. Deze waardevermeerdering kan uit den aard der zaak niet tot uitkeering komen al ware het alleen, omdat bij de voortzet ting van het bedrijf rekening moet wor den gehouden met financiering van de zaken op het verhoogde prijspeil. Zij kan echter worden aangewend om de interne positie te versterken door het aanbrengen van zoodanige correcties in d» waardeering der activa, dat deze op een zoo veilig mogelijk niveau komt. Ook wU een bedrag moeten worden uitgetrokken voor een aantal, wellicht nog niet all° teretond uit te voeren, vernieuwingen aan materieel, werktuigen e.d.; onder deze is één post, die bijzondere aandacht vraagt, tw. de vernieuwing van een gedeelte der schoeiing van het terrein, welke van drin genden aard moet worden geacht. De resultaten over het loopende boekjaar wettigen echter de verwachting, dat niet tegenstaande deze voorzieningen, aan de in September 1937 te houden gewone jaar- lijksche vergadering van aandeelhouders de uitkeering van een rede'ijk dividend zal kunnen worden voorgesteld. Barclays Bank Recordwinst over 1938 De ,3arclays Bank" is de eerste van de Engelsche grootbanken, welke haar resul taten over 1936 publiceert. De nettowinst bedraagt 1.894.361, een record sinds 1929, n een winst van 1.783.781 over 1935. Voorgesteld wordt een slotdividend uit te keeren hetwelk in totaal het dividend op 14 pCt (onv.) brengt. De kopermarkt Prijs op hoogterecord De Londensche kopermarkt was gister buitengewoon actief met een omzet van 4000 ton. De prijzen bereikten het record niveau van 50.1.3 per ton voor het slot kwam op 49.16.3. Reactie van den Rubberprijs De rubberprijs heeft de laatste dagen een reactie ondergaan, in verband met het feit, dat de Britsche koloniën gemachtigd zijn rubber-exportlioenties uit te geven voor de komende zes maanden in plaats van voor 1 i 3 maanden, zooals tot nu toe. De br 'oeling hiervan is het tekort aan locorubber te doen verminderen. De rub berprijs reageerde gister tengevolge van deze maatregel te Londen van 10% d. tot 9 11/16 d. en te Amsterdam voor Jan./ Maart van 45% tot 41% ct. per kg. De Nationale" in 1936 Meer dan een hall milliard verzekerd In het Agentenblad van de Nat Levens- verz.bank wordt over 1936 medegedeeld, dat het verval heel wat kleiner was dan vorige jaren. Er mag dit jaar op een groo teren groei van het bedrijf worden gerekend 'dan in het voorafgaande jaar. Vast staat, dat het in totaal bij de Nationale verzeker de bedrag de 500 millioen ruimschoots over schreed. De financieele uitkomsten van hfet be drijf zullen naar zich laat aanzien, zeer bevredigend zijn. Bij de Eerste Rotterdamsche hebben zich de zaken in 1936 op bevredigende wijze ontwikkeld. Het schade-verloop was. niet ongunstig. Uitstaande hypotheken en pandbrieven In 1938 werd door deze instelling voor een bedrag van f 2.711.712,50 aan hypo theken afgesloten, waartegen werd afgelost f 5.092.397.50. Het uitstaand bedrag aan hy potheken bedraagt thans f 64.618.237,50. Aan pandbrieven werd verkocht voor een bedrag van f 10.876.200 terwijl werd ingekocht f 258.600 en aflosbaar gesteld f 12.103.100. Het uitstaand bedrag aan pandbrieven be draagt thans f 62.612.900. Verhoogde koersen De N.V. Nationale Hypotheekbank deelt mede dat zij den koers van uitgifte van haar pandbrieven heeft verhoogd. Zij stelt beschikbaar: 3% pCt pandbrieven tot den koers van 98% pCt. en 4 pCt. pandbrieven tot den koers van 1001/4 pCt, HYPOTHEEKBANKEN IN 1936 Blijkens een door de Utrechts.cfie Hypotheekbank gepubliceerde staat per 31 Dec. 1936 werden in 1936 leeningen gesloten tot een bedrag van 4.554.465 (v. j. 5.169.505). De aflossingen beliepen in 1936 6.489.062 (v. j. ƒ7.851.145). Per 31 Dec. jl. stond aan leeningen uit een bodrag van 60.245.258 (v. J. ƒ62.179.855) en aan pandbrieven een bedrag van ƒ60.150.500 (v. j. ƒ61.199.440). Per eind '1935 bedroeg bij de Over- ijsselsche Hypotheekbank het saldo pandbrieven ƒ17.448 600. Verkocht en geconverteerd werd voor ƒ41.000, terwijl af gelost en geconverteerd, alsmede ingekocht' werden voor ƒ780.100. zoodat het saldo in omloop uitkomt op ƒ16.709.500. Het saldo eitren hvnotheken bedroeg per eind 1935 19.375.905. Afgesloten werd voor ƒ591.975. Teruggenomen werd van (vss'omr'ssen en de reservefondsen voor f1 411.350, terwiil afcreloist en gecedeerd werd voor f3 087 885. zoodat het saldo in omloop ƒ18.291.545 bedraagt. tf geven. Ook meenden wij dat het voldoen de was do aandacht op dit „misbaksel" te vestigen, zooals één onzer schoolbladen fcohreef. Dat het een mislukking is. blijkt wel duidelijk uit het feit, dat n Jet één Mad, voorzoover wij weten, het gedicht in bescherming nam, 'IIT DE A.R. PARTIJ HAULER wijk. Voor de Centr. A.-R. kiesvereen. „Ooststellingwerf" was het een teleurstelling, dat Mr. G. A. Diepenhorst van Zeist verhinderd was voor haar op te treden met het aangekondigde onderwerp: „Politieke kwakzalvers". In zijn plaats trad nu op de heer L. Schuman, burgemeester van Lopik, Jaarsveld en Willige Langerak met het on derwerp: „De C.D.U.". In een principieel betoog toonde spr. aan, dat deze Unie noch Christelijk noch Democratisch is. Haar pro gram is onaanvaardbaar voor de A.-K. kiezers, doordat het nationaal, internationaal en koloniaal een politiek voorstaat, die de toets van Gods Woord en van onze A.-K. beginselen niet kan doorstaan. Spr. wekte op tot trouw aan het A.-R. vaandeh STRIJEN. Woensdag 13 Jan. houdt D.V. de Ar ja haar jaarvergadering in het Veree- niginslokaal achter de Geref. kerk. Op het programma komt onder meer een onderwerp voor getiteld „De N.S.B.". De heer J. C. Die penhorst zal een slotwoord spreken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3